Engeland is bereid tot nauwere relaties met E.V.G. Rampgebied doorstond de eerste herfststorm „Wij staan vierkant achter deze organisatie Verrassing van Cabot Lodge in agendacommissie VN Voor Noord-Holland25.200 huizen in komende drie jaar Onrust in Atjehs binnenland Vervlogen hoop Twee NESB-leiders 30 September voor de rechter Grand Re pul se" Voor het gemak van de conducteur Nederland ruimt 12000 krotwoningen op I aan Drente 4500 (3800), gemiddeld per Woensdag 23 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78c Jaargang No. 1248 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verrassende ontwikkeling te Straatsburg 99 Vluchtende Poolse Mig neergeschoten Politieke conferentie beslisse zelf over deelneming neutrale staten" WEERBERICHT Mr Atoomcentrum in België? Spanning bij Vrijdag komende springtij Ook aan de migratie is gedacht Overvallen op posten van politie en leger Verbindingen verbroken Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 ILDBE (IKÏUïr TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 wooi den f 1— elk woord meei 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, pei maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.4b UET BELANGRIJKSTE feit, dat zich gisteren in de Consultatieve Vergadering van de Raad van Europa heeft voorgedaan, is niet zo zeer de toch wel zeer sprekende aanvaarding van een voorstel, waarin op spoedige goedkeuring van het verdrag inzake de Europese Ver- dedigingsgemeenschap wordt aangedrongen. Van de noodzaak hiervan zijn de meeste er bij betrokken landen wel overtuigd. Veel meer opzien baarde echter een Britse verklaring, welke voor de toekomst van deze gemeenschap van groot nut kan zijn. De parlementaire onderstaats secretaris Anthony Nutting heeft namelijk medegedeeld, dat zijn re gering vierkant achter de EVG staat. Zij is bereid, met deze organisatie betrekkingen aan te gaan welke „nauwer zijn dan enige, welke wij tot dusver hebben gekend", aldus Nutting, die hieraan toevoegde, dat hij geen nadere bijzonderheden dienaangaande kon geven, omdat deze kwestie nog met de betrokken regeringen wordt besproken. HE HIERVOOR genoemde kwesties kwamen aan de orde in het kader van het grote debat over defensie kwesties, dat de Raad momenteel houdt. Het beroep op de landen van de EVG, om zo spoedig mogelijk het betreffende verdrag goed te keuren, bevat tevens de conclusies van dit debat. Het legt de nadruk op de noodzaak van de voortzetting der be wapening, het getuigt de instemming van de Vergadering met de toezeg ging van de NAVO, dat het gehele gebipd der aangesloten landen zal worden verdedigd, het vestigt er voorts de aandacht op, dat de Euro pese economie door stopzetting der Amerikaanse hulp in moeilijkheden zal komen, tenzij de VS hun invoer verruimen en geld in Europese be drijven steken. Aangedrongen wordt op verdere ontwikkeling van militai re productieprogramma's op lange termijn en op nauwere samenwerking tussen de NAVO en de Raad van Europa. Wat dit laatste betreft: de Neder landse afgevaardigde mr J. Schmal heeft over het gebrek aan medewer king. van de NAVO nog enige hartige dingen gezegd. Hij meende, dat de Raad tenminste m- t verlangen, be hoorlijk te worden ingelicht. De af wezigheid van de ministers in deze vergadering is spreek\ oordelijk. aldus spr. Wanneer zij nog eens in ons Paul van Tienen, de algemeen lei der van de NESB voor Nederland en Vlaanderen, en mr J. Wolthuis, lande lijk leider dezer partij, zullen op Woensdag 30 September des morgens half tien voor de Amsterdamse recht bank terecht staan. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij hebben deelgenomen aan een verbo den vereniging. De rechtbank zal dus dienen uit te maken of de NESB in derdaad als zodanig moet worden be schouwd. Volgens het Westberlijnse anticom munistische inlichtingenbureau „West" hebben drie Russische straaljagers van het type MIG-15 op 13 September bij de monding van de Peene een Poolse straaljager van hetzelfde type neergeschoten, die trachtte naar het Westen uit te wijken. JN HET standpunt van de Verenigde Staten aangaande de landen, die aan de politieke conferentie inzake Korea dienen deel te nemen, schijnt een In grijpende wijziging te zijn gekomen. De gedelegeerde Hcnry Cabot Lodge heeft namepjk in de agendacommissie der VN, na een kort overleg met de andere geallieerde landen die strijd krachten in Kora hebben, medege deeld, dat naar zijr mening de confe rentie zelf maar moet uitmaken of er neutrale landen aan zullen deelnemen. Tos dusverre hebben de Verenigde Sta ten steeds op het standpunt gestaan, dat de in Korea strijdende staten bij uitsluiting van alle andere landen zou den samenkomen, en dat de „andere Partij" diende te beslissen of ook de Sovjet-Unie ter conferentie vertegen woordigd zou zijn. Lodge deed zijn *iededeling in een korte redevoering, waarin hij nogmaals uiteenzette, dat de Verenigde Staten het Russische voorstel om het debat in Algemene Ver-- dering over de po litieke confe-entie te heropenen van ee hand wezen. Zij zijn echter bereid, om onmiddellijk met de communisten San Francisco. Hoi.oloeloe of Ge- ??men te komen ..v,"ins'<y had voor Lodge's voor dellen geen goed v-oerd over. Hij vond medelij,- er onlogisch en achtte ze „zetten die in hoge mate ongepast zijn". formeel ziin de voorsteller, van o-° j5?.. niet ingediend, zodat er u't- e'ijk over is gestemd. Dit ee if„ t e we.' 0ver Let voorstel van Wys jinsky. Dit werd nlet ejf tegen twee P*™men bij een onthouding verwor- wpl zal het voorstel op de agenda "men, dat WvsI-vky Maandag na z,'n teleiirctpiir,ri,tp rede in de Alge- n e-lng" indiende. Het eist mpn eet, een onvoorwaardelijk "'bod van de atr r<- en waterstof- D"m en in'ernatirnale eontrole: ver mindering van de strijdkrachten der grote mogendheden en een internatio nale ontwapeningsconferentie; ontman teling van militaire steunpunten op buitenlands grondgebied en veroorde ling van e propaganda tege i de Sov jet-Unie. Lodge verzette zich niet tegen behandeling, al noemde hij liet wel een oud voorstel it niets nieuws bracht. Verwachting tot hedenavond: NU EN DAN REGEN 'óverwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot Tachtig», wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde '"mnprabtren als gisteren. Donderdag: Zon op 6.20. onder 18.35 Maan op 18 35, onder 8.23 Een interessante foto van een gevecht tijdens de legeroefe- ning Grand Repulsein West- Duitsland. Een Britse tank om geven door Nederlandse mili tairen. Voor het artikel van onze speciale verslaggever zie men elders in dit nummer. midden zullen komen, zullen zij zich niet kunnen verontschuldigen voor het feit, dat zij het aan onszelf heb ben overgelaten, inlichtingen te ver zamelen met behulp van schaar en lijmpot. r SCHMAL ondersteunde door dit betoogt de klachten die de rap porteur, de Nederlander Fens, over deze materie in zijn rapport over de Europese verdediging had uitgespro ken. De heer Fens leidde het debat hierover in met een rede, waarin hij er bij de Europese landen op aan drong, de bewapeningsinspanning on verminderd voort te zetten en zich in geen geval de „New Look" van couturier Maienkov aan te meten. Want de Russische legers blijven een bedreiging voor onze vrijheid. Euro pa verzuimt echter de werkelijke stand van zijn verdediging onder ogen te zien en toont dagelijks min der belangstelling voor de defensie. Het begint er tegen op te zien, de bijna ondragelijke offers voor de mi litaire opbouw te brengen. (Zie verder elders in dit blad) Naar de Brusselse „Vooruit" uit goede bron verneemt zal nabij Mol (prov. Antwerpen) een Belgisch cen trum voor atoomenergie worden ge bouwd. Hier zullen een eerste reac tor en later een secundaire reactor en andere atoominstallatiés worden opgericht, die Belgische industrieën van atoomenergie zullen moeten voor zien. nE KUSTEN van West-Europa hebben gisteren te lijden gehad van de hevigste storm sinds die van Februari, toen zi,LVin Zuidwest Nederland, Texel, Bel gië, Noord-Frankrijk en Oost-Engeland ernstige overstromingen voordeden. De dijken en nooddijken in het rampgebied hebben het gelukkig gehouden. Van ernstige schade is tot dusverre geen melding gemaakt. In Zierikzee ziet men wel met enige spanning het springtij van a.s. Vrijdag tegemoet. Volgens de getij tafel zal de normale stand dan al vrij hoog zijn, terwijl te verwachten is, dat, bü aanhoudende storm, deze stand zal worden opgevoerd. Men heeft maatregelen getroffen om door vloedplankcn en afdammingen het water een tijdig halt te kunnen toeroepen. r\E werkzaamheden bij het dijkherstel bij Ouwerkerk, Schelphoek en an dere plaatsen op Schouwen en Duive- land moesten volledig worden stilge legd. Op verscheidene plaatsen zijn ge deelten van de pas aangebrachte klei weggeslagen. Bij Schelphoek is men nu zover, dat men de ringdijk binnen twee weken waterdicht hoopt te hebben, waarna met het leegpompen van de 9000 ha. grote polder Schouwen zal kunnen worden begonnen. Ook de Rampaartse dijk, die de polder Ooster- land en Sirjansland afsluit van het buitenwater, heeft het gehouden. Men heeft zich hier in de dorpen gisternacht niet op zijn gemak gevoeld', omdat deze dijk nog erg zwak is. Maar het is ge lukkig goed gegaan. Langs de Britse kust werden in allerijl versterkingen naar de dijken gevoerd, toen het wa ter sterk steeg. Van een ernstige door braak werd geen melding gemaakt. Evenals in Engeland werden ook in Noord-Frankrijk talrijke bomen ont worteld en telefoonverbindingen ver broken. De uit zeven leden bestaande bemanning van het lichtschip St. Goven in het Kanaal van Bristol (Z.W. Enge land) moest met een reddingboot van boord worden gehaald, toen het schip in een storm met een windsnelheid van 110 km per uur water begon te maken. Een Brits passagiersvliegtuig werd door een rukwind gegrepen toen het op een van de Kanaaleilanden landde. Het landingsgestel sloeg door de vleu gels en het toestel ploegde zich een weg door het vliegveld voor het tot stil stand kwam. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De heer Bieneman, directeur van een vervoersmaatschappij, heeft een miniatuur reken machine uitgedacht voor con ducteurs. Het Becksonapparaat, zoals de vinding wordt genoemd, biedt 999 mogelijkheden het geen een grote tijdsbesparing met zich brengt. Het weegt bijna 3 kg, doch neemt de plaats in van kniptang en kaartentas. Binnen enkele jaren zal het apparaat bij alle dochterondernemingen van de Ned. Spoorwegen in gebruik komen. KONIJNENZIEKTE OP SCHOUWEN- DUIVELAND Te Burg op Schouwen-Duivenlai.d is een geval van de zo gevreesde konijnenziekte geconstateerd. Uit vei ligheidsoogpunt werden alle konijnen van de eigenaar afgemaakt. r\OK wanneer men aanneemt, dat Wysjinsky Maandag in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties „voor de tribune" heeft gesproken, dan nog blijft het waar, dat zijn rede één van de onverzoenlijkste is geweest die hij ooit heeft gehouden. Zij was met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien, omdat uiteraard iedereen be nieuwd was naar het Russische ant woord op het beroep, dat Foster Dui! es Donderdag op de Sovjet-Ur.ie deed, Da Amerikaanse minister stelde toen welis waar een aantal voorwaarden, waaraan de Russische politiek zou hebben te voldoen, wilde er een grondslag wor den gevonden voor een accoord, maar zijn betoog klonk allerminst onaange naam. Hij streefde er kennelijk naar, alles te vermijden wat de Russen zou kunnen kwetsen, en wekte de indruk, dat er te praten zou zijn. Welnu, degenen, die op een Moskous wonder hadden gehoopt, kunnen zich te leurgesteld voelen. Want Wysjinsky heeft niet alleen geen woord gewijd aan de uiteenzettingen van Dulles, hij heeft zelfs de gelegenheid verzuimd om op zijn beurt op enigerlei wijze een ver zoend gebaar te maken. Slechts heeft hij zijn energie uitge put in een reeks aanvallen op de Ver enigde Staten, die hun hoogtepunt von den in een niets nieuws bevattende ontwerp-resolutie, waarvan reeds nu valt te voorspellen met welk een meer derheid ze zal worden verworpen. Ge zegd stuk bevatte nog eens alle propa- gandaleuzen, welke ons in de afgelo pen jaren van die kant zijn voorgescho teld leuzen, waarmee men het eens zou kunnen zijn wanneer men niet op de hoogte was van de kwade bedoelin gen die er achter steken. Verzwakking van de tegenpartij bij het voortgezette streven naar wereldoverheersing dat is de waarde van het Russische kam pioenschap voor de vrede dat is ook de meest passende kwalificatie voor Wysjinsky's resolutie. In feite eist bij hiermee van de Westelijke landen on voorwaardelijke onderwerping aan het Russische standpunt. Inwilliging van elk dezer eisen zou neerkomen op handhaving en zelfs ver sterking van de bestaande Russische overmacht op militair gebied. Aange zien elk niet-communistisch lid der VN dat begrijpt, maken deze leuzen geen kans. Er is nog een trieste kant aan deze zaak. Wysjinsky's onverzoenlijke hou ding vernietigt de laatste hoop op een essentiële wijziging in de Russische po litiek. Het optreden van de „troika" na Stalins dood heeft misschien de metho den, maar in geen geval de bedoelingen gewijzigd. De Russische firma heeft een ander uithangbord gekregen. maar de zaak wordt op vrijwel dezelfde voet voortgezet. Het is ontnuchterend. Maar we weten nu ten minste duidelijk waar aan we ons te houden hebben. Het Wes ten zal in zijn defensieve inspanningen niet kunnen verslappen. Van W. (Van onze Haagse redacteur) QUOR het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting zijn de woningcontingenten voor de provincies voor de komende drie jaren vastgesteld. Het totaal voor Noord-Holland voor de jaren 1954, 1955 en 1956 bedraagt 25.200 wo ningen (voorheen 24.000). Er is voorzien voor alle provincies in een totaal van 174.000 woningen tegen 150.000 in de periode van 1 Januari 1951 tot 1 Januari 1954. Wat het cijfer voor Noord-Holland betreft dient er rekening mee te worden gehouden, dat vroegere toewijzingen voor onze provincie zó waren, dat Amsterdam hier buiten viel. Bij de nieuwe ver deling is dit niet meer het geval. WAT de komende drie jaren betreft zijn voorts toegewezen (in afge ronde cijfers) aan Groningen 4.200 wo ningen (vorige periode 4600), dat is ge middeld per jaar 1400; aan Friesland jaar 1500; aan Overijsel 11400 (10300), gemiddeld per jaar 3800; aan Gelder land 18300 (14200), gemiddeld per jaar 6100; aan Utrecht 9900 (9200), gemiddeld per jaar 3300; aan Zuid-Holland 36900 (33000), gemiddeld per jaar 12300; aan Zeeland 1500 (960), gemiddeld per jaar 500; aan Noord-Brabant 22500 (20000), gemiddeld per jaar 7500; aan Limburg 15000 (12700), gemiddeld per jaar 5000; aan de Noord-Oostpolder 2300, gemid deld per jaar 700, terwijl de reserve voor migratie en vervanging bedraagt 19500 (13500), gemiddeld per jaar 6500 woningen. Het totale jaargemiddelde is 58000. Voor de komende periode is een ver meerdering van de woningvoorraad ge projecteerd de Troonrede gewaagt ervan van 65000 woningen. Buiten de provinciale woningcontingenten blijft dus nog te voorzien in de bouw van 7000 woningen per jaar. Hierbij is ge- Zie verder elders in dit blad AT:EH, het Noordelijke gebied van Sumatra, bevindt zich momenteel in een staat van onrust door het optre den van groepen uit de bevolking, die aanvallen hebben gedaan op posten van politie en leger in het binnenland, de spoorwegen hebben ongebroken en de telefoon, en telegraaflijnen hehnen doorgesneden. Van Kotaradja uit is geen contact met Medan, aan Siimatra's Oostkust, meer mogeiijk. De Indone sische regering te Djakarta heeft dr toestand besnrokeu en politie en leger opgedragen, het nodige te doen tenein de haar weer in de hand te krijgen. Politic en leger in Kotaradja zijr sinds Zondag geconsigneerd en pa trouilleren voortdurend door de stad Men had gisteren nog geen volledig overzicht van de toestand. De telefoon- en telegraafverbindin gen met Medan waren verbroken, de spoor, en busdiensten functionneerden niet meer. Ook de verbindingen' met Lhonga en Sigli waren verbroken. Ook de telefoon- en telegraafverbindingen van Medan uit naar Atjeh zijn ver stoord. De regenten van Langsa, Sigli en Takengon ziin met hun tilbare have naar Medan gevlucht. De autoriteiten hebben de bevolking te Kotaradja aangespoord, rustig te blijven werken. Tot dusverre is geen melding gemaakt van gevechten of on lusten. Elders hebben zich echter wel botsingen voorgedaan ïn Langsa. Lhok- seumawe. Sigli en Molabo heeft de be volking. die vlaggen met een maansik kel op een groen veld meevoerde en slag. en steekwanemn bezat, aanvallen eedaan op pnHtfe'-ngTnes teneinde wanenpn in handen te kriieen Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1