Stad en omgeving Voorlopig nog geen nieuw administratiegebouw b^ANATOGEb^ „7 Heerlijk, het is pauze.... w Raming van personeelssterkte onderging geen wijziging Lezers spreken Woningbouw bracht bezuiniging mee Helder speelt Zondag tegen Hollandia Lezing voor VU over Kinderverlamming' Jt. Keizer kampioen van „ROE" Simultaanseance van „MSC" Miekc Telkamp weer in „Tivoli" IN HET KORT A/A Rijkswerf in Marinebegroting TUSSEN HAAKS EN KUITJE DE VRIJGEZELLEN IN DE VERDRUKKING fi U spreekt met Uw moordenaar" Knap-geschreven „thriller" op openingsavond van V.U. Boeiend spel van de NederL Comedie Texel BURGERLIJKE STAND Gevonden voorwerpen WEEKOVERZICHT VISSERIJ URKER 3LIJKENS dc Memorie van Toelichting op de Marinebegroting wordt voorlopig afgezien van de bouw van een nieuw Administratiegebouw voor de Rijkswerf, waarvoor het terrein aan de Wcslstraat ten Noorden van het Nieuwe Kerkplein is gereserveerd. Aan de voorzieningen ten behoeve van de werkplaatsen wordt momenteel een hogere urgentie toe gekend. Voor het bouwen van een schilderswerkplaats annex plaat werkerij, waarvan de totale kosten op f 1.200.000 worden begroot, is op de begroting voor 1954 een bedrag van f 300.000 als eerste termijn uit getrokken. Ook de post van f 100.000, welke op de begroting voor 1953 beschikbaar was voor het nieuwe administratiegebouw, wordt thans op de nieuw te bouwen werkplaatsen overgeschreven. Voor de aanleg van centrale ver warmingsinstallaties in de scheeps makerswerkplaats en de bankwerkerij staat 125.000 op de begroting, voorts 60.000 als tweede termijn voor het maken van de fundatie voor de nieu we torenkraan, 40.000 voor de bouw van een was- en kleedlokaal en een •brandspuitbergplaats bij de Autowerk plaats, 57.500 als tweede termijn voor het inrichten van de oude ge- schutmakerij tot magazijn, f 125.000 voor het herstel van de kademuren, f 134.500 voor diverse exploitatie-voor zieningen en 270.000 voor het onder houd van gebouwen en terreinen. De geraamde personeelssterkte is even groot als voor 1953. De desbe treffende staat vermeldt een totaal van 2685 (tegen 2686 in 1953). Wel is de verhouding gewijzigd tussen het aantal employé's in vaste en tijdelijke dienst en het aantal arbeidscontractan ten. Het personeel in vaste en tijde lijke dienst heeft een begrotingssterkte van 1694 (1490 in 1953), het personeel op arbeidsovereenkomst 991 (1196 in 1953). Het totaal salaris wordt voor 1954 begroot op 8.503.900 8.607.000 in 1953). Ten behoeve van het Marine-lucht vaarttechnisch bedrijf op „De Kooy", dat zijn voltooiing nadert, is een be drag van 900.000 opgenomen, evenals in 1953. Voor herstel en onderhoud Naar wij vernemen, speelt het eerste elftal van Helder Zondagmiddag om drie uur aan de Sportlaan een vriend schappelijke wedstrijd tegen Hollandia 1 uit Hoorn. Hr. Ms. „Hobein" is gistermorgen naar Amsterdam vertrokken. In Den Helder arriveerden gisteren de Deense sleepboot „Centaun" (be stemd voor Italië), de Nederlandse kust vaarder „Weltevreden 7" (bestemd voor Engeland), de Duitse motorschoener „Alice" (op weg naar Frankrijk) en de Duitse motorschoener „Jan Meerder" (op weg naar Antwerpen). Als het weer wat beter is geworden, zullen zij de reis voortzetten. Het is morgen hoog water om 8.10 en 20.50 uur, en laag water om 2.15 en 15.05 uur. De temperatuur van het zee water was 15,4 graden Celsius. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang. DEN HELDER, Sept. 1953. Geachte redactie, Met grote voldoening zal een ieder hebben kennis genomen van de plan nen voor de a.s. belastingverlaging. Maar zou het niet billijk zijn als men de vrijgezellenbelasting ging op heffen? Deze toch is naar mijn me ning en vele anderen denken er ook zo over zeer onrechtvaardig. Op het ogenblik is het zo, dat wan neer twee arbeiders hetzelfde werk verrichten, de een met veel minder loon naar huis gaat dan de ander. Door de ongelijke belastingaftrek scheelt dit soms wel zes a zeven gul den en de werkgever kan daar niets aan doen. Denkt men in Den Haag soms, dat de vrijgezel zo'n goedkoop leventje heeft? De practijk is anders, want een twintig a vijfentwintig gul den aan kostgeld ben je zo kwijt en dan komen nog de uitgaven voor werkkleding en dergelijke. Ik werk zelf in de bouwbedrijven en er heerst in ons land een groot wo ningtekort, zodat een patroon wel eens vraagt om even over te willen werken. Maar van dit overwerk be taalt een vrijgezel zo veel belasting, dat er zo goed als niets meer op over schiet. Volgens mij is hier sprake van een foutieve belastingpolitiek, omdat hierdoor de arbeidslust wordt geremd, wat nooit in het belang van het land kan zijn. B. DE VRIES, Achterbinnenhaven. van vliegtuigen staat f 7.905.000 op de begroting 7.025.000 in 1953), voor brandstoffen en smeermiddelen voor de vliegtuigen der M.L.D. 3.420.000 2.600.000 in 1953). Aangezien in 1954 niet alleen Hr. Ms. ..Karei Woorman", maar ook de bei de kruisers en enkele nieuwe onder zeebootjagers in de vaart zullen zijn, is de post voor brandstoffen, smeer middelen, water en gas od f 9.000.000 geraamd, tegen 7.350.000 in 1953. Voor de uitrusting van schepen, vaar tuigen en inrichtingen aan de wal is 6.120.000 uitgetrokken, tegen 10.470.000 in 1953. Deze lagere raming is mede gebaseerd op de reeds aan wezige voorraad aan uitrustingsgoe deren. Tenslotte vermelden wij, dat door het gereedkomen van grote aantallen woningen in diverse marinestandplaat sen een lager bedrag 10.997.000 te gen 12.500.000 in 1953) kon worden uitgetrokken voor vergoeding van tra jectkosten en pensionkosten. Vrijdagochtend wordt in de Vak school voor Meisjes de eerste V.U.- lezing in dit seizoen gehouden. Het onderwerp „Kinderverlamming", be zien van epidemiologisch en hygiënisch standpunt, wordt behandeld door dr. J. M. Soeters, specialist voor kinder geneeskunde te Breda. Onder meer komen aan de orde de verspreiding van deze ziekte onder de plattelands- en stadsbevolking in gematigde en warme streken, en de epidemie, die Nederland heeft gekend in het tijdvak van April tot October van het vorig jaar. Heden- en morgenavond wordt in het Tivoli-theater de film „Opstand in Sing Sing" vertoond. Op de clubavond van „Rustig onder elkaar" speelde Vink remise tegen Jt Keizer. Hij behaalde de tweede plaats. Doordat Js. Keizer ook gelijk speelde, bezet hij de derde plaats en Post, die zijn laatste partij won, kwam als vierde aan Molema als nummer vijf. De jeugdige Keizer had aan één punt genoeg; verloor hij zijn partij tegen Vink en Js. Keizer won van Molema, dan waren er drie candidaten voor het kampioenschap, de gebr. Keizer en Vink. Het was wel een opluchting voor hem, toen de partij van Molema en Js. Keizer remise werd. De strijd tussen Molema en Keizer ging gelijk op, Kei zer kreeg nog éénmaal door afruiling een steen winst, maar Molema wist er toch nog remise uit te slepen. Tussen Vink en Jt. Keizer was de spanning toen nog groter geworden. Keizer gaf geen duimbreed toe. doch ook Vink weerde zich danig, al kon hij de partij niet in zijn voordeel beëindigen. Doo diverse afruilingen liepen beide spe lers naar de damlijn. waarna remise werd gegeven, zodat Keizer na de eer ste competitie van „ROE" zich club kampioen mag noemen. Post had zijn tegenstander wel iets onderschat; Van Leeuwen had in het eindspel één punt in de hand, maar door een foutieve voortzetting, kon Post toch nog de bel de punten scoren. De eindstand van de zomercompetitie is: Jt. Keizer 16 8 7 1 23 E. Vink 16 7 7 2 21 Js. Keizer 16 8 1 21 G. C. Post 16 6 8 2 20 E. Molema 16 6 7 3 19 M. de Boer 16 6 5 5 17 J. Kraak 16 3 3 10 9 Tj. Kraak 16 3 1 12 7 D. v. Leeuwen 16 0 7 9 7 De schaakvereniging „MSC" heeft gisteravond het seizoen officieel ge opend met de traditionele simultaan- séance, welke ditmaal werd gegeven door de heer K. Kayser (kampioen van Alkmaar en de Noordhollandse Schaak bond) J. Wijker, ere-voorzitter van MSC. Na het openingswoord door de voorzitter, de heer C. J. Bosch, gingen de simultaanspelers in een snel tempo langs de borden, waarvan zij er ieder achttien voor hun rekening namen. De jeugdige J. Geus viel als eerste slachtoffer, en wel van de heer Kayser. De Helderse schakei-s leverden grote tegenstand en het hoge tempo daalde dan ook spoedig. Tegen half twaalf be gonnen de verliespartijen te komen. Al met al kan gerust worden gezegd, dat men door toedoen van MSC een pretti ge avond heeft gehad, welke ongetwij feld van goede propagandistische waar de was. De heer Kayser behaalde vijftien winstpunten. Hij verloor van J. Beun en J. Smit en speelde remise tegen J. H. Kubbe en T. A. de Haan. De h«jj Wijker bracht het tot 13 y, winstpunt. Hij verloor alleen van J. Duit, en moest met remise genoegen nemen tegen J. M. Koning, K. Lengers, J. van Ames- foort, I. Stolk, J. Gijswijt, H. Maarse en K. Geus HET ZENUWTONICUM J (Advertentie, Ing. Med.) Onder de titel „Jubel-programma" brengt Tivoli op Dinsdag 29 September een amusementsavond, waaraan onder andere Mieke Telkamp medewerkt. Zij wordt aan de piano begeleid door Ge- rard van Krevelen. De andere mede werkenden zijn Willy Vervoort, Olga Lowina, mr. Doodle, de Annebelle's en Co, Fransky en Co van der Heide- Wijma. De wekelijkse schoenenruilbeurs van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanmiddag van twee tot drie uur in de Molenstraat gehouden; het spreekuur is vanavond van half acht tot half negen aan het adres Piet Heinstraat 1. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. UKT BUITENKANSJE, mei eigen ogen een moord te zien gebeUf viel gisteravond dank zij de Helderse VolksumVersUeu ten deel 2 honderden stadgenoten, die beslag op alle stoelen m hvoh hadden legd. In ademloze spanning zag men, lioe Slieila II erulice zich in gewaad door de halfdonkere kamer naar de dwingend rinkelende ,e,e< foon begaf, hoe een schim zich losmaakte Uit de gordijnen en een op leven en dood ontstond..... Toen het licht opging lag ca 1 Lesgate zielloos en met een schaar tussen de schouderbladen 0p d, grond, terwijl mevrouw Wendice weer meesteres trachtte te worden 0|!er haar geforceerde strottenhoofd en haar geschokte zenuwgestel. D sensationele scène speelde zich af midden ,n het tweede tafereel het tiveede bedrijf van „U spreekt met Uw moordenaar onder reg£e Henk Rigters door de Nederlandse Comedie opgevoerd. van De lezers, die de voorstelling niet hebben bijgewoond, zullen wellicht griezelen over zoveel decadentie. Maar toch was deze moordscène niet eens het meest „thrilling" van de gehele ge schiedenis. De grootste spanning school in de knap-gesponnen aanloop en de vernuftige ontraadseling van het mis- f\E schoonste kwartiertjes van mijn leven onderga ik altijd als het pauze is. En het allerhoogste genot beleef ik, wanneer zo'n kwartiertje uitgroeit tot een uur. Dat komt voor, want ons uitgaande publiek is deels dorstig en krijgt anderdeels een droge keel als de rest aan de fles of op de koffie gaat. Het is heerlijk, de mensen te zien martelen met kopjes, schoteltjes, le peltjes, suikerzakjes en brandende sigaretten, terwijl zij voor al deze at tributen slechts twee handen ter be schikking hebben. Soimmige fsandig- aards weten ie profiteren van de hulp vaardigheid hunner buren in de rij, of zij gebruiken de lege stoelen naast hen als buffet. Er zijn altijd onmiddellijk lege stoelen, wanneer de pauze aan breekt. Want altijd zijn er lieden, d'e de kriebel in de benen of andere li chamelijke bezwaren hebben, zodat zij opspringen zodra mag worden ge pauzeerd. De plasgragen en rustelozen, want zij zijn het die een pauze maken tot een nevenvorm van paniek, deze stakkers kunnen ten onzent nergens heen. Het ontbreekt ten enenmale aaneen foyer, wandelgangen zijn er niet, een winter tuin zal men vergeefs zoeken en cosy- comers zijn tot in deze streken nog niet doorgedrongen. Daarom is het ge lukkig, dat er niet alleen op de scho len, maar ook in de amusementsgele genheden ten onzent voldoende zitten- blijvers zijn. Velen hunner tonen dui delijk aan, dat er een verband tussen babbelen en, zitten-blijven bestaat. Let slechts op de gesprekken, die al pau zerende en met consumpties manipu lerende worden gevoerd. Dat gaat over de buren en de kinderen van weder zijdse kennissen, over de zonderlinge smaak van sommige lieden en de be trouwbaarheid van de weerberichten. Een voorbeeld van zo'n babbel, door mij persoonlijk tijdens het uitzitten van een pauze opgevangen: „Wat een weer gisteren, vindt u niet, mevrouw?" „Ja, een heerlijk zachte dag, hè?" „Nou, ik vond het anders nog tame lijk guur!" „Ja, daar hebt u gelijk in, maar vergeleken bij eergisteren dacht ik: we mogen niet mopperen". „Zo is het, we moeten het nu een maal nemen zoals het valt En de ander, nog half ontevredtn over het aanvankelijk misverstaan: „Toch dacht ik gistermiddag, dat het er voor vandaag aardig uitzag. Als we het zo houden, dacht ik, hebben we morgenavond goed weer als we uit gaan...." Zo'n gesprekje speelt zich dan af tegen de achtergrond van een verwoed gegons en stemmengeratel, terwijl het bedienend personeel tracht, de pauze tot de laatste druppel Coca-cola en tot aan de bodem van de koffieketel te benutten. Intussen vervaagt de her innering aan het voor de pauze gebo- dene tot een verre, lege schim, wat vervelend is wanneer het een span nende film of een boeiend toneelstuk betreft. Daarover zijn alle pauzeerders het eens. De spelers achter het doek trachten uit hun tenen de energie te peuren om in het stuk te blijven en de inspiratie vast te houden. Maar de mensen in de zaal zullen nooit op de gedachte komen, dat de pauze-narig heid tot een minimum uiordt beperkt als zij minder plas-, wandel- en slób- bergraag leren te zijn. (Van onze Zierikzee). correspondent te X DIEREN MEVtiOUW Evelyn Meijer, 1 Engelse van geboorte, heeft onlangs een adverten tiegelezen, waarin de Die renbescherming mededeelde geen relaties te hebben met de heer Van der Wint in de Keizerstraat. Daarbij werd geen reden vermeld. Nu voert zij aan, dat één en ander zou zijn geschiet naar aanleiding van een minder gelukkige behande ling van een hond, die aan de heer Van der Wint was toevertrouwd, zonder dat de Dierenbescherming zelf poolshoogte was gaan ne men. Zij gaat op deze kwes tie niet dieper in, doch merkt wel op, dat zij haar hond en kat al verschei dene malen aan de zorgen van de heer Van der Wint heeft toevertrouwd en dat zij over de behandeling in het geheel geen klagen heeft. Integendeel zelfs. Mevrouw Meijer voegde hieraan (in het Engels) toe, dat de Dierenbescherming zulks wel doet, doch niet de suggestie geeft wat wij moeten doen, wanneer wij eens op reis gaan. De win kel van de heer Van der Wint is de enige plaats in de stad, waar dieren kunnen worden ondergebracht en waar „zwervers" kunnen worden opgenomen of, zo nodig, op verantwoorde wij ze kunnen worden afge maakt. „Ik ben geen lid van de Dierenbescherming, omdat ik nog niet precies heb kun nen ontdekken wat deze vereniging eigenlijk doet. Is 't niet zo, dat in deze stad niet eens een tehuis is voor vermiste en zwervende die ren?" En dan komt zij met een voorstel. Zij zou graag zien, dat de eigenaars van dieren in Den Helder weke lijks een dubbeltje zouden afdragen aan de Dierenbe scherming. Deze vereniging moet dan zorgen voor een huis of een zaak, waarin dieren een „woning" kun nen hebben. Daarna is het de bedoeling iemand te zoeken, die van dieren houdt, en er zijn werk van maakt regelmatig naar de dieren om te zien. Dit zou iets zijn voor een gepen- sionneerde dierenvriend, die dan zwervende dieren moet opnemen, verzorgen en voe den. Op eenvoudige wijze kunnen boxen voor de die ren worden ingericht. In dit tehuis zouden tevens dieren kunnen logeren, waarvan de eigenaars buiten de stad vertoeven. Wanneer een dier moet worden afgemaakt kan dit geschieden uit het potje dat wekelijks met dub beltjes van „leden" wordt gespekt. Men begrijpt, dat Gradus in deze kleine kolommen het idee van mevr. .Meijer niet al te breedvoerig kan opdissen. Wellicht wil de Dierenbescherming er eens over denken, of eens contcift zoeken met de schrijfster van deze plannen. Zij pro beert niet, het beter te we ten, doch zij meent van de Dierenbescherming te wei nig te zien uitgaan. Men kan niet volstaan, zo zegt zij, met te beweren: wij hebben niet voldoende leden; men sen. zo vervolgt zij, voelen niets voor medewerking, wanneer niet ergens mee wordt begonnen. Zij be doelt, dat er wel supporters komen, wanneer iets een maal resoluut op stapel is gezet. Ter aanvulling mag Gra dus wellicht opmerken, dat hem vele gevallen bekend zijn, waarin de Dierenbe scherming wel degelijk uit stekend werk heeft verricht. Nochtans beveelt hij het schrijven van mevr. Meijer in aller aandacht aan. GONG £)E damclub „Roe" heeft de zomercompetitie afgeslo ten met een gong- en kwar tetwedstrijd, ter afwisseling. Gradus meldt, dat na veel spanning 'en genoegen een prijsje werd behaald door de heren Molenaar, Jt. Keizer, De Boer, W. Post, Molenaar en Vink. ZWEMMEN IJET zit er weer op, Gradia- nen! Met ingang van he den, Woensdag 23 Septem ber, wordt de gemeentelij ke zweminrichting aan de Dijkweg voor het publiek gesloten, 't Is maar, dat u niet nog even gauw een ver frissend bad wil gaan ne men. SCHERMEN J^IDDELS Jan Oso vernam Gradus, dat de afdeling Den Helder van de Konink lijke Officieren Schermbond, na een rustperiode van twee maanden, de wapenen weer ter hand neemt. Er wordt in de Sportschool op de Werf geschermd, op Dinsdag van 1718.45 uur voor gevorder den en op Donderdag van 18 19.30 uur voor beginners en gevorderden. Gradus vernam, dat ook officieren van land- en luchtmacht, geplaatst in Den Helder, zich als lid kunnen aanmelden. Zij kunnen dit doen in de Sportschool, waar het secretariaat is gevestigd. BASKET 70ALS men weet, bestaat in onze stad voor de basaet- ballsport een zeer grote be langstelling. Bij d't alles doet het eigenlijk wat vreemd aan, dat de meeste verenigingen er niet in sla gen, een jeugdteam op de béen te brengen. Er zijn wel een junioren- en een adspi- rantencompetitie, doch daar aan nemen voornamelijk scholieren deel. Er zijn, naar Gradus vernam, slechts twee verenigingen met een junio- renploeg naar voren geko men, en dat zijn HAV en KVH. Het spreekt, dat dit „aantal" te klein is voor een juniorencompetitie in ver enigingsverband, dus buiten de scholen-strijd óm. Heb ben de jongeren dan geen interesse? Dit zou te betreu ren zijn, want ook in de bas ketball-wereld is <e hoop op de jeugd gevestigd. Doch het schijnt anders te zitten: de verenigingen hebben weinig mogelijkheden voor de trai ning (althans 's winters), en daarom kunnen zij hun aan tallen teams niet uitbreiden. Hoewel dit begrijpelijk is, valt deze maatregel vanzelf sprekend niet toe te juichen. Ouderen in training, goed, maar dan ook een plaatsje eerlijk verdeeld, voor de jeugd. Van FAC-zijde kreeg uw stukjesschrijver te horen, dat deze vereniging wel aan de juniorencompetitie zou wil len deelnemen, doch dat er niet voldoende jongens op de club zijn. Hoe is het mogelijk, want een gezonde, sportieve knaap vindt zeker in het basketball voldoende facetten om zich heerlijk en verantwoord uit te leven. OPBRENGST JVE lieden, die hebben ge collecteerd voor de plaat selijke commissie van de tbc-fondsen „IPS" en „DEL", kunnen tevreden zijn, want de bputo-opbrengst bedroeg 944,64. Hiervoor dankt men naast de collectanten vooral de vele milde gevers. Om te voorkomen, dat men meent met een puzzle te doen te hebben, zij vermeld, dat IPS betekent: Interkerkelijk Pro testants Sanatorium", en DEL; „Draagt elkanders las ten". drijf. Tot grote tevredenheid van au toeschouwers werd de „auctor intelleo tualis" tenslotte ontmaskerd, waarmf het bewijs werd geleverd, dat zelf. 7 meest geraffineerd opgezette misdag ergens een fout vertoont. Het was dus niet zozeer het smeuii». van een pikant opgediste moordpartij als wel de scherpzinnige uitwerkin, van het gegeven, welke het stuk «,5 onmiskenbare bekoring gaf. Geen pro! blemen en geen moraal, geen tenden?' stuk en geen luchtig blijspelletje, maa! eenknap detectice-verhaal, dat met H. beste radio-hoorspelen in dit genre te vergelijken was. De Nederlandse Co. medie heeft door een strak-gespannm opvoering deze thriller alle recht doen wedervaren. In het eerste bedrijf, toen de hoofda personen nog hun half-acterende leven, tje leidden, en Mimi Boesnach wel eens worstelde met haar rol, dreef de op. voering hoofdzakelijk op het vlotte tempo en de inhoud van de dialogen, Maar later, toen alle society-theater in de flat van het echtpaar Wendice ach. terwege bleef, konden de acteurs hun talent botvieren in de spitse dialogen en zich speels ontwikkelende scènes, De rol van Sl eila die bijna het slacht offer werd van de intrigues van haat man,werd door Mimi Boesnach met toenemende overtuigingskracht gespeeld, Guus Oster kweet zich voortreffelijk van de zware taak, een man uit te beelden, die met een natuurlijke men. gel ing van slagvaardigheid en argeloos- heid alle door hemzelf geschapen strui kelblokken tracht te ontwijken. Regis. seur Henk Rigters, die zelf gestalte gal aan de emotionele Max HaÜiday, zag eenmaal meesterlijk kans, nagenoeg onopvallend al acterende een regie aanwijzing te geven. De sinistere figuur van captain Lesgate werd met een sug gestieve combinatie van terughoudend- heid en cynisme gespeeld door Maxim Hamel. De inspecteur Hubbard tenslot te, die John Gobau op de planken zette, zal voor velen in de zaal het prototype zijn geweest van de detective, die ge moedelijk, maar uiterst scherpzinnig, van allerlei ogenschijnlijk onsamenhan- gende gegevens het vangnet om de mis dadiger weeft. Het publiek, dat in grote spanning het intelligent geschreven stuk volgde (het werd uit het Engels van Frederick Knott vertaald door Gerard Rekers), betuigde na de slotscène de spelers enthousiast zijn erkentelijkheid. Geboren: Anna Neeltje Klasina, doch-j ter van: Rink Jonker en Catharina M. Dekker; Maria Angela, dochter van Hendrikus J. M. Schoo en Hermina M. Th. Overbeek; Emma Maria, doch ter van Cornelis J. Hin en Barbera Witte; Petronella Cornelia, dochter van Pieter Kikkert en Souwtje Lap; Laurentius Cornelis, zoon van Pieter C. Hin en Johanna M. Tuin. Ondertrouwd Cornelis Jacobus Man- tje en Gerda Tine Spoelstra. Getrouwd: Johannes Zuidema en Harmke Jeninga; Hermanus Johannes van Grunningen Gerritdina Blom. Overleden: Hendrikus Jacobus Reiji oud 64 jaar; Jan Zoetelief, oud 74jaar. Zilveren kruisje; ceintuur van wind jack; twee bekers; rode portemon- naie; hengselmandje; autoped. Zo als elk jaar het geval ls. dat na 0#* geveer hali September, zowel de vangst"1 als de prijzen in dalende lijn zijn, zo w«s deze daling de vorige week al ingetr®' den. De motorloze zeilvaartuigen konden ongeveer twee tot drie etmaal wegens windstilte niet vissen. De twee etmaal dat er gevist werd, waren de vangsten van 20 tot 50 pond per etmaal. Alhoewel de paling mooi van stuk was, zo bleven de matig. Gemiddeld Men zou de heer E. P. Erfmann uit de Crocusstraat de „Helderse flessenkomng" kunnen noemen. Hij heeft in de loop der jaren talloze flessen verzameld, zoal, een ander postzegels spaart of sigarenbandjes. En het mooiste is. al die flessen zitten nop vol! Zij staan als het ware gereed om de een of andere feestelijkheid te vieren! prijzen toch maar cent per pond. De weekresultaten waren niet hog'J dan t 150,per vaartuig. De motorvaar" tuigen hadden vangsten tot ten hoogs e 115 pond per etmaal. Van deze »°°r paling was de gemiddelde prijs 70 een per pond. De weekbesommingen van dez categorie-vissers waren van f 140,— f 500,— per motorvaartuig. De lijn. of beugaalvissers zijn de v0{'1' week weer opnieuw met de visserij gonnen. De vangsten waren per etrn' van 23 tot 70 pond per beuger. G«ie de lijnaal niet dik van stuk was, zo waren de pryzen maar gemiddeld 65 eentje pond. De besommingen waren van tot f 100,— per lijnaalvisser. De snoekbaars en witvisserij was v weinig betekenis. Opmerkelijk is het 0 er met de kuil zeer weinig sn0£'",a'j, wordt aangevoerd. In veel gevallen is een tot twee stuks De staandnetvisse hadden verdiensten tot f 80,— P«r v". t tuig. De nestviscerij houdt zich het laa van het seizoen nog goed De fuik38 v serij langs de dijken hier b(j Urk 1» eindigd. Waren de besommingen op het Nsse, meer zeer slecht te noemen, een 8uns ger tegenstelling waren de uitkomsten onze vissers op de Noordzee. De kleine kustvissers voor IIm nc boekten besommingen tot f 700,— «rote vaartuigen van f 1000,— tot f N" Per vaartuig

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2