Offensief tegen Noordland Dinsdag begonnen Szabo werd de enige winnaar in de dertiende ronde Prof. Gerretson rebelleerde in de Eerste Kamer Europese topvoetballers komen naar Olympisch stadion Keres en Taimanov staan nu gelijk met dr Euwe D De verdeling van de woonruimte Nieuwste snufje op brandweergebied Radio-distributie nu definitief aan PTT Televisie-modeshow werd verboden Engeland bereid tot samenwerking EVG Geen offer te groot voor de vrijheid Bronstein maakt het Reshevsky lastig Athletiekwedstrij d Nederland-Engeland Chefarine „4" doet wonderen Grand Repulse eist zeer veel De autoriteiten zijn zeer tevreden Critiek op commissie voor buitenlandse politiek v. d. Hoek vervangt Rinus Terlouw Eisenhower: Roger Marche is voor ons geen onbekende WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 ff ver- (Van onze speciale versluggever 0UITSLAND, TE VELDE, DINSDAG. Drie en dertigduizend Nederlandse mannen in West-Duilsland langden Dinsdag naar Nederland, naar moeder en verloofde; ze langden ook naar een fris liad, nachtrust in een behoorlijk bed, en bevrijding van regen, koude, mist en modder. Dinsdag ging de oefening Grand Repulse haar eindstadium in, waarhij van bepaalde troepen- onderdelen nog zeer veel geëist zal Morden. Zo stond er voor 42-RI nog een mars van veertig kilometer op het programma, met daarnaast het deelnemen aan de aanval op het vijandelijke concentratiepunt. Gene- raal 'Opsomer ging persoonlijk naar het regiment toe, om de mannen, zoals hij het noemde, een beetje „op te cricken". Dan waren er voor de genie moeilijkheden bij het slaan van bruggen. Een der bruggen, die moeizaam bij het gloren van de ochtend gereed kwam, werd later door de scheidsrechter afgekeurd voor het transport van tanks. De brug Mas te licht. Aan een andere brug werd zeer tot teleurstelling van de genie bet werk gedurende enige uren stilgelegd wegens fictieve schade als gevolg van een luchtbombardement. Dat maakt de mannen ongeduldig, vooral na een twintigurige activiteit. Ongeduldig werd ook een groep infanteristen, die door een scheidsrechterlijke beslissing gedwongen werd, drie kilometer terug te trekken. En dan moet daarna zo'n ver moeide troep zo'n stukje maar weer opnieuw tippelen. Dat zijn de kleinere en soms grote teleurstellingen bij deze manoeuvres. JES TE MEER bewondering heeft tionneert zoals de autoherstelplaats van de technische dienst. In deze her stelplaats werden in 't concentratiecen trum reeds achten veertig zware repa raties aan auto's verricht. Toen werd de tent verplaatst naar het frontge bied en vier uur na de verplaatsing functionneerde ze al weer. De grote waarde van deze voortreffelijk uitge ruste werkplaats met zijn bekwame technici werd bij deze oefening dui delijk bewezen. De verbinding, die enkele dagen een zwak punt vormde, werkte Maan dag en Dinsdag goed. De medische dienst had gelukkig geen al te zwa re taak. Er waren tot Dinsdagmorgen geen gevallen van zware verwonding of ernstige ziekte. Men heeft daarom in het doorvoerhospitaal de gelegen heid aangegrepen enige blindedarmen te verwijderen. Aan Britse zijde wa ren er Dinsdagmorgen twee doden te betreuren. In het hoofdkwartier van het Ne derlandse legercorps waren Dinsdag ochtend de laatste aanwijzingen ge geven voor de slotactie tegen het ge bied van Noordland. De stafchef, ge neraal Lefevre, deelde aan de verza melde officieren mede, dat tegen drie of vier uur 's middags de juiste front lijn in het midden vastgesteld zou zijn. Vijf uur 's middags zou de aan val van de Vierde Divisie beginnen. Des middags echter bleek, dat dit aanvalsplan wel gewijzigd moest wor den met mondelinge orders. lAINSD AG AVOND om zeven uur be- gon op de linkerflank de grote aanval van de Canadezen op het vij andelijke bruggenhoofd. Korte tijd later kwam op de rechterflank de vierde divisie in actie. Aangenomen moest worden, dat de vijandelijke, weerstand niet voor tien uur de vol gende ochtend gebroken zou zijn. Tot zover de oefening zelf. Zij werd Maandag en Dinsdag bij- gewoo .d door de minister van Defen sie ir C. Staf, met de staatssecretaris mr Kranenburg. Er waren ook vele bezoekende generaals, van wie we noemen generaal Gruenther, maar schalk Juin, en generaal Hasselman. Generaal Gruenther verklaarde, dat het goede werk van de Nederlandse troepen hem genoegen deed. Van Franse zijde werd gewezen op de ge weldige vooruitgang bij verleden jaar. Minister Staf verklaarde tegenover journalisten, dat de buitenlandse waardering voor de uitstekende hou ding van de Nederlandse troepen hem genoegen deed, maar dat hij nog geen hoera wilde roepenhet leger is nog in opbouw. Ik ben blij, zei hij, dat het zo goed gaat. Ik had er ook ver trouwen in. Nu durf ik te zeggen dat ik optimist ben. De minister consta teerde, dat de opmars van de troepen goed verliep en dat ook direct de juis te plannen waren gemaakt. Het mo reel van de troep noemde hij hoog. Op de kwestie van de haperende ver bindingsdienst werd door de minister nader ingegaan. Het is mogelijk, dat een te druk beroep op deze dienst is gedaan, met name voor de radio-tele foon. Maar een feit blijft, dat deze dienst, wat het materiaal en het per soneel betreft, nog moet inspelen. Daarvoor is opleiding van personeel nodig, en eventueel uitbreiding van het lagere beroepskader. Een jaar zal voor deze maatregelen nog wel nodig rijn. De minister noemde de rij-disci- pline van de Nederlandse divisie goed waarbij hij extra lof toezwaaide aan de artillerie. Van de theoretische atoombomtoepassing was minister n'et te voren op de hoogte ge steld. Mr. Kranenburg tenslotte noemde de intendance en de Iegercorpstroepen goed, de corpstroepen zelfs zeer goed. Buiten ergens in de bossen mar cheerden de mannen van 43-RI, waren vcchtwagens en tanks in de weer. zurende vermoeide ogen zochten in het nachtelijk duister naar verscholen vijanden, die zich die dag wel bijzon der achter de camouflage verscholen hielden. Zo goed was deze camoufla ge niet, of de luchtmacht meldde toch nog successen door fictieve bombar dementen, zoals de vernieling van een pas geslagen brug en de vernie tiging van aantallen tanks en grotere aantallen voertuigen. Minister Staf echter verzekerde, dat hij, vliegende over het manoevregebied, wel hier en daar een enkel voertuig had gezien, maar dat naar zijn mening de troepen van Noordland en Westland zich prachtig verborgen hadden in bet terrein. Om tenslotte nog even op de ver nielde brug te komen, het viel op, dat bij geslagen bruggen te weinig lucht doelgeschut stond opgesteld. Dit laat ste dan is geen opmerking van minis ter 'Staf, maar het werd wel aan hem medegedeeld. (Vervolg van pag. 1) dacht o.a. aan militaire woningbouw aan woningen voor repatriërenden; -jan woningen in industrialiserende gebie den en aan de vrije sector. In 1953 worden in de vrije sector ongeveer 1500 huizen gebouwd. Zeeland krijgt zijn watersnoodwo ningen boven zijn contingent. Verdeling van het aantal te bouwen woningen over de verschillende pro vincies acht de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting met het oog op de beperktheid van de materiële en financiële middelen en ter voorkoming van spanningen op de arbeidsmarkt en ontoelaatbare prijsverhogingen nog al tijd nodig. De minister acht het niet juist, ook de verdeling van de woningen over de gemeenten centraal te regelen. Vandaar dat hij de colleges van Gedeputeerde Staten heeft verzocht zich te belasten met de verdeling van het voor hun pro vincies vastgestelde contingent over de gemeenten in hun provincies. Het ligt in de bedoeling de werke lijke migratie op de voet te volgen en de te constateren afwijkingen van de geraamde migratie achteraf te corrige ren door aan de betrokken provincies extra-toewijzingen te verlenen. Daar toe werd centraal een contingent van 5500 woningen per jaar gereserveerd. De provincies eigenlijk dus de ge meenten kunnen derhalve voortaan gemakkelijker personen van elders een woning verstrekken, aangezien zij, wan neer zij daarmede komen boven wat voor deze vestiging geraamd is, een extra-toewijzing krijgen. Men hoopt de woningverdeling daarmede zo veel mo gelijk te kunnen afstemmen op de eco nomische ontwikkeling. Hoewel het nog steeds aanzienlijke woningtekort noopt tot een beperking van de sanering en de vervanging van oude en vervallen woningen tot de meest noodzakelijke gevallen, is gedu rende het tijdvak 19541956 voor dit doel een contingent van 12000 wonin gen beschikbaar gesteld, dat is twee maal zoveel als in de voorafgaande periode. Van dit contingent van 12000 wonin gen is de helft over de provincies ver deeld op basis van de ouderdom en de kwaliteit, terwijl 3000 woningen zijn toegewezen aan de provincies met de hoogste percentages overbevolkte wo ningen, met name Groningen, Friesland, Drente en Zeeland. De resterende 3000 woningen zijn gereserveerd voor de verwerkelijking van saneringsplannen. (Van onze parlementaire redacteur) Aan de afdoening van een schijnbaar formele kwestie, de benoeming van de leden van de vaste commissie voor de buitenlandse politiek, zijn Dinsdagmid dag in de Eerste Kamer enige scher mutselingen voorafgegaan. In een wel sprekend betoog richtte namelijk de Christ.-historische prof. Gerretson een flinke aanval op deze commissie, die hij in de vorige zitting tussentijds ver laten heeft. De commissie voor de buitenlandse politiek is in de Eerste Kamer een commissie van inlichtingen, zo stelde de grijze, zeer nadrukkelijk sprekende professor vast. De inlichtingen, die haar verstrekt worden, hetzij door de rege ring, hetzij door de ministers van Bui tenlandse Zaken, of door hun departe ment, moeten up to date zijn, willen de leden zich een juist oordeel kunnen vellen over zaken van buitenlands be leid. Tijdens zijn lidmaatschap al dus prof. Gerretson is aan deze eis niet voldaan. De commissie heeft toen weinig mondelinge of schriftelijke in lichtingen van de ministers ontvangen. De pers werd door het departement soms ruimer ingelicht dan de com missie De commissie zou zich moeten ont wikkelen, meende de heer Gerretson, tot een soort afdeling ad hoe, waarbij de leden te allen tijde om inlichtingen zouden kunnen aankloppen. Hij deed echter geen voorstel tot reorganisatie, omdat dit niet op de weg zou liggen van iemand, die het jongste lid der commissie was. Hij liet dat eventueel aan ouderen over. Prof. Molenaar van de V.V.D. pa reerde de aanval. Hij wilde niet de (Advertentie, Ing. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder beraadslaging het wetsont werp tot wijziging en aanvulling van de telegraaf- en telefoonwet 1904 aan genomen. Hierin worden nadere voor zieningen getroffen met betrekking tot de verzorging van de radiodistri butie en ten behoeve van een doelma tige exploitatie daarvan. De exploita tie van de radiodistributie wordt de finitief toevertrouwd aan de PTT. Met de voormalige eigenaren der ge naaste bedrijven wordt een regeling getroffen. Gisteravond zou de KRO in het tele visieprogramma een modeshow uitzen den, verzorgd door een Amsterdamse firma. De uitzending van deze show kon geen doorgang vinden, omdat de firma haar epr advertentie in een rantal bl den heeft aangekondigd. Het uitzenden van de show is thans verboden op grond van het feit, dat de voorgenomen uitzending tengevolge van de begeleidende advertentiecam pagne onderdeel is geworden van een reclamecampagne. Voor zover bekend, 's dit de eerste maal dat een onder- eel van een televisieprogramma op deze gronden moest worden geschrapt. Ter gelegenheid van het 50-jarig be- taan van de Nederlandse Centrale Ver- cniging voor TBC-Bestrijding is in de Dierentuin te 's Gravenhage een tentoon stelling ingericht. Deze tentoonstelling is geopend op 23 en 24 September, mening in het land laten voortbestaan, dat de commissie van geringe beteke nis zou zijn en dat zij onbevredigend werkt. De Kamervoorzitter is altijd be reid geweest, zo deelde hij mee, een bijeenkomst van de commissie met <*e minister te beleggen, als dat door een of meer leden gewenst werd. Prof. Gerretson sputterde nog wat tegen; hij bleef evenwel als eenling in de Kamer staan. De commissie werd ingesteld. De aftredende leden werden herkozen. In de plaats van prof. Ger retson benoemde de Kamer diens par tijgenoot de heer Kolff tot lid. Daarna werden ook de leden aange wezen van de vaste commissies voor internationale economische samenwer king, voor Uniezaken en voor Over zeese Rijksdelen. De communistische heer Brandenburg protesteerde tevergeefs, dat de C.P.N. Een Amsterdamse metaalindustrie demonstreerde op Schiphol met een brandvrij pak. Daartoe liep het „slachtoffer" in zijn vreemd soortige costuum door „echt" vuur. Dinsdagavond kwamen in het Olym pisch Stadion te Amsterdam de spelers van het Nederlands elftal tezamen met coach Jaap van der Leek voor een laatste oefening met het oog op de lan- denwedstrijd tegen Noorwegen, welke Zondag te Oslo wordt gespeeld. Aan wezig waren vrijwel alle leden van de Keuze- en de Technische Commissie van de KNVB. Terlouw heeft een ge deelte van de oefeningen meegemaakt, maar verdween toen naar de kleed kamer. Hoewe] de blessure aan zijn rechterkuit veel beter is, kreeg hij tij dens de oefeningen weer enigszins last van deze verwonding. Op medisch ad vies besloot de Keuze Commiseis Ter louw niet tegen Noorwegen op te stel len en hem te doen vervangen door de Feyenoordspeler Van der Hoek. Wij vernamen voorts, dat de kans groot is, mede in verband met het feit. dat Terlouw nu nog een week rust krijgt, dat de Spartaspeler Zondag 4 October weer voor de competitie zal kunnen uitkomen. Een van de oefeningen op het veld bestond uit het nemen van strafschop pen door ieder van de spelers, waar bij doelman Steiger zowel in de lin ker- als in de rechterhoek zwaar op de proef werd gesteld. Bovendien heeft hij, aan het einde van de training, ook nóg enkele onhoudbare strafschoppen uit zijn doel moeten halen, genomen doorde leden van de Keuze- en de Technische Commissie. Aan het slot van de bijeenkomst werd een gezamen lijke bespreking gehouden over de te volgen tactiek. (Vervolg van pag. 1) De heer Fens verdedigde de her bewapening van Duitsland met te be togen, dat het ongewapend een mili tair luchtledig vormt, dat de verdedi ging van Europa aanzienlijk belem mert. Daarom is de EVG nodig; met de vorming hiervan moet niet wor den gewacht totdat de politieke ge meenschap gereed is. Ook het wach ten op verdere Britse garanties acht te de heer Fens overbodig, omdat En geland de grootste troepenmacht op het vasteland heeft. Nutting heeft zich in zijn bijdrage tot het debat zeer nadrukkelijk ge keerd tegen welke vorm van Duits neutralisme ook - ook wanneer men hiermee de hereniging der gescheiden landsdelen zou willen trachten te be reiken. Eenheid van Duitsland is met die van Europa niet in strijd. Nut ting meende verder dat het door Adenauer voorgestelde veiligheids pact tussen de EVG en Rusland niet zou mogen leiden tot kristallisatie van de toestand in Oost-Europa „Het hoogste geloof van onze maat schappij is het geloof in de waardig heid en vrijheid van de individuele persoon", aldus heeft president Eisen hower in een te Boston bij een diner van de republikeinse partij gehouden toespraak gezegd. Zinspelend op de „verschrikkelijke vernietigingswapenen waarmede de vijanden der vrijheid zijn toegerust" zeide Eisenhower, dat hierop slechts een antwoord past: Geen offer, geen arbeid, geen belasting, geen dienst is te zwaar voor ons om een logische stelselmatig uit deze commissie wordt en noodzakelijke verdediging van on- geweerd. I ze vrijheid in stand te houden. Nu de oefenwedstrijd van het FIFA- elftai tegen FC Barcelona op Woensdag 30 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam begint te naderen, lijkt het ons interessant van een aantal spe lers, dat in die wedstrijd zal uitko men, enkele bijzonderheden te vermel den. Roger Marche, de Fransman, die in de tweede helft van de wedstrijd, wan neer dus met stopperspil zal worden gespeeld, op de linksbackplaats zal opereren, is 29 jaar. Marche is voor Ne derland geen onbekende. In de na-oor- logse wedstrijden tussen Nederland en Frankrijk was hij steeds van de partij. In totaal speelde hij 31 interlandwed strijden. Met zijn club Reims behaalde hij tweemaal (in de seizoenen 194050 en 195253) het kampioenschap van Frankrijk. Marche, die bekend staat em zijn energiek en soliede spel, ontving van de Franse voetbalbond de gouden medaille. De tweede Franse speler in dit inter nationale voetbalgezelschap is Joseph Ujlaki, de tot Fransman genaturaliseer de Hongaar. Ujlaki, een kleine handige dribbelaar, die voor Sporting Club de Nimes speelt, speelde in het afgelopen seizoen zesmaal in het Franse elftal. Hij maakte in die wedstrijden drie doelpunten. Hij zal te Amsterdam zowel vóór als na rust rechtsbuiten spelen. Van de Italianen is Gian Piero Boni- perti de meest opvallende speler. De 25-jarige midvoor van Juventus uit Turijn zal in de eerste helft op de rechtsbinnenplaats spelen, welke plaats hij na de rust aan zijn landgenoot Lo- renzi zal afstaan. Boniperti, thans in militaire dienst en ingedeeld bij de berg-artillerie, is geen full time-pro- (Van een speciale verslaggever) yAN DE VEERTIG zetten die de spelers in het candidatentornooi in een zitting van vijf uren moeten spelen, doen zij er ongeveer tien in het eerste speeluur, vijftien in de volgende drie uren, en de rest in het laatste speeluur. De drie uren, die aan het beslissende uur vooraf gaan zijn voor de toeschouwers niet erg opwindend. De meesters lopen heen en weer als zij niet aan zet zijn, drinken thee en eten chocolade. Tot voor kort deponeerden zij hun tablet chocolade naast hun bord, maar daar is nu verandering in gekomen. Iedereen vreest nl. Najdorf, die steeds maar heen en weer drentelt, iedereen aanspreekt en zo en passant overal de chocolade wegneemt, Maar Najdorf zelf leeft ook niet zonder vrees. Anderhalf uur voor de aanvang van de dertiende ronde begon hij al door de tornooizaal en de foyer te wandelen. Men had hem gezegd, dat zijn tegenstander, Geiler, vastbesloten was om hem een nederlaag toe te brengen. AAN DE vastbesloten houding van de Rus was wel te bespeuren, dat er ir. de partij tussen NajdorfGeiler hard gevochten zou worden. Toen de partij enkele uren aan de gang was, had Najdorf, hoewel hij zich verdedigd had met een naar hem ge noemde variant van het Siciliaans, moeilijkheden. Hij besloot tot een pion offer en bood op hetzelfde ogenblik remise aan, maar dit werd door Geiler resoluut van de hand gewezen. Daar entegen werd het remise-voorstel in de partij Smyslov-Taimanov door laatst genoemde gretig aangenomen. Deze partij duurde slechts 19 zetten en hoort dus thuis onder de z.g. grootmeester remises. Voor Reshevsky was dit het sein om zijn kaken nog wat vaster dan a nders op elkaar te klemmen, want door te winnen zou hij immers Smyslov kunnen inhalen. Zijn opgave was echter niet eenvoudig, want de kleine Bronstein met zijn geestig twin kelende ogen is een uiterst gevaarlijk tegenstander. Deze aarzelde dan ook niet om de handschoen op te nemen en zo begonnen de spanningen in deze konings-indisch geopende partij lang zaam maar zeker toe te nemen. Het schijnt wel zeker te zijn, dat de dikke Boleslavsky over stemorganen beschikt, want in de voorafgaande weken moet hij enkele keren remise hebben aangeboden. Een dergelijk voorstel bestaat uit het op vragende toon uitbrengen van het woord remise, desnoods onderstreept met een hand gebaar, dat zo veel wil zeggen dat er toch niets anders in de stelling zit. Behalve dit ene woord heeft niemand Boleslavsky echter tot nu toe iets ho ren zeggen. Nu is dat bij een schaak- tornooi gelukkig ook niet nodig, en wat Boleslavsky aan woorden tekort komt maakt hij weer goed door de fijne wijze, waarop hij schaak speelt. In zijn partij tegen Averbach was het de eerste uren interessant om zich af te vragen, of Boleslavsky zijn spreek- dan wel zijn schaaktalenten zou moe ten gebruiken. Afgaande op de stelling wordt het eerste verwacht. Het wilde gevecht tussen de weer op dreef ko mende Stahlberg en de Hongaar Sza bo kwam later in rustiger banen, al drong een vrijpion van zwart diep in de vijandelijke gelederen. Ook in de partijen Kotov—Petrosian en Keres— Gligoric werd het evenwicht in de eerste uren niet ernstig verstoord, al deden in beide partijen de witspelers hun best om enig tastbaar voordeel te behalen. In de partij ReshevskyBronstein zijn beide spelers tenslotte in grote tijdnood gekomen. Een centrum actie van de Amerikaan werd door de Rus handig afgeweerd, en toen bleek de stelling van Reshevsky ernstige ver zwakkingen te vertonen. De afgebro ken stand biedt Bronstein gunstige perspectieven. De vrijpion van Szabo ontpopte zich als een geweldige troef, toen hij de opmars van deze pion kon combineren met een rechtstreekse ac tie tegen Stahlberg's koning. Nog voor de tijdcontróle moest de Zweed zich gewonnen geven. Boleslavsky heeft uiteindelijk maar besloten om eerst zijn schaaktalenten te laten spreken. Hij kreeg er een klein voordeel mee, maar of dit voor uitbreiding vatbaar zal zijn moet het vervolg leren. Najdorf staat nog steeds niet goéd. Hij bood op de 40e zet opnieuw remise aan, maar zijn voorstel werd door Geiler lachend van de hand gewezen. De partijen KotovPetrosian en Ke res—Gligoric eindigden zonder schok kende gebeurtenissen in de verdeling van de winst. De uitslagen luiden: Stahlberg Szabo 01; Boleslavsky—Averbach af gebroken in iets bstere stelling voor Boleslavsky; KotovPetrosian (4(4; Gelier—Najdorf afgebroken in betere stelling voor Geiler; KeresGligoric (4(4; Reshevsky—Bronstein afgebro ken in gunstige stelling voor Bron stein: Smyslov—Tamanov, remise. Na de 13e ronde luidt de stand: 1. Smyslov 8(4 pnt. (12); 2. Reshevsky 7(4 1 afgebroken partij (12); 3. Naj dorf 7 pnt. 1 afgebr. partij (12); 4. Bronstein 6(4 plus 1 afgebr. partij (13); 5. Petrosian 6(4 (12); 6. Boleslavs ky 6 pnt. 1 afgebr. partij (12); 7, 8, 9 Keres, Euwe en Taimanov, allen 6 pnt. (12); 10, 11 Gligoric en Szabo, beiden 5(4 pnt. (12); 12. Averbach 5 1 afgebr. partij (12); 13. Kotov 4(4 pnt. (12); 14. Gelier 4 pnt. 1 afgebr. par tij (12); 15. Stahlberg 3(4 pnt. (13). fessional. Van beroep is hij landmeter. Hij speelde 18 maal in het Italiaanse elftal. De Duitser Josef Posipal, die in de tweede helft tegen Barcelona stopper- spil zal spelen, is 26 jaar. Hij werd in 1927 in Roemenië geboren. Zijn vader was van Duitse afkomst en zijn moe der Hongaarse. Toen hij in 1943 in Duitsland kwam, zag hij daar voor het eerst voetbal. Zes jaar later speelde hij in het eerste elftal van Arminia Han- nover en in hetzelfde jaar nog ging hij over naar HSV. Nadat Posibal in 1950 de Duitse nationaliteit had verworven, kreeg hij in 1951 voor de eerste maal een plaats in het Duitse nationale elf tal. In twee jaar tijd speelde hij 12 in terlandwedstrijden, waarin hij vrijwel steeds de beste speler van de ploeg was. Als linksbinnen voor de gehele wedstrijd staat Ladislao Kubala van FC Barcelona opgesteld. Hij is 26 jaar en speelde tweemaal in het nationale elftal van Spanje als midvoor. Evenals Ujlaki is Kubala van oorsprong Hon gaar. Twee clubgenoten van Kubala, die met Barceloina tegen het FIFA-team zullen spelen, zullen door de keuze commissie, die het definitieve elftal voor de wedstrijd op 21 October te Wembley moet samenstellen, eveneens scherp in de gaten worden gehouden. Het zijn rechtsbuiten Esantislao Baso- ra, die met zijn 25 jaar reeds 25 wed strijden in het Spaanse elftal speelde, en de 1 jaar oudere Gustavo Biosca, de stopperspil, die 8 interlands op zijn naam heeft staan. De Engelse athletiekploeg, welke Woensdagavond 30 September te Lon den in het White Citystadion tegen Nederland uitkomt, is als volgt samen gesteld: 100 yards: Shenton (Polytech- nic Harriers) en Pinnington (Achilles); 220 yards: Shenton en Ellis (London Athletic Club); 440 yards: Fryer (Lon don AC) en Smith (Rochester)880 yards: Hewson (Mitchem AC) en Nan- keville (Walton AC); 1 mijl: Law (Achilles) en Dunkley (Polytechnic Harriers); 2 mijl: Pirie (South London) en Green (Birchfield); 120 yards hor den: Hildreth (Polytechnic) en Parker (oouth London); 440 yards horden: Hardy (Woodford Green AC) en Hil dreth (Polytechnic)hoogpsringen; Cox (Eton Manor) en Tavitt (Polytechnic); verspringen: Whaley (London AC) en Cruttenden (Brighton); polsstokhoog springen: Ellioth C.Voodford Green) en Ward (Bury); kogelstoten: Savidge (Royal Navy) en Pharaoh (Walton); discuswerpen: Savidge en Pharaoh; speerwerpen: Denley (Thames Val.ey Harriers) en Tuckrr (Herne Hill H„r- riers)estafette 440,220, 220,880 yards: een keuze uit Shenton. Ellis, Pinning ton, Fryer, Smith en Grogan. In deze ploeg zijn 12 athleten opgenomen, die Groot Brittannië in 1952 op de Olympi sche Spelen te Helsinki hebben ver tegenwoordigd. In de herenploeg zijn dooir de natio nale technische commissie van de KNAU en'. ele wijzigingen aangebracht. Zo zal Van der Hc^ 'en op de 440 yards horden vervangen worden door Poot jes van AV 1923. Derichs maakt de reis naar Londen niet mee en hij wordt zowel op het discuswerpen als bij het kogelstoten vervangen door de V. en L.-man Van der Maat. De samenstelling van de Engelse damesploeg is nog niet bekend. Door het feit, dat noch Fanny Blankers- Koen. noch Puck Brouwer te Londen aan de start zullen verschijnen zijn de volgende eranderingen in de dames- ploeg aangebracht: Nel Bu-h (Sagitta) loopt op de plaats van Puck Trouwer Op de 100 yards. Dicky van Dijk (Sa gitta) loopt op dc 220 yard- in de plaats van Fanny Blankers-Koen, ter- vijl in hetzelfde numr. -r Sonja Swart- Van der St; m, "<°eis van Sagitta, Puck Brouwer vervangt. Corrie Kal man (Zaanland) start op de 80 meter horden in plaats van Fanny, terwijl laatstgenoemde en P.mk Brouwer op de 4 x 220 yards estafette worden ge remplaceerd door Sonja Swart-Van der Stam en Nel Buch. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN f 0.75 (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3