Vragen staat vrij SCHEEP V A ARTBERICHTEN iStavenisse paraat bij r De zaak-Jacobus Spinnekop De man uit Australië stormvloeden Merkwaardige bijeenkomst in Zwolle SCHAAKRUBRIEK Gas en licht Betalen Vertrouwelijk Huur is brengschuld Laat maar zo Niet beschermd Onderzoek in Leiden Baas in eigen huis Overlast Foto-model Dat moeilijke budget Vlekken in de haard Ons dagelijks feuilleton „De Merel" fluit niet meer Rhenmatlsche Pijnen •lopen Uw kTachten» PimPam Pom en de wonderlamp Over de arbeid der reclassering Radioprogramma HE BEREKENING van gas en licht bluft bü inwoning altijd een hele naxe Kwestie. Alleen met goede wil en overleg is dit op te lossen. Of met eigen meters, maar die zijn er nu eenmaal niet overal. Nu hebben we het volgende gevai Bij een dame die gemeubileerd huurt, zijn gas en licht in de huur prijs inbegrepen. Zo was de over eenkomst. Nu was die lezeres en kele maanden door ziekte afwezig. De huur betaalde ze door. Maar licht of gas werd niet gebruikt. Spreekt ze over vermindering, dan zegt de verhuurster: mijn vast recht en meterhuur gaan ook door. Wat nu? Het antwoord is eigenlijk in de vraag opgesloten. Beide par tijen hebben een beetje gelijk. Het is dus billijk dat verhuurster iets laat vallen voor het „niet gebrui ken van gas en licht", maar dat onze lezeres haar portie vast-recht en meterhuur doorbetaalt. BAT UW onderhuurders plotsklaps willen vertrekken omdat ze een woning kunnen krijgen is wellicht voor beide partijen aangenaam. Toch zal die onderhuurder zich, wat de betaling betreft, dienen te houden aan de opzegtermijn en dus zowel September als October vol ledig dienen te betalen. Beroep op overmacht gaat niet op. IJ KUNT rustig over uw moeilijk- u heden schrijven. Want als u een persoonlijk vertrouwelijk antwoord vraagt, krijgt u dat ook. U zult ech ter alleen iets aan het antwoord heb ben, indien u de feiten juist en volledig schrijft. Anders is antwoord immers gebaseerd op onjuiste of onvolledige gegevens, en wat heeft u er dan aan? UEN LEZERES kan door haar hoge ouderdom moeilijk meer de straat op, vooral nu de gure dagen gaan naderen. Ze heeft twee pandjes, waar ze iedere week de huur van ging halen. Op een briefkaartje van haar, behelzende het verzoek de huur te komen brengen, kreeg ze geen antwoord. En de huur kwam niet. Lezeres, huur is een breng schuld en die huurders moeten dus de huur brengen. Hebben ze, door het niet brengen, een achterstand van meer dan vier weken, vervoeg u dan bij een deurwaarder. Meer huurschuld dan vier weken is ze.fs een reden tot huuropzegging. Maar een briefje van een deur waarder wil meestal wel helpen. LIET IS altijd een beetje dwaas vindt Mentor, om erg veel druk te te maken over een zaak die het zij verloren is, hetzij moeite eist die niet lonend kan zijn. Uw vader is reeds 30 jaar geleden gestorven en zou toen misschien, volgens ho ren zeggen, 700.hebben nage laten. Die 700.— zouden u als kindsdeel 45.— hebben opgeleverd. Nu uw moeder (die voor de tweede keer trouwde) oud is, wilt U „er werk van maken" dat dit „vaders- versterf' aan u zal worden uitbe taald. Hoe u aan de bewijzen kunt komen, wilt u ook nog weten van Mentor? Tijd en moeite wegen tegen deze zaak niet op. Zonder die 45.— zult u toch wel leven en waarom de nodige beroering maken voor deze luttele zaak? Een beetje groot door het leven gaan, siert de meps en maakt het leven voor hemzelf aangenaam. r\E NAMEN „psycholoog" en „gra- foloog" zijn naar wij menen niet beschermd. Iedereen kan zich dus deze titel aanmeten. Nu kan ieder mens een goed „psycholoog" zijn. In vroeger eeuwen waren er ook veel lieden die goede „psychologen" wa ren, maar ze wisten zelf niet dat het zo heette. Er zijn overigens wel meer niet beschermde beroeps-ti- tels. Zoals architect, journalist, maatschappelijk werker, rechtskun dige etc. Titels dus die men zich kan aanmeten, ook zonder iets te bete kenen. Eens maakten wij het mee dat op een kaartje stond: cand. doc torandus. Erg deftig. Maar de knul deed niets dan een schriftelijke cur sus volgen en hoopte zo staatsexa men te doen en eens doctorandus in iets te worden! Hij was dus candi- daat-doctorandus zei hij. Zielig! CEN LEZERES vraagt ons of wij haar globaal de kosten kunnen opgeven van een onderzoek in Lei den. En ook wil zij weten of er nog iets tegen te doen is wanneer de arts en/of de specialist weigeren om een brief af te geven. Nu is tegen dat laatste niets te doen, want ze kun nen daartoe niet worden gedwongen. En wat die raming betreft, nee dat zouden wij nooit kunnen doen. Dat hangt immers in sterke mate af van de aard van dat onderzoek. Moet er worden bestraald of niet? Duurt het onderzoek lang of kort etc. BAN IS er een geval betreffende het baas in eigen huis zijn van iemand die een restaurant of café heeft. Mag die iemand weigeren zijn inrichting voor enig doel te betre den? Mag hij dus ook weigeren iemand, zonder opgaaf van redenen, consumptie te verschaffen. Inder daad mag hij dat. Hij is baas in eigen huis. Indien hij meent dat iemand door uiterlijk of kleding zijn inrichting schade zou doen, na tuurlijk behoeft hij hem dan niet toe te laten. Of wanneer hij denkt dat iemand de consumptie niet kan betalen, waarom zou hij dan toch moeten verkopen? KUNT natuurlijk proberen om op grond van overlast iemand uit de woning te krijgen. Maar u moet wel bedenken dat overlast niet ge makkelijk te bewijzen is, vooral niet dat „over". Dus meer last dan nor maal. Alleen „last" is niet voldoende. De kantonrechter geeft niet gemak kelijk en snel vonnis voor overlast! TEN VORIGE KEER gaven wij ant- woord op een vraag van een jon ge dame. welke vraag hier op neer kwam, dat ze onze gedachten wilde weten over: foto-model als beroep. Daar waren wij niet bijster enthou siast over. Van politie-zijde voegt men hier, naar aanleiding van ons stukje, nog een waarschuwing aan toe. Er zijn lieden die er op uit zijn met schone jongedames contact te zoeken onder het mom, dat ze foto modellen nodig hebben. Zeer schone vooruitzichten worden dan voorge spiegeld, doch de werkelijke onder- ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord kro pen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties. hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale ver ze ke ringswetten, assurantiezaken persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. grond van dit alles is minder oir- baar. Mochten lezeressen dergelijke aanbiedingen krijgen, dan zullen ze verstandig doen om eerst even con tact op te nemen met de politie, alvorens op een dergelijke aanbie ding in te gaan. jyjENTOR krjjgt zo nog al eens te maken met moeilijkheden van financiële aard in het huishouden Het schynt nog niet algemeen be kend te zijn, dat er op dit terrein belangloze deskundige hulp is te krijgen. Men schrijft even aan „Het Gezinsbegrotingsinstituut", Boter- sloot 149, Rotterdam. Dat instituut stuurt u een vragenlijst thuis. Naar aanleiding van uw antwoorden, stel len ze voor u een begroting op. In grote trekken zal zo'n begroting voor u van nut kunnen zijn, al zal men in de practijk hiervan wel eens moeten afwijken. Het leven heeft immers altijd verrassingen in petto, zonder zich van begrotingen veel aan te trekken. IJ ZULT weinig succes hebben, le- zeres, bij een procedure, omdat de overgekookte melk vlekken ach terliet op de nieuwe haard, die nu na een jaar nog te zien zijn. Melk- vlekken branden direct in en zijn niet te verwijderen. Met spiritus en was na. verminderen ze wat. Doch geen enkele fabriek geeft garantie inzake zo'n ongelukje. Ze eisen een juiste, dat is normale, behandeling. Nat afnemen van een warme kachel of haard is ook funest! MENTOR Alnati, pass. 21-9 Kaap Finisterre naar Las Palmas Armilla, 22-9 te Singapore Aalsdijk, 21-9 van Antwerpen naar R'- oam, 22-9 te R'dam Abbedijk, 21-9 dwars Scillys naar New York Alcyone, 22-9 te Santos Aldabi, pass. 22-9 Casa- blanca naar Antwerpen Alioth, 22-9 te Montevideo Alkaid, 22-9 te San tos Alphard, 21-9 van Las Palmas naar Recife Alwaki, 21-9 te Paranagua Amstell&nd, 21-9 van Montevideo naar Ëahia Applngedijk, 21-9 van Havana naar Antwerpen ArSos, 22-9 te Lat- takia van Beyrouth Axeldijk, 21-9 van Hamburg naar Ëremen Albireo, 22-9 te Antwerpen Almdijk, 20-9 te Tam- pieo Arkeldljk, 21-9 te New York Bloemfontein, 21-9 van Antwerpen naar A dam, pass. 22-9 3.35 uur Vlissingen Blommersuijk, 21-9 te Philadelphia Boschfontein, 22-9 van Aden naar Mom- basa Banka, pass. 21-9 Algiers naar Port Said Billiton, 21-9 te Trinidad Bennekom, 22-9 te Antofagasta Bor- nco, pass. 21-9 Kaap St Vincent naar Port Said Boskoop, 21-9 n.m. van Aruba naar Curagao Caltex Leiden, pass. 21-9 n.m. Kaap Finisterre naar R' dam Chama, 21-9 te Stanlow van Thameshaven Cirrus, 21-9 200 mijl west ten zuiden van Valentia naar Ply- mouth van station Atlantische Oceaan Callisto, 21-9 van Villa de Constitucion naar Rosari Cottica, 21-9 te A'dam Caltex Pernis, pass. 21-9 Pantellaria naar R'dam Caitex The Hague, pass. 21-9 oostpunt Kreta naar R'dam Coryda, 22-9 van Pladju te Singapore verwacht Diemerdijk, 21-9 nm. te Hamburg van Londen Eemland, 21-9 van Rio de Ja- neiro naar Ilheos Esso Amsterdam, 32-9 te R'dam van Aruba Ena, 21-9 van Suez te Alexandrië Eos, 21-9 van Tunis te Malta Etrema, 22-9 n.m. van Pladju te Singapore verwacht Fries land (KRL), 22-9 van Djibouti te Port Sudan Friesland (SSM), vertr. 23-9 van Orense naar Blyth Gadila, 21-9 van Singapore te Pladju Graveland, pass. 21—9 Madeira naar Bahia Hathor, pass. 21-9 Gibraltar naar Lissabon liermes, pass. 21-9 oostpunt Cuba naar Port au Prince Jupiter, 21-9 van Tel Aviv te Haifa Karlmata, 21-9 van Tandjong Priok naar Singapore Klel- drecht, 21-9 van Port Said naar Aexan- Crle Kertosono, 21-9 te Manila, vertr. 23-9 van Manilla naar San Francisco I.oenerkerk, 22-9 te Karachi Lucita, 21-9 van R'dam naar Heysham Lek- kerkerk, pass. 22-9 Gibraltar naar R' dam Leopoldskerk, 22-9 van Bremen te Londen Lutterkerk, 22-9 v.m. te Suez Malvina, pass. 21-9 Aden naar Suez Marken, 21-9 te Amurang Maas, 21-9 van Cristobal naar Curagao Meliskerk, pass. 21-9 Minlkoy naar Sin gapore Nestor, 21-9 380 mijl noord noordoost van Paramaribo naar A'dam Nieuw-Amsterdam, 21-9 200 mijl zuid west van Valentia naar New York .Moordam, 21-9 170 mijlwest van Lands End naar New York Nigerstroom, 22-9 v.m. te Lagos van Douala Oranje, pass. 21-9 Kaap St Vincent naar Port Said Oranjefontein, pass. 21-9 Dakar naar Teneriffe Ootmarsum, 21-9 van Ant werpen naar Houston Orestes, 22-9 van A'dam naar West-Indië Omala, pass. 21-9 Kaap Finisterre naar Stanlow Prins Johan Willem Friso, 22-9 van Bremen naar Hamburg Prins Willem van Oranje, pass. 22-9 Dover v. R'dam naar Montreal Rondo, 23-9 te Genua verwacht van Napels Rafacla, 21-9 van Tandjong Priok naar Pladju Raki, 22-9 van Singapore te Tandjong Priok Riouw, 21-9 van Suez naar Belawan Roepat, pass. 21-9 Ouessant naar A'dam Rotti, 22-9 te Bahrein van Damman Saparoea, 21-9 van Hamburg naar Bre men: 22-9 v.m. te Bremen Schiedijk, 22-9 van Djeddah te Aden Sheratan, pass. 21-9 Wight naar Mena al Ahmadi Sloterdijk, 23-9 te Havanna verwacht Stad Amsterdam, 21-9 van Middlesbro naar Vlissingen Stad Maassluis, 21-9 van Wabana te Emden Sirrah, 21-9 te Yokohama van Beaumont Sommete- dijk, 20-9 te Newport News Stad Rot terdam, pass. 21-9 Shetland Eil. naar Newport News Straat Banka, 22-9 te Belawan Sumatra, pass. 21-9 Sabang naar Colombo Saparoea, 23-9 van Bre men naar Antwerpen Stad Arnhem, 249 van Cardiff te Narvik verwacht Stad Schiedam, 23-9 te Vlaardingen ver wacht van Narvik Tara, 21-9 van Rio de Janeiro te Vittoria verwacht Tawali, 21-9 van Amsterdam naar Indo nesië Tabian. 21-9 te Beyrouth Tarakan, 22-9 te Tandjong Priok Ternate, 22-9 van Muturi te Hollandia Telamon, 21-9 van Santiago de Cuba naar Bal timore Tibla, pass. 21-9 Cey- lon naar Aden Veendam, 21-9 200 mijl zuidwest van Kaap Race naar Southamp- ton Waterman, 21-9 370 mijl west zuidwest van Tahiti naar Wellington Willemstad, pass. 22-9 1.35 uur Vlissin gen naar A'dam Willem Ruys, 21-9 van Colombo te Port Said Woensdrecht, 21-9 van Miri naar Singapore Wester- dam, 21-9 90 mijl oost-zuidoost van Sable Eil. naar R'dam Westland, pass. 21-9 Fernando Noronha naar Rio de Janeiro Wonosari, 20-9 23.15 uur te Port Said 21-9 24 uur van Part Said naar Suez Zeeland (KRL), 21-9 van Suez naar Port Said Zuiderkruis, 21-9 750 mijl west ten zuiden van Valentia naar R'dam. Hoewel men in Stavenisse ten aan zien van de toestand der zeewering de wintermaanden met vertrouwen tege moet ziet heeft de burgmeester dezer gemeente na ter zake deskundig advies te hebben ingewonnen een plan voor eventuele interne evacuatie voorbereid. Met betrekl.ing tot het gevaar voor stormvloeden is de gemeente ingedeeld in 3 zones, t.w. „gevaarlijk", „minder gevaarlijk" en „vry veilig". De bevolking zal bij dreiging van een stormvloed in twee phases worden gewaarschuwd, n.I. wanneer huisraad e.d. naar de eerste verdieping ge bracht dient te worden en zodra de bewoners van zones 1 en 2 zich naar de hun toegewezen adlressen in zone 3 dienen te begeven. Het geheel berust op vrijwilligheid. In samenwerking met de gemeente politie te Emmen hebben opsporings ambtenaren van PTT te Emmer Com- psscum de clandestiene zender „De Merel" opgespoord en in beslag geno men. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 26-jarige fabrieksarbeider J. H. H. en de 22-jarige landarbeider G. H. De gehele apparatuur werd in be slag genomen. Maar vreten ook ln op Uw humeur en geiteL Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en inge wanden trager werken. De zes mine rale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. (Advertentie Ing. Med.) 127. Baron van Pottum kon later niet meer vertellen hoe hij de walle- kant bereikt had. Het enige, dat hu zich nog herinneren kon, was, dat een grote golf hem op het land had ge worpen en toen was hij bewusteloos neergevallen, uitgeput als hij was door de enorme krachtsinspanning. De gro te dolfijn lag vlak naast hem met de veiligheids-speld van baron Van Pot* hum's hengel in zijn bek. Met grote ogen hadden Pim en Pam het hele schouwspel gevolgd, maar wat er toen gebeurde, deed hen later nóg op hun tanden knarsen van woede, als zij er aan terug dachten. Zij zagen hoe Ba rend Bigger met zijn motorboot de ba ron op de voet volgde en toen zag, dat baron Van Pottum bewuste loos op de grond lag, maakte hijgauw de veiligheids-speld uit de bek van d» dolfijn los en deed vervolgens zijn eigen haak in de bek van de dolfijn „Mooier had het niet kunnen gebeu' ren", grinnikte hij tegen zijn schippw terwijl hij zijn hengel triomfantelijk' in de hoogte hield. „Nu zal iedereen denken, dat IK die grote dolfijn ge. vangen heb! Haal eens gauw mijn foto! toestel van beneden", gelastte hij zijn schipper. „En neem een foto van me Deze grote gebeurtenis moet vereeu! wigd worden!". JACOBUS SPINNEKOP wordt ver- dacht van verduistering van een be drag van ƒ2700.tijdens zijn werk als plaatsvervangend ontvanger der belas tingen in het plaatsje Heino. Er wordt een klacht tegen hem ingediend bij de Officier van Justitie te Zwolle en dan gaat de zaak-Splnnekop aan het rol len. Deze Jacobus Spinnekop vormde dezer dagen als gefingeerde figuur het middelpunt van een merkwaardige bij eenkomst in de Overijselse hoofdstad. Een bijeenkomst, waarop tal van aan wezigen een auiaeiuK Deeia Kregen van het werk van de reclassering, het „reddingswerk", dat de reclassering in zo menige strafzaak pleegt te doen. Bij het onderzoek, aldus vertelde de Zwolse commissaris van politie, viel al dadelijk verdenking op Spinnekop. Zijn gezin deed toch geen grote uit gaven. Waar was het geld gebleven? Bij het vooronderzoek bleek, dat Spin nekop een verhouding had met een zekere Mieke in Rotterdam. Een broer van Mieke had dit ontdekt en onder bedreiging van openbaarmaking geld afgeperst. Tot voorlichting van zich zelf en de rechter werd een reclasse- ringsrapport gevraagd. Toen de ambte' naar dit voorlas, bleek Spinnekop te komen uit een gezin van hardwerken de mensen. Hij haalt het Mulo-diplo ma, wordt werkloos in de crisisjaren, studeert voor MO-boekhouden en komt in 1939 bij de distributiedienst te Rotterdam. In de Illegaliteit wordt zijn vriend Polderman gefusilleerd. Spinnekop brengt er het leven af. Hij was intussen getrouwd met een een voudige vrouw en vindt bij haar niet het geluk, dat hij verwacht. Hij zoekt dit bij de weduwe van zijn vroegere vriend Polderman. Dan komt de hier boven genoemde broer van deze vrouw (Mieke) ten tonele. Mevr. Polderman en de familie van Spinnekop zijn be reid de ontbrekende f 2700 te betalen. Hijzelf zal wel niet meer in overheids dienst kunnen blijven. Het rapport concludeert Spinnekop niet naar de In het diagram no 22 van de Schaak rubriek van jl Zaterdag moet de witte pion inderdaad op d2 staan, zoals de cijferstand aangeeft, en niet op e2 zoals in dia&cam. 39) Om al die redenen zag men het ver trek van Cecilia vrolijk gestemd tege moet en de sfeer die er heerste toen de eerbiedwaardige dame afreisde, con trasteerde wel heel fel met die, welke haar luidruchtige aankomst had bege leid. Ze vergezelden haar in een lange rii auto's naar het dichtst biiziinde vliegveld. Iedere zakenman uit Potts- ville sloot zich bij de koninklijke stoet aan. een gebaar dat Cecilia bijna (maar niet helemaal) met stomheid sloeg. Elwood en Kitty gingen met hun vrienden en zakenrelaties terug naar Pottsville. maar Kitty en Dick. Clau- dia en Peter bleven nog een poosje in Junction Citv achter, om het vertrek te viereig Als Elwood en Letty dit feestje hadden meegemaakt, zou de glim lach heel spoedig van hun gezichten zijn verdwenen. Om de een of andere reden meenden Dick en Claudia. dat ze de rest van de dag niet meer van el- kaars ziide mochten wiiken. Kittv noch Peter schenen zich er erg druk over te maken, dat zii met eikaars gezelschap genoegen moesten nemen. „Zoveel interesseer ik hem", dacht Kitty. maar Peter was een levendige metgezel en het viertal bracht de mid dag door met een losbandigheid en vrolijkheid, die doorgaans alleen ge vangenen. die een dagje uit zijn. of kinderen op een schoolreisje kunnen opbrengen. Klttv wist ongeveer een week lang haar mond te houden, maar toen Clau dia weer een „gecombineerd uitstapje voorstelde en daaraan opnieuw een verwisseling van partners vastknoopte. stak ze haar critiek niet langer onder stoelen en banken. Duidelijk liet ze haar achterdocht bliiken. „Wel", zei ze. toen ze in Claudia's slaapkamer samen waren, „wanneer hebben jij en Dick dit aardige planne tje uitgebroed? Je had mii er ook wel m kunnen kennen. Je weet toch. dat ik je vriendin ben". Impulsief sloeg Claudia haar armen om Kitty heen. en kuste haar. „Ik wou ie geen pijn doen. Kitty. Geloof me. En Dick heeft er niets mee te maken. Het was een toevalligheid. Zoiets van twee zielen, één gedachte, denk ik. En het heeft prachtig ge werkt. wees eerliik". „Voor jou en Dick wel. Ja...." „Toe. Kitty. Alsjeblieft. Wees nu niet boos. Ik „Je was dit al lang van plan. meisje Je wachtte alleen maar op het vertrék van tante Cecilia...." Claudia drukte zich dicht tegen Kit ty aan. Hun glinsterende haren blond en donker ontmoetten elkaar en vermengden zich. „Ja. ik was het van plan, Kitty. Ik wilde het je direct vertellen, maar Dick was me te vlug af. Hij schakelde je in. voordat ik ie uit had kunnen leggen wat we wilden. Ik dacht, dat ik duide lijk genoeg geweest was trouwens met mun toespelingen en opmerkingen maar...." „Maar je dacht, dat het echter zou lijken als ik in het begin nergens van wistom tante Cecilia om de tuin te leiden". „Zo is het wel ongeveer Kitty Ik moet Dick op dat feestje al op de ge dachte gebracht hebben...." „Zonder twijfel", viel Kitty haar cy nisch in de rede. „Maar wat denk je. Waar zal dit allemaal toe leiden?" „Tot ziens.... nog niet. Maar in ieder geval kan ik Dick ontmoeten zonder argwaan te wekken. We kunnen ons onmogelijk samen vertonen. Dat weet jii ook wel. Maar met jou en Pe ter er bii „Dus ben ik nog niet eens een me despeler in de klucht. Alleen maar décor. Soms denk ik Claudia. dat je even gek bent als Peter. Alleen min der mooi gek". Claudia richtte zich op. „Ik zei. dat het me spijt. Bovendien laat de liefde je soms dingen doen. waarvoor we ons anders diep zouden schamen „De liefde? Ik hoop. dat het dat is". Kitty veerde overeind en stond nu recht tegenover Claudia. terwiil ze haar grijze ogen in die van Claudia boorde. „Soms willen we dingen alleen maar hebben, omdat ze verboden voor ons ziin. Je had al lang met Dick ge trouwd kunnen ziin, voordat tante Ce cilia zich met ie bemoeide. Waarom deed ie dat niet?" Toen Claudia's wangen langzaam rood kleurden, ging ze haastig verder. „Verwijt me nu maar niet. dat ik zelf met Dick wil trouwen. Ik geef toe. dat ik hem wel mag. maar als ie één keertje je vingers heb gebrand, pas ie de tweede keerwel op. En ik heb ze gebrand en goed ook". „Jii bent veel te cynisch, wat de lief de betreft", protesteerde Claudia „Soms lijk ie op tante Cecilia". „Tante Cecilia heeft meer gezond verstand, dan jij denkt". Kittv draa'de zich om en liep naar het raam. Met een vreemde uitdruk king op haar gezicht staarde ze in de duisternis van de tuin. Claudia kwam naast haar staan en sloeg een arm om haar heen. „Ik wou", zei ze zacht, „dat lk 1ou kon helpen, zoals jii het mii kunt. Je hebt me nooit helemaal verteld wat er gebeurd ls. Kitty. Als je...." Kitty lachte bruut. „Het zou alleen maar erger worden, als ik er over sprak Zo'n wondie moet eerst helen, van bin nenuit. Ik wou niet cynisch of scherp zijn. Ik wil alleen maar, dat jii geluk kig wordt. Claudia. Geloof me. Maar 't is nu eenmaal zo. dat liefde alles van J# neemt en niets achterlaat. Ik ben bang voor je. Ik wil niet, dat jou over komt, wat mii overkomen is. In geen geval". „Het lijkt er veel op, dat ik alles geef en maar heel weinig terug krijgt. Of is het ook al teveel gevraagd, dat ik een paar uur bii Dick ben?" „Neen, zeker niet. Maar je maakt het Later* r voor iezelf. Claudia. „Er bestaat op het ogenblik geen la ter voor mii! Als dat toch komt en als de situatie dan nog niet veranderd .„z?1 lk ime,t alIe m°ed die in mij is tegemoet treden. Ik heb mijn ouders met vergeten, Kitty" drukte haar hand. „Ze zullen Hün ,kunnen. zeegen. dat een Black- ^it^aaiu v!"lendin in de steek heeft fnff doe mee- Claudia. al is het lachen"maar °m Weer eens te kunnen N wZeT„..haar w<>ord had gegeven maakte Kitty er het beste van. Ze was u tteu "«en de ziel van het vier- vrLEi bTel Peter best' dat hij haar WB« hiUu6 H Z2..dic,ht bii zich had- Hi' mol rn L 'J niet al zi'n vrije tijd met Claudia behoefde door te brengen HU was met haar alleen altijd een KaÜihh meJ £iin fieuur verlegen en wr- SSJi KZ1CH ,sieeds' dat hij haar niet goed behandelde en haar niet die lief de betuigde die zo dacht hij bii een verloving hoorde. Ze was mooi en begeerlijk en hij vertelde zichzelf hon derd keer. dat hij van haar hield, maar znn tong kleefde aan ziin verhemelte pn hit gebaarde onrustig met zijn han den. als zij samen waren. (Wordt vervolgd.) gevangenis te brengen en hem een voorwaardelijke straf te geven. De Officier komt tot een eis van een jaar gevangenisstraf, onvoorwaarde lijk. De president van de rechtbank ziet verlichtende omstandigheden, maar verdachte's functie bij de belas tingen werkt strafverzwarend. Herha ling is wel niet te vrezen. Een geldelij ke straf komt niet in aanmerking. Het vonnis wordt negen maanden gevan. genisstraf met drie maanden aftrek en drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd waarbij Spinnekop zich dient te gedragen naar de aanwijzingen van het Centraal Genootschap der Reclas sering. Dan begint de Reclassering met haar eigenlijke taak. De huwelijksmoeilijk, heden van S. worden besproken met een deskundig bureau. Hij moet een baan hebben. Met medewerking van de Stichting '40—'45 wordt hij magazijn chef bij een groot bedrijf. Kerk- en buurtgenoten zullen meehelpen Spin nekop straks weer op te nemen in de vrije maatschappij. Zijn vrouw ver- wacht een baby en moet geholpen worden. Er is een groot verschil tussen de berechting van wetsovertreders en mis dadigers ln vroeger tyden en mans. Vroeger gold de regel „een dief ls een dief" en hij moet dus worden gestraft. Men hield rekening met de daad, maar niet met de dader. Die straf wordt op het ogenblik niet alleen maar afgewogen tegen de daad. Men vraagt zich af hoé erg de rechts orde ls geschonden en wat de omstan digheden zyn. En niet ln het minst wordt er rekening gehouden met de mogelijkheden van reclassering. De reclassering is iets, wat alle Nederlanders aangaat. Daarom gaat de zaak-Spinnekop alle Nederlanders aan omdat hiermee is bewezen van welk nut het reclasseringswezen is. Het is goed dit op Reclasseringsdag 1953 te overdenken. Maandag ig een tweejarig jongetje verdronken in een der vtjvers van het Dr Poelsoord bij Maastricht. Het was het zoontje van de heer N.. administrateur bij dit rustoord. DONDERDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 700 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Hoogmis. 9.30 School radio. 10.00 Gewijde muziek. 10,30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11-45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- aelingen. 12.33 „Het klinkt gek..,, maar ook het dier maakt U nog gezonder", cau serie. 12.45 Gram. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 So praan en cello. 13.50 Gram. 14 00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Hawaiïan- Ensemble. 15.30 Gram. 16.00 Bijbellezing- 16-30 Omroeporkest en solist, 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Marinierskapel. 17-30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Gram. 18.15 Vocaal Ensemble. 18.35 „Op de stelling". 18-45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19-10 Le vensvragen van allerlei aard. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.50 Ra. ra. hoe zit dat? 21.05 Orgelconcert. 21.40 Promenade-Orkest en solist. 22.30 Alt viool en plano. 22 45 Avondoverdenking. 2300 Nieuws en S.O.S-berichten. 23.15 —24.00 Gram muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 800—24.00 AVRO. 700 Nieuws. 7.10 Gram. 750 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Omroepkoor en orgel. 930 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 1100 Gram 11.10 Cabaret. (Intermezzo: He, zijn die getrouwd?) 11.30 Gram. li-"*' „Van de hak op de tak, in en om de tuin", causerie. 1200 Zang en plan0' 12.25 In 't spionnetje. 12 30 Land- en Tul®" bouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en gram muziek. 13.25 Musette- Orkest. 13.55 „Beroemde Engelse Recht zaken", hoorspel. 14.30 Fluit en Pian°' 15.00 Voor de zieken. 1600 „Drie t» één", het leven onzer Vaderen omstreekl het jaar 1900. 16 45 Voor de jeugd l?.3" Mil. causerie. 17.40 Gram. 17.45 Rege ringsuitzending: Mr. J. J. oyevaar- „Tramp en tanker onder de driekleur 18.00 Nieuws. 1815 Si ortproblemen. 18 z' Jazz-Album. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19 Gevar. muziek. 19.30 Pianorecital. 200» Nieuws. 20.05 „Dr. Ir. C. Lely de Inge* nteur-Staatsman", causerie 20.15 Licht» muziek. 20 50 „Het schandaal", hoortP» 2105 ..Der Roscnkavelier", opera acte). 22 15 Klankbeeld 322ste Squ»* dron. 22 35 Dansmuziek 23 00 Nieuw». 23.15 Sportactuallteiten. 23.30—24 00 Gr*" mofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4