Het Nederlandse hout verdient ,stru!',e,1!d Tir de aandacht Requiem kreeg een gave bezielende vertolking Luchtreiziger en „het nieuws" Beperkte hoeveelheid aanwezig Velser tunnel onder de loupe - Lely bij Den Oever Verwerping beroep geëist Alkmaars gezin door ratten bedreigd Twaalf jaar cel voor Poolse bisschop Surprise bij Deense verkiezingen Voor vele doeleinden bruikbaar Voetba Iprijsvraag Boekhouder verraadde fabrieksgeheimen Trottoirs worden uitwijkplaats Gekuste cliënt werd van chantage vrijgesproken Grote boerderij afgebrand Dr Drees leidt actie in Wild West in Schiedamse stijl Goedkope (dure) sigaret voor toerist in gedrang Goede uitvoering in Alkmaars Grote Kerk Koor en orkest op hoog niveau Ook dit gebeurt op Schiphol Clark Gahle naar Limburg Vrijdag beginnen opnamen Illinois in opschudding om een „Rus" Russen bouwden in 1952 18000 oorlogsvliegtuigen Socialisten sterker dan regeringscoali tie Binnenkort eerste Duitse schuldaflossingen WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 (Van onze Haagse redacteur 1VAAROM ZULLEN we in het buitenland het hout voor damwanden kopen, als we het uit ons eigen land betrekken kunnen?, zo heeft de Dienst der Zuiderzeewerken geredeneerd, toen hij de Wieringerineer en daarna de Noord-Oostpolder drooglegde. En zo redeneert hij op het ogenblik weer, nu men bezig is de Oosterpolder in te dijken. Dat is verstandig van de Dienst der Zuiderzeewerken. Even verstandig zal het van anderen zijn, die hout voor bepaalde doeleinden nodig hebben, als zij zich eerst afvragen, of zij met inlands hout kunnen volstaan. Want bet inlandse hout is in vele gevallen van een zodanige kwaliteit, dat het geimporteerd hout uitstekend kan vervangen. En het is altijd van groot belang, als wij zuinig op onze deviezen zijn en niet invoeren en in het buitenland betalen, wat ons eigen land voortbrengt. fjET TOTALE landoppervlak van de n aarde bestaat voor 20% uit bos. Voor een land als Finland Is dat 60%. In ver. selijking daarmede komt ons land met èiin 7 V.% bos er wel erg schriel af, maar dïe 7'A% betekent toch altijd nog een oppervlakte van circa 250.000 ha. Bovendien staat buiten het eigenlijke bos nog een grote hoeveelheid hout langs wegen en kanalen en perceel- scheidingen. Men schat, dat deze hoe veelheid hout overeenkomt met onge veer 36.000 ha bos. Uit de statistieken blijkt, dat van de bosoppervlakte in ons land bijna 70% uit naaldhout en ruim 10% uit opgaand loofhout bestaat. De rest wordt gevormd door hakhout en grienden. nNS LAND bezit in totaal een opper- k* vlakte van circa 176.000 ha naald hout- het opgaande loofhout met inbe grip'van de beplantingen langs wegen, dijken, enz. kan worden geschat op 63 500 ha. Van het naaldhout bestaat bijna 90% uit grove den, terwijl het resterende gedeelte is bezet met lariks en douglas en voor kleine oppervlakten met andere soorten. Van het loofhout komt circa 25.000 ha voor rekening van de eik; de rest bestaat voor bijna 7000 ha uit beuk, 3500 ha uit iep. 16500 ha uit populier en 11.500 ha uit andere houtsoorten. Nauwkeurige cijfers over wat een dergelijke oppervlakte oplevert, zijn er niet, maar toch zijn er vrij betrouw bare schattingen gemaakt. De jaarlijkse aanwas van onze naald- houtbossen kan op het ogenblik worden geschat op 700.000 m3. Deze hoeveelheid kan echter nu nog niet jaarlijks geveld worden vanwege de grote oppervlakte jonge bossen. Over een reeks van ja ren mag echter gemiddeld op de ge noemde hoeveelheid zeker gerekend worden. En dat is werkelijk wel de moeite waard. Als we bedenken, dat Nederland Jaarlijks, in rondhout omgerekend, 6 millioen m3 hout gebruikt, dan zal de levering uit eigen land op de duur dus neerkomen op ongeveer 15% van de behoefte. Niet onwaarschijnlijk zal bi»nen af zienbare tijd de import van mijnhout overbodig worden, omdat de eigen pro ductie de behoefte daaraan geheel dekt! voor lucifers en klompen, voor papier en voor triplex. De gebruiksmogelijk heden van de grove den (inlands gre nen!, douglas. lariks en andere naald houtsoorten zijn legio. De procureur-generaal bU de Hoge Raad, jhr mr Van Asch van Wtfck, heeft gisteren geconcludeerd tot ver werping van het beroep in de zaak van de voetbalprijsvraag, georganiseerd door de dagbladen „de Telegraaf" en „het Nieuws van de dag". Hierbij kon den z(j, die reeds enige tijd abonné w-aren, een coupon inzenden waarop van twaalf voetbalwedstrijden moest worden ingevuld, welke club zou win nen of wel dat de wedstrijd in een gelijk spel zou eindigen. De kantonrechter te Amsterdam gaf een vrijspraak van de ten laste gelegde overtreding der loterijwet. De recht bank aldaar sprak echter een veroor deling uit. Zij verwierp het verweer, dat men hier met een besloten kring te doen zou hebbc -. De stelling van de requirant is, dat de 114.000 personen, waarom het hier gaat, en die abonné waren op de dag bladen in kwestie,- een besloten kring vormen. De procureur-generaal zei, dat men verschillend kan oordelen over wat een „kring" en wat een „besloten kring" is. Het gaat er echter hier om of deze abonné's 'n zodanige besloten- beid vormen, dat van „openstellen" in de zin van artikel der loterijwet geen sprake kan zijn. Een aantal personen aldus de procureur-generaal ver bonden door geen andere band, dan dat "1 op een bepaalde datum abonné wa ren op een of meer dagbladen, kan men wellicht als een kring van per- s?nen aanduiden, maar om ze een «besloten" kring te noemen, is toch "'ct juist. Het arrest werd bepaald °P gisteren over vier weken. gerechtshof te Amsterdam heeft u ren de 36-jarige boekhouder L U1'. Haarlem wegens het verraden n ''rmageheimen veroordeeld tot en geldboete van f 300 subsidiair 2 maanden gevangenisstraf, zoals ook vonnis luidde van de Haarlemse Keen n ri waarteg, H. in appèl was f innn' Procureur-generaal had 'WO subsidiair 2 maanden geëist leji*as, fr van beschuldigd, een vol- voo a klantenlijst en enige recepten Va r w.® vervaardiging van veevoeder vroegere werkgevers te mstede te hebben overgelegd aan 'rrna in het Gooi. bij wie hij la- tred boekhouder in dienst was ge- HAT de bossen en het Nederlandse hout in het algemeen een niet te onderschatten economisch belang ver tegenwoordigen, moge blijken uit het feit, dat in de bosbouw ongeveer 7500 seizoenarbeiders werk vinden en daar naast 3500 arbeiders gedurende het ge hele jaar. Bij het verwerken van in lands hout door arbeiders van de hout handelaren-exploitanten en van de za gerijen wordt per jaar circa 10 mil lioen gulden verloond. Lng niet alle Nederlandse hout kan verwerkt worden, maar de goede soor ten zijn voor vele doeleinden uitste kend geschikt; beukenhout voor de meubelindustrie, bestralingsblok j es, brugdek en huishoudelijke artikelen; eikenhout voor dwarsliggers, voor duc- dalven, meerpalen, voor betimmeringen en meubels; iepenhout voor kruiwagens en carfosseriebouw en mooie onder stammen voor fineer; populierenhout PEEN WONDEK, dat de Commissie inzake het gebruik en de verwer king van inlands hout in Nederland, waarin behalve de houthandel en de bosbouw ook de afdeling bosbouw van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen, het hor.tinstituut TNO in Delft en de Rijkswaterstaat vertegenwoordigd zijn de secretaris der commissie stel de bovenstaande gegevens te onzer be schikking niet zonder succes ccn voortdurende propaganda maakt voor het gebruik van inlands hout in al de gevallen, waarin dat mogelijk is. Ve len zijn daarmede gediend en one nationale economie wordt er een dienst mee bewezen. In de binnenstad van Alkmaar be vinden zich nog tal van krotwoningen. Sinds enige tijd ondervindt men in een dezer krotten, het perceel Breed- straat 20, bewoond door het gezin A. Balk, veel overlast van rioolratten. Ondanks het feit, dat de reinigings dienst reeds enige keren zwaar vergif heeft gestrooid, blijven de bruine mon sters vooral 's nachts door de kamer rennen en knagen aan alles wat los en vast is. Nadat reeds vorige week het 2-jarig zoontje Adri door een rat in de wang is gebeten, heeft gister nacht een van de rioolratten het één jarig dochtertje Sonja in haar bed aan gevallen. Het kind werd in de rechter hand gebeten en bloedde hevig, zodat doktershulp moest worden ingeroepen. De rattenplaag heeft zich voor het eerst geopenbaard nadat bij de ver bouwing van het hotel „De Toelast" een riool is dichtgegooid. Zoals de situa tie thans ligt. lijkt er geen andere op lossing mogelijk dan het gezin, dat door de huiseigenaar reeds vrij van huur is gesteld, op de kortst mogelijke ter mijn elders onderdak te brengen. De totale bosoppervlakte van Nederland, geprojecteerd, op de provincies noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. In een te Beverwijk gehouden bij eenkomst van Hoogovenambtenaren heer ir H. Wieringen een inleiding gehouden over de tunnelbouw te Velsen. Uit zijn interessante mededelingen tekenen wij aan, dat de inrit niet reeds direct gesloten zal zijn, doch ten dele open. Dit om de autobestuur ders kalm aan te laten wennen aan het rijden in de tunnel, waar het toch donkerder zal zijn dan daarbuiten. Ook met het uitrijden komt men dus langzamerhand in het daglicht te recht, dank zij de toepassing van lichtroosters. Van verblinden kan daarom geen sprake zijn. Er bevin den zich in de tunnels goede venti latoren, waarbij er tevens van wordt uitgegaan, dat een in de tunnel rijden- Evenals de rechtbank te Utrecht heeft het gerechtshof te Amsterdam gisteren de 30-jarige vertegenwoordig ster mej. J. J. de V. uit Den Dolder vrijgesproken van chantage. Op be schuldiging daarvan heeft zij drie maanden in voorarrest doorgebracht. De beschuldiging was ingesteld door een Utrechtse advocaat mr L. M. S. De verdachte zou hem hebben be dreigd met publiekmaking van het feit, dat hij haar na afloop van een bespreking zou hebben gekust. Mr S. had getracht het verstrekken van een afkoopsom in tegenwoordigheid van getuigen te laten geschieden, maar was daarin naar het oordeel van de procureur-generaal niet over tuigend geslaagd. Gistermiddag is de grote boerderij van de heer B. K. Elema te Nieuw- lande, gemeente Oosterhesselen (Dr.) tot de grond toe afgebrand. In totaal 12 personen, inclusief personeel, wer den hierdoor dakloos. De oogst van ongeveer 12 ha. kerren ging in vlam men op. De schade wordt op 40 a 50 mille geschat. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. grote fokpaardenmarkt De vereniging „Het Fokpaard" zal op 1 October te Oss voor de derde maal een fokpaarden-markt houden. Reeds zijn ruim vierhonderd inzendingen binnen, waarbij zich de Brabantse en nationale hengstkampioenen bevinden. Ook uit België en Italië zijn inschrij vingen ontvangen. Deze fokpaarden markt trekt elk jaar vele kopers uit binnen- en buitenland. de auto de bedorven lucht voor zich uitstuwt en de frisse lucht naar binnen zuigt. De rijbaan is zeven meter breed, hetgeen een meter breder is dan in de tunnel in Rotterdam. Voorts bevinden zich in de tunnels trottoirs, om te verhinderen, dat de auto's te dicht langs de muur rijden. Deze trot toirs kunnen overigens ook als uit wijkplaatsen dienst doen, voor dege nen die pech hebben. Geluiddempend. De plafonds hebben een geluidab- sorberend vermogen en teneinde dit zo volmaakt mogelijk te doen zijn, maakte men de wanden schuin aflo pend, voor het kaatsen van de ge- luidgolven naar het plafond toe. Hier door bereikt men, dat in de tunnel, waar eigenlijk alles veel duidelijker zou klinken, nu een geluid ontstaat van verkeer, dat over een straat rijdt. De wanden van de tunnel zijn in blauw-groene kleuren, hetgeen op de automobilisten de rustigste indruk .aakt. Proeven met verschillende kleuren hebben dit bewezen. Het pla fond krijgt een kleur van nachtblauw. Dit brengt met zich mee, dat het net lijkt, of er geen eind aan de tunnel komt. De spoortunnel heeft een dub bel spoor en daarin wordt niets ge daan aan de acoustiek. Ze heeft een druk te weerstaan van 2.5 atmosfeer, en wanden van 1.30 meter dikte, ter wijl het geheel waterdicht is gemaakt met een dikke laag asphalt en rubber- roid. Toch nog lekken? Of lekken absoluut kan worden voor komen, is iets, wat de tijd moet le ren. want ook in de tunnel te Rot terdam zitten lekjes en hoe deze zijn ontstaan is allen een raadsel. Op 23 September van het volgende jaar, de honderdste verjaardag van wijlen minister dr tr C. Lely, hoopt een huldigingueomité onder erevoorzitter- schap van vijf Nederlandse ministers een tweemaal levensgroot, bronzen standbeeld van die ontwerper en tot- standbrenger der Zuiderzeewerken te kunnen onthullen, ergens bU Den Oever, het Oostelijke punt van Wie- ringen. Vandaar begint het comité zijn actie voor het bijeenbrengen van de beno digde 75.000 en Donderdag 24 Sep tember te 20.05 uur zal minister-presi dent dr W. Drees een radiovoordracht wyden aan Lely, die hij persoonlijk heeft gekend. De gebeurtenissen van 1 Februari jl. hebben aangetoond dat zonder Lely's Afsluitdijk een nog veel grotere ramp Nederland zou hebben getroffen. Van bevoegde zijde is verklaard, dat zonder die dijk ook in het centrum des lands een overstroming zou zijn opgetreden, erger dan die ïn 1916. In die ene nacht heeft de Afsluitdijk zijn kosten ruim schoots opgebracht. Zoals bekend is het in 1920 begonnen werk voor een derde voltooid; de Wie- rtngermeer en de Noordoost Polder be slaan 92.000 van de 220.000 ha voor drooglegging bestemde gebieden. De Afsluitdijk dateert van 1932. Ulsternacht kwam, op het Koemarkt plein in Schiedam, van de brug in razende vaart een auto aanrijden, die het opstalletje van de verkeersagent in putn reed en daarna op het Koemarkt plein een verkeerspaal vernielde, ten agent van politie ga] het stopsein, maar de auto reed door, waarop de agent zijn revolver trok en met vijf schoten drie banden lek maakte. Hierdoor werd de auto tot stoppen gedwongen, maar de chauffeur kon niet verhinderen, dat het vehikel het trottoir opreed. De in zittenden waren twee Hollandse ma trozen, nl. de 21-jarige S. H. en de 22-jarige J. P. van de K. Zij waren geplaatst in Hoek van Holland, waar ze de auto vermoedelijk gestolen heb ben. Ze verkeerden in beschonken toe stand. De agent heeft tot twee maal toedoor bijtijds weg te springen zich het vege lijf weten te redden. Deze zomer hebben vele reizigers naar het buitenland kunnen profiteren van een regeling tot restitutie van de tabaksaccijns. De uit te voeren siga retten moesten dan ten minste een waarde hebben van f 25.teneinde aan het minimumbedrag aan accijns van f 15.te komen, waarvan men restitutie ontving. Met ingang van 1 October echter, zo bericht de A.N.W.B., zal dit accijns bedrag worden verhoogd tot f 30. Het gevolg hiervan is, dat de uit te voeren sigaretten ten minste een waar de moeten hebben van f 50.hetgeen voor reizigers moeilijk is te bereiken, daar slechts 200 sigaretten per persoon in de omliggende landen mogen wor den ingevoerd. Slechts wanneer reizigers de uit te voeren hoeveelheid sigaretten met een minimumwaarde van f 50.bijeen kunnen voegen, en daarbij niet boven de norm van 200 sigaretten per persoon komen, bestaat nog de mogelijkheid van deze restitutie gebruik te maken. DE HEER E. J. A. A. QUAEDVLIEG MET PENSIOEN Bij Kon. Besluit is aan E. J. A. A. Quaedvlieg in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 November 1953 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als veterinaire hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, tevens directeur van de Veeartsenijkundige Dienst, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen belangrijke dien sten. NOG 152.DUITSERS WERKEN IN RAMPGEBIED De door de Westduitse Bondsrege ring georganiseerde actie voor hulp aan het door de watersnood geteister de deel van Nederland zal waarschijn lijk in December kunnen worden be ëindigd. Op het ogenblik zijn nog 152 West duitse vaklieden met baggermachines en ander materieel in het rampgebied werkzaam. Om twee uur gistermiddag kocht mevr. J. Kronenburg-Borreman uit Langbroek bij Doorn aan de cassa van het Rijksmuseum te Amsterdam het 50.000e kaartje, dat haar toegang verschafte tot de tentoonstelling, „De Venetiaanse Meesters". ONS vermoeden dat VerdVs Requiem in Alkmaars Orote Kerk door de Ned. Herv. Oratorium Vereniging uitgevoerd, een schone reprise zou worden, bleek gelukkig juist te zijn. Honderden waren getuigen tan een vooral wat de koor prestaties betrof gave, bezielende en spannende reproductie. Er werd gezongen en gemusiceerd met een overgave welke, het gemiddelde niveau zeker te boven ging. De uit voering zal bij velen dan ook ongetwijfeld een diepe indruk hebben achtergelaten. A LLEEN al op Schiphol worden jaarlijks een millioen dagbladen door de afdeling „lectuur voorziening" in de lec- tuurtassen der vliegtui gen verwerkt, terwijl ook een groot aantal in de wachtkamer onder de passagiers wordt ver spreid. Veertig procent hiervan bestaat uit Ne derlandse dagbladen. Om de luchtreizigers zowel aan boord der vliegtuigen als tijdens de tussenlandingen in de wachtkamers met het laatste nieuws op de hoogte te brengen en eventueel aangenaam be zig te houden, heeft de KLM sinds vele jaren een afdeling die daarvoor zorgdraagt en die d' nram „lectuurvoorzio ning" heeft. Déze afdeling vei spreidt dagelijks 218 ver schillende dagbladen in 17 talen aan boord van de „Vliegende Hollan ders". Honderdtwintig tijdschriften in 12 talen, kinderboeken in 1 talen, pocketbooks in het En gels en Nederlands, speelgoed, bridge- en patiëncekaarten, schaak- spelen, routekaarten (2000 stuks rouleren in de vliegtuigen), fraai uit gevoerde routeboekjes met allerlei wetenswaar digheden over het land van bestemming, douane- •erklaringen, gezond heids-papieren en gasten boeken worden eveneens door „lectuurvoorziening" verzorgd. Deze afdeling beschikt ever ruim 650 sorteer- vakjes, waarin acht man personeel het enorme assortiment van opinie bladen tot amusements bladen, van kranten van veertig tot kranten van zes pagina's, sorteren. De dikwijls kostbare tijd schriften worden met een bijzondere zorg behan deld en derhalve van een vernuftig Omslag met een miniatuurslot voorzien. De KLM-vliegtuigen worden niet alleen op Schiphol met lectuur be voorraad. maar ook op de tussenstations komen de nieuwste edities, zowel kranten als tijdschriften, de vr'ag vfti de nas«a- *iers naar nieuws be vredigen. Verdi, de opera-componist bij uitne mendheid, heeft in zijn oeuvre met het schrijven van het Requiem feitelijk een uitzondering gemaakt. Maar het was een gelukkige uitzondering waarin zijn eigen stijl niettemin sterk tot uiting kwam De menselijke ontroeringen en machtige indrukken welke de tekst van de dodenmis oproept, heeft Verdi in een stroom van schone melodieën ge realiseerd. En wat men maar zelden in een groot werk hoort, de contrastwer kingen en climaxen zijn meesterlijk verdeeld. Het werk verliest dan ook geen moment aan spanning. Toch heeft Verdi zich in dit religieuse werk niet geheel als opera-componist kunnen ver loochenen, en dat maakt het juist zo moeilijk, dit werk zonder te grote ge voelsontladingen te doen uitvoeren. Het is de grote verdienste van de dirigent Corn. Jonker dat hij, zonder de parti tuur te kort te doen, de nodige reserve in acht heeft genomen waardoor het Requiem in deze visie een ongemene spanning verkreeg. Onder een rustige en beheerste directie leverde het koor reeds in de „Introïtus" en het „Kyrie eleison" voortreffelijke prestaties in sa menzang en nuancering. In het impo sante „Dies irae" kwam de uitvoering tot een indrukwekkende verklanking. Het „Sanctus" en „Agnus Dei", die subtieler van structuur zijn werden eveneens zeer mooi en bezielend gezon gen. Men kwam hier in de meest ideale zin van het woord los van het noten beeld. Dat dit koor zich reeds een be wonderenswaardige koortechniek heeft weten eigen te maken, viel te bespa ren in de zeer knap gezongen fuga' uit het „Libera me". De solisten van deze avond hebben in vocaal opzicht weer veel te genieten gegeven. Hun artistieke bijdrage gaf het geheel een mooi relief. De sopraan Ida Maria Visser, die vri) plotseling de taak moest over nemen van Dora v. Doorn-Lindeman, stond hierdoor voor een dubbel zware taak. Zij heeft haar partij met fraai stemgeluid op zeer res pectabele wijze gezongen. Vooral in de „Libera" was zij uitstekend. Dat zij overigens een enkele maal met wisse lend geluk zong, doet niets af aan onze grote waardering voor haar vocale prestaties. De alt, de jonge en talentvolle zangeres Aafje Hemls, zong haar partij eveneens met grote inner lijke overtuiging. Subliem zong zij itt het „Dies irae" de solo „Liber scrip- tus proferetur". Boeiend was eveneen» de muzikale interpretatie van de tenor Han le Fèvre. Zijn stemgeluid klinkt in de hogere ligging enigszins ge forceerd. Laurens Bogtman zong d» baspartij wederom met een nobel stem geluid. Het ensemblewerk der 8olis-i ten in duetten, kwartetten etc. was ultJ nemend. De begeleiding werd verzorgdl door het Noord-Hollands Philharmo-I nisch Orkest, waarvoor het een dankH bare taak was deze kleurrijke geïnstruJ menteerde orkest-muziek van de meesd ter Verdi te kunnen spelen. Het orkest» was in de begeleiding zeer volgzaam en leverde zij instrumententaai vooral wat het koper betreft hoog staand werk. Jammer was het dat soms door klanksterkte solist en koor wel eens werden overspeeld. Met kennelijk! geconcentreerde aandacht is door hetl talrijke publiek de uitvoering van Ver-j di's Requim gevolgd en met grote vol doening heeft men het kerkgebouw) weer verlaten. w SCHREURS £LARK GABLE, een der beroemdst filmsterren van de Amerikaanse filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer, wordt vandaag met het vlieg tuig uit Londen op Schiphol verwacht. Gable komt naar ons land in ver band met de opnamen voor de film „The true and the brave", handelende over de bevrijding van Nederland, in deze film, waarvoor Vrijdag de eerste opnamen zullen worden vervaardigd, zal Gable een hoofdrol spelen. Reeds zijn de regisseur, Max Rein- hardt, de cameraman Young, en de tweede productieleiders Eliott Scott en Jack Martin, in ons land aangekomen. Zij hebben hun intrek genomen in hotel Kasteel Neubourg te Gulpen in Lim burg. Ook Clark Gable zal in dit hotel Mgr. Kaczmarek, bisschop van Kielce, is door een Pools militair ge rechtshof te Warschau veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, aldus heeft radio-Warschau gisteren om geroepen. Zijn „voornaamste mede plichtige", pater Jan Danilewicz, kreeg tien jaar, aldus dat bericht. De 58-jarige bisschop stond met drie geestelijken en een kloosterzu ster terecht, beschuldigd, van „spi- onnage en tegen de staat gerichte propaganda". JN DE V.S. is Dirlsdag grote opschud- ding ontstaan, toen over televisie- en radiozenders het bericht werd ver spreid, dat in de staat Illinois een Rus sische piloot met een MlG-straalvlieg- tuig was aangekomen en zich aan de autoriteiten had overgegeven. Ver slaggevers en fotografen, die zich trt allerijl naar de staatsgevangenis te Champaign in de betrokken staat bega ven, werden niet toegelaten. De plaats vervangende sheriff wilde niets los laten. De politie deelde echter mee, aat de geheimzinnige gevangene papie ren bij zich had, waaruit bleek, dat hij een Russische piloot was. Veel later ontdekten de verslaggevers evenwel, dat de „Rus" een lid was van de Amerikaanse geheime dienst, die deelnam aan een oefening om de sa menwerking tussen polttie en lucht macht te beproeven. Toen de man zich volgens plan aan de politie „overgaf droeg hij o.m. een liamer- en sikkel- insigne en een kaart waarop stond „ik ben een deelnemer aan een oefening van de luchtverdediging". Het Amerikaanse technische tijd schrift 'Aviation Age' schat, dat de Sovjet-Unie in 1952 ruim 18.000 mili taire vliegtuigen heeft gemaakt. Hier onder bevinden zich tien zware bom menwerpers van het type B-36, die in staat zijn „het hart van de Amerikaan se industrie te bereiken en naar Sov jet-bases terug te keren zonder op nieuw opnemen van brandstof tijdens de vlucht", aldus het blad, dat zegt zijn inlichtingen uit geheime bronnen in Europa te putten. De productie van 1952 zou omvatten: 10.000 jagers en gevechts-bommenwer- pers, 1.800 middelzware bommenwer pers, 1.400 toestellen voor troepenver voer en 5.000 opieidings- en andere vliegtuigen. Volgens de Vereniging van de Ame rikaanse vliegtuigindustrie werden in 1952 9.000 militaire vliegtuigen ge maakt in de V.S. In 1953 zouden naar schatting 12.000 militaire toestellen worden geproduceerd. CLARK GABLE logeren. Met een speciaal gecharterd KLM-toestel vertrekt Zaterdag uit Lon den de rest van de staf naar Neder land. Het toestel vliegt rechtstreek* naar Beek (L.). BE ALGEMENE verkiezingen in De- nmarken hebben weliswaar geen grote verschuivingen te zien gegeven, maar zij hebben toeh een kleine ver rassing opgeleverd. De socialisten boekten namelijk een zodanige stem menwinst, dat zij de heersende coalitie van boerenpartij en conservatieven thans met twee zetels overtreffen. Ver der verdween de onafhankelijke partij van het politieke toneel. Deze groep nam voor het eerst aan de stembus strijd deel en rekende op vijf zetels. Verwacht wordt, dat de huidige re gering zal aftreden. Mogelijkheden voor een stabiele regering worden niet groot geacht. De enige kans is gelegen ia uitbreiding van de huidige coalitie met de radicalen. Deze zou over 86 van de 175 zetels kunnen beschikken. toft zal echter eefst worden uitgeno digd een nieuw kabinet te vormen, tig is de fractievoorzitter der socialisten. De voorlopige uitslag is als volgt; sociaal-democraten 805.000 stemmen, 74 zetels; radicalen 169.000. 14; conser vatieven 366.000, 30; boerenpartij 500.000 42; belastingpairtij 76.000. 6; communis ten 94.000, 8; en Duitse partij 1 zetel. West-Duitsland zal binnenkort de eerste betalingen onder de Londense overeenkomst voor de regeling van zijn buitenlandse schulden overma ken. te weten een bedrag van 73,6 millioen Dm naar het dollargebied en een van 115,7 millioen Dm naar het E.B.U.-gebied, aldus werd giste ren medegedeeld door het Westduit se ministerie van Financiën.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5