Raad van Europa verlangt afschaffing van visa de Lord Ismay bij onze troepen Lawrenti Beria zou in Spanje zijn ondergedoken Filmspeler Gable in ons land Darul Islam is de oorzaak van gisting in Atjeh Europees grensverkeer moet zo vrij mogelijk worden Onze kleuters Zware worsteling om behoud van dijk op Schouwen Volgende week een uitspraak van de ministerraad? Sociaal Charter zal worden uitgewerkt Ierse minister van Landbouw op bezoek Oostenrijk verwerpt verkort verdrag Nieuwe ravage in 't verdronken land uonaerdag Z4 bept.T95d VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e )aar%anz No-1249 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen 'en Anna Paulowna De lonen Tegen Mossadeq wordt de doodstraf geëist Gezworen kameraden" Een fantastisch verhaal van Madrileens dagblad Parachutesprong uit een Russisch vliegtuig Vandaag Oosterblokker DE MOEILIJKHEDEN in Atjeb blij ken ten dele voor te komen uit het onverwachte optreden van fanatiek Mohammedaanse groepen, die In verbin- n'ng staan met de op Java agerende Da ul Islam. De bevolking van het geblea nl. sterk gehecht aan de Islam. Daar Komt bij, dat Atjeh tot dusverre zeer reinig aandacht heeft ondervonden van e centrale regering in Djakarta. Daar ,?nr voelt men er zich achteruitgezet e bestuursorganen blijken bovendien s!eeds hun taak zo te hebben ver j, t als voor een goed verloop van de Durkin had conflict met Eisenhower Labour tegen Duitslands herbewapening Drie Nederlandse jongens in Parijs gearresteerd Lagere belastingen in de Verenigde Staten WEERBERICHT Directie: j. 81-JL.SMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes tot 15 woor den f l.— elk woord meer b cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand f 2 02 bt] vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 DE ministerraad heeft gisteren beraadslaagd naar aanleiding van de aanstaande looncompensa- tie en de wens om de consumptie beperking ongedaan te maken. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de ministerraad geen beslissing genomen, doch bestaan over deze aangelegenheden contacten tussen de regering enerzijds en de werk gevers en werknemers anderzijds. Voor het begin der volgende week wordt geen beslissing van de re gering verwacht. Binnen enkele dagen zal worden be kend gemaakt, wat de Perzische ex- president Mossadeq ten laste zal wor den gelegd. Ter openbare terechtzit ting zal worden geëist, dat de ex-pre mier zal worden opgehangen. Te Teheran zijn zeven personen ge arresteerd, van wie een vrouw, die behoren tot de communistische Toe- dehpprtij. Er zijn instructies voor straatgevechten, wapendiefstallen en vorming van strijdgroepen gevonden, alsmede een lijst van reserve-officie ren die communistische sympathieën hebben. In de industriestad Ispahan is zon der opgaaf van redenen de. staat van beleg afgekondigd. B'i DRIE compagnieën Amerikaanse troepen die dezer dagen te Bremer haven zijn aangekomen, is een nieuw systeem van groepering ingevoerd ,dat gebaseerd is op de uitkomsten van psy chologische onderzoekingen. De man schappen van deze compagnieën zijn namelijk ingedeeld in groepen van vier kameraden"die de gehele duur van hun diensttijd bij elkaar zullen blijven en ook tezamen met verlof zui- wn gaan. Over het algemeen zijn de kameraden van een groep uit dezelfde woonplaats of provincie afkomstig. In Italië staken vier mllioen ar beiders vandaag vier en twintig uur. Vrij wel alle bedrijven liggen stil. Op 5 Oc- tober zullen de boerenarbeiders het voor beeld volgen. Lord Ismay, de secretaris-gene raal van de NAVO, heeft een bezoek gebracht aan de Neder landse troepen in Duitsland |)E CONSULTATIEVE vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren besloten, er bij het comité van ministers op aan te dringen dat de visumdwang in het verkeer tussen de leden-staten van de Raad zo spoedig mogelijk geheel wordt afgeschaft. In elk geval zouden de doorreisvisa moeten verdwijnen. De inreisvisa zouden kosteloos moeien worden verstrekt. Ook de andere grensformaliteiten zouden zo spoedig mogelijk moeten worden vereenvoudigd. De vergadering is tot dit ver zoek kennelijk geinspireerd door het voorbeeld der Scandinavische landen, die nog pas hebben besloten, dat alle grensformaliteiten voor hun burgers in het onderling verkeer tussen deze staten zullen worden afgeschaft. HE JURIDISCHE commissie van de Raadgevende Vergadering is nog verder gegaan. Zij heeft in een lijvig rapport de mening uitgesproken, dat HET NIEUWSTE verhaal inzake Lawrenti Beria brengt thans het Spaanse dagblad A.B.C. Dit tveet te vertellen, dat de vroegere Russische minister van Binnen landse Zaken zich schuil houdt in Spanje. Russische piloten, die heb ben deelgenomen aan de burger oorlog, zouden hem hierheen heb ben gevlogen, uiaarna hij in midden- Span je met een parachute uit het vliegtuig gesprongen en in een auto naar een plaats aan de kust overgebracht zou zijn. A.B.C. noemt het verhaal „waarschijnlijk waar". Het blad weet verder te melden, dat vertegenwoordigers van de Amerikaan se federale recherche in Spanje zijn aangekomen voor een onderhoud met Beria. Deze zou van de Spaanse re gering toestemming hebben gekregen, het land te verlaten. In Madrid noemt men dit verhaal fantastisch, maar men vraagt zich af waarom de censuur het heeft doorgelaten. Deze onderzoekt ge woonlijk de berichten, waarin een be sluit van de regering wordt aange haald zeer zorgvuldig. Om de verrassing te verhogen komt het Franse blad Le Monde met een aantal bijzonderheden over de her komst van het bericht van ABC. Vol gens Le Monde zou een millionnair uit Nicaragua, Falla, met Beria hebben gesproken in Torromolinos bij Malaga, waar hij zich schuil houdt. Falla zou daarna zijn bevindingen aan een re dacteur van ABC hebben verteld. Ook heeft Falla doen uitkomen, dat hij nauwe relaties onderhoudt met de Amerikaanse vice-p resident Nixon, met senator MacCarthy en met de directeur van de San Diego Morning Union, het blad dat de eerste berich ten over Beria bracht. Beria zou vol gens hem in het bezit zijn van een lijst met namen van communisten, die overheidsfuncties in verschillende Europese landen bekleden. Kolonel Amoss, hoofd van een par ticuliere inlichtingendienst in Balti- more (V.S.) heeft een aantal documen ten ontvangen van een man, die be weerde Beria te vertegenwoordigen. De stukken waren bedoeld als bewijs, dat Beria bereid was, geheimen van het Kremlin uit te leveren in ruil voor asyl in de V.S. Amoss twijfelt evenwel sterk aan de echtheid der stukken. men grensgangers eigenlijk nog heel wat meer armslag zou dienen te laten. Zo zouden over elke grens tenminste tweehonderd sigaretten of vijfentwin tig sigaren, twee liter wijn en een nai- ve liter reukwater meegenomen moe ten kunnen worden. Sir Robert Boothby, een lid der Brit se groep, stak in een geestig betoog de draak met alle grensformaliteiten, toen hij 7 „Wanneer je in deze dagen bui ten je eigen land reist, verlies je dr heift van je tijd met het schrijven van De Ierse minister van Landbouw de heer T. Walsh, is gisteren voor een be zoek van enkele dagen in ons land aan gekomen. Gisteren zat hij met minister Mansholt aan aan een door de Ierse ge zante mevr. McNeill aangeboden lunch. Voorts bezocht hij de groente- en fruitveiling te Rotterdam, het zuivel bedrijf „De producent" te Gouda en een varkensselectiemesterij te Zevenhuizen. Vandaag zal de minister een bezoek brengen aan Oosterblokker in West- Friesland en St. Annaparochie. Vrijdag gaat hij o.a. naar de veemarkt in Leeuwarden. Voorts staan bezoeken op iet program aan Wageningen, de N.O.- lolder en Aalsmeer. Dinsdag vertrekt ninister Walsh naar Hamburg. De Oostenrijkse regering heeft een r.ota opgesteld ter beantwoording van de Russische nota van 29 Aaigustus over studies over jezelf. Dit moge vleiend 1 t „verkorte verdrag". Oostenrijk ver zijn voor persoonlijke IJdelheid, op laart hierin, het verkorte verdrag niet den duur ga je er aan ten on-1 te steunen en doet een beroep op de der. Je moet opschrijven waar je ge- Sovjet-Unie om een edelmoedig aanbod boren bent en wanneer en waarom, wat je doet, waarheen je gaat en van waar je komt, wie je schoonmoeder is en waarom, wat het nummer van je pas is niemand kan dat ooit onthou den en meer van dat moois. Het is meer en meer een farce geworden". Overigens was er gisteren voor de debatten in de Raad onder de leden maar geringe belangstelling. Op zeker moment was het niet mogelijk, beslui ten te nemen, omdat er onvoldoende afgevaardigden waren. Dat was, toen het rapport van de economische com missie aari de OEES aan de orde was. Niettemin heeft de Vergadering zich kunnen uitspreken voor het uitwerken van een Europees Sociaal Charter, oen soort grondwet voor de arbeid. De so ciale commissie zal zich hiermee bezig braiden. ""ton wenselijk was. De punten worden in de verschillen de Indonesische bladen genoemd. Uit b!i _ui.,eenzetting van het parlements- "d Zaïnal Barfhudin blijkt bovendien j outie feodale heersers de uit- orders van de sociale revolutie heb- ,7" vervolgd en dat sterk de wens 'Ppft, dat Atjeh de status van zelfbe stand gebied verkrijgt. 'n regeringskringen blijkt men er van overtuigd te zijn. drt er veel kan orden gered door vrijlating van de gev-ingenen. voorzovei deze zich niet aan misdrijven hebben schuldig ge maakt, cn door inwilliging van het ver langen naar zelfbestuur. Volgens een bericht van het blad Merdeka zijn Dinsdsg drie en twintig leiders van de opstand gearresteerd; onder hen was een koerier van de Darul Islam met instructies en bevelen voor de leider der beweging in Atjeh Durkin, de ex-minister van Arbeid ln di Verenigde Staten, heeft op het con gres van de Amerikaanse Arbeidsfede- ratie (AFL) verklaard, ontslag te heb ben genomen, omdat president Eisen hower was teruggekomen van een eerder genomen besluit tot wijziging van de Taft-Hartleywet. Eisenhower besloot op 19 Augustus na een bespre king met Durkin, het Congres negen tien voorstellen tot wijziging voor te leggen; op 10 September deelde de president echter mede, dat hij hiertoe toch maar niet zou overgaan. Namens het Witte Huis is Durkins lezing van het geval tegengesproken. Clark Gable. de bekende Amerikaanse filmster is op Schiphol aangekomen. Hij zal drie weken in ons land verb lijven voor opnamen in verband met de verzetsfilm The Trye and the Brave. fLARK GABLE, dester uit menige Metro Goldwyn Mayer-film, is gisterochtend om kwart vóór twaalf per KLM- vliegtuig in ons land aangekomen. De eerste, die hem op Schipho'j om een handtekening vroeg, was de vrouwelijke douanebeambte, die zijn paspoort in ontvangst nam. Gable, gekleed in een geblokt sportjasje, bruine pantalon en peau de suède schoenen, werd bij de trap van het vliegtuig door een grote menigte journalisten en persfotografen ontvan gen. Met zijn befaamde snor retje, zijn haar grijzend aan de slapen, begroette de filmster iedereen, die hem de hand drukte. „Ik kom hier, zoals u weet, voor de opnamen van de film „The true and the brave", die zal handelen over de bevrij ding van Nederland. Vic- tor Mature en ik spe len er hoofdrollen in. De opnamen zullen geloof ik drie weken duren, maar indien het weer niet meewerkt, zullen ze wel meer tijd vergen". „Hoe oud bent u, mijnheer Gable?" „Twee-en-vijf tig jaar". „Bent u al eens eerder in Nederland geweest?" „Neen, nog nooit. Ik ben nu vijf weken in Londen bezig geweest met allerlei voorberei dingen voor deze nieuwe film". „Woont u in Holly wood?" „Nee, ik woon in een plaatsje aan de West kust v?in Amerika, ge naamd Encino. Daar heb ik een kleine boerderij". Nog zelden tevoren toonde het personeel van het vliegveld, dat toch wel iets gewend is, zo veel belangstelling voor een arriverend passa gier. Toen Gable de douanehal binnenkwam, stroomde uit het aan grenzende restaurant bijna al het personeel weg. Het publiek liet overi gens verstek gaan, wel licht omdat het van de aankomst van tevoren niet op de hoogte is ge weest. plSTERMIDDAG vertel- de Clark Gable in zijn Amsterdamse hotel, dat hij in de film „The true and the brave" zal optre den sils de Nederlandse officier van de geheime dienst kolonel De Winter. In het begin van de film zal men hem als illegaal verker in Nederland zien opereren. Hij wordt ge vangen genomen door de Duitsers, ontsnapt naar Engeland en keert later in geallieerd uniform met de troepen, die het Zui- den vain ons land bevrij den, terug. Ook de slag om Arnhem vormt een, onderdeel van de film. Zijn tegenspeelster zr/1 zijn de blonde Lana Tur ner, die als Nederlandse onderwijzeres eerst on /er verdenking staat van r/ol- laboratie met de belet ters. Later blijkt, d:'i zij een actieve roi in de ille galiteit heeft gespeeld. In totaal zullen onge veer 2000 Nederlandse fi guranten in de filnj mee spelen. De opnam en zul len geschieden op het marktplein te Maastricht, in de kerk O.L. Vrouwe Sterre der Zee r/ldaar, te Sittnrd, in de Botuwe, in Arnhem. Delft, Monni kendam, Nes (Fr.), op het vliegv°1d Ypenburg en in kasteel Ijlijenrode. te doen teneinde het sluiten van een staatsverdrag te vergemakkelijken. Het bestuur van de Britse Labour- partij zal Zaterdag een. verklaring over de buitenlandse politiek publiceren. Hierin zal de partij zich tegen een herbewapening van West-Duitsland verklaren, zolang ni«tt een werkelijke poging is gedaan om tot een conferen tie der Grote Vier te komen. Ook zou neutralisering van JSorea en Formosa worden- voorgesteld. In Parijs zijn difie Nederlandse jon gens, die op 3 Ser/tember zijn ontsnfpt uit een opvoedingsgesticht te Heer bij Maastricht, door de Franse politie ge arresteerd. Het z'fin de 19-jarige A. E., de eveneens 19-jjarige A. T. en de 18- jarige I. D., die al liftend da Belgische en Franse grens zijn gepasseerd. Zij trachtten Marseille te bereiken, om te pogen daar eim schip te vinden. Zij zullen mar Nijderland worden terug gezonden. HULP V'DOR ZUID-SLAVIE In verband nget misoogst in Zuid-Sla- vië, die sterk drukt op de economie van dit bij uitstek agrarische land, zal buitenlandse hulp worden geboden. Bij de Tweede KZamer is een wetsvoorstel ingediend teneinde dit land steun te kunnen verlijnen in natura (melkpoe der. vet, maijgarine, havermout, gort en eieren) tot «ten waarde van f 150.000. Het onderwerp van de gemeente classificatie voor het overheidspersoneel is thans aa nhangig bij de centrale com missie voort georganiseerd overleg ln ambtenaren zaken. DEEDS enkele jaren ligt in de Haagse bureauladen een ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs. Jaren voordien reeds werd op een wet telijke regeling van dit onderwijs, dot sinds de bezuinigingsmaatregelen der dertiger jaren en de daarna volgende oorlog en de daarop weer komende bouwstop voor scholen op bijkans nood lottige wijze in zijn natuurlijke ont plooiing werd geremd, aangedrongen. Toen de plannen van de minister ver vat in het ontwerp van wet bekend werden, was er natuurlijk critiek, doch de verheugenis dat weldra een eind zou komen aan een voor het kleuter onderwijs betreurenswaardige situalie had sterk de overhand. In 1950 zei de minister zélf, dat in de tegenwoordige toestand bij het kleuteronderwijs niet langer mocht worden berust. Hij iaat geen verder uitstel van een wettelijke regeling toe, zo sprak de bewindsman. Hoopvolle woorden. Nu is het 1953 en wat is ervan terecht gekomen? De volgens de minister onhoudbare toe stand is rustigjes nog liefst drie jaar een gehele kleutergeneratie! gehand haafd. Van het nut en dikwijls ook dg nood zaak van kleuteronderwijs is een ieder zo langzamerhand wel overtuigd. Hel aantal leerlingen groeit bij de dag. Vele wachtlijsten moeten worden aan gelegd, omdat in de beschikbare loka len geen plaatsje meer onbezet is. Ge lukkig is op de Rijksbegroting ook enig geld uitgetrokken voor de bouw van kleuterscholen al zal dit bedrag wel „een druppel op een gloeiende plaat" blijken te zijn. En dat terwijl er zo n schreeuwend gebrek is aan gebouwen voor dit onderwijs. De hokken (een an der woord is te goed), waarin het jonge kind in een der gevoeligste perioden van zijn leven, een goede uitzondering daargelaten, moet worden onderge bracht, tarten elke beschrijving. Ze zijn in strijd met alle eisen, die men er bij het lager onderwijs in aesthetisch en hygiënisch opzicht aan stelt. De gemeenten doen soms wel aan subsidiëring, doch op een wijze die bij lange na niet toereikend is. En sinds een wet is aangekondigd, laat men er er zich nog minder aan gelegen liggen. Men wacht maar af.... De ouders be talen schoolgeld, maar dit wekelijks be dragje is helaas zó mager, dat het niet uitgaat boven de prijs van een simpel pakje sigaretten. En dat terwijl net toch gaat om hun kind. De leerkrachten ontvanger; dientengevolge een salaris, dat in het algemeen meet de omvang heeft van een focii en nauwelijks vol doende is om zich te kleden. De oplei ding van leerkrachten is in een wulp- keurig keurslijf geperst, dat de na tuurlijke bij deze meisjes en jonge vrouwen bestaande spontaniëteit voor dit werk in een verre hoek terugdringt. De laatste troonrede sprak van een komend druk jaar voor de leden van de Staten-Generaal. Aangekondigd werd ook, dat tijdens de nieuwe zitting het ontwerp voor een wettelijke rege ling van het kleuteronderwijs zal wor den ingediend. Laat dit dan spoedig zijn. Er is grote haast bij! De ganse zaak van het kleuteronder wijs moet op de helling. Het is de hoog ste tijd, dat men het de waarde en de eer toekent, die het verdient en niet alleen met de mond! Dat men het op trekt tot het niveau waar het behoort. De troonrede gaf weer hoop. Laat ons het er op houden, dat men ons niet op nieuw blij heeft gemaakt met een dode mus.... W. K. CIN/DS Dinsdag wordt een hevige ijtryd tegen het water gevoerd aan de dijk van de Vier Bannenpolder op si louwen en Uulveland, waar deze diijk de bescherming vormt tot een samengesmolten „De jonge polder" en fte „Adriana Johannapolder" onder de (gemeente Dreischor. De toestand is zeer kritiek en zou deze dijk doorbre ken, dan zou dit opnieuw een recht streekse bedreiging betekenen voor de Ipolder Dreischor, waarin de bevolking reeds is teruggekeerd. Men heeft de versterking van de dijk met alle be schikbare middelen aangepakt. Alle arbeiders zyn opgeroepen en er is vannacht doorgewerkt. HE dijk werd na de ramp wel gedicht. maar blijkt niet genoeg versterkt te zijn om de kracht van het door het gat bij Ouwerkerk binnenstromende wa ter te weerstaan. De rijsbekleding is over een groot deel van de dijk weer weggeslagen. Dertig grote vrachtwa gens en vele door tractoren getrokken landbouwwagens brengen grond aan om de grote gaten, die aan de voet van de dijk zijn ontstaan, te dichten. Het slechte weer belemmert het werk in hoge mate. De harde wind, die het water tot vrij hoge golven in de Vierbannenpolder opzwiepte, heeft weer veel vernielend werk gedaan aan huizen en boerderij en, die hier nog onder water staan. Hiei en daar zijn opnieuw grote stuk ken van de boerderijen afgeslagen. Ook de in het midden van de zestiende eeuw gebouwde molen van Ouwerkerk heeft het begeven. Zij stond er reeds lang wankel bij en is nu ingestort... Bij het haventje Flauwers tussen Zie- rikzee en Schelphoek zijn twee bak ken op drift geslagen. Sleepboten slaagden er later in ze naar de kust terug te brengen. De Amerikaanse regering zal op 1 Januari a.s. de inkomstenbelasting met tien procent verlagen en de belasting op ovei winst afschaffen. Alleen de ver laging van de inkomstenbelasting komt de schatkist al op vijf milliard dollar te strnn. Aangenomen wordt, dat de Amerikaanse begroting zeer moeilijk in evenwicht te krijgen zal zijn. Voor een sluitende begroting zuilen de militaire uitgaven moeten worden verlaagd van 43 tot 33 mil'iard dollar. Er is echter sprake van dat een nieuwe omzet belasting zaï warden ingevoerd. Verwachting tot hedenavond MINDER WIND Wisselende bewolking met cnkrle buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid Ongceai dezelfde temperaturen ais "giste ren. Vrijdag: Zon op 6.30, onder 18.32 Maan op 18 58, onder 9.36

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1