Kermis vond een eeuw geleden felle voor- en tegenstanders Kreten in de nacht Extase" onder de hamer Lezingcyclus over de bronnen van onze beschaving Zeventallen van Bruinvissen eindigden op laatste plaats Jimmy Brown en de Oranjehemden Volksvermaak van eerste orde ook toen reeds uit de tijd h BREGMAN r Team Springbokken samengesteld IN HET KORT Clubkampioenen zijn thans bekend Van de bridgetafel Uit de geschiedenis van Den Helder (15) „Jammerlijk overblijfsel van middeleeuwse zeden!" Dinsdagavond openbare verkoping in „Forrnosa Programma Volksuniversiteit Vier Dinsdagavonden in de Vakschool Hellas, Rome, Israël en Christendom INDIEN U ZICH NU ABONNEERT TUSSEN HAAKS EN KUITJE Een gelijk spel was de beste prestatie TIVOLI „Opstand in Sing-Sing" Volgend voorjaar grote huisvlij ttentoonstelling PINDABRANDER'J POLDERWEG Julianadorp Breezand Let toch op het verkeer Val van een rijdende autó Urk DOM»1'»'" f- 11 KFPTrMBF.R 1953 f^ERMISdoor de eeuwen heen is dit een volksvermaak geweest. Oorspronkelijk voortgekomen uit de jaarmarkten, waar men zich na twaalf maanden van ingespannen en vaak eentonig werk zocht te ver pozen, is in de tegenwoordige tijd de kermis een laten we het zo noemen - ilparte industrie. Aan de kermissen van nu is geen „jaar markt" meer gekoppeld; maar tot in de kleinste gehuchten wordt de kermis jaarlijks met de vreugdevolste verwachtingen tegemoet gezien als een mogelijkheid de zinnen te verzetten. WIJ HEBBEN op dit ogenblikeen krant voor ons liggen, een exem- plrar van 3 Juli 1872, waarin een re dactioneel hoofdartikel over de Hel- derse Kermis handelt. Het begin daar van is te aardig om niet te citeren: „De Kermis, door velen zo zeer ge wenst, door anderen verwenst, moge men, om zeer overwegende reden, eens een jaar op non-actief stellen, maar om ze geheel met paspoort te zenden als hebbende uitgediend, dat wil nog n'et. ,,'t Is waar, hare antagonisten noe men haar: een dwaasheid en ergernis, een verouderd misbruik, een jammer lijk overblijfsel van middeleeuwse ze den, een onwaardige herinnering aan oud-heidense saturnaliën, een schand vlek voor het Nederlandse volk van de verlichte negentiende eeuw. Vit een zedelijk, maatschappelijk en gods dienstig standpunt beschouwd noemt men haar geen vermaak maar een ruwe ongebondenheid, een loszinnigheid met een groot gevaar voor de physische en morele gezondheid, door het in gisting brengen van de hartstocht en opge wondenheid REQUEST AAN DE RAAD WU was er eens, in heel Nederland, een jaar lang nergens een kermis geweest. Dat was in het jaar 1866. Doch in het jaar 1867 bleek, dat de kermis in Den Helder en overal el ders nog niets aan kracht had inge boet en dat er een groter aantal kra men en tenten dan vroeger naar de Jutterstad was gekomen. Terecht wordt dan ook vermeld, dat de ker mis een „taai leven" heeft, want als men ze schorst en daardoor wellicht op het idéé van volkomen afschaffing komt, dan ziet men ze met hernieuw de kracht herrijzen.Het Molen-, Ha ven- en Kerkplein waren vol bezet. De bewoners van het Nieuwe Kerk plein en die in het westelijk deel van de gemeente dienden requesten in bij de gemeenteraad om ook een deel van de kramen en tenten voor hun deur te mogen hebben. Een verzoek, dat in deze tijd zéker min of meer uit de tijd is, aangezien niemand meer graag een lawaaimakende installatie voor zijn deur zou willen hebben. OUDE BEKENDE WIJ herinneren ons van een paar jaar geleden nog wel het „Grand theatre mécanique" van Mullens. Die familie Mullens moet al heel lang het kermisbloed in de aderen hebben, want in het jaar 1172 vond een zekere A. Mullens met «ijn „Groot Theatre Mechaniek" een staanplaats aan het Hoofd, waarbij als bijzonderheid werd vermeld, dat 't met gas verlicht was, terwijl de tweede afdeling van het programma bestond uit „Agiosco- plsche Wereld-Taferelen" in ongeken- dekleurenpracht en duidelijkheid, be schenen door een electrisch licht van 230 elementen. Als wij aan dé kermis denken van een kleine eeuw terug, dan moeten wij die niet vergelijken met die van nu. Er bestonden nog geen motoren en a'le beweegbare attracties moes ten dus met hand- of paardekraeht in beweging worden gebracht. Er waren een paar draaimolens of malle molens. zoals ze toen genoemd wer den, die inderdaad door een paard in de rondte petrokken werden; een groot aantal kramen met snoeperij, oliebollen en de - toen juist uitge vonden- appelbeignets. Er waren wat „goktentjes" waaronder we ook het koekhakken moeten verstaan en dan liefst drie schouwburgtenten. Eén van de poffertjeskramen had een aardige attentie aan de weeskin deren bereid. Op de kermis Zaterdag onthaalde de eigenaar de honderd weeskinderen op een portie poffert jes, zoals hij zelf zegt „een voorbeeld ter navolging". Hieruit blijkt, dat ook toen een kermisreiziger zijn ongetwij feld goede hart wel liet spreken. Zoals wij reeds zeiden: er waren drie schouwburgtenten. En daar zocht de „burgerij" vertier. De kwaliteit van de stukken, die daar werden ver toond, deed niet onder voor wat in normale schouwburgen werd gespeeld, 9 Zoals wij reeds hebben medegedeeld, wordt op Zaterdag 3 Oetober om kwart over vier, ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de veldjes aan de Abel Tasmanstraat, een basketball-wedstrijd gespeeld tussen „De Springbokken" en het nationale militaire team. Voor deze gelegen heid bestaat het bondsteam uit de volgende spelers: B. van de Valk, H. van de Broek, F. Sibeyn, P. Ouder- land, J. Cupido, H. Sibilo, G. van de Ven, H. Zand Scholten, P. de Jong en J. Breusers. Als coach treedt de heer W. van Someren op, als hoofdscheids- rechter de heer Chr. van Laar. Het bondsteam, dat op Maandag 28 September in de Doelen te Haarlem tegen het Haarlems team uitkomt, is als volgt samengesteld: J. Breusers, P. de Jong, A Koemans, B. Strehus, R. van Ling, G van de Ven, H. Zand Scholten en H. Sibilo. UET IS NU, tegen de winter, misschien een verkeerde tijd om de Helderse kermis ter sprake te brengen. Toch is het wel aar dig. te vernemen hoe onze voor vaderen van een kleine eeuw ge leden over de kermis dachten, juist omdat zoveel van de argu menten, die tegenwoordig tegen de kermis worden gebruikt, toen reeds opgeld deden. Met onze tegenwoordige opvattingen van goede ontspanning" zeggen wij dat de kermis uit de tijd is, hoe wel wij ons best kunnen voor stellen dat men een eeuw geleden zonder radio en bioscoop be- hoeftè aan een dergelijk vermaak had. Hoe zal het over uiéér een eeuw zijn? en iedere avond waren alle drie rei zende schouwburgzalen volkomen uit verkocht: wel een bewijs dat er be hoefte aan bestond. MIDDENSTAND DEED MEE DEHALVE de kermisreizigers, die vanzelfsprekend actief waren, deden ook de winkeliers een duit in het zakje. De Helderse kasteleins gingen natuurlijk vooraan en hielden iedere avond soirée-dansante, maar ook de winkeliers aan Hoofdgracht, Kanaal- weg en Weststraat deden wat zij kon den om ook ietsi aan 4e kermis te ver dienen. Verschillende kruideniers ver anderden hun woonkamer in een „restauratie" walar men verversingen kon gebruiken, de vishandelaren de den insgelijjks en de bakkers van Hus en Vis adverteerden dat zij tijdens de kermis gelegenheid gaven tot het con sumeren van' Vruchten IJs, een ware delicatesse. "De div. magazijnen in speelgoederen berichtten, dat zij ter gelegenheid van de kermis een ge heel nieuw ent aangevuld sortiment van allerhande .speelgoederen hadden en tot het sluiftingsuur van de 1 er- mis geopend blevven. Wat wij tot dusver over de kermis schreven was alles' rosegeur en mane schijn. Er was natuurlijk ook een keerzijde. Telken jajre omstreeks eind April hield de Bank' van Leening der gemeente een verkoop van niet-inge- loste panden. Wij vernemen van de klacht, dat de ingebrachte goederen door de eigenaren bli.i\kbaar voor een lagere prijs worden teruggekocht, om ze bij het naderen van de kermis op nieuw te belenen. Maar ook de politie en militaire idem hadden hun handen vol. Voor vele lieden, vooral zeer léieine bur gers en matrozen, bleek het kermis- vieren te bestaan uit het drirtken van onmatige hoeveelheden gedistilleerd, zodat door de kasteleins polsfiehulp moest worden ingeroepen ont ver nieling van de inventaris te vderko- men. Vechtpartijen, vooral in het\ ver gevorderde uur, waren schering) en inslag. KERMISVRIJERS JTEN ANDER aardig gebruik kwa men wij toevalligerwijze tegen, lx] een advertentie roept de bemanning van het wachtschip op: „JongedochA teren, nog niet van een Kermis-cava- lier voorzien, kunnen zich, mits in het bezit van de nodige reparatiën, melden bij., enz." Die „reparatiën" moesten dan bestaan uit een - liefst goed-gevulde - beurs, opdat Janmaat als tegenprestatie voor zijn galant es corte, overal kon worden vrijgehou den. De kermis van nu ls een hogelijk gemechaniseerd bedrijf. En zou er ie mand van honderd jaar geleden in staat zijn om nu een kermis te zien, zeker zou hij verzuchten dat het in ZIJN tijd eigenlijk geen kermis was, maar dat het eerst nu een waarlijk volksvermaak is geworden. Maar, zo als wij in het begin al zeiden: hoe zal men over een eeuw over ónze kermis denken? 9? JN HET KADER tnn het VXJ.-programma worden op vier achtereen volgende Dinsdagavonden lezingen gehouden over de bronnen van onze hedendaagse Westerse beschaving. Teneinde een overzichtelijke en zo eenvoudig mogeTSjke behandeling van deze schier onuitputtelijke stof te garanderen, worden vier „hoofdbronnen" aangeboord. Elk daar van werd toevertrouutd aan een bij uitstek deskundig docent, die zijn (haar) onderwerp als\een afgerond geheel zal bespreken. Derhalve zal het ook voor degenenjLdie tot het volgen van de gehele cursus niet in de gelegenheid zijn, de^moeite lonen om al was hel slechts één lezing avond bij te wonen. „Hellas' is de titel van de bezing, die Dinsdagavond 29 September om acht uur in de Vakschool wordt» gehouden door mevr. dra S. J. Suye-Reitsma, oud-lerares aan het gemeentelijk Ly ceum te Den Helder. Mevrouw*! Suys zal dus spreken over de rijke en» vrucht dragende cultuur van het oude Grieken land, waarvan het centrum Atttene de eerste democratie ter wereld wierd. Toen het Hellenisme zich tot een we reldcultuur ontplooide, ging veeö oor spronkelijks verloren, maar tevensfwerd de voorwaarde geschapen voor een# we reldwijde invloed, waarin dit oorspron kelijke kon blijven' doorwerken titet in onze tijd. De volgende lezing, op Dinsdagavtond 6 Oetober is gewijd aan „Rome". Het Romeinse Rijk heefti niet alleen de i)ul- tuur van Hellas bewaard en doorge ge ven naar later tijden, maar ook eigjen erfgoed daaraan toegevoegd. Terwtijl de Grieken kunst, wetenschap en litte ratuur schiepen, zochten de Romeinen naar de oplossing van het probleem', hoe een internationale cultuur ka: worden verbonden met de eigen na tionale aard. De idee van het Rijk als rechtsgemeenschap, evenals de idee van de gelijkheid voor de wet van alle burgers, stamt uit Rome. Zo is Rome op zijn wijze klassiek geworden voor de Europese geestescultuur. Vervolgens wordt Israëls bijdrage tot de ontwikkeling van het zedelijke be wustzijn in de West-Europese wereld besproken door mej. dr H. Boas, op Dinsdagavond 13 Oetober, eveneens in de Vakschool. Tenslotte komt op Dins dagavond 20 Oetober, het Christendom als grondslag van de Westerse cultuur in behandeling. De spreker over dit on derwerp is prof. dr C. J. Bleeker, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Am sterdam. Het Christendom was de voor naamste, zo niet de enige grondslag, waarop de Westerse cultuur In het oe- gin van de Middeleeuwen werd opge trokken. Sinds de Christelijke eenheids cultuur van de Middeleeuwen uitéén viel. Is het proces van de „verwereld lijking" In een versneld tempo zover voortïevreten, dat men onze tijd vaak „na-Christeliik" noemt. Een scherpe vergelijking met Oosterse culturen leert echter, dat de geest van het Evangelie in Europa nog steeds doorwerkt. In elk geval heeft de Westerse cultuur alleen toekomst, wanneer zij de Christelijke normen als gezaghebbend blijft aanvaar den. In het bovenstaande haalden wij en kele bijzonderheden aan, die ter toe lichting op de onderwerpen in het pro- gramamboekje van de Helderse Volks universiteit staan vermeld. Gaarne ves tigen wij er nog even de aandacht op. dat deze programmaboekjes voor het seizoen 1933-1954 voor belangstellenden gratis verkrijgbaar ziin aan de adres sen Singel 32 en Singel 53. ONTVANGT U DE TOT EN MET 30 SEPTEMBER A.S. VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Eén van de percelen, die op Dins dagavond 29 September in „Forrnosa" door notaris J. P. I.oots In het open haar zullen worden verkocht, is het gebouw „Extase" aan de Koningstraat, dat sedert het aan zijn oorspronkelijke bestemming werd onttrokken veel heeft meegemaakt. Het is één van de veertien perce len, die zullen worden geveild. Met twee andere aan de Koningstraat, twee aan de Keizerstraat en één aan de Singel behoort „Extase" tot de na latenschap van Joodse stadgenoten, die in de oorlog werden weggevoerd en helaas nimmer terugkeerden. Zolang omtrent het lot van de oorspronkelijke eigenaren niets definitiefs bekend was of nog geen regelingen omtrent hun nalatenschap werden getroffen, ston den zij onder beheer van een bewind voerder, die vanwege het Beheers instituut was aangesteld. De erfgena men van de vroegere eigenaren heb ben inmiddels op een openbare ver koping van deze percelen aangedron gen. Voor zover zij thans verhuurd zijn, kunnen de huurders op normale wijze aan de verkoping deelnemen. Wellicht kan eventueel het huur contract ten name van de nieuwe eigenaars worden overgeschreven. De sociale werkster van de Ne derlands Hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve 's Maandags) 's morggns van negen tot tien uur, en bovendien op Dinsdag- en Donderdag avond van zeven tot acht uur spreek uur aan het adres Tweede Vroonstraat 8, telefoon 2469. Voor het te Den Helder ge plaatste personeel van de L.S.K. en het Navigatiestation „N" wordt van- vond in Casino een toneelvoorstelling gegeven. Vanavond om tien uur wordt in Tibvoli een bijzondere voorstelling van de\ film „Van mens tot mens" over het', leven van Henri Dunant, gegeven ten t bate van het Roode Kruis. Hr Ms „Orkaan". „Borndiep", „Zui- derdiep", „Deurloo", „Texelstroom", „Vliestroom" en „Westerschelde" zijn gisteren naar Hoek van Holland ver trokken Hr Ms „Urk", „Stortemelk" en „Goe- ree" verliéten de haven met bestemming Rotterdam. Drie der Engelse mijnenvegers ver trokken naar Harwich, en de kustvaar ders „Alice" en „Weltevreden" zetten hun reis voort. Nieuwediep werd aangedaan door de Duitse kustvaarder „Charlotte" en de Nederlandse kustvaarder „Vida". Beide scheepjes ziin inmiddels weer vertrok ken, respectievelijk naar Amsterdam en Rotterdam. Het is morgen hoog water om 8.50 en -21.25 uur, en laag water om 3.00 en 15.45 uur. De temperatuur van het zee water was 15,2 graden Celsius. Vrij onverwacht moest het clubgebouw van het zwembad aan de Dijk nog worden afgebroken (werkzaamheden aan de dijk) en daarmee wa, dus meteen bet zomerzwemseizoen ten einde, en is het tijd geworden om de balans eens op te maken. Het is geen goed seizoen geweest, want de drie zeventallen van de Helderse bruinvissen eindigden op de laalste plaats. Hieronder volgen thans eerst de eindstanden van de polo-competitie: DAW II 8 8 45—11 16 Nereus III 8 6 2 3712 12 Nept. II 8 3 5 26—23 6 VZV II 8 2 1 5 10—27 5 Bruinvissen II 8 I 7 752 1 VZV I 6 5 1 26—16 10 Futen I 6 5 1 2510 10 Kroosd. I 6 2 4 2318 4 Bruinvissen I 6 0 6 939 0 Kroosd. III 8 6 1 1 31—11 13 De Ham I 8 5 0 3 2520 10 Neptunus III 8 4 1 3 1913 9 Nereus III 8 4 0 4 1715 8 Bruinvissen III 8 0 0 8 740 0 Het moge duidelijk blijken, dat geen der zeventallen zelfs maar een over winning heeft behaald. Het tweede team zag slechts kans, één gelijk spel uit het vuur te slepen. Wij hopen, dat hier slechte een tijdelijke inzinking geldt, en dat onze stadgenoten in het winterseizoen, in de bekercompetitie van de Koninkl. Nederlandse Zwem- bond, beter voor de dag treden. De Bruinvissen-clubkampioenen 1953 zijn nu bekend, nadat de diverse leden Vanavond voor het laatst wordt in het Tivoli-theater de spannende film „Opstand in Sing-Sing" vertoond. Over het gevangeniswezen zijn reeds talloze rolprenten vervaardigd, en ofschoon deze film uitstekend in elkaar zit, wordt toch niets gebracht, dat in dit genre nieuw is. Een jongeman ge raakt door een samenloop van om standigheden in de gevangenis, krijgt te veel straf voor wat hij heeft ge daan en wordt ten slotte betrokken bij een moord op een verrader. Hij staat op het punt om te worden vrij gelaten, doch men stopt hem opnieuw in de cel, omdat hij de naam van de moordenaar niet wil noemen. „Opstand in Sing-Sing" is van Ame rikaans makelij, zodat uiteindelijk al les op zijn pootjes terecht komt en de ontslagene zelf reeds practisch met de dochter van de gevangenisdirecteur in het huwelijksbootje zit, wanneer het woord „einde" op het doek trilt. Ove rigens niets dan lof voor de wijze, waarop „Opstand in Sing-Sing" is ver filmd en voor de rolbezetting. De hoofdpersonen worden uitgebeeld door Broderick Crawford en Glenn Ford. MIDDEN in de nacht dreef de wind Ik was blij, toen ik de slepende tred mij een kreet in de oren. Een lang- van een agent-op-patrouille hoorde, gerekte galm, die iets mannelijks had. Deze liet zich door de man met het „Hé", was mijn eerste gedachte, ,,de zwaard inlichten en zei groots: „We palingboer maakt óók lange dagen!", zullen een kijkje nemen". Veronder- maar toen het geluid iets angstigs stellend, dat hij die niets te doen had kreeg, vergat ik dit, want deze man zou moeten assisteren, begon ik schie- stond gunstig bekend en had niets te lijk m'n banden op te blazen. De dien- orezen. Het leek veeleer, of de paling der behoefte niet te denken, dat ik zélf een klaaglied had aangeheven. Ik niets om handen had, Want ik had m'n stapte even uit het zadel, want dit pomp vergeten. alenkoor overweldigde mij en zette mij Het hulpgeroep van de vrouw werd te luisteren. Het lied had driemaal de heviger naarmate hulp naderde .Ik uitgang: „Ze willen me vermoorden!", keek bar op. toen uit het bovenhuis be en in het duister erkende ik be- halve de schorre alt van de weduwe schaamd: „Nóg erger: levend villen!" het bekende Open the door" weer- Ik vreesde, dat daarmee terstond een klonk, gezongen door een kennelijk begin werd gemaakt, daar om de hoek aangeschoten manspersoon. De agent een man verscheen, gewapend met een was ook niet helemaal zeker van ztch- sabel. Hij ging op sokken en zijn broek zelf. en daarom beklom hij de trap was met bretels aan zijn schouders ge- slechts halverwege, enkele malen stevig hangen. Onder het licht van een schra- roepend: le lantaarn nam ik dit alles waar, ter wijl ik haastig wendde en argeloos „Nou, kom op, wie ts daar?" Doch opnieuw werd „Open the door" fluitend in tegenovergestelde richting ingezet, en het verstomde eerst, toen wenste Je verdwijnen. Omtrent dit uur de agent boven het trappegat verscheeh met naast, zich een levensgrote zee- gevoelde ik niets voor een duel. ™an. hij op de zolder op een matje Daar hij echter luidruchtig om polt- vóór de deur van de alleen-wonende tie verzocht, ben ik argwanend terug vrouw bad aangetroffen, slechts gehuld gefietst en heb ik mij aan zijn zijde in een jaeger hemd en met een schip- geschaard. Het hulpgeroep, dat ik on- perspet op de dronken kop. attent een palingbede had gewaand, Hij was, naar mij de oude vrouw bleek uit een dakraampje te waaien, later vertelde, op liefde uit geweest, afkomstig van een oude weduwe, die maar had zich vergist in het adres, in nood verkeerde. (Van mze correspondent te Zierikzee). In twee wedstrijden te Wieringerwaarrf en de dual-meet tegen Velsen hebben kunnen strijden om de fel begeerd» titels. Dit jaar sneuvelden geen club. records. De kampioenen van dit jaar zij» dan: 50 meter rugslag dames: Corrit Timmermans, 45.9 sec.; 50 meter ru» slag heren: Piet Jongepier, 35.- Se<!l 100 m. schoolslag dn,\es: Guurtje Boon 1.36.2 sec.; 100 m. schoolslag heren: Ab Scholte, 1.31.2 sec.; 50 m. schoolslag meisjes: Gusta Burgers, 46.5 sec.; 50 m borstcrawl dames: Corrie Timmermans! 40.9 sec.; 50 m. borstcrawl meisjes-' Elly Pleyte, 40.- sec.; 100 m. borstcr' heren: Piet Jongepier, 1.8.2 sec. Begin Oetober maken de Helders» Bruinvissen weer een aanvang met d» wintertraining. welke ook dit seizoen bestaat uit een zwemuur op Maandag, avond in het Marinebad op de Rijks werf. Het bestuur van de sectie O. en Is al enige tijd bezig met het treffen van voorbereidingen voor de organi- satie van een grote huisvlijttentoon- stelling in 1954. Men wil deze ten toonstelling zo uitgebreid mogelijk op. zetten en een beeld geven van de huisvlijt in de uitgebreidste zin van het woord. Naast inzendingen van leden van hobbyclubs, speeltuinverenigingën, jeugdorganisaties, vrouwenvereniginl pen, enz. zijn ook de werkstukken van niet-georganiseerde knutselaars welkom. Ook van de zijde der Marine wordt deelname verwacht. Uiteraard zal het noodzakelijk zijn, door middel van door de diverse ver enigingen zelf, in eigen kring, te hou den tentoonstellingen een voorselectie toe te passen. Het sectiebestuur houdt zich voor allerlei suggesties aanbevo len. (Adres secretaris: Brakkeveld- weg 52). KAPITEIN TER ZEE J. F. W. NUBOER Bij Koninklijk Besluit is aan kapt. tein ter zee J. F. W. Nuboer met in. gang van de datum van zijn pension- nering, 1 Oetober 1953, de titulair» rang van schout bij nacht verleend. (Advertentie, Ing. Med.) De uitslag van de deze week ge houden competitiewedstrijd van de bridgeclub „Julianadmrp" luidt: A-LIJNA. van KempenD. van Kempen 37,5 p.; D. Bregmanmevr. Bregman 35 p.; D. de Graaf—mevr. de Graaf 34,5 p.; C. Bregmanmevr. Bregman 34,5 p.; J. PoletC. Schoon heden 29 p.; J. BuysK. Donkers 28 p.; A. HeijblokP. van Rijn 27 p.; C. Bregman PznD. J. de Graaf 26,5 p. B-LIJNL. BackerC. Arpeaü 29 p.; L. Tigchelaar—J. Weidema 21,5 p.; A. Doornmevr. Doorn 20 p.; A. Breg manW. van de Haag 19 p.; A. Bos— B. Backer 19 p.; E. Zon—J. Hommin* ga 11,5 p. 96. Piet Potlood ging met Jimmy naar \buiten. „Laten we hier even sa men «raten, Jimmy", zei hij. De kwestie is, dat wij deze ellendige zaak niet ar\n die Polsmof kunnen overla ten. HijV is een blaaskaak en zo lui, dat wij van ,hem "'ets te verwachten heb ben." Jimmy knikte. „Dat heb ik 'm al aan zYi verstand proberen te bren gen", bromde hij. „Daarom moeten wij op ons ei;j:en houtje een onderzoek in stellen", zift Piet Potlood, „en voor dat doel het ik', mij al van iets meester ge maakt. Moe(t je eens zien we'; ik in de gang van je\ huis gevonden heb.... Een zwarte lap. £>ie is waarschijnlijk van een dier kerels afkomstig." Jimmy zag Piet Potlood verrast aan. „Die ls inder daad van één der boeven", zei hij, „want Miebet heeft me verteld, dat één der kerels een zwarte doek voor zijn gezicht had gebonden". Piet Pot lood begon nadenkend zijn pijp te stoppen. „En was dat de enige kerel, die zo'n lap voor had?" vroeg hij, ter wijl hij bedachtzaam 'n lucifer af streek. „Ja", antwoordde Jimmy. „De twee anderen droegen zo'n lap niet". De journalist begon nu naarstig aan zijn pijp te zuigen en grote rookwol ken uitblazend, zei hij: „Dat betekent dus, dat juist die ene kerel reden had "'jn gezicht te verbergen, dat hij dus bang was, dat óf Miebet óf Jackie hem zou erkennenJimmy legde zRn. i op cie arm van zijn vriend. „Dat kan een begin zijn, Piet", zei hij. „Dat is slim bedacht van je. Dat kan een belangrijke aanwijzing zijn. Wat ju ?r van' a's we nu wéér eens de hulp inroepen van die politiehond van meneer Pipjes, die ons toen ook zulke goede diensten heeft bewezen..." Nu wat het Piet Potlood, die Jimmy een klap op de schouder gaf. „M'n fiets", riep hij, „ik spring op de fiets en rijd meteen naar Pipjes om 't hem te vragen." Kort nadat de R.K. school uitgegaan was, liep de kleine Ria Brouwer PtL die nog even was blijven toeven, weg op. Ze lette wel op het verkeer van rechts, maar zag niet de auto, die van links kwam. De bestuurder daar van de auto had een Overijsel» nummer week zoveel mogelijk mt en remde sterk, maar kon toch niet verhinderen, dat het meisje door de bumper geraakt werd. Het kwarn te vallen .maar werd niet overreden. Waarschijnlijk zal haar speelse onop lettendheid geen andere gevolgen heb ben dan de niet-ernstige beenwondi'i die ze opliep Kort na bovengemeld ongeval had al weer een tweede plaats. Een jongen die boven op een vrachtwagen met ooi- len zat. die uit Parrega (Friesland) kwam, wilde, daar het begon te regenen een dekzeil pver de lading vastmakpn- Hij verloor daarbij zijn evenwicht en viel op de weg. Vermoedelijk heeft de jongen een hersenschudding opgelopen- Dr Veenis achtte vervoer per zieken auto naar Friesland noodzakelijk. VISSERIJBERICHT URK Aangevoerd aan Visafslag Urk door 33 vaartuigen op 23 September: 232» pond kuilpaling f 0.97—f 1.08. 34 po"° snoekbaars f 0.50—f 0,54, 36 pond rode baars f 0,80, alles per pond en 222 bak ken nest f 2,57 per bak. MEDEMBLIK. Dubbele bonen A 33—54, ronde biet A 560—6.20 B -4> peen B 5, C 5.20; voerpeen 2.30; uien 4.50, grof 4.60, drielingen 6.30—7.20 el) nep 13—17; gele kool 5.60—7.20; rode kool 6.30—8; Chinese kooi 4.50; bloem: kool A I 12—14.30, A II 8.50—10, B I 9—13, B II 8—8.50.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2