Willem Barents van Amsterdam „de vermaerde piloot" Periode van „grote trek" in de dierenwereld Agenda voor October Wijzigingen en aanvullingen in Agenda 1953- 54 Fotowedstrijd in het kader van huisvlij ttentoonstelling Ontdekkingsreiziger stierf na overwin tering op Nova Zem bla JUBILEA Toneelstukken maandelijkse mededelingen KENT UW STRAATNAMEN (3) Cedelken" na drie eeuwen gevonden Van het secretariaat Niet alleen de vogels gaan op reis Paddestoelen: een wereld op zichzelf van de Stichting „DE HELDERSE GEMEENSCHAP" EERSTE JAARGANG Nr. 12 24 SEPTEMBER 1953 Inzending formulieren Persagenda Adreswijzigingen Volksmuziekschool Herfstverschijnselen in de natuur Ama teu r-fo togra fen, attentie! Redactie commissie: C. A. Dekkers, P. J. de Klerk, L. F. van Loo Jr en J. P. Loots Redactie-adres: Erasmusstraat 14, tel. 2141 toestel 007 (na zes uur 3524) yAN HET LEVEN van vele der oudste zeevaarders is in het algemeen niet veel bekend. Dit is grotendeels het gevolg van de omstandigheid, dat de meeste hunner tijdens hun levens niet genoeg bekendheid ge noten om er bewonderaars op na te houden, die zich geroepen gevoel den het nodige omtrent hun helden op papier te zetten. Daarbij gingen de scheepsjournalen na het beëindigen der reis zo spoedig mogelijk naar de archieven van de opdrachtgevers, die er vaak niet het minste belang bij hadden de inhoud dier journalen wereldkundig te maken. Ook van Barents weten wij niet zoveel, als wij wel zouden wensen. Het is de grote verdienste geweest van Gerrit de Veer, één der deelnemers aan de derde Noordreis, dat deze zijn bevindingen op papier heeft ge zet. Hieraan is het te danken, dat van deze tocht nog heden ten dage een volledige beschrijving aanwezig is. Van Barents is het vrij zeker, dat hij omstreeks 1557 op het eiland Terschel ling werd geboren. Hij stond als poor ter van Amsterdam te boek en werd bekend door zijn „Caertboeck" van de Middellandse Zee. In de voorrede van dit werk deelde hij mede. dat hij reeds als kind niet kon nalaten al wandelen de of varende alles wat van belang was op kaart te brengen. Het „Caert boeck" vervaardigde hij in samenwer king met ds. Plancius; aan deze zal het ongetwijfeld te danken zijn, dat Ba rents zowel bij de eerste Noordreis in 1594 als de tweede in 1595 tot schipper van een Amsterdams vaartuig, en bij de derde reis van 1596 97 tot weten schappelijk leider der expeditie werd benoemd. Over het verschil van inzicht tussen ds. Plancius en De Moucheron over de te volgen route om de Noord werd reeds een en ander vermeld. En of schoon daarbij tevens de drie eerste Noordreizen werden besproken, dienen thans van deze reizen verdere bijzon derheden te worden vermeld, omdat Willem Barents daarbij zo nauw be trokken was. De eerste expeditie, welke evenals de tweede onder bevel van admiraal Cor- nelis Cornelisz. Nay stand, koos op 5 Juni 1594 zee en werd meegemaakt door twee schepen van Amsterdam zon der bekende naam, een Zeeuws schip „de Zwaan" geheten en een vaartuig uit Enkhuizen, „De Mcrcurius". De ad. miraal voer op het Zeeuwse vaartuig: Brandt IJsbrandtz. was schipper op het Enkhuizer vaartuig. Het grootste schip mat 110 ton, de overige 80 ton. Het Zeeuwse vaartuig was uitgerust door De Moucheron, de thesaurier van Zee land (Jacob Valcke) en de Zeeuwse admiraliteit; het Enkhuizer vaartuig door dei pensionaris van Enkhuizen (Frangois Maelson) en de admiraliteit van het Noorderkwartier aldaar. De expeditie eindigde op 16 September 1594 na een reis van 3 maanden en 10 dagen en had tot resultaat, dat men door de Straat Jugor (toen genoemd Straat Nassau) de Karische zee bereik te en deze laatste tot ongeveer de ri- iver de Ob toe betrekkelijk ijsvrü vond. De tweede expeditie vertrok op 2 Juli 1595. Uit Zeeland namen twee sche pen aan de expeditie deel; het Admi raalsschip „de Griffioen" (172 ton) en „de Zwaan" onder schipper Lambrecht «erritsz. Oom; twee Enkhuizer sche pt"; „de Hoop" (172 ton) onder Brandt iJsbrandtsz. en de „Mercurius" onder fhomas Willemsz. Amsterdam kwam wet „de Windhond" (200 ton) onder "illem Barents en een jacht (100 ton) onder Harmen Jansz. Ten slotte was er nog een vaartuig uit Rotterdam, n.1. een jacht onder Hendrick Hartman Jan Huygen van Linschoten voer als commies op „de Hoop"; Jacob van Heemskerck in dezelfde rang op „de Mdhond". Deze expeditie was een Pote mislukking; men zag geen kans ooor het ijs in de Karische zee te bre ien en keerde op 26 October in het vaderland terug. De derde expeditie de bekendste f'n8> zoals reeds eerder vermeld, al en van de stad Amsterdam uit. Zij i de twee schepen, welke geen naam ♦l°u.gen en 105 en 60 ton maten. De ocht stond onder leiding van Willem Drents; Jacob van Heemskerck was chipper op het vaartuig van Barents o Jan Cornelisz. Rijp voerde het be vel over het andere vaartuig. v De schepen voeren op 16 Mei 1598 ri n "et Vlie uit. Onderweg openbaar- e zich een verschil van inzicht over en o..V0'K®n vaarroute tussen Barenis «UP- Rijp wilde via de Noordpool n Barents om Nova Zembla. Hun we gen gingen uiteen, Rijp ontdekte Spits- i, maar moest terug en was aan varf e!nde van het jaar veilig in hei derland. Barents' vaartuig liep eind W«, in het ijs vour de Nocrdoost- ust van Nova Zembla in het ijs vast W.erd zodan'{! beschadigd, dat het w Üa worden verlaten De bemanning genoodzaakt op de wal een on- Jt/A DE LEVENSBESCHRIJVING van Petrus Plancius, de geleerde en theoreticus, en die van zijn tegenstander Jan Huygen van Linschoten, de wegbereider naar Zuid-Oost Azië om de Kaap. is nu de tijd gekomen te vertellen over een zeevaarder-ontdekkingsreizi ger. De keuze is hierbij gevallen op Willem Barents; één der zee lieden. wiens verdiensten door het nageslacht zodanig naar waarde werden geschat, dat hij nog altijd doorgaat voor één der grootsten onder onze zeevaarders. derkomen te bouwen. In „het behouden huys", waarvan de ruïnes in 1871 door de Noorse walvisvaarder Carlsen met vele achtergelaten gebruiksvoorwerpen werden aangetroffen, werd de lange poolwinter doorgebracht. Dank zij de degelijke constructie van het houten huis overleefden de meeste schipbreu kelingen deze poolwinter. Op 1 Juni 1597 werd besloten de terugtocht aan te vapgen, welke op 13 Juni 1597 werd begonnen. In het huis werd een docu ment achtergelaten, ondertekend door Barents en Heemskerck, het „cedelken", dat in 1871 ook werd gevonden, al had den de eeuwen hun sporen daarop wel achtergelaten. Het is te danken aan het voortreffelijke werk van mr S. Muller Fzn„ dat wij thans in staat zijn de inhoud van dit cedelken weer te ge ven. Het luidt als volgt: „Alzoe wij van Borgemeestern van Amsterdam wtghesonden sijn, anno 1596, om bij Noerden naer de landen van China te varen, soe est, dat wij naer groete moeyte ende geen cleenen peryckel ghecomen sijn om de west van Nova-Zembla, meenende noch al- soe bij de cost van Tartriën langs te seylen naer voerschreven landen ende sijn eyntlijck ghecomen op dese plaetse op den 26 Augusti des jaers bovenge- noemt, alwaar ons schip, naedat wij ons soe dapperlick geruert hadden, eyntelick int ijs besette. Des wij over mits desen noet gedwongen sijn ge weest een huys te bouwen om ons lijf de wynter over daerinne te salvercn, indien tmoegelijck waer, van coude. Int huys ghewoent van den 12 October anno 1596 den heelen wynter over tot ten 13 Juny des naestvolgenden jaers, anno 1597 in groote coude. Sijn den selfden 13 Juny doen ons schip noch al vast int ijs besloeten lach met ons schuyt ende boet van hier ghezeyltom weder thuys te moegen coemen. Onse Godt wil ons behoueen reise verleenen ende ons met gesontheyt in ons vader- lant brengen. Amen. Wijlhem Barents Jacob Heemskerck" Barents stierf reeds op 20 Juni; na een tocht vol avonturen over een af stand van 2200 km in open boten, werd op 2 September 1597 Kola bereikt, waar toevallig Jan Cornelisz. Rijp met een handelsvaartuig lag. Voor de overle venden was het leed toen gauw verge ten. Zij kwamen in het vaderland te rug op 29 October 1597. In 1598 gaf Jan Huygen van Lin schoten in de Latijnse vertaling van zijn Itinerario de Poolkaart van Ba rents uit. Hij eerde de grote Amster damse poorter, wiens weduwe een pensioen geweigerd werd, door hem te vermelden als „Willem Barents van Amstelredam, de vermaerde piloot". A. P. V. 1 Donderdag Lunchroom de Boer: Verg. „Streven naar Beter". MOOC-sociëteit: Gevarieerde bonte avond. Casino: Filmavond en lezing over Stavenisse. Marinecantine; Dansavond O.S. en O. (19.30). 2 Vrijdag Formosa: Openbare verg. Alg. Bond Ouden v. Dager. (14.00). Casino: Filmavond Katholiek Den Helder. 3 Zaterdag Casino: Toneelavond KNBO. MOOC-sociëteit: Gevarieerde bonte avond. Formosa: Filmavond Dierenbescherming. Kindermiddag t.g.v. Dierendag. 4 Zondag Casino: Soirée-dansante „Amicitia". 5 Maandag Postbrug: Ledenvergadering KNBO. Molengracht (V.M.1 oge): Openbare bijeenkomst Theo sofische ver. 6 Dinsdag Vakschool: V.U.-lezing (Rome). 7 Woensdag Mouton: Vergadering „Sportfokkers". Casino: Feestavond M.S.F. Excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen (N.V. HIN). Marinecantine: Jac. van Bijleveldt (19.30). 8 Donderdag Postbrug: Clubavond „De Jutter". Formosa: Modeshow gemeentepersoneelsverenigingen. Marinecantine: Als Woensdag. 9 Vrijdag Excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen (N.V. HIN). Formosa: Als Donderdag. 10 Zaterdag Casino: Uitvoering „Accordeonola". Formosa: Feestavond A.M.C. 12 Maandag Postbrug: Ledenverg. Vrouwengroep P.v.d.A. 13 Dinsdag Vakschool: V.U.-lezing (Israël). Casino: Toneelavond LSK/NSN. Het Honk: Verg. „Onze Kamerzanger". Museum: Verg. Sierduivengroep „H. en O.". 14 Woensdag Postbrug: Contactavond „Glasbaars". Het Honk: Verg. Kanariegroep „H. en O.". Casino: Een uur muziek (14.45 en 15.45). 15 Donderdag Postbrug: Ledenverg. „Rasbora". 16 Vrijdag HDC-lokaal: Contactavond „De Gup". Casino: Feestavond Bond Ouden van Dagen. 17 Zaterdag Casino: Feestavond „De Postiljon". Postbrug: Soirée dansante Terpsichoré. Formosa: Feestavond „I.V.A.". 18 Zondag Casino: Feestavond W.G.W., afd. Voetbal. 20 Dinsdag VBZ-gebouw: Bijeenkomst Marinedameskring (14.30). Casino: Kinderrevue „Vrede en Vrijheid". Vakschool: V.U.-lezing. Formosa: Bijeenkomst NCRV. 21 Woensdag Museum: Verg, Konijnengroep H. en O. Casino: Marie Thérèse Fourneau (piano) voor Mu- ziekkring. 24 Zaterdag Formosa: Feestavond „VBC". Casino: Feestavond „Rood-Wit". 26 Maandag Molengracht (V.M. loge): Als 5 October. 27 Dinsdag Casino: V.U.-declamatie-avond Georgette Hagendoorn. Marinecantine: Toneelavond O.S. en O. (19.30). 28 Woensdag Postbrug: Ledenverg. Postzegelver. „Helder" (19.30). Casino: Toneelavond Marmag. Marinecantie: Sportcauserie Dick van Rijn (19.30). 29 Dondcrda Marinecantine: Feestavond Personeel „De Kooy". 30 Vrijdag Casino: Feestavond „Binnenhaven". 31 Zaterdag Casino: Feestavond M.V.Z. Formosa: Feestavond H.C.C. Een groot aantal verenigingen en instellingen heeft de begin September toegezonden inlichtingenformulieren prompt teruggezonden. Een woord van dank aan de ijverige verenigings secretarissen is hier op zijn plaats. Willen de verenigingen, welke nog niet in de gelegenheid waren, het formulier terug te zenden, dit alsnog doen? Bij voorbaat dank. Nog steeds komen opgaven voor de wekelijkse persagenda te laat bij het Agendabureau binnen. Wij herhalen nog eens de sluitingstermijn: Don derdagmorgen 8.30 uur. Alles wat na dit tijdstip binnenkomt, moet onher roepelijk tot de volgende week blij ven liggen. Het is dringend gewenst, dat alle mutaties (wijziging samenstelling be stuur, adresveranderingen bestuurs leden, enz.) steeds terstond aan het secretariaat worden doorgegeven. Dit voorkomt stagnatie op velerlei gebied. Nadat de studiecommissie haar rap port had uitgebracht (waaruit wel de gelijk de mogelijkheden naar voren kwamen), is het dagelijks bestuur in samenwerking met de commissie be gonnen met de organisatie. Dinsdag avond zal de heer Willem Gehrels, Directeur van het Gehrels-Instituut te Amsterdam, in de trouwzaal van het Raadhuis, voor een aantal geno digden de mogelijkheden en het grote belang van een volksmuziekschool in onze stad uiteenzetten. Uitgenodigd zijn: het gemeentebestuur, hoofden van onderwijsinrichtingen, schoolbe sturen, dirigenten, muziekleraren, ver tegenwoordigers secties muziek en zang, bestuur V. U., Muziekkring „Den Helder" enz. Het ligt in de be doeling in October een demonstratie- middag of avond te organiseren. Opgaven voor deze rubriek aan het secretariaat en - -agenda-bu-» reau: Erasmusstraat 14, tel. 2141, toestel 007, na 6 uur: 3524. 26 September 1953: 5-jarig bestaan operettegroep „Lentebloemen" 7 October 1953: 35-jarig bestaan Marine Sanatoriumfonds. 24 October 1953: 10-jarig bestaan Bridgeclub „V.B.C." 15 Januari 1954: 60-jarig bestaan „K.A.B.", afd. Den Helder. 30 Januari 1954: 50-jarig bestaan Toneelvereniging „T.A.V.E.N.U." 31 Januari 1954: 20-jarig bestaan Eerste Helderse Wielrenvereni ging „D.O.K." 3 April 1954; 5-jarig bestaan Sup portersvereniging „Rood Wit". NOVEMBER 1953 2 Maandag 4 Woensdag 5 9 13 14 19 Donderdag Maandag Vrijdag Zaterdag Donderdag 20 24 Vrijdag Dinsdag DECEMBER 1953 9 Woensdag 24 Donderdag JANUARI 1954 4 Maandag 9 Zaterdag 16 Zaterdag 18 Maandag MAART 1954. 23 Dinsdag APRIL 1954. 24 Zaterdag Formosa: Filmavond Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Postbrug: Verkoopdag Oud Kath. Vrouwenver. „Ora et Labora". Formosa: Filmavond A.M.C. Casino: Declamatie Aafje Top (14.45 en 15.45). Casino: Operette „Maske im Blau" voor LSK/NSN. Postbrug: Dansavond „Terpsichoré". Bethelkerk: „Athalia" door Halleleluja en Held. Or- kest Ver. Casino: Toneelavond Personeelsver. „W. en O.". Casino: Concert „Kunst aan het Volk". Marinecantine: Causerie over „Ballonvaart" (Echtpaar Boesman). (tot en met 27) BLO-school: Tentoonstelling Klein- diersportver. H. O. Formosa: Feestavond „Stad en Ommelanden". Formosa: Feestavond „D.O.K.". Formosa: Concert „Serenata's". Casino: Een uur muziek (14.45 en 15.45). Casino: Een uur muziek (14.45 en 15.45). Casino: Voorj. concert Helders Mannenk. Ten gerieve van heren regisseurs van toneelverenigingen, enz., en om te voorkomen dat verschillende ver enigingen eenzelfde stuk gaan bren gen, geven wij in den vervolge alle titels van toneelstukken in deze ru briek door, welke ons voor het nieu we seizoen zijn opgegeven. Opgaven steeds aan .het secretariaat. Personeelsver. „Marmag" (28 Oct. 1953): „Verschroeide Aarde" Toneelver. „De Ooievaar" (25 Nov. 1953): „Pinky, een blank negermeisje" Toneelver. „T. A. V. E. N. U. (23 Nov. 1953 „Per Luchtpost". Toneelver. „Kunstmin" (Juliana- dorp): „Maaike". Helders R. K. Toneel (15 Nov. 1953) „Boeven en Madeliefjes". H. B. S. V. (26 en 27 Nov. 1953): „Boeven en Madeliefjes" £1ND SEPTEMBER: De zomer is voorbij. De herfst doet z'n in vloed- -gevoelen: kortere dagen, langere nachten; storm en regen afgewisseld door perioden van rus tig weer met Oostelijke winden en flinke nachtvorsten, In de natuur is veel veranderd: overal in bossen en velden schieten de paddestoelen uit de grond in grote verscheidenheid, in velerlei vorm en kleur, een wereld op zich zelf. De bladeren der bomen nemer hun herfsttint aan en vertonen in hun schakeringen van donkerrood tot goudgeel, een pracht, waarvan we nu volop kunnen genieten. En tussen dit verkleurende lover prij ken de rode, zwarte en witte bessen van lijsterbes, berberis en kamperfoelie; vlier en vogelkers; bitterzoet en sneeuwbes. Met de roze .bottels wach ten ze op de komst der vogels, die uit verre streken komen en op hun door reis van de rijke voorraad smullen, die de struiken hun bieden. De herfst is de tijd van een gewel dige beweging in de vogelwereld, van broedgebied naar winterkwartier, de trek. Wanneer in de nazomer tegen het vallen van de avond de spreeuwen van alle kanten in troepjes komen aanvlie gen en zich op bepaalde plaatsen bij duizenden verzamelen, kan men nog niet Van trekkende spreeuwen spreken. Als in het najaar aan het strand langs de duinreep troepen meeuwen voorbij zweven, alle in dezelfde richting, kan DS VACANTIES zijn vrijwel achter de rug en het verenigingsleven vraagt weer onze volle aandacht. Als u goed weer liebl gehad tijdens uw vacantie, dan hebt u uit die prettige tijd zeker enkele momenten fotografisch vastgelegd en bij het bekijken van de foto's er opnieuw genoegen van beleefd. De vacantie is bij de meeste camerabezitters de enige tijd, dat het toestel gebruikt wordt. De rest van het jaar liggen de boxjes, de eenvoudige klapcamera's en ook de meer ingewikkelde en dure foto-apparaten zorgvuldig opgeborgen in de kast en doen daar hun winterslaap. Toch is er een deel van de amateur fotografen, dat de camera niet opbergt en in herfst, winter en voorjaar blijft zoeken naar foto-motieven, die ook dan immers zo veelvuldig te vinden zijn Wij zijn er van overtuigd, dat dezen, maar ook zij, die uitsluitend in de va cantie fotograferen, foto's trachten te maken en hebben gemaakt, die de moeite van het bekijken waard zijn en dat zij willen, dat ook anderen er zo veel mogelijk van kunnen genieten. De mogelijkheid tot dit laatste komt. want in Mei 1954 wil de Helderse Ge meenschap als onderdeel van de grote huisvlijttenteonstelling, een foto-ten toonstelling organiseren en hieraan te vens een fotowedstrijd verbinden. De voorwaarden voor de wedstrijd zullen door de Helderse Gemeenschap nog nader worden vastgesteld en gepubli ceerd. Dit neemt niet weg, dat u nu reeds kunt uitzoeken, welke foto's u wilt in zenden. Mocht datgene, wat u in voor raad hebt niet in aanmerking kunnen komen, berg dan uw camera niet op, maar ga eens speciaal voor deze ten toonstelling en deze wedstrijd aan het werk. Het zal u veel genoegen geven. J. VAN HASSELT secretaris Helderse Amateur- Fotograven Vereniging. men dit geen trek noemen. Mogelijk ziet men dit verschijnsel de volgende dag weer. maar dan in tegengestelde richting. In deze gevallen is het een gaan van of naar bepaalde slaapplaat sen. De echte trek is een periodiek ver schijnsel en is steeds duidelijk gericht, 't Is een wegtrekken uit het broedge bied naar het winterkwartier en het terugkeren van het winterkwartier naar het broedgebied. Trek beperkt zich niet alleen tot vogels, 't Is een algemeen verschijnsel. Bij vele zoogdieren en vis sen, ja ook bij insecten treft men trek aan. Wilde rendieren trekken in het voor jaar bij honderden de onmetelijke toen dra's van Nd. Rusland en Siberië op, om in het najaar weer Zuidwaarts te trekken naar de beschermende bossen. Nog geen honderd jaar geleden trokken in de uitgestrekte prairiën van Nd. Amerika millioenen bisons in de herfst Zuidwaarts, om tegen het voorjaar weer naar het Noorden terug te keren. Vleermuizen begeven zich in het na jaar naar hun winterkwartieren, die soms ver verwijderd zijn van de plaats waar ze de zomer doorbrengen en waar de jongen geboren worden. Merkwaar dig. dat in het voojaar de wijfjes ge zamenlijk hun zomerverblijf opzoeken; waar ook de jongen geboren worden (.bijv. zolder, Herv. Kerk te Broek op Langendijk). Een interessante proef werd in 1916 genomen, toen gemerkte zalmnjes uit gezet werden in de Hierdense beek (de uitstroming van het Uddelermeer op de Veluwe). waar nog nooit zalmen waren waargenomen. Na Dl.m. 3 jaar kwamen de gemerkte zalmen als vol wassen exemplaren dezelfde beek op- zwemmen. Velen herinneren zich de trek der haringen, die elk voorjaar in millioe nen exemplaren de zeegaten binnen stroomden om in de ondiepe Zuiderzee te paaien. De Afsluitdijk heeft aan de ze trek een einde gemaakt: de oude haringen stierven en hun plaats werd niet meer door een jonger geslacht in genomen. Vlinders maken tijdens hun leven vaak verre reizen; de doodsvlinder bezoekt ons elke zomer vanuit Frankrijk en legt hier vnl. op aardappelloof zijn eieren. De poppen overleven de winter echter in ons land niet. Zo nu en dan treedt massale trek op: Enige jaren vóór de oorlog op een duintop gezeten, passeerden mij van uit zee enige uren lang honderden koolwitjes en citroen vlinders. Hoe breed de stroom was, kon ik niet bepalen, maar ze dartelden de duinreep over en vlogen Oostwaarts. Vanwaar? en Waarheen? Bekend en berucht is het trekken der sprinkhanen, die zo'n enorme schade kunnen aanrichten aan de te veld staande gewassen. Zelfs rupsen kunnen door een plotseling optredende trek- drift worden aangegrepen. We zien hieruit, dat de echte trek niet alleen bij vogels voorkomt: maar de trek der vogels spreekt het meest tot ons en vooral de najaarstrek, om dat we die het duidelijkst kunnen waarnemen Wie de moeite eens neemt op een heldere morgen in October zo tussen 7 en 8 uur naar buiten te gaan, ziet met verwondering de spreeuwen en leeuweriken, de lijsters en vinken, de bonte kraaien en roeken zich voort- snoerten naar hun winterkwartieren. Maar op de vogeltrek in het bijzon der hoon ik in een volgend artikel te rug te komen. HET VOT nrivnF NTJMMER Het volgend nummer verschijnt 22 Oetober 1953. Kopy inzenden s.v.p. voor 12 October a.s.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3