Troepen toonden zich van hun beste zijden Castella-Vaatwas Tu bercu lose-bestrijding bestaat vijftig jaar zou ER wel één Nederlander zijn, Praedicaat „Koninklijk" op het gouden feest Voorbesprekingen over Klein Europa begonnen Goed werk van de luchtmacht Zuid-Afrika heet de ministers Drees en Algera welkom blinkender vaat en zachtere handen! Oefening ging als nachtkaars uit Bessie Becker in de contramine Negen drukke dagen op komst Half millioen man in oefening Mariner De laatste j aren spectaculaire ontwikkeling op gebied van genezing en onderzoek Grand Repulse" ten einde Haagse werd kampioene machineschrijven Gen. Wilkens voorzitter Roode Kruis-taak bij B.B. Zes jaar geëist wegens poging tot doodslag de keuken Nieuu/e slag om Atlantic Op de gehele wereld nog 50 millioen patiënten Centrale Vereniging TBC-bestrijding Twistpunten worden met zorg vermeden Niettegenstaande een ac tieve opsporing en een inten sieve bestrijding, is de t.b.c. nog lang niet overwonnr t. Door ge wijzigde omstandigheden is net aantal sanatoriumbedden, op dit ogenblik over het algemeen vol doende, maar de regionale ver deling laat beslist, in verband ook met de hoge reiskosten, te wensen over. Ook hier geldt, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. Het giro-nummer van de Ned. Centrale Vereniging tot be strijding der T.B.C. in Den Haag is 6 031. ff y (Van onze speciale verslaggever nUITSLAND, TE VELDE, WOENSDAG Dinsdagavond laat ontwikkelde zich de grote aanval van de Neder- Jandse troepen, de Britse tankdivisie en de Canadese gemotoriseerde brigade. Deze aanval bleek uitermate zwaar te zijn. De Nederlandse divisie kon aanvankelijk niet oprukken, omdat zij zich bevond voor een zwaar mijnenveld. Bovendien werd een belangrijke brug herhaal delijk door luchtbombardementen beschadigd, en tenslotte moest de divisiecommandant bevel geven de aanval te splitsen. In plaats van een grote aanval kwamen er twee kleine aanvallen. Pas om half vijf Woensdagochtend konden eenheden van deze divisie, ondersteund door Sheffield-tanks doorstoten. Dat gebeurde aan de westelijke zijde van bet door Noordland gevormde bruggenhoofd. Aan de zuidzijde rukten Shermantanks op, eveneens met vertraging. De tegenstand van de Engelsen en Denen, die het bruggenhoofd verdedigden bleek bijzonder goed georganiseerd te zijn. Tenslotte'gingen aan de Oostzijde van bet bruggenhoofd de Canadezen naar voren, die al spoedig in de hoofd- weerstandslinie van de vijand penetreerden. OORSPRONKELIJK was het de be doeling van generaal Opsomer ge weest .dat de zware Centurio tanks des nachts uit Zuidoostelijke- richting zou den oprukken tot diep in het brug genhoofd, om het te vernietigen. Ge neraal Cassels, de leider van de oefe ning, achtte het gevaar van des nachts doorstotende tanks te groot. Hij be sliste dat de tanks eerst met daglicht mochten oprukken ter vermijding van ernstige vernielingen en verlies van mensenlevens. Zo kon dan eerst in de vroege ochtend de stormloop begin nen. En in zekere zin gelukte die stormloop. Men bereikte de denkbeel dige kustlijn, maar zoals het met grote manoeuvres altijd is, wanneer zij het hoogtepunt bereiken gaan ze als een nachtkaars uit. Er ontstond binnen het bruggenhoofd een zodani ge opeenhoping van mannen en ma teriaal. dat er van een lichtelijk chaoti sche toestand gesproken moest wor den. De scheidsrechters kwamen voor een zo zware taak te staan, dat de oefening beëindigd moest worden. Hier zou alleen een werkelijke oorlog met echte vernietigingsmiddelen een juiste arbitrage hebben verschaft. Indrukwekkend was de aanval wel vooral van de tanks, die uit bosranden opdoken, velden doorploegden en soms in een bewoond centrum op tien meter afstand in tank-tegen-tank gevechten gewikkeld raakten. Eenheden van de 4de divisie na een zware vochtige nacht bevon den zich, evenals de Canadezen, in de nabijheid van de denkbeeldige kust lijn toen de oefening, afliep. THANS DIENEN de resultaten van deze geweldige en kostbare oefe ning bestudeerd te worden, om aan de hand daarvan vast te stellen in welk opzicht bevredigende en in welk opzicht onbevredigende resultaten werden bereikt. Generaal Richard Ga- Ie, commandant van de noordelijke NAVO-strijdkrachten heeft Woensdag daarover reeds enkele opmerkingen gemaakt. Wat hem het meest had ge troffen was het hoge moreel van de troepen, hun ontzagwekkende vitali teit en hun physieke uithoudingsver mogen. En ding staat vast zo zei hij, deze troepen zijn bereid om te vech ten als het nodig is en zij zullen dapper vechten. Nu reeds kan vast gesteld worden dat de oefening tac tisch een groot succes is geweest, voor wat betreft het Nederlandse commando en de Staf. Voor verder gaande beoordeling zal bestudering van de resultaten nodig zijn, maar over een punt is men het al eens: de camouflage en de spreiding van de troepen waren goed. Het gevaar voor luchtaanvallen, het zij met atoombommen, hetzij met an dere bommen, was daardoor sterk ver minderd. Wanneer de Nederlandse di visie uit de lucht wes aangevallen, dan zou zij slechts een mager doelwit zijn geweest. Sir Richard Gale noemde de wijze waarcrp Westland de situatie be handelde toen de landing van Noord- land was geschied: „Goed". Het ge bruik van de tactische luchtmacht noemde hij „first class" en het mobiele deel van de artilleriebehandeling was goed. Het plan dat de 2de Britse divisie had opgezet voor de verdediging van Noordland verwierf de kwalificatie „excellent". De slotaanvai Op het brug genhoofd van Noordland was uiterst moeilijk. Dit was dan de opinie van generaal Gale. Ook vam andere zijde vernamen wij, dat de oefening grote waarde heeft gehad voor de deelnemende squadrons van de tactische luchtmacht. Zij loca- liseerden doelen voor bombardemen ten en zij namen uit de lucht heel wat waar. Zelfs de Canberra's die nachte lijke grondaanvallen uitvoerden kwa men met meer inlichtingen thuis dan men verwacht had. De luchtmacht bleek in staat te zijn een goed beeld te geven van de militaire grondacties en aan bewegende troepen ernstige verliezen toe te brengen. Eens te meer bleek ,d?t de luchtmacht niet een af zonderlijke plaats inneemt, maar een onderdeel is van de strijdkrachten op het slagveld. MA AFLOOP van de oefening ver klaarde generaal Gale nog, dat door elk der partijen doelen aangegeven mochten worden voor zware luchtbom bardementen. De commandant van Noordland vroeg twee atcfombombarde- menten en een gewoon bombardement aan. De commandant van Westland een atoombom en twee gewone. Vastgesteld kon reeds worden, dat voor wat de aanvraag van Westland betreft, de aan te richten „uitsluitend militaire" scha de zodanig geweest zou zijn, dat ge bruik van een atoomberm verantwoord was. Terwijl de leiders de resultaten van de oefening aan een voorlopige be schouwing onderwierpenving de te rugtocht van de troepen op het slag veld aan. Tankcolonnes ratelden langs de wegen. Honderden jeeps en lorries verlieten de veilige dekking van bos randen en wegbermen. Vermoeide sol daten stookten aan de kant van de weg vuurtjes om een hap eten te warmen. In een schuur lagen mannen met grau we gezichten te slapen. Anderen lagen onder de blote hemel roerloos gehuld in een gasjas. En na een kille nacht en zo nu en dan een bui regen, scheen des ochtends over dat verlaten slag veld een warme najaarszon. (Van onze correspondent te Kaapstad) JN officiële Zuidafrikaanse krin gen wordt het zeer gewaardeerd, dat minister-president dr W. Drees en minister J. J. Algera, ter ge legenheid van de ingebruikneming der Super-Connies op de Afrika- lijn van de KLM, van 4 tot 13 October een bezoek aan de Unie zullen brengen. Hoewel het bezoek geen officieel karakter draagt zul len de ministers, die begeleid wor den door dr A. A. L. Rutgers, pre sident van de beheersraad der KLM en jhr mr A. F. C. de Casem- broot, commissaris der Koningin in Zeeland, de gasten van de Unie regering zijn. TIJ zullen op Zondag 4 October op het nieuwe Jan Smuts-vliegveld bij Jo- hannesburg aankomen en zij vliegen Maandag 5 October vandaar naar Kaapstad, waar hun 's avonds een feestelijke ontvangst door de Neder landse verenigingen wacht. Dinsdags zullen zij worden ontvangen door de gouverneur-generaal,, dr Jansen, en door de minister-president dr D. F. Malan. De heren zuilen die dag aanzit- Oiors propaganda voor de korte. r°k heeft de mode-ontwerpster essie Becker niet weerhouden, °n voor het Beierse Rode Kruis epR costuum te maken, dat een Vrij lange rok vertoont. De ver- P ppgsters van deze organisatie zullen binnenkort met haar nieuwe uniform kunnen pron- 'Wl. Hpt if tegelijkertijd prac- lisch en charmant. De uitslag van de Zaterdag 19 Sep tember in de rotonde van de Houtrust hallen te 's Gravenhage gehouden na tionale wedstrijd in machineschrijven is als volgt: het kampioenschap is be haald door mej. Francisca Kant, Den Haag, (op een Everest-schrijfmachine), met 14.417 bruto-aanslagen, 65 fouten, netto 13.767 aanslagen of gemiddeld 459 aanslagen per minuut. Mej. Kant behaalde haar eerste kamr pioenschap in 1951 met een gemiddeld aantal aanslagen van 422 per minuut. In 1952 overschreed zij het toegestane foutenpercentage, wrardoor zij buiten de prijzen viel. De tweede prijs viel ten deel aan mej. Johanna H. W. van Dijk, te Sant poort-dorp (op Imperial), bruto 13.361, 47 fouten, netto 12891, 430 aanslagen per minuut. De derde prijs behaalde rnevr. Ellen W. Polman-Dessauvagie, Den Haag (Everest) bruto 12.904, 21 fouten, netto 12.694, 423 aanslagen per minuut. Het dagelijks bestuur van het Ned. Roode Kruis heeft generaal-majoor dr J Th. Wilkens, inspecteur van de ge neeskundige dienst der Koninklijke Landmacht en tweede onder-voorzitter van het Roode Kruis, benoemd tot voorzitter van de Roode Kruis-taak bij de Bescherming Bevolking. Generaal- majoor Wilkens volgt in deze functie de gepensionneerde luitenant-generaal M. Boerstra op, die 9 Mei op 69-jange leeftijd is overleden. De Algemene Vergadering der Vb heeft besloten, het Russische vredesplan op de agenda van de lopende zitting te plaatsen. ten aan een noenmaal, dat de Zuid afrikaanse regering hun aanbiedt jn het parlementsgebouw en 's avonds is er een ontvangst op de in de Tafelbaa: liggende „Boissevain". De volgends dag wordt een tocht gemaakt door die prachtige omstreken vam Paarl tm Stellenbosch en 's avonds vertrekt lyet gezelschap naar Transvaal. De daai^op volgende twee dagen zullen gebrmkt worden voor een uitgebreid bezibek aan het Kruger Wildpark en Zatepdag 10 October" zullen de ministers (aan wezig zijn bij de viering van Kréger- dag in Pretoria. Na een bezoek aan de goudmijnen rond Johannesburg /en na een afscheidsontvangst op de Neder landse ambassade te Pretoria vertrekt het gezelschap waarvan ook twee Nederlandse journalisten deej uitma ken) op 13 October weer pe/r K.L.M. naar Nederland. Het heeft hier een uitstekende in druk gemaakt, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland de reisimeemaakt met het doel, de dank van zijn provin cie over te brengen voor de groot scheepse wijze, 'waarop regering en volk van Zuid-Afrika hebben geholpen bij de leniging van de nood, die ont stond door de overstromingsramp. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft gis teren een gevangenisstraf van zes jaar zonder aftrek van ondergaan voorarrest en zonder beschikking stelling van de regering gerequireerd tegen de 31-jarige los-werkman A. V. uit Grijpskerk, die door de recht bank te Middelburg was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met terbeschikking stelling van de regering. V. was schuldig bevonden aan het plegen van een poging tot doodslag op zijn echtgenote. V. had zijn vrouw gewurgd totdat zij bewusteloos was. Hij meende dat hij haar, zoals hij ook zou hebben gewenst, had gedood. V. was tot dit misdrijf gekomen, omdat hij zijn vrouw er van verdacht een verhouding te hebben met de zoon van een kostganger. Uitspraak op 7 October. Per pak 25 cent/a Dubbel pak 45 cent (Advertentie, Ing. Med.) Vandaag zal de nieuwe slag om de Atlantische Oceaan zich in volle om vang ontplooien. Het indrukwekkend ste as/pect van de oefening-Mariner is deze -week het verzamelen in Noordat- lantis/che wateren van een vlootmacht, welke sommige van de grootste sche pen van de Amerikaanse en Britse ylofjt omvat. Deze vloot zal een van de machtig ste concentraties van marine-strijd- krachten bij operaties in vredestijd zijn. 'Een half millioen man, 300 schepen en duizend vliegtuigen nemen deel aan de oefening „Mariner" ter beproeving van de samenwerking op zee van En- sfl geland, de Ver. Staten. Canada, Frank- V rijk, Nederland, Noorwegen, Denemar ken. België en Portugal. Tot regisseur bij de televisiestaf van de VPRO is benoemd de acteur en regis seur Jack Dixon, die o.a. verbonden is geweest aan de toneelgroep Comedie en het Nederlands Volkstoneel. (Van onze speciale verslaggever) JN WELK een wondere wereld leven wij toch eigenlijk? Eeuwen lang heeft de tuberculose, die sluipende witte dood, duizenden en duizenden slachtoffers gemaakt. In 1882 is het plotseling aan Robert Koch gegeven de tuberkelbacil te ontdekken, de verwekker van de tuberculose. Dat het daarna nog een twintigtal jaren ge duurd heeft om de wereld in beweging te krijgen en met de nieuw verworven kennis op breed front te gaan strijden tegen deze eeuwenoude vijand, kan ons op de huidige dag nauwelijks meer beroeren. Wat zijn twintig jaren tegenover de eeuwen, die in vol maakte onkunde doorleefd werden? En bovendien, in welk een sneltrein-vaart heeft de wereld daarna niet getracht de achter stand van eeuwen in te lopen? Er is op dit ogenblik een aanleiding op dit alles terug te blikken. De Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tubercu lose bestaat vijftig jaar. Het is onze nationale organisatie, die eraan herinnert, hoe de geesten begin van deze eeuw wakker geschud waren. Zij is van ongeveer dezelfde leeftijd als de organisaties op dit gebied in andere landen. De rol, die zij gespeeld heeft bij de gezondmaking van ons volk kan niet gemakkelijk te hoog worden aangeslagen. aan wie de activiteiten van deze organisatie ontgaan zijn? Het lijkt ons onmogelijk. Wie kent niet de plaatselijke T.B.C.-verenigingen met haar huisbezoeksters? Of de kruis verenigingen ten plattelande met haar wijkverpleegsters? Dan spreken we nog niet van de twee-en-veertig districtsconsultatiebureaux met hun vaak zo kostbare inventaris, die hechte bolwerken zijn geworden in de verbeten strijd van een halve eeuw tegen de tuberculose. Reeds nu echter openbaart zich het feit, dat dan nog niet de organi satie en apparatuur der tuberculose bestrijding naar de rommelzolder ge dirigeerd kunnen worden. Het massa-onderzoek op t.b.c. heeft immers een totaal nieuw aspect ge opend. De strijd tegen de longkan ker. De helft van het aantal longaf wijkingen, dat gevonden wordt, is hiertoe terug te brengen. Dank zij de vroegtijdige ontdekking kan in de meeste gevallen erger voorkomen worden. Er is we zeiden het al in deze halve eeuw het een en ander gewijzigd. De strijd, die met vereen de krachten gevoerd werd tegen „de tering" is niet vergeefs geweest. Men bekijke de ciifers: In 1903 het oprichtingsjaar van de Centrale Vereniging stierven 189 per 100.000 Nederlanders aan t.b.c. In 1952: 12Slechts één land ter wereld heeft een lager KONINGIN Juliana heeft aan de Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding der Tubercu lose het praedicaat „koninklijk" verleend. Deze mededeling, door minister J. G. Suurhoff gisteren gedaan tijdens diens openingsrede van het congres ter gelegenheid van het gouden feest der vereni ging, verwekte onder de vergade ring in Den Haag een golf van ontroering en blijdschap. Deze uitte zich in een daverend applaus, dat de grote Dierentuinzaal deed schudden. DE minister zei, dat ons gehele volk reden heeft tot vreugde en dank baarheid bij dit jubileum. Aan veler samenwerking hebben we zeer veel te danken bij het onder de knie krijgen van de tuberculose. De taak is echter nog lang niet volbracht. Nog zijn er velerlei kansen, dat het monster de kop weer kan opsteken. In 1952 werden nog 14000 nieuwe ziektegevallen geconsta teerd, zodat activiteit geboden blijft. De vorming van een Europese poli tieke gemeenschap zal waarschijnlijk nog met heel wat moeilijkheden gepaard gaan. Daarom hebben de deskundigen van Frankrijk, Italië. Duitsland en de Benelux, die momenteel te Rome bijeen zijn ter voorbereiding van een confe rentie van ministers, besloten, dat zij alleen zullen spreken over punten, waarover zij het waarschijnlijk eens zullen kunnen worden. Op deze wijze willen zij een imnasse vermijden. Het voornaamste twistpunt is wel, welk deel de zes landen van hun souvereini- teit zullen moeten afstaan aan een re gering van Klein Europa. Men hoont het ook eens te worden over de wijze waarop een Europese Kamer van Afgevaardigden moet wor den gekozen. De Duitse delegatie wil deze laten kiezen door de honderd vijf en vijftig millioen inwoners van de zes landen, maar de Nederlandse meent, dat de Kamer in de eerste jaren moet wor den samengesteld uit en door de natio nale parlementen. Intussen kunnen er dan Europese politieke partijen ont staan. De economische commissie begint van daag met de behandeling van de Ne derlandse voorsteilen voor economische fusie. Deze zijn gericht on vorminc vin een tolunie. Volgens d# opvattingen van de Duitse delegatie moet de een wording beginnen met de inwisselbaar heid van de muntsoorten. Uiteindelijk moet er dan een eenheidsmunt worden ingevoerd. STAKING BIJ DE „HAWKER"- VLIEGTUIGFABPIEK Honderd controleurs van de „Haw- ker"-vliegtuigfabrieken in Engeland zijn Dinsdagavond in staking f">®aan, waar door de productie van Hawker-Hun- ter"-straaljagers voor de Britse lucht macht wordt bedreigd. De controleurs eisen loonsverhoging. Ik wens uw vereniging nog een lang en actief bestaan toe, zo zei de minis ter. De samenwerking tussen de parti culiere organisaties en de regering blijft noodzakelijk en ik hoop dat deze ook lang en vruchtbaar zal zijn. De voorzitter van de Centrale Ver eniging, dr M. R. Heynsius v. d. Berg, begroette vervolgens freule J. C. C. Roëll, representante van prinses Wil- helmina, staatsraad mr Joekes, de voor zitter van de Eerste Kamer mr Jonk man, de bijna negentigjarige nestor van de t.b.c.-bestrijding, ome Jan zan Zutphen, en vele andere autoriteiten. Daarna sprak hy een herdenkingsrede uit. De staatssecretaris van Volksgezond heid, dr P. Muntendam, hield een voor dracht over „De tuberculose als maat- schappeiyke ziekte". Na op de grote betekenis van de invloed van de psyche op de lichameiyke gezondheidstoestand te hebben gewezen, besprak hy het verband tussen woning en tuberculose. De overbevolkte woning en men denke hierbij aan de talloze samenwo ningen is een van die grootste geva ren voor de verspreiding van de t.b.c. Krotopruiming is daarom tevens t.b.c.- bestrijding. Eiwitvoeding is van be lang om de weerstand tegen t.b.c. te verhogen. De modern® bestrijding zan t.b.c. onder het runjdvee vormt een krachtige steun voor t.b.c.-bestryding by de mens. In 1952 werd alleen aan sanatorium- en ziekenhuisverplegpng van t.b.c.-pa- tiënten f 30 millioen uitgegeven. Geen doelmatige bestrijding kan meer plaats vinden zonder verzekering tegen de kosten van sanatoriumverpleging. In een 's middags gehouden voor dracht vertelde dr J. van der Lee, dat de t.b.c. sinds het begin van deze eeuw in ons land sterk is teruggedrongen. De sterfte aan t.b.c. bedroeg in 1901 per 100.000 mensen 193( en in 1952 per 100.000 inwoners 12. Een afname derhalve van 94 pet. Vroeger vond men de meeste slachtoffers in de leeftijdsklasse der 0. tot 4- en 18- tot 25-jarigen. Deze beide sterftetopipen zijn zo goed als verdwenen. Op het ogenblik zyn het vooral de mannen op oudere leeftijd, onder wie de sterfte aan t.b.c. nog hoog is gebleven. Wat de geografische spreiding be treft, biykt dab er over de periode 1917 tot 1951 nog «drie gebieden zjjn. waar de sterfte aan, t.b.e. boven het lande lijke gemiddelde (2.49 pet.) ligt. Deze zijn: 1. Het Woordeliik deel van Over- tjsel; 2. Het Noordelijk gebied van Nrd.- Holland, en 3. de streek OostelUk Bra bant en Noord-Limburg. Bij de bestrijding gaat het er in de eerste plaats om de besmettingsbron nen op te sporen. Vroegtijdige ontdek king van rjp patiënt maakt de gene- zingsmogeUjkheden dikwyis zoveel te groter. 1 sterftecijfer. Denemarken met elf. Nederland, dat 47 prachtig geoutil leerde sanatoria telt, bezet een eer volle tweede plaats. „Dat ongetwijfeld verheugende cijfer", zo zei oiis dr. Heinsius van dén Bergh, de bejaarde voorzitter van de Nederlandse Centrale Ver eniging, „betekent niet, dat onze ac tiviteit mag verslappen". Er is naast het lage sterftecijfer nog een hoog ziektecijfer. Er worden jaarlijks al leen in ons land 14.000 nieuwe ge vallen ontdekt. En in de ons omrin gende landen is de toestand ook nog lang niet rooskleurig. In Parijs bij voorbeeld, wemelt het nog van de T.B.C. Een schatting van nog altijd vijftig millioen patiënten over de hele wereld is misschien zelfs aan de lage kant DAT NEEMT niet weg, in dit jubi leumjaar van de Centrale Vereni ging is er voor wat Nederland be treft stellig geen reden tot klagen. Het hogere ziektecijfer heeft zelfs een gunstige oorsprong. Er is een veel intensiever opsporingssysteem gekomen na de jongste wereldoorlog. We denken aan het massa-onderzoek in de bedrijven. Eerder dan voorheen ontdekt men de ziekte. Het aantal lichte gevallen is dus aanzienlijk ge stegen. Er is nog iets anders, waarover we ons op dit tijdstip in bijzondere mate kunnen verheugen. Wetenschap en techniek stonden in deze halve eeuw niet stil. Integendeel, ook op dit speciale terrein der t.b.c.-bestrij ding is er een ontplooiing geweest, die voor wie er een inzicht in ge- Êeven wordt, duizelingwekkend is. 'rie geneesmiddelen zijn na de oor log, na vele tientallen jaren volledig mislukte onderzoekingen naar een werkzame stof tegen de tuberkel bacil, in handen van de mensheid gelegd. Eerst het wonderlijke strep- tomycine met z'n groei-remmende werking op tuberkelbacteriën, spoe dig daarna het Zweedse laborato riumproduct P.A.S., (het para-amino- salycylzuur), en tenslotte kortgele den het iso-nicotinezuurhydrazide (I.N.H.). De Nederlandse methode van rust- behandeling gecombineerd met de nieuwe anti-bacteriële geneesmidde len, voorkomt thans verwikkelin gen en functie-verliezen, zonder wel ke voorheen redding onmogelijk was. NAAST DE nieuwe geneesmiddelen, zijn er belangrijke winsten ge boekt op het terrein der techniek. Een vondst van de grootste betekenis is geweest de methode om doorsnee- Röntgenbeelden te maken van aller lei organen. Het is een Nederlandse vinding ge weest. De namen van de Röntgeno logen Ziedses des Plantes en Barte- link, die onafhankelijk van elkaar ter zelfdertijd dezelfde richting uit werkten, zijn er onlosmakelijk mee verbonden. De nieuwe methode gaf gelegen heid de long als het ware in plak jes af te beelden, telkens op éen of een halve centimeter afstand van elkaar. Ook de door dr. Bouwers van Phi lips gevonden nieuwe camera met een spiegeloptiek voor het vervaar digen van verkleinde Röntgenbeel- den, heeft voor de diagnostiek van de long-tuberculose een zeer bijzon dere practische betekenis. Ook in deze vinding ligt een stuk pioniers arbeid van Nederland besloten. Uit het onafzienbare veld der t.b.c.-bestriiding plukten we slechts enkele bloempjes weg. Vijftig jaar ontwikkeling en organisatie laten zich niet bundelen in het bestek van een krantenartikel. Niets zeiden we immers nog over de sociale aspecten van de tuberculose, waaraan steu nend ook op particulier initiatief vooral van overheidswege aandacht wordt geschonken. Alleen die sociale zijde is waard er meer dan een hoofdstuk aan te wijden. Stellig is nog altijd niet de ideaal-toestand bereikt. Dat zal pas zo zijn, wanneer de tuberculose radicaal verdreven zal zijn. „Over vijf-en-twintig jaar wellicht", zegt dr. Heinsius van den Bergh.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7