OP WEG NAAR DE IJSKAP Dr Euwe speelde fel op winst e De Kampioen prolongeert zijn titel van clubkampioen Lid van Franse expeditie gewond bij rit met „weasel"die ook ons zal vervoeren Smyslov behoudt de leiding EDO-Enschede Per motorboot langs stille ijsbergen Alle partijen remise in 14e ronde? Courses te Duindigt Onder Groenlandent en Eskimo's 130) Het tweede doel Een eervolle vijfde plaats voor DTS (Zaandam) Nederlandse handbalsters namen revanche Euwe-Stahlberg DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 PN DAN STAAT op een avond plotseling onze vriend Torben Dalsgaard Nielsen, de man, die met z'n miniatuur-zender tracht tenminste nog enig contact met de buitenwereld te onderhou den, voor ons. In z'n hand houdt hij een stukje papier: een telegram van de Franse expeditie, dat we kunnen komen, en dat een poging zal worden ondernomen de IJskap te bereiken. Er is haast bij, en de volgende morgen moeten we ver trekken. Nielsen, die de verbinding tussen de Fransen en ons heeft onderhouden zegt dan, dat hij die tocht ook wel wil meemaken. Het gaat erom of hij z'n station al die tijd kan verlaten. Dat moet hij nog zien te regelen. Waarschijnlijk vindt hij wel een plaatsvervanger. Die avond is dan verder geheel gewijd aan voorbereidingen voor de onderneming. We zijn allebei, Van der Zee en ik, een beetje nerveus. Wij voelen duidelijk, dat we iets zeer onalledaags gaan beleven en ook iets dat, gehoord de verhalen ITO WORDT in Jakobshavn waar- li schijnliik nogal veel gesproken over deze tocht. Dat voelen we ten minste zo aan. En tegen de nacht kriigen we bezoek van de jonge as sistent-dokter, de hsilf-Rus Ole Ko- fod, die de mededeling komt doen, dat hij ook van de partij zal zijn. Waarom? Wel, hij kan dan tijdens de reis naar Port Victor een paar Eskimo-nederzettingen aandoen, die hij al lang wilde bezoeken om te vaccineren. Ole Kofod is een aller aardigste, enthousiaste kerel, en we vinden het alleen maar plezierig dat hu er ook bü zal zijn. Eerst veel later zal het tot ons doordringen, dat er eigenlijk nog een andere reden was voor dat meegaan. Het Deense bestuur in Jakobshavn vond het toch beter dat een dokter in onze nabijheid bleef. Omdat je tenslotte niet kon weten hoe de zaak van de mensen in Jakobshavn, niet geheel zonder risico is. We gaan naar Jakobshavn en kopen van alles in, wat we nodig zullen hebben. Brood, chocolade, melk in blik, vitaminen, blikjes vlees. En we zijn zo gelukkig óók nog vier flessen wijn te bemach tigen, die op een wonderlijke, mysterieuze wijze in de store van Jakobshavn zijn beland. Vier fles sen wijnniet voor óns, maar voor de Fransen, die wij er een plezier mee denken te kunnen doen. Het wordt laat eer we gaan slapen. De rugzak ken worden tot scheurens toe afgeladen, evenals de grote kidbag. En we moeten onze slaapzakken meenemen en dekens. En extra warme kleding en laarzen. Er is zoveel, dat het er een beetje hope loos uitziet. Maar Nielsen belooft ons een paar Groenlanders te zullen sturen, om de zaak naar het haventje te helpen brengen. Daar ligt de kleine motorboot klaar, waarmee drie Groenlan ders ons naar Port Victor, het eerste kamp der Fransen, zullen brengen. En daar zal dan de eigenlijke tocht naar de IJskap beginnen. xou verlopen. Zoals we eveneens eerst veel later begrepen dat om de zelfde reden Torben Dalsgaard Niel sen meeging. Omdat hü, in geval van tegenslag of ernstige forse majeure, radio-con tact zou kunnen onderhouden met de buitenwereld. Toen gingen we Ik nog een paar uur slapen, sliep F Fi niét veel. Ik dacht aan te veel din gen die thans zouden gaan gebeuren. Ze vervulden me volledig. DIE OCHTEND, toen we bij het wrakke steigertje stonden, bleek opnieuw dat men op Groenland net zoveel plannen kan maken als men wil, maar dat er meestal met wijzi gingen gerekend moet worden. Want op die steiger stond Robert Chau chon, de leider van de groep Fran sen. Hij zag er vermoeid en onuit- geslapen uit. En ook down. Het was ons een volledig raadsel hoe hii hier gekomen was en wat het doel van zün aanwezigheid was. Dat doel was nogal tragisch. Een aar dagen tevoren was een der 'ransen, de ingenieur Jacques Du- bois, ernstig gewond geraakt tijdens een rit met een weasel. De expeditie beschikt namelijk over zeer moderne transportmiddelen, waaronder een aantal van de Amerikanen gekochte weasels. Weasels zijn lichte carriers op rupsbanden, waarmee de expedi tie-leden in de winter de IJskap be rijden. In de zomermaanden onder houden de Fransen er de verbindin- en mee tussen hun eerste kamp en iet 3e kamp, vlak voor de IJskap. Dubois had weinig geluk gehad, tijdens z'n laatste tocht met een der weasels. Hij was twee en een half maal over de kop geslagen, en zwaar gewond onder het voertuig vandaan gehaald. In een Groenlands bootje was hij naar Jakobshavn getranspor teerd en het eerste onderzoek had uitgewezen dat er sprake was van een ernstige hekkenfractuur, bene vens van een gebroken sleutelbeen en diverse andere interne verwon dingen. Later, toen wij ook wisten wat weasels waren, hébben wij er ons alleen maar over verbaasd dat Jacques Dubois niet op slag gedood was. Bij alle ongeluk had hij nog een ongelooflijk geluk gehad. Voor hem zat echter in ieder geval de expeditie erop. Die nacht was con tact gezocht met de Amerikanen in het hoge Noorden, om Dubois per vlier' M Bto i zelfde ogenblik kwam dan een geheel vuurpeloton in actie: dat van de Groenlanders, van dokter Kofod en Torben Nielsen Ik weet niet of het aan de schotvaardigheid van het peloton lag, maar op heel deze lange reis werd niet een zeehond geraakt. DE EERSTE nederzetting waar werd aangelegd bleek te bestaan uit een gemeenschap, die nog volledig op Eskimo-wi.jze leefde. Dat wil zeg gen een gemeenschap die zich uit sluitend in leven houdt door middel van de jacht. Tientallen kajaks kwa men ons tegemoet, en in verschei dene ervan zagen wij geharpoeneer de zeehonden liggen. Dit is bepaald geen prettig schouwspel. Ik kan er niets aan doen, maar zeehonden heb ben, tenminste voor mij, iets uiter mate menselijks over zich. Lang bleven wij niet op de post. De dokter deed er z'n werk en na gestaard door de totale bevolking op de klippen vertrokken we weer. De Groenlanders aten aan dek, wij in het hyper-kleine roefje. Het was daar, behalve klein, zeer be dompt en zeer donker. We konden elkaar nauwelijks zien, wat niet zo erg was, omdat we toch bij elkaar op schoot zaten. De tafel kenmerkte zich niet bepaald door luxe. Boven op een langwerpig munitiekistje stond het voer. En je moest je gang maar gaan. Tenslotte hadden we al lemaal zakmessen en ie kunt uitste kend drinken uit een leeg blikje ge condenseerde melk. Het stonk er naar vele dingen, maar de camen- bert-kaas, waarvan Robert Chauchon een vormloos stuk uit z'n zak op viste, deed de deur dicht. Toen ston ken we letterlijk de roef uit. IN DIT LAND zijn geen dagen en nachten. T ht ga; elkaar over. Het werd een lange nachten. De zon blijft schijnen en dag en nacht gaan onmerkbaar in tocht, met een eindeloze vaart langs ijsbergen. Met steeds eenden en mallemukken boven ons. Zwijgend, geluidloos. Geesten van dit verstilde, zwijgende land. Maar ieder uur kwa men wij nader tot ons doel. En een maal vertelde ons Robert Chauchon op welke wijze wij de IJskap zou den bereiken. Per weasel. ÏN DIT NUMMER maken wij een begin met de artikelen-serie, die onze medewerker Anthony van Kampen wijdde aan zijn tocht naar Groenlands Ijskap, in gezelschap van AVRO's reporter Siebe van der Zee. Er is reden om aan te nemen, dat beide jour nalisten hun avontuur niet ca deau gekregen hebben. Dat blijkt niet alleen uit de beschrijving van de tocht per rupsband-carrier dooi het woeste land tussen de Westkust en de IJskap, het blijkt ook uit enkele bijzonderheden uit een begeleidend schrijven van Van Kampen. Het betreden van de IJskap was hel tweede doel van de reis. die beide journalisten maken. Dat doel werd bereikt. Mogen zij het geluk hebben ook hun derde, te vens laatste doel te bereiken: 's-werelds laatste, eenzaamste en aller Noordelijkste nederzetting. Letterlijk: het dak der aarde. Misschien kunt ge u voorstellen, lezer, dat wij elkaar hebben aange keken. Omdat we alles wisten van dat ongeluk van die jonge Franse ingenieur. Omdat we begrepen, dat we dezelfde weg zouden moeten af leggen. we hebben, op een tactische ma nier, gevraagd of dit rijden per weasel naar de IJskap gevaarlijk was. Chauchon keek ons aan, en be greep de vraag zichtbaar niet ge heel. Toen zei hij: „Wat is niet ge vaarlijk, in dit land? Maar u bent toch gekomen voor de IJskap? wel, het is de enige manier hem te zien. Er gaan twee van u mee. Neehet is geen comfortabel transport, maar we komen er wel". Op dat moment hadden we er nog geen flauw idee van, wat ons boven net hoofd hing. En dat was maar goed ook, denk ik. Dit deel der reis, het begin, zou er voor een deel door vergald zijn. PN ZO begon onze tocht dan min pf u meer in mineur. Een tocht, die ons door de Disko-baai voerde, die •anzienlyk gevuld bleek met drijf- Jis en lisbergen. Het was prachtig weer: een hei-blauwe hemel en een stalende zon. Opnieuw kreger. wij de kans ons te verbazen over de fantasie, die ver bijsterende verbeeldingskracht, der natuur, die deze ijsbergen werkelijk ne allerwonderlijkste vormen en con touren geeft. Menselijke vormen, uierli.ike vormen. Daar was licht blauw ijs en donkerblauw ijs. IJs nfii r<??s,IR laR te fileren onder het lelie licht van de zon. en ijs, ge- «1 tu me* allergemeenste ab- sinth-groen. Een vreemde, fascine- were'd. die stil, volmaakt ge- niiaioos, ons omringde. Met alleen enkele kajak, die plotseling tus- ifP lis uitschoot. Of met al- 1 £en eenzame grijze vogel, die geluidloos over onze motorboot heen- wiekte. F,r werd niet veel gesproken Al- leen dan kwam iedereen tot leven, ais een zeehond z'n platte kop even öoven t water vertoonde Op het „De Kampioen", de wielerclub uit Haarlem, die verleden jaar voor het eerst beslag wist te leggen op de nationale clubtitel van de KNIVU, heeft, met nog meer overtuiging en met een nog groter verschil dan vorig jaar het geval was, op het parcours van de Kempen deze pres tatie herhaald. Opnieuw werden de rood-witten eerste. Zij legden de 108 kilometers in storm en stortregen af in de tijd van 2 uur 45 min. 31 sec. Het waren Gerrit Peters, Gerrit Voorting, Adri Voorting en Wiin Rusman, die de strijd tot het einde konden volbrengen. Piet van Roon en Arend van t Hof hadden onderweg wegens pech moeten opgeven. Halverwege de wedstrijd kon men zich reeds een beeld vormen van de stand van zaken. De ploegen waren om de 2 minuten, in volgorde door loting bepaald, in Eindhoven gestart en te Bladel, na 50 kilometer, werd de eerste stalnd opgemaakt. Daar was de situatie in de kopgroep als volgt: 1. „De Kam pioen" in 1.17.45; 2. „Maastricht" in 1.19.35; 3. „DTS", Zaandam in 1.19.55; 4. „Willebrord Wil Vooruit" in 1.20.20; 5. „Wilhelmina", Eindhoven in 1.20.21; 6. „Olympia", Amsterdam in 1.21.08; 7. „Het Zuiden" Eindhoven in 1.21.26 en 8. „Feyenoord", Rotterdam in 1.21.40. Toen reeds kon men duidelijk waar nemen dat de Haarlemmers een zeer goed kans op de titel maakten. Er zat een goed tempo in de ploeg en vooral door het voortreffelijk pelotonrijden ging vrijwel geen seconde verloren. „De Kampioen" als dertigste gestart, kwam te Eindhoven als eenentwintigste ploeg binnen. Op dat ogenblik wairen „Wille brord Wil Vooruit" en „Wilhelmina" de nummers 1 en 2, maar beide clubs moesten een plaatsje opschuiven. Niet Het winnende team met Gerrit Voorting (rechts), Adrie Voorting (derde van rechts) en verder G. Peters, P. van Roon, A. van 't Hof en W. Rusman. met enkela seconden, maar met hele minuten. Van Est c.s. hadden 2.48.33 genoteerd en Dekkers liet met zijn twee metgezellen (reeds tijdens de eerste helft van de koers hadden dri% club genoten wegens pech de strijd gestaakt) 2.52.afdrukken. Dit drietad had in het tweede gedeelte kans gezien om „Maas tricht" en „DTS" met ruim verschil achter zich te laten. Ook het „Zuiden" (Gramser, Schoenmakers, Kersten en Sonnemans) zoigde voor een ferme eindspurt en eiste de vierde plaats voor zich op. Bij „Willebrord Wil Vooruit" hadden onregelmatigheden plaats ge vonden. Van Osta had onderweg een wielbreuk gehad en het voorwiel van de reeds uitgevallen Buitenlust-rijder Van der Heyden geleend. Dit is in strijd met de reglementen, waardoor „WWV" werd gediskwalificeerd. De eindstand luidde: 1. „De Kampioen", Haarlem 2 uur 45 min. 31 sec.; 2. „Wilhelmina", Eindhoven 2.52.3. „Het Zuiden", Eindhoven 2.52.42; 4. „Maastricht" 2.53.—; 5. „DTS", Zaandam 2.54.4; 6. „Pedaalridders", Rotterdam 2.55.35; 7. „De Bataaf", Halfweg 2.55.37; 8. „De Germaan", Amsterdam 2.55.37; 9. „Ulys- ses" Amsterdam 2.56.17; 10. „Feye noord". Rotterdam 2.56.54. Klaar om naar de IJskap te vertrekken: de motorboot Angmagssak („Kleine vis"). (Van onze speciale verslaggever) §MYSLOV, die de leiding in het candidatentornooi op het ogenblik vrij stevig in handen heeft, doet het rustig aan. Evenals Dinsdag eindigde zijn partij snel irrremiser Blijkbaar wil hij zijn krachten zo veel mogelijk sparen, want als ervaren wedstrijdspeler weet hij zeer goed dat de tweede helft van een tornooi als dit, veel hogere eisen aan het uithoudingsvermogen stelt dan het eerste deel. In de veertiende ronde moest hij met zwart aantreden tegen Najdorf en toen deze op de 14e zet een minnelijke schikking voorstelde, ging de Rus daar direct mee accoord. Hij kon dat met een gerust hart doen, want de partij Gligoric Reshevsky, die een paar uur eerder was begonnen, was eveneens in remise geëindigd. Het was een rustige partij, waarin slechts een op windend moment voorkwam Gligoric heeft nl, een dame-offer aan geboden, dat de Amerikaan echter niet aannam. Na 34 zetten was alle muziek uit de stelling verdwenen en staakte men de strijd. VAN VEEL belang is thans de afloop van de partij Reshevsky—Bronstein, welke zoals bekend in gunstige stelling voor de Rus in de dertiende ronde werd afgebroken. Reshevsky heeft gezegd dat hij deze partij niet zal verliezen, maar Bronstein beweert daarentegen met grote stelligheid dat hij gaat winnen. De veertiende ronde leverde nog 2 zg. grootmeester-remises op. Szabo en Boleslavsky keken elkaar op de 16e zet eens aan, lachten en gaven elkaar de hand. Inderdaad bood de stelling geen der spelers redelijke kansen om iets te ondernemen. Petrosian en Gel- Ier volgden eèn half uur later dit voorbeeld. Vain de haast, die Taimanov in de vorige ronde had, was thans weinig te bespeuren. Achteraf is gebleken dat hij in de partij tegen Smyslov goede kan sen had, maar dat hij het remise-voor stel Van zijn tegenstamder had aange nomen, omdat het hem nog juist de ge legenheid gaf een concert bij te wo nen Ditmaal was er geen concert en dus kon Taimanov zijn volle aandacht aan zijn partij tegen Keres besteden. Dat was nodig ook, want de laatste is vast- Het bestuur van EDO heeft, naar aan leiding van verschillende commentaren, zijn mening gegeven over de wedstrijd tegen Enschede. Het bestuur van de Haarlemse voetbalclub meent dat in deze wedstrijd geen moment sprake is geweest van ongeoorloofd spel. Men kan zeker niet spreken van een „voet balschandaal", aldus het EDO bestuur. De voorzitter van Enschede, de heer H J. van Dalen zei ons: „Ik zal de laatste zijn om te beweren, dat de EDO- spelers willens en wetens onze twee dcrelverdedigers buiten gevecht hebben gesteld, maar zeer voorzichtig uitge drukt kan hier toch van grote onbe zonnenheid gesproken worden. Gaarne geef ik toe, dat dit het publiek geen aanleiding mag geven op te treden zo als het deed, maar aan de andere kant moet men van een eerste klas voetbal ler ook kunnen verwachten, dat hij voldoende beheersing toont en hieraan heeft het positief ontbroken. Ik wil hierbij, aldus de heer Van Dalen, nog uitdrukkelijk vaststellen, dat enerzijds het woord „gemeen" ten aanzien van het spel van de tegenpartij nimmer in het geding is geweest, maar „ruw De uitslagen van de te Duindigt ge houden draverijen luiden: Australië-prijs: 1. Sunshine Hollan- dïa (W. H. Geersen) 1.35.6; 2. Spencer Gay's zoon; 3. Sunshine. W f 2.20, P f 1.40, f 1.50, f 1.40. K f 4.70, cc f 3.50. Bourbon-prijs: 1. Rosa B (F. A. Bos veld) f 1.43.2; 2. Rita du Maire; 3. Rina V. W f 5.10, P f 2.10, f 2.50, f 2.80; K f 17.70, cc f 6.80. Trump-prijs: 1. Rcntinus (J. de Vlie ger) 1.30.6; 2. Prins Bernhard D; 3. Quena BH. W f 3.70, P f 1.70, f 3.90. f 1.70, K f 10.90, cc f 13.40. Aiglon-prijs: 1. Quintus Harvester (A. R. Nottelman) 1.25.5; 2. Quicksil- ver S; 3. Pepsi Cola. W f 2.40, P f 1.40, f 2.30. K f 7.50, cc f 3.10. Spear-Chief-prijs: 1. Norbert M (W. Leeuwenkamp), 1.26.8; 2. Persimmon; 3. Junoschka. W f 8.70, P f 2.30, f 2.30, f 3.80, K f 13.40, cc f 6.30. De resultaten van de te Duindigt gehouden rennen waren: Caulfield-prijs: 1. Cape d'Or (A. W. van Dijk) tijd 1.31.2; 2. Hidalgo; 3. Samson. W f 13.40, P f 2.40, f 1.40, K f 9.70, cc f 3.90. Het Nederlandse dames handbalteam heeft te Linz op fraaie wijze revanche genomen voor de 43 nederlaag, welke het Zondag te Salzburg in de officiële wedstrijd tegen Oostenrijk had geleden. In de officieuze ontmoeting met de Oostenrijksen behaalden de Nederlandse dames een verdiende 74- overwinning na met rust reeds met 42 te hebben voorgestaan. Het Nederlandse herenhandbalelftal t ft de officiële ontmoeting tegen istenrijk met 19—12 verloren. Met lust hadden de Oostenrijkers met 96 de leiding. Marauder-prijs: 1. Solenzara (F. Delbrassinne) tijd 2.14; 2. Riphales; 3. Flying Gal. W f 5.90, P f 2.60, f 4.—, K f 21.50, cc f 6.30. Ajax-prijs: 1. Karioka (C. Th. Sterk) tijd 1.50.8; 2. Bonheur Perdu; 3. Caprio- la du Einrath. W f 9.70, P f 8.50. f 6.40, f 5.60, K f 19.20, cc f 11.40. Totale om zet totalisator f 47.849.50. besloten een woordje mee te spreken in de bezetting van de eerste plaats. Langs een omweg kwam hij terecht in een bekende variant van de Caro-Kann opening, waarbij het hem gelukte om de pionnenstelling van Taimanov enigs zins te verzwakken. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de partij dr EuweStahlberg veel opwinding zou brengen. Maar dit werd anders, toen onze landgenoot op de 16e zet twee stukken offerde voor een toren plus een pion. Dit offer bleek het begin te zijn van een zeer diepe combinatie. Dr Euwe won tijdelijk nog een tweede picm maar toen was een moeilijk te beoordelen eindspel ont staan, aangezien alles afhing van de sprintkwaliteiten der witte vrijpionnen. Averbach en Kotov leverden een echte blokkade-partij. Van beide'zijden kwamen de pionnen-linies vast te leg gen, met alleen op de koningsvleugel een open torenlij n, waarbij Kotov ech ter enige aanval in handen had. Later bracht Kotov een dame-offer, dat de véle toeschouwers in de kleine zaai in opschudding bracht. De koning van Averbach kwam midden in de vij andelijke stelling terecht, maar merk waardigerwijze kon Kotov steeds net niet mat zetten. De afgebroken stelling is curieus: Averbach is een volle dame voor, maar Kotov kan een remise af dwingen door eeuwig schaak. Dr Euwe heeft zijii vrij-pionnen door een nieuwe combinatie in beweging gebracht, en dwong daardoor een toren eindspel af, dat hem betere kansen be looft, maar waarvan toch de meest waarschijnlijke uitslag remise is. In dat geval eindigen alle partijen uit deze ronde, in een puntenverdeling, want ook de strijd tussen Taimanov en Keres sloot na 39 zetten met dit resultaat. Keres heeft in deze partij nog moei lijkheden moeten overwinnen. Hij vond in tijdnood een aardige afwikkeling naar een toreneindspel, dat precies op tempo remise bleek te zijn. De uitslagen luiden: GligoricRes hevsky i/:— Najdorf—Smyslov V, <4; Petrosian—Gelier A'A; Szabo Boleslavsky Vz—'A; Taimanov—Keres 1/2AverbachtKotov in remise stelling afgebroken; Euwe—Stahlberg in iets betere stelling voor Euwe. De stand na de 14e ronde (alle spe lers hebben 13 partijen gespeeld met uitzondering van Stahlberg, die 14 par tijen op zijn naam heeft staan) luidt: 1. Smyslov 9 punten; 2. Reshevsky 8 punten plus 1 afgebr. partij; 3. Naj dorf 7'/2 punt plus 1 afgebr. partij; 4. Petrosian 7 punten; 5 en 6 Bronstein en Boleslavsky, beiden 6i/2 punt plus 1 afgebr. partij; 7 en 8 Keres en Taima,- nov, beiden 6% punt; 9. Euwe 6 pun- nen plus 1 afgebr. partij; 10 en 11 Gli- gorc en Szabo, beiden 6 punten; 12. Averbach met 5 punten plus 2 afgebr.. partijen; 13 en 14 Kotov en Geiler, beiden 4y, punt plus 1 afgebr. partij; 15. Stahlberg 3i/2 punt plus 1 afgebr. partij (uit 14 partijen). De partij tussen dr Euwe en Stahl berg, welke op de 41e zet werd af gebroken, had het volgende verloop: Euwe (wit) Stahlberg (zwart) 1. d2—d4 Pg8—f6 2 c2c4 g7—g6 3. g2g3 c7c6 Een degelijke voortzetting, want na 4. Lg2, d5 is wit spoedig genoodzaakt om de spanning in het centrum op te lossen, maar dr Euwe heeft andere plannen. 4. d4d5 c6xd5 5. c4xd5 d7—d6 6. Lflg2 Lf8—g7 7. Pblc3 0—0 8. Pgl—f3 Pb8-d7 9. 0—0 Pd7b6 10. a2—a4 Dergelijke scherpe zetten speelt de ex-wereldkampioen graag. 10Lc8—g4 11. Pf3d4 a7a6 12. h2—h3 Lg4—c8 Het is een raadsel, waarom zwart niet direct Ld7 speelt. De tekstzet kost hem een tempo. 13. b2— b3 Lc8 d7 14. Lel—e3 Ta8—c8 15. Ddld2 Tc8c5 Deze aanslag op d5, wordt beant woord met een verrassende combina tie, waardoor wit uiteindelijk een to ren plus een pion voor twee stukken krijgt. 16. Pd4c6 b7xc6 17. Le3xc5 d6xc5 18. d5xc6 Ld7e6 19. Dd2xdB Tf8xd8 20. Tal—dl Td8c8 Na 20. Txdl, 21. Txdl, Lxb3, wint wit door 22. Td8t, Lf8, 23. c7, Le6, 24. Lb7. 21. a4a5 Pb6—a8 22. Pc3—e41 De verrassende pointe van de combi natie. Zwart mag zich niet inlaten op 22. Lxb3, 23. Pb6!, bijvoorbeeld 23. Lxdl, 24. Txdl, Txb8, 25. Pxa8, Txa8, 26. c7, Tc8, 27. Td8t en wint! Ruil op b6 zal wit de beschikking geven over twee verbonden vrijpion nen. 22Pa8c7 23. Pe4xc5 Pf6—d5 24. Pc5xa6 Pc7xa6 25. Lg2xd5 Le6xh3 26. Ld5g2 Lhj -e6 Zwart wil zijn loperpaar behouden. Na 26. Lxg2, 27. Kxg2, Txc6, 28. Td8t ontplooien de witte torens trou wens te veel activiteit. 27. Tdl-bl Lg7e3 28. Tfl-dl Lc3-b4 29. Td 1d4 Le6f5 30. Tbl—dl Lb4—d6 Zwart mag 31. Td8t met torenruil niet toelaten. 31. Td4c4 Lf5—e6 32. Lg2d5 Le6xd5 33. Tdlxd5 Tc8—b8 34. b3b4 Pa6xb4 Gedwongen, wani. 34. Lxb4 faalt op 35. c7 en wint. 35. Td5xd6 e7xd6 36. c6c7 Tb8c8 37. Tc4xb4 Tc8xc7 38. Tb4—a4 Kg8—f8 39. Kglg2 Kf8e7 40. Kg2—f3 Ke7d7 41. Kf3e4 Tc7a7 In deze stelling werd de partij afge broken en heeft dr Euwe zijn 42e zet onder couvert .afgegeven.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9