AMERIKAANSE H.B.S.-er HEKELT HET FALEN DER OPVOEDERS Doet U niet aan de slanke lijn? LIEVER GEEN BESSENWIJN SASKIA De Italiaanse ontwerpers teken Parijs naar de kroon Slechte voorbeeld van ouders en politici de ware oorzaak van toenemende misdadigheid en onverschilligheid van de jeugd? H 3-D brengt corset weer in ere Scherpe doch ontroerende aanval die antwoord behoeft! Luierbroekjes a la Toulouse Lautrec DOOR 6 ~to. 1 Geen geharrewar over lengte van rokken Ook wat betreft hoedjes is laatste woord nog niet gesproken DE SUIKERKLEURTJES VERDWIJNEN UIT DE LINGERIE Ondoorschijnend nylon is nu in fabricatie ZATERDAG 2fl SEPTEMBER 195S (Van onze correspondent). IS zowel een gemeenplaats als een onmis kenbaar feit, dat dit voor de Verenigde Staten een tijd is van kentering. De grote populariteit, die de Yanks tot voor luttele jaren in heel de Westerse wereld genoten, heeft plaats gemaakt voor onbegrip en een zekere ergernis. Men heeft moeite (en ook dit is verklaarbaar) het huidige beleid der Amerikanen te doorgronden. Tegenover het resoluut optreden, dat achtereenvolgens een Marshall-plan, een programma voor steun aan de onderontwikkelde gebieden en een krachtig in grijpen bij een daad van aperte militaire agressie in Korea inspireerde, staat thans zoals Adlai Stevenson het deze week formuleerde „Govern ment by Postponement" (regeren door uitstellen). In het binnenland van Amerika staan de poli tieke stromingen scherper tegenover elkaar dan in vele jaren het geval is geweest. Zo scherp zijn de grenzen getrokken, dat het samenwerken der twee partijen, dat de grootse daden van de afge lopen jaren mogelijk maakte, ten onder dreigt te gaan. De middenkoers laat zich dagelijks moeilijker sturen. En allerwegen klinken stemmen, die zich uitspreken ten gunste van een terugkeer tot het oude regime der Democraten. Wie zo spreken, vergeten dat dit Democratische regime verre van vlekkeloos was en dat het dank zij de medewerking der Republikeinen zijn groot ste internationale daden heeft kunnen verrichten. Men heeft ook de corruptie vergeten, die dat be wind aankleefde, en waarvoor de toen heersende partij alleen verantwoordelijk moet worden ge steld. Hetzelfde geldt voor de schijnwelvaart, waarvan de Republikeinen thans de onfortuinlijke erfgenamen zijn. IIET ERGSTE element van het huidig tijdsgewricht lijkt ons juist de twijfel in binnen- en buitenland gewekt aan de com petentie en integriteit der be stuurders, het wantrouwen in het leiderschap, het disrespect waarmee de altijd cynische jeugd gadeslaat, hoe de oudere gene ratie de deugd predikt, doch vaak de duivel volgt. Dit trof ons in een uitvoerig in gezonden stuk, zeer recent gepubli ceerd in de „Washington Post", van de hand van een jongeman, die wel licht 17 jaar oud is, Lytten W. Ker- nan en die als H.B.S.-er een gezonde belangstelling aan de dag legt voor het gebeuren om hem heen. De voor naamste passages, die wij er aan ont lenen, geven de lezer een schrille .blik op het cynisme van het vermoe delijk meest intelligente deel van de Amerikaanse jeugd. „Ik heb met belangstelling waar genomen", aldus Kernan's aanhef, „dat de laatste tijd door pers, radio en televisie zozeer de nadruk wordt gevestigd op het bestrijden van het jeugdmisdrijf. In ettelijke hoofdar tikelen dringt men er op aan fikse straffen toe te dienen aan diegenen onder mijn leeftijdsgenoten, die de veiligheid van de andere burgers van onze gemeenschap bedreigen. Maar met geen woord heeft men commentaar gewijd aan de oorzaken van deze symptomen van rechteloos heid. De schrijvers schijnen zorg vuldig voorbij te gaan aan de rede nen. waarom er onder mijn generatie zo'n gebrek aan eerbied bestaat voor medemens en bezit. Is het gemak kelijker zich te verbergen achter J)E FILM „Moulin Rouge", over het leven van Toulouse Lautrec, welke thans ook in ons land gedraaid wordt, heeft in Amerika een fabrikant geïnspi reerd tot het maken van Can-can luierbroekjes van nylon, gevoerd met plastic. Wij hebben er een afbeelding van gezien en waren diep onder de indruk van de randen strookjes, waarmee de achterkant en de kleine pijpjes geheel bedekt waren. Als baby zich bukt, hebben de toeschou wers het volle gezicht er op. een rookgordijn van luid en herhaald Beschreeuw om politieactie? Het is aarom, dat ik, een jongen in de vormingsjaren, u deze brief schrijf. Het is logisch, dat wij opkijken naar onze ouders en de ouderen om ons en van hen het voorbeeld ver wachten. Wat wij zien is echter geen fraai beeld. Het toenemend aantal echtscheidingen schept een beeld van emotioneel weinig stabiele huisge zinnen. Onze ouders hebben het te druk met hun eigen problemen om hun kinderen bij de typische proble men van de jeugd een helpende hand te bieden. De oudere generatie schijnt daarenboven in een chro nische staat van berusting te verke ren waar het knoeierijen of corrup tie geldt. Onze nationale en plaatselijke lei ders, wier naam ons veelal voor ogen zweeft, maken zich herhaaldelijk schuldig aan oneerlijke practijken; zij zijn onbeleefd in hun optreden en spreken laster van hun collega's. Ten behoeve van hun herkiezing zijn zij bereid de wildste verklaringen af te steken, die aan geen principe ge bonden schijnen. Wij jongens bevinden ons nu in in leeftijd, waarop wij in de strijd krachten moeten dienst nemen. De zelfde politici, die vurig de alge mene dienstplicht voorstaan, aarze len niet de United Nations te be stempelen als een waardeloze orga nisatie. Andere landen der wereld worden „onbetrouwbaar" en „anti-, i Amerikaans" genoemd. Wij lezen van dag tot dag over de millioenen dollars, die aan andere mogendheden worden gespendeerd, maar wij zelf moeten het stellen met overbevolkte scholen, waarvan de gebouwen vaak dringend hersteld moeten worden en waar geen geld meer beschikbaar schijnt voor extra cursussen en ontspanning. Wij moeten welhaast de conclusie trekken, dat de apathie van het publiek, aanzien van dit alles manifesteert, Amerikaanse publiek, die zich ten overslaat op onze generatie. Wij kunnen slechts opmerken tot hoe veel „succes" onrechtmatige daden veelal leiden het kwetst ons ge straft te worden voor precies dezelf de dingen, die wij de oudere gene ratie zien doen en ons leven af hankelijk gesteld te weten van een krachtmeting tussen twee politieke partijen. Dit alles is de oorzaak van de onverschilligheid onder onze ge neratie, die uiteraard leidt tot een toenemende mate van misdrijf. Is de tijd niet gekomen om een ware kruistocht te ontketen om de kernfactoren, die tot onverschillig heid en misdrijf onder de jeugd leiden, uit te roeien en onze gene ratie te doordringen van een gevoel van gemeenschappelijke verantwoor delijkheid en van een gemeenschap. waartoe wij waarlijk behoren en waarin wij ons met recht thuis voelen?" Een hartekreet, die zeker ook in bredwukring gehoord dient te wor den. FR PLAAGT MIJ ergens in een ach- terstraatje van mijn geweten een peuterig speldeprikje: ik heb nog al tijd die mevrouw van die bessen wijn niet geantwoord. Niet alleen dat dit niet aardig is, maar wie weet wat er ondertussen voor ongelukken met en door diezelfde bessenwijn zijn gebeurd. Sinds „Arsenicum én oude kant" heb ik voor dit thuis- gebrouwen vocht een heilige af schrik. Maar zonder gekheid: ik zit een beetje met zo'n brief. Nog niet zo zeer vanwege de inhoud, al weet ik werkelijk daarop geen uitsluitsel. „Als je zwarte bessen met suiker stroop drie weken laat trekken, en daarna filtreert, is dat vocht dan ook nadelig voor de ogen ja, kun je er blind van worden?" Weet ik niet, mevrouw écht niet. Mijn ervaring strekt zich alleen maar uit over bes sensap, op wijn heb ik mijn krach ten nog nooit beproefd. Maar het lijkt mij, als ik die voor zichtige opmerking maken mag, een riskante onderneming om bessen drie weken te laten gisten, zomaar ge woon thuis op goed geluk. Gisten is tenslotte een scheikundig proces waarbij zich van alles kan ontwik kelen en als dat drie weken onge stoord zijn gang kan gaan lijkt net mij in die stopfles een waar bacte- riënparadijs. Misschien heb ik het helemaal mis, maar het lijkt mij toe dat er voor deze en dergelijke expe rimenten wel enige vakkennis nodig is. Om de lezeres toch niet zonder antwoord te laten heb ik haar brief op eigen gelegenheid doorgestuurd naar de Commissie inzake Huishou delijke Voorlichting, het nuttig in stituut dat ik al eerder het genoe gen had bij u te introduceren. U kunt daar te allen tijde met de won derlijkste vragen terecht, tegen de luttele kosten van een postzegel. En j^LS WIJ de berichten geloven mogen, dan gonst Hollywood op het ogen blik van de besprekingen tussen cos- tuumontwerpers en technici der drie dimensionale film, die bezig zijn alle ^ereisten, waaraan kleding in dit soort nlms moet voldoen, eens nauwkeurig onder de loupe te nemen. Het is na- melijk gebleken, dat in drie dimensi onale films nog veel meer dan bij het lot nu toe gebruikelijke systeem silo kleine foutjes in kleding en figuur <en ook in de „foundations") opvallen en zelfs nog geaccentueerd worden. De voornaamste ontwerpster van de Metro- Goldwyn-Mayer, Helen Rose, ziet aan komen, dat men meer en meer terug zal moeten gaan naar conventionele kleding, omdat de wel flritterende, maar toch w?t vreemde bedenksels waarin de filmsterren nu soms optreden, er belachelijk uitzien wanneer men ze door de rood-groene bril ziet, vooral ook omdat de figuren iets in .looste toe- en jn breedte afnemen. Zij heeft voor de vrouwelijke spelers een stevig wn-delig corset ontworpen, met elas tiek alleen aan de zijkanten, en houdt )[ol dft deze slechts met die „foun dation" een goed figuur zullen slaan ty,"nneer de derde dimensie in het ge ding komt. IJ1TSTEKEND! Dan hebben we juist voor u een prima patroon voor een keurig afkledende na middagjapon. Zeer geschikt voor een zijden of soepele wollen stof. U heeft er voor nodig ca.i 4.50 m. van 90 of 2.80 m. van 140 breed bij een bo venwijdte van 112 cm. De rok bestaat uit 2 voor- en 2 voorzijbanen, 1 achterbaan en 2 achterzijbanen. Voor de laatste gebruikt u het pa troon van de ach terbaan, waarvan u langs de zijkan ten V 2 cm. af neemt. zodat de bovenkant 15 in plaats van 16 cm. wordt. U verbindt deze 7 banen met elkaar en laat in de linkerzijnaad van boven een split voor trekslui- ting open. 2Z2V- 3V33. O./. 3V. 35- VÏVff. IV 1 1 i O. fO. IV. W' S.W.M2C.M. ziener' /V. 23- O /3 2t. O 5. /02/ In de rug en de onder voorpanden stikt u de figuurnaadjes, waarna u de midden-voornaad sluit. De boven- voorpanden rimpelt u als aangegeven in en verbindt ze met het onderstuk. Zij- en schoudernaden sluiten en de hals met in de vorm geknipte repen afwerken (zie stippellijn). Na het dichtstikken van de mouwnaad naait u de onderkant ingerimpeld tussen de dubbele stof van de manchet. De mouw, over de kop licht ingehouden, naad op naad vallend inzetten. De ceintuur maakt u 3 cm. breed. Het keursje wordt met kleine stof" en fantasieknoopjes gegarneerd. Desge wenst kunt u daar een sluiting ma ken, door aan de linkerkant een l a mocht er in uw stad een filiaal van deze instelling te vinden zijn, dan behoeft u maar op te bellen of bin nen te stappen, desnoods met een monster bessenwijn onder de arm, om volledig te worden ingelicht. HIERMEE zou de kous gevoeglijk af zijn geweest, ware het niet dat er voor Saskia een bitter nasmaakje aan die bessenwijn was gebleven. Dat zit hem vooral in het, volkomen argeloze, laatste zinnetje: „Ik ver onderstel, dat u deze vraag wel in het Zaterdagavondblad zult willen beantwoorden". Want daarmee is de situatie maar weer eens overdui delijk op papier gezet. Daar is een vrouwspersoon met een stopfles vol aftreksel, dat zij niet vertrouwt, want een ander vrouwspersoon heeft haar onthuld dat zij daar de grootste ongelukken mee. beleveo—Jtaa.—doiét—voor- zeide dame nu, zonder verder na denken? Zij legt een vinger langs de neus en zegt: Wacht eens. Er is een zekere Saskia die stukjes voor de vrouw in de krant schrijft. Dié zal ik het eens vragen. Want die be hoort zoiets te weten. Juist. Stukjes voor de vrouw zijn allereerst stukjes voor de huisvrouw. En de schrijfster ervan een wandelende encyclopaedie van recepten, nuttige wenken, brei- patrcnen, paedagogische adviezen, viekkenmiddcltjes, modenieuwtjes en eerste hulp bij ongelukken. Zodra in dat heksenkringetje een vraag op duikt, grijpen wij fluks naar pen en papier en schreven een vriendelijk briefje naar nie stukjes-mevrouw. Echt gemakkelijk en vanzelfspre kend. NU VRAAG IK op mijn beurt: Is dat nu aardig? Diezelfde Saskia hééft al een huishouden aan haar hoofd. Die heeft juist zeven stel gor dijnen gewassen, gestreken en weer opgehangen, en wijders gekookt, af gewassen, gestopt, genaaid, bedden opgemaakt en kamers gestoft. Zes dagen lang, net als u. Moet zij zich dan op Zaterdagavond óók nog gaan bezighouden met datzelfde huishou den? Of mag zij misschien eens tegen haar lezeressen zeggen: Moet u eens horen, wat een interessant boek ik juist gelezen heb, of: Volgt u ook met zo'n belangstelling de debatten in de Tweede Kamer over de her ziening van het Burgerlijk Wetboek? of: Wat zoudt u ervan denken als wij eens een boom opzetten over de wegen, die on* openstaan om onze invloed in deze samenleving te doen gelden? Een brief voor deze rubriek, me vrouw, is steeds weer een soort sur prise voor mij. Ik talm altijd even met open maken, en denk: Wat zou het zijn? Iemand aan wie, ergens, een ontwakend besef van verant woordelijkheid begint te knagen? Die niet genoeg heeft aan haar huisje tuintje-keukentje-wiegje-problema tiek? Die ontdekt heeft dat zü bij haar geboorte niet alleen twee han den en twee voeten, maar ook een hoofd met hersens heeft meegekre gen? Wat zou het zijn: Montessori? Hoe leer ik Frans in drie maanden? Waar kan ik iets vinden over de Azteken? Ik scheur de enveloppe open en verlies op slag de zoveelste illusie. Bessenwijn. Anders niet. De stukjes in de krant leest u graag, daar niet van, maar als het nu op schrijven aankomt wacht u tot de bessenwijn staat te gisten. Ach mevrouw ik hoop van harte dat u deugdelijk uitsluitsel krijgt. Geen dank voor de moeite: de klant is koningin. Maar vraagt u mij voort aan toch liever wat anders. JJEEFT U in de étalages al eens gelet op de peper- en zout kleurige tweeds, welke gebruikt worden voor de herfstgarderobe? In Parijs worden ze met veel enthousiasme toegepast. Warm en zachtharig, doen zij denken aan bont. Zwart-geel, zwart-wit en grijs-wit zijn daarbij de kleu- ren-combinaties. Het jasje van het mantelcos- tuum heeft een hoogopstaand kraagje met kleine aangeknipte revers. De prachtige coupe, welke dit materiaal oplevert, is een weldaad voor het oog. Een stren ge order, te Parijs uitgevaardigd, is, dat men, aldus gekleed, niet zonder hoed de deur uitmag DE ITALIAANSE ontwerpers bren gen naast de lange wintermantels 7/8 en modellen, welke veel af trek vinden. Mantels, die soms ver sierd zijn met een brede ceintuur, iets hoger vallend dan de taille. De stoffen, door dit land gebruikt, zijn de mooiste, welke het maar kan voortbrengen. Wij zagen vooral de glanzende bouclé's, waarvan men graag redingotes maakt. Daarnaast spelen duvetine, felgekleurde tweeds en laken een grote rol. De tinten zijn warm en fel, gelijk de Italiaanse zon. Een keuze ten over uit azuur blauw, groen in lichte tot donkere variaties, maisgeel, tango en rood. Uit verschillende soorten garens wen de aandacht heeft getrokken, worden de tweeds opgebouwd. Al- Op aardige wijze verwerkt, speelde les kan, alles mag en het belang- dit attribuut vele malen een opval- rijkste is wel, dat er toch eenheid lende rol. heerst onder de Zuidelijke model- Ook op dit gebied heeft Italië listen, iets wat men niet bepaald nog niet het laatste woord gespro- kan zeggen van de Franse collega's, ken en zal Frankrijk een lastige die voortdurend blijven harrewarren concurrent tegenover zich zien, ge- over de roklengte. lijk nu reeds het geval is met de Schubert brengt de Italiaanse da- mantels en japonnen mes in verrukking met zijn mantels van geschoren lam, een materiaal, dat gelijkt op teddybeer, doch meer af- kleedt en lichter van gewicht is. Ferdiandi heeft een nieuwe schou derlijn ontworpen, welke door zijn kunstbroeders grif werd overgeno men. Bij de pakjes loopt deze lijn als een naad van hals tot taille. De mouw -wordt- aangeknipt -en omsluib de schouders, terwijl op deze wijze de bovenarm meer speling krijgt. Bij vele tailleurs vallen de mouwen tot op de pols. Schootjes van dit garde robe-onderdeel worden ronder ge sneden dan de laatste seizoenen het geval was. Een vlotter cachet wordt zodoende verkregen en welke vrouw wordt nu eenmaal niet graag als vlot type" gekwalificeerd? 3 cm. breed onderschietje te knippen en beide voorkanten met een belegje af te werken. Rechts naait u dan gelijk de lusjes mee. Een lichte schoudervulling is wel gewenst. Het andere figuurtje laat u zien, dat u ook heel goed tweeërlei stot kunt gebruiken. Oudere dames pre fereren dikwijls een lange mouw. in dat geval maakt u de mouwnaad 44 cm. lang, voorziet de onderkant van een split je en zet hem tussen een 4 k 5 cm. breed manchetje op polswijdte. Wat de hoeden aangaat, in tegen stelling met Parijs, veroorlooft Italië zich meer vrijheid. Naast kleine, recht op het hoofd staande kapjes, soms versierd met franje, zagen wij de „cloche" weer ten tonele gevoerd. Grappig was, dat Volendam in hoofdzaak de kappen van de vrou- (Advertentle, Ing. Med.) ^yiJ WETEN NIET of het U op gevallen is, want de ontwikke ling is geleidelijk gegaan, maar de kleuren zijn bezig uit de lin gerie-etalages te verdwijnen. Ja zelfs de corsetten en step-ins be ginnen zich uit de zalmkleurige kluisters te bevrijden. Wit en zwart voeren thans over de ge hele linie de boventoon. UUAT MAG hiervan wel de reden zijn? Het rose, blauw, zalm en groeri had zich in de loop van een paar generaties in de geesten vast gehaakt als „vrouwelijk", zodat het zonder enig redelijk argument steeds weer werd gekocht. Totdatja, totdat het kunstzijden tijdperk plaatsmaakte voor de Nylon-aera. Toen kwamen er twee argumenten voor wit en zwart. In de eerste filaats was het in den beginne moei- ijk nylon te verven, waarbij zwart dan nog in verhouding tamelijk een voudig bleek, maar bovendien was nylon uiterst transparant, zodat de onderkleding zichtbaar werd. Het on gelukkige van de rose onderjurken, beha's en de afschuwelijke verflen sende afstekende kantrandjes werd nu duidelijk en de kleurtjes moesten zich terugtrekken. Nog is het pleit niet geheel gewonnen. Nog steeds prijken, vooral in de zaken met goedkopere artikelen, hardrose on derjurken, zalmkleurige foundations en blauwe hemdjes, wat ongetwij feld betekent dat er nog behoorlijk vraag naar is, zoals trouwens eèn bezoek aan het vrije strand een ieder duidelijk zal maken. INMIDDELS heeft Dupont In Ame rika de „Opaque Nylon" aange kondigd, de doffe, niet doorzichtige nylon, die in vele opzichten zeer welkom zal zijn, maar beter nog op zich had kunnen laten wachten tot dat de suikerkleurtjes geheel uit de lingeriewereld zouden zijn verdwe nen. Nuttig zal deze nieuwe nylon overigens zeker zijn, want hoe aan trekkelijk de doorzichtige blouses en japonnen ook kunnen zijn, lang niet iedereen is er erg gelukkig mee, ter wijl ook de draagbaarheid beperkt wordt dóór temperatuur en andere omstandigheden. De onderkleding is steeds zichtbaar, zodat wolletjes en dergelijke wat warmere kledingstuk ken er niet onder gedragen kunnen worden. Trouwens ook voor de ny lon onderkleding zelf is een wat ge ringere transparantheid wel zeer welkom, o.a. omdat men allerlei nuance verschillen krijgt op de plaat sen waar andere kledingstukken on der de onderjurk gedragen worden. Dit kan, vooral bij dunne zomerkle ding, storend zijn. Overigens zullen wij nog wel even moeten wachten op de matte nylon, want pas enkele Amerikaanse fabrieken hebben aangekondigd dat binnenkort de eerste producten er van op de markt zullen verschijnen, en voor die eerste producten komt Nederland voorlopig nog wel niet in aanmerking.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 15