Tweede Congres van Europa in Den Haag weer bijeen Penicilline werd 25 jaar geleden al ontdekt Teleurgesteld in ontwikkeling Straatsburgse politiek De Koningin zal ook aanwezig zijn Zwitsers koor op bezoek bij Koningin Ontelbare mensen hebben er het behoud van hun leven aan te danken Beeld on th uld van Henri Dunant Symbolische staking mislukt Antisepticum werd uit schimmel geboren Veelzeggend waarschuwingsbord „Trein 8.28 H.IJ.S.M." jubileert Franse arbeiders hadden geen animo India wenst garanties voor troepen in Korea DE ONTDEKKER GEESTELIJK LEVEN Herstel van Keulse dom vergt nog drie jaar Dr H. B. Visser treedt af Herstel Geref. eenheid |)EZE WEEK zullen ruim vierhonderd personen, die deel uitmaken van de Beweging van Europese Federalisten, in Den Haag bijeen komen voor het houden van het tweede Congres van Europa. Het eerste werd ruim vijf jaar geleden op dezelfde plaats, nl. in de Grafelijke Zalen 0p het Binnenhof, gehouden. Die vierhonderd zullen afkomstig zijn uit je vijftien landen, die deel uitmaken van de Raad van Europa te Straatsburg; onder hen zullen zich ook vertegenwoordigers bevinden van Oosteuropese hallingengemeenschappen, die door hun aanwezig heid te kennen willen geven, dat ook de Oosteuropese staten, die onder Russische overheersing zuchten, tot Europa behoren en te gelegener tijd opgenomen dienen te worden in het in wording zijnde Verenigde Europa. DIT CONGRES dient beschouwd te worden als de tweede van een reeks periodieke bijeenkomsten van een parti culiere organisatie; ook al maken tal van ministers, oud-ministers, parle mentsleden en andere staatslieden er deel van uit. Die staatslieden zijn de kopstukken met bekende namen, die voorop lopen; maar zij worden gevolgd door vele duizenden onbekenden, die door hun getal en hun geestdrift het werk van de eenmaking van ons (hal ve) werelddeel steunen. De organisatie omvat alle politieke stromingen, die de eenmaking steunen. Zij telt ook vele leden, die nationaal of plaatselijk niet aan politiek doen in de enge zin van het woord, tie jongeren van de bewe ging zullen op de laatste dag van het congres ten getale van 5000 demonstre ren en een petitie aanbieden. H.M. de Koningin is voornemens op het con-, gres te verschijnen en prof. dr Louis J. M. Beel, waarnemend minister president dr Willem Drees vertoeft in Zuid-Afrika zal het openen uit naam van de Nederlandse regering. Deze omlijsting, geeft het congres on getwijfeld een groot gezag. Vijf jaar geleden is het congres de Stem van Europa genoemd. Die uit drukking is zo gek nog niet. Er be stond in 1948 en er bestaat in 1953 ook nog geen volk van Europa, dat zijn stem kan laten horen. Maar onder de volkeren, die de Europese naties vor men, ontstonden na 1945 parallel lopen de stromingen, die tenslotte uitmond den in die ene grote Beweging van Europese Federalisten, waarvan men zonder overdrijving kan zeggen, dat zij een gemeenschappelijke opvatting der Europese volkeren belichaamt. Die stem van Europa dan gaf in 1948 een kreet. De kreet: Verenigt ons! Deze hartewens was geformuleerd in een aantal resoluties, die aandrongen op de oprichting van de Raad van Europa en van een Comité van (Europese) Mi nisters. DIE RAAD en dat Comité zijn er ge- komen, een jaar later ongeveer. De deelnemers aan het eerste Congres van Europa meenden, dat daarmee hun doel was bereikt. Nu had men immers te Straatsburg, de hoofdstad van Europa, zoals men (euphemistisch) wel eens zegt een centrum waar alle Euro pese initiatieven genomen en tot een goed einde gebracht zouden kunnen worden. De B.E.F. zou spoedig over bodig zijn en aan een tweede Congres van Europa dacht niemand.... Het is anders gelopen. De zeer hete rogene Raad van Europa, die wèl uit Europese parlementsleden bestaat, maar bij gebrek aan beslissingsrecht geen Europees parlement is, en het nimmer eenstemmige Comité van Ministers, dat wèl uit Europese ministers bestaat, maar bij gebrek aan volmacht geen Europese ministerraad vormt, voldoen niet aan de verwachtingen. De initia tieven tot de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, tot de Europese Betalings-Unie, tot de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, tot de Europese Defensie-Gemeenschap, tot de Europese Politieke Gemeenschap en tot tal van andere nog in statu nas- cendi verkerende Europese integratie plannen zijn alle buiten Straatsburg ontstaan. Bovendien onderscheidt men thans het Europa-van-Zes en het Euro- Pa-van-Vijftien. Het eerste is groeien de werkelijkheid, het tweede platoni sche liefde. Door dit alles, maar ook op andere gronden, maakt het werk, dat te Straatsburg wordt verricht, een dilettantische indruk. Niet ten on. réchte. [)IT betekent niet, dat Straatsburg waardeloos is. Mej. dr Marga A. M. Klompé, die voor Nederland deel uit maakt van de Raad van Europa, wees ons er dezer dagen op, dat het nuttig is een college te hebben, dat althans een politieke gedragslijn uitstippelt op Europees niveau en dat althans een po ging doet enige controle uit te oefenen op de vele bestaande intergouverne mentele lichamen, waarin Europese landen samenwerken, maar die aan de controle der nationale parlementen ont snappen. Men ziet de waarde van dit alles niet over het hoofd, maar er heerst niette min teleurstelling in de Europese ge lederen. Men heeft het gevoel, dat Europa in een crisis verkeert. Robert Schuman, de grootste Europeaan onder de Fransen, staat buiten de Franse regering. Alcide de Gasperi, de grootste Euro peaan onder de Italiunen, staat buiten de Italiaanse regering. Men heeft een tijdlang gevreesd, dat dr Konrad Ade- nauer de grootste Europeaan onder de Duitsers, buiten de Duitse regering zou komen te staan. Paul Henri Spaak, de grootste Europeaan onder de Belgen, staat buiten de Belgische regering. Van de Nederlandse regering heeft men nooit het gevoel gehad, dat zij een groot Europeaan in haar midden had; de geestdrift van mr Dirk U. Stikker was nimmer groot, naar men zegt. Wat het initiatief van zijn opvolgers waard is moet nog blijken. Daar komt dan nog bij, dat er aarzeling is rondom de E.D.G. en rondom de E.P.G. en dat het wederzijdse Frans—Duits vertrouwen noodzakelijke voorwaarde voor de éénmaking van Europa door de Saar in zijn groei belemmert wordt. En dat Sir Winston Churchill, eens de groot ste voorvechter van de Europese een making, zich als hoofd van de Britse regering afzijdig houdt, vergeeft men hem niet licht in Europese kringen. Er is dus reden te over om het Con gres van Europa opnieuw bijeen te roe. pen, om de Stem van Europa weer eens te doen klinken. Het zal een stem vol ongeduld zijn. Wat zij te zeggen heeft? Dat zullen wij weldra vernemen... (Van onze Haagse redacteur). J^EN KLEINE, vriendelijke, wat in zich zelf gekeerde Schot met dromerige blauwe ogen en witte haren kweekte in 1928 dus vijf en twintig jaar geleden in zijn bekrompen ouderwetse labo ratorium staphylococcen op Petri-schalen. Die gemoedelijke Schot van middelbare leeftijd was dr. Alexan- der Fleming. Hij gaf college in de bacteriologie aan de Londen- se Universiteit en wel in de St. Mary's Hospital School. Bij het kweken van zijn staphylococcen groeiden deze echter slechts op de helft van de plaat. De andere helft was vlekkig begroeid met een blauw-groene schimmel, die een grote, bacterievrije ruimte had gemaakt tussen haarzelf en de staphylococcen. Die bacterievrije ruimte trok zijn aandacht. Had de schimmel de staphylococcen gedood? Dr. Flemming vernietigde de schimme lige cultuur niet. „Ik was voldoende geïnteresseerd in de anti- bacteriële stof, door de schimmel geproduceerd zo schreef hij laconiek, zonder verder veel drukte te maken om het onder werp verder te onderzoeken". Dinsdag werd door prof. Burg- hard-Breitner, voorzitter van het Oostenrijkse Rode Kruis op het conferentie-oord W oudscholen te Zeist het Henri Dunant-monu- ment onthuld. Het standbeeld werd vervaardigd door de Oos tenrijkse beeldhouwer Feederl. De vereniging tot uitzending en ver- Pleging van zwakke en prae-tubercu- leuze kinderen „Trein 8.28 H.IJ.S.M." «J'e op 1 October 1903 is opgericht, Kwam tot stand, doordat enkele rei zigers van de trein 8.28 der Hollandseh IJzeren Spoorwegmaatschappij, van Amsterdam naar Rotterdam besloten, een dubbeltje per week te bestemmen voor de uitzending van zwakke kinde- Tén. Sinsdien hebben vele tientallen kinderen een reis met de trein ge- Waakt naar een der koloniehuizen van e opgerichte vereniging Voor de oorlog had de vereniging een gezonde Unaticiële basis, voor een behoorlijke e*ploitatie van de zes gestichte tehui zen, zo deelde de voorzitter van de yereniging, de heer H. B. van Dam vanochtend tijdens een persconferen tie medè. De oorlog is evenwel ook voor de ?®feniging een ramp geweest: enkele tehuizen zijn vernield en alle finan cien zijn verdwenen. Eerst langzaam k°n de vereniging weer worden opge bouwd, dank zij particuliere giften en subsidies van het rijk, de provincie en üe gemeente. Toch laat de financiële Positie nog veel te wensen over in ver gelijking tot vo.,r de oorlog. Thans Worden drie huizen geëxploiteerd, nl. een te Petten en twee in Soest. Zater- uag 10 October zal het bestuur van de gouden vereniging recipiëren in het Awerican-hotel te Amsterdam. Personeelsleden van de Parijse rei nigingsdienst en van de spoorwegen wa ren Dinsdagmorgen de eersten, die ge hoor gaven aan een oproep van het communistische vakverbond CGT en enkele katholieke vakorganisaties, om ter gelegenheid van de opening van het nieuwe parlementaire jaar symbolische stakingen te houden. Later volgden ook de employe's van enkele afdelingen van het hoofdpost kantoor. In de gas- en electriciteitsbe- drijven werd de stakingsoproep over het algemeen genegeerd, hoewel hier een staking van vier uur was bevolen. In enkele gevallen werd een half uur gestaakt. De openbare vervoersdiens ten werkten normaal door. Ook bij de spoorwegen bleek de animo voor de actie zeer gering. In het Noorden van het land werd in enkele kolenmijnen gedeeltelijk gestaakt. In de hoofdstad van India, New Delhi, is medegedeeld, dat de Indi sche bewakingstroepen in Korea mis schien zullen moeten worden terug getrokken, tenzij het geallieerde >p- perbevel „maatregelen neemt ter waarborg ng van een rechtvaardige toepassing der bepalingen in de be- standsovereenkomst betreffende krijgs- gevangenen, die niet teruggezonden willen worden". Volgens deze kringen had India de ongunstige Zuidkoreaanse reactie op de wijze, waarop de Indische bewa kingtroepen haar taak vervullen, ver wacht. Men is echter van mening, dat het de taak van het opperbevel der verl mdenen is maatregelen te nemen, om het hoofd te bieden aan de th s geschapen toestand. MEDEMBLIK, 0 October 1953. Ron de bieten A 5.40-5.80, B 4-4.30: peen B s, C 5—5.50; uien, grol 3.80, gewoon 4 50drielingen 4—6, nep 13; andijvie 7; rode kool 3.60—9.70; witte kool 3-50; Dinsdagmiddag heeft Koningin Juliana het Zwitsers zangkoor „Cacilien-Verein der Stadt Solo- turn" op Paleis Soestdijk ont vangen. Het koor bood de Ko ningin een ruiker Edelweis aan. In het midden Prinses Marijke. DAT ALLES gebeurde nu een kwart eeuw geleden. Niemand en waar schijnlijk zelfs dr. Alexander Fle ming niet, heeft toen kunnen ver moeden, dat de medische weten schap een historisch ogenblik beloof de en dat men aan het begin stond van de ontwikkeling van een genees middel, dat misschien evenveel men sen van de dood gered heeft, vooral in de Tweede Wereldoorlog, als in die afschuwelijke opstand der volken tegen elkaar in moordende gevech ten en bomaanvallen ten onder zijn gegaan. Er was een begin gemaakt met de ontwikkeling van het wonderbaar lijke penicilline. Dr. Fleming bracht met een pla tina oogje een gedeelte van de schimmelkolonie, die zijn mooie staphylococcen-culture bedorven had, in eén reageerbuisje, waarin zich een vloeistof bevond, die een goede voedingsbodem voor schimmels kool 6; 0.50—12. Chinese kool 4.20-6: groene bloemkool AI 14.66—17, AII BI 11—15, Bil 8—10: grove aardappe len 9.20—11.50: grote aardappelen 1040. 7.40- Chauffeursopgelet! Vandaag is liet 06 dagen geleden dat hel laatste ongeluk op dit punt ge beurde1" Met dit sinistere waar schuwingsbord voor een kazerne te (lasablanca hoopt men de mi litaire chauffeurs tot voorzich tigheid aan te kunnen manen. vormde. Na een week was aan de opening van het buisje een viltach- tige woekering ontstaan en daar onder was de vloeistof over onge veer 1 cm. troebel geworden. Tot zijn verwondering ontdekte dr. Fleming, dat staphylococcen zich absoluut niet in de vloeistof thuis gevoelden. Zij kwamen niet tot ont wikkeling; zelfs niet als deze vloei stof 800 maal verdund werd. Uit het reageerbuisje is nooit een Nobel-prijs voor de man, die de mensheid onschatbare diensten heeft bewezen, opgestegen. Wel putte dr, Fleming er na verdere onderzoekin gen de wetenschap uit, dat de vreem de vloeistof nieuwe leucocyten (witte bloedlichaampjes) niet aantastte, dat injecties met de vloeistof witte mui zen niet deerden, dat sommige bac teriën, bijvoorbeeld kinkhoestbacil- len even behaaglijk in de vloeistof leefden als in een baby-keeltje. In 1929 publiceerde dr. Fleming in het British Journal of Experimental Bacteriology alles wat hij omtrent het schimmelproduct, dat bacteriën aantastte had gevonden. Aangezien de schimmel (in het klein) de vorm van een potlood had het latijnse woord voor potlood is penicillium noemde hij het nieuwe product peni cilline. EEN AANTAL jaren is daarna niets of weinig meer van de grote ont dekking gehoord. Vooral is dit toe te schrijven aan'de verrassing, die de Duitser Gerhardt Domagk de me dische wereld bereidde met zijn sulphanilamiden, die zo wonderbaar lijk mensenlevens redden, dat de deskundigen ook dr. Fleming andere onderzoekingen lieten varen om het nieuwe geneesmiddel, dat zelfs longontsteking genas, te be proeven. Een voortreffelijk medica ment, waarvan evenwel al vrij spoe dig de grote nadelen bekend wer den. De sulphanilamiden irriteer den de wondranden, waardoor gene zing werd vertraagd; ze werkten niet goed in serum of etter en bij in wendig gebruik veroorzaakten ze soms dodelijke giftige reacties Terug dus tot de penicilline! Dat was in 1938, toen de tweede wereld oorlog dreigde en de mensheid nog steeds niet beschikte over een goed in- en uitwendig antisepticum. In dit jaar stelde de 45-jarige dr. Howard Walter Florey, een in Australië geboren professor in de pathologie en werkend in Oxford's Sir William Dunn School of Patho- logy, een studiegroep samen om de mogelijkheden tot verkrijging van penicilline te onderzoeken. Veel steun ondervond hij daarbij van dr. Ernst Boris Chain, een half Franse, half Russische scheikundige. Na onvermoeide, enerverende ar beid hadden zij tenslotte zoveel peni cilline bij elkaar, dat het genees middel op muizen beproefd kon worden. Dat werd een succes. Enige tijd later het was nog steeds moeilijk om penicilline in een hoeveelheid van enige betekenis te krijgen kon het medicament ook op mensen worden toegepast. Dat geschiedde eveneens met succes. Thans staat in Delft als onderdeel van de gist- en spiritusfabriek een grote inrichting, waar penicilline vervaardigd wordt. In zulke hoeveel- jyR ALEXANDER FLEMING werd in 1881 in Darvel, Ayr- shire, als zoon van een boer ge boren. Hij volgde o.a. de St Mary's Hospital Medical School en onderscheidde zich, toen hij in 1908 z-n academische graad, behaalde, in physiologie, phar- macologie, interne geneeskunde, pathologie, gerechtelijke genees kunde en hygiëne. Hij verwierf de gouden medaille der univer siteit. Hij werkte in St Mary's la boratorium onder Sir Almroth Wright, een pionier op het ge bied van de vaccinatie, die de belangstelling van Fleming voor het probleem van de antisepsis stimuleerde. Gedurende de eerste wereld oorlog was dr Fleming kapitein bij de medische staf in Frank rijk. Daarna keerde hij naar het laboratorium terug. In 1922 vond hij de levensverdelger lysozyne in 1928 ontdekte hij de penicil line. Met dr Florey, die de penicil line ontwikkelde, ontving hij ter erkenning van zijn verdiensten van de American Pharmaceutical Manufacturern Association de „Award of Merit". heden, dat het geneesmiddel naar vele landen uitgevoerd kan worden. De grondslag daarvoor hebben ge legd dr. Fleming en Dr. Florey, laatstgenoemde in 1938 vandaar dat als leeftijd van de penicilline wel wordt opgegeven: vijftien jaar doch dr. Fleming al een kwart eeuw geleden. Het herstel van de Keulse dom zal nog drié jaren duren, ao heeft de aartsbis schop van Keulen, kardinaal Joseph Frings, medegedeeld. De dom zal dan weer in zijn geheel kunnen worden open gesteld. Enkele jaren geleden werd het eerste deel van het herstelwerk voltooid en het priesterkoor met het dwarsschip In gebruik genomen. De rest van het kerkgebouw bleef echter door een provi sorische wand afgescheiden en hier gaat de restauratie nog door. Naar wij vernemen heeft dr H. B. Vis ser, Geref. predikant te Bunschoten-Spa kenburg ontheffing uit zijn ambt ge vraagd. Dr Visser zal overgaan tot de R.K. kerk. Reeds geruime tijd had hij moeilijkheden met zijn kerkeraad en hij heeft dan ook sedert Pasen niet meer gepreekt, aangezien hem verlof verleend was. Dr Visser is bijkans 50 jaar en werd in 1930 predikant te Noordwijk-Binnen, welke standplaats hij in 1916 met Bun schoten verwisselde. In 1939 promoveerde di Visser tot doctor in de theologie. Zijn vader was predikant te Nijmegen. Te Utrecht is opgericht een vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid der Geref. belijders, voortgekomen uit de voorlopige organisatie, die zich gevormd had uit leden van de Geref, kerken en de Geref. kerken onderhoudende artikel 31 K.O. De vereniging sprak uit dat geen andere grenzen mogen getolereerd wor den dan vastgelegd zijn in het reforma torisch belijden. Zij nam als rondslag de H Schrift als Gods Woord, daarbij on derschrijvend de drie formulieren van enigheid. ïn de statuten werd vastgelegd dat voorstellen tot zelfstandige kerkfor- rnatie niet in behandeling kunnen geno men worden. De vereniging koos tot lé den van het bestuur de heren dr A. v. Deursen te Groningen. A. Groenendijk te Rotterdam, secr. B. v. Hoven te Andel 1 Br A v. d. Meulen en J. A. Nap te Rotterdam, vice-voorzitter, alien leden van de Geref kerken, mej H. v. ZW te s Gravenhage, 2e secr. P, A v. d. Mey te Zwolle, J. W. de Roon te Rotterdam, penn. en R. R v. <j. Wal te Groningen, voorzitter, allen leden van de Geref. ker ken onderhoudende artikel 31 K.O.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11