NIGERIA BIEDT GOEDE KANSEN VOOR NEDERLANDSE EXPORT Polen werd practisch ingelijfd bij de Sovjet-Unie Inheemse bevolking van 35 millioen zielen vormt belangrijke afzetmarkt GROTE VOORZICHTIGHEID GEBODEN BIJ HET AANGAAN VAN RELATIES MET INHEEMSE IMPORTEURS Springplank voor het Rode leger Met Jhr dr J C. Mollerus naar West-Afrika (2) Reclame moet zeer eenvoudig zijn en sprekend j i_i4- 'LX,»* 1» 1 Ondanks voorzichtige Russische politiek toenemend passief verzet UET EEN handjevol pas- i" sagiers kwamen wij In Lagos aan. Mijn bagage le verde geen moeilijkheden hij ie douane op, omdat ik uit Kano kwam, waarna ik j enige klant was in de levensgrote bus, die mij over ten afstand van ruim 20 km. naar de stad bracht. Mijn telegram uit Kano aan het Olympic"-hotel om mij onderdak te bezorgen, bleek niet aangekomen te zijn lgaarover men zich hier overigens in het geheel niet behoeft te verwonderen en onverrichterzake kon tfc me met mijn bagage naar ten hotel in de stad bege ven, waarbij de taxichauf feur mij voor dit ritje op ten onbarmhartige wijze af lette. Dit hotel, waar ik me nestelde, kent geen enkele gezelligheid, evenmin als twee jaar geleden, ons hotel in Addis Abeba. Een kale beweging, geen enkel uitno digend zitje, een heidense herrie in de straat, die ik intussen trotseerde, omdat er mij veel aan gelegen was in het centrum van de stad te zitten. Roetzwarte hand doeken, niet al te frisse la kensgeen belletje om de „boy" te benaderen, een lamp stijf onder de stof, geen loper op de trap, een servies op tafel, dat de grootst mogelijks verschei denheid biedt in model en kleur en zo kon ik door gaan. Toch was ik er in zeker opzicht bij Kano ver geleken op vooruit gegaan. Ik had een eigen bad kamer, ik kon mjjn kleren behoorlijk uithangen, al ging de kast dan niet dicht. Wel heeft men mij in het hotel aan mijn verstand willen brengen, dat ik rus tig zonder klamboe zou kunnen slapen, maar dat ri sico wenste ik niet te aan vaarden, zodat ik tenslotte en na veel moeite in de nachtelijke uren toch in de bekende gazen kooi kroop. Het eten? Ja, wat zal ik er van zeggen? Niet goed, eerder slecht. Je moet er aan wennen, maar aan der gelijke dingen ben ik op mijn vele reizen wel gewend geraakt. De kosten voor de kamer bedroegen met pension cir ca f 20.—, in het hotel in Kano ongeveer f 15.per dag. Lagos is de hoofdstad van de Engelse kolonie Nigeria. De bevolking van deze stad bedraagt ongeveer 360.000 zielen. Zij is gelegen in de lage kuststrook, een strook met rivierdelta's, meren en moerassen. Ten noorden van dit gebied ligt een zeer uit gestrekte woudgordel met oliepalmen, die wij van tijd tot tijd uit het vliegtuig reeds konden bekijken en daarop volgt noordwaarts een hoogland met savannen en steppen, dat aansluit aan de Sahara. In het algemeen heeft de kuststrook een vochtig kli maat. Men onderscheidt er twee regenperioden en wel van omstreeks half Mrf-rt tot half Juli en van Sep tember tot einde November. De warmste maanden zijn April en Mei, de koelste maanden Juli tot September. De gebruikelijke kleding voor ae Europeanen is na tuurlijk van lichte kleur en luchtig; de bekende „shorts" worden veel gedragen. Mijn witte tropenjasjes liggen voor het grootste gedeelte nog keurig opgevouwen in de koffer en sporadisch komt de donkere broek met dito jasje te voorschijn. Het viel mij op, dat het aebruik van de stereotieps zonnebril hier lang niet door een ieder wordt gevolgd. Wel bleek mij, dat menige Afrikaner er een „op" had, ten dele mischien wel, omdat het een zekere indruk zou maken. De bezoeker van dit land en mede de Europeaan die hier woont, bedient zich regel matig van een anti-malaria preparaat. Dat is beslist no dig. Men doet zelfs verstan dig om daarmede reeds te beginnen, voordat men hier aankomt. Ik heb personen gesproken, die mij nog eens uitarukkeiijk verzekerden, dat men niet voorzichtig ge noeg kan zijn. Menigeen heeft hier een kwaadaardige malaria opgelopen. LAGOS is een uitgebreide stad met een overwe gende negerbevolking. Men krijgt hier na en kele dagen reeds het gevoel, dat het grootste ge deelte van de bevolking in dé handel zit. In de grote, vrij goed geplaveide hoofdstraten lopen de ouderen en jongeren met hun gevulde kalebassen of hun meer platte schalen met koopwaar rond, om zich hier of daar op een stoep of onder een boom, op een muurtje of in de naaste omgeving van het hotel, of bij de grote kantoren, neer te letten in de hoop van hun koopwaar wat te slij- Hooggeplaatste Afrikaan met gevolg. ten. Van de aangeboden artikelen is een groot ge deelte niet voor de „blanke" geschikt. Het ty pische bedelen met koopwaar, zoals ik dat in Caïro iedere dag weer zag, komt hier practisch gesproken niet voor. Dat de straatverkoop groot is, verzekerde men mij bij herhaling en kan men zelf na verloop van zekere tijd ook wel begrijpen. Maar naast deze vorm van distributie is het aan tal Afrikaanse bedrijfjes en bedrijven ontzagwek kend groot. In de hoofdwinkelstraten, maar nog veel meer in de daarop aansluitende dwarsstraat jes, krioelt het van de meest zonderlinge onder- nemingenf?). Iedereen exporteert en importeert; op de meest griemelige huisjes prijkt de aan duiding: „Trading Cie." of „Export and Import". Men weet dat in ons land nog altijd zeer onvol doende. Ik ben met lijsten met namfen van be drijven in Lagos en andere steden in Nigeria hier naar toe gegaan om eens te informeren met welke „Zaken" men te doen had, om eens te controleren, of men met een winkelier, grossier of importeur in zee was gegaan. Ik heb dagen en dagen aan dit werk besteed. Er waren ondernemingen(?) bij, waar mij de moed ontbrak binnen te treden; waar slechts een stulpje, een akelig hutje te vinden was met de gehele familie op de stoep gezeten en waar van een min of meer o zo bescheiden be drijfje geen sprake kon zijn en waarmede Hol landse exporteurs toch relaties hadden aange knoopt. Hoe men dit contact vanuit ons land had gejegd, doet er in wezen minder toe. Het was gelegd, met alle ellende daaraan meestal verbon den. Meer dan 95°/o, om niet te zeggen 99°/o, van deze adressen, is waardeloos. HET IS intussen wel merkwaardig, dat er ook wel eens transacties met een ietwat beter gedeelte - men zou feitelijk moeten zeggen: het minst slechte gedeelte van deze contactpunten tot stand is gekomen, die slaagden. Het ging dan echter o® uiterst kleine bedragen. Indien er Jan geen moeilijkheden ontston den en de betalingen vlot verliepen, Volgde er maar al te dikwijls plot seling een grotere bestelling. De mens is dan zwak en zo was het menigmaal ook met de Nederlandse exporteur. Maar de Nigeriaanse „im porteur" had daarop juist gewacht. Dan ontstonden er plotseling wel moeilijkheden. Gewoonlijk waren die een gevolg van de dalende conjunc tuur, van de lagere prijzen, die op de Nigeriaanse markt golden. De Koederen werden niet aanvaard, er werden reclames gemaakt, een claim Volgde, men wilde alleen tegen la- gere prijs de goederen betrekken. Er Volgde een heen en weer geschrijf van je welste. Het einde was gewoonlijk, dat de Koederen in Lagos via ae douane openbaar werden geveild. Maar op oe veiling zat op de eerste rij de man, die de goederen had besteld en die deze niet had aanvaard. Als de bewuste partij dan aan bod kwam, Was deze gegadigde in een bevoor rechte positie; hij wist immers pre cies wat de partij bevatte. Hij kocht tenslotte tegen een beduidend lagere Prijs en had zijn doel bereikt. Dat komt zo niet eens enkele keer voor. Allerminst. De Hollandse ex porteur is er in gevlogen. Op deze geraffineerde wijze wordt er op deze Afrikaanse markt maar al te dik wijls gehandeld. En dat niettegen staande de herhaalde waarschuwin gen, welke ook in Nederlandse bla den zijn verschenen en waarop ook v b.'ad de E.V. (Economische voorlichting) van ons Ministerie van r-conomische Zaken te 's-Gravenhage 14 gewezen. Wie zou menen, dat dit alleen met Nederlandse zendingen geschiedt, vergist zich. Doch het is een schrale troost te weten, dat ook anderen er naast grijpen. Het was onze Nederlandse consul in Lagos, die mij op dit alles nog eens weder in het bijzonder wees en die er zijn verwondering over te kennen gaf, dat men nog al te dikwijls nalaat te in formeren met wie men in zee gaat. Het briefhoofd met prachtige aan wijzingen en de vermelding van een bankrelatie, zeggen zo dikwijls niets. Er is mij een geval bekend, dat een dergelijke bank het eigendom was van de aanvrager der goede ren en bij een belangrijke transactie slechts voor dat ene geval in het leven was geroepen om onmiddellijk daarna weder van het toneel te verdwijnen. WIE NU, na deze sombere opsom ming, van mening mocht zijn, dat dit land geen interessante mogelijk heden biedt, vergist zich. Nigeria met circa 35 millioen inwo ners vormt een belangrijke afzet markt. Het land is rijk aan cacao, palmpitten, aardnoten. katoen, olie houdende zaden, huiden en vellen, hout, tin, columbiet en nog een aan tal andere voortbrengselen. De nij verheid is nog weinig ontwikkeld en beperkt zich grotendeels tot de ver werking van grondstoffen, welke ter plaatse worden gevonden. In 1952 werd voor een waarde van 113 millioen ingevoerd, een be drag. dat tot dusverre nog nooit was bereikt. De grootste stijging van de invoer betrof de katoenen stukgoe deren, de hoofd- en halsdoeken, de rijwielen en de kralen. Van de totale waarde van de Nigeriaanse invoer exporteerde ons land in 1951 voor 24-, in 1952 voor 35.5 millioen gul den. De import in dit gebied wordt voor het grootste gedeelte verzorgd door een klein aantal belangrijke Europese handelshuizen, die een zeer goede naam hebben. Daarnaast is er een aantal kleinere Libanese- en Syrische importfirma's, dat zich eerst in de latere tijd op de import heeft toegelegd en tenslotte de gevaarlijke inheemse importeurs, waarover ik reeds het nodige mededeelde. Bii de export van goederen naar Nigeria dient aan een tweetal afzet mogelijkheden aandacht besteed te worden. Wie zich uitsluitend beperkt tot de kleine, koopkrachtige groep van niet-Afrikaners, maakt een fout. De inheemse markt is in menig op zicht beslissend. De cijfers spreken hier duidelijke taal. Van de circa 35 millioen inwoners zijn er nauwe lijks 20 duizend niet-Afrikaners. Daarbij dient rekening gehouden te worden met het feit, dat de economische positie van de markt in dit gebied gunstig is en dat met het oog op de toekomst zeker be paalde verschuivingen met betrek king tot de afzetmogelijkheden ver wacht moeten worden, doch dat ook andere landen dan het onze er hun relaties hebben en nieuwe exportlan den een positie trachten te verove ren. Snel en energiek handelen is daarom van groot belang. Groot Brittannië dit land vooral maar daarnaast Frankrijk, Zwit serland en België zijn er in ae eer ste plaats onze concurrenten. Japan en de Unie van Zuid-Afrika laten niets na een deel van de exportkan sen te benutten, terwijl ook de Duit sers hun verloren terrein trachten te herwinnen. De Nederlandse export is nog niet voldoende gespreid. Textielgoederen, bier en gecondenseerde melk zijn in deze uitvoer overheersend, maar daarnaast bestaat er zeker moge lijkheid om ook andere goederen te leveren. Daartoe behoren o.m.: vis, groenten, vlees (alle in blik), kaas, biscuits, rijwielen, schoenen, naai machines, messen, aardewerk, zeep, parfumerieën, kralen, tassen, dropjes en rijwielonderdelen. DE KOOPKRACHT in de verschil lende delen van Nigeria is zeer gevarieerd en is o.m. afhankelijk van de waarde van de exportproduc ten in het betrokken gebied. Mijn collega's van de Kamers van Koophandel in Nigeria hebben mij daarover uitvoerig ingelicht en de meest waardévolle gegevens ver strekt. Het zou mij te ver voeren daarop in dit artikel te diep in te gaan. Toch zijn er enkele voorbeel den wel uitermate karakteristiek. Zo zijn Lagos en de grote bosarealen een goed afzetgebied voor rijwielen; in Kano is de afzet van vis zeer klein, omdat er een grote vlees-pro ductie is. In Lagos is deze positie juist omgekeerd. Potten en pannen vinden hun afzet in die gedeelten van het land, waar de levensstan daard hoger Is dan in de andere. In de kuststrook is de afzet van de typische gegolfde ijzeren platen voor dakbedekking groter dan in de meer noordelijke gebieden waarbij de regenval een zekere thermometer is. Ook speelt het vraagstuk van het maken van reclame, al dan niet door advertenties, natuurlijk een belang rijke rol. Mijn informaties wezen tenslotte wel uit, dat het doen plaat sen van advertenties voor de massa als vrijwel waardeloos moet worden beschouwd. Deze massa kan niet le zen. Anders wordt het, wanneer men met afbeeldingen gaat werken, doch dan afbeeldingen, die tot de grote massa spreken en die vooral uitmun ten door eenvoud en die dus direct de aandacht trekken. Van deze affiches heb ik er vele in Lagos en natuurlijk ook in an dere plaatsen gezien. De wijze waarop bijv. voor een der meest be kende rijwielen het „Hercules"- rjjwiel reclame wordt gemaakt, is al zeer suggestief, maar ook voor het bier, de textiel, de automobiel en alle mogelijke verpakte artike len. zag ik tal van aantrekkelijke reclame-uitingen, die mij als oud voorzitter van het Genootschap voor Reclame in Nederland goed deden, al weet ik drommels goed, dat ik geen reclame-deskundige ben. MIJN HOTEL begon mij geweldig de keel uit te hangen. Dagen achtereen besprenkelde ik mijn vis en vlees met het welbekende H.P.- sausje om de smaak, die mij niet beviel, te verdrijven. Het toeval wil de, dat ik een onderdak aangebo den kreeg bij een Hollandse familie, die in Lagos woont. Met dankbaar heid aanvaardde ik deze kans. Na mijn verhuizing voelde ik me in zeker opzicht opgelucht. Enerzijds vond ik een charmante gastvrouw en gastheer, anderzijds bracht de no dige rust in dit milieu mij er toe sneller mijn opdrachten te kunnen verwerken dan voorheen. Zo maakte ik dus het huiselijk leven in Nige riaanse omgeving mede. En als van zelfsprekend gaan de gedachten van Aanlegsteiger voor sprokkelhout in Lagos. de gast in huis uit naar de hulp, waarover de huisvrouw de beschik king heeft. Vrouwelijke arbeids krachten spelen daarbij geen rol. Men heeft één of meer mannelijke bedienden, men beschikt over een manspersoon, die voor U wast en strijkt om de doodeenvoudige reden, dat er geen wasserijen en stomerijen hestaan, terwijl de chauffeur ook tot het mannelijk personeel behoort. In enkele gevallen is er een „nanny' als oppas van de kinderen. Het aan tal Europese gezinnen met een min of meer groot kindertal is hier klein, aangezien de opleidingsmogelijkheid voor de Europese jeugd beperkt is. In hoofdzaak wordt geleefd op „tinnetjes". Zo bijv. de groenten in blik, al heeft Nigeria sla doch niet te vergelijken met de Hollandse sla spinazie, spersiebonen en kool. De prijs der aardappelen is afhan kelijk van de marktpositie en schom melt tussen de 25 en 75 cent per 450 gram; een wit brood van 8 ons kost 50 cent; in vele gezinnen wordt echter thuis brood gebakken, mede omdat men gist-in-blik kan krijgen. Kaas-in-blik is veel voorkomend, verse kaas is zeker aanwezig, doch kost ongeveer 2.50 per pond. Zoals het met de kaas staat, is het ook met de melk gesteld: het gebruik van melk-in-blik overheerst. Een fles van 1 liter gepasteuriseerde melk kost 1.10. De huisdeuren zijn over het alge meen hoog. Voor de flat op de eerste étage waar ik woon, bestaande uit een grote eet-zitkamer, een badka mer. een keuken, 2 slaapkamers en een kantoor, bedraagt de huur 250 per maand. Voor de Europeaan is het zeker een uitkomst, dat op de 2e étage van Kingsway in Lagos, dus in het grote warenhuis, een prïnia kapper», bedrijf te vinden is met een dames» en herenafdeling, waar de oud-Rot» terdammer, de heer Chris Peeters, de scepter zwaait. HU maakte het eè best en had alleen na 1936 slechts éénmaal Europees verlof gehad. Het geheel dient men intussen t® bezien in het licht van het ongun gevieesue w est-mriKaana® malaria is een gesel. Niettegenstaan de de betere levenswijze en het g» not van meer comfort vergeleken bij vroegere tijden, blijft het nood zakelijk, dat de Europeaan na een verblijf van 18 tot 20 maanden Euro pees verlof krijgt voor een period» van 5 tot 6 maanden. Het is wel tv pisch, dat in Lagos maar ook larf-I de gehele kust de temperatuur zelden boven de 90* stijgt, doch dï klamme hitte door de hoge vochtior heidsgraad maakt het zo drukkend" Trekt men van Lagos in noordelijke richting, dan stijgt de temperatuur doch de vochtigheidsgraad daalt. Het aantal relaties, dat ik in Lagos maakte, is zeer groot. Met dankbaar heid herdenk ik de genoten gastvrdl heid. De Nederlanders, die er wonen! werken er met grote energie. ZH en alle niet-Afrikanen missen er veel. Geen schouwburg, geen n\u! seum, geen concerten, geen zRi! buiten om een kopje koffie te nut. tigen en geen broodje of hapje in een lunchroom.. Maar onderling hebben onze land genoten een stevige band. Dat ver goedt veel. (Van een onzer medewerkers) ÏN POLEN is de tegenstand tegen het communistische regiem krachtiger geworden. Uit verschillende delen van het land wor den ongeregeldheden en sabotage-daden gemeld. De onrust in Oost- Duitsland schijnt het verzet ten Oosten van de Oder-Neisse-grens ook te hebben gestimuleerd. De ontevredenheid richt zich niet in de laatste plaats tegen socialp wantoestanden en abnormale arbeids verhoudingen. Het is echter voorbarig om uit deze symptomen haastige conclusies te trekken als zou de macht van Moskou in de satellietlanden op 't punt staan ineen te storten. Men mag aan nemen, dat de Sovjet-Unie over de nodige middelen beschikt om snel en effectief opstandige boeren en arbeiders, die geen wapens hebben, te liquideren. De leiders van de illegale verzetsbeweging, die naar het voorbeeld van de door de communisten in Westerse landen gepraktizeerde cellenleer is georganiseerd, zien daarom het naeiijK goeae maatstaf is het~cWia" nutteloze in van gewapende acties tegen het regiem. Ze geven ?iabudgeSgM^tot^rirei8^ mUHoeii er de voorkeur aan het passieve verzet te verdiepen, regerings- in 1953 ig gestefien. TV ^i.liard instanties te penetreren en het administratieve apparaat te onder graven. nomische samenwerking tussen a* Sovjet-Unie en de volksrepubliek Dit orgaan regelt de economische verhoudingen in de satellietlancW stelt de onderlinge handelsactiviteit vast en ziet daarbij natuurlijk nf de dominerende betekenis van j Sovjet-Unie over het hoofd De te mekon coördineert niet alleen a' administratie, maar ze houdt >i ook bezig met de standaardisering arbeidsmethoden en -organisatie!' en niet op de laatste plaats met j' mobilisatie van werkkrachten t« Polen is Moskou voorzichtig te w 2 gegaan, onder andere in de van een geraffineerde prijspolit; i en geheime handelsverdragen. Polen is tot een verzorginesh van het rode leger gemaakt v 3 Rusland is dit land. zowel in W^001, misch als in militair opzicht dè 2°" langrijkste satelliet. üe be- HET POOLSE LEGER heeft in paar jaar tijds een geforceJT ontwikkeling doorgemaakt Een melijk goede maatstaf is het h!* siebudget, dat van 1800 min n" y in i.»ou ior circa 7 5 mi in 1953 is gestegen. De defenlard lasten drukken zwaar od het militaire uitgaven kosten ei£ Ise burger ongeveer eve„,ïl .e'ke De DE Polen staan anders tegenover de internationaal-politieke mate rie dan hun lotgenoten in de andere satellieten. Ze hebben ook andere ervaringen, niet zo zeer met de Rus sen als wel met het Westen. Polen, oud geallieerd land, is blindelings en in goed vertrouwen aan een ge raffineerde sovjetisering uitgeleverd. Het Poolse voorbeeld kan als klas siek worden beschouwd. Toen de oorlog afgelopen was, be hoorde Polen tot de zegevierende geallieerden. Het deerlijk toegeta kelde land had een sterk legerkorps aan het westelijke front en binnen de grenzen de grootste en effectief ste ondergrondse strijdkrachten in Europa. Deze feiten zijn voor Mos kou het uitgangspunt geworden van haar voorgenomen militaire en poli tieke occupatie van Polen. Moskou begreep aanstonds, dat het sovjetiseringsproces voorzichtig en zonder onnodige wrijvingen moest verlopen. Polen's eerste coalitie-re gering onder de boerenleider Miko- lajczyk legde de basis daarvoor door het 250.000 man sterke, in het ver zet tegen de Duitsers getrainde le ger te demobiliseren, teneinde het land voor de algemene verkiezingen te pacificeren. Hij bewees daarmee de Russen een grote dienst. Wester se regeringspersonen oefenden pres sie op hem uit en ze verzekerden, dat hij de democratische ontwikke ling gemakkelijk in de hand kon houden. De talloze actieve leden der ille gale organisaties kwamen zich mel den en werden, naar bureaucratische zede geregistreerd. Later hoefde de MVD slechts de lijsten door te ne men om het beste deel van Polen s parate reserve te elimineren of te deporteren. Daarmee schoot de sov jetisering een flink stuk op. Toen in 1947, na de verkiezingen, de communistische partij haar positie verzekerde en het éénpartij-systeem invoerde, was het pleit spoedig be slist. Mikolajczyk en zijn volgelin gen waren inmiddels naar het bui tenland gevlucht. DE POLITIEKE stemming in het land was toen echter nog niet van dien aard, dat de Russen zich op de Polen konden verlaten. Er waren titoistische bewegingen, waarvan het geval Gömolko een der typerend ste was. De Poolse gemoederen kwa men in opstand. Een min of meer discrete zuiveringsactie doodde het publieke verzet tegen de communis tische leiding. De ervaring had Rusland geleerd, dat Polen niet alleen onder de duim kan worden gehouden door Polen. Daarom werden in Rusland genatu raliseerde Polen, na een grondige communistische scholing,, naar War schau gestuurd, waar ze bij decreet teruggenaturaliseerd werden. Om streeks die tijd waren er drie insti tuten in de Sovjet-Unie, waar Rus sen tot Poolse staatsburgers wer den opgeleid. De benoeming van maarschalk Rokossofski tot Poolse minister van defensie en tweede man naast president Bierut, is daarvan het meest opzienbarende voprbeeld geweest. Polen werd dus practisch een geoccupeerd land, al mocht het nationaal speelgoed zoals vlaggen, vaandels en emblemen houden. Gedurende de laatste jaren heeft Moskou de touwen strak getrokken. Polen's economie is ondergeschikt gemaakt aan de zogenaamde „Kome- kon", dat is de communistische eco nomische internationale of, onschul diger uitgedrukt, de raad voor eco- Poolse burger ongeveer evenveel 'V het maandloon van een vakn-h ,als De dienstplicht is twee ianr e'der- het leger, en drie jaar £LVo°r luchtmacht en de marine v2ï de ruwe schattingen heeft Polen +fens minstens een half millioen m-in n9 der de wapenen, met evenveel0?1' reserve. Daarbij komen de hnif 111 taire organisaties, zoals de «31.'1' troepen, de burgermilitie JnUtl?" jeugdstorm. De sterkte van de organisaties wordt op ruim aoc £z£ man geschat. Het leger is 0 000 seerd in minstens achttien infa„.Kani" divisies en zeven pantserHi!-ne* grotendeels uitgerust met' Ruiï/81?9' wapens. Ruim een jaar geleden sch§ een begin gemaakt met het Werd schaffen van straalvliegtuig aan* het noordwesten van Pofen In kele vliegvelden aangelegd h ln en* ciale startbanen voor strooi sPe* hebben. Deze staan onder d?ri'?Rer8 vel van de rode luchtmacht be" wens. vrnwel de gehele L.lrou* staf bestaat uit Russische nf£ rale in Poolse uniformen 1£lcieren Een andere kant van de h„ ning. zijn de maatregelen "..^ape- aanzien van de zware inrWiten de werkplaatsen zijngennm e en duiden erop, dat Polen m 2? n- Ze oorlog als „springplank dienst van doen. «»enst moet D« vraag, die het westen houdt, is of het Poolse leger bp*lg- Russisch bevel zich eventifoki onder het westen zal laten V*?brufÜ te*cn Poolse anti-communistische i In wordt gezegd, dat die m0„em n«en van verschillende omsta nut ',kheif! afhankelijk zou zijn maar !"edeB Polen over 't algemccn h/r.. u de vechten, als ze tegenover ee /,,llen leger zouden worden geplaatst uits Duitsland is Polen's n..a vijand. De Russen hebben erf" ondervonden bij hun nooin 1 ook Oost-Duitsland en Polen mefili om op vriendschappelijke voet ♦.ikaar gen. voei 'e bren- H

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9