ÜllLlllJ handicap voor KLM Jan van Zutphen op grootse wijze gehuldigd Europa's kopstukken kwamen uit de lucht vallen No. 8 en 9 Herinnerings prijsvraag Nog meer troepen naar Guyana spel Dertienjarige jongen bij in borst gestoken Bobby Greenlease is vermoord liftmaster start als favoriet Nieuwe rode revolte Ook route bekend Noodregeling voor Perzische olie Uranium gaat Britse fabrieken drijven Boete van één gulden voor boekhandelaar Donderdag 8 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vóór de tocht naar Christchurch V.S. overwegen voorstel Pieck is herkozen als Oostduits president Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw WEERBERICHT Het Congres in Den Haag Optimistische Spaak op Helihaven Ook De Gasperi is in ons land Australië moet overschot leveren Drama te Velsen De dader in paniek gevlucht Drie daders in arrest Sfeer in Georgetown is rustig en gespannen Botter gezonken op het IJselmeer Lezingen in winkel na sluitingstijd Nederlander in Rusland neergeschoten Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 wooi den 1.— elk woord meei 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maana t 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 Q1STERMIDDAG is de handicap vastgesteld voor de drie vliegtuigen die in de hundicap'ivedstrijd van de Christchurch-racO meevliegen yoor de Liftmaster Ir D. MDamme is deze zodanig berekend, dat de fcLM-officials hem in vergelijking tot die voor de beide concurrenten tinden meevallen. De Liftmaster mag namelijk bijna 44,5 uur langer dan de Viscount van de Uritish European Airways over het traject doen en 9,5 uur langer dan de Hastings. De KLM zelf denkt over het traject 54 uur te vliegen, zodat de Liftmaster waarschijnlijk tvel als favoriet in de race start. De handicap is berekend naar de betalende lading, het totale goederen gewicht en de verplichte gemiddelde snel heid. Zo is voor de KLM de betalende lading berekend op 31.826 pond, het totale geivicht op 105.533 pond en de snelheid op 181,38 mijl per vur. Voor de Hastings zijn deze getallen bepaald op 21.357. 83.000 en 213,75 mijl, en voor de Viscount op 5862, 62.000 en 581,35 mijl. De grote handicap van de Viscount is een gevolg van de grote extra- voorraad benzine die het toestel meeneemt. TJIT verschillende berichten blijkt, dat er een noodoplossing in de maak is voor het herstel van de Per zische olieproductie. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou een trustee willen benoe men, wanneer Perzië en Engeland het eens zijn geworden over de schade loosstelling aan de Anglo Iranian voor de onteigende productiemidde len. Overleg hierover met Engeland is reeds gepleegd. Volgens een ander bericht zou de Wereldbank worden belast met de „voogdij" over de Perzische olie industrie. Deze zou een raad van toe zicht van achtenswaardige lieden wil len samenstellen. De raffinaderijen te Abadan zouden binnen drie maanden weer op volle toeren kunnen draaien, en binnen betrekkelijk korte tijd zou de export van olieproducten weer bijna op het peil van 1951 kunnen zijn gebracht. Van de opbrengst zou een deel aan Perzië worden afgestaan, een ander deel worden gebruikt voor een ver goeding aan de Anglo-Iranian. De zeven-c.. tigjarige Wilhelm Pieck is Woensdag door de Oostduitse Volkskamer met algemene stemmen her kozen als president van Oost-Duitsland. Er waren geen tegencandidaten. Pieck. het oudste lid van de communistische partij, werd in 1949 voor de eerste maal gekozen. HE MAN, die vanavond niet weinig enthousiasme de Liftmaster van de KLM van London Airport zal zien vertrekken, is de Amerikaan Stiess uit Zwitserland, de vertegenwoordiger van de Douglasfabrieken in Europa. Nu alle passagiers in Londen zijn aan gekomen, is hij aangewezen als eerste invaller. Hij zal dus slechts meegaan, wanneer er iemand ziek wordt, het geen inhoudt, dat zijn kansen vrijwel nihil zijn. Alle emigranten kwamen gister middag even na drie uur in blakende welstand op het vliegveld aan. De stemming was zo goed, dat enkelen maar direct wilden doorvliegen. „We zijn nu toch op het startpunt", von den ze. Luchtziekte kwam niet voor. Maar dat was ook niet te verwachten tij dens het rustige tochtje, dat de Abel Tasman hoog boven de wolken in een uur tijd van Amsterdam naar Londen maakte. In een hoek van het veld stonden gisteren de toestellen voor de race. De KLM-machine werd bewaakt door drie politie-agenten, de anderen wa ren zonder enige bewaking achter gelaten, omdat de Engelsen bij nie mand enige aanvechting veronderstel den om de zaak in het honderd te laten lopen. Bezoekers waren er niet en de tent van het Air Race Commit- tee was vrijwel verlaten. Fotografen wachtten de emigranten op. Overigens maakte niemand de indruk, dat hij zich erg opwond over de race. De kranten hebben de laatste dagen zeer weinig over Christchurch gebracht. Er zijn echter de laatste dagen tal van weddenschappen afgesloten en dat be tekent, dat de interesse er toch wel is. Vanavond wordt er gestart. Op het moment van vertrek beginnen er een paar dagen van spanning, over de prestaties van elk der deelnemende machines. Komt de Liftmaster 44 uur aan na de Viscount, dan wordt zijn prestatie met die van deze ma chine gelijkgesteld. Elk uur dat hij eerder dan de termijn van 44'/» uur binnenkomt levert een winstpunt, elk uur later een verliespunt op. Kort voordat de vjjf en vijftig emi granten gistermiddag met de Abel 'las man van Schiphol raar Londen ver trokken, is van de zijde der KLM de route bekend gemaakt, welke Lift master dr ir M. H. Damme op de tocht naar Christchurch zal volgen. Deze loopt via de volgende plaatsen: Londen, Rome, Bagdad, Karachi, Rangoon, Dja- karta, Darwin, BrLbane, Christchurch. Deze route L maandenlang geheim gehouden. Men heeft haar echter giste ren bekend gcmaakl, c ndat andere deel nemend maatschappijen toch geen ver andering meer kunnen brengen in haar voorbereidingen. GRONDVERSCHUIVING BIJ OSLO. Een grondverschuiving in de omge ving van Oslo heeft een bus vol passa giers en vijf andere auto's bedolven. Vier personen kwamen hierdoor om het leven. Acht gewonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen en vele anderen kregen lichte verwon dingen. JAN VAN ZUTPHEN de pionier der diamantbewerkers en strij der tegen de tuberculose, is giste ren ter gelegenheid van zijn negen tigste verjaardag op grootse wijze gehuldigd. Minister Suurhoff deel de gistermiddag op de zeer druk bezochte receptie in de Konings zaal van Artis te Amsterdam inee, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, hem te benoemen tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. J)ES MORGENS vond een huldiging Plaats in het gebouw van de Dia- mantbewerkersbond in de Henri Po laklaan in de hoofdstad. Hier beluister de Jan van Zutphen o.m. de stem van de premier, dr W. Drees, die zich mo- hienteel in Zuid-Afrika bevindt, doch tevoren een enkel woord op een gramo- foonplaat had laten vastleggen. Dr. Drees uitte woorden van warme waar dering voor Jan van Zutphen. speciaal als gevoelig mens, als idealist, strijder dn pionier der vakbeweging. De secre taris van het NVV de heer H. Korte Jf-, speldde Jan van Zutphen het gou- dnn^ere-insige van het NVV op de Tijdens de receptie, welke in Art's werd gehouden, bood burgemeester mr Verwachting tot hedenavond: RUSTIG WEER In de ochtend op enkele plaatseri mist. Overigens veranderlijke be wolking, droog en ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. at'ge tot zwakke Noordelijke wind. Vrijdag: Zon op 6.54, onder 18.00 Maan op 8 4?. onder 17.53 A. J. d' Ailly aan de jarige de zilveren legpenning van de hoofd stad, waarna de burgemeester van Hil versum de heer J. J. G. Boot, nem eveneens de zilveren legpenning van zijn stad overhandigde. Bijna vierduizend mensen hebben gisteravond voorts in de Amsterdamse Apollohal Jan van Zutphen een grootse ovatie gebracht. Ook hier werd het v.oord gevoerd door minister Suurhoff. als voorzitter van het werkcomité, die o.m. meedeelde dat voor het nieuwe „ZonnestraaT'-gebouw thans f 189.500 is bijeengebracht. AMERIKAAN VIEL UIT. D-TREIN Gistermorgen omstreeks zeven uur is langs de spoorlijn Amerfoort-Apel- doorn ter hoogte van de spoorwegover gang Lageweg te Amersfoort een zwaar gewonde Amerikaanse militair gevon den. Een onderzoek wees uit dat de mi litair, de 22-jarige korporaal eerste klasse Alvin Louis Britton, zich Dins dagavond in de D-trein bevond, die om half tien uit Amersfoort naar De venter is vertrokken. fjET CONGRES der Europese Beweging in Den Haag is te Rotterdam begonnen en wel op een nogal spectaculaire tvijze. Prof. dr L. G. Sr.hlichting. voorzitter van de Nederlandse afdeling der Beweging van Europese Federalisten, stond reeds om negen uur Woensdagpehtend in de staalblauwe hemel te turen. Hij was met een klein gezelschap naar de gloednieuwe Helihaven aan de Katshoek gekomen om de kop stukken van het congres te begroeten, die per hefschroefvliegtuig uit Brussel zouden komen. En zij kwamen ook: voorop voorzitter Paul Henri Spaak met secretaris-generaal Jean Drapier en verder de Franse oud-minister Henri Frenay, de Duitse hoogleraar Engen Kogen en de Italiaanse rapporteur A. Spinelli. ER VOLGDEN een rondrit door de stad, een begroeting ten stadhuize en een kranslegging bij het standbeeld van Desiderius Erasmus. Later op de dag werd eveneens een krans gelegd bij het standbeeld van Hugo de Groot te Delft. Daartussen in vielen een noenmaal en een rondvaart door de haven. Tot vier maal toe was de heer Spaak verplicht het woord te voeren. Tegen alle ver wachtingen in, bepaalde hij zich niet tot vriendelijke gemeenplaatsen, zijn kruit droog houdende tot de volgende dag. De toespraak (in het Frans) van M. A. C. "V. Beerman, voorzitter van de Stichting Havenbelangen, over de le vensloop van 'rasmus, was dermate geestig, dat de heer Spaak zich uit zijn tent liet lokken; hij liet zich gaan. „Ik ben op het ogenblik een optimist", zeide hij. „Ik geloof dat het goed gaat. Wij hebben gewonnen. En wij hebben een belangrijk punt in de politieke ont wikkeling van Europa bereikt: Duits- van onze vindt U elders in TWEEHONDERD aan prijzen 1 Doet dit blad. GULDEN U mee 'and heeft gekozen. Ik beklaag mij niet over de uitslag der verkiezingen in de bondsrepubliek, ik wens de Duitsers ge luk. (Applaus!). Wij kunnen nu verder gaan. En wij moeten verder gaan. Het volgend jaar moeten er een supra-na- tionaal Jlaropees gezagsorgaan en een Europese uitvoerende macht komen. Dat wordt hard werken, want wij hebben vele vijanden; te weten: 1): de nati r.alist i, die de ontwikke ling der dingen niet willen zien: en 2.): de egoïsten, die het goed hebben en de dingen willen laten zoals zij zijn. Hun aantal is groot; daarom is Euro pa nog steeds geen gemeenscha nelijke zaak. Het zal nodig zé'n de massa's in beweeinp te brengen, opdat wii ons doel bereiken en vrede duurzaam zij". Gisteravond is voorts de ex-premier van Italië, Alcid» de Gasperi, per KLM- toestel op Schiphol aangekomen. Ook hij zal het Congres der Europese Be weging bijwonen. PROV. ZEELAND DANKT Z.-AFRIKA De commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft gisteren te Kaapstad aan de gouverneur-generaal van Zuid- Afrika, dr Jansen een dankoorkonde overhandigd uit erkentelijkheid voor de Zuidafrikaanse hulp bij de waters nood. Het geschenk ging vergezeld van een voorbeeld van Zeeuwse kleder dracht. Het vertrek van de vijf en vijftig emigranten, die de tocht van de Liftmaster dr ir M. H. Damme naar Christchurch als passagiers zullen meemaken. Engeland wil in de komende dertig jaar de kolen als krachtbron voor de industrie geheel vervangen door urani um. Met het oog hierop heeft het het gehele overschot aan uranium van Australië voor zich gereserveerd. Ook wil het zekerheid hebben, dat de leve ring van deze energiebron ook na dit tijdvak zal doorgaan. Met het oog hierop worden op het ogenblik in de Australische hoofdstad Canberra be sprekingen gevoerd over een Brits- Australische leveringsovereenkomst. De Dinsdag te Glasgow uitgebroken havenstaking is geëindigd. Ook te Liver- pool beginnen de arbeiders het werk te hervatten. CR dreigt een rode revolte in Brits Guyana aan de Noordoostkust van Zuid-Amerika tussen Venezuela en Su riname. In het begin van dit jaar kreeg dit gebied zelfbestuur in het kader van het Britse Gemenebest, er kwam een nieuwe grondwet en het volk kreeg al gemeen stemrecht. De onder leiding van, zelfs in Moskou getrainde, com munisten staande Progressieve Part.j, boekte bij de toen volgende verkiezin gen grote winst en kreeg practisch de macht in handen. Sinds die tijd nam de agitatie tegen de Britten sterk toe. Speciaal de Engelse gouverneur kwam voor hete vuren te staan. Sabotage en intriges waren aan de orde van de dag. De minister van Onderwijs, Burnhum, kondigde reorganisatie van het onder wijs aan, waarbij hij dit wil onttrek ken aan de invloed der religie en da scholen tevens centra dienen te worden van Guyanees nationalisme. Suiker rietvelden gingen in vlammen op. Dit anti-Britse gewroet, waarin no ta bene de ministers zelf een rol spe len door rondreizend in het land tot staking aan te moedigen, heeft een ern stig hoogtepunt bereikt, nu Londen net verzoek heeft ontvangen het koloniale statuut geheel in te trekken en de gou verneur dienst recht van veto te onine- men.De acties van de Mau Mau en de communistische rebellen in Malakka worden het volk ten voorbeeld gestelu.. Dit alles gaat door onder het mom van socialistisch streven en eisen voor lotsverbetering van de arbeider. De vermoedens van de Britten gaan een ter in de richting van een communis tische staatsgreep. Churchill belegde een spoedvergadering met enige zijner ministers. Millitaire versterkingen zijn naar Brits Guyana onderweg. Daar zoals gezegd, dit rumoer zich vertoont langs de grenzen van het Rijksdeel Suriname, eist deze ontwik keling ook van Den Haag extra aan dacht. Londen zal de Nederlandse re gering van de stand van zaken daarom ook op de hoogte houden. Dit is be langrijk, omdat men reeds lang doende is de bevolking van Nederlands Guy ana een meer autonome status te ge ven. Doch ook in Suriname bestaan ze kere hartstochten, die door de nationa listische leuzen in het buurland snel zouden kunnen opvlammen. Dit zou het moeizame, doch eerlijke bouwen tussen Den Haag en de landsregering in Paramaribo aan een nieuwe toe komst voor Suriname in een voor allen schadelijke, afbrekende koers kunnen sturen. Grote attentie voor dit rode waarschuwingssein is daarom geboden. W.K. GISTERMIDDAG is de dertienjarige Rudolf Kramer door een nog onbe kende zeventienjarige knaap bü het openluchtzwembad te Herenduinen (IJmuiden-Oost) bij het „Indiaantje spelen" met een mes in de hartstreek gestoken en zeer ernstig gewond. De oudste jongen, vermomd met een zwarte doek voor de mond liep op een gegeven moment zwaaiend met een geopend knipmes achter de dertienja rige Rudolf aan, overmeesterde hem op de hoek van de Velserduinweg en stak hem het mes in de borst. De jongen zakte op straat in elkaar in de nabij- HEDENMORGEN zou volgens ver- wachting de Britse kruiser Superb met troepen aan boord in George town aankomen. Gisteravond waren reeds voorbereidingen getroffen voor de ontscheping van deze manschap pen. Voorts zijn nog vier of vijf oor logsschepen, alle met troepen aan boord, onderweg naar de kolonie, zo dat daar over enige dagen enkele duizenden soldaten samengetrokken zullen zijn. De gezinnen van de Euro pese employé's op de suikerplantages hebben opdracht gekregen, zich naar de hoofdstad te hegeven. De stemming in Georgetown was gisteren gespannen maar rustig. De uitvoerende raad hield een spoedver gadering, waarin de gouverneur, Sir Alfred Savage, een verklaring over de maatregelen van de Britse rege ring heeft afgelegd. Ook het Huis van Afgevaardigden is bijeen geweest. Dr Tsjeddi Jagan, de premier, heeft de bevolking opgeroepen, kalm en stand vastig te zijn. Hij zeide geen reden te kunnen zien voor militaire maat regelen. De ambtswoningen van de opper rechter, de ministers en andere voor aanstaande personen in Georgetown worden bewaakt. Er zijn schijnwer pers opgesteld bij het hoofdbureau van politie en het hoofdkwartier van de strijdkrachten. De blanken juichen over het algemeen het zenden van troepen en schepen toe, al hoopt men dat zij niet langer zullen blijven dan strikt nodig is. Er is geen teken van een slechte verstandhouding tussen blanken en inheemsen. UET ZESJARIGE Amerikaanse jon- getje Bobby Greenlease, dat tien dagen geleden door een roodharige vrouw werd ontvoerd, is vermoord. Men heeft het lijkje in de buurt van Kansas City gevonden. In verband hiermee heeft de politie drie perso nen, twee mannen en een vrouw, ge arresteerd. Een der mannen heeft de moord bekend. Het trio staat bij de Justitie slecht aangeschreven en is reeds eerder veroordeeld wegens be roving, diefstal en het lastig vallen van een klein kind. De vrouw vervoegde zich tien dagen geleden bij een r.k. school te Kansas Een botter, welke door een beurtschip per van de mond van het Keteldiep naar Amsterdam werd gesleept om daar te worden omgebouwd tot woonark, is gis teren vijf kilometer ten Noorden van de Oostpunt van Lelystad gezonken. Toen het scheepje, aan boord waarvan zich niemand bevond, water maakte en begon te zinken, moest de beurtschipper zijn -leep loslaten Het wrak van de botter levert gevaar op voor de scheepvaart. City, die het kereltje onder haar leer lingen telde, en deelde mede, dat zij een tante van Bobby was. Zij moest hem afhalen, omdat zijn moeder ern stig ziek was. Op uitnodiging van de onderwijzeres bad zij in de kapel van de school voor het herstel van Bobby's moeder en verdween toen met het kind. Toen het jongetje niet thuis kwam, stelden de ongeruste ouders zich met de school in verbinding. Daarbij bleek, dat het verhaal over de ziekte van mevrouw Greenlease geheel ver zonnen was. Kort daarop stelden de kinderrovers zich met de familie Greenlease in verbinding Zij eisten een losgeld van zeshonderdduizend dollar, dat afgelopen Zondag is vol daan. Het is nog niet bekend of het kind toen al dood was. Het grootste deel van het losgeld is achterhaald De verdwijning van Bonby Green lease heeft in de Ver. Staten bijna evenveel medeleven opgewekt als de ontvoering van de baby van Charles Lindberg in 1932. Het lijkje van de kleine jongen is ge vonden in een plastic zak, die begraven was in de tuin v; een landhuisje Op hei; g.afje waren bloemen geplant, om het aan de aandacht te onttrt' k De drie verdachtpn kunnen jT hun mis drijven mot de dood worden gestraft. Deze st f wordt in de staat Missouri waar het misdriif is gepleegd in de gaska ner ten uitvber gelegd. heid van zijn woning en kreeg eerste hulp van zijn gymnastiekonderwijzer, die de politie waarschuwde en voor onmiddellijk transport naar het zieken huis zorg droeg. De toestand van de jongen, die uit de mond en borst bloedde, was gisteravond zeer ernstig. De dader is nog steeds niet gevonden. Men vermoedt, dat hij in paniek de duinen is ingevlucht. De recherche neemt voorlopig aan, dat het kinder spel is geweest. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren de heer C. L., directeur van de N.V. Boekhandel v.h. J. G. B. te Utrecht wegens overtreding van de winkelslui tingswet de principiële boete van één gulden of één dag opgelegd Tegen de heer L. was veertien dagen geleden drie gulden of één dag heente- nis geëist. In eerste instantie was hij door de economische politierechter te Utrecht ontslagen van rechtsvervol ging op de overweging, dat hij reeds twintig jaar lezingen na sluitingstijd in zijn winkel organiseert en daarbij ook autoriteiten pleegt te ontvangen. De politierechter was derhalve van me ning, dat de heer L. er zich niet bewust van is geweest strafbare feiten te heb ben gepleegd. Het Hof is thans een andere mening toegedaan en heeft verdachte de boe te opgelegd, omdat de heer L. „zich heeft kunnen realiseren, dat hij moge lijk bekeurd zou worden". De Nederlander Harry Gerrits zou in Maart van dit jaar, op de sterfdag van Stalin, in het gevangenkamp 6124/1 te Stalingrad door een Russi sche wachtpost zijn neergeschoten. Deze mededeling is in het kamp voor uit de Sovjet-Unie teruggekeerde Duitse gevangenen te Friedland in Nedersaksen gedaan door een vroe gere politieman Gerrits zou in het kamp te Sta''"grad de enige Neder lander zijn geweest.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1