Stad en omgeving Pastoor C. A. H. van Veen in het priester gr af bijgezet r Jimmy Brown en de Oranjehemden FILMS VAN DEZE WEEK Wilt U even noteren? Nog geen beslissing over herziening Bouw van garages in Nieuw Den Helder IN HET KORT Vele honderden bewezen laatste eer aan diep-betreurd zieleherder Requiem-mis opgedragen in O.L.V.-kerk Plan „Centrum-* Het winkelcentrum in Nieuw Den Helder Wielrijdster gevallen TIVOLI „Fanfan la Tulipe" WITTE „Circus Arena" Personeel van „De Kooy" krijgt „Nachtvlucht" Postsluitingen voor de schepen van smaldeel 5 Postsluitingen voor Hr Ms „Dubois" TUSSEN HAAKS EN KUITJE D "r f ZATERDAG 10 OCTOBER 19«S JN HET PRIEïjTERGRAF op de R.K. begraafplaats „Sint Josepli rust thans ook i.et stoffelijk overschot van pastoor A. H. van Veen, die na een welbesteed leven als priester de eeuwigheid is ingegaan. In de nacht van Maandag op Dinsdag zegevierde het zwakke lichaam over de sterke geest. Zijn ziel heeft echter een hoger vlucht genomen dan ooit tijdens zijn aardse leven mogelijk was. De herinnering blijft aan een zieleherder, die vooral in Den Helder zeer geliefd was. Hij be tekende een vertrouwd steunpunt voor vele van zijn parochianen en maakte zich ook buiten de kring van hel kerkelijk leven in hoge mate gezien, zonder bewust daarnaar te streven. Vele honderden bewezen hem op de begraafplaats de laatste eer. T5E Requiem-mis, die gistermorgen om tien uur in de parochiekerk van O.L.V. Onbevlekt Ontvangen aan de Jan in 't Veltstraat werd opgedragen, droeg het karakter van de eenvoud, welke ook pastoor Van Veen had ge kenmerkt. De baar met het stoffelijk overschot, waarop twee kaarsen brand den, stond in het middenpad voor het altaar. Onder de honderden belang stellenden, die het kerkgebouw geheel vulden, waren vrijwel alle geestelijken uit het dekenaat Schagen, alsmede verscheidene priesters, die pastoor Van Veen in de loop der jaren als kapelaan hadden bijgestaan. De Mis werd opgedragen door deken A. H. Harst, met assistentie van kape laan Th. Scholtes als diaken en ka pelaan P. Krol als sub-diaken. Na de Mis sprak pastoor J. G. Verhoeff een treffend woord, waarin hij de over ledene herdacht als zieleherder en als vriend. In sobere bewoordingen ty peerde de grijze pastoor uit Breezand de vitale figuur van pastoor Van Veen, die met singuliere gaven van de geest was toegerust, maar altijd een man van grote eenvoud en nederigheid was ge bleven. In een diep besef van zijn roe ping was hij ook in de donkerste pe rioden van de bezettingsjaren steeds op zijn post. Zijn parochianen zochten hem nimmer tevergeefs. In Den Hei der blijft een lee|te achter, nu men zijn warme liefde, hartelijke belang stelling en rustige wijsheid zal moeten missen. Op aanwijzingen van kapelaan Scholtes werd in de Jan in 't Ve't- straat de rouwstoet geformeerd. Ach ter de R.K. harmoniekapel „Winnubst" werden de lijkwagen en de volgauto's opgesteld, en daarachter de deputaties van alle R.K. verenigingen en instel lingen hier ter stede. Namens het ge meentebestuur was hét voltallige col lege Van Burgemeester en Wethouders, met de gemeente-secretaris, aanwezig. Omstreeks twaalf uur begaf de stoet Van 29 Juni tot 27 Juli heeft ten raadhuize een ontwerp voor de her ziening van het plan „Centrum" ter inzage gelegen. Op grond van de We- deropbouwwet moet de raad binnen drie maanden een beslissing nemen, maar B. en W. kunnen daartoe nog geen afgerond voorstel indienen. Het overleg, dat over een bepaald punt met de directie van de N.S. wordt gevoerd, is nog niet beëindigd, en voorts zijn nog enkele bezwaarschrif ten in behandeling. Daarom stellen B. en W. de raad voor, de beslissing omtrent het ontwerp-plan voor drie maanden te verdagen. De firma De Vries en Dekkers, die voorneméns is een winkelcentrum in Nieuw Den Helder te bouwen, heeft thans ook voor de twee dagwinkels gegadigden gevonden. Het zijn de heren M. Bregman'en E. N. Heijligenberg. zich stapvoets, terwijl de kapel de treurmarsen van Chopin, de Hauwere en Bisselink speelde, langs de route Stakman Bossestraat, Ruyghweg, Overweg, Boerhaavestraat, Middenweg en Jan Verfailleweg naar de begraaf plaats. Op verscheidene plaatsen sloe gen groepjes belangstellenden het voorbijtrekken van de droeve stoet gade. Na de absoute op de begraaf plaats speelde „Winnubst" het ko-aal „Wenn ich einmal soll scheiden" uit Bach's „Matthaeus Passion". Deken Harst bedankte tenslotte namens het kerkbestuur en namens de familie voor de laatste eer, aan een onverge telijk priester en stadgenoot bewezen. Naarmate meer woningen in Nieuw Den Helder gereed komen, doet zich de behoefte aan garageruimte sterker gevoelen. Bij onderzoek is gebleken, dat in Nieuw Den Helder vijftien en in Huisduinen zes gegadigden voor een autobox zijn. Te Huisduinen is geen bouwgrond voor garages meer beschikbaar, maar op enkele binnenterreinen achter de Panagro-woningen in Nieuw Den Hel der kunnen er naar het oordeel van de directeur van Openbare Werken twaalf worden gebouwd. Weliswaar kan hiermee niet volledig aan de vraag naar garages worden voldaan, maar B. en W. geven er de voorkeur aan, voorlopig af te wachten in hoe verre het particulier initiatief in de verdere behoefte zal voorzien. De garages zijn geprojecteerd in drie blokken van vier. De beide bin nenste ruimten in elk blok wil men voorzien van een verzwaarde beton plaat, zodat zij eventueel als scherf- vrije schuilplaats dienst kunnen doen. De totale kosten met inbegrip van de bestrating der voorterreintjes, worden op f 31.300 begroot. Voor dit bedrag vragen B. en W. thans een crediet. De huurprijs is geraamd op f 3.35 per ga rage per week, inclusief de kosten van het waterverbruik. Gistermiddag om ongeveer half één kwam mevrouw R., die per rijwiel over de Ruyghweg reed, in botsing met een fiets van onbekend gebleven kinderen, die scherp voor haar langs de Reiger straat wilden inrijden. De wielrijdster viel en liep enkele verwondingen op. Zij werd naar het St.-Lidwinazieken- huis overgebracht. 110. Henkie begon, nadat hij de iuent van de zwarte lap had opgesnoven ijve rig rond te zoeken, maar wat Jimmy gehoopt hed, geschiedde niet. Hij be gon het verse spoor van meneer Balie- wipper niet te volgen. Een tijd lang snuffelde hij wat rond en toen blafte hij driemaal tamelijk verdrietig, alsof hij wilde zeggen: nee baas, ik zie er geen gat in, er valt hier niets voor mij te speurenJimmy keek hem even teleurgesteld aan. Hij had zo gehoopt, dat hij hier het aanknopingspunt van deze duistere affaire zou hebben kun nen vinden. Jimmy besloot de heer Ballewipper toch maar achterna te gaan.Jekón tenslotte niet weten Maar toen deze bij een barbier naar binnen wipte, maakte Jimmy maar rechtsomkeert. „En toch..", dacht bij. „En toch geloof ik, dat die Ballewipper de hoofdschuldige is, dat hij en nie mand anders dan hij de aanstichter js van Jackie's ontvoering. Hij drentelde terug naar de woning van meneer Bal lewipper. „Ik zou best eens in dat- huis een onderzoek willen instellen", brom de hij. „Stel je toch eens voor, dat Jac- kie dóér ergens in èen kamer of op de zolder of in de kelder zat opgesloten". Deze gedachte alleen al maakte Jimmy woedend. „Ik geloof, dat ik maar eens brutaalweg aanbel en probeer binnen te komen", gromde hijMaar hij had dit nog niet gedacht of zijn aandacht werd getrokken door twee kerels, die e op z'n zachtst gezegd nog al onguur uit zagen en die recht op het huis van me neer Ballewipper afkwame". Het was duidelijk, dat het individuen varen die niet in deze nette buurt thuis hoorden en er zelfs niets te maken hadden. Fanfan la Tulipe Gerard Philipe) beleeft tot en met Maandagavond in Tivoli vele romantische avontu ren, hetgeen uit deze foto moge blijken. Gerard Philipe en Gina Lollobrigida spelen de hoofdrollen in „Fanfan 18 Tulipe", de film die tot en met Maan dag in Tivoli op het doek wordt ge bracht. Het is een kostelijke, romanti sche geschiedenis, veelal een parodie, met veel humor, wilde en hartstochte lijke avonturen. Christian Jaque is verantwoordelijk voor deze geestige rolprent, die welis waar pretentieloos is, doch geraffineerd en in al zijn oprechtheid het aan schouwen meer dan waard. Er is tevens mee bewezen, dat men ook in Frankrijk de heldenfilms kan maken, waarin kerels als Douglas Fair- banks Jr. en Errol Flynn hun moed en behendigheid hebben getoond! Via het witte doek in de bioscoop aan de Koningstraat kan men tot en met Donderdagavond een kijkje nemen achter het ijzeren gordijn. In het voorprogramma draait een documen taire over een Russische expeditie met een walvisvaarder met de bijbehoren- PEGEVENS voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingediend bij het Agendabureau van de Helderse Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telefoon 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor de periode van Zaterdag 10 iot en met Zaterdag 17 October 1053. Zaterdag 10 Oct. 19.0021.00 Museum Den Helder. 20.00 Casino: Uitvoering „Accordeonola". 20.00 CJMV-gebouw: Instuifavond. 20.00 Formosa: Feestavond AMC Den Helder. 20.15 R.K. Volksbond: Ontspanningsavond NKJB. Maandag 12 Oct. Dinsdag 13 Oct. Woensdag, 14 Oct. 14.45 en 15.45 Casino: 19.30 Maripecantine: O. S. en O. bioscoop. 20.90 Postbrug: Ledenverg. Vrouwengroep P.v.d.A. 20.00 Casino: Toneelavond LSK/NSN. 20.00 Het Honk: Vergadering „Onze Kamerzanger" 20.00 Museum: Verg. Sierduivengroep „H. en O. 20.00 Mouton: Clubavond Personeelsver. „M.I.D." 20.00 Vakschool: V.U.-Lezlng „Israël". „Een Uur Muziek", Willem Adriessen. Donderdag 15 Oct. Vrijdag 16 Oct. 10.30 Marinecantine: O. S. en O. bioscoop. 20.00 Hét Hobk: Verg. Kanariegroep „H. en O." 20.00 Postbrug: Contactavond „Glasbaars". 20.00 MOOC-sociëteit: Amusementsavond. 20.00 Casino: Ledenvergadering Partij v d. Arbeid. 20.00 Postbrug: Ledenvergadering „Rasbora". 20.00 Casino: Feestavond Alg. Bond van O" van Dagen. 20.00 HDC-lokaa): Contactavond „De Gup". Zaterdag 17 Oct. 19.00—21.00 Museum Den Helder 20.00 Casino: Feestavond „De Postiljon". 20.00 Postbrug: Dansavond „Terpsichoré". 20.00 Formosa: Feestavond I.V.A. 20.15 R.K Volksbond: Lezing NKJB („Politie en recherche"). de vangschepen en sleepboten. Het convooi wordt gevolgd van Odessa via de Kaspische Zee, de Zwarte Zee, de Middellandse Zee en de Atlantische Op Donderdag 29 October wordt in de Marine-cantine aan de Buitenhaven de eerste contactavond voor het geza menlijke militaire- en burgerpersoneel van het Marine-vliegkamp De Kooy gehouden. De bekende Haagse toneel groep „d'Egelantier" zal een opvoering geven van „Nachtvlucht' (Flare Path) van Terence Rattingan, een voormalige air-gunner van de RAF. Het toneel stuk speelt in de laatste oorlog op een vliegveld, ergens in Engeland. Na afloop zal er gelgenheid zijn tot dansen. WERKTUIGKUNDIG INGENIEUR Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingeni eur de heer W. Vinke, alhier. Oceaan naar het Zuidpoolgebied. Dat levert een interessante reisreportage op,welke wordt gevolgd door vele scè nes uit het harde bedrijf van de wal- visjacht. De hoofdfilm is getiteld „Cir- cus-arena"en geeft een serie voortref felijke opnamen van een uitgebreide circusvoorstelling. Men is getuige van vele klassieke nummers, maar ziet ook een aantal staaltjes van exclusieve cir cuskunst. De film geeft wel de indruk, dat het circusbedrijf in de Sovjet- Unie op een bijzonder plan staat. Uiteraard geeft de film geen antwoord op de vraag, in -hoeverre 'het vertoon de' ^uitzondering of regel is. Dat bui len beschouwing gelaten kan men bij „Circus-arena"van een uitstekend pro gramma genieten. Met enige fantasie ruikt men de penetrante geuren van de piste.... Het oefensmaldeel 5, bestaande uit Hr. Ms. torpedobootjagers Evertsen en Kortenaer, Hr. Ms. fregatten Van Am- stel en De Bitter en Hr. Ms. onderzee boten Walrus en Zeeleeuw, vertrekt op 12 October voor een reis naar de noordelijke wateren. Post voor opva renden van de schepen van oefensmal deel 5 tijdens deze reis dient uiterlijk 15 October om 17.00 uur en 27 October om 12.00 uur op het Marinepostkantoor te Amsterdam (C.S.) aanwezig te zijn. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, marinenummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt de naam van het schip). Amsterdam C.S., Marine. Een haven dient niet te worden vermeld. In tegenstelling met hetgeen hier over eerder werd gepubliceerd, dient post voor opvarenden van Hr Ms fregat Dubois, welk schip thans on derweg is va^ Nederland naar de Koreaanse wateren ter aflossing van Hr Ms Johan Maurits van Nassau, en welke post wordt uitgereikt te Singa pore, Hongkong en Jokosaka, respec tievelijk uiterlijk 16, 23 en 29 Octo ber om 08.00 uur op het Marinepost kantoor te Amsterdam (C.S.) aanwe zig te zijn. Adressering als volgt: Naam, rang of kwaliteit, marins- nummer, aan boord van Hr Ms Du bois, Amsterdam C.S., Marine. De havens waar de post wordt uit gereikt, dienen niet te worden ver meld. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J. Udding, Lijsterstraat 40, telefoon 2588, en dj M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, tele foon 2485. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek W. H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. In Formosa vindt hedenavond de prijsuitreiking plaats van de Herfst- rallye van de Helderse Auto- en Motor club. In de bovenzaal van café Postbrug wordt morgenochtend om half elf weer een evangelisatie-bijeenkomst voorniet- kerkelijken gehouden. Om half elf morgenochtend wordt in het Tivoli-theater de film vertoond, welke van de Tour de France 1953 is vervaardigd. Hr. Ms. „Douwe Aukes" is gisteren uit Rotterdam in Den Helder terugge keerd en doorgegaan naar het bassin. Hr. Ms. „Orkaan" is naar de Werf gegaan. Gearriveerd zijn de palingboeier „Solglint", op weg naar Den Oever, en de kustvaarder „Van Braekel". Het is morgen hoog water om 9.00 en 21.25 uur. en laag water om 3.25 en 15.40 uur. Maandag is het hoog water om 9.35 en 21.50 uur, en laag water om 3.50 en 16.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 14,0 graden Celsius. HERKENNING IK, Scorpius, heb Gradus gisteren gevraagd, of hij had gelezen, wat Tribunist in het Helder-nieuws had gedicht, „Ja", antwoordde hij, „er stond, dat het na de rust niet meer boterde, en dat Helder 2 met tien man ging spelen, en dat Alcmaria met-twee doelpun ten deze wedstrijd wist te winnen!" Hij begreep dus evenmin ■als ik, waarom Helder 2 met tien man was gaan spe len. Vervolgens heb ik onze correspondent te Zierikzee gebeld, ook al naar aan leiding van het geschrijf van de Tribunist, en hem gezegd, dat deze laatste zich nogal schijnt aan te trek ken het stukje „Stem in het kapittel", betreffende een in ciuootaaajes-schnjvenae Cornelis Bos. „Wat toeval lig", antwoordde onze Cor respondent aldaar,heet Tribunist dan ook Cornelis Bos?" Ik zeide, het niet te we ten, waarop hij weer: „Hier mede is ten stelligste het bewijs geleverd, dat maar niet iedereen de gelegenheid mag hebben in clubbladen te schrijven. Ge ziet het, men meent zich in zo'n los krabbeltje over verkeerde toestanden onmiddellijk te herkennen!" Kent gij", zo vervolgde ik, „wellicht een journalist met een ball-point van .95 cent? Tribunist heeft zulk een man ontmoet en zeer met hem te doen gehad!" „Welk een goed mens", zuchtte aan de andere kant de stem van onze corres pondent. Heeft 'ie dat alle maal geschreven? Waren alle mensen zo meevoelend en persoonlijk gegeneerd, wij zouden een "betere we reld krijgen. Wat zeg je? Heeft Tribunist, omdat hij enkele jaartjes ouder is, die journalist toen een goede raad gegeven? En gratis nog wel? Och, dat is heel mooi. Heel goed geschreven! Het doet mij denken aan m'n grootvader, die enige jaar tjes ouder is dan ik weer ben. Ja, hij meent het best, maar ik léat hem altijd maar; da's aardig voor hem. Op die heel verstandige leeftijd enfin, je weet het. Misschien lopen er bij jou in Den Helder nóg wel een paar rond, die een raad van Tribunist nodig hebben. Bereid die mensen even voor: gelijk geven moeten ze, ja, dat is het verstan digste". Ik heb onze correspondent te Zierikzee vriendelijk dank gezegddoch niet dan nadat ik hem had gevraagd, waarvan hij leeft. „Van m'n werk natuurlijk!", riep hij uit. „O", zei ik, „daar heeft Tribunist ook nog iets over gezegd. Ja, iets in de geest van dat wij allemaal van elkaar leven. Is het jou misschien bekend waarvan een huurophnler zijn boter ham heeft? O. van mensen, die niet vrij zijn in de keuze van hun woning. O, ja". Mijn vriend te Zierikzee kan het zo raak typeren; jammer, dat Tribunist dit niet heeft ontdekt. En jam mer voorts, dat hij, om wel ke reden ook, zo dikwijls bezioaren heeft tegen één bepaalde krant. Ik bijvoor beeld, durf gerust óók iets over het blad te zeggen, dat mij, qxia beginselen, aan het lijf is gegoten. CURSUS E Commissie voor Huii- houdelijke Voorlichting heeft verscheidene cursussen uit te dragen, vernam Gra dus andermaal. Zo kunt ge u, dames, verder bekwamen in de materies: naaien( ko ken, eenvoudig versieren van dames- en kinderkle ding, kinderverzorging en „EHBO in het gezin". Als ge wilt meedoen, dan kunt ge u opgeven op Dinsdag van twee tot vier uur en op Donderdag van twee tot vier uur en van zeven tot aeht uur aan de Vakschool voor Meisjes. Leerzame lessen! ACTIE TERST dit briefje: „Zoals u bekend is, heeft kort geleden de verzekerings agent Van E. een bedrag van f 900,verloren. Aan gezien de vinder zich niet meldt, moet voornoemde heer het gehele bedrag aan zijn maatschappij terugbe talen. Beleefd verzoek ik u, eventueel ingekomen giften in uw blad te willen ver antwoorden. Hierbij de eefste bijdrage". Deze bestond, waarde Gradianen, uit een gulden, welke door uw stukjesschrij ver zorgvuldig in een enve loppe is weggesloten. Hij piekert er intusen over, de ze „piek" te geven aan gla zenwasser Anchelon, die zelf een actie op touw heeft gezet. Het is zijn be doeling, al zijn klanten om een bijdrage te verzoeken, ten einde over enige tijd de heer Van E. enigermate te kunnen tegemoet komen, De heer Anchelon vindt het verlies voor de heer Van E. vreselijk. Gradus, die toevallig Anchelon's lijst kon inzien, ontdekte reeds dat Anchelon en zijn vrouw ieder een rijksdaalder voor dit doel hebben geofferd. Dit gebaar verdient onge twijfeld navolging. Mis schien kunt ge óók iets missen voor de actie van glazenwasser Anchelon. Desgewenst via Gradus. COMPETITIE Moge Gradus u ditmaal de jongste uitslagen door geven van de Marine-com petitie Nieuwediep: Nep- tunus—Hertog Hendrik 1-5: KIM—MWK 2-3; MWK Artillerieschool 2-2; Miinen- dionst-CZM 3-4; De Kooy LSK 2-2. In de week van 19 tot 23 October worden gespeeld- Maandag 19 October: De KooyKVO; Dinsdag 20 Oc tober Hertog Hendrik—TA; Woensdag 21 October: Mtj- nendienst—LSK; Donderdag 22 October; CZM—MWK. DIAMANT QP 12 October, Maandag a.s. dus, hoopt weer een echtpaar het diamanten hu welijksfeest te vieren. Ja, dan is het de dag, waaarop zestig jaar geleden P. Kok en C. van der Plas zich „man en vrouw" lieten ver klaren. Het behoeft geen betoog, dat deze Gradus het echtpaar nog graag even de hand zal komen drukken. VIJFTIG IN 1916 is Martinus Koorn zelfstandig als melkboer begonnen. Twee jaar later startte hij op de Binnenha ven een zaak, en die zaak hééft en drijft hij momen teel nog, zij het thans één perceel verderop, op num mer 146. Uw Gradus heeft het over melkslijter Koorn, die morgen. Zondag 11 Oc tober. vijftig jaar is ge trouwd met Magdalena Jo- hanna Koedijker. De bruide gom werd op 23 April 1880 in Den Helder geboren, en de bruid zag op 24 April 1882, eveneens in Nieuwe diep, het levenslicht. Uw Gradus heeft gisteren met deze krasse en zeer ge zonde oudjes, die zelf nog het gehele bedrijf gaande houden (Martinus achter de melkkar en zijn vrouw in de winkel en huishouden), een babbeltje gemaakt. Toen het gesprek op de sanering kwam, bleek de heer Koorn daarover bijzonder te spre ken. Hij heeft aan deze wijkverdeling destijds zelf van harte medegewerkt. En wist u, dat hij mede-oprich ter is van de Helderse Melkcentrale, en dat hij al één en dertig jaar lang deel uitmaakt van het bestuur? Hij is er-nu zelf reeds ver scheidene jaren voorzitter van, en als zodanig weet hij van de plaatselijke situatie heel wat. Zijn collega's mo gen hem, want Donderdag avond kwam een deputatie hem toespreken en zijn vrouw en hem een fraaie, gemakkelijke stoel (voor beider gebruik) aanbieden. Het echtpaar zal er slechts gebruik van maken tia be ëindiging van de dagtaak, want hun werkzaamheden hopen zij voorlopig nog niet neer te leggen. Waarom ook, als je kerngezond bent! Het gouden paar had drie zoons en een dochter. In de oorlog is een der jongens overleden. Het aantal klein kinderen bedraagt dertien. Vele familieleden zullen Zondag het gouden huwe lijksfeest meevieren; thuis op het adres Binnenhaven 146. en voorts in „Bcllevue waar van vier tot zes uur gelegenheid is tot geluk wensen. Het gouden paar Koehooorn-Koedijker

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2