Besluiten over millioenen voor woningbouw en nieuw lyceum Grondkosten dwingen tot verdieping bouw Blikken en zinken bruiloft Nederlandsche Reisvereniging schonk „Europa-cocktail" Vele onderwijszaken in discussie Ook aandacht voor eigen land IN HET KORT Filmavond NCGOV Gemeenteraad Den Helder Garages Kleuterscholen B.L.O.-onderwijs Lyceum SUEL BVITINAOEM Schoolmelk Woningbouw Zuigelingen Witte vertoont: Hyena's der samenleving Zes fraaie kleurenfilms in „Formosa" DE. Helderse toneelvereni ging „ANA" heeft in on ze stad in betrekkelijk kor te tijd een uitstekende naam gekregen. Men heeft het al dikwijls kunnen lezen. Het doet Gradus veel genoegen, dat ANA ook in Alkmaar, waar voor de buurtvereni ging „Bloemwijk" het be kende stuk „Mensen in nood" werd opgevoerd, bij zonder veel succes heeft mogen boeken. Moge hij uit de Alkmaarse Courant even aanhalen: „Dank zij het ge routineerde spel van de to neelgroep heeft het stuk zijn volle pond gekregen en niet nagelaten een overweldigend succes te oogsten". Een ex tra pluim voor hun spel kregen de heren B. Damen, P. Bruin en K. Hoornsman. Weer zege voor HPSV 1 TUSSEN HAAKS EN KUITJE GESLAAGD WOENSDAG 21 OCTOBER 1958 ZESTIG PUNTEN telde de agenda voor de raadsvergadering van gisteravond en dat legde de vroedschap al bij voorbaat zekere restric ties op bij de behandeling, wilde men althans de sluiting op een rede lijke tijd tegemoet kunnen zien. Nodig waren een scherpe selectie van de te maken opmerkingen, een zo puntig mogelijke woordkeus en zo weinig mogelijk „herkauwen". Dat verdiende vooral aanbeveling, indien men de discussies over de belangrijkste punten niet wilde laten ver drinken in een taaie stroom van onbenulligheden. Zo erg is het geluk kig niet geworden, maar het heeft weinig gescheeld. De raad van nieuwe samenstelling werkte kennelijk nog wat stroef en het viel voor de op merkzame toehoorder moeilijk, vast te stellen waaraan het precies schortte. De ploeg was waarschijnlijk nog onvoldoende ingespeeld en dat maakte de op verscheidene punten zo belangrijke vergadering, die op enkele minuten na vier uur duurde, lang niet altijd interessant. De eerste détailkwestie werd aan de orde gesteld door de heer J. Kikkert (PvdA), die vroeg, hoe lang het nog kan duren voor de doorbraak over het stationsemplacement tot stand komt. Wethouder P. S. van der Vaart antwoordde: „Dat kan nog wel even duren". Het college van B. en W. be tracht de meeste spoed. Als het plan straks uitgewerkt ter tafel komt, zal de raad over het tempo van uitvoering moeten beslissen. De voorgenomen bouw van twaalf garages in Nieuw Den Helder had niet de onverdeelde instemming van de heer M. Blom (VVD). Hij vond het al erg genoeg, dat de gemeente ,zich met de bouw van woningen moet bezig houden en zag hier een taak voor het parti culier initiatief. Verder was z.i. de voorgestelde huur van f 3.35 per week aan de hoge kant. De heer G. J. E i.i 1- d e r s (Prot.-Chr.) meende zelfs, dat iemand, die een auto kan aanschaffen, zelf ook maar voor een garage moet zorgen. Hij zou er bezwaar tegen heb ben, als men de garages als pakhuis ging gebruiken, zoals elders in de stad het geval is. Wethouder Van der Vaart ant woordde, dat het college de belangen van de „particuliere sector" wel dege lijk onderscheidt. Er wordt een voor zichtig beleid gevoerd. In Nieuw Den Helder doet zich het bijzondere geval voor, dat de gemeente eensdeels in een behoefte wil voorzien en andersdeels het ontstaan van particuliere enclaves in gemeentelijke complexen wil tegen houden.. Wat de huurprijs betreft be toogde de wethouder, dat de exploita tie rendabel moet zijn. In antwoord op een vraag van de heer Eijlders zei hij, dat de bouw van deze garage niet gaat ten koste van het voor de woningbouw beschikbare volume. Het voorstel werd toen zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Omdat nog geen zekerheid bestaat over de bouw van een nieuwe bioscoop aan de Spoorstraat voelde de heer S. Prins (WD) ervoor, de vaststelling van het enigszins gewijzigde wederop- bouwplan A nog even aan te houden, maar wethouder Van der Vaart wees op de urgentie van andere objec ten in hetzelfde plan. Hij achtte uit stel ongewenst en de raad sloot zich daarbij aan. f4.000.000 Rond vier millioen gulden werd ge vraagd voor het bouwrijp maken van gronden ten Oosten van de Jan Ver- failleweg. De heer S. Prins (WD) drong aan op een intensieve bebouwing. De pr(js van de grond in deze plande- len is f 24.75 per vierkante meter, ofte wel rond f 3500 per woning. „Meer hoogbouw" was het advies van de heer Prins, ook al om zoveel mogelijk cul tuurgrond te sparen. Nadat wethouder Van der Vaart had verklaard, dat het college van B. en W. eenzelfde mening was toegedaan, fourneerde de raad de gevraagde cre- dieten zonder hoofdelijke stemming. Op dit punt volgde toevallig het voor stel inzake stringente richtlijnen bij het reserveren van bouwgrond. Uit alle fracties kwamen instemmende geluiden. Unaniem was men van oordeel, dat se rieuze gegadigden een zekere bescher ming verdienen tegenover degenen, die grond in optie hebben gekregen. De heer S. Prins (VVD) drong echter aan op een wat ruimere termijn, omdat zelfs de meest serieuze gegadigden niet al tijd in staat zijn, hun plannen binnen zes maanden bouwklaar te krijgen. Dat hangt tegenwoordig van zoveel instan ties af. Wethouder Van der Vaart was van mening, dat het hebben van een grondclaim ook financiële verplich tingen behoort mee te brengen, anders zou de gemeente onnodig een groot renteverlies lijden. Dit geluid bracht de heer M. Blom (VVD) in het geweer. Hij verklaarde, tegen het voorstel te zuilen stemmen, als de financiële over wegingen zwaarder wogen dan de be langen der serieuze gegadigden. Hoewel de wethouder repliceerde, dat beide punten in het algemeen belang waren, zonder dat één ervan prevaleerde, handhaafde de heer Blom zijn stand punt. Met alleen zijn stem tegen werd het voorstel aanvaard. Met instemming begroette de raad het voorstel inzake een betere subsidie regeling voor het kleuteronderwijs. De heren S. Prins (VVD) en J. H. Smith (PvdA) braken in dit verband een lans voor genoemd onderwijs. Eerstgenoemde wilde bovendien graag weten, welke rechtspersoonlijkheid de vereniging het;.'!, die de Nutskleuter- scholen exploiteert. Wethouder J. J. Landman deelde mede, dat alleen voor de nieuwe school van „Jachin" het bouwvolume is toe gewezen. Wat de vraag van de heer Prins betreft, moest hij het antwoord schuldig blijven, maar de voorzitter burgemeester mr G. D. Rehorst, kon mededelen, dat het de bedoeling is, voor de Nutskleuterscholen een stichting in het leven te roepen. De heer Prins verklaarde, dat reeds te weten. Vier stadgenoten hadden op grond van de L.O.-wet een bijdrage uit de gemeentekas gevraagd in de reiskosten van hun kinderen, die de bijzondere B.L.O.-school in Alkmaar volgen. De heer J. H. Smith (PvdA) wilde hun recht op een dergelijke tegemoetko ming niet betwisten, maar hij zou het in het belang van de kinderen vinden, wanneer de ouders hen in Den Helder naar school lieten gaan. Ook de heer S. Prins (VVD) meen de, dat deze ouders de belangen van' hun kinderen slechts dienden. De heer G. J. E ijlders (Prot.-chr.), die de genoemde bezwaren kan aanvoelen, was van oordeel, dat de raad zich hun kinderen slecht dienden. De heer R a n (KVP) ging nog verder en bracht een eresaluut aan de ouders, die hun kinderen op principiële gron den naar een school in een andere ge meente wilden zenden. Zonder te willen tornen aan de vrij heid en de rechten der betrokkenen, bracht wethouder J. J. Landman als zijn zienswijze naar -voren,—dat-- de- overheid in déze wel degelijk een taak heeft. De betrokken ouders hébben er blijkbaar geen idee van. hoeveel narig heid zij op de schouders van hun kin deren leggen. Hij verklaarde zich be reid, de ouders persoonlijk daarover aan te spreken. „Als U dat dan maar niet doet in Uw kwaliteit als wethou der." aldus de heer Eijlders. Het laatste en zeer bezadigde woord over deze kwestie sprak de voorzit- t e r, die uit zijn ervaring als burge meester van Callantsoog en later van Texel kon spreken. „Met alle respect voor de vrijheid, die de mensen in de ze dingen hebben, kan ik niet begrij pen, dat de ouders hun kinderen zover laten reizen. We moeten niet vergeten, dat het hier kinderen van de B.L.O.- school betreft, anders zouden we niet protesteren. Wat nu gebeurt, is voor de kinderen funest!" Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost £3 (Advertentie, Ing. Med.) Herinnerende aan het Lyceum-plan, dat de vooroorlogse gemeenteraad op 26 April 1940 aanvaardde, begroette de heer J. H. Smith (PvdA) met groot enthousiasme het door prof. Wieger Bruin ontworpen plan voor het nieuwe gemeentelijke Lyceum bij het Timor- park. Zulk een „op de groei bereken de" onderwijsinrichting voor vijfhon derd leerlingen achtte hij vooral voor het Den Helder der toekomst van on schatbare waarde. Ook de heren C. Ran (KVP), S. Prins (VVD), C. Bakker (PvdA) en J. H. Ke ijzer (Prot.chr.) lieten een instemmend commentaar horen. In antwoord op een vraag van de heer Ran merkte de voorzitter op. dat men zal trachten, binnen de ra ming van rond f 1.750.000 te blijven, ook al brengt de huurcompensatie wel licht consequenties mee. Zonder hoofdelijke stemming ver klaarde de raad zich met het Lyceum plan accoord. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming werd het voorstel, om op een drietal scholen een proef te nemen met de veelbesproken „schoolmelkvoorzie- ning" aanvaard. Wederom werden eerst met name door de heren J. H. Smith (PvdA), G. J. Eijlders (Prot-chr.), C. Ran (KVP) en J. J. Landman (namens het college van B. en W.) verschillende aspecten van dit vraagstuk belicht. Voor alle spre kers gaf het de doorslag, dat het rap port van de Schoolartsendienst een minder rooskleurig beeld gaf van de gezondheidstoestand van de school jeugd, en voorts, dat 92 procent van de ouders der leerlingen op drie „proef scholen" hun instemming hadden be tuigd. Het voorstel inzake de bouw van 138 woningen en 11 garages ten Oos ten van de Jan Verfailleweg gaf me vrouw A. Mulder-Bonke (PvdA) stof voor haar „maiden speech" in de raad. Rustig en duidelijk, op een wijze die de voorzitter een compliment ontlokte, kwam zij met enkele op merkingen van practische aard. Wet houder Van der Vrart, die na mens B. en W. antwoordde, legde er de nadruk op, dat de financiën aller lei beperkingen opleggen. Hij zegde echter toe, dat de gegeven suggesties de nodige aandacht zullen krijgen. Tot de heer M. 31om (VVD), die had gevraagd hoe het stond met het bouwvolume van de gemeente, zei de wethouder, dal de gemeente nog kon beschikken over een volume voor 77 woningen. Dat wordt nu door dit plan overschreden. Waarschijnlijk zullen Gedeputeerde Staten geen bezwaren hebben en eventueel een voorschot geven op het volume voor 1954. Zonder hoofdelijke stemming ver strekte de raad de gevraagde credie- ten tot een totaal bedrag van f 2.153.308. Hoewel de heer M. Blom (VVD) een warm gevoel van medeleven met zieke zuigelingen demonstreerde, ging de raad ermee accoord, dat ook ten opzichte van deze patiënten de tarie ven van het gemeente-ziekenhuis met f 0,30 per dag worden verhoogd en dat zieke zuigelingen worden gelijkgesteld met volwassen verpleegden. De heer C. Steenlage (PvdA) achtte het volkomen juist, dat het gemeentebe stuur deze gerechtvaardigde methode om het grote exploitatie-tekort te ver kleinen wilde toepassen, temeer om dat in bijna alle gevallen de kosten van verpleging door de ziekenfondsen worden gedragen. De benoemingsvoorstellen werden conform de bijlagen afgewerkt. Hier na kwam de rondvraag aan de orde, welke geen bijzondere opmerkingen opleverde. Enkele minuten vóór mid dernacht sloot burgemeester Rehorst de vergadering. De Denen maken, zover dit tot ons in Nederland doordringt, meestal films die nogal zwaar op de hand zijn. Daar om is het wel eens de moeite waard, te gaan zien, wat zij op het gebied van de „thriller" presteren. Dat kan men tot en met Donderdagavond in de Wit te bioscoop, waar „Hyena's der samen leving" wordt vertoond. De resultaten zijn ons wat tegen gevallen. Er is waarschijnlijk mair één land, dat de misdaad (en uiteraard de bestrijding ervan) zo suggestief kan verfilmen, dat men rillingen over de rug krijgt. En dat is Amerika. Toch is „Hyena's der samenleving" een boeien de rolprent, en dan voornamelijk wat de constructie betreft. Er zijn spannên- de gebeurtenissen Cwat traag welis waar), fraaie opnamen, een goede rol bezetting en een licht klimmende span ning naarmate de tijd verstrijkt, doch het vele boeiende wordt dan teniet ge daan door een povere en allerminst verrassende ontknoping. Het verhaal draait om insuline-smok- kel. een onmenselijke handel. Hoofd rollen worden vertolkt door Ebre Ro de, Tove Maes en Gunnar Lauring. qe AMBTENAAR van de Burgerlijke Stand heeft mijn aandacht gevestigd op een ontwikkelingsgang, die een gewijzigd journalistiek inzicht zal meebrengen. Ter secretarie in namelijk een baby ingeschreven, die maar dat staat niet in de papieren de dochter is van een stadgenoot, wiens echtgenote drie maanden geleden van een welgeschapen zoon beviel. Nochtans is van een tbiologisch wonder geen sprake, eerder van een soort geestelijke en morele herbewapening, als ge niet van een ontwapening wilt spreken. De man is namelijk wel de vader, maar de echtgenote is niet de moeder. Als moeder fungeerde een kantoormeisje, dat een jaar geledén een groots verlovingsfeest vierde, kort voor haar beminde aangebedene een zeer lange reis over zee ging maken! De verloofde is nog niet terug. Van hem wordt een diep en warm begrip verwacht, maar de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand gelooft, dat hij zijn ring zal teruggeven. Als het een beetje tegenloopt, gebeuren er nog gekke dingen en komen er over een poosje grote stukken in grote kranten, over een rechtbank met een ver dachte, een serie getuigen en een stapel psychiatrische rapporten. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand ziet het er nog van komen, dat we vreemde advertenties in de krant zullen tegenkomen. Ongeveer met deze inhoud: ..Jantje, Marietje en Pietje delen tot hun vreugde mede, clït hun ouders, Willem Potdeksel en Geesje Lepelhouder, eindelijk een woning hebben, zodat zij in het huwelijk kunnen treden. De voltrekking zal op 25 dezer ten raadhuize plaats hebben". De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand zei, dat we zo'n advertentie nu vreemd zouden vinden, maar over vijf-en-twintig jaar (zullen we elkaar nog steeds beminnenhelemaal niet meer verwonderd zullen kijken. Dat is dan vanwege de vooruitgang. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand zei verder, dat hij altijd graag - de stukken over gouden en diamanten bruiloften leest. „Dat loopt ook op z'n eindje", zei hij profetisch. „Als u over vijf-en-twintig jaar nog in de journalistiek bent, zult u enthousiaste stukken schrijven over vijfjarige bruiloften. Dat zult u dan een blikken bruiloft noemen. Als een echtpaar tien jaar getrouwd is (een zinken bruiloftkomt er een plaatje bij en aan een zilveren bruiloft wordt een hele pagina gewijd!" Aldus de Ambte naar van de Burgerlijke Stand, die al minstens vijfhonderd paartjes de ..voornaamste bepalingen uit het burgerlijk ivetboek" heeft voorgehouden. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand keek een beetje terneergeslagen, toen hij dat allemaal tegen me zei. Maar de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand is een tikkeltje ouderwets. „Een aardige man, maar wel een beetje conservatief", aldus de openbare mening over deze Ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Als hij met pensioen gaat, hoop ik een leuk stukje over hem te schrijven. Van onze correspondent te Zierikzee). De afdeling Den Helder van de Nederlandse Reisvereniging heeft gis> teravond in Formosa veel eer ingelegd met het programma „Europa' cocktail dat bestond uit een korte inleiding door de heer P. Wiegman van het Centraal Bureau en de vertoning van een zestal kleurenfilms welke een kostbare schat aan propagandamateriaal vormt. Het ligt in tussen voor de hand, dat deze avond al verlangend doet uitzien naar het grote Oostenrijk-programma, dat op 4 November in Casino zijn beslag zal krijgen. De heer Wiegman heeft zich een goed verteller getoond, en tot besluit van zijn inleiding liet hij zelfs horen, dat hij ook in de voordrachtskunst geen leek is. Op bewonderenswaardige wijze vroeg hij aldus de aandacht voor Monte Carlo. Op deze manier maakte hij een waardevolle liefhebberij dienst baar aan zijn beroep. Daar slechts één der rolprenten van een gesproken tekst was voorzien, kon men de heer Wiegman ook tijdens de vertoning van de overige films be luisteren. Hij gaf uiteraard enige uit leg en verhaalde verscheidene aardige bijzonderheden. Zo konden de talrijke aanwezigen een kijkje nemen in Wa les, Oostenrijk, Duitsland, België, Zwitserland en Nederland. Dat ons NEGENTIG MEN had er geen rucht baarheid aan willen geven, aan het negentigjarig be staan van de Christelijke Vrouwenvereniging „Bidt en Werkt", omdat de leden er van bescheiden zijn en hun werk in alle eenvoud en liefde verrichten. Doch men kan ook té bescheiden zijn meent Gradus, en daar om heeft hij gisteren me vrouw de wed. Grolewal be zocht, die nu al zeven en twintig jaar presidente is van „Bidt en Werkt" en te voren drie jaar lang gewoon lid was. „Bidt en Werkt" maakt zich op maatschappelijk terrein verdienstelijk, als zelfstandige vereniging. Het negentigjarig bestaan viel eigenlijk op 26 Augustus jongstleden, doch omdat het toen vacantietijd was stelde men de intieme viering uit tot hedenavond in het HDC-gebouw in de Hoog straat. Bij oprichting heeft men zich ten doel gesteld: „het steunen van armen en wezen en van de zending onder Israël en de volke ren", doch van de eerste periode van het bestaan der vereniging is vrijwel niets meer bekend. Later begon men pakjes te zenden aan verschillende inrichtingen, zieken te bezoeken en ook plaatselijk de armen iets toe te stoppen. Het werk van de twee en zestig actieve dames-leden bestaat uit breien en naaien, waarna de vervaardigde goederen worden uitgezonden naar adressen, waar zij brood nodig zijn. De vereniging bekostigt dus uiteraard alles zelf middels haar leden en de begunstigers. Er kan, zo vernam uw Gradus, tegenwoordig he laas njet zo veel worden gedaan als vóór de oorlog het geval was. De tijden zijn veranderd en duurder gewordenNochtans vindt het „stille werk" voortgang, wddr en wan néér enigszins mogelijk. En het sympathieke vindt uw stukjesschrijver, dat al het naai- en breigoed z'n be stemming vindt zonder dat iets of iemand over „wel- doenerij" wordt lastig ge vallen. Hij hoopt, dat het sobere, intieme onderonsje van hedenavond een recht genoeglijk karakter mag dragen. GRAVEN het is louter toeval, dat Gradus van de week twee brieven kreeg over ja, noem het maar: graf schennis. Het eerste epistel luidde: „Ik heb mijn moe der begraven, Vrijdag 16 October en toen we Zondag het graf bezochten, waren van de bloemstukken de lin ten verdwenen, waarop stond „Rust zacht". Ik be treur het ten zeerste, dat men nog van een dode moet stelen. Het wordt hoog tijd, dat op de begraafplaats een goede controle wordt uit geoefend". Uw stukjesschrijver heeft het al eens gezegd: moeten er dan zelfs op kerkhoven nog „bewakers" worden aangesteld? Het schijnt van wel, wanneer men het twee de briefje leest: „Ik was Vrijdagmiddag op de be graafplaats om hier en daar bloemen te zetten, onder andere voor een mevrouw uit Curagao op het graf van haar zoontje. Wie schetst mijn ontsteltenis, toen ik Zaterdagmorgen (ik moest er zijn voor een begrafenis plechtigheid) ontdekte, dat de bloemen van het kindje z'n graf waren gehaald?! Is dat nu werk van kinderen of van grote mensen?" Uw Gradus tast, evenals u, in het duister, mevrouw. Het spijt hem, dat zulke dingen gebeuren. Wat er aan te doen is, weet hij oprecht niet. NOOD DANK yOORZITTER P. Maat van de afdeling Den Helder van de Bond van Ouden Van Dagen is weer dankbaar ge stemd jegens allen, die aan het welslagen van de feest avond hebben bijgedragen. Tja, het begin was al best. want de oudjes zongen bij de opening hartelijk het lijf lied van voorzitter Maal (het „Lang zullen ze leven") mee. Voorts heeft het be stuur het prettig gevonden dat mevrouw Rehorst aan wezig was, en dat hel Rood' Kruis van de heer Wintei ook ditmaal de „breng- en haaldienst" van de gebrek kige bejaarden heeft wille) verzorgen ACTII GLAZENWASSER Anche- lon heeft dezer dagen een punt gezet achter de inza melingsactie, welke hij heeft gehouden ten bate van ver zekeringsagent Van E„ die zo ongelukkig was een por tefeuille met f 900 te ver liezen. Hij verzocht uw stukjesschrijver zijn inzame lingslijstje te controleren en de giften op te tellen. Het geen is geschied. Het eind bedrag was f 156,75. Maar ja, actief als de heer Anche- lon is, pikte hij nog dezelf de dag bij een paar klanten weer f 5.75 meer, zodat hij uiteindelijk in het totaal voor de heer Van E. f 162.50 heeft bijeengebracht. Deze laatste zal er wel erg blij mee zijn, omdat hij nu ten minste niet de vólle f 900 uit eigen zak behoeft bij te passen. Dank aan Anchelon! LAMPJES ^yANNEER men voorheen 's avonds over straat fietste en de rijwielverlich ting gaf plotseling de geest, dan had men de keuze tus sen lopen of het risico van een bekeuring. Er is een op lossing gevonden, vertelde men Gradus. Verschillende rijwielhandelaren hebben nl. aan hun gevels automaten aangebracht, waaruit men fietslampjes kan betrekken. Er is zelfs een automaat, die niet alleen lampjes met schroefdraad of bajonetslui ting levert, maar tevens een compleet snoer. Wat een gerief, nietwaar? Alleen is intussen gebleken, dat kinderen de automaten niet met rust kunnen laten. Wellicht willen de ouders een oogje in het zeil hou den! LOTEN £EN trouwe lezer van deze rubriek kwam Gradus iets vertellen, dat hij gaar ne aan u allen doorgeeft In Tuindorp is namelijk 'een man van o-ngeveer dertig jaar gesignaleerd, die lootjes aanbood tegen een kwartje per stuk. De „Lootjes" wa ren snippertjes gelinieerd pa pier, ter grootte van twee centimeter, met een getal er op geschreven De baten, zo gaf de man voor, waren voor de „Helderse Zangers". Het lijkt er op, dat deze zaak „scheef" staat, vinden Gra dus' lezers ook niet?. Men zij dus gewaarschuwd. T eigen landje er bij was, heeft ons waarlijk goed gedaan. Te meer, om- ook in Nederland vele mooie en inte ressante plekjes te vinden zijn, al is men doorgaans niet bereid dit te er kennen. Zeker voor de buitenlander hebben de haven van Rotterdam, de polders en de molens hun bekoring! En niet voor niets pronkte de heer Wiegman met de wetenschap, dat de buitenlanders bijzonder te spreken zijn over onze wegen. Wellicht .was er een enkeling in dé zaal, die veronderstelde, dat de lieden met deze loftuitingen nog nooit in Den Helder zijn geweest.. Nog even een woord van waardering voor de zeer fraaie kleuren van de zes films, de fijn-gekozen illustreren de muziek en de algehele verzorging van deze avond. Dat in de bovenzaal een bruiloft was, welke aan het begin storend werkte, zal men nu ongetwij feld zijn vergeten. In zijn slotwoord kondigde de voor zitter, de heer J. Witsenburg, de Oos tenrijk-avond van 4 November aan, waaraan een veertiental buitenlandse artisten medewerking zullen verlenen. De ambtenaar van de Kinder wetten houdt vanmiddag van drie tot vijf uur spreekuur in het gebouw van de Keuringsdienst aan de Spoorgracht. Het wekelijks spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. De Helderse Stichting voor So ciaal Werk houdt vanavond van half acht tot half negen spreekuur aan het adres Piet Heinstraat 1, telefoon 2281. Voor het marinepersoneel wordt vanavond in de Marinecantine Buiten haven de film „Bezetene" vertoond. Het voor hedenavond aangekon digde pianorecital voor de Muziekkring moest wegens ziekte van Marie Thé- rèse Fourneau worden uitgesteld tot Donderdagavond 5 November. In de Nederlands Hervormde kerk aan de Palmstraat wordt op Donder dag 29 October een filmavond gegeven, uitgaande van de Nationale Christen- Geheelonthoudersvereniging. Vertoond wordt de speelfilm „Het grote offer", gemaakt naar het bekende boek van Gene Strottona Porter. 's Middags om drie uur begint een kindervoorstel ling, uiteraard met een ander pro gramma. Het eerste elftal van de Helderse politie heeft gistermiddag dé uitwed strijd tegen de Rijkspolitie te Heiloo gespeeld. De ontmoeting eindigde in een 51 overwinning voor onze stad genoten, nadat de rust met een 1—0 achterstand was ingegaan. Na een slechte eerste helft waren de doelpun ten achtereenvolgens van Van der Meulen, Dijkstra, Vos, Van der Meulen en Du Porto. Van Engeland op weg naar Ko penhagen deed gisteren de motorschoe ner „Jantje Eppina" Den Helder aan. In Nieuwediep is gearriveerd om paling te lossen de Deense kotter „Sol- glimt". Het is morgen hoog water om 7.00 en 19.35 uur, en laag water om 1.05 en 13.45 uur. De temperatuur van het zeewater was 13,8 graden Celsius. De herfst van 1953 heeft tot nu toe enkele zeer mooie dagen geboden, waarvan men, alvorens de winter in te duiken, nog dankbaar heeft geprofiteerd. Deze drie man nen genoten volop aan de Dijk, waar zij zich\een bankje kozen voor een knus praatje en een kijkje over zee. Bij het laatstgehouden examen te 's-Gravenhage slaagde voor derde stuurman Grote Handelsvaart de heer J. J. Runnenburg, leerling van de Zee vaartschool te Den Helder.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2