Smyslov stevent regelrecht op de overwinning aan Vragen staat vrij A0DUSIROOP DE WONDERE WAERELT Na heftige debatten werd het FIFA-team gekozen Dr J. Schouten wil liquidatie huidige toonstelsel Vier serieuze candidaten voor de tweede plaats Tweede Kamer over de begroting Schiphol in de mist O Duitse producenten willen beperking groenteninvoer Twaalf jaar voor moord te Bilthoven »,Oostfronters" op weg naar huis Bemanning „Ir Damme" krijgt legpenningen SNEL BUITEN ADEM Waar komt die olie vandaan Vier politiemannen gedood bij vuurgevecht 0.-Berlijn Indo-China gesprek in Franse Nat. Vergadering Uw gestel hunkert naar gezondheid Er is niets vergeten Dat mag huurder niet Het vruchtgebruik en de Noodwet Appelstroop gemaakt van suikerbiet Inwoning s-problemen Woningen neerzetten Levertraan met smaak Stel uw hart open Keuze Commissie besloot tot stopperspilsysteem De arbeids-therapie Last van zenuwen WOENSDAG 21 OCTOBER 1953 (Vervolg van pag. 1) Toen de vergadering om acht uur werd voortgezet, kwam de heer Schouten (AR) aan het woord, die verklaarde de millioenennota overzich telijker dan voorheen te vinden, doch nog wel wensen te hebben. Hij zei, dat er rekening is gehouden met de egali satie der kolenprijzen en vroeg de re gering naar haar plannen in deze. Aangaande de uitgaven der defensie verkeert men in zekere zin in duister nis. Hoe denkt de regering zich de verdere opbouw der defensie? De re gering meent, dat men met de huidige begroting in zee kan, doch spreker vindt, dat deze zich dan grondt op optimistische verwachtingen in een verre toekomst. Hij is van oordeel, dat het niveau der totale publieke uitga ven te hoog is. Ze bedragen een der de van het nationaal inkomen, dat is een te zware druk. De minister zelf zegt immers, dat de situatie zekere ge- varen in zich bergt.... Wat de belastingvoorstellen betreft, zei de heer Schouten eveneens, dat de compensatie voor de middenstand in het algemeen en voor de kleine onder nemer zeker te gering is. Over de loonsverhoging valt moeilijk iets te zeggen, omdat men te weinig weet over de onderhandelingen. Als de grief van de Raad van Vakcentralen juist is, dat men niet is gehoord voordat de regering besliste, wil spreker graag horen, waarom dit niet is gebeurd. Ook pleitte hij voor liquidatie van het huidige loonstelsel. Centralisatie op het gebied van de loonbepaüng is uit den boze. Met differentiatie van ar beid en bedrijfstakken wordt geen re kening gehouden. Er zijn standaard- lonen vastgesteld en dat heeft zwarte lonen tot gevolg. Tenslotte betoogde de heer Schouten, dat Ambon onrecht vaardig is behandeld. Ik kan instemmen met de belasting voorstellen, zo zei daarna de volgende spreker, de heer Lucas (KVP), o.a. omdat de begrotingscijfers de nodige reserves bevatten. Spr. vindt, dat de uitgaven van de departementen te royaal zijn. De commissarissenbelas- ting wil hij gaarne opgeheven zien. Geen afschaffing, maar vrijstelling tot f 1000. Als laatste spreker trad de heer H o f s t r a (PvdA) naar voren. Hij zei dat zijn fractie de suggestie voor koersverandering in het financiële be leid der regering afwijst. Dg krach- Op Schiphol was gisteravond geen verkeer meer. In de wachtkamers za ten tientallen passagiers, waaronder velen, die vanmiddag in 't Wembley- stadion de voetbalwedstrijd van Enge land tegen 't Fifa-elftal wensten bij te wonen. Om half tien gisteravond verlieten al len het vliegveld. Sommigen spoedden zich naar Hoek van Holland om de nachtboot te nemen, anderen werd door de KLM onderdak verleend in hotels. Naar verluidt, willen de fruit- en groentenproducenten in West-Duitsland opnieuw trachten de Bondsdag te be wegen tot het aannemen van een wet tot ordening van de markt in groenten en fruit. Ook in de vorige Bondsdag is daarop reeds aangedrongen, doch het is nog niet tot een behandeling van de verzoeken gekomen. De Duitse producenten willen door zulk een wet de buitenlandse concurrentie zoveel mogelijk uitschakelen. Twaalf jaar gevangenisstraf is door het Amsterdamse Gerechtshof opge legd aan de 27-jarige repetitor mr W. K. F. uit Bilthoven, zulks met aftrek van het voorarrest en met terbeschik kingstelling van de regering. Mr F. heeft zijn vader, oud-gemeentesecreta ris van Amsterdam, vergiftigd en po gingen gedaan, ziju broer dit lot te doen delen. De Utrechtse rechtbank veroordeelde hem tot twintig jaar ge vangenisstraf. Vijf en dertig Nederlandse krijgsge vangenen zijn gisteren uit de Sovjet- Urne te Berlijn aangekomen. Het trans- Port is op het Oostberlijnse station Koepenick door ambtenaren van het Nederlandse Consulaat te Berlijn over genomen. Het Consulaat heeft de be schikking over een autobus, die de gevangenen naar Nederland zal bren gen. De nacht van Dinsdag op Woens dag zullen de teruggekeerden in het kamp Friedland bij Goettingen door brengen. Woensdag wordt de reis naar Nederland voortgezet. Een der oud- kt'jgsgevangenen, Kees van Keilen, heeft verklaard om politieke redenen met naar Nederland te willen terug keren. tige financiële politiek is geen doel, maar middel om te komen tot een noodzakelijke sanering ter wille van een betere toekomst. De aangeboden begroting kan hij maar matig waar deren, omdat genoemde sanering wordt verschoven naar een verdere toekomst dan nodig zou zijn. Bedenkelijk vindt hij het teruglopen der investeringen Vergroting van de nationale produc tie is noodzakelijk. Het program der belastingverlagingen had hij graag zien gespreid over enige jaren. Toch zal hij voorstemmen. Vandaag vervolgt de heer Hofstra zijn rede. Als vanmiddag omstreeks drie uur de KLM-Liftmaster „ir Damme" van zijn triomftocht naar Christchurch op Schiphol terugkeert zal tijdens de hul diging de bemanning o.m. worden toe gesproken door ir P. J. J. M. Cuypers, vice-voorzitter der Koninklijke Neder landse Verenigng voor Luchtvaart. Het hoofdbestuur van de KNVVL heeft, toen de uitslag van de handicap race bekend werd, besloten elk der bemanningsleden de legpenning der vereniging als huldeblijk voor deze bijzondere prestatie toe te kennen. Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: 's werelds beste hoestsiroop (Advertentie, Ing. Med.) De vervuiling vun de stranden door dfgewerkte olie heeft thans zulke nor men aangenomen, dat men zint op maatregelen om aan het euvel paal en perk te stellen. Om te beginnen moet men een inzicht krijgen in de zeestro mingen in het gebied rondom de Brit se eilanden. Daarom zullen Britse vliegtuigen m de loop van het vol gende jaar in totaal tienduizend en veloppen met antwoordkaarten uit werpen Op een lijn die loopt van de Golf van Biscaje naar een punt hal verwege IJsland en de Hebriden. Va- cantiegangers in Noordwest-Europa zullen een kleine vergoeding ontvan gen, wanneer zij aangespoelde kaarten ingevuld opzenden naar een daarop vermeld adres Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt, dat vier Oostduitse politieman nen zijn gedood in een vuurgevecht met „een bende fascistische terroris ten" in het Oostberlijnse district Cott- bus. Twee leden van de „bende", on der wie de leider, werden gearresteerd, A.D.N. vermeldt niet, wanneer het gevecht heeft plaatsgevonden. Wel zegt het, dat de „terroristen" naar Oost-Duitsland waren gezonden door groepen „buitenlandse en Westberlijn- se agenten". De Franse Nationale Vergadering heeft zich gisteren met bijna algeme ne stemmen uitgesproken voor een debat over Indo-China op Vrijdag a.s. Dit betekent een morele nederlaag van de regering, aangezien premier Laniel verklaard heeft, dat de regering in dit stadium geen voorstandster van een debat is, omdat er spoedig onderhan delingen met Vietnam beginnen. Minister Eden heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de besprekingen met Egypte over de bases in de Kanaalzone een vergevorderd stadium hebben be reikt. Hij hoopt binnen enkele dagen een verklaring te kunnen afleggen. yERSCHILLENDE w(jze kippenhouders zjjn er de laatste tijd toe over gegaan om hun dierbaar pluimvee van „kippen- brillen" te voorzien. Dit zijn aluminiumplaatjes, die met dito spelden on wrikbaar in de boven snavels van het gevo gelte worden bevestigd. De kippen worden hier door eerst recht kippig, want het vóóruitzicht wordt haar ontnomen. De kippcnbril is een uitstekend paardenmid del gebleken tegen de onbedwingbare neiging van kippen en hanen om staart en lellen tot bloe dens toe te verwonden. Dergelijk gewond pluim vee is sterker vatbaar voor ziekten en de leg- prestatie gaat achteruit. De vinding is gebaseerd op de wetenschap, dat de sierselen van kop en staart slechts van een bepaalde gezichtshoek uit bezien jalouzie en vechtlust kunnen op wekken. De kippenbril is van Amerikaanse ori gine, maar wordt hier te lande reeds in grote getale door een bedrijf te Zeddam (Gelderland) vervaardigd. J-jET WEMELT van de nieuwe uitvinding? n. Een bedrijf te Goes heeft thans een apparaatje ontworpen, waal-mee restaurantbezoekers zonder moeite of ge rucht de aandacht van de ober kunnen trek ken, wanneer zij dorst, honger of een ongezon de neiging tot betalen hebben. Het apparaatje bestaat uit een electrisch lampje met het woord „Bediening!!". Op elk tafeltje wordt zo*n lamp je geplaatst en de be zoeker, die iets van de kellner verlangt, laat door een druk op een knopje het lampje branden. Het vrij sterke lichtje alarmeert de kell ner (hoopt men) en deze dooft het lampje weer, wanneer hij de bestel ling heeft genoteerd. Het is een vinding naar ons hart en onze maag, maar wij staan (of zitten) er toch nog wat sceptisch tegenover. Wij hebben bittere ervaringen wat betreft het wachten in restaurants en vrezen, dat het heel wat stroom zal gaan kosten, indien de lampjes blijven bran den tot de kellner is ge arriveerd. Niettemin wachten wij gulzig op een uitnodiging om de nieuwe vinding te komen testen. F)E STICHTING Neder landse Onderwijsfilm is voorbereidingen aan het treffen om een film te vervaardigen over het leven van onze Joost van den Vondel. Het scenario is reeds geschreven en een deel van de rolprent zal in Delft worden op genomen. Men zoekt in Delft nu naar een kamer, welke ongeveer vier me ter hoog is en een unieke zeventiende eeuwse in richting zal krijgen. Ook het glas-in-lood raam, 'waar doorheen Vondel zijn glas wijn werpt, zal niet ontbreken- Naar wij vernemen zal Clark Gable de rol van de grote dichter vertolken. (Advertentie, Ing. Med.) (Van een speciale verslaggever MET DE regelmaat van een goed gesmeerde machine stevent Smyslov op de einstreep af. Zijn partij tegen Taimanov in de 28e ronde, waarin dr Euwe niet behoefde te spelen, vertoonde precies hetzelfde beeld als zijn partijen uit de beide voorgaande ronden: een rustige opstelling, vervolgens afruil op grote schaal en tenslotte een remise- aanval. De hele partij duurde slechts 1'/J uur en telde 22 zetten. En toch was het niet eens de kortste partij van deze ronde, want Petrosian en Kotov hadden reeds op de 19e zet vrede gesloten. DAT DE jongere spelers in een lang en zwaar tornooi als dit een voor sprong hebben op hun oudere collega's, bewijst het resultaat van Geiler. Hij heeft drie partijen achtereen gewon nen, en zich daardoor met een ruk in de hogere regionen gewerkt. Zodra Gelier een bijzondere sterke zjgt heeft gedaan, beweegt hij zich met een te vreden glimlach op zijn gezicht door de zaal. Daarbij heeft hij de neus in de wind, en de kin ver vooruit gesto ken. Men ziet het onmiddellijk: als Gel- Ier zo door de zaal wandelt, dan is er iets in dè' partij dat hem'in verrukking over zichzelf brengt. Daarom begon zijn partij tegen Najdorf interessant te worder toen Geiler reeds op de 12e zet op de boven omschreven wijze begon heen en weer te lopen. Wat was het geval? In de zesde ronde had Najdorf een fraaie overwinning behaald op Petrosian, die hij eigenlijk geen schijn van kans heeft gegeven. Dezelfde variant heeft Geiler nu weer toege past maar op de 12e zet kwam hij met een belangrijke versterking voor den dag. Toch was de versterking niet zo sterk als Geiler gedacht moest hebben, want toen hij later weer ging wande len was zijn kin in de normale stand teruggekeerd en zijn neus naar de grond gericht. Een en ander was in overeenstemming met de gebeurtenis sen op het bord. Najdorf had een aan val op zijn dame-vleugel afgeslagen, en stuurde op de andere zijde een amokmakende pion in de vijandelijke gelederen. Najdorf heeft hiervan niet kunnen profiteren. De partij werd na 42 zetten in een voor Gelier gunstige stelling afgebroken. Szabo en Stahlberg hadden 30 zetten nodig om tot remise te besluiten. Het treffen tussen Bron- stein en Reshevsky bewoog zich aan vankelijk langs rustige banen. Toch moest ook deze partij worden afge broken met Bronstein iets in het voordeel. Tot een scherpe strijd kwam het alleen in de partij Gligoric Keres. De Zuid-Slaviër offerde in het begin van het middenspel een pion, maar kon die later -weer heroveren. Hij kon echter niet verhinderen dat Gligoric langzaam maar zeker in het voordeel kwam. De uitslagen van de 28e ronde luiden: SzaboStahlberg Viy. PetrosianKotov V:Taima nov—Smyslov y</t, AverbachBole- slavsky 14, "NajdorfGeiler, afge broken in betere stelling voor Geiler, GligoricKeres. afgebroken in betere stelling voor Keres, BronsteinRes hevsky, afgebroken in betere stelling voor Bronstein. De stand luidt thans: 1. Smyslov 17 pnt uit 26 partijen, 2. Reshevsky 14% pnt plus 1 afgebr. partij (26), 3. Bron stein 14% pnt plus 1 afgebr. partij (27), 4. Keres 14 pnt plus 1 afgebr. partij (26), 5. Petrosian 14 pnt (26), 6. Naj dorf 13% pnt plus 1 afgebr. partij (26), 7. Kotov 13</2 pnt (26), 8. Taimanov 13 pnt (26), 9. Geiler 12% pnt plus 1 afgebroken partij (26), 10 en 11. Bole- slavsky en Averbach 12'/s pnt (26), 13 en 14 Szabo en Euwe 11 pnt (26), 15. Stahlberg 7% pnt (27). De weg naar jeugdige gezond* held ligt voor U open. Neem Sanatogen puur krachtvoed* sel uiterst licht verteerbaar. Begin er nu mee. Nieuwe ener gie voegt U toe aan Uw gestel met iedere lepel (Advertentie, Ing. Med.) r)E IDEE, dat over uitkeringen van Sociale Wetten zoals Ziekte- of Ongevallenwet geen belasting zou moeten worden betaald is onjuist. De fiscus vergeet niets. Alle inko men is belastbaar. Indien de uitke ring geschiedt via de werkgever kan loonbelasting hierover worden afgehouden. pR STAAT inderdaad in het Bur- gerlijk Wetboek dat de huurder tot zich nemen mag hetgeen door hem werd aangebracht mits er geen beschadigingen achterblijven. De onderhuurder van een lezer wil een door hem aangebracht plafond van bouwplaten wegbreken. Deze platen zitten gelijmd en gespijkerd en weghalen kan niet anders dan be schadiging tot gevolg hebben, zodat dit o.i. niet is toegelaten. Onze le zer kan direct de schade laten op nemen en een eis tot schadever goeding instellen. pEN LEZER wil zonder daartoe verplicht te zijn een oude bloed verwante, die thans van de Nood wet trekt, helpen. Bij leven kan dit en zal de Raad van Arbeid de Noodwet niet aantasten als dit even overlegd wordt. Maar in dien onze lezer komt te overlijden krijgt de bedoelde bloedverwante het vruchtgebruik van een deel van de nalatenschap. Dit zal zeer zeker worden beschouwd als inkomen in de zin van de Noodwet. Wij zouden lezer willen aanraden reeds thans bij leven deze zaak eens met de Raad van Arbeid te bespreken zonder hem nochtans de garantie te geven dat bedoelde moeilijkheden kunnen worden omzeild. pEN LEZERES vraagt of het in- derdaad juist is dat appelstroop wordt gemaakt ven suikerbieten. Dit is gedeeltelijk juist. Het is noodzakelijk dat er ook een zeer goedkope en toch goede broodbeleg ging in de handel is. Daarom heeft de Regering goed gevonden dat be paalde Jam-fabrieken zelf stroop maken van suikerbieten en deze stroop met appels verwerken. Hier mede is vermeden de cyclus sui kerbieten naar de suikerfabriek, het raffineren enz. van de suiker, waardoor de kosten aanzienlijk la ger worden. Appelstroop is een in derdaad zeer goed en goedkoop product. QE INWONING en hoofdbewoning en de hoofdbewoning en inwo ning zullen het wel nooit geheel met elkaar kunnen vinden. Men vraagt nu weer wat nu precies de rechten zijn van de inwoning. Deze zijn precies gelijk aan de rechten van de hoofdbewoner. De verhou ding zoals die is tussen hoofdbewo ner en eigenaar is gelijk aan die van de inwoning t.o.v. de hoofd bewoner en dus omgekeerd ook. De hoofdbewoner treedt dus op als verhuurder en ook hij is verplicht de huurder te laten in het onge stoorde genot van het verhuurde. Indien een inwoner heeft gehuurd met mede-gebruik van keuken mo gen ook de gezinsleden van deze onderhuurder en zijn gasten of logé's van de keuken gebiuik ma ken, echter weer niet zo dat de hoofdbewoner practisch van het ge bruik wordt uitgesloten. In dat ge val ontstaat overlast en overlast is een reden voor huuropzegging De inwoning mag dus ook zonder toestemming van de hoofdbewoner gasten en logé's ontvangen, welk- dan ook. Evenwel mag hij geen inwoning verschaffen zonder toe stemming van de hoofdbewoner De inwoning mag ook sleutels la ten bijmaken (die hij later niet be hoeft af te geven, maar kan ver nietigen) en mag zijn vertrekken afsluiten. Overigens zal het nooit goed gaan als wederzijdse goede wil ontbreekt. DAN IS er een lezer, die denkt dat hij zo maar ergens een uit- neembare houten woning neer mag zetten op een stukje grond, indien de eigenaar van die grond het goed vindt. Dat zijn wij niet met die le zer eens en zouden hem dan ook aanraden zich eens met de Ge meente te verstaan. Ook daar voor heeft hij vergunning nodig. pEN LEZERES maakt zich zorgen over de vraag of levertraan met een smaakje minder vitaminen be vat dan normale levertraan. Dat behoeft niet. Er worden eventueel vitaminen aan toegevoegd. Op de fles staat aangegeven hoe hoog het vitaminen-gehalte is. Er zijn wel artsen, die de voorkeur geven aan zuivere levertraan. Indien dus le vertraan werkelijk wordt voorge schreven, kan lezeres zich het beste met de arts hierover verstaan. y^/EER, altijd weer zijn daar de mensen die in hun brieven, of op het spreekuur, klagen over een zaamheid. De eenzaamheid van veel werkende vrouwen, die toch in het volle leven staan. En toch kan Mentor dan niet aan de vraag ont komen: is veel van die eenzaam heid eigenlijk geen eigen schuld? Wat egoïsme, misschien? Want er is, ook buiten de directe eigen kring, buiten de gang van de dagelijkse arbeid, zoveel te doen. Als men maar wil. Kent u de stille leed- dragers wier getal steeds aan groeit? Hebt u er wel eens aan ge dacht om contact te zoeken me( hen en om te proberen hun zware donkere gang door het leven wat lichter te maken door uw naasten liefde? Is veel van de narigheid in onze samenleving, nationaal en in ternationaal, eigenlijk geen gevolg van dat in zichzelf kruipen van veel mensen? Zijn wij er allemaal niet een beetje toe overgegaan om ons hart te voorzien van een huis- NZE lezers kunnen kos teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. U schrijft dan de redactie en vermeldt linies op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt V persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. A"a vaak heftige debatten tussen de leden van de Speciale Keuze- Commissie, verantwoordelijk voor de samenstelling van het F.I.F.A.- team, dat Woensdagmiddag op Wembley tegen Engeland speelt, heeft de F.I.F.A.-secretaris Kurt Gassmann Zwitserlandmedegedeeld, dat de continentale ploeg als volgt in het veld zal komen: Zeman (Oosten rijk); Navarro Spanjeen Hanappi (Oostenrijk)Tsjaikovsky (Z. Slavië), Posipal (Duitsland) en Ocwirk (Oostenrijk) aanvoerder; Boniperti (Italië), Kubala (Spanje), Nordahl (Ziveden), Vucas (Z. Slavië) en Zebec (Z. Slavië). Alle andere spelers zijn als reserves aan gewezen. Het is niet zo gemakkelijk geweest om de juiste samenstelling van de ploeg te vinden. In de eerste plaats was de keuze afhankelijk van de vorm van de spelers op dit ogenblik. Men zal opmerken, dat dit enigszins vreemd klinkt, aangezien zij toch naar Londen zijn gekomen in verband met het feit, dat deze spelers de beste zijn, die op het ogenblik op Europese velden ope reren. Maar men moet niet vergeten, dat deze spelers de laatste weken zeer veel hebben gespeeld en noodzakelijk dus ook talrijke vermoeiende reizen hebben gemaakt. De spelers van Rapid bijvoorbeeld waren enkele dagen ge leden nog in Moskou, waar zij twee zware ontmoetingen hebben gespeeld. De Zuid Slaviërs hebben een moeilijke wedstrijd tegen Frankrijk achter de rug, nog geen twee maal 24 uur ge leden, weer anderen zijn Zondag jl. in lastige competitiewedstrijden uit gekomen. Drie spelers hebben voorts lichte blessures. Gunnar Nordahl heeft last van een dijspier. In de competitiewed strijd tegen Palermo, Zondag, waarin hij drie doelpunten heeft gescoord, kwam hij in botsing met een tegen stander en die botsing is nogal raak geweest. Verder heeft Boniperti nog steeds last van de verwonding, des tijds in de oefenwedstrijd te Amster dam opgelopen. Tenslotte is er Happel, wiens koffer met voetbalspullen in Wenen is achtergebleven door een fout van de luchtvaart maatschappij, en hij heeft last van een steenpuist. De tweede factor, waarmede men bij de samenstelling terdege rekening heeft moeten houden, is het tactische systeem, hetwelk tegen de Engelsen zal worden toegepast. De spelers van het vaste land van Europa spelen een systeem, dat varieert van de conse quente stopperspiltactiek tot het or thodoxe Weense spel. Verder heeft men er rekening mee moeten houden, dat slechts de doelverdediger geduren de de gehele wedstrijd kan worden vervangen en een veldspeler, indien geblesseerd natuurlijk, tot aan de rust. Voor experimenten bleef dus geen ruimte over. De grootste verrassing welke aan het einde van de vergadering van deze commissie werd geopenbaard, verwek te de mededeling dat het FIFA-team morgenmiddag de F,''gelsen met het stopperspilsysteem zal bestrijden. je, zoals een huisjesslak, in welk huisje we gauw wegkruipen, wan neer iemand probeert ons te bena deren? En dan gaan we heel voor zichtig twee voelhoorntjes uitste ken. Mentor wil allen die zo klagen over eenzaamheid dit eens in over weging geven: stel uw hart open voor anderen, voor hen ook die een verbroddeld leven hebben. J7EN LEZERES wil graag weten wat dat is: arbeidstherapie. Een voudig gezegd: de arbeid gebruiken als middel tot genezing. Een ar beider kan zijn hand niet dicht knijpen en zou dus niet kunnen werken. Nu maakt men gereedschap met een extra dik handvat. Gelei delijk wordt dat handvat nu dun ner gemaakt, naar gelang de kracht en beweeglijkheid van die hand groter worden. U voelt dat volgens dit principe een oneindig aantal variaties mogelijk is. Arbeids-the rapie heeft het enorme psychische belang, dat een patiënt zich niet buiten de gemeenschap voelt. Hij gaat zelfvertrouwen krijgen. Men past arbeidstherapie toe zowel bij kinderen, als bij volwassenen, ook bij geesteszieken. MENTOR Mijnhardt's Ze n uw tabletten helpen U er overheen. (Advertentie, Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3