Vervolg stadsnieuws Marijanne gebouwd op spanten van oude kotter W.R. 7 Opvoering „Op het pleintje" voor welwillend publiek Hr. Ms. Willem van der Zaan (na wereldreis) Maandag terug Nieuwe mijnenveger uit VS op weg naar Den Helder r JimmyBrown en de Oranjehemden Zijpe Hazepolder heeft in 1952 opnieuw goed geboerd Lezers spreken Fraai werkstuk van „De Lastdrager" Jeugdcorps „Apollo" bestond een jaar „Ons eigen lied" en „Harmonie" samen Aanwinst voor Wieringer vissersvloot Schaakcompetitie M.S.C. Benoeming bij onderwijs Kindercabaret Vrede en Vrijheidin Casino Bodem had nuttige diensttijd De handen ineen BESOMMINGEN IJMUIDEN Den Oever Een jaar geëist wegens diefstal Marine-mannen maakten prima indruk Julianadorp Van de bridgetafel BENOEMD Zijpe Jeugdige Zaandammers voor de rechter Gezinsavond in Oudesluis Urk Weekoverzicht visserij Texel Postzegelverzamelaars en het nieuwe seizoen Nederlands schip liep in Zweden aan de grond WOENSDAG 81 OCTOBER 1953 MET DE NIEUWE KOTTER Marijannede W.R. 7 van schipper s. C. Tijsen te Den Oever - heeft de scheepswerf „De Lastdrager" van de heer ff Visser aan het Ankerparlc te Den Helder weer een belang- Tijli karwei opgeleverd. Met de driekleur en de werf wimpel in top ver liet het fraaie vissersvaartuig gistermorgen om elf uur de werf met be stemming Den Oever, waar het s middags tijdens een korte proefvaart van de bouwers werd overgenomen. De „Marijanne" trok in de Oeverse werkhoven een meer dan gewone belangstelling en dat was geen won der, want het is een bijzonder schip. IJELEMAAL nieuw is ze namelijk niet. Haar spanten masten, en zelfs ook nog een gedeelte van haar dek, zijn afkomstig van de oude WR 7, die ernstig gehavend uit de rampnacht kwam. Schipper Tijsen, die eind Janu ari op haring had gevist in hei Zui delijke deel van de Noordzee, nam bij de nadering van de storm, die nader hand zulke fatale gevolgen bleek te hebben, de wijk naar Breskens. Naar het scheen lag de WR 7 daar veilig en beschut, maar de storm en de hui zenhoge golven spaarden haar niet. Het scheepje werd bovenop de dijk gesmeten en sloeg aan alle kanten lek. Twee drijvende bokken van het ber gingsbedrijf Van der Tak, die toeval lig voor bergingswerkzaamheden in de buurt waren, tilden de WR 7 weer in haar element, toen de storm was uitgewoed. De botter werd naar Den Helder gesleept, waar een zeer ingrij pende reparatie nbodzakelijk bleek. In overleg met de heer Visser besloot de eigenaar, dat op de bestaande spanten een geheel nieuw schip, met de mas ten van de oude WR 7, zou worden gebouwd. Dat betekende voor de scheepswerf een bijzondere opdracht, want nooit eerder was op „De Lastdrager" een compleet schip gebouwd. De casco's van nieuwe schepen werden steeds el ders op stapel gezet, waarna de af bouw en de inrichting in Den Helder geschiedde. Met de bouw van de „Ma rijanne" heeft de scheepswerf aange toond, een schip van de kielplaten af te kunnen opzetten. Dit karwei was eigenlijk nog zwaarder, omdat het met een omvangrijk sloopwerk begon, en dat niet in het wilde weg, want de spanten vormden meteen het skelet van het nieuwe schip. In de nieuwe „Marijanne" is de oude houten kotter niet te herkennen. De 'steven is wat scherper geworden en de spiegel is zelfs totaal anders: rond in plaats van recht. De „Marijanne" heeft daardoor een vlotte, ranke lijn gekregen. In de machinekamer staat een vier-cylinder Bolnes-motor van 200 PK. De keerkoppeling werkt hydrau lisch, en dat brengt een gemakkelijke manoeuvreerbaarheid mee. De „Ma rijanne". die 24.60 meter lang is en 6.30 meter breed, is hypermodern uit gerust. Ze heeft een radiozend- en ontvanginstallatie, een richtingzoeker en een visdetector. Haar keurige ver blijf is ingericht voor een bemanning van vijf koppen. Voordat op de jongste clubavond van de schaakvereniging M.S.C. de partijen voor de derde ronde van de wintercompetitie een aanvang namen, herdachten de spelers in enkele ogen blikken stilte de oud-voorzitter van MCS, de heer Poortman, die te Utrecht is overleden. De resultaten van de onderlinge competitie waren deze week: lstc klas se A: J. Marsman (2)-J. van der Kuyl afgebr.; J. Marsman (1)-K. Lengers 01; J. Allart-J. Kingma '■'■tv, 1ste klasse B: G. J. Brandhoff-J. Smit '2J. van Brederode-Th. de Jeu 1—0; P. van Dijk-T. A. de Haan 1 2de klasse A: C. J. Bosch-D. de Lange 10; Th. Adriaanse-H. Voerman V21/9: J. H. Kubbe-J. Bruinsma 01; 2de klasse B: P. N. Kelder-P. Stofberg 01; J. Wieringa-P. Kalden 1—0; P. Bremer-R. Muller 13de klasse A: mevr. Bosch-A. Bakker !4—Vv. C. Buys-L. van Veen 01; 3de klasse B: P. Kroon-J. Duit 0—1; B. Adriaanse- E. M. H. Krauth 14—%; R- de Leeuw- Jac. van der Kuyl 01; 4e klasse: F. K. Zijlstra-J. Geus 01; K. Geus-A. Fid- der 1—0; H. van de Heuvel-W. C. Wulffelé 1—0; J. Mostert-H. B. M. Rig- ters 01. Daar het aantal leerlingen van de ULO-school aan de Pasteurstraat toe neemt, is uitbreiding van het onder wijzend personeel noodzakelijk geble ken. Het college van B. en W. stelt de raad nu voor, de heer H. Bakker, on derwijzer te Leeuwarden, aan de school aan de Pasteurstraat te be noemen. „Op het Pleintje was de titel van de revue, welke gisteravond door het Kindercabaret van de buurtvereniging „Vrede en Vrijheid" in Casino werd opgevoerd. Voordat de voorstelling begon, vroeg de voor zitter, de heer W. Jans, om „verschoning" met betrekking tot hetgeen geboden zou worden. En natuurlijk is het niet meer dan billijk de uiter- ste clementie te betrachten, zodra kinderen in het openbaar de planken betreden. Nochtans kan ons oordeel niet on verdeeld gunstig luiden, vooral, om dat „Vrede en Vrijheid" voorheen heeft bewezen heus wel goed beslagen op het ijs te kunnen komen, ook wanneer het kindercabaret betreft. Het programma kenmerkte zich door eenzijdigheid; men bleef om in stijl te blijven te veel op één pleintje. Want het herhaaldelijk op komen van de krantenjongen en het bloemenmeisje, onder het zingen nota bene van steeds weer dezelfde lied jes, was toch van het goede te veel. Om van het hinderlijke obstakel, de Op 26 October tussen 10 en 11 uur •v.m. zal Hr. Ms. fregat Willem van der Zaan afmeren te Den Helder na een thuisvaart uit de Nederlandse Antillen, die het schip voerde via de Pacific en Nieuw Guinea, zodat het thans een wereldreis heeft volbracht. Op 9 Juni 1951 vertrok het schip uit Den Helder naar de Nederlandse Antillen onder commando van luite nant ter zee der eerste klasse J. L. van Meeuwen, die enige tijd daarna in de Caraïbische wateren het bevel over droeg aan kapitein-luitenant ter zee G. J. Platerink. Deze werd in het voorjaar van 1953 afgelost door de te genwoordige commandant, kapitein luitenant ter zee P. van Willigen. Op 14 Juni van dit jaar vertrok Hr. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang. Als voorzitter van de restauratie commissie voor de Nederlands Her- Vormde kerk in Oude Niedorp is het {hij een behoefte u dank te zeggen voor het initiatief dat u hebt genomen, mede te helpen aan de inzameling van de laatste benodigde gelden voor de res tauratiewerkzaamheden aan genoemd kerkgebouw. Een ieder weet hoe moei lijk het is, met een klein aantal men- »en een groot bedrag aan geld bijeen te brengen, vooral als die poging door kruist wordt door een ramp als ons volk in Februari trof. Wel zeer verheugend is het daarom te mogen ondervinden, dat ook van de zijde van de pers aan de restauratie Van dit cultuurmonument in de loop der jaren niet alleen de grootst moge- ujke aandacht" is geschonken, waar- Voor wij niet erkentelijk genoeg kun nen zijn, maar ook daadwerkelijk steun wordt verleend. Wellicht ten overvloede zou ik uw oproep nog eens van harte willen on dersteunen. Wie de arbeid aan deze kerk gadeslaat en ziet, hoe de schoon heid van het gebouw met de week toeneemt, zal zich met ons verheugen Jh het moedig initiatief dat in Oude Niedorp is genomen. Misschien wordt de lezer er door bewogen, met ons de handen ineen te slaan, ten einde het tekort van enkele honderden guldens te overbruggen. Elk bedragje is wel kom. De Wilde, Ned. Herv. predikant Nieuwe Niedorp. Ms. Willem van der Zaan uit Willem stad via Balbao, het Panamakanaal, Manzanillo (Mexico), waar het schip op 8 Augustus aankwam. Op 1 Sep tember vertrok het via Sorong, Sin gapore, Colombo, Aden, Port Said en Gibraltar naar Nederland. Tijdens het verblijf in de Nederland se Antillen heeft Hr. Ms. Willem van der Zaan deelgenomen aan oefeningen met zee- en luchtstrijdkrachten van andere bij de Noordatlantische ge meenschap aangesloten landen, o.a. te zamen met Hr. Ms. fregat Ceram en eenheden van de Amerikaanse marine en de Caqadese luchtstrijdkrachten aan oefening „Buffet". DE BRIT KOMT NIET Het aangekondigde bezoek van de Britse torpedoboot „Bodurate" van 22 tot 25 October aan onze haven gaat niet door. De besommingen voor gisteren wa ren IJm 32 „Elie" f 16.390,2 traw lers met f 44.200,Ro 2 f 2920,Kw 159 f 1.029,—; IJm 77 f 180,—. In totaal werden 5015 kisten aangevoerd. De prijzen per 1 kg: gr. tong 2.102.65; tarbot I 2.32. Per 50 kg: kl. schol I 32, II 278; schar 168; v. haring 17.5—11; makreel 31; kim. schelvis 57, kl. I 52—43, kl. II 33—18; wijting 28— 8; gr. gul 43, mid. 43, kl. 25; kl. rode poon II 11. Per 125 kg: gr. kabeljauw 220—141. tuinbank, maar niet te spreken. Het meest geslaagde nummer was wel de „hokie-pokie", die door sommige kleu ters op uitzonderlijk oorspronkelijke wijze werd gedemonstreerd. Dit was een groot succes; juist ondanks de tekortkomingen, maar juist door de tekortkomingen maken zulke num mers een komische indruk. Ook het elfentafereeltje was het aankijken ten volle waard. Toen opa als een soort Sinterklaas-in-burger het sprookje vertelde, had dit de volle aandacht. En bepaald gezellig was het gèmeërischappëlijk zingen vah het: „Tjoemba, tjoemba-ta-ta-ta-". Uiteindelijk behoefde men er geen spijt van te hebben, deze avond te hebben bezocht. De voorzitter sprak onder andere woorden van dank tot de heer W. Bruin, het echtpaar Ras en natuurlijk tot de pianiste Renette Putters, die op voortreffelijke wijze de nummers had begeleid. Wat dit Jeugdcorps zich gedurende zijn nog korte bestaan populair heeft weten te maken, bleek Zaterdag wel, toen zaal ..Wiron" geheel gevuld was met ouders en andere belangstellen den, die het één-jarig bestaan van deze jonge telg uit de Apollo-familie, kwamen vieren. 's Middags had het corps, dat intus sen reeds een ledental van 51 heeft bereikt, een mars gemaakt door Den Oever en Oosterland, waarvoor veel belangstelling bestonu, In het avond programma voerden de jeugdige muzi kanten met veel élan enkele pittige marsen uit. Bij wijze van intermezzo transformeerden ze zich in „De Oe verse Krukelzoekers" en in die hoeda nigheid speelden ze een Schots lied en een wals. Ze oogstten met hun op- trrden een daverend succes. De heer Jofriet sprak namens de ouders van de Jeugdcorpsleden zijn grote waardering uit voor het vele en belangeloze werk, dat de heer Van Glabbeek als directeur verzet om de jeugd liefde voor de muziek bij te brengen. Dit werk voor de jeugd acht te spreker ook van veel belang voor het corps der ouderen, want uit de ge lederen van het Jeugdcorps zullen straks weer de krachten voortkomen, die „Apollo" in staat zullen stellen baar voor de dorpsgemeenschap on ontbeerlijke functie te blijven vervul len. Namens de ouders werden aan de heer Van Gladbeek een paar mooie boeken en aan mevrouw Van Gladbeek bloemen overhandigd. Het optreden van prof. Moretti, die weer verschillende verbazingwekken de goocheltoeren verrichtte, oogstte eveneens veel succes. Vervolgens trad de heer Joost Bak ker met zijn drie zoons op in enkele aardige nummertjes. Dit huisorkest mocht een hartelijk applaus in ont vangst nemen. Tot slot zongen mej. Corrie Tijsen en Oom Joop (de heer Van Glabbeek), begeleid door de heren Joost Bakker en H. Berghorst. enkele van de nieuw ste zeemansliedjes, waarmee ze de handen op elkaar kregen. Een toegift ontbrak niet, evenmin als de bloemen voor de jeugdige zangeres. Het Jeugd corps kan dan ook terugzien op een geslaagde avond. Voor de Alkmaarse arrondissements rechtbank werd gistermiddag door de officier van Justitie, mr dr J. M. Vel- linga, tegen de Groninger Antoni S. een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist, daar hij in de nacht van 12 op 13 Juli uit een woning in De Haukes een leren jas en een colbertjasje had gestolen. De officier wees er op, dat verdachte reeds eerder diefstallen had gepleegd en dat steeds de drank de aanleiding ertoe was. S. Weigerde echter een" bëhandeling te ondergaan. De uitspraak volgt over veertien dagen. De 24-jarige matroos Oosterbaan van het Scheveningse vissersvaartuig Sch 116 is gisteravond, toen hij aan boord wilde gaan, tussen het schip en de wal te water geraakt en verdronken. Na een uur werd zijn stoffelijk overschot op- gedregd. Hr. Ms. nieuwe mijnenveger „Beem- ster" zal naar men verwacht, vandaag onder commando van de luitenant-ter zee der tweede klasse A. W. Crince le Roy uit Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia naar haar thuishaven Den Helder vertrekken. De „Beem- ster", die als enige Nederlandse ver tegenwoordigster deel uitmaakt van een internationaal convooi van schepen van hetzelfde type, wordt hier in de tweede helft van November verwacht. Zoals bekend is, is deze nieuwe aan winst van de Koninklijke Marine eind Juli te New Orleans in Louisiana overeenkomstig het programma voor wederzijdse militaire bijstand (MDAP) als eerste van een serie door de Ne derlandse regering van de Amerikanen overgenomen. Voordien droeg zij de naam AMS 105. Onlangs is, zoals men zich zal herinneren, ook de AMS 106, thans varend onder de naam „Bedum", aan Nederland overgedragen. De „Beemster", aan boord waarvan zich drie officieren en zeven en dertig manschappen bevinden, heeft na de overdracht met het oog op het zoge naamde „opwerken" en voor oefenin gen koers gezet naar de Amerikaanse „fleet training group in de Chese- peake bay (Norfolk). Tijdens de zo genaamde „afscheidsinspectie", die de training afsloot, bleek, dat de Neder landse bemanning zich grondig op de or.-.gang met haar nieuwe schip had voorbereid. Zij klasseerde zich in in ternationaal gezelschap als één van de beste gevechtseenheden. Aan dit af- s beid was nog een bezoek aan Char leston in South Carolina voorafgegaan, waar als gast van de „U.S. Naval Mi- necraft Base" aan manoeuvres werd deelgenomen. Hr. Ms. „Beemster" die 138 voet lang is, heeft een houten romp en is verder geconstrueerd met verwerking van in hoofdzaak niet-magnetische metalen. Het schip, dat is voorzien van de no dige mijnenveegapparatuur, is bewa pend met 20 millimeter afweergeschut. Het is een nieuw gebouwd schip. 119. Jimmy 'deed net, alsof hij de vraag van de twee kerels niet had ver staan. Kortaf beval hij hen het schuur tje binnen te gaan. „Ik sluit jullie hierin op", zei hij, „en dan zullen jullie wel zien, wat er verder gebeurt. En ik zou jullie willen aanraden niet te pro beren de benen te nemen, want dan zóu het kunnen gebeuren, dat iemand anders jullie benen neemt, want ik laat de hond hier achter en dat die een paar scherpe tanden in zijn bek theeft, dat hebben jullie al ondervon den. Jullie hebben niets anders te doen dan te wachten op de dingen, die komen gaan". De kerels bogen hun hoofden en schuifelden het schuurtje binnen, dat door Jimmy degelijk werd afgesloten. „Henkie!zei Fimrny te gen de speurhond. „Hier blijven en zorg er voor, dat die twee mannen er niet vandoor gaan". De hond keek Jimmy heel verstandig aan, alsof hij wilde zeggen: baas, ik zal doen wat je zegt, je kunt op mij vertrouwen. Daar na maakten Jimmy en Jaclcie rechts omkeert, Zij verileten het huis en bui» ten zocht Jimmy zo gauw mogelijk een taxi op. „Chauffeur", zei hij, „Rijd ons zo snel mogelijk naar de Bartholomeus Bolstraat nummer 179. „Komt in orde m'neer", antwoordde de man van de taxi en hij reed in volle vaart weg. „Waar gaan we nü naar toe, pappie?" vroeg Jackie verbaasd. „Is daar het hoofdbureau van politie, waar u de zaak gaat aangeven?" Jimmy begon te glimlachen. „Daar gaan we vandaag misschien ook nog wel naar toe", zei hij, „maar éérst gaan we nog een be zoekje brengen bij de heer en mevrouw Ballewipper. Ik hoop maar, dat de fa milie thuis is". Het waterschap Zijpe-Hazepolder, dat onder leiding van dijkgraaf Tiel in de koepel van café Kuiper vergaderde, heeft de rekening over 1952 vastge steld cn daarbij is aan het licht gekomen, dat dc polder over het geheel geno men goed geboerd heeft. Op een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van ƒ320.110,80 was een batig saldo van f24.276.80. Daarbij moeten we echter In aanmerking nemen, dat vorig jaar reeds een batig saldo was verkregen van meer dan f 15.000.—, terwijl de uitkering uit het tertiair wegenfonds 7000,— meeviel. De overige ramingen moeten dus vrij goed zijn geweest. De heer Koomcn rapporteerde over deze rekening, die onveranderd werd vastgesteld. De heer Tiel wenste niet meer in aanmerking te komen voor hoogheem raad van Uitwaterende sluizen. In zijn plaats werd gekozen de heer G. Schuijt. Dijkgraaf deelde mede, dat de wegen in goede staat verkeren doordat er 150 ton teer aan is gespandeerd. Gratificaties en ziektekostenregeling werden aanvaard. Het polderpeil voor de landerijen van De Bakkersdam werd vastgesteld op 68 cm min A.P. voor wat het zomerpeil betreft. Het dameskoor „Ons eigen lied", onder leiding van de heer D. Ploeg, heeft dezer dagen in café „Prins Hen drik" de jaarlijkse uitvoering gegeven waaraan medewerking werd verleend door het amusementsorkest der ZROV „Harmonie", onder leiding van de heer L. F. van Loo Jr. Het koor opende het programma met „Salve Regina" van Th. van de Bijl, het concoursnummer, waarmee een eerste prijs werd behaald. Het werd uitstekend gezongen, evenals „Vrede" van Olivier Koop, „Die Win ter ist vergangen" van Hendrik Ai- tink en „Het lied der dennen". In dit laatste werkje nam mevrouw Van ZoonenVan der Linden de solo voor haar rekening, op de piano begeleid door mevrouw MareesKokelaar. „Harmonie" vroeg vervolgens de aandacht. Men kon tevens luisteren naar de solisten Lies Siebel, Dick Koster, Annie Fritz—Manshanden en Ans Been. Het optreden van de imi tator Van Leeuwen was aardig, vooral als de dames Snip en Snap en als Kees Stet. Na de pauze bracht „Ons eigen lied" nog een viertal liederen ten gehore, die goed werden vertolkt èn veel succes oogstten. Tot besluit volgde andermaal „Harmonie". Nu zongen Tony Groen en Klaas Beek. Lies Siebel vergastte nog op jodel- zang. Een gezellig bal hield na afloop van de geslaagde uitvoering de talrijke aanwezigen nog geruime tijd bijeen. De competitiedrive van de bridge- elub'VUülfaHadorp" leverde deze week de volgende resultaten op: Groep AJ. BuysK. Donkers 25.5 p.; D. Bregman—mevr. Bregman 20 p.; C. BregmanMevr. Bregman 18.5 p.; A. HeyblokP. van Rijn 17.5 p.; C. Bregman Pzn.D. J. de Graaf 16 p.; D. de Graafmevr. Dc Graaf 15 p.; J. PoletC. Schoonheden 13.5 p. Groep B: L. BackerC. Arpeau 27 p.; L. TigchelaarJ. Weidema 21.5 p.; E. Zon—J. Homminga 17.5 p.; A. Breg manW. van de Haag 17.5 p.; A. Bos B. Backer 15.5 p.; A. Doorn—mevr. Doorn 14 p.; J. van AmersB. Jan maat 13 p. Aan een bridgewedstrijd te Schoorl namen van „Julianadorp" vier paren deel. Hiervan behaalde het paar J. PoletC. Schoonheden een eerste prijs, en het paar A. Bregman Czn. C. Bregman Pzn. een tweede prijs. Tot leraar in de gewone vakken aan de Lagere Landbouwschool te Juli anadorp is aangesteld de heer B. Ouwerling, hoofd van School I. Twee jeugdige Zaandammers, A. B. en H. W. R„ stonden gisteren voor de Alkmaarse arrondissementsrechtbank terecht, daar zij gedurende twee ach tereenvolgende nachten hadden inge broken in een schuur te Zijpe. Tegen A. B. eiste de officier van Justitie, mr dr J. M. Vellinga, acht maanden met aftrek van voorarrest, tegen H. W. R. acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, op voorwaarde, dat hij zich laat opnemen in een kamp voor sociale jeugdzorg. Het tweetal was in de nacht van 8 op 9 Juli met een auto naar Zijpe gereden en B. had daar uit een schuur een petroleumvergasser gestolen. De volgende nacht waren zij terugge keerd om twee dommekrachten „op te halen". Zij hadden deze voorwerpen verkocht. Uitspraak over veertien dagen. Komende Vuydag, 23 October, wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Oudesluis een avond gewijd aan de problemen in en om het gezin. De organisatie berust bij de afdeling van de Bond van Plattelandsvrou wen en de kerkeraad van Zijpe. De gedachte, dat de verhoudingen in het gezin (zoals bijvoorbeeld die tussen ouders en kinderen) bij velen aanlei ding geven tot vragen, leidde tot dit gemeenschappelijk initiatief. De heer G. d'Olivat uit Bloemendaal, bij velen waarschijnlijk bekend door zijn boeiende en begrijpelijke wijz^ van inleiden, zal spreken over: „Wij er> onze kinderen". Er is gelegenheid tot discussie terwijl men aan een boekentafel inzage zal kunnen krij gen van goede lectuur over dit on derwerp. Tijdens het tweede deel van de avond wordt een film vertoond getiteld: „U en Uw kinderen". Iedereen is op deze avond van hart" welkom. De toegang is vrij, de aan vang half acht. Besloten werd tot aankoop van drie perceeltjes weiland, groot te samen ongeveer een half HA tegen een prijs van 25 ct, per m2, waardoor de mo lenaar in polder Q een goede verbin ding zal krijgen met de Belkmerweg. Tevens werd ten name van genoemde polder een geldlening aangegaan van 2000 gulden voor deze aankoop en het aanleggen van pad cn brug. Ten name van polder E werd een geldlening aangegaan van f 3500 ter herstelling van de kaai die door de ratten en mollen gelijk een zeef gemaakt was. Geld is er weer te krijgen en daar om werd de rekening courant met de C.B.L. te Schagerbrug opgezegd en met deze bank een- vaste geldlening aangegaan voor de tijd van 15 jaar tegen een rente van 3'/»%. De rente van de andere leningen, met een kor tere looptijd was 3%. Nadat in de rondvraag enkele pun ten betreffende vervuilde sloten en slechte bruggen waren ter tafel ge komen, werd de vergadering door dijk graaf Tiel gesloten. De vorige week werd de visserij be gunstigd door het mooie weer. Daar door kon door de beug-of lijnaalvissers de beug elke dag in zee worden ge bracht. Per etmaal waren de vangsten van 38 tot 115 pond per lijnaalvisser. De prijs dezer lijnaal varieerde van 82 ct tot f 1.13 per pond. De week- besommingen varieerden van f 104.— tot f 460— per lijnaalvisser. De snoekbaarsvisserij werd uitge oefend door de staandnetvisserij cn de sleepnetvisserij. De staandnetvissers hadden geringe vangsten, tot 35 pond snoekbaars per etmaal. Gezien de vangsten op rode baars en witvis ook gering waren, heeft deze cate gorie vissers weekbesommingen kun nen boeken tot f 100.— per vaartuig. De prijs der snoekbaars was verleden week 70 tot 80 ct; roode baars 55 tot 60 ct; voorn 6 tot 7 ct; blei 6 ct per pond; karper 9 tot 10 ct per pond. Enkele vaartuigen begonnen al met de sleepnetvisserij. Per etmaal waren hier de vangsten tot 20 pond snoekbaars. De besommingen waren van 200 tot f 400.per span (2 vaartuigen). De hoop van de sleepnetvissers is gevestigd cp het koude- werden van het weer, waarmee de vangsten van snoekbaars zullen gaan toenemen. Met de verdiensten van onze grote Noordzeevloot was het gunstiger ge steld. Alhoewel de prijzen van de vis globaal tegenvielen', wéren de vangsten toch dusdanig, dat bevredi gende resultaten werden geboekt. Deze varieerden voor de kleine kustvaartuigen tot f 300.terwijl de grote motorvaartuigen weekbesommin gen boekten van 2000.en hoger. Vooral was de prijs van de tong niet hoog, gemiddeld f 1.20 per Kg. De vorige week (12 tot en met 17 October) werd aan de Gemeentelijke Visafslag aangevoerd: 6129 pond lijn aal, 5039 pond snoekbaars, 198 pond rode baars, 14761 pond voorn, 570 pond blei, 4 pond snoek; 10 pond karper, 1 zalm, 20 pond Noordzee- schol en 80 pond kleine rode ponen. De totale omzet was f 10240.05. EEN MOOI RESULTAAT Een ter gelegenheid van een propa- ganda-avond van de Ned. Christ. Blindenbond in de Ger. Zuiderkerk gehouden collecte bracht de somma van f 171.12 op. Voorts gaven zich niet minder dan 150 personen op als donateur. URK, 20 Oct. 1953. Dinsdag werd door 33 vaartuigen aangevoerd960 pond lijn- of beugaal 0.810.99, 665 pond snoekbaars 0.66 0.68, 21 pond rode baars 0.62 en 1365 pond voorn 0.06—0.07, alles per pond. Nu de lange avonden zijn aange broken, die zich bij uitstek lenen „om te postzegelen", neemt onder de phi- latelisten de activiteit toe. Z% buigen zich over hun albums, verdiepen zich in hun maandblad en trachten de dubbele zegels in nieuwe aanwinsten om te zetten. Zo ook op Texel, waar de komende winter weer een aantal ruilavonden worden georganiseerd. Hiervoor bestaat steeds grote belang stelling. Op Maandag 26 October wordt in hotel „De Graaf" de eerste ruil- avond belegd. Men verwacht een flin ke opkomst. Er zal worden nagegaan, of er voldoende intéresse bestaat om onder de verzamelaars zichtzendingen te laten circuleren. Dit dan in het bijzonder voor hen, die over weinig, of geen ruilmateriaal beschikken, en voor hen, voor wie op de ruilbeurs niet veel meer te ruilen is. Het 250 ton metende ms „Schok land" uit Zwolle is gisteren op het in de buurt van Stockholm gelegen Malar-meer aan de grond gelopen. Het schip was met graan onderweg van Arboga naar Rotterdam. Tengevolge van de stranding werd het gehele scheepvaartverkeer op de Arboga-ri- vier, de verbinding tussen het Malar- meer en de Oostzee, gestremd. Anderhalf Jaar gevangenisstraf i9 op gelegd aan een 29-jarige bankbediende uit Den Haag, d e voor tienduizend gul den aan dollars had verduisterd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7