Socialisten verklaren zich tegen motie Romme Clark Gable en Lana Turner in Monnikendam Franse boeren dreigen weer Clark Gable Het Metro-filmcircus rolde slapend stadje binnen Lezers spreken Uren zwoegen voor honderd meter film Wij waren er bij Zondag vertrekt de staf uit Nederland Wieringermeer naar eind van herstel Met een brok in de keel.... VN-strijdmacht naar grenzen van Israël? Goederentreinen in botsing bij Tilburg Arbeider werd door wals overreden Voorbeschouwing Rijksbegroting DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 (Eigen reportage) Woensdagavond acht uur. Het carillon van de speeltoren te Monniken- dam strooit zijn zilveren klanken uit over het stedeke, dat reeds in rust verzonken lijkt. In de hoofdstraat, waar de oude en vervallen liuizekes zich aaneen rijen, beweegt zich slechts een enkele vage gestalte als een schim in de mist, die vrijwel gans de dag niet is geweken en die tegen het uur van zes, toen het duister aanbrak, haar grijze mantel dichter heeft aangetrokken om bouw en beemd. Maar ginds, even buiten het verloren plaatske, priemt een tiental schijnwerpers het felle licht door het dek van grijs en staat daar de oude houtzaagmolen van Dekker, de trots van Monnikendam in tech- nicolour ten voeten uit. Deze avond is de oude vertrouwde molenwerf niet het domein i an Dekker, die dit alles wel zo'n beetje geloven wil, maar van Clark Gable en Lana Turner met hun staf. Natuurlijk behoeven wij U niet alles vanuit de grond te verklaren. Natuur lijk weet U als lezeres of lezer van dit blad en toch ook een tikje film-min- ded, nietwaar, waar het om gaat. Na tuurlijk ook hebben de berichten uit Maastricht weet U nog wel van die zoen? en vanuit Delft wat smeet die Metro Goldwyn daar met geld! U niet onberoerd gelaten en hebt U ook gelezen van Arnhem, waar de ge hele expeditie, maar liefst zo'n hon derd vijftig man, vijf dagen uithing voor het produceren van zegge en schrijven tien minuten film en U moet ons niet vragen, wat dat allemaal kost. Maar Maastricht is ver en Arnhem is niet dichtbij. Delft ligt nog in een andere provincie, maar Monnikendam is zo bij de deur en menig meiske vanuit het nabije Edam heeft van avond de fiets genomen om een glimp op te vangen van de grote Clark, de Ongenaakbare waarover aanstonds nader. Wij waren en daar komt het op neer er deze avond bij en nu wilt U uiteraard zo van alles en nog wat van ons weten. Nee, nu moet U niet beweren, dat Lana Turner niet knap zou zijn, want zoals ze daar stond op de omloop van de spookachtig ver lichte molen in het volle licht van de schijnwerpers en met niets dan duis ternis rondom was ze warempel de moeite van het aankijken waard. En zegt U vooral niet, dat Clark Gable niet interessant is. Zijn haar moge aan de slapen dan al grijzen, hij heeft iets imponerends, dat zich moeilijk laat omschrijven, en dat je eerst recht aan voelt ais hij je tot op een paar meter afstand genaderd is. We hebben overigens op deze avond in Monnikendam twee Gables gezien de echte en die. welke je als out sider maar moeilijk van hem onder scheiden kunt: de stand-in. Hij is de man, die zich per avond tot vijf maal toe naar men zegt k raison van honderd dollar, maar daar blijven-we buiten over de brugleuning in het ijskoude water laat smijten, terwijl de Grote Man zelf languit in zijn salon wagen ligt en mogelijk de dwaasheid van deze wereld bepeinst. Dit alles neemt niet weg, dat het after all toch wel interessant was een kijkje te nemen in de keuken van de film, te midden van alle groten en nog veel meer kleinen ,die mogelijk de illu sie hebben óók nog eens een trapje hoger te klimmen op de ladder van de roem. Het neemt ook niet weg, dat we even onder de indruk zijn geweest van de expeditie, die vanuit de hoofd stad naar het Noorden kwam rollen: 38 vrachtauto's en 14 luxe wagens vor men ongetwijfeld een stoet, die respect afdwingt. Mr Mills, de perschef, was al zeer beminnelijk en hij heeft ons rondge leid in heel het. labyrinth van mon strueuze apparaten, waarvan we soms de betekenis maar moesten raden. On der de lieden van allerlei slag waren de groten al dadelijk herkenbaar: Godfried Reinhardt, de almachtige re gisseur, Fred Young, chef-camera en Gerard Rutten, onze Hollandse regis seur, bescheiden als altijd, maar toch met een alziend oog en, naar we alge meen en spontaan hoorden beweren, absoluut onmisbaar als contact-man met het uitgebreide en zeer gevarieer de spelers-materiaal. Inderdaad zijn we zo langzamer hand in de sfeer gekomen, een sfeer, die vooral groeide, toen daar ergens ver weg schoten klonken in de nacht en de schijnwerpers met hun stralen bundels het water aftastten om ten slotte de duistere figuren aan de over zijde te vatten in hun greep. Tot klokke twaalf hebben we het schouwspel gadegeslagen en we nemen aan, dat er in die tijd één of twee mi nuten speelfilm is geproduceerd. Want de molens van de Metro Goldwyn Mayer malen langzaam, maar secuur. Tegen het uur van middernacht wordt er ook opbreken geblazen; dan is het tijd voor het diner, dat in „De Posthoorn" wordt geserveerd voor een gezelschap van rond honderdvijftig man. Een welverzorgd diner, waarbij allen aanzitten tot zelfs de chauffeurs toe, zij het dan, dat de twaalf groten, waaronder ook Lex Barker, gesepa reerd worden bediend. Voor ons betekent dit het einde van de trip, maar de mensen van de film gaan daarna weer door tot in het Oosten heel schuchter de ochtend gloort. Dan eerst keren zij Monniken dam, verkleumd en moe de rug toe om met de avond nog weer terüg te kéten, want het werk is hier nog niet af. (Eigen reportage) Clark Gable weggedoken in zijn houtje-touwtje jas zat naast de echtgenote van regisseur Max Reinhardt twee uur te staren naar de omloop van de molen waarop zijn stand-in trouw de honneurs waarnam. Toen wij hem de hand druk ten begon hij luidkeels om zijn perschef te roepen, maar toch hoorden we uit zijn mond, dat hij al twee jaar buiten Amerika werkt. Dit jaar filmde hij met Gene Tierney in Engeland voor de film Never let me go, en daar na trok hij naar Kenya het land van de Mau-Mau v«or de film Magambo. En vervolgens kwam Nederland aan de be^rt. We hebben even in zijn stal letje gezeten met z'n naam er op. 't Heeft ons niets gedaan... Donderdagavond zal het hier echter voor het laatst zijn, dan zal de rust in het stadje weerkeren en zal molenaar Dekker weer baas zijn op eigen erf. En wij zullen met meer dan gewone belangstelling uitzien naar het product dat over een aantal maanden zal draaien in de duizenden bioscopen, die her en der op de aarde zijn verspreid, waarbij we van harte hopen, dat de Hollandse sfeer volkomen tot haar recht moge komen en niet te veel ge weld zal worden aangedaan. Scriptgirls en andere medewerkers, die tot de indrukwekkende staf van Metro Goldwyn Mayer beho ren, bezig met de opnamen. (Eigen reportage) Het is alsof even bezijden de weg MonnikendamEdam een circus heeft halt gehouden. Een lange colonne wagens staat langs de berm met ge doofde lichten en daartussen bewegen zich de vage schimmen van mensen. Zij schijnen wat doelloos rond te hangen, wat de circussfeer versterkt en een van de schimmen spreekt een andere aan in het Engels, hetgeen onze vermoedens nog zou hebben versterkt als hij niet had gevraagd „When are you going to take the first shots". (Wanneer ga je de eerste opnamen maken?) Geen circus dus. Geen nachtelijk op onthoud van een tentenstad en route. Maar wat dan wel? Het is alsof men daar in het duister onze gedachten heeft geraden, want op een onzichtbaar teken smijten twaalf reusachtige schijnwerpers een zee van licht tegen de muur van mist, die de houtzaagmolen De Vriendschap aan het oog heeft onttrokken, maar die voor het geweld van de millioenen kaarsen achteruit wordt gedrukt, het polderland in. Dan treedt de molen in al haar majesteit naar voren. De technici van de Metro Goldwyn Mayer, die vannacht naar Monnikendam zijn gekomen, grijnzen tevreden. Zo zal het goed gaan. Een tikkeltje mist zal de geheimzinnige sfeer, die rond de schuilplaats van de verzetsstrijder hangt een extra accent geven. Voor lopig hebben zij hun werk gedaan. Ze gaan bij moeder Dekker, de vrouw van de molenaar, een kop koffie drin ken. Er staat nog heel wat te gebeu ren voordat zij hun bed zullen zien en daarom durven zij nu hun gemak ervan te nemen. Evenals de chauf feurs, die een goede plaats hebben ge vonden bij de cantinewagen, welke op het erf naast de houtschuur staat ge parkeerd. Het is doodstil in de natuur en slechts de vlammende koolspits lampen zijn in staat gebleken een gat te branden in de grijze deken die zich over 't Stinkevuil, zoals de plek on- aesthetisch wordt genoemd, heeft ge legd. Vanuit een schuitje langs de kant schreeuwt een Metro-man over het stille water naar een collega op de omloop van de molen: „Bram, you should turn it a little". Bram weet precies wat er bedoeld wordt. Hij re- quireert de vaklui, die de kop van de molen een kwartslag omdraaien, zodat de camera's het wiekenfront straks geheel kunnen overzien. Uit Monnikendam zijn de eerste nieuws gierigen naar ,,'t Stinkevuil" gekomen. Zij worden aangetrokken door de licht koepel, waarin zij de molen van Dek ker vanaf de grote weg gemakkelijk kunnen onderscheiden en ook de fi guurtjes, die zich over het erf bewe gen. We kunnen ons niet onttrekken aan die eerste indruk, dat hier een circus zijn avondvoorstelling gaat ge ven. Het is alsof de requisieten worden opgesteld, de electricien zijn lampen richt en straks het orkest de openings mars zal gaan spelen. Dan zal de directeur de piste betreden om het programma in te leiden. Natuurlijk, we weten het wel, er is geen piste en er is geen orkest, maar verder verschilt het beeld toch niet zo erg veel. Want ook hier bij De Vriendschap heerst een zekere span ning qver de komst van de artisten Spanning of Clark Gable er op tijd zal zijn. En Victor Mature of Lana Turner. Zij zijn met het filmcircus in onze lage landen gekomen. Niet omdat ze Holland zo'n uitgelezen land heb ben gevonden, maar omdat de filmm, at- schappij heeft uitgerekend, dat in een dollar verschillende guldens gaan Want the Truc and the Brave moge dan een idealistisch en ongetwijfeld avontuurlijk scenario ten grondslag hebben, uiteindelijk is het de man in de .bureauwagen" om een zo voor- De belangrijkste man, bij het ver vaardigen van deze verzetsfilm, regisseur. Reinhardt, slaat met zijn vrouw de verrichtingen van artisten en cameramensen critisch gade. Het ziet er naar uit, dat met Kerst mis, ruim acht jaar nadat de Duitsers de dijk van de Wieringermeer op twee plaatsen opbliezen, de ongeveer 500 daarbij door het water verwoeste pachterswoningen zullen zijn herbouwd. Op 30 October zullen de nog te her bouwen tien kapschuren worden aan besteed. Bij de herstelwerkzaamheden aan de Leyenbroekerweg te Sittard kwam de arbeider G. uit Gulpen, die met nog vier andere collega's voor een rijdende wals uit, teer op het wegdek spreidde, plotseling te vallen. Hij werd door de zware wals overreden. Het slachtoffer werd ih ernstige toestand naar het ziekenhuis te Sittard overge bracht. Zijn linkervoet werd geampu teerd. De Nederlandse expeditie naar An gola, die op 4 Juni uit Amsterdam ver trek, is dezer dagen Leopoldstad in de Belgische Kongo gepasseerd. Men wil in Angola weinig bekende kleine zoogdie ren en zeldzame vogels verzamelen. Twee jaar gevangenisstraf is te Am sterdam opgelegd aan een man, die er zijn werk van maakte, kantoren binnen te gaan om er een telefoongids of adres boek in te zien en dan uit daar han gende colbertjasjes de portefeuilles stal Hij was reeds acht maal veroordeeld. (Vervolg van pag. 1) De anti-revolutionnaire woordvoer der, die de minister van Financiën, de heer Van de Kieft, meer humoristisch dan vleiend een vleesgeworden dwang bevel'' noemde en mr Van Leeuwen waren het bijvoorbeeld in zoverre on eens, dat eerstgenoemde veel meer voelde voor een investeringssubsidie dan voor de voorgestelde investerings aftrek en de liberale afgevaardigde zich duidelijk tegenstander van een investeringssubsidie toonde. £)E HEER Van de Heuvel ontwikkelde bezwaren tegen een gerichte belas- tingpolitiek, omdat zij een ondeugde lijk middel is tegen conjunctuurver schijnselen en er geen rust in de be lastingheffing door komt. Hij voer daarmede in het schuitje van enkele andere sprekers, die evenmin iets van de vooral door de socialistische afge vaardigden voorgestane dirigistische belastingpolitiek moesten hebben. Wel pleitte hij met kracht voor de moge lijkheid van een belastingaanslag naar Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang. OVERVEEN, 19 October 1953. Geachte redactie, Met een brok in onze keel hebben wij, ondergetekenden, het ingezonden artikel van onze collega van het leger gelezen. „Ach, ach", zeiden wij met tranen in onze ogen tot elkaar, „wat hebben onze collega's van het leger het slecht". Misschien helpt het hun smart ver lichten, wanneer zij weten, dat hun wapenbroeders bij de marine één maal in de vier weken etn „long" weekend hebben van Vrijdagavond tot Maan dagmorgen (e.g.). Hierna volgt een „kort" weekend van Zaterdagmiddag (na 12.00 uur) tot Zondagavond (l.g.). Dit weekend wordt gevolgd door 2 weekends waarop zij óf Zaterdags, óf Zondags de wacht hebben. In geval dat zij Zaterdags de wacht hebben kunnen zij het kamp of schip pas op Zondagmorgen na 10 uur ver laten, om 's avonds om 12 uur weer present te moeten zijn, zodat het voor de meesten ondoenlijk is om naar huis te gaan. Deze jongens zijn dus gedurende 3 weken niet in staat hun geliefden te bezoeken. En dan is dit nog wel een gunstige wachtregeling, welke zij „3 van de 4" noemen (d.i. eens in de 4 dagen 24 uur wacht), want officieel wordt de wacht „2 van de 3" gelopen (d.i. iedere 3 dagen 24 uur wacht). U kunt nu zelf wtt uittellen hoe het dan met de weekends gesteld is. Vol gens deze officiële wnchtregeling heb ben zij slechts één maal in de 3 weken een weekend van Zaterdagmorgen na wacht (9 uur) tot Zondagavond (l.g.). Om nog niet van de wacht der ma riniers te spreken. Deze categorie der marine heeft een zwaardere wacht regeling. Hopende dat dit verhaal hun smart wat verlicht heeft, tekenen wij met de meeste hoogachting, DRIE MARINEMANNEN. (De namen van de drie inzenders zijn bij de redactie bekend). delig mogelijke exploitatie te doen. En ook wat dat betreft is er tussen film en circus wel een overeenkomst te vinden. Paul Mills, die als perschef tegelij kertijd over mr Gable waakt, noemde niet het geld, maar de belangrijkheid van de film de oorzaak, dat men de apparatuur van de MGM uit de stu dio's te Elstne bij Londen naar Neder land heeft gebracht. „We kunnen in onze studio alles maken", zei hij, „maar wat we nooit kunnen imiteren is die echte sfeer, die je alleen op de plaats zelf vindt." De MGM is de eerste Amerikaanse filmmaatschappij, die in Nederland een film opneemt. Mills heeft in alle landen gezworven met de cameramensen maar nergens heeft hij zo'n medewerking en zoveel gast vrijheid ondervonden als in Nederland. „Gerard Rutten, de Nederlandse regis seur, is ons tot grote steun", bekende hij. Op 28 September is men in Maas tricht gaan filmen en als alles naar wens verloopt zal men zich Zondag weer inschepen naar Engeland. Voor die tijd worden er eerst nog scènes opgenomen in Friesland en Groningen. Naar Paul Mills verwachtte zal de film „The True and the Brave" over 4 tot 6 maanden in de studio's zijn voltooid en dan haar première beleven in New York. het gemiddelde inkomen over de laat ste drie jaar. De exportbevordering, de industria lisatie en de werkgelegenheid hadden in het bijzonder de belangstelling van de heer Janssen van de K.V.P., die o.a. vroeg, of het niet mogelijk is onze de viezenvoorraad te mobiliseren ter be vordering van de export. Ook de heer Van de Wetering (C.H.) gingen de in vesteringen ter stimulering van de werkgelegenheid zeer ter harte, doch deze afgevaardigde toonde zich geens zins blind voor de toenemende risico's, die een onbelemmerde investering in de weg staan. Wat het financiële beleid van de e- gering in zijn geheel zich weerspie gelend in de begroting aangaat, be tuigde de heer Hofstra (P.v.d.A.) zijn instemming. De heren C. v. d. Heuvel (A.R.) en Van Leeuwen (V.V.D.) acht ten drastische bezuinigingen op de staatsdienst dringend nodig desnoods elk jaar een bepaald percentage met het „domme potlood".als dit maar gehanteerd wordt door een wijs man, zei de heer Van de Heuvel. De heer Van Leeuwen noemde de belastingverlaging aanvaardbaar, maar niettemin was hij over de begroting verontrust. Het geslaagde beleid schreef hij veeleer toe aan geluk dan aan wijsheid. Nadat de anderen hem daarin reeds waren voorgegaan, kwam de heer v. d. Wetering (C.H.) nog eens op voor de middenstand en voor enkele ande re groepen, zoals ouden van dagen, kleine zelfstandigen en kleine rente trekkers, die in de belastingverlaging en de loonsverhoging geen compensa tie vinden voor de huurverhoging. De heer Gortzak van de C.P.N. be sloot de debatten Woensdagmiddag met een beschouwing vooral overde schuldvraag in de Koreaanse oorlog en de oorzaak van de traagheid der wapenstilstandsonderhandelingen. Als hij hedenmiddag zijn rede voortzet, zal hij wel wat dichter bij huis belanden... De Franse Nationale Boerenbond heeft de regering te Parijs Woensdag avond medegedeeld, dat, indien de kortgeleden door de regering opgestel de besluiten voor hulpverlening aan de boeren, met ingang van vijf No vember nog niet van kracht zijn ver klaard, de volgende maatregelen zullen worden genomen: 1 Elke weg in Frankrijk zal geblokkeerd worden. 2 Er zal geen slachtvee meer worden afgeleverd. 3 Ook de leveringen van andere producten der boerderijen zul len worden beëindigd. 4 De boeren zullen al hun bij niet-particuliere ban ken gedeponeerde gelden opnemen. 5 De boeren zullen niets meer aan- of verkopen. De bond zeide nog dat in dat geval het stopzetten der leveringen is be doeld als zet tegen de tussenhandel. In gewoonlijk welingelichte kringen te Damascus is gisteren verklaard, dat Libanon een nota van generaal Ben- nicke, stafchef van de wapenstilstands commissie der V.N. in Palestina, heeft ontvangen, waarin instelling van een internationale strijdmacht wordt voor gesteld, welke toezicht zou moeten houden langs de grenzen van Israël met de Arabische staten. De strijdmacht, die onder de V.N. zou staan, zou de vrede en de neutraliteit van de gedemilitari seerde zones bewaren. Generaal Ben- nicke had. aldus genoemde kringen, meegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten bereid zijn het voorstel te aanvaarden. In Amman, de hoofdstad van Jorda nië, is het gisteren tot ongeregeldheden gekomen. Er was een algemene staking afgekondigd en er vormden zich groe pen betogende jongelui. Zij bekogelden de Franse ambassade en het Ameri kaanse bureau voor hulp aan achter gebleven gebieden met stenen. Doordat bij het station van Til burg een goederentrein op een locomotief van een stilstaande lege kolentrein reed, werd een grote ravage aangericht. De ma chinist van de aangereden loco motief kreeg een beenbreuk; de leerling-machinist van de andere trein moest met een shock opgenomen worden. On middellijk werd een begin ge maakt met de opruimingswerk zaamheden. Scène uit de film „The True and the Brave". Urenlange voorberei dingen zijn aan dit moment voor afgegaan. Lana Turner en Clark Gable hebben zich geposteerd op de omloop van de houtzaagmolen van Dekker, even buiten Monniken dam. (Foto's Jaap Schoen

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3