Engeland dankte gelijkspel aan penalty in laatste minuut Reshevsky heeft nu zelfs geen theoretische kans meer Felle strijd in de 29e ronde ttamsey voltrok het vonnis Stampvol Wembley aanschouwde fraai voetbal Gaat Nordahl naar Arsenal? Courses te Duindigt FIFA-team wiste smadelijke nederlaag uit De strafschop Najdorf speelde remise tegen Smgslov Het elftal van Brussel Nederlands jeugd-team GEESTELIJK LEVEN BEROEPINGSWERK DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 (Van een speciale verslaggever) DE SMADELIJKE 61 nederlaag van het FIFA-team in 1947 te Glas- gow geleden, is gistermiddag in het Werabley-Stadion ten aanschouwe van honderdduizend toeschouwers uitgewist. De vertegenwoordigers van de continentale ploeg hebben aangetoond, op welk hoog niveau het voetbal in verscheidene landen buiten het Britse eilandenrijk staat. De 90-jarige Football Association mocht met het gelijke spel dat Enge- lands vertegenwoordigers, dank zij een penalty in de laatste minuut behaalden, meer dan tevreden zijn. Geen enkele maal heeft Engeland in deze op zeer hoog niveau staande wedstrijd een voorsprong gehad. Het FIFA-team heeft zelfs enige tijd een 31 voorsprong genoten en met nog hoogstens zestig seconden te spelen, op het moment dat reeds tal van toeschouwers naar de uitgang schuifelden, stond Engeland met 4—3 achter.», Vucas wordt door Engelands stop- verspil Ufton ten val gebracht. Het gevolg was een strafschop welke door de Spanjaard Kubala in een doelpunt voor het FIFA- elftal werd omgezet. minuten spelen de Engelse defensie. Stopperspil Ufton wist de situatie al leen te redden door Vucas domweg te haken. Onverbiddelijk klonk het fluit signaal van Griffiths en Kubala kon de continentale ploeg de leiding geven. Op dat moment kon men nog niet ver moeden dat het laatste doelpunt in deze wedstrijd ook uit een penalty zou worden gescoord en dat die straf schop Engeland van een nederlaag zou moeten redden. Engeland antwoordde met een prach tig doelpunt van Mortensen, die de bal met een tikje van Lofthouse kreeg toe gespeeld en plotseling een vrij veld voor zich zag. Dat was voldoende voor Mortensen om de gelijkmaker achter Zeman te deponeren. De continentalen lieten zich niet uit het veld slaan, steeds sloten de linies aan, men ging elkaar goed begrijpen en in de voorhoede werd de switch even veelvuldig toegepast als bij de Engel- WALTER NAUSCH, de FIFA-offi- cial die met de spelers de tactiek heef; besproken, die met K: rel Lotsy voor «en eenheid van dit zeer heterogene gezelschap van voetbalsterren heeft zorp gedragen, zei ons na afloop: „Prachtig voetbal hebben wij aan schouwd. Er werd voortreffelijk ge speeld en zelden zal het Londense pu bliek zulk een prachtige en spannende Wedstrijd hebben gezien. Gedurende tweemaal drie kwartier werden de fraaiste combinaties uitgevoerd, kon men genieten van individuele staaltjes, me al te spoedig weer waren vergeten, omdat zij door nieuwe meesterstukjes Werden overtroefd. Het tempo lag boog, zeer hoog zelfs. Ja, dat laatste moment, die strafschop tegen Tsjai- koysky, och laten wij daarover liever swijgen Maar dat de strafschop ver diend was, dat Tsjaikovsky tegenover Mortensen werkelijk een fout heeft De aanvoerders schudden elkaar de band en de „wedstrijd van de eeuw" kan beginnen. Links, aan voerder Wright (Engeland) en rechts Uclcwick. aanvoerder van het FIFA elltal in het midden scheidsrechter B. M. Griffiths. gemaakt, neen dat is moeilijk te aan vaarden". Hoe men ook over de toekenning van de penalty mocht denken, algemeen was de bewondering voor de koelbloe digheid waarmee Ramsey, de stoere back het vonnis voltrok. Het was maar 'een moeilijke situatie waar Ramsey voor werd geplaatst. Van hem hing op dat moment het ongeslagen record van Engeland af, en dat in een land waar men een nederlaag van de nationale ploeg ongeveer als een ramp ebschouwt. Steeds hebben de FIFA-spelers het initiatief in deze ontmoeting in han den gehad, telkenmale heeft Engeland hel uiterste moeten doen om de stand gelijk te maken, en het was scheids rechter Griffiths, de schoolmeester uit Wales, de man, die door Tsjai kovsky letterlijk knock out was ge slagen door twee harde ballen tegen het lichaam, vlak na de rust, het was Griffiths, die volgens de mening van velen de jubilerende Engelse Bond het schoonste geschenk heeft over handigd, dat de 90-jarige heeft kun nen krijgen: De toewijzing van een strafschop in de laatste minuut, waar door de dreiging, dat het ongeslagen record op eigen terrein zou worden ge broken, in de laatste seconden van deze opwindende wedstrijd kon worden af gewend. ACHT DOELPUNTEN zijn in deze wedstrijd van het jaar gescoord. Vucas een van de vier middenvoors van het FIFA-team, passeerde na vijf sen. Het was Boniperti, die het tweede doelpunt scoorde na een kwartier, maar hij was de laatste man van het viertal Nordahl, Zebec, Vucas, Boni perti, dat zuiver samenspelend de En gelse defensie volkomen overrompel de. Een opwindend moment ontstond, toen Matthews van de zijlijn een ef fectvol schot loste, dat tegen en langs de lat weer in het veld terecht kwam Het spel golfde op en neer en zes mi nuten voor de rust was het wederom Boniperti, die de laatste hand legde aan een combinatie tussen Vucas en Nordahl. Billy Wright, de sympathieke aanvoerder van de Engelse ploeg, raak te even aan de enkel gewond na een duel met Ocwirk en aan de andere kant liep Zeman een blessure op, toen hij een lastig schot van linksbuiten Muilen moest keren. Een der Engelsen had de Weense doelverdediger bij het inlopen op de rechtervoet geraakt. En deze pijnlijke blessure was ook de oor zaak, dat toen Navarro een fout maak te bij het terugspelen op Zeman, de laatste niet snel genoeg zijn doel kon verlaten en door Muilen werd gepas seerd. De voorsprong van de FIFA- ploeg was door dit ongelukkige doel punt tot 32 gereduceerd. Zeman wilde zich niet laten vervan gen door Beara maar toen Griffiths de Zuidslaviër reeds in het doei zag staan, liep hij naar het FIFA-doel toe om Zeman te beduiden, dat hij zonder werkelijke blessure zich niet mocht laten vervangen. Toen Zeman op zijn voet wees, schudde Griffiths heftig met het hoofd. Het was voor de schoolmees ter uit Wales geen overtuigend bewijs en Zeman moest zijn plaats onder de lat weer innemen In de rust kon Zeman inderdaad aan tonen, dat Griffiths het niet bij het rechte eind had gehad. Beara nam toen definitief de plaats van Zeman in. In de tweede helft vuurde Tsjaikovs ky twee maal een kogel op Griffiths af, die prompt voor tien tellen down ging Toen de scheidsrechter weer in staal was het fluitje te hanteren scoorde Muilen in de vierde minuut de gelijk maker na prachtig opbrengen van Mat thews (33). Er volgde een periode van druk op het FIFA-doel, maar de aanvallen van de in lichtblauwe shirts gestoken continentalen bleven door hun meesterlijke opzet zeer gevaarlijk. Mortensen schoot tegen de paal en een schot van Nordahl zou zeker doel heb ben getroffen als niet juist de schoen van Ufton de weg naar Merricks goal had geblokkeerd. Aan beide zijden wer den prachtige kansen gemist totdat Ku bala in de 17e minuut na prachtig spel van Zebec en Vucas de laatste was de motor van de aanval een kogel loste, welke onhoudbaar voor Merrick in de linker bovenhoek vloog. Nog gaven de Engelsen de strijd niet op en in grote spanning verliep het laatste half uur, terwijl opnieuw beide Veldmaarschalk Montgomery be groet de FIFA-spelers, voor het be gin van de grote strijd. De meningen over de door Griffiths toegekende strafschop tegen het FIFA-team waren ver deeld. V/alter Nausch, FIFA of ficial, meende dat Tsjaikovsky geen overtreding had begaan, en deze speler verklaarde, dat hij Mortensen niet had aangeraakt. Griffiths zei na afloop dat hij er vlak bij stond en geen ogenblik aarzelde, of Mortensen was tegen alle regels van het spel in, ge tackeld. De beide grensrechters, Orlandini en Bauwens waren, het met zijn zienswijze volkomen eens. Billy Wright, de aanvoer der van het Engelse team zei: „Die strafschop in de laatste minuut? Die werd volkomen te recht toegekend. Ramsey, die de strafschop benutte, liet zich over de beslissing van de scheidsrech ter niet uit. Hij zei wel dat hij totaal geen last van zenuwen had en wist dat hij de penalty zou benutten. partijen kansen kregen om de score m hun voordeel te wijzigen. Hoekschop pen werden genomen, aan beide kan ten evenveel, maar ook deze brachten geen beslissing. Op een gegeven ogen blik was men van mening, dat Beara een kopbal van Muilen achter de doel lijn wegsloeg, maar grensrechter Or landini, door Griffiths geraadpleegd, beweerde dat de bal de lijn niet ten volle was gepasseerd. Nordahl scoorde nog een buitenspel goal en enkele staaltjes van geraffineerd spel van Matthews leidden ook al niet tot het gewenste resultaat. Totdat in de laatste minuut het duel tussen Tsjaikovsky en Mortensen eindigde in de toekenning van de meermalen gememoreerde be ruchte strafschop. Alf Ramsey scoorde de gelijkmaker, 4—4 en met deze slot scène kwam het einde. Van een speciale verslaggever) IN DE VOORLAATSTE ronde van het candidatentornooi te Ziirich lieeft Reshevsky zijn partij tegen Gligoric gewonnen. Smyslov verspeel de een halve punt aan Najdorf, zodat de Amerikaan met nog slechts één wedstrijd te spelen een achterstand heeft van twee punten. Wel iswaar moet hij nog een afgebroken partij tegen Bronstein spelen, maar naar alle waarschijnlijkheid zal hij die verliezen. Zelfs aan remise zou Reshevsky niet eens voldoende hebben om nog een theoretische kans te maken om gelijk met Smyslov te eindigen. Voor Stahlberg is het tornooi ten einde. Hij behoeft op de laatste dag namelijk niet te spelen en zijn partij tegen onze langenoot dr Euwe eindigde binnen het uur in remise. Stalilherg eindigde op de laatste plaats en naar alle waar schijnlijkheid zal dr Euwe zich tevreden moeten stellen met de 14e. j-jOEWEL NAJDORF een kwartier te laat in de tornooizaal verscheen, is hij in zijn partij tegen Smyslov toch niet in tijdnood gekomen. Reeds drie kwartier later, op de 11e zet, kwam de prachtigste grootmeesterremise van het gehele tornooi tot stand. In de overige partijen werd hardnekkig ge streden. Reshevsky en Gligoric speel den een moeilijke positiepartij, waar in de eerste in het centrum, de laatstr op de dame-vleugel meer terrein bc heerste. Van het begin tot het einde heeft de partij Kotov-Averbach zich langs positionele banen bewogen. Ko- tov beschikte over een uiterst klein voordeel, dat niet voor uitbreiding vatbaar was. Toch werd tot de 45e zet doorgespeeld, voordat één der spelers het verlossende voorstel tot remise deed. Reeds scheen de aanval van Pe- trosian tegen Geiler beslissende vor men aan te nemen, toen Geiler met zijn cavalerie op het strijdtoneel ver scheen. Een ogenblik leek deze ma noeuvre een herhaling te zijn van Bluechers ingrijpen in de slag bij Wa- terloo, maar Petrosian bleek nog Over voldoende reserves te beschikken om de remise door herhaling van zetten if te dwingen. Remise was ook het slot van de par tij Keres-Taunanov, maar pas nadat de eerste door een koelbloedige op mars van zijn koning de weg vrij had gemaakt voor het reddende eeuwig schaak. Klappen zijn er gevallen in de beide overige partijen. Reshevsky heeft zich opnieuw een speler van wereldfor maat getoond door Gligoric in een adembenemend tik-tak spel met de klok te overspelen. Op het moment, dat de partij afgebroken moest wor den, gaf de Zuidslaviër zich gewon nen. Ook Szabo heeft nog eenmaal zijn vermoeidheid over boord gezet. In een spannend eindspel zette hij al les op een snel oprukkende vrijpion. Boleslavsky onderschatte de snelheid van deze pion, en moest daarna werk loos toezien, dat de Hongaar zijn stel ling met iedere zet versterkte. Vlak vóór de tijdcontróle hees de Rus de witte vlag. De stand luidt thans: 1. Smyslov 1714 pnt uit 27 partijen; 2. Reshevsky 151/2 pnt -f 1 afgebr. partij (27); 3./4. Keres en Bronstein 141/, pnt -f 1 afgebr. partij (27); 5. Petrosian 14V» pnt (27); 6. Najdorf 14 pnt 1 afgebr. partij (27); 7. Kotov 14 pnt (27); 8. Taimanov 13% pnt (27); 9. Geiler 13 pnt 1 afgebr. partij (27); 10. Averbach 13 pnt (27); 11. Boles lavsky 12/ pnt (27); 12. Gligoric 12 pnt 1 afgebr. partij (27)13. Szabo 12 pnt (27); 14. Euwe 11% pnt (27); 15. Stahlberg 8 pnt (28). De uitslagen van de 29e ronde lui den: Smyslov-Najdorf %-/; Stahl- berg-Euwe Vi-%; Reshevsky-Gligoric 1-0; Keres-Taimanov 14-/; Geller- Petrosian %- Kotov-Averbach 9/i- Boleslavsky-Szabo 0-1. Bronstein was vrij. Gunnar Nordahl, de midvoor van Milan, scorer van doelpunten aan de lopende band in de Italiaanse compe titie, wil gaarne het volgend seizoen in Engeland spelen. Tom Whittaker, de manager van Arsenal, heeft er de lucht' van gekregen. Nu is het bekend, dat buitenlandse spelers uitsluitend als amateur in een Engelse profclub mo gen uitkomen. Het is helemaal niet de bedoeling van Nordahl om als profes sional naar Londen te komen. Hij heeft geld genoeg verdiend in Italië en hij zou best een jaartje als amateur kun nen leven. Maar Nordahl wil in Londen wonen voor een kantoorbetrekking met de gedachte om in zo kort moge lijke tijd te trachten de Engelse taal onder de knie te krijgen en in dat jaar wil de Zweed, die enkele dagen gele den 32 jaar is geworden, gaarne op de Engelse velden als midvoor opereren. Tor Whittaker heeft daar wel oren naar en de manager van de Londena- ren zal nu trachten de eventuele moei lijkheden, verbonden aan het overko men van Nordahl op te lossen. Het Brusselse elftal, dat Zaterdag 24 October op het Ajax-terrein tegen Amsterdam zal spelen, is als volgt sa- mengesteld: Meert (SC Anderlecht) Van Lancker (Daring CB) en Matthys (SC Anderlecht): Steurs (Daring CB), Oversteyns (Union SG) en Close (Union SG); J. Diricx (Union SG), Zobel (Daring CB), Van Hoyweghen (Daring CB), Testaert (White Star) en Coel (Union SG). Het Nederlands jeugdelftal, dat Za terdag 24 October om 15.00 uur in het NAC-stadion te Breda tegen de Bel gische jeugd zal aantreden, is als volgt samengesteld; Feyt (Woerden); Kraay (DOS) en Claus (Helmondia); Van Ham (Zeeburgia), Maas (Kimbria) en Van Woerden (Feijenoord)Bosselaar (Sparta), Fens (VCS), Rutten (Bleijer- heide), Janssen (Enschede) en Rijnvis (ADO). Reserves zijn; Brull (Sittar- dia), Beekman (Vitesse), Bals (Velox) en De Wit (TSC). De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden; EVERTSEN-PRIJS: 1. River (W. H. Geersen) 1.28.2; 2. Rudolf G; 3. Rita du Maire. W 1.40, P 1.30, 1.50, 1.50, K 3.—, cc 3.40. VAN GALEN-PRIJS: 1. Rentinus (J. de Vlieger) 1.27; 2. Perfect Heny; 3. Rina Gay. W 2.40, P 1.30, 2.50, 1.80, K 12.80, cc 11.60. PIET HEIN-PRIJS: 1. Sunshine (J. T. de Graaf) 1.31.3; 2. Seigneur Bas- com; 3. Sus van Vredenhof (N. Oosting) 2.25.4, 1.35.7. W 2.80, P 1.30, 1.40, 2.10, K 16.40, cc 7.40. DE RUYTER-PRIJS: 1. Pearl Spen cer (W. H. Geersen) 1.26.6; 2. O. Marij ke; 3. Paul B. W 10.40, P 2.70, 1.80, 6.—. K 32.20, cc 2.60. VAN SPEYK-PRIJS: 1. Morning Star (W. H. Geersen) 1.23.8; 2. Nike van Hollo; 3. Our Bonnl. W '3.20, P 1.30, 2.50, 1.50, K 19.50. cc 6.90. KILLICK-PRIJS: 1. Samson (H. J. v. d. Kraats) tijd 1.30; 2. Princesse Martha; 3. Margriet. W 6.10, P 2.10, 2.10, 5.90, K 10.50, cc 3.90. SHORT-PRIJS: 1. Carla (F. Delbras- sinne) 2.12; 2. Frederique; 3. Admiral's girl. W 7.80, P 3.40, 4.50, K 29.—, cc 8.10. LYNA-PRIJS: 1. Wiribi (A. W. van Dijk) 3.37.4; 2. Corrida; 3. Proposal. W 2.80, P 1.30, 1.20, K 6.20, cc 3.—. Omzet totalisator f 53.901. Ned Herv. kerk: Aangenomen naar Usselo, B. M. ter Haar ,vic. aldaar, die bedankte voor Hindelopen (toez.). Be dankt voor Dubbeldam, B. Aldaba te IJlst. Beroepen te Poortvliet, A. E. Kolkert te 's-Gravenmoer. Oud-Geref. gemeenten: Bedankt voor St Philipsland, H. Wiltink te Doetin- chem. DS S. VISSER OVERLEDEN In de ouderdom van 42 jaar is plot seling overleden ds S. Visser, Ned Herv. predikant te Uithuizermeeden' Op weg van Groningen naar zijn woon plaats werd ds Visser plotseling onwel en toen men hem naar Groningen terug bracht bleek hij reeds te zijn over leden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7