Barre, onaandoenlijke woestenij van obsederende leegheid LAXEER AKKERTJES Automatiekhouders stonden terecht voor Gerechtshof K.N.M.B. heeft bezwaar tegen loon- en huurvoorstellen Gemeente-ontvanger in Diemen verduisterde 33 mille DE WONDERE WAERELT Vrouwenprobleem wellicht de grootste moeilijkheid Dr JAN SCHOUTEN 70 JAAR Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht ALLEEN LANGS DE RIVIEREN MODERNE OASES veroorzaakt hoofdpijn en vermin dert de eetlust. Niets bt er dan Wurgende bekoring van de grenzenloze ruimte Diphtheritis neemt toe te Dordrecht Jongen stond in brand Wandelend echtpaar in Rome aangekomen Formele fout in de dagvaarding Te weinig aandacht voor klein-en middenbedrijf" Compensaties noodzakelijk Goede resultaten in de pluimveebranche Halve leven Kamerlid. Twee jaar geëist In de gracht gevallen en verdronken DONDERDAG 23 OCTOBER 1953 flENMARK (Z.-Australië), 8 October. Een leeg land, hebben de kenners me gezegd, toen we in Perth aankwamen. Een ontzaglijk groot en een enorm leeg land, weet ik, nu we West- Australië achter ons hebben gelaten en we tot het hart van Zuid-Australië zijn ooorgedrongen. Van Adelai- de af eerst honderden mij len Zuidwaarts naar het rijke gebied rond Mount De Orlando-wijnfabriek temidden van de Wijngaarden. Gambier, later minstens even ver naar het Noorden naar de irrigatiegebieden rond Renmark en Mildura, maar nog altijd duizend mij len verwijderd van Woo- mera, waar een atoombom op ontploffen staat en de Canberra's van de (misluk te) Christchurchrace een tussenlanding hebben ge maakt. Geweldige afstanden door een dor, droog, stoffig, bruin, rood en grauw land schap, waarin de bomen geen bomen zijn maar prae- historische staketsels van slangenonderkomens; waar op het gras geen gras maar doorn is; waar de bloemen van stro zijn en de vogels uit de dierentuin, behalve dan waar de stroom van een rivier tot het ware „sap der aarde" is geworden. Daar groeien dan temidden van de woestenij als bij tover slag de sinaasappels en de olijven, de amandelen en de perziken; daar staan tegen de flauwe hellingen-op-de- zon de wijnranken bij tien duizenden in bloei. -VerStOppIllg- (Advertentie ing. jvled.) reinen van ontginning heeft iets van een doodgaan bij het leven: verstrakte onbewogen gezichten, keiharde handen, een sigaret, een hoed met brede rand en een afzakkende manchesterbroek. In de hoofdstraat van het dorp werd mijn eerste wildwestverhaal in mijn fantasie werkelijkheid. Waarom zouden DEZE RUIMTE is grenzenloos van de lucht uit; sij is een physieke beproeving, indien je de auto op hoogste snelheid langs de nauwelijks gebaande wegen stuurt. Je kunt het land ook anders noemen: kuis, want het is door geen mensenhand beroerd; onaangedaan, want het kan geen glimlach opbrengenonaandoenlijk, zodat een huivering over je rug loopt. Je hebt over de slangenplaag horen vertellen, maar een beetje ongelovig gekeken, tot op het ogenblik, dat de emigratie-officier uit Adelaide, Jan Scheeren, je met een kreet op een slang wijst en uit roept: „er dwars over heen". En gierend laat je de automobiel een zwieper maken om de slang de rug te breken. Wat is één dode slang tegen ontelbare levenden? De leguaan is uiterst op zijn hoede, wanneer de auto komt aansuizen en ik kan hem net ontwijken. I erderop vreten de raven aan een dood konijn. Een schaap of een koe, die in de weide sterven, zijn een prooi voor gieren, adelaars, vossen en raven. Binnen een paar dagen zijn alleen nog de botten te vinden HAT IS Australië ook. Een vreemd bar land. Ergens staat temidden van het zanderige niets een man naast zijn auto. Hij kijkt in de verte, óók naar niets, dunkt mij! Deze woestenij heeft zulk een wurgende bekoring, dat ]e er zo spoedig mogelijk uit wilt zijn, bang, dat je erin zult omkomen. Dat gebeurt dan ook wel. Nog onlangs is een eenzame visser in de wildernis ver dwaald, toen hij zocht naar kangeroes. Inboorlingen, die de reuk van een hond, de ogen van een adelaar en de 8aJ}S van een tijger hebben, vonden zijn spoor. De man was dood. En voor ce helft al weggevreten. Tegen vermoeid heid, dorst en dieren is de mens ten slotte niet bestand. En zelfs in mijn auto achtervolgde me de bijna tastbare krankzinnigheid van de woestijn, die hier beeldender en bijten- der „desert" wordt genoemd. Ik wilde er uit en ik heb het gaspedaal urenlang tegen de plank moeten drukken om te ontkomen aan het verlangen om uit te stappen en naar dat absolute niets toe te lopen en, indien ik mocht terugke ren, het verhaal van mijn leven te schrijven Totdat de rivier er ineens was. Aan haar oevers de waterwerken om dc bodem voor zover mogelijk te besproei en en temidden van het ingenieuze systeem van buizen en sproeiers, sproeiers en buizen, de gouden sinaas appelen en de druiven. In de kelder van de wijnfabriek, waar ik niet de Franse liefde voor deze drank van dc hemel, maar wel de efficiency van de moderne wereld constateerde, laafden wij ons tot in onze ziel. Is het niet op zichzelf een wonder, dat de zegen van de hemel hier wordt geschonken in de vorm van het vuile water van een wil de rivier? £)IT LAND tussen Renmark en Mil- dura staat te sterven van de dorst. Het uiterlijk van de werkers aan de rivier en daar ver vandaan op de ter- niet ineens vier mannen te paard deze straat kunnen komen binnenrijden om al schietende de vrouw van hun keuze te overmeesteren? Waarom niet? Omdat het hotel tenslotte te Euro pees was en de gouverneur van Zuid- Australië bezig was een dienstbezoek af te leggen en omdat de Union Jack te fier naast de Australische vlag van het dak wapperde in een hete, verstik kende wind. Omdat een groep Neder landse journalisten niet naar Renmark was gebracht teneinde stof op te doen Hoofdstraat in Renmark. voor een stuiversroman. Omdat het mu ziekje in de lounge geen hilly-billy- songs produceerde, maar kwijnend en zelfs wel toepasselijk van heimwee „in a sleepy lagoon" vertolkte. Omdat de radio in de auto alle nieuws van de wereld in een notedop opdiste tot en met de start van de KLM-DC-6 uit Engeland. £R WAS helemaal niets meer van onze griezelige illusie over» toen een man op ons kwam toegesloft, die Ne derlander bleek te zijn en emigrant. Een Amsterdamse jongen, die zijn spraakwater allang scheen te hebben verbruikt en die om een meisje uit ons land was weggegaan. „Tevreden"? Och, deze knaap zou overal ter wereld te vreden zijn met de eenzaamheid en de weemoed van zijn hart. De Australi sche vrouwen zullen hem niet troosten. Die hebben het te druk met in de „pub" bier op het leven af te drinken en haar huizen vuil te laten. Waarom trouwens afstoffen, indien ieder zucht je wind opnieuw wolken ondefinieer bare vuiligheid zelfs door de gesloten ramen stuift.? Maar ook hier zijn de ponden goed en de kleine radio op een zolderkamer houdt het contact met de verten, waar de kennissen zijn, de vrienden. En het meisje. Dat is wel één van de diepste moei lijkheden voor de jonge emigrant. Ik heb werkelijk hartverscheurende treur zangen gehoord van jongens, die niet aan de vrouw kunnen komen. Uit hun eigen mond en van de kant van de „autoriteiten'*. Zelfs de Aartsbisschop van Adelaide, Matthew Beovich Joegoslavische grootvader, Ierse groot moeder! fijnbesnaard gezicht, lange dunne handen, die ons bij het vertrek joviaal vaarwel wuifden, heeft ons groepje proberen te doordringen van het feit, dat het vrouwenprobleem misschien wel in de eerste plaats moet worden gesteld, Dat niet, omdat alleen jonge mensen de toekomstige bevol king van Australië kunnen helpen ver groten, maar omdat gewoon menselij kerwijs gesproken een man zonder vrouw maar een onaf wezen is. 's Avonds, op mijn kamer in Ren mark, heb ik mijn raam wijd open ge zet om de „desert" te kunnen horen. Héél anders dan in Cairo, waar ik aan de rand van de Sahara stond; anders dan in India, waar de westerse mens te gen de stank kan leunen; anders dan in Singapore, waar het Oosten een hu welijk met het Westen schijnt te heb ben gesloten; anders dan in Djakarta, waar niettegenstaande alle politieke afscheidingen het Westen het Oosten in de hand heeft en niet omgekeerd.... Hier klonken in de verte kreten, die ik niet heb kunnen definiëren, meege dragen door de wind, en wegstervend in mijn kamer, waarin ik pas sliep toen de morgen aanbrak. H. M. KOEMANS. ■HHPW Sinds het begin van de maand is er in Dordrecht een sterke toeneming van liet aantal diphteritusgevallen geconsta teerd. Er zijn thans 28 leden van twee en twintig gezinnen aangetast. Sinds 1 September zijn er zes kinderen overleden. Een r.k. lagere school, een gemeentelijke kleuterschool en een chr. kleuterklas zijn gesloten, omdat er on der de leerlingen bacillendragers zijn aangetroffen. Dinsdagavond is het twaalfjarige zoontje van de heer F. Horst te Apel doorn door brandende benzine levensge vaarlijk gewond. Terwijl het kind in de werkplaats van zijn vader bezig was een sigarettenaansteker te vullen, vat ten zijn kleren vlam, waarna het bran dend als een fakkel naar buiten rende. Burgers en militairen doofden de vlam men. De jonge is in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis overgebracht. De benzine is vermoedelijk ontvlamd door de hitte van een bromfietsmotor, die in de werkplaats stond. Het echtpaar Deuss, dat 16 Juli jl. voor een grote voetreis naar Rome uit Zeist is vertrokken, is daar giste ren aangekomen. Het echtpaar heeft precies een week op het reisschema ingelopen. De heer Deuss heeft onder weg zijn 70ste verjaardag gevierd. De heer en mevrouw Deuss, die het plan koesteren 14 dagen in de Italiaanse hoofdstad te verblijven, zullen per vliegtuig naar ons land terugkeren. (Van een onzer redacteuren) In het begin van dit jaar werden twee Alkmaarders, J. J. H. de Wen A. C. de B., door de Economische Politierechter te Alkmaar ontslagen van rechtsvervolging. Zij waren door de officier van Justitie gedagvaard wegens het feit dat zij een automatiek bij hun zaak exploiteerden die niet aan de nieuwe bepalingen voldeed, in casu dus overtreding van de Winkelsluitingswet. De rechtbank had daarbij overwogen dat de ver dachten aangesloten waren bij de Horeca en dat het exploiteren van een automatiek tot een restaurantbedrijf kon worden gerekend. stellig niet afwijken. Dat betekent dus dat deze en andere automatiekhouders zich weer aan vervolging bloot stellen als zij hun zaken op de oude voet voortzetten. Zij kunnen zich dan ver zekerd weten van een dagvaarding, waarop wel een schikkingsbedrag zal worden vermeld. De officier tekende echter cassatie aan bij de Hoge Raad. Bij arrest van dit college is uitgemaakt dat het feit dat een automatiekhouder aangesloten is bij de Horeca niet impliceert dat men zonder meer een automatiek kon exploiteren. Wel degelijk dient reke ning te worden gehouden met de voor schriften die enige maanden geleden van kracht zijn geworden. Intussen had de Hoge Raad de zaak van de 2 Alk maarders terug gewezen naar het Ge rechtshof in Amsterdam, omdat op üe dagvaarding geen schikkingsbedrag stond vermeld. Gistermorgen stonden de zaken op de rol van het Amster damse Gerechtshof, tezamen met een groot aantal andere zaken, dat om de zelfde redenen naar het Hof was ver wezen. De procureur-generaal meende dat al deze dagvaardingen en vonnis sen, die daarop waren gevolgd, nietig dienden te worden verklaard. De uit spraak van het Hof zal van deze eis J)E KONINKLIJKE Nederlandse Middenstandsbond heeft gisteren op zijn algemene vergadering te Amsterdam een motie aanvaard, waarin wordt vastgesteld, dat de voorstellen tot verhoging der huren en tot verlaging der belastingen, tezamen met het effect der loonsverhoging van vijf procent een verzwaring van de lasten voor het midden- en kleinbedrijf inhouden. Hieruit blijkt, dat de regering onvoldoende rekening houdt met de moeilijke positie van die bedrijfstakken; deze behoeft dringend verbetering, wil deze groep het reservoir van zelfstandige ondernemingsgeest en als zodanig een belangrijke factor in ons volksbestaan blijven. Ter verbetering van de toestand wordt o.m. aangedrongen op verlichting van de vereveningsheffing. JN DE ochtendvergadering had de voorzitter, de heer L. de Groot, er op gewezen, dat voor de middenstand de grens van haar offermogelijkheid is bereikt, je zelfs verre overschreden. De zware belastingheffing ondermijnt de bestaansmogelijkheid van deze volksgroep. Zo is bv. in strijd met de bedoeling van de wetgever de omzet belasting bij de kleinhandel, het am bacht en het dienstverleningsbedrijf, de omzetbelasting inplaats van een hef fing op het verbruik een extra last op de ondernemingen geworden. Zij dient bij deze bedrijfstakken te vervallen. Spr. meende voorts, dat de loons verhoging van vijf procent, sociaal ge zien aanvaardbaar, voor de midden stand en het middel- en kleinbedrijf alleen op te brengen is, wanneer daar Gedurende de eerste drie kwartalen van dit jaar had de uitvoer van de Nederlandse pluimveehouderij een waarde van 202 millioen gulden tegen f 181.3 millioen in dezelfde periode van 1952. De uitvoer nam dus met ruim 11 pet. toe. De export van een deneieren daalde enigszins, maar de uitvoer van levend- en geslacht pluim vee nam sterk toe. Voor de houderij daalden de uitgaven als gevolg van het goedkopere voer, terwijl een klei ne stijging der inkomsten te zien valt. Resultaat is een verschil tussen inkom sten en uitgaven van 52 ct. per kg. eieren, hetgeen niet onbevredigend is te noemen. De vergadering van het ministeriële Benelux-comité, is thans voorlopig vast gesteld op 16 November te Den Haag. Het comité bestaat uit de ministers van Euitenlandse Zaken. van Economische Zaken en van Financiën. op enigerlei wijze een compensatie tegenover staat. Huren van woningen en bedrijfspanden zullen stijgen, de prijzen zullen in het bedrijf met hoge loonuitgaven zodanig omhoog gaan, dat het voor het publiek moeilijk, zo niet onmogelijk wordt, opdrachten te verlenen. Daar komt bij, dat de lasten verhoging krachtens de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering nog slechts voor een klein gedeelte is gecompen seerd; ook deze kwestie zou aan de orde komen, maar de minister heeft zijn toezegging in deze niet gestand gedaan. (Van onze parlementaire redacteur) HET is waarlijk een uniek verschijn sel in onze parlementaire geschiede nis, dat een zeventigjarige zijn halve leven lang lid is van de Tweede Kamer der Staten-G ener aal. Dr Jan Schouten, die op 12 Augustus jl de zeventigjarige leeftijd bereikte, heeft dat gepresteerd- Op 22 October 191$, dus vandaag pre cies 35 jaar geleden, werd hij tot lid. van de Tweede Kamer benoemd en hij is dat tot heden gebleven. De heer Schouten, doctor honoris causa in de rechts wetenschappen, voorzitter van de Tweede Kamer fractie der Anti- revolutionnaire Partij, voorzitter van het Centraal Comité van Anti- revolutionnaire kiesverenigingen en directeur van de Vereniging voor hoger onderwijs op Gereformeerde grondslag (Vrije Universiteit), is als weinigen doorkneed in het parlemen taire vak. Trouwens ook op het ge bied van de gemeentelijke politiek kan hij zijn woordje meespreken, want hij is lid van de gemeenteraad en wet houder van Rotterdam geweest. En het provinciale bestuurswerk leerde hij kennen als lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland Dr Schouten is een vooraanstaande politieke figuur in Nederland, een uit nemend spreker en vooral een bemin nelijk mens, waardoor hij bij vrierd en tegenstander in de Kamer gezien en geacht is. Van de 70 jaar 35 jaar Kamerlid; dat is geen kleinigheid. Een felicitatie voor dr Schouten is hierbij op zijn plaats. Na een lange periode van behelpen is de drinkwatervoorziening te Zierikzee weer normaal geworden. kilometer na kilometer geld R.S. STOKVIS ZONEN N.V. 140 dealer» en subdealert, <everal in Nederland. (Advertentie, Ing. Med.) IEMAND KAN toerekenbaar zijn en toch niet opgewassen blijken tegen de grote spanningen die zich in zijn leven voordoen. Ongeveer in deze be woordingen omschreven de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank en de verdediger, mr Frangois Pau wels, hun begrip voor de 36-jarige ex- gemeente-ontvanger van Diemen, die sinds zijn aanstelling in 1948 ongeveer f 33.000.— had «verduisterd. De officier, mr J. Nouhuys, eiste twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar- gETER LAAT dan nooit is de leuze der gedul- digen. Zo heeft de 56- jarige Emil Hagler, die reeds geruime tijd in een vluchtelingenkamp bij Hannover woont, plotse ling vijfduizend dollar gekregen van de Ameri kaanse mevrouw Frellit- zer-Frank, die hij in 1937 in de Oostzee, vierhon derd meter van het strand bij Misdroy (Fom- meren), van de verdrin kingsdood had gered. Ook dc vader van de toen achttienjarige barones Freilitzer wist de moedi ge Hagler het leven te redden. De aan dc dood ontsnapte vader en doch ter waren toen echter zeer arm en konden Hagler slechts dankbaar de hand drukken. Kort voor dc oorlog ging de barones echter naar Amerika, waar zij met een rijke fabrikant trouw de. Toen zij hem het verhaal van haar redding vertelde, besloot haar man de redder te belo nen. Acht jaar lang zocht men naar Hagler, tot hij eindelijk In een vluchte lingenkamp werd gevon den. Een kapitein van het Amerikaanse leger kwam deze week de vijf duizend dollar in Haglers het met grote belang stelling bezichtigde. In de vroege ochtenduren werd het hert zwem mende waargenomen in de Z.O.-Buitensingel. De zelfde agenten brachten het dier met een dreg op barak brengen. De men- het droge. Het ging er senredder en zijn vrouw echter weer vandoor, ren- zullen nu na vele jaren kampmisère een eigen huis kunnen kopen cn zullen ook hun zoon en diens gezin ln hun huis opnemen. £EN DER HERTEN uit het Haagse herten kamp had er laatst ken nelijk genoeg van gekre gen om alsmaar te wor den bekeken zonder zeil ooit meer van de wijde wereld te zien dan het hertenkamp. Het fraaie dier wist des nachts uit te breken, werd door een legertje agenten zon der zichtbare resultaten opgedreven en verdween in de restanten van het gebombardeerde Bezui- denhoutkwartir, welke de dwars dooi de stad en dook in de Ho. /ijver, waar het uit zichzelf weer uit klom. Hierna werd de boemelaar ein delijk gegrepen en zit thans weer veilig thuis. £)E FRANSE chanson- nière Lill Bontemps is tijdens haar optreden in de Spaanse hoofdstad Madrid in botsing gek» men met het kuisheids complex van de regering- Franco. De gehele Spaanse pers kreeg namelijk op dracht van de censuur om haar blote strapless schouder op de foto's zwart te maken. Het com mentaar van Lili luidde: ..Gelukkig verstaan de meeste Spanjaarden niet wat ik allemaal zing!" rest, de verdediger drong aan op een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Mr Pauwels wees er op, dat ver dachte een vlekkeloos verleden heeft en zijn daden, waarvan hij veel be rouw heeft, in een wanhoopsstemming pleegde. Er is, zo zei pl., een mede schuldige, die niet in de verdachten- bank zit: degene, die verantwoorde lijk is voor de financiële contróle in Diemen. Zolang het kasboek klopte met de kas, kon verdachte ongestoord zijn gang gaan, ook al waren er grote verschillen met het journaal. Verdach te heeft dat zelf niet kunnen volhou den, anders had deze toestand nog wel enige jaren kunnen duren. Het bleek, dat verdachte door zijn vrouw werd bedrogen en het gevoel kreeg het huis uit te worden gedre ven. Hij is toen een dubbel leven gaan leiden dat hij onmogelijk kon betalen. Door geld te lenen bij zijn familie heeft hij nog getracht, zijn misstap in het reine te brengen. De 37-jarige mevrouw A. Botma- Toornstra uit Morra (Fr.) is gistermid dag, toen zij uit de gracht achter de boerderij van haar echtgenoot water wilde scheppen, te water geraakt en verdronken. Zij was moeder van vier kinderen. CARRÉ vergadering PROGRAMMA VAN Tijdens de algemene van aandeelhouders van „Carré" is ook het programma voor de rest van dit jaar medegedeeld Behalve een op treden van het Circus Strassburger zullen voorts voorstellingen van de Italiaanse Opera, een Italiaans mario nettenspel, een goochelshow, een En gels Ballet en de Snip en Snaprevue worden gegeven. Van 23 October tot 7 December zal in het Haags Gemeentemureum aan de StadhouderMaan een tentoonstelling van moderne Amerikaanse grafiek worden gehouden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9