De Eerste Kamer bestudeert het EDG-verdrag Neutrale commissie in Korea kan niet meer werken Politieke commissie verlangt souvereiniteit van Tunis Geschil over uiteenzettingen bereikt hoogtepunt Silicose Franse vrouw redt haar man van guillotine Franse opmars in Indo-China begonnen Zware regen in heel Italië Nieuwe gebeurtenissen sinds goedkeuring Tweede Kamer Inschakeling van het parlement Chauffeur in arrest De tol te Leimuiden wordt opgeheven Staking te Londen ten einde Dinsdag 27 Oct. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang 1277 Dagblad voor Den Helder, Koegras^Texel, Wieringen en Anna Paulowna Minister Mikoyan bepleit kapitalistische methoden Ruw herfstweer met regen WEERBERICHT De ramp bij Neustadt Helicoptergarage in Parijs in wording A ra bisch-Azia tische resolutie aanvaard Onderhoud van Thimaja met VN vruchteloos Inleidend contact over Saarkwestie begonnen Engeland en Perzië willen herstel van relaties DE STAKENDE tankwagenchauffeurs te Londen hebben gisteren besloten, heden weer aan het werk te gaan. On geveer vijf en twintighonderd personen hebben aan de actie deelgenomen. Hier van waren er twaalfhonderd op de ver gadering, waar de beslissing viel welke ern eind maakte aan de staking. Twee honderd hunner verlieten voor de stem ming de zaal, uit protest terren de ..com munistische pogingen" om hen te dwin gen weer aan het werk te gaan. „Bacteriënkrijg" in Korea in VN-commissie Maar zij getuigde tegen hem Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 IfELDERNE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.4J (Van onze parlementaire redacteur NEDERLAND HEEL T zich tot dusverre, wat zijn medewerking aan de Europese integratie betreft, niet onbetuigd gelaten. Het paste zich aan de groeiende, nieuwe internationale verhoudingen aan; de Tweede Kamer hechtte reeds op 31 October 1951 haar goedkeuring aan het verdrag der Europese Kolen- en Staalgemeenschap en was daarmede het eerste parlementaire college, dat tot ratificatie van het plan-Schuman overging; het heeft initiatieven ontwikkeld voor een internationale agrarische gemeenschap en ijvert voor de vestiging van een Europese economische genieenschap als springplank naar een politieke eenheid. En het maakt alweer evenveel haast met de ratificatie van de Europese Defensie Gemeenschap. De Eerste Kamer js gisteren begonnen niet het afdelingsonderzoek van het wets ontwerp tot goedkeuring in het E.D.G.-verdrag. Dat lijkt ons van \oldoende belang er enige aandacht aan te wijden. De E.D.G. legt Nederland namelijk zware verplichtingen op, die wij aanvaarden, nindat wij ons bewust zijn, dat ons land zijn aandeel heeft te leveren de ontwikkeling van een sterke defensieve kracht tegen in eventuele aggressor uit het Oosten. BIJ HET E.D.G.-VERDRAG beslui ten Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Italië en West-Duitsland tot het in het leven roepen van een „Eur opees leger", met de bedoeling de Westduitse mankracht in te schake len in de Westerse defensie, zonder dat weer een zelfstandig, nationaal Duits leger met een eigen generale staf ont staat. Het goedkeurings-wetsontwerp van dit op 27 Mei 1952 in Parijs onderte kende verdrag werd op 31 Januari 1953 bij de Tweede Kamer ingediend. Het duurde tot 12 Juni jl. voordat het Voorlopig Verdrag van de commissie van voorbereiding verscheen. Daarna ging het van een leien dakje: begin Juli reeds kwam de Memorie van Ant woord uit en na een debat, dat uren duurde, gaf de Tweede Kamer op 23 Juli jl. met 75 tegen 11 stemmen naar fiat aan het goedkeuringsontwerp. De bij de Grondwet vereiste meerderheid van twee derden werd dus ruim ge haald Tegen stemden alleen de beide S.G.P.-ers, de beide K.N.P.-ers, de zes communisten en prof. Gerbrandy van de A.R.P. Aangenomen mag worden, dat ook de Eerste Kamer het desbetreffende wetsontwerp met een aanzienlijke meerderheid zal aanvaarden. Maar ook, dat zij ruimschoots de tijd zal nemen, om er haar mening en over de Eur- De Russische minister van Handel, A. Mikoyan, heeft zich in een rede voor handelsfunctionarissen allerminst afkerig getoond van de invoering van kapitalistische organisatie- en werk methoden in zijn land. Toegegeven moet worden, zo zei hij, dat de kapitalisti sche handel ook enkele kwaliteiten heeft, welke hier moeten worden be studeerd. Als gevolg der concurren tie en de moeilijkheden bij het aan trekken van afnemers hebben de bui tenlanders vrij goede methoden ont wikkeld voor de organisatie van de handel. Voorzover deze van nut kun nen zijn, zal de Sovjet-Unie ze na volgen. Mikoyan sprak ook over publiciteit en advertenties. Hij drong er bij de industrie op aan, op grote schaal te gaan adverteren, teneinde de afnemers voor te lichten en op te voeden. Droog weer, weinig wind en mist zijn de meest kenmerkende verschijnselen van de October- maand geweest, waarvan aan het rustige karakter een einde is ge komen. De wind begon afgelopen nacht al toe te nemen, naarmate de depressie-activiteit boven Engeland zich over de Noordzee uitbreidde. Boven een deel van de Oceaan en langs de kust van Schotland komt de eerste herfst storm voor. De kans op neerslag is nu aanmerkelijk groter gewor den. Het mooie weer, waarvan vti tegen de verwachting in het algelopen weekend nog zo ruim konden profiteren is uitstel van executie geweest. In het zicht van de haven zal de zeer droge Octo- hermnand stranden, daar er na een storvnachtlne wind ook en kele millimeters regen zijn te verwachten. Verwachting tot hedenavond TOENEMENDE WIND Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk nu en dan enige regen. Tot krachtige en aan de kust tot hard toenemende Zuidelijke wind. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. VVueuauy<: Zon op 7.2», onder 17.20 Maan op 22.17, onder 13.51 11—1_ -| -| een opese integratie en de internationale verhoudingen in het algemeen over te zeggen. De Tweede Kamer heeft daartoe tot dusverre meer gelegenheid gehad dan haar zusterinstelling aan de andere zijde van het Binnenhof. De Senaat zal zich althans niet be hoeven te haasten om niet bij de an dere deelnemende landen ten achter te raken. DE FRANSEN, van wie het denk beeld van een Europese Defensie Ge meenschap eigenlijk afkomstig is en die zich nu met protocollen willen waarborgen tegen een te sterke posi tie van Duitsland, hebben nog niet veel bereidheid tot ratificatie getoond. Een dag, nadat de Tweede Kamer het E.D.G.-verdrag goedgekeurd had, kwam de mededeling, dat Adenauer had voorgesteld de Sovjet-Unie het sluiten van een niet-aanvalspact met de E.D.G. aan te bieden, een tegemoet komende houding, die Rusland als pro paganda minachtend van de hand ge wezen heeft. Engeland, dat vanwege zijn verplich tingen tegenover het Gemenebest wei gert lid te worden van de E.D.G. heeft inmiddels laten weten dat was ruim een maand geleden dat het bereid is zich nauwer te verbinden met de landen van de E.D.G. Het zal zich doen vertegenwoordigen in de ministerraad van de E.D.G. cn een permanente mis sie vestigen bij het hoofdkwartier van de E.D.G. om de Britse defensie tc coördineren met die van de Defensie gemeenschap De Eerste Kamer zal ongetwijfeld deze feiten In het complex van haar schriftelijke en later mondelinge be schouwingen betrekken. (Zie vervolg pag. 3) De chauffeur van de Nederlandse vrachtauto die bij Neustadt in aanrij ding kwam met een aantal auto's, Dirk de Baat, is op last van de rechtbank te Lenz aan de Rijn in hechtenis genomen, omdat hij verdacht wordt van nalatig heid bij het rijden en bovendien, omdat men verwacht, dat hij tot een zware straf zal worden veroordeeld. Volgens de laatste berichten over het onderzoek is gebleken, dat De Baat niet op de goede tijd heeft teruggeschakeld, maar in de vijfde versnelling de hellen de weg is afgereden. De van 1878 daterende tol te Leimui den, welke met die van Warmond tot de hinderlijkste van de provincie Zuid- Holland behoort, zal op 14 November met enig symbolisch ceremonieel door het gemeentebestuur worden opgehe ven. Na de openstelling van de nieuwe provinciale weg van Alphen aan de Rijn naar de Rijksweg Den Haag—Amster dam, welke eveneens op 14 November zal geschieden, zal het doorgaande ver keer de Dorpsstraat niet meer passeren, waardoor de inkomsten uit de tol toch zeer zouden teruglopen. IN KttANKHlJK. is een begin ge maakt met de schepping van een uit gebreid luchtwegennet. Daartoe is de zer dagen op de Quai de Orenelle te Harigs een gebouw van zeven verdie pingen met een oppervlakte van 5.UUU vierkante meter, in gebruik genomen, waar bovenop een dakterras van iHU meter lengte komt als landingsterrein voor helicopters. Er zullen verder een garage en een „service-station" zijn, die bovendien voorzien zullen zijn van een bar, een kapperssalon, een wasin richting, een verzekeringskantoortje, een bureau dat in verbinding staat met de grote hotels enz. enz. £)E POLITIEKE COMMISSIE der Verenigde Naties heeft met 29 tegen 22 stemmen een zeer gematigde reso- '•itie van de AziatischArabische groep van landen aanvaard, waarin wordt aanbevolen, alle maatregelen te nemen teneinde zo spoedig mogelijk te komen tot volledige souvereiniteit voor Tunesië. Gezien de stemmenver houding is het zeer twijfelachtig of de resolutie in de Algemene Vergadering wel de vereiste meerderheid van twee derde zal behalen. Voordat zij tot stemming overging, had de commissie twee passages uit de resolutie geschrapt. In de ene werd er op aangedrongen, de staat van beleg op te heffen, alle politieke gevangenen vrij te laten en de bur gerlijke vrijheden in te voeren. In de andere werd Frankrijk aanbevolen, zonder verwijl onderhandelingen te openen met vertegenwoordigers van een voor vrije verkiezingen tot stand gekomen Tunesische regering. De neutrale repatriëringscommissie heeft thans het punt bereikt waarop zij de haar toegedachte taak niet meer naar behoren kan vervullen, zo heeft de voorzitter, de Indische generaal Thimaja, ver klaard. De kans, dat de uiteenzettingen aan krijgsgevangenen, die niet teruggezonden willen worden, zullen worden hervat, is slechts zeer klein, zo voegde hij hieraan toe. Zoals men weet, is er over deze uiteenzettingen reeds veel te doen geweest. Vele groepen gevangenen hebben hardnekkig geweigerd, de vertogen der communisten aan te horen en moesten bijtijden met geweld worden genoodzaakt, zich naar de plaats der besprekingen te begeven. De spanning in de gevangenen kampen schijnt een gevolg te zijn van het feit dat bepaalde gevangenen op hun landgenoten dwang uitoefenen om hen van het aanhoren der uiteen zettingen te weerhouden. Generaal Thimaja heeft dezer dagen reeds een onderhoud gehad met het opperbevel der Verenigde Naties, dat ten doel had, de VN te beweger tot pogingen om aan deze terreur een eind te ma ken. India wenst geen geweld te gebrui ken om de gevangenen tot een ge sprek met de communistische verte genwoordigers te dwingen, zolang de commissie ais geheel het hiermee niet eens is. Dit is momenteel niet het ge val. Thimaja is thans zeer pessimistisch gestemd. De commissie stelt een brlei op, gericht aan het opperbevel der Bondskanselier Adenauer en de Franse hoge commissaris in Duitsland. Fran?ois Poncet, zijn Maandag voorbe reidende besprekingen begonnen over de Saarkwestie. Dit overleg vormt een inleiding op de onderhandelingen, wel ke de bondskanselier en minister Bidauit willen beginnen nog vóór de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse zaken van de landen der Kolen, en Staalgemeenschap, die on 26 November te Den Haag zal worden ophouden. Groot-Brittannië en Perzië onderhan delen op het ogenblik over de levering van vier en twintig locomotieven, waarvoor de order reeds een jaar ge leden is geplaatst, voor de verbreking van de betrekkingen tussen beide lan den. Men ziet in dit bericht een nieu- we aanwijzing, dat beide landen probe- ren, tot hervatting der relaties te ge raken De Brits? regering heeft echter nog geen reactie ontvangen op kaar verklaring, dat zij bereid isdn breuk tussen beide landen te herstellen. VN en aan dat der communisten, waarin de oorzaken van de huidige impasse worden uiteengezet. De Chinese communisten hebben aan Amerikaanse gevangenen, die niet naar huis willen terugkeren, medege deeld, dat de Amerikaanse communis tische partij het plan heeft, binnen vijf jay een revolutie in de VS te ontketenen. De gevangenen zouden in China worden opgeleid om na de re volutie een leidende regeringsfunctie in de VS te krijgen, aldus een verhaal van een teruggekeerde Amerikaanse korporaal. De stakingsactie te Londen heeft cok voor de KLM moeilijkheden meege bracht. Zaterdag, Zondag en Maandag bleek het nodig, op de lijn naar de Britse hoofdstad grotere machines dan gewoonlijk in te leggen, die ook voor de terugreis voldoende benzine aan boord hadden. Maandag in de loop van de dag echter werd de oude toe stand hersteld en was het weer moge lijk, voor de retourvluchten in Lon den te tanken. De KLM-Liftmaster Dr Ir M. H. Dam- me. die in Londen paarden moest la den met bestemming New York, moest op een ander vliegveld gaan tanken. Daartoe diende het vliegplan te wor den gewijzigd. De secretaris-generaal zal de inhoud van de resolutie en de notulen van het debat ter kennis van Frankrijk brengen, dat, zoals men weet, de be handeling van de Tunesische kwestie heeft geboycot. De resolutie werd gesteund door het Russische blok, de Arabisch— Aziatische groep, de Scandinavische landen, Zuidslavië en nationalistisch China. Tegen stemden Amerika, En geland, Nederland, België, Luxem burg, Australië, Canada, Israël, Turkije en Zuid-Afrika. De politieke commissie van de VN is begonnen met een debat over de be schuldiging van communistische zijde, dat de Amerikanen zich in de Koreaan se oorlog van bacteriologische strijd middelen hebben bediend. De Ameri kaanse medicus dr Charles Mayo legde beëdigde verklaringen van zes Ameri kaanse piloten over, waaruit zou blij ken dat een door de Russische bioloog Pavlof uitgevonden methode is gebruikt om van gevangen genomen Amerikaan se piloten „bekentenissen" los te krij gen. Deze zijn later door de vliegers in getrokken, terwijl zij tevens een be schrijving gaven van de wijze, waarop zij verkregen zijn. LE CORBUSIER ONTWIERP STAD IN INDIA De president van de Indiase republiek heeft onlangs Chandigarh, de nieuwe hoofdstad van de Penjab ingewijd, die Simla zal vervangen, de vroegere zo merresidentie van de onderkoningen. Le Corbusier heeft deze nieuwe stad ontworpen. Chandigarh is op het ogen blik de modernste stad van India. pROF. L. O. WENCKEBACH heeft kortelings op een nogal opvallende wijze ontslag genomen als lid van de Monumentenraad. Nu is hij een kun stenaar van formaat en een man met een groot artistiek verantwoordelijk heidsgevoel, zodat zijn stap des te meer de aandacht trok. Aanleiding was een verschil van inzicht over de vraag, of het in feite wel verantwoord is, 't ge bruik van zandsteen bij restauratie van oude gebouwen zo drastisch aan banden te leggen als thans gebeurt. Men ver vangt deze steensoort meestal door kalksteen, die voor de bewerkers min der gevaarlijk, maar in ons klimaat buitendien aanzienlijk minder houdbaar blijkt. Zij vertoont reeds na enige tien tallen jaren zeer ernstige vervalver- schijnselen, zodat men dan de kost bare herstelwerkzaamheden practisch kan gaan overdoen. Over het gebruik van zandsteen is reeds jaren een strijd gaande. Met name in de kringen van medici en arbeiders heeft men tegen deze steensoort grote bezwaren. Bij de bewerking ontstaat namelijk een fijn stof. dat zich in de luchtwegen en de longen vastzet en daar tot op den duur dodelijke proces sen leidt die men samenvat in het be grip „stoflong" ofwel silicose. Verschil lende methoden om het stof onschade lijk te maken zijn geprobeerd en onvol doende bevonden, weshalve van over heidswege het gebruik van zandsteen tenslotte vrijwel absoluut is verboden. Terecht dunkt ons. Prof. Wenckebach moge gelijk hebben met te zeggen, dat de mens momenteel allerlei schadelijke stoffen gebruikt en toepast men heeft het risico hieraan verbonden door zeer ingrijpende veiligheidsmaatrege len binnen aanvaardbare perken kun nen houden. Zandsteenstof is rnen daarentegen nog steeds niet de baas. Nederlandse deskundigen hebben in elk geval de in het buiténland gebrui kelijke bestrijdingsmiddelen niet van zodanige kwaliteit bevonden, dat zij het verantwoord vinden, het gebruik van deze steen vrij te laten. Inderdaad mag dunkt ons het be lang van de mens de doorslag geven bij de overweging van deze kwestie. Oude gebouwen kunnen worden vervangen of hersteld. Een mens is een gegeven heid met een volstrekt eigen, onver vangbare waarde. Het leed, dat de on tijdige dood van vele honderden steen houwers in de loop der tijden heeft veroorzaakt, is niet te peilen, noch goed te maken. Daarom past tegen een groot kwaad alleen maar een radicaal middel, en heeft prof. Wenckebach menselijk gezien ongelijk, ook als men zijn artistieke opvattingen deelt. Van W. J7EN JONGD Franse vrouw, die waar schijnlek haar leven lang verlamd zal blijven doordat een kogel onder haar hart in haar lichaam is blijven steken, heeft op de jury te Douai een aangrijpend beroep gedaan om mede lijden te hebben met haar echtgenoot, de 27-jarige Henri Demon, die be schuldigd is van een poging om haar dood te schieten. Demon, eigenaar van een fabriek, is tot levenslange dwang arbeid veroordeeld. Toen de aanklager de doodstraf eis te, liet de vrouw, Alice Demon, haar invalidewagen omdraaien om haar echtgenoot aan te kunnen kijken, en riep uit: „Henri, dit heb ik niet ge wild". Toen viel zij in onmacht en men bracht haar de rechtszaal uit. Demon was ervan beschuldigd zijn vrouw gewond te hebben door een schot, dat hij door het raam van hun huis had afgevuurd. Met behulp van een ander schietwapen en een speci aal hiervoor gemaakt Apparaat zou hij zichzelf een armwond hebben toege bracht om de verdenking van zich af te schuiven. Hij verklaarde, dat zijn vrouw gewond was door een onbe kende indringer. De vrouw zeide, dat Henri bekend had de aanslag ge pleegd te hebben. Zij smeekte echter zijn leven te sparen omwille van hun twee kinderen. Geheel Italië wordt thans door een zware zondvloed geteisterd. Het regent niet alleen in Calibrië, de zwaar ge troffen „teen" van de laars nog vrijwel zonder ophouden, maar ook andere pro vincies hebben het zwaar te verduren. Rome en ander steden in Midden-Italtë hebben in geen tijden een zo zware re genval als thans gekend. In Noord-Ita- lië zijn tal van rivieren buiten haar oevers getreden. In de omgeving van Venetië moesten in allerijl tientallen gezinnen worden weggevoerd, omdat hun wonigen door de overstromende Adige werden be dreigd. Twee militairen verdronken, toen een kampement onderliep. Langs de dijken van de snel stijgende Po werkt men koortsachtig aan het verster ken van zwakke plekken. Schade is aan gericht aan huizen en bruggen. In Calabrië stijgt het water weer. Ex-veldmaarschalk Von Paulus, die In dertijd door de Rusren In de strijd om Stalingrad werd gevangen genomen, ia dezer dagen in Oost-Duitsland terugge keerd. De Franse 1 'nepen zijn sinds enkele dagen in heftige gevech ten gewikkeld met de benden der Vietminh in lr>do-C.h;na. Onder dekking van tanks ruk ken de Franse infanteristen op in de richt'pg pee de <-ommu- nistische stellinvea-

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1