Moeilijkheden bij behandeling begroting van Callantsoog Vervolg stadsnieuws Polderse boeren hoorden veel wetenswaardigs Jubileum-bridgedrive herschiep „Formosa" in denk-arena Sterk en Rozelaar leiden in een enerverende biljartstrijd Het verlenen van voorrang voor velen moeilijke kwestie Weekoverzicht van Urker visserij VIJF JAAR VOOR ROOFOVERVAL Haarlemse bedelaar veroordeeld Tal van deelnemers uit Wieringen IN HET KORT Aanneming begroting liep gevaar door oppositie tegen straatbelasting Nog niet naar de douche Urk In ijltempo Over suikerbieten, vlas, aardappelen en granen Filmavond van EHBO Beurtscheepje gezonken in haven van Hoogovens BESOMMINGEN IJMUIDEN Verkeerde opvatting van zijn taak De hoofdprijs van tienjarig V.B.Cdoor paar Koorn-v. d. Velde gewonnen Finales van vierde klasse in café Woud Andermaal op kantongerecht gebleken „Sportfokkers" hielden tafelkeuring 't Zand Uitspraak rechtbank De behandeling van de begroting is in de vcreaderin^ .-..i jemeente Callantsoog, die gisteren onder leiding van burgemeester Correlié werd gehouden en waarin de heer Van der Woudc wegens familieómstand i „eden niet aanwezig kon zijn niet bepaald vlot verlopen. Het tegendeet was het geval en het moet voor burgemeester Correljé niet prettig zijn geweest dit te ervaren omdat de begroting eerst in een commissievergadering was behandeld en de oppositie toen geen aanleiding heeft gezien een standnunt in te nemen, zoals dat gistermiddag wel gebeurde. Misschien hebben de heren Sleutel c.s. de afwezigheid van de heer Van der Woude aangegrepen om eens te demonstreren, dat de basis waarop het dagelijks bestuur van Callantsoog is samengesteld niet de meest brede basis is. WOENSDAG 28 OCTOBER 1953 De oorzaak van de moeilijkheden was de straatbelasting. Terwijl de aan geboden ontwerpbegroting een post on voorziene uitgaven vertoonde van ruim f 500,stelde de heer Sleutel voor om de straatbelasting op te heffen. Deze bracht f 625,— op. De begroting zou dan dus niet meer sluiten, maar dat was volgens de heer Sleutel te over bruggen, door dan maar geld te ge bruiken van een post die op de begro ting van vorig jaar geraamd was voor verbetering van een brug over de Scheidingsvliet. Toen burgemeester Correljé aantoon de, dat dit toch niet bepaald een ge zonde financiële politiek was en dat men op de huidige begroting middelen moest aanwijzen, stelde de heer Sleutel uiteindelijk toch voor om de post van de begroting te schrappen. Over dit voorstel staakten de stemmen. De heren Baken en Stam sloten zich bij de heer Sleutel aan. In een volgende vergade ring zal dus over deze post opnieuw moeten worden gestemd. De begroting echter werd met 51 stem aangenomen. Toen was de heer Sleutel de enige tegenstemmer. Bij de behandeling van de betreffende belas tingvoorstellen was de stemverhouding hetzelfde. Over het voorstel van B. en W. om de straatbelasting op het oude tarief te handhaven staakten de stem men. De heer Sleutel, die. voorstelde om de belasting op de brandverzeke ring te verhogen tot 8 procent, bleef in zijn hemd staan, omdat het, zoals de heer Baken toegaf: lood om oud ijzer bleef. Kort van memorie Bepaald stekelig werd de voorzitter, toen de heer Sleutel informeerde, waarom B. en W. nu voorstelden om twintig cent aan de Stichting geeste lijke Volksgezondheid te geven. Daar kunt u alles van weten, was het ant woord. Reeds tijdens uw wethouder schap is er vorig jaar toe besloten. Bezwaar maakte de heer Sleutel ook tegen een subsidie van f 75,— aan de Federatie van VVV's boven het Noord zeekanaal, waarbij hij de vraag stelde of dé plaatselijke VVV er niet wat voor over Had. Die organisatie was volgens heni rijk genoeg. De heer Koelemeij achtte het bedrag verantwoord. Dat moeten wij als bestuurders van een ge meente, die zo veel te maken heeft met vreemdelingenverkeer, toch wel besef fen; De voorzitter ried de heer Sleutel aan eens een VVV-vergadering te be zoeken. De heer Koelemeij vroeg inlichtingen over en aandacht voor het gymnastiek onderwijs. De voorzitter deelde mede, dat een overeenkomst is bereikt met de heer De Vries. In zijn zaal zal ge legenheid zijn voor gymnastiekonder wijs en dat zal gegeven worden in de geest zoals de heer Koelemeij dat wenst. Het spel begint Het spel is eigenlijk begonnen met het voorstel van B. en W. om zes wo ningen te bouwen. Reeds toen was het merkbaar, dat er spanning in de lucht hing. De heer Sleutel meende, dat Grote Keeten achtergesteld werd bij Callantsoog. Burgemeester Correljé, die eerst meende dat er sprake was van scherts, werd spoedig uit de droom ge- nolpen. Het was de heer Sleutel volle ernst. De voorzitter toonde aan, dat er in Grote Keeten 2 woningzoekenden staan ingeschreven en in Callantsoog 12, terwijl er nog 12 gezinnen in zo merwoningen vertoeven. De heer Sleu tel meende dat daar echter gezinnen bij waren die in Grote Keeten behoor den te wonen. De heer Koelemeij had voor de behoeften van Grote keeten wel een open oog, maar achtte het niet verantwoord in verband met de bouw kosten tot splitsing van de bouw over te gaan. De afgelopen week was de aanvoer van lijnpaling slechts gering. De korte dagen maken het veelal onmogelijk veel viswant te schieten. De vangsten waren ook zeer ongeregeld. Per vaar tuig van 40 tot 100 pond per dag. De noteringen voor de lijnpaling varieer den per pond van 0,75 tot 1,16. De snoekbaarsvisserij, en in het bij zonder de sleepnetvisserij, gaven wei- jug resultaat te zien. Door het tame- hjk stille weer bevindt de snoekbaars zich meer aan de kanten, waar de vis- zerij niet mogelijk was door de vaak zeer dichte mist, die de visserij voor e?n groot deel belemmerde. De note ringen voor de snoekbaars waren per Pond van ƒ0,66 tot ƒ0,73. Rode baars noteerde per pond van ƒ0,50 tot ƒ0.66. voorn en blei noteerden per pond van 10,06 tot ƒ0,07. Karper per pond van 10,10 tot ƒ0,14 en snoek per pond van ^0.50 tot 0,62. De weekbesommingen der lijnaal- yissers waren deze week per vaartuig ysn ƒ200 tot ƒ480. Bij de snoekbaars- Vissers per span van ƒ100 tot ƒ400. Aangevoerd werd: 4417 pond lijn paling; 2561 pond snoekbaars; 151 pond rode baars; 424 pond voorn-, 3671 pond piei; 34 pond karper en 33 pond snoek. ue totale omzet aan de afslag bedroeg oiuteveer ƒ6600. De raad besloot tenslotte een bedrag van f 60.000,te voteren. De huurprijs zal waarschijnlijk nog beneden de zes gulden kunnen blijven. Toegezegd werd dat volgende keer gedacht zal worden aan Grote Keeten. Nog geen douche? Bepaald de moeite waard was het debat over de douche-inrichting, over welker tarief wij u reeds in ons blad van vorige week Woensdag inlichtten. De heer Koelemeij bepleitte ook gratis baden voor kinderen uit de eerste en tweede klasse (de kinderen uit de ho gere klassen krijgen douches na het vak lichamelijke oefening),, en B. en W. zegden een nader onderzoek toe. Wij dachten, dat alles dus vlot zou verlopen, toen de heer Sleutel en de heer Stam bleken te vallen over de be loning voor de man die belast is met het toezicht op de douche en het schoonhouden. B. en W. stelden voor deze beloning vast te stellen op f 200. De heer Stam vond het te hoog, de heer Sleutel wilde het eens bekijken als hij eerst een poosje dienst gedaan had, terwijl de heer Koelemeij en de voorzitter betoogden, dat een uurloon, van een zestig cent toch moeilijk te hoog kan worden genoemd. Tenslotte bleek tot veler verrassing ook de heer Baken met de heren Sleutel en Stam mee te gaan en opnieuw staakten de stemmen. Het douchen zal dus nog even moeten worden uitgesteld, opdat De langzame gang van zaken bij verschillende lichamen wordt wel eens aan de kaak gesteld, daarom is lui ook wel goed aan te ionen, dat er ook wel eens sprake is van een ijltempo. Op 22 September kwam tot uitdrukking dat de gemeente Callantsoog ten gevolge van een extra toe wijzing zes woningwetwoningen kon bouwen. Echter moest alles zijn beslag hebben voor 1 October en moesten de plannen kant en klaar in Haarlem zijn. Welnu, de plannen waren voor 1 October in Haarlem. Ontwerp van architect Drexhage, aardige woningen, die vooral voor Cal lantsoog geschikt lijken en waar van de aanbesteding in combina tie met veertien woningen in de gemeente Zijpe, binnen zeer af zienbare tijd tegemoet kan wor den gezien. de vroede vaderen in een volgende vergadering nog eens kunnen stemmen. In vogelvlucht Hier dan nog enkele besluiten, waar over de heren het eens konden wor den: De tarieven van de baden goed gekeurd. In de gemeenschappelijke dienst bouw- en woningtoezicht geko zen de heer Van der Woude in de plaats van de heer Schagen. Honderd gulden subsidie verleend aan hospitaal kerkschip De Hoop. Drie cent per in woner aan studiecommissie bestaans voorwaarden kleine gemeenten. Ziekte kostenregeling geprolongeerd. Ver schillende subsidies verleend op de oude voet en afgewezen een verzoek van de militaire bond Pro Rege en te gen het schenden van Gods heilige naam. Tenslotte besloten tot verbete ring van de straatverlichting in Grote Keeten met verschillende lantaarns. Een door de heer Koelemeij gestelde vraag inzake woonruimte van de heer Baken die als bedrijfsruimte- in ge bruik zou worden genomen, bleek geen steek te houden. zijn. Het ras Wanzleben E. blijkt te ge bruiken voor late, maar ook voor mid del-vroege en vroege levering. Op de meeste gronden is 90—120 kg zuivere stikstof het meest rendabel. Teveel stikstof doet het suikergehalte dalen. Daarom moet men ook rekening houden met voorafgegane groenbemes- ting. Men moet streven naar 70.000 planten per ha, dus uitgaan van onge veer 75.000 per bunder. De heer Tiecken besprak de graan soorten. Bij de wintertarwe is ook een grote verschuiving van rassen te zien. Juli- ana nam in 1946 nog 41 pet. van de totale oppervlakte voor tarwebouw m en is nu vrijwel verdwenen. Tarvero, een kruising van tarwe en rogge, en Heine's 7 gaven hoge op brengsten Eerstgenoemde is vooral voor lichtere gronden geschikt. De winter- vastheid is middelmatig en er is kor- reluitval. Het ras Staring geeft grote oogstzekerheid, maar geringer op- opbengst. Voor zomergerst luidde sprekers conclusie: Agio is voor klei aanbeve lenswaardig, het is een goede zaadge ver. Daarnaast ook Frisia om de hoge opbrengst en ondanks de nadelen). Voor de haversoorten is Marne nog altijd te adviseren. Men neme echter een flinke zaaizaadhoeveelheid. Abet- major en minor verdienen ook nog aandacht. is Pekp, hoog productief- en oogstzeker, voor alle» gronden aan te bevelen. Koga kan laat gezaaid worden. De winterrogge Pe- tenser is oogstzeker op alle gronden. Het nieuwe ras Dominant geeft een goede opbrengst, het stro was minder. Beide heren beantwoordden ver scheidene vragen op verschillend ge bied. De heer Van Balen Blanken kon hen daarbij nog aanvulen, toen de z.g. A.B.C.-ziekte bij de eerstelingen-aard appel ter sprake kwam. Het nieuwe rassenproefveld komt bij de heer G. H. Schenk aan de Grasweg. Op de eerste cursusavond van de Holl. Mij. van Landbouw kon de waar nemend voorzitter, de heer D. C. Ge^r- ligs. behalvè de beide sprekers^ een Bh de. .jomertarwe 'flink aènfift leden 'eiV daaronder "Voofr-*"5- al veel jongeren welkom heten. a Ir L. R. Dijkema, Rijkslandbouw- consulènt te Schagen, en Ir J. Tiecken, leraar aan de Rijkslandbouwwinter- school, eveneens te Schagen, gaven overzichten van de resultaten, die in 1953 op de proefvelden waren bereikt. Ir Dijkema begon met de aardappe len en merkte in het algemeen op, dat daarbij geen bijzondere vondsten wa ren gedaan. Eigenheimer en Bintje doen het nog altijd best. Noordeling gaf de bekende lage opbrengst, maar, zo werd bij het beantwoorden van later gestelde vragen opgemerkt, het kon wel eens de moeite waard lonen na te gaan of desondanks de geldelijke uitkomst het blijven telen van deze gewilde aardappel toch billijkt. Sirtema en Alpha gaven in hun klasse de hoogste opbrengsten, de laatste stond ook no. 1 voor aardappels boven de maat 35. De nieuwe soort Prinslander komt sterk naar voren. De erwten hadden te lijden van de bladrandkever, die schijnt te over winteren op overjarige klaver en lu- cerne. Bij de teelt kan men daarmee dus rekening houden. Dit kwaad moet, evenals wormstekigheid, door spuiten worden bestreden. Bij voet- en vaat ziekten moet de rassenkeuze uitkomst brengen. Rondo doet het goed. De Amerikaanse vaatziekte begint zich ook in de omgeving te vertonen. Een daarvoor onvatbaar ras schijnt Vares te zijn. Bij de vlasteelt is een snelle ver schuiving in de gebruikte .rassen te zien. Nieuwe rassen verdringen de oude of streven ze opzij. Vivo, Wiera, Solido waren de eerste drie voor de opbrengst, Laatstgenoemde had, ook een behoorlijke zaadproductie. Het Instituut voor rationele suiker productie te Bergen op Zoom doet vele proeven, maar achter de cijfers daar van komt men niet. De vereniging van bietentelers voor de fabriek te Half weg neemt daarom zelf ook proeven. Heeft het zin te zoeken naar rassen, speciaal geschikt voor vroege, midden- vroege of late levering aan de fabriek? Spreker beantwoordde deze vraag be vestigend. Thans schijnt nl. bij vroeg rooien het aantal kilo's wel lager te zijn dan bij later rooien, maar daaren tegen het suikergehalte hoger, zodat de financiële uitkomst vrijwel gelijk zal De donateurs en zeer vele leden van de E.H.B.O.-afdeling hebben iets goeds laten voorbijgaan. In de zaal van de heer Kossen werd n.1. de film „Won- derkogels" voor hen vertoond. Er kwam maar een veertigtal personen naar kijken. Deze mooie film over dokter Ehrlich, die, niettegenstaande veel tegenwerking, door zijn onderzoekin gen en ontdekkingen geweldig veel voor de mensheid heeft gedaan, werd voorafgegaan door de film van de watersnood, die ons land in Februari teisterde. Van de Rode Kruis-afdeling te Scha gen, die deze filmavond verzorgde, waren de heren Gorter en Wolf aan wezig. Zij en zuster Van der Eem uit Schagen en dokter Veenis werden bij de aanvang in het bijzonder door de heer W. de Jong, de voorzitter van de E.H.B.O.-afdeling verwelkomd. Laatstgenoemde deelde nog mede, dat bij de onderlinge wedstrijden in Julianadorp, waaraan de E.H.B.O.-af delingen van Wieringen, Wieringer- waard, Koegras, Den Helder en Anna' Paulowna deelnamen, de twee groepen uit Anna Paulowna, elk in hun afde ling, als eerste uit de strijd kwamen. De Alkmaarsc rechtbank heeft Dins dagmorgen de Amste. dammers Jan v. en Franciscus II. B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest. De twee jeug dige verdachten hadden zich nabij Hoorn schuldig gemaakt aan een roof overval op de inmiddels overleden 90- jarige p. Broer. Veertien dagen geleden was tegen hen 6 jaar gecist. T.a.v. Van A. werd bovendien bevolen, dat hjj ter beschikking van de regering zal wor den gesteld. De 29-jarige metselaar J. M. uit Haarlem, die als bedelaar op Zaterdag avonden de kost verdiende in Rotter damse en Schicdamse café's en zodoende m 3 jaar ƒ4500 „verdiende" is gister ochtend doof de rechtbank te Rotterdam conform de eis veroordeeld tot een ge vangenisstaf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man gaf voor doofstom en mank te zijn. In de nacht van Maandag op Dins dag is in de cementhaven van de Hoogovens te IJmuiden een met schroot geladen 50 ton metend beurt scheepje gezonken. De beide opva renden, schipper A. Vis en zijn 14- jarige zoon, konden zich ternauwer nood redden. Zij werden op de Hoogovens van droge kleren voor zien. De oorzaak van het zinken is onbekend. De besommingen van gisteren waren: I trawler f 20.300.—; IJm. 129 1 9150.—; IJm. 16 f 21.400.—; IJm. 6 f 28 900.—; Loggers: RO 2 f 3000.—; KW 75 f 3200.—; KW 75 f 7200.—; KottersKW 133 f 2240.—; KW 21 f 1.30.—; IJm. 210 t 4240.—; Le 591 met f 7950.—; Z 537 met 5870 De aanvoer bedroeg 7850 kisten. De prij zen waren per 1 kg: gr. tong 3.20—2.50, grm. tong 1.96—1.82, kim. tong 1.77—1.70, kl. tong I 1.52—1.22, kl. tong II 1.11—72, tarbot I 2.30—1.80. Per 50 kg: kl. schol II 2712, schar 1610, v. haring 14 10.50, makreel 28—18.50, gr. schelvis 72 66. grm. schelvis 4842. kim. schelvis 5437, kl. schelvis I 4034, kl. schelvis II 25—8, wijting 22—8, gr. gul 32—31, mid. gul 32—28, kl. gul 18—13, ham 76— 67, kl. koolvis zw. 3059. Per 125 kg: gr. kabeljauw 2.20—1.18, gr. koolvis zw- 7665, gr. koolvig wit 84, gr. leng 76—66. Het gebeurde Zondagmiddag bij de onbewaakte overweg in de Kruidbergerweg, tussen Wester- veld en Santpoort, dat een man, zwaaiende met een mde, vlag,-de treinen, komende uit beide rich tingen, liet stoppen. Wat was er aan de hand? Een motorclub uit Haarlem hield een wedstrijd en de man met de rode vlag, die op bedoelde overweg was neergezet om de deelnemers te waarschu wen voor naderende treinen, vond het maar beter, deze te laten stoppen, dan de wedstrijd te on derbreken. Dit feit zal hem na tuurlijk een procesverbaal kosten. De Helderse Bridgeclub V.B.C. (Vrienden Bridge Club) heeft de viering van haar tien-jarig bestaan met een waardige drive besloten. In de zaal van Formosa waren gisteravond honderd paren in een vreed zame strijd gewikkeld: verdeeld over tien „lijnen" werd er op weten schappelijk verantwoorde wijze gekaart, met als inzet tal van fraaie prijzen. Het bridgen in een drive is nog een heel verschil met liet spelen van een robber thuis, zoals uw verslaggever aan den lijve heeft ondervonden. Maar niettemin zou hij de ervaring van het deelnemen aan een drive in groot verband voor geen geld hebben willen missen. De Vrienden Bridge Club werd als H.B.C. op 25 October 1943 in de „Roskam" opgericht. Het behoeft geen nadere toelichting, dat gedurende de oorlog, met alle weeën van evacua tie cn bezettingsmaaatregelen, de vere niging een niet al te rooskleurig be staan leidde. Niettemin was het contact tussen de leden van zo'n aangename aard, dat vrijwel direct na de oorlog besloten werd de naam te veranderen in „Vrienden Bridge Club", omdat de leden van mening waren dat de vriend schap, die in de .bange oorlogsjaren werd gesloten, in de naam bestendigd moest blij'en. Deze Vrienden Bridge Club vierde jongstleden Zaterdag haar tweede lus trum met een intiem feest in Formosa, waar de besturen van de plaatselijke zusterverenigingen getuigenis aflegden van de goede geest, welke onder de Hel derse bridgeclubs orderling heerst, en hun goede wensen vergezeld deden gaan van tal v n fraaie prijzen voor de jubi- leum-^riye, die gisteren werd gehouden. Deze drive was een overweldigend suc ces. De grote zaal van Formosa was met inbegrip van het podium en de biljart zaal met bridgeliefhcbbers, behorende tot vrijwel alle Helderse Bridge-clubs bezet, terwijl bovendien nog tal van outsiders - waaronder uw verslaggever - meededen. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer J. W. Biersteker, er zijn voldoening over uit dat zovelen aan de uitnodiging om aan deze drive deel te nemen hadden gehoor gegeven. In het bijzonder verwelkomde hij de 17 deelne mende paren van de •Wierjngse zuster vereniging, die met een speciale bus naar Den Helder waren gekomen om aan deze monster-drive deel te nemen. Met de Wieringcr bridgers werd steeds een ..goede nabuurschap" onderhouden, en de heer Biersteker sprak de wens uit, dat hij het tienjarig bestaan van de Wieringer vereniging, op 21 November aanstaande, bussen vól met Helderse bridgers zouden reciproceren. De drive Het heeft zijn aparte bekoring om aan een grote drive mee te doen, en dat niet alleen voor verenigingsbridgers, maar evenzeer voor al diegenen die thuis graag een robber spelen. Men ontmoet geheel andere tegenstanders die er wellicht an dere systemen op nahouden, en wordt gedwongen al spelende zijn vernuft te scherpen. Uit de twee en vijftig kaar- In de plaats van voorzitter Meijer, die wegens ziekte was verhinderd, heeft gisteravond in café Woud aan de Binnenhaven de heer Oly de deelnemers aan de eindstrijd om het kampioenschap vierde klasse libre (district Den Helder) hartelijk met de tot nu toe' behaalde resultaten gelukgewenst. Na deze eerste avond hebben Sterk en Rozelaar de leiding. Polet maakte zijn partij tegen Bak in twintig beurten uit, en Rozelaar zege vierde in zeven en dertig beurten over Wiering. Vervolgens werden de par tijen Sterk-Krijns en Van Hees-Van Ooijen gespeeld. Van Hees had voor de overwinning zes cn twintig beurten no dig, terwijl Sterk er vier en dertig beurten over deed. Van Hees kreeg een afstraffing van Rozelaar (25 beurten), en Wiering bleef (47 beurten) de baas over Van OOyen. Sterk versloeg hierna Polet, waarbij hij een hoogste serie van achttien liet schrijven. Krijns hield Bak onder zich. De stand is nu: Sterk 2 4 150 60 2.50 Rozelaar 2 4 150 62 1.41 Polet 3 4 223 93 2.40 Krijns 3 4 203 101 2.— Van Hees 3 2 198 88 2.24 Wiering 3 2 187 131 1.43 Bak 2 0 103 50 2.06 Van Ooijen 2 0 116 73 1.59 ten, waaruit een spel bestaat, kunnen vrijwel een onbeperkt aantal mogelijk heden van vier maal dertien kaarten worden gedeeld, die elk weer hun eigen problemen met zich brengen. Het is aan ieder meebridgend paar er voor te zor gen, dat het best mogelijke resultaat uit een spel wordt gehaald. Ieder paar moest tegen negen andere paren uit komen in series van drie spelen, ze ven en twintig in totaal. De eemaakte contracten werden in match nu n ten ge honoreerd. zodat het paar, dat or> deze avond de meeste matchpunten wist te vergaren zich onbetwist het sterkste koppel van het ogen,blik mocht noemen. Deze eer viel overigens niet aan een Helders paar te beurt: het waren de Wieringer gasten Koorn en Van der Velde die de eer met de daarbii beho rende hoofdprijs naar huis mochten ne men. Het bridgen, kort na acht uur aan gevangen. was te ongeveer middernhcht ten einde, waarna de rekenmeesters be gonnen de resultaten in cijfers uit te drukken. Het heeft geen zin om in dit verslag de totale uitslag op te nemen: wij willen volstaan met 'de eerste tien plaatsen: 1 Koorn-v. d. Velde 77 pnt.: 2 De Beurs-Visser 74 pnt.; 3 Rutten-Rietdijk 68 V, pnt.: 4 Echtp. Dekker 65 pnt.: 5 Hof-Steigstra 64 pnt.: 6 Dekkers-Zoon 63)/: pnt.: 7 Biilsma-Jans 63y, pnt.: 8 Dames Bron-Vries 63 pnt.: 9 Lammers- Visser 62 pnt.; 10 Echtp. Schotmans 62 pnt. Achter de namen staat achtereenvol gens vermeld: gespeeld, punten, caram boles, beurten, gemiddelde. Het hoogste gemiddelde in één partij was voor Po let (3.75). Het tornooi wordt heden avond voortgezet. De chauffeur K. S. uit Hippolytushoef moest gisteren in Den Helder voor de kantonrechter verschijnen, omdat hij op de Parklaan in Wieringen naar links was uitgeweken zonder de doorgang te hebben vrijgelaten voor een vijf tienjarig meisje, dat hem op een bromfiets tegemoet kwam. Ook deze jonge dame, W. G., stond terecht. Men moet immers de leeftijd van zestien jaar heb ben bereikt, aleer men een rijwiel met hulpmotor mag besturen. De kanton rechter, mr J. 't Hooft, beboette S. met 6,— of 3 dagen. Het meisje kreeg een berisping. Voorts kreeg dé chauffeur S. zich te verantwoorden, omdat aan de door hem bestuurde brandweerauto met slangenwagen een tweetal gebreken zou zijn geconstateerd, terwijl hij zich tevens naar links had begeven, terwijl hem een auto achterop kwam. Dat de brandweerauto, die het stuur rechts had, geen goede spiegel bezat (de be stuurder kon uiteraard van zijn plaats niet kijken in de spiegel aan de lin kerzijde) en dat de richtingwijzers niet voldoende opvielen bij het rood van de auto. meende de ambtenaar, mr G. W. von Meijenfeldt, niet in de schoe nen van de chauffeur te mogen schui ven. De overheid heeft te zorgen, dat één en ander in orde is. Hij verzocht in deze om ontslag van rechtsvervol ging. Voor het hinderen van het ach teropkomende verkeer wilde hij de verdachte met 1,of 1 dag gestraft zien. Mr in 't Hooft besliste evenwel in alle drie gevallen tot ontslag van rechtsvervolging. Wat het laatste punt betreft oordeelde hij, dat de bestuur der van de inhalende wagen niet de poging tot passeren had mogen onder nemen. daar van een zijstraat sprake was. De aannemer A. S. uit St. Pancras werd ten laste gelegd, dat hij geen voorrang verleende aan mej. M. W. L„ die per auto op de Keizersbrug voor verdachte van rechts naderde. Hij werd met 15,of 5 dagen beboet. De arts J. P. M. T. uit Den Helder, rijdende over de Middenweg, had geen voorrang verleend aan een militaire vrachtwagen, die van rechts uit de Timorlaan kwam. Eerst werd de mili taire chauffeur J. W. van de H. ge hoord, en daarna kwam nog een vijf tal getuigen (van wie één schriftelijk) aan het woord. En toen was het de ambtenaar zeer duidelijk, dat T. de overtreding had begaan: 40.of 20 dagen. De kantonrechter vond 15,— of 10 dagen voldoende. Men zal zich van deze aanrijding herinneren, dat de •militaire wagen eerst tot stilstand kwam (gekanteld) in de tuin van de familie V. aan de Sportlaan. Voor T. trad tijdens de zitting een raadsman op. Ook J. W. uit Den Helder zou zich niet aan de voorrangsregel hebben ge houden. Hierdoor kwam F. P. J. B. uit Rotterdam met zijn auto op het kruis punt BoerhaavestraatH. A. Lorentz- straatBrakkeveldweg In moeilijkhe den, welke resulteerden in een botsing tegen een boompje, B. was niet in het bezit geweest van een geldig rijbewijs, doch wel van een bewijs van rijvaar digheid. Dat hij van zijn kant het ver keer in gevaar zou hebben gebracht, werd niet bewezen geacht. Er volgde ontslag van rechtsvervolging. Het. rij bewijs kostte hem echter 3.of 1 dag. W. werd ten volle verantwoorde lijk geacht en moet nu 20,betalen of tien dagen hechtenis volbrengen. De konijnenfokkersvereniging „De Sportfokkers", heeft in samenwerking met „Nut en Sport" een tafelkeuring gehouden. De keuring geschiedde door de heren J. F. Hannema uit Winkel en A. van de IJssel uit Den Haag. De „Sportfokkers" boekten de vol gende successen: Met VI. Reus Wit, j. P. Pool-Wit 6x ZZG, 5x ZG, 2x GG; P. "dé Nijs lx.GG. 4x G; J. Kaan lx GG; P. v. d. Molen lx G. Met Kn. Grijs. J. P. Pool-Wit 3x ZZG, lx GG Met Haaskleur W. Veenstra 3x G; Met Fr. Hangoor Wit P. v. d. Molen 3x ZZG; W. Rijk lx ZG; Met Bont H. H. Kruize 3x ZG; P. v. d. Molen lx ZG; W. Rijk lx ZG, lx GGD. Blansjaar lx G: E. van Vliet lx G; Met Kn. Grijs H. H. Kruize lx ZG, lx GG; T. van Ooien lx GG; D. Blans.iaar lx ZGMet zwart W. Rijk lx ZG; H. H. Kruize lx GG; Met Gr. Chincilla R. W. Kooistra lx ZZG, 2x ZG, 2x GG; G. de Vries 3x G; Mevr. Bakker lx G; Met Rode Nieuw Zee lander Mevr. Kruize lx ZZG, lx ZG; Met Blak and Tan J. G. Logemann 3x ZG, lx GG; Met Kl. Zilver J. Keizer 2x GG; Met Japanner W. F. v. d. Vlies 2x GG; Met Hollander F. H. Logemann lx G; Met Rus A. C. Bakker lx ZGMej. M. Kruize 2x GGGebr. de Beurs lx ZG, lx GG, 3x G; Mevr. de Zwart lx ZG, lx GG; Met Alaska A. Quast 3x ZG, lx GG; Met Rex P. de Beurs 5x ZG, 4x GG; Met Pool A. de Zwart lx ZG, lx GG; J. Logemann lx ZGMet Kl. Dwerg J. G. Logemann lx ZG, lx G; Mej. L. Kruize lx ZG, lx GG. Met deze pre- dicaten legden de „Sportfokkers" be slag op achttien medailles. Het wekelijkse spreekuur van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanavond van half acht tot half negen gehouden ten huize van de secre taresse, Piet Heinstraat 1, telefoon 2281. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Ti morlaan 37, telefoon 2129. De revue „Vacantie-herinneringen" wordt vanavond door en voor „Marmag" ten tonele gebracht in Casino. Sportverslaggever Dick van Rijn houdt vanavond in de Marinecantine een causerie voor het marinepersoneel. Post voor opvarenden van Hr Ms „Dubois" moet uiterlijk hedenavond ten postkantore zijn, wil men kunnen reke nen op uitreiking in de aanloophaven Jokosaka. In ons artikel over de expositie „Wo ninginrichting", die tot en met Maan dag in de Willem Barendszstraat wordt gehouden, is abusievelijk de naam van' het installatiebureau Revier weggela ten uit de opsomming van bedrijven, die aan de inrichting hebben meege werkt. Terzake diefstal en heling veroor deelde de Alkmaarse rechtbank Jacob J. uit 't Zand tot f 75,of 25 dagen. Veertien dagen geleden had de offi cier van Justitie eenzelfde straf tegen hem geëist. Officieren van twaalf Noordatlantlsche landen houden te Parijs een conferentie van zes dagen om middelen te zoeken, waardoor de wrijving tussen NAVO-lroc- pen en de bevolkingen der landen waar zij gestationneerd zijn, verminderd kan worden. Dit wordt als een dringend pro bleem beschouwd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7