Russisch antwoord te Moskou aan Westelijken overhandigd Debom van Minister Van de Kieft ontplofte niet Afwijzende houding Molotov: Publiceerde een jong journalist militaire geheimen? Prof. Romme bezwoer gevaar Overval op boerenleenbank bij Heerlen mislukt Churchill geeft zijn plan op Belgische auto bij Gulpen verongelukt Demonstratie met... wasgoed in Triest Marokko-resolutie verworpen Kassier vocht met zijn belagers Exploitant stak zijn café in brand Krijgt prof. Zernike de Nobelprijs? Koningin Juliana naar Schiedam Gatsonides reed in ouwe taaie' Zeven doden, dertien gewonden te Boston Woensdag 4 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaareans No-1284 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De uitnodiging voor Lugano Een dode, twee gewonden WEERBERICHT Anderhalf jaar geëist Gaat de KLM een lijn op Seoel openen? Verlies en winst bij PTT Gelukkige koop of een grap? Gesprek van de dag in Schellinkhout Van het kastje naar de muur Je gaat je gang maar' Belastingkwesties Directeur „Ommelanden veroordeeld Jaarlijks 4000 emigranten naar Zuid-Afrika Verlopen paspoorten als legitimatie Directie: j glJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder postgirwiummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.U5 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.' Het Sovjetrussische antwoord op de jongste Westelijke nota, waarin ie Sovjet-Unie wordt uitgenodigd voor een conferentie te Lugano over bet Duitse en Oostenrijkse vraagstuk is gisteren zowel op de Britse als de Franse ambassade te Moskou overhandigd. Het antwoord omvat veertien pagina's. Gisteravond werd te Parijs verklaard, dat men nog niet op de hoogte was van de inhoud van het Russische document, in Moskou werd gezegd, dat in de nota niet wordt gezinspeeld op de Westelijke uitnodiging. Gisteren voordat de nota werd overhandigd reiden diplomaten te Londen reeds er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, niet zal instemmen met een conferentie zoals door de Westelijke Grote Drie is voorgesteld. Ook Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, rei gister, dat er „enige reden is, om te vrezen, dat de communistische leiders in de wereld geen ernstige besprekingen wensen over welk onderwerp ook. hetzij in Europa, hetzij in Azië. Hij zei, dat de Ver. Staten nog steeds hopen op besprekingen met de Sovjet-Unie om de spanning te verminderen, maar tot nu toe weinig bemoedigends zien. Intussen hebben vooraanstaande Wes telijke diplomaten te Parijs bespre kingen gevoerd teneinde de Westelij ke politiek ten aanzien van Duitsland en Oostenrijk te coördineren voor dat een mogelijke viermogendheden-confe- rentie wordt gehouden. Bovendien is overwogen welk standpunt de Weste lijken zullen dienen in te nemen in dien Rusland de uitnodiging voor "en conferentie te Lugano afslaat. Str Winston Churchill heeft gisteren in het Engelse Lagerhuis de critici gelijk gegeven die menen, dat het nastreven van zijn plan voor een bij eenkomst op hoog niveau met de Sovjet-Unie de solidariteit van de Wes telijke mogendheden in de koude oor log zou kunnen vernietigen. Ofschoon hij opnieuw als zijn standpunt gaf, dat een bijeenkomst van de Westelijke leiders met Malenkov nuttig zou kunnen zijn, voegde hij er snel aan toe, dat zij echter ook zou kunnen leiden tot een nog erger impasse dan op het ogenblik al be staat. Het is de eerste maal, dat Churchill zo openlijk de argumenten van zijn tegenstanders heeft erkend. Churchill aanvaardde de mogelijk- Een Belgische personenauto is gis teravond met grote snelheid uit een bocht van de Rijksweg te Gulpen ge vlogen. De wagen reed 50 meter over het rijwielpad en raakte enkele beton nen paaltjes, waardoor een achterpor tier werd opengerukt en drie inzit tenden naar buiten werden geslingerd. De 45-jarige heer d'H. uit Gent werd hierbij gedood. Zijn echtgenote werd hcht gewond. Het zesjarig zoontje G. E-, wiens vader de auto bestuurde, brak beide benen en werd per ambu lancewagen van het Roode Kruis uit vaals naar een ziekenhuis te Maas tricht overgebracht. De bestuurder E., zijn vrouw en een tweede zoon van het echtpaar, die voorin de auto zaten bleven ongedeerd. De inzittenden had den in Eschweiler (Duitsland) een be zoek afgelegd en waren op weg naar hun woonplaats Gent. Het Italiaanse bevolkingsdeel van de stad Triest versierde gisteren de ramen van zijn huizen met alle Itali aanse vlaggen die men kon vinden. Bovendien hing men rode, witte en S.roene kledingstukken aan de was- hjoen. De Italiaanse burgemeester Plaatste Italiaanse vlaggen op het stad huis, die hij echter weer moest bin- henhalen op verzoek van het gealli- aerde militaire bestuur. Dit alles geschiedde omdat in de stad door de Italianen een herden- *ln8 plaats had in verband met he* _,e't, dat het 35 jaar geleden was, dat triest na de eerste wereldoorlog uit Ult Oostenrijkse in Italiaanse handen °Verging, in verband met de span nende toestand had de geallieerde vei- "«heidspolitie bijzondere maatregelen genomen. Bij de haven werd een rans te water gelaten als hulde aan e gevallenen van de Italiaanse marine. Zuid-Slavië heeft gisteren bij de aliaanse regering geprotesteerd tegen et Italiaanse verbod op de uitvoer haar Zuid-Slavië. heid, dat er grote veranderingen had den plaats gevonden in de geest van het Russische volk en dat het zich thans wellicht meer concentreert op verbetering van zijn binnenlandse toestanden dan op aggressie naar bui ten. Hij meende, dat „mits men niet verslapt in zijn waakzaamheid, men de ontwikkelingen kan afwachten," hoopvol en bereid tot helpen. Sprekend over de ontwikkeling van atoom- en waterstofbom zeide Chur chill, dat er wellicht een tijd zou ko men waarin „de ontwikkeling van vernietigingswapens een zodanige hoogte bereikt, dat iedereen in staat is ieder ander te doden, maar dat dan nieumand er voor voelen zal ook maar iemand te doden". Het Lagerhuis juichte hem toe toen hij zeide: „Wij en alle volkeren staan op dit uur in de geschiedenis der mens heid op de drempel van de uiterste catastrophe of van onmetelijke belo ning. Ik geloof, dat wij met Gods ge nade de juiste keuze zullen doen." Hij zeide, dat de toestand van nu minder gevaarlijk maar verbijsteren der is dan die van twee jaar geleden. Niemand weet wat het resultaat zal zijn van de besprekingen in Korea, maar een belangrijk gevolg van de Koreaanse oorlog is, dat de Verenigde Staten weer een zwaar bewapende natie zijn geworden. Een resolutie, waarin gevraagd werd het recht van de Marokkanen op vrije democratische politieke instellingen te waarborgen, heeft Dinsdag niet de ver eiste meerderheid van tweederde kun nen behalen in de Algemene Vergade ring van de V.N. De resolutie kreeg slechts 32 vande 39 stemmen die nodig waren, Vijf lan den onthielden zich van stemming 22 landen stemden tegen. Frankrijk boy cotte de vergadering. Tot de voorstemmers behoorden o.a. Wit-Rusland, Tsjecho-Slowakije, De nemarken, Egypte. Ethiopië, IJsland, Irak, Libanon, Perzië, Polen, Saoedi- Arabië, Sovjet-Rusland en Zuid-Slavië. Tegenstemmers waren o.a. België, Nederland, Engeland en de Ver. Staten. Griekenland en Israël onthiel den zich van stemming. Twee tot nu toe onbekende mannen, van wie er één was gewapend met een revolver, hebben gisteravond tussen 8 en 9 uur getracht een roofoverval te plegen op de kassier van de boerenleen bank te Nieuwehage bij Heerlen. De overval is dank zjj het kordate optre den van de kassier, de heer P. J. Z., mislukt. De mannen drongen het in de wo ning van de kassier aan de Hoogstraat te Nieuwehage gelegen kantoor van de bank binnen en wilden de heer Z. dwin- Verwachting tot hedenavond: REGEN Veel bewolking met tijdelijk re gen. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind. Vrij zacht. Donderdag: Zon op 7.42, onder 17.05 Maan op 6.30, onder 15.39 De officier van Justitie van de recht bank te Utrecht eiste gisteren een ge vangenisstraf van achttien maanden te gen de 35-jarige caféhouder J. K. uit Amersfoort .verdacht van opzettelijke brandstichting. K. had in Februari te Amersfoort een restaurant overgenomen op voorwaar den, die hem financieel zware verplich tingen oplegden. Daarbij kwam, dat hij een verhouding had aangegaan, die hem geldelijk ruïneerde Het pand was voor ruim f 30.000 verzekerd. Bovendien ging K. ook nog een verzekering aan Twee dagen daarna stichtte hij omstreeks één uur 's nachts brand in zijn restaurant. Hij zette bij het buffet een kaars en legde er papier omheen, dat vlam moest vatten zodra de kaars was opge brand. Kort daarna ontstond er inder daad brand, die niet alleen de bene denverdieping aantastte, maar ook een deel van het bovenhuis, waar een jong gezin woonde, dat zich ternauwernood in veiligheid kon brengen. Hoewel K. niet ronduit wenste toe te geven, dat het hem om de verzeke ringsgelden te doen was geweest, nam de president dit aan als zeker. De ver dediger noemde zijn cliënt een zwakke figuur, die in radeloze stemming had gehandeld, toen hij geen uitweg meer zag. Uitspraak 17 November. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat er een voorlopige overeenkomst is bereikt tussen de regering van Zuid-Korea en de K.L.M. over het gebruiken van de luchthaven van Seoel door vliegtui gen van de K.L.M. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zuid-Korea heeft mede gedeeld, dat op 1 Januari 1954 de eerste K.L.M -machine op het vlieg veld van Seoel zou landen. Van de zijde van de K.L.M. is vernomen, dat deze zaak nog in studie is. Op het ogenblik kan nog niet gezegd wor den, dat de eerste K.L.M. machine op 'genoemde datum op het vliegveld van Seoel zal landen. gen het zich in de kas bevindende geld af te geven. In plaats van hieraan te voldoen, begon de kassier met zijn be lagers een robbertje te vechten, terwijl hij om hulp riep. Hierdoor werd de moeder van de kassier gealarmeerd. Ook zij begon om hulp te schreeuwen. De indringers achten het toen gera den zonder buit het hazenpad te kiezen. De politie stelt een onderzoek in. Uit het verslag van het staatsbe drijf der PTT blijkt, dat over het jaar 1952 een bedrijfswinst werd gemaakt van ruim f 26 millioen. Niet alle tak ken van dienst leverden echter winst op. De postdienst leed een verlies van bijna f 6 millioen, de radiodistributie- dienst verloor ruim f 9 millioen. Dat het eindbedrag toch nog gunstig 'as is een gevolg van de winst uit de telefoon-, telegraaf-, postcheque- en girodienst, die ruim f 41 millioen be draagt. (Van een onzer verslaggevers) QiNÖ'DAG was er boelhuis in het dorpje Schellinkhout onder de rook van Hoorn. De verkoping was in de bladen aangekondigd. Er zouden meu bilaire goederen en wat dies meer zij worden gepresenteerd. Natuurlijk wa ren er op deze goede of kwade Dins dag, het is maar van welke kant je het wilt bekijken, tal van gegadigden zo wel uit het dorp zelf als uit de om trek op het appél om zo mogelijk een koopje in de wacht te slepen. De een kocht dit en de ander dat en elke koper voor zich dacht, dat hij niet te duur uit was. Immers voor nieuw spul in de winkel betaal je al gauw een paar maal meer. Een van de kopers, een getrouw boel huisbezoeker uit Hoorn, boekte echter, zonder dit van te voren te weten, het koopje van zijn leven. Dat was toen er een portefeuille werd gepresenteerd, die werd opgeboden tot zes en een hal ve gulden. Eenmaal, andermaal, voor de derde maalen toen was onze vriend de gelukkige eigenaar. Wij leg gen hierbij de nadruk op dat woordje gelukkige, want toen hij zijn nteuw be zit zo eens aan een vluchtig onderzoek onderwierp, ontdekte hij in het lederen geval een niet onbeduidend bedrag aan geldPlotseling toonde de man uit Hoorn niet de minste belangstelling m.rer voor mogelijke andere koopjes. Hij deed wat vele anderen in zijn plaats ook zouden hebben gedaan, hrj spoedde zich rap naar huis. Nader vernemen wij, dat zowel de notaris als de familie ontkent, dat er in de verkochte portefeuille geld zou hebben gezeten. Volgens het blad „Aftontidnin- gen" zou de Academie van Weten- schappen te Stockholm op haar vergadering van Woensdag de Ne derlandse professor Zernike uit Groningen de Nobelprijs voor de physica toekennen en aan profes sor Hermann Zaudinger, die voor 4e chemie. Professor Zernike is bekend door de ontdekkingen die hij gedaan heeft door middel van een nieuwe electro- nische microscoop. Prof. Zaudinger is een deskundige op het gebied van de chemie der grote moleculen. Koningin Juliana zal op Woensdag 18 November een werkbezoek aan Schiedam brengen. Er zal niettemin enig feestel'.; k karakter aan word ri gegeven. De Koningin arriveert om streeks twaalf uur in de stad en be geeft zich direct naar de zg. Villa van Wilton in het Sterrebosch, waar de lunch wordt gebruikt. Omstreeks twee uur zal H.M. de nieuwe kruiser De Ruyter in dienst stellen, welke bij de Dok- en Werfmaatschappij Wilton- Feyenoord is gebouwd. Meer dan 180 oude vehikels, waarvan er bij waren uit 1895, hebben in Londen deelgenomen aan de jaarlijkse „Old crocks"-race. Onze landgenoot Gatsonides, die de Monte Carlo rallye won, was ook van de partij. Op de foto zien ivij hem met zijn Darracquit 1904 gereed voor de start. »r „Alle officieren hebben hem van het militaire kastje naar de luchtmacht muur gestuurd", aldus mr H. de Bie jr., wiens opmerking grote hilariteit te weegbracht bij de belangstellenden, die gisteren bü de rechtbank te Rotterdam getuige waren, toen twee journalisten van „Het Rotterdams Parool" zich had den te verantwoorden. De oorzaak van het rechtsgeding was een publicatie van een artikel in genoemd blad onder de koppen „Ergens in Rotterdamen „Luchtwaeht bouwt geheime centrale post". De auteur van het verslag, de 22-ja- rige leerling-journalist L. J. E. Elffe- rich en de chef redacteur van „Het Rotterdams Parool", de 44-jarige L. W. S. Schmidt hoorden resp. gevangenis straffen tegen zich eisen van resp. een maand voorwaardelijk en veertien da gen, omdat zij door deze publicatie hun boekje te buiten zouden zijn gegaan. Nadat de leerling-journalist verteld had hoe het artikel tot stand was geko men, merkte de president op: „De uit drukking geheim is op zichzelf niet erg gelukkig", waarop E antwoordde: „In derdaad, maar een woord, dat het doet". Nadat de kopij 's ochtends voor de buitenedities van de krant gedrukt was, had E. nog telefonisch contact ge zocht met het hoofd van de LUVO. Verdachte had toen het artikel voor gelezen en volgens hem had de kapitein gezegd: „Je gaat je gang maar". Op de zitting zei de kapitein dit ironisch te hebben bedoeld. (Van onze parlementaire redacteur) Misschien niet geheel onver wacht, maar toch wel tot verras sing van velen, legde de minister van Financiën, de heer Van de Kielt, Dinsdagmiddag een bom midden in de Tweede Kamer. Ge spannen werd er afgewacht, wie de lont zou durven aansteken om met de daardoor veroorzaakte ontplof fing het kabinet weg te vagen. Minister Van de Kieft herinner de aan zijn mededeling van vorige week, dat de regering „niet in overweging zou kunnen nemen de verlaging van het percentage der vereveningsheffing, het leggen van een franchise in deze belas ting (dat is de vrijstelling van bijvoorbeeld de eerste 10.000, uitbetaald loon van de verevenings heffing), noch de vrijstelling van het primair dividend. De termino logie „niet in overweging nemen is toen opzettelijk gekozen, omdat nog geen voorstellen dienaangaan de door de Kamer waren inge diend, aldus de bewindsman. Hii wenste nu, teneinde elk misver stand te voorkomen, uitdrukkelijk te verklaren, dat zulke voorstellen voor de regering „onaanvaard baar" waren. De gehele regering schaarde zich dus achter minister Van de Kieft. j^ET DE motie-Romme betreffende de vrijere loonvorming was het kabi net de dans ontsprongen. Hier stond hij voor een nieuw gevaar. De Kamer keek vol afwachting naar prof. Romme, de fractieleider van de K.V.P., die zich het eerst en het duidelijkst had uit gesproken over de wenselijkheid van de vervanging van enkele additionele belastingverlagingen door het leggen van een franchise aan de voet van de vereveningsheffing. Dat wil zeggen: hij had het dringendst bepleit de eerste f 10.000,— uitbetaald loon van de ver eveningsheffing vrij te stellen. Toen hij na afhandeling van een aantal andere zaken aan het woord zou komen, schorste de voorzitter voor vijf minuten de vergadering om de minister-president dr Drees de gele genheid te geven, in de Kamer te ver schijnen. Deze wilde er namelijk bij zijn, als prof. Romme zijn tweede krachttoer ging verrichten. Toen kwamde anti-climax. Prof. Romme zeide heel rustig, zonder een zweem van opwinding, eerder passief dan aggressief, dat de regering bezig was een massa-graf te delven voor alle eventuele voorstellen betreffende de vereveningsheffing. Hij zelf was niet van plan erin te stappen. Jammer vond hij het intussen wel, dat de regering niet wilde voldoen aan het leggen van de gevraagde franchise in de vereve ningsheffing. Hij zou graag de f 23 millioen, die de regering offeren wil, in ruimer mate ten goede zien komen aan het kleinbedrijf de inkomens tot f 6.000, dan door de ter elfder ure door de regering voorgestelde verlagingen be reikt wordt. In beide gevallen zijn we f 23 mil lioen kwijt, betoogde hij. Om het geld gaat het dus niet; wel om de wijze, waarop het zal worden besteed. Is de keuze, die de regering gemaakt heeft, zo alleenzaligmakend, dat de denk beelden betreffende de verevenings heffing alle in het massagraf moeten worden bijgezet? vroeg hij. Aan de andere kant was hij zich er echter ook weer van bewust, dat de regering te veel goede dingen wil doen, dan dat hij alle belastingvoorstellen aan de indiening van voorstellen door de Kamer betreffende de verevenings heffing zou willen wagen. Hij doelde hierbij op de intrekking door de re gering van alle belastingverlagingen, als zo'n Kamervoorstel eventueel zou worden aangenomen. pROF. ROMME stak de lont dus niet aan. Integendeel, hij ruimde het ge vaarlijke, door minister v. d. Kieft ge hanteerde projectiel radicaal op. Daarmede had de regering zich ook door de tweede gevarenzóne in het be grotingsdebat gewrongen. Dat zij op volkomen veilig terrein was aangeland, bleek nog meer, toen de heren Gortzak (C.P.N.) en C. v. d. Heuvel (A.R.) verklaarden, dat zij wel teleurgesteld waren, dat de verlaging van de vereveningsheffing er niet komt, maar dat ook zij het de regering niet verder lastig zouden maken. (Zie verdei elders in dit blad) De officier van Justitie vroeg aan houding van de zaak om door deskun digen te laten uitmaken wat geheim of niet geheim is, doch na raadkamer deel de de president mede, dat het verzoek werd afgewezen en er geen termen aan wezig waren om de zaak verder uit te stellen De uitspraak van deze zaak. die bij- na vier uur vergde, werd na re- en dupliek bepaald op 17 November. De gevolgen van de brand aan boord van de Noorse vrachtboot Black Falcon in de haven van Boston blijken minder ernstig te zijn geweest dan aanvankelyk werd gevreesd. Dacht men aanvanke lijk, dat twintig personen zouden zijn omgekomen, thans biykt, dat zeven bootwerkers zyn gedood en dertien ge wond. Van de bemanning van het schip is niemand gewond. Aan de brand ging een ontploffing vooraf in een ruim, waaruit men che micaliën loste voor de legerbasis daar ter plaatse. Vermoedelijk is de inhoud van een vat sodium peroxyde in aan raking gekomen met bauxiet. Het meng sel begon te smeulen en toen een ar beider er een emmer water over heen wierp, ontplofte het. De brand veroor zaakte een schade van 35.000 dollar. Bijzonder vermeld wordt het dappe re gedrag van een 51-jarige Schotse bootwerker, David McConnel, die vier k vijf man het leven redde door ze uit het ruim te helpen maar zelf tenslotte om het leven kwam. Zijn kameraden zagen, hoe het vuur zijn haren en kleren aantastte, hoe hij, aan het hoofd gewond, naar de reling van het schip wankelde en toen in het water stortte. Een andere bootwerker haalde hem uit het water maar bij aankomst in het ziekenhuis bleek McConnel reeds dood te zijn. De stakingsactie bij de zuivelfabriek De Ommelanden te Groningen heeft voor de directeur een onaangename nasleep gehad. Een circulaire aan de leden waarin hij zeer onvriendelijk had geschreven over twee hoofdbe stuurders van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond, is veor deze aanleiding geweest, een klacht wegens belediging in te dienen. De politierechter te Groningen heeft hem thans veroordeeld tot 200 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen. „Ongeveer 15.000 Nederlanders eml- preerden sedert de oorlog naar Zuid- Afrika aldus dr B. W. Haveman. emi gratie-commissaris in Nederland, die thans de Unie bezoekt, tijdens een in terview in Pretoria. Jaarlijks komen Ihans ruim 4000 Nederlanders naar de Unie. De heer Haveman voegde hier aan toe. dat de Nederlanders gaarne naar Zuid-Afrika gaan en dat de emi granten, die hii in het land gesproken had .bijzonder tevreden waren. In de toekomst zullen verlopen Ne derlandse paspoorten in Duitsland weer worden aanvaard als legitimatiebewijs bij een collectief paspoort. Deze erken ning zal gelden tot vijf jaar na de datum van uitgifte.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1