Stad en omgeving Op Wereldspaardag ruim f80.000 ingelegd r Jimmy Brown en de Oranjehemden Veelbelovend preludium voor V olksmuziekschool Topcijfers bij Nutsspaarbank Lezers spreken jaar overtroffen Wordt het vlees te duur betaald? Johannes-passion door „Toonkunst" Een hond bracht motorrijder ten val Den Helder en Zaan in stedenontmoeting N IN HET KORT Marine-mutaties Gloedvol betoog van de heer ter Burg Breczand Geronimo" in de Witte TUSSEN HAAKS EN KUITJE A fdelingsteamcompeti tie in voorbereiding Rijkspolitie Alkmaar was kansloos bij HPSV Schaakcompetitie M.S.C. BESOMMINGEN l|MUIDEN In bezette Casino-zaal demonstreerden Amsterdamse leerlingen mm .cc c ER blijken ten bate van WOENPOAG 4 NOVEMBER 1953 ALS REACTIE OP DE „ONTSPARINGEN", die in voorgaande jaren het gevolg waren van de moeilijkheden in Korea, stond thans meer dan ooit de Wereldspaardag in het teken der belangstelling. Het is verheugend, thans te kunnen berichten, dal de Helderse Nutsspaarbank op deze dag topcijfers noteerde. Voor een totaal bedrag van ruim tachtigduizend gulden werd op Wereldspaardag naar de Nutsspaar bank gebracht. Het aantal posten van inleg bedroeg bijna 1800, terwijl 99 personen zich als spaarder lieten inschrijven Rppnvfl van VPvlpHpn beeld geven van de mate, waarin de Awv/vUJ. U V (lil Y Cl 1CUC11 Helderse bevolking spaarzaamheid be> Stellen wij deze cijfers tegenover de gegevens van verleden jaar, toen ook reeds van een record sprake was, dan kan het succes van de Wereld spaardag 1953 tot dubbele voldoening stemmen. Vorig jaar werd namelijk op deze hoogtijdag door 1500 inleggers een totaal bedrag van circa vijftigdui zend gulden ingelegd. Het aantal nieu we spaarders bedroeg toen 56. Om een indruk te geven van de grootte der dit jaar op Wereldspaar dag ingelegde bedragen, volgt hier een gespecificeerde opgave: 6 inlagen van minder dan f 1.1692 inlagen van f 1.tot f 100.74 inlagen van f 100.tot f 500.4 inlagen van f 500.tot f 1000.5 inlagen boven f 1000.—. Tevens kan als heuglijk feit worden gemeld, dat inmiddels de 24.000ste spaarder bij de Helderse NutSspaar bank werd ingeschreven. Op diens spaarrekening werd een extra bedrag Van tien gulden geboekt. Directie en personeel van de Nuts spaarbank kunnen zeer tevreden zijn over deze resultaten, die een gunstig Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. 'Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang. Geachte redactie, Gaarne zag ik het onderstaande op genomen in een nummer van Uw veel gelezen blad. Met grote belangstelling las ik het stuk in Uw blad van Dinsdag 27 October 1953: „Negéren B. en W. plannen voor middenstands-tentoon stelling?" Vele ingezetenen van deze gemeente zouden zich dat kunnen voorstellen, daar de prijzen van het normale ge bruik zo hoog liggen, dat, wanneer de dagen voor Sint Nicolaas aanbreken, zij op de trein stappen en een dagje uitgaan om elders de inkopen te doen. Dit dagje kost niets extra, daar reis- en verblijfkosten worden opgeheven door de prijzen, welke elders veel lager liggen. Wanneer dus de stem, die zich liet horen na het benoemen van het oriën terend comité, niet ingenomen is met de ingezonden stukken in het Alge meen Marine Weekblad en deze bele digend acht voor de middenstand, is deze zakenman zeer slecht ingelicht over de prijzen elders en zijn zijn woorden een belediging voor de VBZ- leden te Den Helder, die wel ingelicht zijn en deze ingezonden stukken heb ben geplaatst. Persoonlijk voel ik mij niet beledigd, doch moet om het gesprokene hartelijk lachen, want laat ik U, geachte lezer, één advertentie laten zien uit vele, die waarschijnlijk niet in de smaak valt van de slagers. Ik geloof, dat deze advertentie en dit is niet de enige in mijn bezit wel duidelijke taal spreekt. En wilt U advertenties op ander gebied, zoals vis, groenten en fruit, welke toch de eerste levensbehoeften zijn, deze zijn ook voorradig. Zeer waarschijnlijk is de stem, die niet ingenomen was met de ingezon den stukken in het Algemeen Marine Weekblad, geen leverancier van arti kelen, welke hierin voorzien, daar deze stem anders wel zeer zacht of stame lend had geklonken. De redactie dankend voor de plaat sing- C. v. B. „Een Nieuwedieper tegen wil en dank". Prijzen te Rotterdam: Hoofdkaas Haagse leverworst Nierkaas Gelderse rookworst Rauwe lever Soepbenen Vette uier Varkenspootjes Halve varkenskoppen Dik lamsvet tracht. JJ Naar wij vernemen heeft „Toon kunst", onder leiding van Herman Zaal, de Johannes-passion van Bach in stu die, welke op 4 Maart 1954 zal worden uitgevoerd. Dezer dagen is bekend ge worden, dat als solisten zullen optreden Dora van DoornLindeman (so praan), Aafje Heijnis (alt), Wiebe Draayer (tenor) en Laurens Bogtman (bas/bariton). Men hoopt aan de uit voering extra luister bij te zetten door het orkest, de Provinciale Orkestver eniging HOV, met een clavecymbel aan te vullen. Gisteren, in de namiddag, kwam de motorrijder J. K. uit Den Helder in de Keizerstraat ten val, toen plotseling voor zijn wiel een hond dwars de straat overstak. De motorrijder, die vermoedelijk een lichte hersenschud ding heeft opgelopen, werd per ambu lance naar het gemeente-ziekenhuis „Parkzicht" overgebracht. De hond kreeg geen letsel en bleef onbekend. Zo'n echt „ouderwets" Indianen verhaal wordt door zeer velen hooglijk gewaardeerd. Welnu, zij kunnen tot en met Donderdagavond in de Witte- bioscoop terecht, waar „Geronimo" wordt gedraaid. Onder deze naam opereert een In diaan, die heeft gezworen zijn familie te wreken, welke door de blanken is gedood. Als gevolg daarvan vloeit er zeer veel bloed, waarbij het voor de hand ligt, dat het leger uiteindelijk zegeviert. Over „Geronimo", een legendarische figuur, zijn al meer (en ook betere) films gemaakt. In de rolprent van nu spelen Preston Foster. Andy Devine en William Henry hoofdrollen. Hr. Ms. torpedobootjager „Evert- sen" is gisteren van de Buitenhaven naar de Rijkswerf gegaan. Hr. Ms. landingsvaartuig „L 9602" is gistermorgen naar Rotterdam ver trokken. Hr. Ms. „P 862" heeft gisteren zee gekozen met bestemming Vlieland. Op Zaterdag 7 November wordt in de Marine-sportschool op de Rijkswerf te Den Helder de steden-volleybalont- moeting Den Heider-Zaanstreek ge speeld. De eerste wedstrijd begint om kwart over vier. Het is de afdeling Zaanstreek nog steeds gelukt, als overwinnaar uit de strijd te komen Het ligt in de bedoe ling, dat de afdelingen, welke in dis- strict VII van de NeVobo zijn inge deeld, middels deze ontmoetingen ko men tot een zogenaamde afdelings- teamcompetitie. Daaraan zullen dan voorts deelnemen Alkmaar. Enkhuizen. Haarlem en Beverwijk. Hierbij zij aan getekend, dat de wedstrijden van Den Helder tegen Alkmaar en Enkhuizen reeds vastgesteld zijn op Zaterdag 28 November aanstaande. Den Helder wordt Zaterdag tegen de Zaanstreek vertegenwoordigd door: heren A: Graaf, Bais, Scheephorst (HCSC). Kramer (WSOV), La Fontai- ne en Jansen (Zeemacht). heren B: Kramer, Hartog, Van de Werf (HCSC), Vonk (WSOV), Mobach (HAV) en Vos (Zeemacht). dames A: Steijn, Veen (HAV), Graaf, Oudijk (HCSC), Schellinger, Horst (HKV). dames B: Graaf, Van de Maas, Koek, De Vries (HAV), List (Pro Patria), Visser (HMC). Het elftal van de Rijkspolitie te Alkmaar is gisteren op de koffie ge komen bij het eerste elftal van de Helderse politie. HPSV won deze, in een niet al te beste verstandhouding gespeelde wedstrijd met liefst 92. En toch heeft het er kort na het begin bijzonder goed voor de bezoe kers uitgezien. Zij scoorden reeds na vijf minuten en in de achtste minuut wisten zij hun voorsprong zelfs tot 20 te vergroten. Doch dat was de Helderse Hermandad blijkbaar te veel. Met de rust was de situatie reeds to taal gewijzigd. De Nieuwediepers leid den met 52 door doelpunten van Vegter (3) en Van der Meulen (2). In de tweede helft werd de score opgevoerd door Vegter, Vos, Slijker- man en Du Porto. HPSV I is nog steeds ongeslagen. Uit het doelgemiddelde na vier wed strijden moge blijken, hoe groot ook dit jaar de kansen op het kampioen schap zijn: 224. In de vierde ronde van MSC's onder linge competitie werden de volgende resultaten geboekt: groep la.: J. BeunJ. Kingma Y, J. v. d. KuylJ. Marsman (1) 1—0; groép lb.:'J.'Smit—C.A. van Bo- degom 01; groep 2a.: H. Voerman— J. H. Kubbe D. de LangeTh. Adriaanse Ytgroep 2b.: G. Geus R. Muller 0—1; P. KaldenP. Bremer 10; P. StofbergJ. Wieringal0; B. KnopperP. N. KelderO1; groep 3a.: J. J. GijswijtC. Buys 1—0; H. van AmesfoortA. Coppensl0; groep 3b.: H. BaisJac van der Kuyl E. M. H. KrauthR. de Leeuw 10; J. DuitBen Adriaanse 10; groep 4.: H. van de HeuvelJ. Geus 10; F. HilkerA. Fidder 10; J. A. Kramer W. C. Wulffelé <A—J. Mostert—K. Veenstra 10; H. B. M. RigtersJ Schaafsma 10. 131. Er overkwam Jackie Brown die als middenvoor van 't Nederlands Elftal de aftrap moest doen, iets ver schrikkelijks.Overmand door de spanning en diep onder de indruk van het feit, dat hij in dat geweldige Wembley-stadion moest spelen ten aanschouwe van meer dan negentig duizend toeschouwers, wankelde hij. Hij voelde zich duizelig en draaierig en hij besefte amper nog wat hij doen moest. „Speel die bal toch, Jack," riep linksbinnen Kareltje Keuvel, die niet begreep waarom Jackie zo raar stond te treuzelen. Toen schopte Jackie maar in het wilde weg. Tweern* al miste hij de bal, zodat zijn medespe lers van ontsteltenis met hun handen in hun haren grepen en de derde keer raakte hij de bal zo ongelukkig, dat deze rechtstreeks naar de rechtsbuiten der Engelsen vloog1 Jimmy die met de andere leden van de Keuze- Comniissie op een bankje langs de lijn zat, kon nauwelijks zijn eigen ogen geloven, toen hij dit vreemde ge schutter van zijn pleegzoon aan schouwde. Jackie bleef als een zout pilaar in de middencirkel staan, ter. wijl de Engelsen onmiddellijk ten aantal trokken. Zij schoten als havik ken op het doel der Oranjemannen af, forceerden een hoekschop, toen nog een en daaruit wist hun linksbinnen Johnny MacKick met een onhoud- bare kopbal te doelpunten. Binnen 'n halve minuut stond het 1—0 voor de gastheren.... en nog altijd stond Jackie als een soort slaapwandelaar midden in het veld.... De ambtenaar van de Kinderwetten houdt vanmiddag van drie tot vijf uur spreekuur in het gebouw van de Keu ringsdienst aan de Spoorgracht. Het wekelijkse spreekuur van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk wordt vanavond gehouden van half acht tot half negen ten huize van de secretaresse, Piet Heinstraat 1, Telefoon 2281. Het wekelijkse spreekuur van „Pro Juventute" wordt vanavond van zeven tot acht uur gehouden aan het adres Timorlaan 37, telefoon 2129. In Casino begint om acht uur de Oostenrijkse avond van de Nederlandse Reisvereniging. Aanvangende om kwart voor acht wordt vanavond in de Marinecantine de film „I believe you" vertoond. Met ingang van 1 December is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zee diepst verleend wegens langdurige dienst aan vice-admiraal J. B. Meijer, tevoren vlagofficier personeel. Voorts is met ingang van 15 October 1953 op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst aan de kapi tein ter zee arts A. W. Mellema. Dok ter Mellema was eerst commandant van het marinehospitaal Overveen. La ter werd hij geplaatst bij het ministerie van Marine ter beschikking van de chef geneeskundige dienst. Hij verte genwoordigde Nederland op de Roode Kruisconferenties in 1948 te Stockholm, in 1949 te Geneve, in 1952 te Toronto. De besommigen van Dinsdag waren: trawlers IJm. 99 f 14.600.— IJm 54 f 11.100.—, IJm 85 f 10.500.— IJm 20 f 21.500.— kotters IJm 11 f 1450.— IJm 229 f 1840.De aanvoer bedroeg 3710 kisten. De prijzen: per 1 kg: heilbot 3.05—2.50, gr. tong 3.30—3.05, grm. tong 2.21—2.17, kim. tong 2.20— 2.08, kl. tong I 1.61—1.52, kl. tong II 1.14—1.13, tarbot I 2.30—1.80. Per 50 kg: kl. I schol 38, kl. II schol 36—20, gr. haring 15.50—11, makreel 31.50—26, gr. schelvis 6561, gem. schelvis 63 —53, elm. schelvis 5549, kl. schel vis I 51—47, kl. schelvis II 3631. Per 50 Kg: wijting 3014, mid. gul 43, kl. gul 28—26. Per 125 kg: gr. kabeljouw 192144. \OOR HET WELSLAGEN van de plannen tot oprichting van een Volksmuziekschool hing veel af van de demonstratie-avond, die gisteren onder auspiciën van de Helderse Gemeenschap in Casino wérd gegeven. Men kan immers in kleine kring overtuigd zijn van het nut ener Volksmuziekschool, zonder de medewerking van de bevolking is niets te bereiken. Tot op zekere hoogte konden de insiders de avond reeds bij het begin geslaagd noemen, omdat de zaal nagenoeg geheel bezet was. Er is dus behoefte aan een instelling, die zolang de lagere school daarin tekort schiet het jonge geslacht liefde bij brengt voor de muziek, vertrouwd maakt met de zo rijke muzikale taal en met begrip leert luisteren naar muziek. De behoefte aan het zelf leren musiceren groeit dan vanzelf. Als voorzitter van de Helderse Ge meenschap introduceerde de heer P. S. van der Vaart een klas van de Volksmuziekschool te Amsterdam, wel ke naar later bleek terstond met een kleine vierhonderd leerlingen werd uitgebreid. De adjunct-directeur van de Amsterdamse instelling, de heer Wim ter Burg, betrok namelijk in zijn inleidend woord direct de aan wezigen in het practische werk. Spelenderwijs, zoals dat ook op de Volksmuziekschool gebeurt, maakte hij de mogelijkheden als het ware tast baar. In luttele minuten werd de zaal tot community-singing van een canon gebracht. Schone vierstemmige zang van (volgens de traditionele norm grotendeels „on-muzikale" dames en heren vervulden de Amsterdamse jon gelui op het podium met zicht baar plezier, eenzelfde plezier, dat zich aarzelend, maar duidelijk merkbaar meester maakte van de opeens actief geworden toehoorders. Zelfs de scep tici, die met negatieve gevoelens naar Casino waren gekomen, zongen allengs ƒ0.12 per 100 gr. 0.25 per 100 gr. „0.35 per 100 gr. 0.40 per 100 gr. 0.33 per 100 gr. 0.20 per 500 gr. 0.35 per 500 gr. 0.35 per 500 gr. 0.35 per 500 gr. 0.60 per 500 gr. Gehakt half om half 1.10 per 500 gr. Lamsbout 1.— per 500 gr. Lamsrib-carbonade 1.35 per 500 gr. Lamslappen, mager 1.60 per 500 gr. Lamsbout 1.75 per 500 gr Doorr. ossenlappen 1.50 per 500 gr. Magere ossenlappen 1.60 per 500 gr. Riblappen 1.80 per 500 gr. Lendelappen „1.80 per 500 gr Zachte rosbeef 2.— per 500 gr. Malse biefstuk 2.40 per .500 gr Speklappen „125 per 500 gr. Soepkrabbetjes 1.10 per 500 gr. Gebraden roastbeef „0.45 per 100 gr Runderrookvlees 0.45 per 100 gr Saksische smeerworst 0 45 per 250 gr Gebraden gehakt „0.55 per 250 gr Fijne pork 0.55 per 200 gr. Pekelvlees 0.75 per 200 gr Noot van de redactie: Uiteraard zal men mot belangstel ling kennis nemen van deze lijst, doch een zuivere "erg''"-' g-at o.i niet op, daar ook and r"':torei) om. de kwaliteit - een belangrijke rol kunnen spelen. KR C - 5.7 >2:'2 VIJFTIG |-JEiVDRiK Klazes Groen is op 14 Maart 1881 in Oen Helder geboren. Gradus ont moette hem op 2 November 1953, terwijl deze twee en zeventig-jarige blakend van gezondheid zat weggedoken in een zeer diepe stoel, tn een kamer, die bijzonder veel weg had van een ex positie-ruimte voor planten en bloemen. Uw stukjes- schrijver had de heer Groen dus in twee en zeventig jaar niet gezien, maar als ge nu denkt, dat hij on noemelijk veel te vertellen had, deze gouden bruide gom., dan hebt ge het mis. Ex-slager Groen, die nu te zamen met zijn vrouw, Jo- hanna Snijder (op 22 Octo ber 1883, eveneens in Den Helder geboren), 'n rustige oude dag geniet, zegt alleen, dat hun vijftig huwelijksja ren in grote snelheid zijn voorbij gegaan. Zijn echtge note beaamt dit met grote stelligheid- Op Donderdag 5 Novem ber is het eigenlijk de dag, waarop zij vóór een halve eeuw in het huwelijksboot je stapten, maar Zondag, loen reeds de gelegenheid 'ot gelukwensen werd ge boden, heeft, het gouden paar al be-rek gehad van burgemeester mr G. D. Re- horst en echtgenote, en van een aantal vrienden uit sla gerskringen. Niettemin be looft het voor beide oudjes ook Donderdag een zeer drukke dag te worden. Wat het gouden paar voor de kost heeft gedaan? Het is uw Gradus spoedig duide lijk geworden: hard ïverken was het altijd geblazen. De vader van de bruidegom stierf reeds, toen de heer Groen nog pas vijf jaar was. Hij kreeg een tweede vader, de heer S. Makelaar, die op de Vismarkt een sla- gersbedrijf had. Hendrik Groen werd in het vak grootgebracht, en in 1904 begon hij, op dezefde plaats op dezelfde Vismarkt, voor zichzelf. En dan sta je er paf van, wat hij in die tijd heeft bereikt, want het win keltje was uiterst klein, en dan moet je nu komen! Sinds 1936 heeft de heer Groen zich. uit de zaken teruggetrokken. Het bedrijf wordt door twee van zijn zoons voortgezet. Het win keltje van toen, en de zaak van nu; wat een verschil! Dat alles vernam uw stukjesschrijver, toen hij het echtpaar bezocht. Een sobere weergave van vele jaren ijverig werken, waar aan ook mevrouw Groen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat heeft deelge nomen. Haar beide doch ters zeggen het voor haar. Morgen is het dus de grote dag. De velen die hun felicitaties gaan aan bieden, zullen zich onge twijfeld in een bloementuin wanen. Als tenminste de kachel niet te hard is ge stookt. Dadr zat de bruid erg over in. Zo zonde, als die prachtige bloemen zo gauw verwelken MOUTON verzekeringsagent Van E. meer activiteiten te zijn ontplooid, dan is veronder steld, waarde Gradianen! Zo kwam gisteren de heer Schaap, leider van 't dans instituut „Mouton", tot uw stukjesschrijver met de mededeling, dat ook hij voor de heer Van E. een actie had lopen. Men weet, dat de heer Van E. door verlies van een portefeuille negen honderd gulden armer werd. De heer Schaap vond dit uitgesproken sneu, vandaar dit medeleven in „Mouton". Op de lesavondjes zamelde hij vóór dit doel f 6.97 in, doch hij wendde zich tevens tot de bruiloftsgangers, die de laatste tijd zijn zaal kwamen huren, ten einde er wat feestelijkheid te ma ken. Zo kon de f 6.97 aan gevuld worden net f 14.75 van de bruiloft van de familie Van 't Hert, met f 10 van de bruiloft familie Van Urk—Kramer, met f 14.80 van de bruiloft De Boer—Van der Kooy, en met f 10.06 van de zilveren bruiloft familie Van Bal- kema. Aldus zamelde hij in een bedrag van f 56.58. De heer Van E., die reeds met f 162,50 tegemoet werd gekomen door de actie van glazenwasser Anchelon, kan de f 56.58 bij Gradus, die de controle heeft uit geoefend (en alles in orde heeft bevonden), komen halen. SCHILDERIJ MEN weet nog wel, dat de vereniging „Moed, Vol harding, Zelfopoffering" destijds een verloting heeft gehouden ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De hoofdprijs, een door de heer Jaarsma belangeloos ge schilderd zeegezicht, werd nooit afgehaald. Toen heeft men het doek gedaan in de volgende verloting van „MVZ", waarvan dezer da gen de trekking is geweest. Nu werd de hoofdprijs, het zelfde zeegezicht, wèl afge haald. De gelukkige win naar was de heer F. Frinks, vernam Gradus. NETJES [)AAR heel de wereld al voor een niet onbelang rijk deel uit richtlijnen be staat, verdient het, Gradus' inziens, geen aanbeveling, er nog meer te scheppen. En toch schijnen er ook richtlijnen nodig te zijn voor mensen, een bepaalde categorie althans, die niet van zins zijn, mee te doen aan een collecte, en dit dan op zeer onbeschaafde wijze aan collectrices en collec tanten, die uiteindelijk niet voor zichzelf lopen, doen weten. Moet er nu een boekje komen: „Hoe treed ik net jes op, wanneer mij de collectebus onder de neus wordt gehouden?" Vrien den, laat ons toch beseffen, dat wij vrij zijn om te ge ven. Voelt ge er niet voor, wel, bedankt dan vriende lijk, zonder beledigingen of andere apartigheden. VROUWEN MAANDAGAVOND waren vele leden van de Ver. van Huisvrouwen in For- mosa verzameld om te kij ken en te luisteren naar wat de Huisvrouwen Voor lichtingsdienst aan wetens waardigheden zou openba ren. Het was niet gering. Zo werden verscheidene reclamefilmpjes vertoond, die, ondanks hun propa gandistische inslag, bijzon der wisten te boeien. Zeer instructief was de repor tage over de fabricage van het Gero-zilver, een film van de cineast W. D. Netto, die zelf het projectie apparaat bediende. Niet minder belangstelling had men voor de films over het damesweekblad Lybelle en Brinta, en uitgesproken succesvol was de Abro- speelfilm, waarin Hans Kaart Jr. op koddigé^wijze voor glazenwasser speelde. Tussen de bedrijven door gaf mevrouw C. E. Ver- steegh nadere bijzondorhe den omtrent de artikelen die de aandacht vroegen. Hieraan waren verschillen de attracties verbonden. Enkele aanwezigen werden bijvoorbeeld verrast met een fraai zakdoekje ot een lepeltje. In de pauze werd yoghurt gepresenteerd. Een interessant nieuwtje was voor de dames de „on zichtbare" treksluiting. Is dat niet een uitkomst? Men kan zich nu weldra van een treksluiting voorzien, zon der afhankelijk te zijn van een stof met een bepaalde kleur. (Vroeger schijnt het zó te zijn geweest, vernam Gradus, dat men een japon kocht bij een ritssluiting). Twee dames werden in een „spraakwaterval" ge. lokt. De opgave was „Waarom geeft u aan ons voedingsmiddel de voor keur?" De geëxamineerde, die onder andere ten ant woord gaf: „Zelfs de kraai en zijn ar gek op", kreeg de eerste prijs. Als laatste film werd vertoond „De werkende vrouw in Ame rika". Het pleit voor de opzet van de avond, dat deze neutrale reportage minder succes had dan de overige reclame-filmpjes. De presidente van de Hel derse Huisvrouwen, mevr. T. van Veen, zegde de ver tegenwoordigers vain de Voorlichtingsdienst na af loop namens alle dames hartelijk dank voor het ge- bodene. i lustig mee. Zonder veel gepraat werd hier een geheim geopenbaard en te vens een misvatting uit de wereld ge holpen op een enkele uitzondering na zijn alle mensen „muziekgevoelig". De heer Ter Burg noemde het zo, dat ieder mens bij zijn „geboorte-kapi taal" een zekere mate van muzikaliteit heeft meegekregen. Zoals alle vermo gens, die niet worden gebruikt en ontwikkeld, verschrompelt deze muzi kale aanleg, wanneer daarmee niets wordt gedaan. Het is zo jammer, dat vele kinderen volwassen worden met een gebrek, dat niet zichtbaar is, maar kan toch een waardevol levensele ment onthoudt. De Volksmuziekschdol wil en kan een noodzakelijke bijdrage leveren tot het vormen van de jonge mens tot een harmonische eenheid van geestelijke en lichamelijke eigenschap pen en vermogens. Hoe dat in Amsterdam gebeurt werd op eenvoudige, maar daarom niet min der indrukwekkende wijze gedemon streerd tijdens een openbare les van het klasje, dat zich onder leiding van een eigen muziekonderwijzer be kwaamde in het toontreffen, het On derscheiden van intervallen, toonsoor ten, metrische en rhythmische eigen schappen. Duidelijk bleek, dat hier een belangrijke basis werd gelegd, zowel voor een eventuele latere practische muziekstudie als voor het bewust luis teren naar muziek. Naar aanleiding van deze openbare les, die met grote belangstelling werd gevolgd, lichtte de heer Ter Burg het werk van de Amsterdamse Muziek school nader toe, en dat had een le vendige gedachtenwisseling tot gevolg. Vele aspecten ook financiële kwamen ter sprake, maar uit de reac ties kon in ieder geval de algemene conclusie worden getrokken, dat d» oprichting van de Helderse Volksmu ziekschool door velen zal worden ge* steund. De heer Van der Vaart deelde tenslotte nog mede, dat de aanwezigen, die een daartoe strekkende kaart had den ingevuld (en dat waren de mees ten), zullen worden uitgenodigd voor een binnenkort te houden oprichtings avond. Het is de bedoeling, van de Volksmuziekschool een zelfstandige stichting of vereniging te maken. In middels zal het bestuur van de Hel derse gemeenschap voor zoveel nodifl het pad effenen b»i het gemeenteb» stuur. Met warme belangstelling zien w% de verdere resultaten tegemoet. Het palingbunschip „Karvan" pas seerde gisteren het Nieuwediep, onder weg van Studdekoding naar Den Oever. Het is morgen hoog water om 6.25 en 19.05 uur, en laag water om 0.35 en 13.05 uur. De temperatuur van het zee water was 11,5 graden Celsius. BEIDE HANDBAL-ELFTALLEN WONNEN De BKC-dames waren tegen het bezoekende Zwaluwen 2 aardig op dreef, al waren de prestaties van de Kolhorner dames van dit kortelings opgerichte elftal nog niet zo heel groot. Voor de rust gaven de gasten nog vrij aardig partij, waardoor de BKC-dames nog nilt zo erg konden doelpunten. Na de hervatting raakte echter het hek van de dam en waren niet meer voor het Zwaluwen-doel vandaan te krijgen. Tot 14 maai toe moest de Kolhorner kcepster de bal uit haar net halen. Mevr. Van Teu- lingen, mej. Schuiling en mej. Mul maakten wel de meeste doelpunten. Doch ook de andere voorhoedespeel sters deden haar best. De BKC-adsp. haalden tegen de DES-adsp. eveneens de vole winst binnen De kleine BKC- sters zorgden er voor. dat zij steeds iets eerder bij de hal "aren en won nen haar wedstrijd met 3—1.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2