Stad en omgeving Marie Thérèse Fourneau voor Muziekkring Mi m Tiroolse sfeer in Casino Een jaar Witte Kruis-werk in vogelvlucht bezien Clematisstraat 4 Sterk Zeemacht versloeg HAV in basketball-competitie r JimmyBrown en de Oranjehemden li Predikbeurten Belangrijk Bericht Bovenverdieping in Tuindorp uitgebrand Leden tonen weinig belangstelling ABONNE s in NIEUW-DEN HELDER Gerard Worm Dure spelletjes IN HET KORT Tekencursus V.U. Kapers op de kust voor Dindua? RGD zegevierde over LSK (volleybal) Verfijnd spel van jeugdig pianiste Kind speelde met vuur Beroep aangenomen Het Kraamzorgcentrum nu zelfstandig Advertenties Abonnementen Losse nummers Klachten e.d. KVH2en HA V2 rivalen in tweede klasse Leerzame uren voor de „Sportfokkers" Jubileumtentoonstelling in Doopsgezinde kerk Feestelijke vergadering van de „Glasbaars" Het gebeurde in Nieuwediep Za terdag m iddagvoe tba l HCSC I naar Blauw Wit DTS is Zondag gast van Watervogels N Jeugd-basketball VRIJDAG 6 NOVEMBER 1053 EEN UITZONDERLIJK MUZIKAAL TALENT, schuilende in het jeugdige figuurtje van de Franse pianiste Marie Thérèse Fourneau heeft gisteravond doen horen, welk een indrukwekkend arsenaal, van muzikale mogelijkheden verborgen is achter het zwarte politoer van een concertvleugel. De snaren, met verfijnd toucher tot trilling ge bracht, kunnen een muzikale taal spreken van het subtielste pianissimo tot een zelfbewust fortissimo, en in hun samenspel kunnen zij een on gelooflijke veelheid van timbres voortbrengen. Marie Thérèse Fourneau keilt al deze mogelijkheden door en door, en met een wonderlijke men geling van technisch meesterschap, vrouwelijke gevoeligheid en artis tieke bescheidenheid maakt zij er gebruik van. Het visitekaartje van haar muzikale persoonlijkheid presenteerde Marie Thé rèse Fourneau in een verstild gespeelde nocturne van Chopin. Haar gevoel voor de Franse trekken in het wezen van deze componist deed deze muziek klin ken zoals de meester zelf misschien niet zal hebben bedoeld, en toch zou waar schijnlijk ook Chopin enthousiast zijn geweest over deze milde interpretatie. De pianiste speelde deze nocturne na de Partita in Bes van Joh. Seb. Bach, waarmee zij het programma had ge opend. Toetsen en snaren reageerden subliem op haar ragfijne aanslag, maar het mechanisme van de dempers func- tiónneerde minder soepel. Het vloeien de pedaalgebruik, dat het spel van Ma rie Thérèse Fourneau kenmerkte, vond in de vleugel een minder gewillige die naar, maar de pianiste wist zich allengs aan deze eigenschap van het instrument aan te passen. De twee sfeerrijke intermezzi van Brahms. teder maar niet week gespeeld, illustreerden het beeldend vermogen van de pianiste en hielden beloften in voor de .muzikale schilderstukjes, die na de pauze zouden volgen. Maar eerst kon den de toehoorders nog genieten van Mendelssohn's „Variations sérieuses", een reeks van variaties Op een melan choliek thema. Deze aaneenschakeling van fantasie n, alle met een eigen ka rakter, maar gebonden aan dezelfde muzikale gedachte, stelde de pianiste in de gelegenheid, haar gaven dienst baar te maken aan de vertolking van een briljante compositie, die in alle va riaties een herkenbare rhythmiek en melodiek vertoonde. Van metrum en melodie was in de twaalf Préludes van Debussy geen sprake meer. In volkomen vrije vor men geeft de componist de wisselende stemmingen weer. door sterk uiteen lopende onderwerpen bij hem opge roepen. Het zijn eigenlijk muzikale vi sioen, waarin elke klank slechts ge bonden is aan zijn voorganger en opvolger, een eigenaardige, boeiende structuur, die in al zijn ogenschijnlijke speelsheid een grote beheersing van de muzikale taal verraadt. Marie Thérèse Fourneau vertolkte deze kaleidoscopi- sche klankenreeksen, zo vluchtig en tegelijk- zo uitèrsl suggestief als slechts mogelijk is na een zich volledig in leven in deze muzikale taferelen en een geconcentreerde studie op alle dé tails van hetgeen Debussy op het mu- ziekpapier heeft kunnen vastleggen. Voor deze avond van subliem piano spel bedankten haar toehoorders met een ovatie, welke Marie Thérèse Four neau deed besluiten tot een toegift, een innig gespeeld „Clair de lune" uit Debussy's „Suite Bergamasque". In de woning van de familie Veen- stra. Tuinstraat 48, brak gistermorgen brand uit. Naar later bleek, heeft het vijfjarig zoontje, toen zijn moeder even naar de groenteboer was, op de boven-voorslaapkamer met lucifers ge speeld en zodoende de brand veroor zaakt. De brandweer, die om kwart over elf, enkele minuten na de melding ter plaatse kwam, trof dé gehele boven verdieping in lichte laaie aan. Met drie stralen op de waterleiding, twee aan de voorzijde en één aan de achter kant, werden de uitslaande vlammen bestreden. Hoewel het gevaar voor uitbreiding binnen vijf minuten ge weken was, namen enkele omwonen den het zekere voor het onzekere en zetten hun huisraad op straat. Nog voor half twaalf had men de brand onder de knie en kon men zich tot het nablussingswerk beperken. De boven verdieping was geheel uitgebrand, de benedenverdieping had waterschade opgelopen. Ds G. Ch. van Royen te Ooster- littens (Fr.) heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen HOEWEL HET AANTAL LEDEN van „Het Witte Kruis" in Den Helder omstreeks zesduizend bedraagt, plegen de jaarvergaderingen slechts door een handjevol belangstellenden te worden bezocht. Dat was ook ditmaal het geval, en de voorzitter, dr W. J. Bakker, schreef dat waarschijnlijk niet ten onrechte toe aan het vertrouwen, dat het afdelingsbestuur geniet. Toch werd liet betreurd, dat telkens weer zo weinig medeleven van de zijde der leden blijkt. Het gaal hlijkbaai naar wens, men maakt een dankbaar gebruik van de diensten der ver eniging en volstaat verder met het betalen van de contributie. Dat laatste is een belangrijk ding, maar het zou toch beter zijn, indien de leden eens kwamen met critiek of goede ideeën. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereni ging kerngezond is en dat het werk van de verschillende onderafdelingen gestadig groeit. In het verslagjaar 1952 werden door de wijkverpleegsters in totaal 15607 bezoeken afgelegd in 907 gezinnen. Daarbij komen nog de 1508 bezoeken in t.b.c.-gezinen, 993 bezoeken in gezinnen met zuigelingen, 132 bezoe ken in gezinnen met kleuters en 53 z.g. „maatschappelijke" bezoeken. In totaal brachten de vijf wijkverpleegsters in het verslagjaar 18293 bezoeken in 1421 gezinnen, buiten hun werk aan de Con- sultatie-bureaux. Daarnaast staat nog het werk van de Gezinsverzorging met 3322 verzorgings- dagen in 180 gezinnen en dat van de Wijkkraamverzorging met 2675 bezoe ken in 107 gezinnen. Het magazijn voor verplegingsartikelen hielp 1735 leden aan 5815 stuks verplegingsmateriaal. Te recht stelde de secretaris-penningmees ter, de heer P. van Dalen, aan het slot van zijn overzicht de vraag: „Hoe zou het moeten, als plotseling het Kruis werk uit de Helderse samenleving weg. viel?" Inderdaad, dit werk is onmis baar geworden. Voorts mag worden vermeld, dat het Kraamzorgcentrum geen onderafdeling meer is van het Witte Kruis, maar thans een zelfstandige stichting is, waardoor het zijn werk in nog ruimer kring kan behartigen. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. Besloten werd, een propaganda-actie te ondernemen onder het motto „In ieder huis het Witte Kruis!" voor onze Teneinde U zoveel mogelijk te gerieven, hebben wij met in- gang van vandaag een agent- schap van de krant gevestigd in de Elier kunt U zich voortaan vervoegen voor: In de Sportschool op de Rijkswerf zijn gisteravond voor de basketball competitie vier wedstrijden gespeeld, waarvan de ontmoeting in de eerste klasse tussen Zeemacht en HAV de belangrijkste en tevens aantrekkelijkste was. Hier was de eerste plaats in het geding, en het dient opgemerkt, dat om de overwinning, die uiteindelijk verdiend bij de sailors terecht kwam, vin nige en zeer spannende strijd is geleverd. spanning op het weefseldaardoor min der kans op ladders. En.... j volkomen vrijheid van be weging, ook al door de t-e-k-bare boord! 3.95 - 4.95 - 5.25 - 5.95 - 6.93 Keizerstraat 58 60 (Advertentie lng Vled.) In aanbouw zijnde woningen schij nen op kinderen grote aantrekkings kracht uit te oefenen. Dezer dager deed een aannemer bit de politie aan gifte, dat in aanbouw zijnde huizen aan de Borneolaan geducht hadder, geleden onder de belangstelling van enkele jongens, die zich tevens over een machine hadden „ontfermd". De schade bedraagt f 300.— tot f 400.—. Dit is de „Trachlentanzgruppe Dapunt" uit Innsbrück, die op de Oostenrijkse avond van de N.R.V. in Casino een succesrijk aandeel had in het programma. Hedenavond om zeven uur wordt pastoor H. B. J. Schrama, tijdens een plechtig Lof in de parochiekerk aan de Jan in 't Veltstraat.' door deken A. H. Harst geïnstalleerd als pastoor in de O.L.V.-parochie. Dr J. D. Meerwaldt houdt van avond om acht uur in het Rode Kruis-gebouw aan de Bankastraat een lezing voor de afdeling Den Helder van het Nederlands Klassiek Verbond. In het Tivoli-theater wordt van heden- tot en met Donderdagavond „Salome" vertoond en in de Witte bioscoop (t/m Maandagavond) „Happy landing In zaal „Mouton" heeft de heer F. Vogel, dierenarts, voor de leden van de konijnenfokkersvereniging „De Sportfokker" een lezing gehouden over de gevreesde konijnenziekte coc- cidiose. Deze ziekte, die ook veelvul dig voorkomt onder kippen, duiven, honden en katten, maakt elk jaar hon derden slachtoffers. Tot voor kort was hiertegen voor konijnen nog geen geneesmiddel gevonden, doch thans heeft men de beschikking over een serum tegen darm- en lever-coccidio- se, welke in ons land het meest voor komen. Als een konijn besmet is, dan kan men dit zien aan een dikke buik, het knarsen op de tanden, terwijl de ogen van het konijn diep in de kop gaan staan en de haren recht over eind. Bij jonge dieren treedt de dood na drie tot vijf dagen in. Daar de heer Vogel zijn lezing ac centueerde met tekeningen, was één en ander voor een ieder duidelijk te volgen. De spreker had zelfs een mi croscoop meegbracht, die zeshonderd maal vergrootte, en alle aanwezigen werden in de gelegenheid gesteld, op deze wijze de baccillen te bekijken. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeente aan de Kerk- gracht is een tentoonstelling ingericht, die vanavond tijdens een bijeenkomst der gemeenteleden wordt geopend. De expositie, die vele interessante archief stukken zowel met betrekking tot Den Helder als tot de Doopsgezinde Broe derschap in het algemeen bevat, is op Zaterdagmiddag van half vier tot vijf uur en morgenavond van half acht tot negen uur voor belangstellenden vrij toegankelijk. In de bovenzaal van café Postbrug wordt op Woensdagavond 11 November de vierde jaarvergadering van de Hel derse aquariumvereniging „Glasbaars" gehouden. Deze vergadering zal een feestelijk karakter dragen, onder meer door de medewerking van de heren A. Fritz-Manshanden en Van Hoepen-Bijl, het trio Koger en Jan Seegers (accor deon). In een woning in de Molenstraat ontstond een begin van brand, toen in de kachelpijp aanwezig roet vlam vat te. De vrouw des huizes, die alleen thuis was, riep de hulp in van de brandweer, waarna het leed spoedig was geleden. Het bleek, dat de schoor steen, die van ondeugdelijke construc tie was, in twee jaar niet was geveegd. De brandweer werd voorts ge alarmeerd voor een schoorsteenbrandje aan de Buitenhaven. Hier was de schoorsteen wel geveegd, doch niet voldoende gereinigd. Het roet had zich in een veegluik opgehoopt. Een vierjarige kleuter kwam dezer dagen in de Cornelis Ditostraat met een voetje onder een achterwiel van een reinigingsauto, waar hij ver moedelijk achterop heeft willen klim men. Het jongetje moest ter observatie naar „Parkzicht". In de Hoogstraat wilde een Alk- maarse fruithandelaar met zijn drie- wielig motorrijtuig een geparkeerde auto uit Stadskanaal passeren, doch hij raakte de wagen. De lichte schade werd onderling geregeld. Onder auspiciën van de Helderse Volksuniversiteit wordt, te beginnen op Maandagmiddag 9 November van vier uur tot half zes, in één der lokalen van het Museum aan de Eerste Vroon straat een uit zestien lessen bestaande tekencursus gegeven. Als docent van deze cursus ,die bestemd is voor kin dereen van acht tot dertien jaar, treedt op de heer C. F. van Neerijnen. Het is morgen hoog water om 7.35 en 20.05 uur, en laag water om 1.50 en 14.10. De temperatuur van het zeewater was 11.3 graden Celsius. Over vlotheid gesproken. In de 4e klasse A worden Zaterdag de laatste wedstrijden van de eerste helft reeds gespeeld. Nog steeds staat Dindua aan de kop van de ranglijst. De Enk- huizers doen het dit jaar bijzonder goed en ook de wedstrijd tegen Krom hout zal hun geen moeilijkheden be zorgen. Zeker niet nu dit treffen op Enkhuizer grondgebied plaats za! hebben. Doch er zijn kapers op de kust, die een ernstige .bedreiging voor Dindua vormen en wel KMVZ en PVWA. De eerstgenoemde ploeg is de gevaarlijkste, welke zeker kan zijn van de winst in de wedstrijd tegen VVGA, dat zich weliswaar na een zwak begin hersteld heeft, maar toch niet voldoende om KMVZ te weer staan. Blauw-Wit, dat de overzichtschrij vers een nachtmerie bezorgt, krijgt HCSC op bezoek. Wij willen om de uitslag dobbelen, maar een gelijk spel is niet uitgesloten. ZwaluwenJong Holland kan een aardige wedstrijd worden. De Alk- maarders zijn dit jaar niet erg ge lukkig in hun wedstrijden. Zwakkere tegenstanders gingen met de winst strijken en dit zou ook bij deze ont moeting wel eens het geval kunnen zijn. AGT dat met veel moeite en zuch ten van de onderste plaats is ge kropen, krijgt Zaterdagmiddag weel een duw, maar in de verkeerde rich ting, waarvoor PVWA zal zorgen, te meer daar deze ploeg nog volop kans heeft op de bezetting van de boven ste plaats. Programma voor Zaterdag 7 Nov.: DinduaKromhout, KMVZVVGA, Blauw WitHCSC, ZwaluwenJong Holland, AGT—PVWA. Morgen trekt het eerste elftal van HCSC naar Wormerveer, waar de strijd wordt aangebonden met Blauw Wit 1. Het is onze stadgenoten tot nu toe niet gelukt, ook maar één puntje uit Wormerveer mee te krijgen. Daar vier spelers op hét appèl zullen ont breken, en dus een gehavende ploeg uitkomt, kunnen wij HCSC ook deze keer weinig kans op een overwinning geven. Het elftal vertrekt om 12.50 uur van garage Moorman en om 13 uur van de Werfpoort. Het bleek dat Zeemacht meer in haar mars had dan HAV, waarvan en kele spelers er zich Weinig of niets om bekommerden, dat basketball met vijf man wordt gespeeld. Hun optreden was dus te individueel en leidde veelal tot niets. In het spel van Zeemacht lag veel meer rust en aanzienlijk min der onbesuisdheid. Dit team had met de rust een 104 voorsprong. In de tweede helft steeg de spanning bij de stand 16—16 ten top. Uiteindelijk ze gevierde Zeemacht met 2117. Wat zich daarna voordeed is gedu rende het bestaan van de Helderse Basketball Organisatie nog geen en kele keer geschied: de aanvoerder van HAV tekende officieel protest aan. Dit had overigens weinig zin. Zelfs al zou het worden toegewezen, dan zou HAV nog slechts tot 2118 of 2119 kunnen komen. Zeemacht is derhalve zeker van de overwinning en de enige nog ongeslagen ploeg in de eerste klasse. In de tweede klasse werden twee wedstrijden gespeeld. KVH 2 bleef -met 34^13 de baas over het tweede team van WSOV, en HAV 2 hield FAC 2 met 2714 onder zich. Ook in deze Zondagmorgen om half elf krijgt Watervogels voor de competitie bezoek van DTS. De Torren spelen in de vol gende opstelling: doel: J. Maas; ach ter: G. Snijders en C. Coster; midden: W. van de Hert, H. Beers en W. de Jong; vóór: C. Ewalt, C. van de Poll, J. Slot, H. Addink en B. Dirks. Konlngstr. 48 Gedipl. en Rijktgedipl. Horlogemaker (Advertentie lng. Med.) klasse zal ongtewijfeld hard om de titel worden „gevochten". HPSV ten slotte moest het déze avond opnemen tegen HAV 3, dat over geroutineerde spelers beschikt. De politiemannen, die het basketball nog slechts kort beoefenen, dolven met 368 het onderspit. 133 Jimmy rende als een bezetene naar de kleedkamer. Daar greep hij de grootste emmer die hij vinden kon, zette deze onder de kraan en liet hem vol met koud water lopen. Hij had nauwelijks geduld om te wachten tot de emmer geheel was vol gestroomd... Daarna holde hij met de emmer naar het veld terug, waar hem een schouw spel wachtte dat zijn hart van schrik bijna stil deed staan. De Engelsen had den ,er namelijk nog twee doelpunten bij gemaakt, zodat de Nederlanders met 4—0 achter stonden. Bovendien was Jackie Brown midden op het veld gaan zitten. Hij zat met een dromerige blik voor zich uit te staren. De scheids rechter begon er zich nu ook mee te bemoeien. Hij beval een paar spelers Jackie buiten het veld te brengen, daar het volgens hem nog al duidelijk was, dat een speler die zich zo vreemd en buitenissig gedraagt, ziek moest zijn Twee Engelse spelers hielpen Jackie overeind en toen deze niet beliefde te lopen, droegen zij hem in de kortst mo gelijke tijd buiten de lijnen..,. Daar had Jimmy op gewacht. Hij nam zijn pleeg zoon in ontvangst, dankte de twee En gelsen en zei, dat hij Jackie wel gauw weer zou opknappen. Nu - dóér liet Jimmy geen gras over groeien. Hij greep de emmer met water en keerde deze met éen slag boven het hoofd van zijn pleegzoon om. „W-w-w-w-wa-a-a-a-a!" kermde Jackie maar het volgende ogenblik stond hij weer op zijn benen. In de eerste klasse van de volley- balcompctitie heeft HAV ook haar vierde wedstrijd verloren. De tegen stander was Zeemacht. Beide teams combineerden goed, waarbij de Hav- vers verdedigend speelden en de aan val verwaarloosden. De sailors waren aggressief, doch de afwerking liet nogal te wensen over. Zeemacht won met 6—15, 15—8, 13—15. In de tweede klasse versloegeen enthousiast spelend RGD koploper LSK in twee sets. De LuchtmaCht- mensen werden door RGD, dat zpwel aanvallend als verdedigend best op dreef was, volkomen overspeeld (l!i— 9, 1510). WSOV 2 blijft hier goed volgen. HKV moest met 158, 15—6 het onderspit delven. De ontmoeting. Zeemacht 2Zeemacht 2a was de „big match" voor de Marine. Na spannende strijd wist Zeemacht 2a in drie sets te winnen (1115, 156, 9—15). De derde klasse-resultaten waren: Gem. Dienst 2Zeemacht 3 18—16, 0—15, 4—15, HAV 2—LSK 15—5, 10- 15, 15—11. In de juniorencompetitie basketball hebben KVH en HAV op hun con currenten al een flinke voorsprong genomen. Laatstgenoemd team schud de ULO 2a met 1510 van zich af, en daardoor staat nu één van de sterkste ploegen met nul punten on deraan. Hier is de stand: KVH 36, HAV 36, Lyceum 23, ULO 2b 3—3, ABS b 1—2, ABS a 3—2, ULO 1 3—2, ULO 2a 2—0, FAC 2—0, ABS c 20. De jongste uitslagen luiden: adspi- ranten: ULO—Olympia 26—0, juni oren: KVH—ULO 1 44—4, HAV— ULO 2a 15—10, ABS a—ABS c 6-4, FAC—ULO 2b 0—14. Over het geheel genomen, valt het spelpeil wel mee. DEN HELDER: Ned. Herv. gem-, Nieuwe kerk Weststraat, 10.30 uur ds Rasch (onderw. „De waarheid"); Palm straat 10 uur ds Borghardt, 19 uur vica ris Grimm; Huisduinen 19 uur ds Borg hardt. Geref. kerk. Bethelkerk, 9 uur ds Hamming, 10.45 uur ds Ham ming, 17 uur ds- Hartkamp; Rehoboth- kerk 10 uur ds Hartkamp, 17 uur ds Hamming. Chr. Geref. kerk, Steen gracht, 10 en 17 uur ds I. van de Knijff. Oud-Geref. kerk, Hoogstraat 10 en 17 uur ds Groenewcgen. Ge- ref. gem., Janzendwarsstraat, 10 én 1® uur leesdienst; Dinsdag 15 en 19 uur dankdag ds De Wit; Vrijdag ds Ra* venswaay (tijdrede). Geref. kerk. Weststraat, 8.45 en 17 uur ds F. Tolle naar. Evang. Luth. kerk, Wezenstr., 10.30 uur prof. Blasé van Bussum. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der laatste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur, dienst. Vrije Christenge meenschap, Spoorstraat, 10 uur samen komst. Doopsgez. gem., Kerkgracht, 15 uur herdenkingsdienst 100-jarig be staan kerkgebouw. Oud-Kath. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis, 10 uur kinderkerk Van Galenstraat. Baptis ten gem.. Spoorstraat, 12 uur Zondags school, 16 uur dc heer F. Oosterwijk uit Haarlem. Evangelisatie Vijzel straat 10 en 19.30 uur samenkomst, 1 en 14.30 uur, Zondagsschool. Leger des Heils, Spoorgracht, 10 uur heili- gingssamenkomst, 19 uur openlucht samenkomst (Spoorstraat), 20 uur, heilsbijecnkomst. Vrij Evang. gemv Hoogstraat, 10.15 en 17 uur, evangelist Mink; 12 uur kinderkerk. JULIANADORP: Ned. Herv. gem- 10 uur, ds H. J. Trommel. Gerei, kerk, 9.30 uur leesdienst, 14.15 uur ds Hartkamp. CALLANTSOOG: Ned. Herv. Gem- 19.30 uur, drs R. K. de Jong.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2