Feest „Alkmaar 700 jaar Stad" is in voorbereiding SCHEEP V A ARTBERICHTEN Aantal Nederlanders boven 65 jaar in 1970 11 pet Personeelsbezetting in meeste fabrieken is een probleem De meesten willen des Zondags vrij zijn Jehovah's Getuigen weer bijeen Wordt viering uitgebreid tot 26 dagen? Verpachting van Fantasie stadje begint op 1 Dec. Koopman en jurist wilden opium verkopen Wereldspaardag bracht hoogste inleg Federatie van Zuivelbewerkers bijeen GEESTELIJK LEVEN Zonevergadering in de hoofdstad voor de derde MAAL in dit jaai hebben de getuigen van Jehova in Amsterdam een grote bijeenkomst he- legd. Vandaag. Zaterdag en Zondag wordt in het gebouw Bellevue aan de Leidschekade een grote vergadering ge houden. Uit Alkmaar en omgeving zul len zestig tot zeventig getuigen deze be langrijke gebeurtenis meemaken, teza men met honderden geestverwanten uit Noord-Holland. BEROEPINGSWERK Fransman vindt „diepvries-melk' uit :vm Spionnen in Zwitserland veroordeeld Begroting Maatschappelijk Werk Steeds meer mensen in woonwagens Brussel weer lichtstad Nobelprijs chemie voor prof. Staudinger (Dld) Gratis VS-kerstpakketten voor Westduitsers Noodtoestand in Thailand Hij won geldprijs en VRIJDAG O NOVEMRER 1953 (Van een onzer redacteuren) ,J1LT FEES'1 „Alkmaar 700 jaar Stad", dat uiij volgend jaar hopen te vieren, is ons allen reeds lief geworden. Met de dag zien wij het uit- (roeien tot een grootse manifestatie van wat in Alkmaar leeft en werkt. ?ij hopen U te tonen, dat Alkmaar niet is een vergeten stadje, dromend langs zijn oude grachten, maar dat Alkmaar nog steeds een ereplaats inneemt in ons gewest, dat het bruist van energie en springlevend is. Wij tullen ons opmaken stedeling en vreemdeling te tonen welk een voorrecht het is Alkmaarder te zijn". Met deze woorden besloot mr 0. A. de Lange, voorzitter van de stichting ,Jlkmaar 700 jaar Stad" gisteravond in Alkmaars stadhuis zijn gloedvol betoog, waarin hij de gemeenteraad een globaal overzicht gaf van de feest plannen, welke het hoofdbestuur hoopt te verwezenlijken. De bespreking droeg een infor matief karakter en gezien het stadium, waarin een belangrijk deel van de plannen verkeert, is het ogenblik nog niet gekomen om uitvoerig over het programma te publiceren. Wel kunnen wij vermelden, dat B. en W. van Alkmaar binnenkort aan de gemeenteraad zullen voorstellen het stadsfeest met een week te verlengen en op 26 dagen te brengen. Zo de gemeenteraad zijn goedkeuring hecht aan het voorstel, zal nAlkmaar i00 jaar Stad van 21 Juli tot en met 15 Augustus worden gevierd. 70ALS wij reeds eerder meldden, zal het centrum van het feest zich in het hart van de stad op het Canada- Slein en de Paardenmarkt bevinden. I. en W. hebben hun goedkeuring ver leend aan het plan om op het Canada- ?lein een origineel, schilderachtig Fan- asiestadje te bouwen, waarin rond een overdekt podium, waarop attracties van verschillende aard door amateurs en beroepsartisten zullen worden ge bracht, winkeltje* cafétjes, terrassen t.d. zullen verrijzen. Met ingang van 1 December zal men in de gelegenheid worden gesteld deze etablissementen te pachten. Op het secretariaat van de stichting zullen f 1,50 situatieschetsen, Inschrijvingsformulieren en voorwaar den te verkrijgen zijn. Alle percelen tullen worden verpacht tegen vastge- ttelde prijzen, welke uitsluitend zijn gebaseerd op de bouwkosten. Geduren de veertien dagen zullen de Alkmaarse takenlieden bij de inschrijving voor rang krijgen boven niet-Alkmaarders. Op de Paardenmarkt waar een ex clusieve internationale tentoonstelling zal komen is een ontvangstcentrum ontworpen, dat plaats zal bieden aan 800 personen. Dit ontvangstcentrum zal zich bij uitstek lenen voor congressen van verenigingen, organisaties e.d. Reeds thans heeft het bestuur bericht ontvangen, dat de Kon. Nederlandse Schaakbond van 27 Augustus zijn bondswedstrijden in Alkmaar zal hou den. De Bond van Leraren Heilgym nastiek en Massage houdt zijn con gres in de feestweken in de Kaasstad, evenals de Nederlandse Vereniging van Archivarissen. Op 24 Juli organiseert het Nederlandsche Roode Kruis zijn na tionale wedstrijden in de stad, terwijl de kans aanwezig is, dat de finale van de Nederlandse brandweerwedstrijden eveneens gedurende deze periode in Alkmaar zullen plaats vinden. Driehonderd Alkmaarse verenigingen hebben thans een circulaire ontvangen, waarin zij worden opgewekt om haar bijdrage aan het feest te leveren. Op Donderdag 12 November zullen de verschillende commissies ten stad- huize worden georganiseerd. Teneinde het feest tot in alle onderdelen van zijn grote verscheidenheid te doen slagen zijn de navolgende commissies samen gesteld: Financiële commissie, Com missie voor Stadsversiering en Verlich ting, voor Pers en Propaganda, voor Sport, voor Muziek, voor Optochten, voor Congressen en Bijeenkomsten, voor de Jeugd manifestaties, voor de Ten toonstelling, een commissie voor Ont vangst, een Commissie voor Aviatiek en een Coördinatiecommissie Midden standsacties. Reeds thans kan worden gezegd, dat Alkmaar zich in de weken van 21 Juli t.e.m. 15 Augustus, zowel overdag als in de avonduren wij denken aan de verlichting van het Munnikbolwerk e.a. in een feeëriek feestkleed zal steken. Talrijke originele plannen wachten op hun uitvoering. Wij hopen hierop spoe dig nader te kunnen terugkomen. De officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank heeft gisteren tegen de 37-jarige koopman T. K. O., wonende te 's-Gravcnhage en tegen de 40-jarig'; jurist G A. van S., wonende te Utrecht, gevorderd dat zij ieder een gevangenisstraf van vier maanden zullen moeten ondergaan. Beide verdachten was ten laste ge legd dat ij hadden getracht verdo vende middelen, cocaïne en morphine, te verkopen. Van S. had de verdovende middelen gekocht van een cliënte, die hem deze als betaling had gegeven voor advie zen Van S. had daarna de 11 flesjes cocaïne en morphine drie jaar in huis gehad. De andere verdachte, T. K. O., die eveneens voor adviezen een schuld had bij Van S., zou trach ten de flesjes te verkopen, waardoor hij zijn schuld zou kunnen betalen O. was er echter niet in geslaagd de middelen te verkopen. Zaterdag 31 October, Wereldspaar dag, heeft de Rijkspostspaarbank een record bedrag aan inleggingen ge bracht, nl. plm. ƒ2.000.000. Terug betaald werd circa ƒ900.000. De Rijkspostspaarbank kon dus een positief spaarverschil van 1.100.000, boeken, een cijfer dat tot dusverre nog nooit werd behaald. De vice-president van de Ver. Staten, Nixon, is te Hongkong aangekomen, waar hij drie dagen zal blijven. Het vliegtuig van Nixon werd bij aankomst door twaalf Britse straaljagers begeleid, die het tege moet gevlogen waren. (Van een onzer verslaggevers) In een zeer druk bezochte vergade ring kwam Woensdagmiddag de fe deratie Noord-Holland van Zuivelbe- werkers in Paviljoen „Kinheim" te Alkmaar bijeen. Voorzitter H. Stoffels wees in zijn openingswoord op het feit, dat er thans weer een grotere activiteit van de vakbeweging vereist wordt. Het schijnt, aldus spreker, dat men van verschillende kanten de mening is toegedaan, dat thans de tijd geko men is. om de weg van de geleide loonpolitiek te verlaten, en tot een vrijere loonvorming te kunnen over gaan, een standpunt waartegen spre ker met klem waarschuwde. De heer Bouma, districtsbestuurder van de A.N.A.B. deed een beroep op de leden om zo mogelijk behulpzaam te zijn bij het plaatsen van het perso neel van de fabriek te Wieringer- waard in een andere betrekking, daar deze fabriek is stopgezet. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat voor de federatie twee feestavon den worden gehouden, namelijk op 20 Januari te Wormerveer en op 8 Fe bruari te Alkmaar. De behandeling van de ingediende voorstellen voor de aanstaande vak groepsvergadering namen veel tijd in beslag, daar vele leden aan de dis cussies deelnamen. Veel sprekers we zen op de moeilijkheid van de perso neelsbezetting in de fabrieken, zulks vooral in de zomermaanden. Het blijkt, dat vele jongeren een ander vak verkiezen dan dat van zui- velbewerker, omdat zij meestal in an dere bedrijven meer kunnen verdie nen en Zondags vrij zijn. De heer Bouma, die de meeste sprekers beantwoordde, wees er op, dat vele fabrieksdireclies z. i. te laat beginnen met het aantrekken van per soneel. Meestal gebeurt dat tegen April of Mei, doch spreker was van mening, dat indien men de arbeiders bijvoorbeeld in de periode Februari tot December emplooi zou aanbieden, er wel animo onder hen zou zijn. Ook vestigde spreker de aandacht op de verschillende dispensatiemoge lijkheden, die er in deze zijn, doch waarvan door bijna geen directie gebruik wordt gemaakt. Een krachtig pleidooi voerde spre ker tenslotte nog voor de geleide loonpolitiek, er daaroij op wijzende, dat die regeling een zegen voor ons land is geweest. Deze zonevergadoring heeft hetzelfde karakter als die, welke in Juni jl. in Amsterdam-Noord is gehouden, en om vat nagenoeg allen die in Noord-Hol land. inclusief Amsterdam, wonen. Begonnen wordt met een avond- biieenkomst. waarin wordt getoond, hoe de getuigen hun prediking kunnen ver beteren. -m waarin ervaringen uit alle delen van het gewest worden verteld Op de tweede cn derde dag zulten bijbellezingen en andere besprekingen worden gehouden, waar ook anderen dan getuigen welkom ziin. Zaterdag avond zal bovendien nog een doop plechtigheid nlaats hebben. Het hoogte punt is de lezing ..Wat is uw bestem ming?", Zondagmiddag te houden door de h°er R. J. Engelkamp. districtsdie- naar voor Nederland, die daarvoor een sneeiale opleiding heeft genoten aan de door het Wachttoren Biibel- en Trac- taatgenootsehap gestichte Riibelschool in de staat New York (V.S.) Gedurende deze 'agen zullen de ge tuigen de bevolking van Amsterdam- Zuid en -West op de gebruikelijke ma nier voor deze samenkomsten uitnodi gen. Verwacht wordt, dat ongeveer tweeduizend bezoekers zullen komen In de komende drie maanden zullen elders in het land soortgelijke bijeen komsten worden gehouden. Ncd. Herv. kerk. Beroepen te Ren- kum: (2e pred.plaats) toez. H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Aangeno men naar Den Helder, toez. G. Ch. van Royen te Oosterlittens. Ger. Kerken. Beroepen te Aduard: H. Brinkman te Rijssen. Beroepen te Zwar- tebroek: J. Vlaming te Echten. Art. 31. Beroepen te Opende-Surhuis- terveen: J. de Feyter te Valthermond. Chr. Ger. Kerken. Beroepen te Mid- delharnis: P. de Smit te Zeist. PRINS BERNHARD CURATOR ECONOMISCHE HOGESCHOOL Ter gelegenheid van het achtste lustrum van de Nederlandse Econo mische Hogeschool (914 November) zullen Prins Bernhard en de burge meester van Rotterdam als curatoren worden geïnstalleerd. TREINVERKEER ROTTERDAM— GOUDA WEER NORMAAL De Nederlandse Spoorwegen deelt mede, dat.gisteravond, het treinverkeer tussen Rotterdam en Gouda weer ge heel normaal geschiedt. DEMOCRAAT GOUVERNEUR VAN VIRGINIA De democraat Thomas Tanley is tot gouverneur van de Amerikaanse staat Virginia gekozen. De Fransman M. R. G. Virmoux heeft een machine geconstrueerd, waarmee de mogelijkheid is ge schapen om melk te „bevriezen" melk waardoor dit product in vaste vorm houdbaar blijft. De uit' vinder bij zijn apparaat. In zijn hand houdt- hij een „pakje" In het splonnageproces te Luzern is de Duitser Roessler tot een jaar en de Zwitsere Schnieper lot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Roessler en Schnieper zijn schuldig bevonden aan spionnage voor een buitenlandse mogendheid ten nadele van andere buitenlandse mogendheden. Van de straf van beiden wordt een voorarrest van 240 dagen afgetrokken. Op onze foto de beide veroordeelden. Aagtekerk, 5-11 te Colombo Alamak, 4-11 van Antwerpen naar R'dam Al- kaid, pass. 4-ll St. Pauls Rock naar las Palmas Amerskerk, pass. 4-11 Ouessant naar Lissabon Amor, pass. 4-11 Kaap St Vincent naar Ceuta Amstelland, 4-11 vn A'dam naar Hamburg Amstel- stad, 4-11 van A'dam naar Bremen Aagtedljk, van Vittoria naar Bahia Aardijk, pass. 4-11 ten noorden van Ber muda naar Le Havre Aldabl, 4-11 van Rlo de Janeiro te Santos Amsteldiep, 4-11 te Suez Amstelvaart, 4-11 van Nedochea naar Bahia Blanca Amstel veen, 4-11 van New Orleans naar Yoko- hama Andijk, 4-11 van R'dam naar Havanna Axeldijk, 4-11 van New York te R'dam Aalsdijk, 7-11 bij Vlissingen verwacht naar Antwerpen Alamak, 5-11 van Calcutta te R'dam Alchiba, 4-11 van Bahia naar Rio de Janeiro Alderamln, 2-11 van Bombay te Karachi Alphard, 4-11 van Buenos Aires te Montevideo Andijk, pass. 5-11 5.30 uur Vlissingen naar Antwerpen Blitar, pass. 5-11 Ouessant naar Duinkerken Bln- tang, 4-11 te Damman Bonaire, pass. 4-11 Finisterre naar Funchall Boskoop, 4-11 670 mijl noordoost van Barbados naar Barbados Breda, 4-11 van Chlm- bote, 5-11 te Callao verwacht Bac- chus, 5-11 van Mackenzie te Antwerpen Bloemfontein, 5-11 v.m. te Kaapstad verwacht Britsum, 4-11 van R'dam, 4-11 n.m. te Boulogne Calllsto, 7-11 van Buenos Aires te R'dam verwacht Caltex Leiden (t), pass. 5-11 Ouessant naar R'dam Caltex The Hague (t), 4-11 van Sidon naar R'dam Cottica, 4-11 860 mijl noordoost van Paramaribo naar Flymouth Dlemerdijk, 4-11 te San Francisco Dongedijk, 4-11 van R'dam naar Newport News Dido, 4-11 van La Pallice te O'dam Esso Den Haag (t), pass. 4-11 St Vincent naar Sidon Etre- ma (t), 4-11 te Pladju Eos, 4-11 van A'dam, 5-11 te R'dam Esso Amsterdam (t), 4-11 van Aruba naar Lands End Felips (t), 4-11 van Padang naar Pladju Groote Beer, 5-11 450 mijl oost ten zuiden van Kaap Race naar Southampton Garoet, 4-11 van Aden naar Bahrein Gordlas, 4-11 van R'dam, 5-11 te A' dam Heelsum, 5-11 van Houston te A'dam Helder, 5-1 j van Antwerpen te R'dam Hersilia, 5-11 van Caibarien te A'dam Hilversum, 5-11 te Antwerpen Hydra, pass. 4-11 10.45 uur Vlissingen naar Antwerpen Hestia, 4-11 van Pa ramaribo, 5-11 te Georgetown Hydra, 4-11 van R'dam naar Antwerpen Dos, pass. 4-11 Gibraltar naar Barcelona Ivoorkust, 5-11 te Luanda Jupiter, pass. 4-11 Finisterre naar Lissabon Java, 4-11 te Port Said Johan van Ol- denbarnevelt, 4j,l 1 van Melbourne naar Sydney Japara (KRL)12 uur van Ham burg voor Hoek van Holland verwacht Kedoe, 4-11 van Colombo naar Beiawan Kota Baroe, 4-11 van Makassar naar Tandjong Priok Kota Inten, 4-11 van Alexandrië naar R'dam Kota Agoeng, 4-11 van Beiawan naar Aden Kota Gede, 4-11 te Port Said Loosdrecht, pass. 4-11 Finisterre naar Boulogne Laagkerk, 4-ll van Madras naar Cal cutta Laurenskerk, 4-11 te Aden Lawak, 5-11 van Basrah te Bombay I.eersum, 2-11 te Houston Mariekerk, pass. 5-11 3 uur Vlissingen naar A'dam Maas, 4-11 te Malta Maasdam, 4-11 500 mijl oost ten zuiden van Kaap Race, 8-11 11 uur Southampton verwacht Manoeran, pass. 4-11 Finisterre naar A' dam Meliskerk, pass. 4-11 ten zuiden van Formosa naar Hongkong Noordam, 4-11 490 mijl west-zuidwest van Valen- tia naar R'dam Niobe, 4-11 van Man- tyluoto naar Uleaborg Oranje, 5-11 te Southampton Oranjefontein, 4-11 600 mijl noordoost van St. Helena naar Kaap stad ootmarsum, 4-11 van Savanna naar Le Havre Papendrecht, pass 4-11 Aden naar Sete Peperkust, 4-11 te Lagos Polydorus, pass. 4-11 Kaap St. Vincent naar Port Said Polyphemus, 3-11 van New York naar Haiifax Prins Johan Willem Frlso, 4-11 van R'dam naar Quebec Prins Frederik Hendrik, 5-11 te Detroit verwacht Prins Willem V, 5-11 te Antwerpen Ruys, 4-11 van Pe- nang naar Mauritius Rondo, pass- 5-11 Kaap St Vincent naar Bona Rijn dam, cruise, 4-11 van New York naar Willemstad Stad Alkmaar, 5-11 van Kirkcness te Emden verwacht Stad Vlaardingen, 5-11 van R'dam naar Kir- keness Stentor, 5-11 van W.-Indië te A'dam Said ja (t), 4-11 van Muntok naar Pladju Sarocna (t). 4-11 van Sai gon naar Miri Sommclsdijk, 4-11 te Beiawan Stad Rotterdam, 4-11 van Narvik naar Newport Mon Slamat, 6-11 te Haiifax verwacht Stad Arnhem, 4-11 te Brake Talisse, 5-11 v.m. van Genua naar Marseille Trajanus, 5-11 van A'dam te San Juan Triton, 3-11 te New York Tabinta, 4-11 van Tand jong Priok naar Cheribon Tarakan, pass 4-11 Gibraltar naar Haiifax Tei- resias, 4-11 van Tandjong Priok naar Che ribon Ternate, pass 4-11 Sabang naar Port Said Teucer, 4-11 te Beiawan Tomini, pass. 4-11 Oeussant naar Port Said Van Spilbergen, 3-ll te Bordeaux Veendam, 4-11 490 mijl west ten zuiden van Valentia naar New York Wester- dam, 4-11 670 mijl west ten zuiden van Valentia naar New York Westland, 4-11 van Santos, 5-11 te Rio de Janeiro Willem Barendsz, pass. 4-11 Azoren naar Curagao Willem Ruys, 5-11 te Colombo Wonogirl, 4-11 van R'dam, 5-11 te Hamburg Waal. pass. 4-11 Finisterre naar R'dam Waterman. 4-11 560 mijl zuidoost van Kaap Farewell naar Quebec Winterswijk, 4-11 11.45 uur van R'dam naar Vlissingen Wonosarl, •5-11 v.m. te Makarsar Wieldrcrht, 5-11 van Sidon naar Einswarden Winters wijk, 4-11 van R'dam,20.20 uur van Vlis singen naar La Romana Zeeland (SSM), 0-11 van Methil te R'dam verwacht Zuiderkruis, 4-11 390 mijl noordwest van Kaapstad naar Kaapstad. •V f t - (Van onze parlementaire redacteur) In de avondvergadering is een be gin gemaakt met de discussies over de begroting van maatschappelijk werk van minister Van Thiel. Eigenlijk is mr Van Thiel's departement een soort vergaarbak van allerlei kwesties van maatschappelijke zorg, waarmede de landsoverheid op de een of andere ma nier wat te maken heeft. „Misschien een beetje opgericht uit politieke over wegingen," meende een der sprekers er is hier sprake van een nieuw ministerie, waarvan voor de tweede maal een begroting t.erd behandeld. Professor Lemaire van de KNP stel de hier uitdrukkelijk tegenover dat de maatschappelijke zorg in zijn ver schillende geledingen in de tegen woordige samenleving zo'n omvang heeft aangenomen, dat de oprichting van een speciaal 'departement volle dig verantwoord is en ook nodig was. De vraagstukken die uitvoerig be sproken werden, betroffen o.a. de be jaardenzorg, de gezinsverzorging, de zorg voor maatschappelijk onaange pasten (de a-socialen), de woonwa genbewoners, het maatschappelijk werk op het platteland, de zorg voor de Ambonezen, het maatschappelijk werk voor Nederlanders in Indonesië. Een opvallende tegenstelling open baarde zich in de opvattingen van prof. Lemaire van de KNP en de heer De Graaf van de KVP over de Indo nesische Nederlanders. Eerstgenoemde wilde deze gróep personen naar Ne derland halen en hier houden. „In In donesië is hun positie zo zorgelijk", zo betoogde hij. Het aanpassingsvraagstuk is een probleem van slechts een gene ratie. De heer De Graaf daarentegen meende, dat voor het overgrote meren deel der Indonesische Nederlanders de voorkeur moet worden gegeven aan een voortgezet verblijf in Indonesië. Met het oog op hun belangen zal de regering de ontwikkeling van de situ atie in Indonesië nauwlettend moeten volgen. Der traditie getrouw zal ook dit jaar te Brussel een groot lichtfeest worden gehouden. Deze sprookjesver lichting zat op 4 December beginnen en de gehele binnenstad van Brussel zal dan baden in een zee van veelkleurig licht. Op het programma staat o.a. een tentoon stelling van Belgische schilderkunst in het historisch stadhuis op de Grote Markt. Ook de Belgische etalagekunst zal weer hoogtij vieren en vele vreem delingen trekken. De Zweedse Academie van Weten schappen heeft thans ook de winnaar bekend gemaakt va'n de Nobelprijs voor scheikunde 1953 Deze is toegekend aan de twee en zeventigjarige prof. Her- mann Staudinger van de universiteit te Freiburg (Duitsland). Prof. Stau dinger is de grondlegger van de mo derne plastic-industrie. Hij is reeds door wetenschappelijke instellingen in vele landen geëerd. In Freiburg richt te hij in 1938 een laboratorium voor moleculair onderzoek in. D» rv"c voor chemie bedraagt ongeveer 120.000 en een gouden medaille. De heer Ritmeester van de WD, die eveneens deze zaak ter sprake bracht, schaarde zich vrijwel aan de zijde van prof. Lemaire. Donderdagavond voerden over de be groting van maatschappelijk werk het woord de dames Ploeg-Ploeg (PvdA) en Klompé (KVP) en de heer Fokke- ma (AR), Lemaire (KNP), de Graaf (KVP) en Ritmeester (VVD) Voor de bejaarden werden verzor gingstehuizen en kleine woningen ge vraagd Op het ogenblik is zeven acht procent van de bevolking ouder dan 65 jaar, in 1970 zal dit 11 procent zijn. Er zal dus een oplossing gezocht moe ten worden, ook wat de maatschappe lijke positie der bejaarden betreft. Met de verhoging van de pensioengerech tigde leeftijd alleen komt men er niet. Voor de gezinsverzorging achtte men een behoorlijke financiële basis nodig. De woonoorden van de a-socialen vol doen lang niet overal aan de eisen. Het aantal woonwagenbewoners zal in de komende tien jaar vermoedelijk met 300 procent toenemen, zodat ook te dien aanzien doeltreffende maatregelen ge wenst zijn. Men vroeg om intensivering van het maatschappelijke werk ten plattelande en om stimulering van het particulier initiatief op het gebied van het vluch telingenvraagstuk. Er waren vele desi derata en waarschijnlijk komen er Dins dagavond a.s., als de beraadslagingen over deze begroting worden voorgezet, nog meer bij. want er staan nog meer sprekers op het lijstje. De Amerikaanse Hoge Commissie heeft gisteren medegedeeld, dat de V.S. plannen opstellen voor het verstrek ken van gratis voedselpaketten voor Kerstmis aan twee millioen behoeftige gezinnen in West-Duitsland en West- Berlijn. Er is thans reeds bijna vijf millioen kilo voedsel beschikbaar. De Westduitse regering zal zich met de verdeling belasten Men overv eegt ook plannen voor verdelen van voedsel voor een aantal andere landen, waar „een voedsel pakket roet Kerstmis bijzonder wel kom zou zijn" als ge-olg van de aan wezigheid van vluchtelingen of ver drevenen, het bestaan van werkloos heid of andere vormen van economi sche nood. De regering van Thailand heeft de noodtoestand afgekonaigd in vijf Zui delijke provincies, die aan Malakka grenzen. Dit is gedaan om communis tische opstandelingen, die uit Malak ka deze provincies zijn binnengekomen, te kunnen c^snoren. Hermann Rosenberger, een 44-jarige smid uit Koblenz, die vorige week in een voetbalpool meer dan een half mil lioen gulden won, heeft al 7.000 bedel brieven ontvangen, waarvan 3.000 aan getekend. Er was er één bij van een Deense geestelijke, die geld vroeg voor de herbouw van zijn kerk. VEEL „APPELTJES VAN ORANJE" In het a.s. seizoen kan een vrij om vangrijke invoer van citrusfruit als si naasappelen worden tegemoet gezien. Uit Spanje en Italië kan vrijwel onbe perkt en uit Israël in belangrijke mate werden geïmporteerd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3