Circulaire van „Nieuw Leven" griefde „Hollandia" TWEKA Een tekort van ruim f 470.000 55.- Pak aan ILCKM ANN Kortgeding voorde rechtbank in Alkmaar NOVEMBER- 69.00 69.00 54.75 49.75 37.50 89.00 49.00 ABONNEERT U OP DIT BLAD Melkfabriekenstrijd te 't Zand Knoeierij gesaggereerd Texel Pontverbinding in 1954 Sint Nicolaas wordt officieel ingehaald De Motorclub houdt geen winterslaap De premieregeling bouw landarbeidershuizen De begroting van Texel Groot gebrek aan Lagere Scholen Brandspuithuisjes te De Koog en Oudeschild Nieuwe ambtswoning voor de burgemeester Advertenties Smaragd Opaal Saffier Onyx 4" VANAF HEDEN COSTUUMS ULSTERS JEKKERS TWEEDJASSEN REGENJASSEN GABARD. JASSEN GEVOERDE JACKS f II.90 jHBgr bakkersbediende U moet be slist even aan.open VRIJDAG fl NOVEMBER 1953 Van een onzer redacteuren) VOOR DL PRESIDENT van de Alkmaarse rechtbank, mr A. D. van Regteren Altena, diende gistermorgen een kort geding, dat de particuliere melkfabriek „Hollandia" N.V. te Vlaardingen (niet een ontvangkantoor in t /and) had aanhangig gemaakt tegen de coöpe ratieve melkfabriek „Nieuw Leven" in 't Zand. „Hollandia" was ge griefd door een circulaire, welke „Nieuw Leven" na knoeierijen van de Lijempff met het vetgehalte van de melk had verspreid en waar in volgens de raadsman van eiseres, mr N. J. Bink uit Rotterdam, op voorzichtige geraffineerde wijze was gesuggereerd, dal naast de Lijempff ook de met deze fabriek samenwerkende „Hollandia" zich aan knoeierijen bij het bepalen van het vetgehalte schuldig maakte. V1R BINK ZEI, dat het voor een coöpe ratieve fabriek als „Nieuw Leven" zeer moeilijk is om met de particuliere „Hollandia" op het gebied van de prij zen te concurreren. De particuliere fa briek laat haar leveranciers volmaakt vrij in komen en gaan, terwijl de leve ranciers aan de .coöperatie, die meest al lid moeten zijn, bij eventuele verlie zen gebonden zijn om deze mee te dra gen. Hieruit is gegroeid, aldus mr Bink, dat de particuliere fabrieken betere prijzen kunnen betalen, en onder meer hierdoor bestaat bij de coöperatieve fa brieken de neiging de particuliere er van te betichten, dat zij zeer scherp handelen met het afmeten van het vet gehalte. De raadsman vond de door „Nieuw Leven" toegepaste wijze van concurre ren de perken te buiten gaan en hij vorderde namens „Hollandia", dat de verdere verspreiding van de gewraakte circulaire, waardoor „Hollandia" veel schade leed, zou worden gestaakt, en dat een tegen-ciuculaire zou worden ver spreid, waarii zou worden verklaard, dat in de eerste circulaire niet „Hol landia" was bedoeld. jUR BERKHOUWER, sprekende voor „Nieuw Leven", gaf toe, dat met de in de circulaire genoemde particu liere melkfabriek inderdaad „Hollan dia" was bedoeld, maar hij ontkende, dat het de opzet was geweest „Hollan dia" te betichten van het plegen van onregelmatigheden. Er was geen sprake van, dat gedaagde had gepoogd om de particuliere melkfabrieken in het al gemeen en de Lijempff en eiseres in het bijzonder in de schoenen te schui ven, dat zij de leveranciers bedriegen, aldus de raadsman. Blijkens de begroting is de pontver binding weer zeer actueel. Er is een bedrag voor uitgetrokken van een half millioen. Klaarblijkelijk wordt dus het volgend jaar de beslissing verwacht. Gezien de grootte van dit bedrag lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat de beslis sing valt of reeds is gevallen ten gunste van „Het Horntje". Hiermee zou de strijd OudeschildHet Horntje zijn gestreden. Hoe dan ook, in elk geval Is het een verheugend teken, dat de verbinding van Texel met het vaste land een aanmerkelijke verbetering zal ondergaan. De voorstanders van een verbetering kunnen juichen en de te genstanders zullen zich moeten bezin nen, hoe de gevaren, die zij in een der gelijke verandering zien zoveel moge lijk te realiseren. Laat Texel, Texel blijven en geen verlengstuk van het vasteland worden. Op verzoek van de Culturele Raad zal dit jaar de goede Bisschop uit Spanje officieel op het eiland worden Ingehaald. Het ligt in de bedoeling dat de goedheilig man op Zondag 28 No vember met de boot van 13.20 uur uit Den Helder het Marsdiep oversteekt, natuurlijk vergezeld door zijn knechts. Als de weergoden meewerken zal dan de tocht in een landauer naar Den Burg gaan en wordt er een ronde om het groeiende dorp gemaakt. Daarna volgt de officiële ontvangst ten raad- huize. Bij slecht weer wordt het rij tuig vervangen door een glanzende auto. Vervolgens gaan de talrijke kin deren die de Sint hebben toegejuicht, naar het Casino, waar kapelaan Stam, die een onvermoeid genie in het amu seren van grote en kleine mensen blijkt te zijn, zijn poppenkast zal ver tonen. Eerst voor de kleinsten, de kleuterschool en de laagste klassen van de school en daarna voor de ho- Sere klassen. De organisatie van een en ander is m handen gelegd van de feestcommis- s'e, die zijn sporen op het gebied van organisatie heeft verdiend. Hoewel de zomer bij uitstek de tijd 's voor de motorsport, blijkt, de Motor club Texel ook de winter te benutten. Voor 7 November staat er een nacht rit op het prograntma behoudens goedkeuring der autoriteiten, anders wordt het een gezelligheidsrit ge volgd door de reeds traditioneel ge worden „snertfuif". Liefhebbers voor cu en snert kunnen zich opgeven bij «e heer Mets. jaarlijkse ouderavond van de mulo De 19e November houdt de MULO "aar jaarlijkse ouderavond. Spreker Zal zijn de heer J. J. Janssen over het onderwerp „Problemen rond de school". Ben bijna gloednieuwe oudercommis- s'e moet worden gekozen. Mr Berkhouwer betoogde, dat de coöperatieve „Nieuw Leven" wel dege lijk in staat is te concurreren met de particuliere „Hollandia". Verscheidene jaren had „Nieuw Leven" zelfs hogere prijzen betaald dan eiseres. De raadsman zei voorts, dat geen en kele coöperatie belang heeft bij geknoei met het bepalen van het vetgehalte, daar de extra winst hieruit toch naar de leden gaat. Bij de particuliere fa briek is dat anders, aldus mr Berkhou wer. daar gaat die winst naar de aan deelhouders. De raadsman van „Nieuw Leven" zei verder, dat de leden van de coöperatieve fabriek slechts in ge ringe mate gebonden zijn. Mr Berkhouwer trok sterk in twijfel, of „Hollandia" door de circulaire in derdaad schade had geleden. Na de verspreiding van de circulaire waren zelfs verscheidene boeren van „Nieuw Leven" naar „Hollandia" overgegaan, zo zei hij. De circulaire was volgens mr Berk houwer uitsluitend aan de eigen vaste leveranciers gezonden en had primair willen wijzen op de royale uitbetaling door „Nieuw Leven" en op het belang van het goed aflezen van het vetge halte. Ook de heer Oosterkamp, de direc teur van „Nieuw Leven", die de circu laire had opgesteld, verklaarde, dat slechts dit zijn bedoeling was geweest en dat hij niemand schade had willen berokkenen. Mr Berkhouwer vervolgde, dat de coöperatieve fabriek er niet in het minst behoefte aan heeft voort te gaan met de verspreiding van de circulaire. „Nieuw Leven" voelt er echter niets voor, om een tegencirculaire het licht te doen zien. De wet laat dit niet toe, aldus de raadsman, en bovendien spreekt eiseres, wanneer zij dit vordert, zichzelf tegen. Want eerst zegt zij, dat zij in de gewraakte circulaire wel degelijk duidelijk is aangeduid, en dan eist zij, dat in een nieuwe circu laire wordt gezegd, dat zij niet bedoeld was, waarmee zij toegeeft, dat de aan duiding dus niet duidelijk was. De president van de rechtbank zal Maandagmiddag om twee uur vonnis wijzen. Volgens de premie- en bijdragerege ling woningbouw 1953 kan voor een landarbeiderswoning premie en bijdra ge worden verleend. Aangezien in de regeling het begrip landarbeiderswo ning echter niet nader is aangeduid, is het in de practijk nodig gebleken dienaangaande een nadere richtlijn te stellen. Als zodanig geldt, dat het hoofdberoep van de aanvrager van een dergelijke woning moet bestaan uit het in loondienst verrichten van landar beid. Voor het verkrijgen van de bij drage moet het woongedeelte van de te bouwen woning aan de in de rege ling gestelde normen voldoen. Ten aan zien van het bij de woning behorende schuurgedeelte geldt thans, dat de op pervlakte daarvan steeds 20 pCt zal mo gen bedragen van de oppervlakte van de woonruimte, doch dat, indien de oppervlakte van de schuur groter is dan 20 pCt van de woonruimte, deze oppervlakte ten hoogste 25 m2 mag zijn. Een minimaal bij de woning ver eiste bergingsruimte als bedoeld in de voorschriften en wenken voor het ont werpen van woningen 1951 blijft bij het berekenen van deze oppervlakte buiten beschouwing. „MET nadruk", zo zeggen B. en W. in hun woord vooraf, „zouden wU ten opzichte van de stijging van dit tekort willen opmerken, dat gesproken moet worden van een onvermijdelijke lendenz". Dit beleid, zo betogen zij, is een voortzetting van de begroting van 1953, die door Gedeputeerde Staten vrijwel ongewijzigd werd goedgekeurd, waaruit af te leiden valt, dat dit col lege het beleid goedkeurt. De huidige financiële verhouding tussen Rijk en gemeente werd in dit verband gehekeld. Hier is aan toegevoegd een schrijven aan de minister over deze verhouding en de oorzaken van de tekorten over 1953 en de geraamde tekorten over 1954. Voor een deel wordt het tekort terug verwezen naar het regeringsbeleid van vóór de oorlog: „Het vóóroorlogse gemeentebestuur heeft een beleid gevoerd, waarbij het streven steeds gericht is geweest op het behouden van de financiële zelfstandigheid. Aan dit streven om aan de noodlijdende toestand te ontkomen zijn zeer vele voorzieningen van primaire aard, en welke ook toen in hoge mate van urgentie toegestemd had behoren te worden, opgeofferd". QOK andere oorzaken worden ge noemd: „Wij wensen de aandacht te vestigen op de bestaande achter stand op velerlei gebied". In het bij zonder valt wel de aandacht op het terrein van de volksgezondheid, daar de noodzakelijkheid van aanleg en verbeteringen van de rioleringen in de verschillende dorpen wel duidelijk in het oog springt. Verder is als be langrijke uitgave op het terrein van de volksgezondheid te noemen de aan leg van een centrale drinkwatervoor ziening op het eiland. Ook dit brengt voor de gemeente hoge kosten met zich mee. „Daar de provincie 'Noord- Holland reeds met de voorbereidingen is begonnen zijn voornoemde kosten onvermijdelijk". Ook kan zonder voor behoud worden gesproken van een achterstand ten aanzien van de licha melijke ontwikkeling op ons eiland. Het schoolartsenrapport blijkt zeer ongunstig te zijn. Het ontbreken van gymnastieklokalen wordt genoemd en de achterstand in sportvelden. BELANGRIJK wordt ook genoemd de bijzondere structuur van de gemeente Texel door de zeven dorpen en verschillende gehuchten. Een groot wegennet is hiervan het gevolg. Ver der spreiding in het onderwijs. Twaalf lagere scholen op een bevolking van 10.000 zielen. Brandweer, vleeskeuring, marktwezen, visafslag en haven vor men extra uitgaven. Verder de struc tuurwijziging, waardoor een werkelijke verandering is gekomen in de behoefte aan algemene inkomsten, waarbij de opkomst van het vreemdelingenverkeer een grote rol speelt, (alleen in 1952 500.000 overnachtingen). Hierdoor wor den zeer speciale eisen gesteld: we gennet, rijwielpaden, beplanting we gen, schoonhouden dorpen, straatver lichting enz. AOK de toenemende mechanisatie in de landbouw stelt eisen. Voor het hierdoor ontstane zwaardere verkeer moeten ook de vroeger goedkope bin nenwegen worden verzwaard en ver breed. Er zijn hier geen wegen, waar van onderhoud of aanleg voor reke ning van rijk of provincie komt. Er is gebleken uit een onderzoek, dat op Texel behoefte bestaat aan een inrich ting voor buitengewoon lager onder wijs. Vele kinderen, die hiervoor in aanmerking komen volgen dit onder wijs niet, omdat zij daarvoor naar Den Helder heen en weer moeten met alle nadelen van dien. „Aan de jeugdzorg", zo vermeldt het schrijven, „is tot nog toe geen aandacht besteed". r\E instelling van de Culturele Raad wordt eveneens aangestipt. Gecon stateerd wordt, dat de bewoners van pER 1 Januari 1954 teltd e schuld van de gemeente Texel het respectabele bedrag van bijna drie millioen gulden. Dat komt op ongeveer 300 per inwoner of ongeveer f 1200 per gezin. Op diezelfde datum heeft de ge meente totaal geïnvesteerd een bedrag van ongeveer f 4.000.000, waarvan f 2.300.000 rendabel, nl. f 1.300.000 voor woningbouw en bijna f 1.000.000 voor de T.E.M., in verband met de totale electri- ficatie van het eiland. De ge meentelijke reserves bedragen f 400.000. Alleen al aan rente betaalt de gemeente per jaar f 104.000. Een volgend jaar zal voor een bedrag van f 10.000 worden afgelost. Texel verstoken zijn van allerlei cul tuuruitingen, die voor de gemiddelde bewoner van het vasteland bereikbaar zijn. „Wij zijn van mening, dat de hieraan verbonden kosten volledig, ver antwoord zijn, omdat het niet aangaat, dat de bewoners van Texel, die toch ook evenals alle andere Nederlanders hun deel bijdragen in de algehele lasten in de vorm van allerlei belas tingen, cultuurmanifestaties moeten worden onthouden. Ook de stichting van dorpshuizen wordt in dit verband zeer gewenst genoemd. Het ligt in de bedoeling te De Koog en te Oudeschild brandspuithuisjes te bouwen. Hiervoor is f 6000 uitgetrok ken. De verdere uitbreiding van de Texelse brandweer vraagt een bedrag van f 30.000. Een groot deel van deze kosten worden veroorzaakt door de aan te leggen waterleiding, want er zullen overal brandkranen verschij nen. De Koog en Oudeschild krijgen ieder een kleine motorspuit. Verder worden er vier agregaten aangeschaft, om bij eventuele dijkbedreiging licht te hebben. In de bégroting over 1954 is een post uitgetrokken van f 47.000 voor de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de eerste burger van de gemeen te. De huidige woning verkeert niet in een goede staat van onderhoud. voortzetting opruiming van krotwoningen De begroting 1954 vermeldt f 15.000 voor het begin van de krotopruiming In de volgende jaren zal dit goede werk worden voortgezet. Plaatselijke kennisgeving. Heden ging van ons heen, mijn lieve Man en zorgzame Vader, Behuwd- en Groot vader, Broer, Zwager en Oom JOHANNES MALLIE, op de leeftijd van 65 jaar. Uit aller naam, Mevr. M. MALLIE VEENSTRA Kinderen, Bchuwd- en Kleinkinderen, Den Helder, 5 Nov. '53. Spechtstraat 19. De teraardebestelling vindt plaats Zaterdag 7 Nov. a.s. op de Alge mene Begraafplaats te Huisduinen. Vertrek vanuit Spechtstr. 19 v.m. 10.45 uur. Verzoeke geen bloemen. Wij zeggen allen heel hartelijk dank voor de zeer vele blijken van belang stelling bij ons huwelijk ondervonden. T. DE BOER J. DE BOER— v. d. KOOI. Den Helder, Nov. 1953. Breewaterstraat 48. De curator in de faillisse menten van de C.V. Eerste Texelsche Advocaatfabriek v.h. GEBR. DROS, gevestigd en kantoorhou- dende te Den Burg, Texel en Arie Dros, Dzn. wonende te Den Burg, Texel, deelt hierbij mede, dat de enige uitdelingslijsten in genoem de faillissementen door hem gedeponeerd zijn ter Griffie van de Rechtbank te Alk maar en het Kantongerecht te Den Helder en aldaar gedurende 10 dagen ter kos teloze inzage van crediteu ren liggen. Mr W. C. A. BUERS, Curator. Schagen, 4 November '53. een geheel geminderde Ehkalon'. 3.95 zeer mooie Enkalonkous 51 gg. roet super-elas tisch boord95 sterke enkalon met rekbare boord. Een goede wandel- 95 nylon de elegante kristalnylon met de donkere naad Vtaag eens naar het bijzondere voordeeltje van onze kousenksirt Ook U hebt darmee recht op een gratis paar kousen Onze speciale aanbieding Llnksgeweven kous met Perion versterkt en ge minderd, in alle maten 1.69. Kom f deze prachtige kousen bekijken in geven wij voor iedere fl. 5.- bij ons contant besteed een spaarbon van 'n kwartje gratis. Op deze wijze kunt U een aardig bedrag sparen, waar voor U tussen 1 en 15 December in onze zaak naar eigen wens aankopen kunt doen. Zo verlicht Bischoff uw gel delijke zorgen in de geschenkentijd. Donzige warmte beschermt U tegen koude winternach ten 'n Warme pyama van het zachte, van binnen ge ruwde flanel is onmisbaar in Hol landse winters. Kies een pyama die U prettig zit. Met gewatteerde kraag en man chetten. Alle ma ten. In geel, groen en bleu Fabrieken te Moutler en Biel, Zwitserland VERKRIJGBAAR BIJ ONDERSTAANDE ADRESSEN: P. BAKKER, Rijksgediplomeerd mr. Horlogemaker en meerdere onderscheidingen Den Helder. Zo juist ontvangen de nieuwe zendingen deux pièces, in de nieuwste najaarstinten en de nieuwste modellen, al voor Het is maar een weet dat de Bijenkorf U beter kleedt endat U minder besteedt FLINKE GEVRAAGD. Aanmelden: L. JANSSEN, Crocusstraat 35. iit niet bij de pakken neer Door ADVERTEREN bereikt U meer een enorme eollee tie, hulpvaardige- verkoopsters, en on ze eerlijke advie zen in een prettige sleer doen U vast en zeker slagen. Elegant apart- mo dieus in alle prijs klasssen zijn modes. Koningstraat 63 tel. K 2230 3690

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5