HIER KAN EEN EMIGRANT ZICH GELUKKIG VOELEN Centr. Soc. Werkgeversverbond maakt balans over '52 op Utrechtters op negen December opnieuw ter stembus DE WONDERE WAERELT Stijging melkprijs kwam voor regering nog onverwacht Gelukkige synthese mogelijk tussen langzame assimilatie en geleidelijke infiltratie met Europese gedachten wereld s Zij waakt tegen een monopolievorming O verdijk verloor van Scholte Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht Hoe jong is een land dat nog geen sprookjes kent Groningers slaagden in groepsem igra tie Ex-patiënt van dr Samuels in arrest Critische aandacht voor sociale maatregelen Pijn hier schenten daar Gevolg van aanzienlijke grenswijziging Ook randgemeenten gaan kiezen Bridgecompetitie Nederlands militaire equipe naar Londen Andersen naar Japan? Het Franse voetbal-elftal VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 IJOBART Tasmanië18 ^October. In de bergen, die boven de rivier de tiuon uittorenen ge moet daar voor van bet Zuiden naar het Noorden kijken ligt de schoonheid te slapen. Ge kunt haar niet wekken, in dien Ge zulks zoudt willen, want zij is van steen: een reusachtige vrouwenfiguur, die door drie grillige berg- formaties wordt gevormd. Ik zou mij kunnen voorstel len, dat om deze vrouw heen de meest romantische verhalen zouden worden verteld. Zo van dat er eens een meisje was, die liefde opvatte voor een jongeman, die evenwel door de ouders van het meisje niet geac cepteerd werd. Toen de vader die een zéér mach tig man was er met in slaagde zijn dochter tot an dere gedachten te brengen, heeft hij haar in steen ver- andera. Duizenden jaren ligt zij thans daarboven, in de bergen, die uitsteken boven de Huon, te wachten op de kus van de man, die duizend jaren voor haar vrijheid streed Ongelooflijk mooie baaitjes Dat zou één verhaal kun- nén zijn. Ik kan er mij twintig andere voorstellen. De Tasmaniër kent er geen één, omdat er hier geen sprookje is. Ik zag dit niet als nuchtere notitie van een feit. Hoe jong is het land, dat om zijn natuurschoon heden nog geen vertelsels heeft gesponnen, zoals de Indianen die hebben in hun Amerikaanse reservaten, de Javanen in hun poppenspe len en wij Nederlanders in ons onromantisch land by tientallen. De inwoner van Tasmanië heeft pas de eer ste stap gezet: hij noemde deze bergformatie de „slee ping beauty" en hij zegt het met trots. Gerechtvaardigde trots ook, dunkt me, want er moet iets van de kunste naar in dit volk leven, en van de dromer, die in een berg de slapende figuur van een vrouw zag. Ik kan het niet helpen, dat deze slapende schoon heid mij de hele dag heeft achtervolgd; in feite, omdat ik van de rijke vallei van de Huon uit steeds tot haar werd aangetrokken, maar vooral, omdat ik grote waarde hecht aan een va riant op het bekende ge zegde „zeg mij met wie Gij omgaat en ik zal U zeggen, wie Gij zijt", namelijk deze: „zeg mij, welke sprookjes, sagen en legenden Gij Uw kinderen vertelt, en ik 2a' U zeggen of Gij een toe komst hebt". gENEDEN de bergen stroomt de Huon. Geen rivier in onze beteke nis van het woord, maar een „tidal ri- ver" die van het tij der zee afhan kelijk is van fantastische afmeting. Met ongelooflijk mooie baaitjes aan beide zijden; met jachten, die op stroom liggen, zoals de schoener van de ge- emigreerde Duitser, die uit Nieuw Zee land naar de Huon kwam varen, in Tasmanië een lot uit de loterij won de Australiërs besteden ontzaglijke sommen aan de loterij met dit geld een stuk grond kocht aan de rivier en er een fruitkwekerij inrichtte. En tussen de (thans in October) bloeiende wijngaarden de schapen en de koeien, tegen de helingen aan, de gumtrees (eucalyptus), de wattle (mi mosa), de brem, de lupine, de arons kelken, en tenslotte als verloren in een zeker niet subtropische wereld een cactus, een palm. Temidden daar van de vriendelijke huizen van hout, de wonderlijke bouwsels, met de schoorstenen als vreemde uitsteeksels aan de buitenkant gebouwd, de alu minium regen-reservoirs en hier en daar een dorre pleisterplaats voor de vermoeide wandelaar aan de heerlijkst denkbare strandjes. grotere ramen, schone gordijnen en mijn Australische leidsman moest er kennen, dat de - Nederlanders nog iets anders naar Tasmanië hebben ge bracht dan louter werkkracht en wil om materiëel voordeel te erlangen: zij leven uit een diep geloof, dat zij be lijden in de Reformed Church, zij le ven bovendien uit de wetenschap, dat de onopvallende infiltratie van Austra lië met de gedachtenwereld van het oude Europa alleen maar een gelukki ge synthese tot stand kan brengen tus sen de jeugd van dit land en de be zadigdheid van de emigrant. Ik heb in mijn vorige artikelen bij herhaling en steeds van een andere gezichtshoek uit de vraag gesteld of de Europeaan zich in Australië geluk kig kan voelen. Ik weet, dat geluk een bijzonder subjectief begrip is. Van het ogenblik van mijn aankomst op Tas manië heb ik de indruk, dat de emi grant het hier het gemakkelijkst zal hebben. Hij zal evenals elders ontzag lijk hard moeten werken, van héél veel afstand moeten doen, maar hij zal hier tegelijkertijd veel kunnen bewaren, van wat mede dient tot het bereiken van menselijk geluk. Daarom is Tas manië werkelijk een gezegend land. Het ongewisse weer van een land aan de zee, tussen de bergen en rivieren vergezelde mij op mijn tocht langs de Huon. Maar regen en ivind konden mij niet verhinde ren het beeld vast te houden van een land, dat mijn hart heeft ge stolen. Tot nu toe voelde ik mij meer beschouwer dan minnaar. Neemt U van mij aan, dat de twee de rol mij beter ligt dan de eerste. (Advertentie lng Med.) Ik kan niet anders doen dan mij voorstellen hoe dit Tasmanië over en kele decenniën zal zijn, wanneer de binnenkomende vreemdelingen iets van zichzelf aan het land hebben ge geven, iets, dat zij in een oud vader land leerden; hoe het zal zijn, wanneer de eerste gedichten tot gemeengoed van allen zijn geworden, evenals de volksliederen, de gewoonten en gebrui ken, de historische plaatsen, die je el kaar eerbiedig aanwijst, omdat de ge schiedenis van een schoon eiland er ten nauwste mee verbonden is. IS HET WONDER, dat de Nederland se emigranten zich op dit Tasmanië inderdaad gelukkig voelen? Er is hier geen emigrant werkloos. De 2000 land genoten hebben het niet alleen mate riëel goed, zij schijnen hier eensdeels zichzelf te kunnen zijn, van de andere kant schijnt de sfeer van dit land een langzame assimilatie te vergemakke lijken. Zij hebben het mij persoonlijk vertald op een enthousiaste bijeen komst van de Nederlandse club Abel Tasman, waar de Groningse ridders van de Kingstongroep, die de Austra- lian Building Companv beheren mis schien de boventoon vieren. Zij hebben misschien het geheim ge vonden van groeps-emigratie, die al leen dan voordelig en aanbevelens waardig kan zijn, indien zij niet de bedoeling heeft een Nederlandse en clave in het Australische land te vor ken. In Kingston kon je de onder de Nederlands toezicht gebouwde huizen er zonder moeite uitpikken. Meer licht, y\AN TWEE KWESTIES wordt in het jaarverslag van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, een der vier grote werkgeversorganisaties in ons land, vrij veel aandacht besteed. De ene is de loonpolitiek, de andere die van de werkverhoudingen. Op het stuk van de loonpolitiek wordt eraan herinnerd, dat de zeer gunstige stand van de werkgelegenheid een resultaat is van het voorzichtige beleid van overheid en bedrijfsleven tezamen, dat er sinds 1945 steeds op gericht is geweest, de opwaartse beweging van lonen en prijzen binnen de perken te houden. Niettemin kon geleidelijk in deze jaren van her stel een verbetering in de levensstandaard van de arbeidersgezinnen worden bereikt. De 48-jarige Haarlemse chauffeur monteur H. J. B. bevindt zich sinds kort in voorarrest in het Huis van Bewaring te Haarlem. Hij wordt ver dacht van poging tot doodslag. B. zou tijdens een ruzie met zijn voormalige echtgenote, die ondanks de scheiding zijn huishouding verzorgde, haar met een geweer hebben bedreigd. Hoewel het vuurwapen afging werd de vrouw niet geraakt. De kogel kwam op onge veer 40 cm afstand van haar in de muur terecht. Voorts wordt de chauf feur verdacht van ontucht met minder jarige meisjes. Verdachte heeft kort geleder, in «en ander proces al van zich doen sfreken. Hij was het nl„ die als voormalig patiënt van dr Samuels (bekend door zijn kankertherapie) een aanklacht tegen deze Amsterdamse arts indiende. Op grond van verklaringen van B als kroongetuige werd dr Sa muels voor drie maanden als arts ge schorst. Hoewel deze laatste een aan klacht indiende wegens meineed, werd B. in hoger beroep vrijgesproken, om dat het hof het wettig en overtuigend bewijs van gepleegde meineed niet be- wezcr. achtte. 'daaSSBB3S8fi& Gezicht op Mount Wellington HAT NEEMT NIET WEG, zo betoogt het verslag verder, dat enige met de loonpolitiek samenhangende maat regelen geruime tijd een kunstmatig element hebben opgeleverd. In het bij zonder echter wordt als een bezwaar ondervonden van de bestaande loon- beheersing, dat de verantwoordelijk heid voor de loonvorming in onvol doende mate bij het bedrijfstaksgewij- ze overleg berust. Dit bezwaar spreekt vooral sterk bij algemene loonmaatre gelen, zoals het vaststellen van een ■uniforme loonsverhoging. Tegenover deze nadelen mag natuurlijk niet wor den onderschat de positieve betekenis van het handhaven van de arbeids- vrede en de waarde van een zekere coördinering van de loonverhoudin- gen in de verschillende bedrijfstakken. Het verslag herinnert aan de verkla ring van de vier centrale werkgevers organisaties van 23 Juli 1953, waarin bleek, dat men van werkgeverszijde over wil gaan naar een systeem, waar bij meer dan tot dusverre de verant woordelijkheid voor de loonvorming ligt bij het bedrijfstaksgewijze over leg, maar waarbij tevens het georga niseerde bedrijfsleven op centraal ni veau een coördinerende taak behoudt aan de hand van algemene richtlijnen. Op deze wijze wenst men ook bedrijfs- taksgewijs en ondernemingsgewijs een wat grotere differentiatie mogelijk te maken, zodat de economische gang van zaken in bedrijfstak en onderneming in de beloning tot uitdrukking kan ko men. Duidelijk blijkt uit dit alles, aldus het verslag, dat de gedachten van de werkgevers thans niet gaan in de richting van een geheel vrije loonvor ming. Een bezwaar hiervan vormt de kans op onvoldoende geremde loon- acties. Het verslag pleit voorts voor ophef fing van de nivellering in de belo ning der beambtengroepen, met name van die der hogere employé's, welke nivellering heeft geleid tot een be langrijke daling in de levensstandaard sinds 1939. pEN TWEEDE belangrijk onderwerp, dat in de verslagperiode de bijzon dere aandacht van het Verbond had, is het terrein der werkverhoudingen de arbeidssfeer in de ondernemin gen. Het verbond heeft een aantal jaren geleden meer systematisch de voorlichting ter hand genomen op het terrein, dat de Amerikanen met in- dustrial relations plegen aan te dui den. De kennis van de bevordering van een goede arbeidssfeer in de on dernemingen is nog betrekkelijk be perkt. Reeds tamelijk ver heeft de misvatting veld gewonnen, dat slechte verhoudingen en een kwade arbeids sfeer met het geven van cursussen ge cureerd kunnen worden. Tenslotte nog een enkele aanhaling uit de paragrafen over de sociale ver zekering. Nadat het verslag een over zicht heeft gegeven van hetgeen er in het afgelopen jaar op het gebied dezer verzekering is tot stand gekomen Wachtgeld- en Werkloosheidsverzeke ring en Organisatiewet Sociale Verze kering wordt aangedrongen op ver der gaande coördinatie en unificatie van de diverse sociale verzekeringen en voorzieningen. „Wij kunnen het ons niet veroorloven, jaarlijks vele millioenen te spenderen aan overbodig werk van de uitvoeringsorganen en hun onbetaalde administratieve werkkrachten, de werk gevers". Voorts wordt de wens uitgesproken, dat reeds bij de voorbereiding van een definitieve wettelijke bodempensioen- verzekering en een eventuele definitie ve kinderbijslag voor zelfstandigden worde vastgesteld, welke nieuwe kos ten daarmee aan het bedrijfsleven, dan wel aan de belastingplichtigen zouden moeten worden opgelegd. „Mocht daar bij blijken, dat deze nieuwe sociale kosten wegens de onmogelijkheid om deze in voldoende mate te comp' nse- ren door bv. opheffing der verevenings heffing in feite de aangekondigde ver laging der belastingen ongedaan ma ken, dan ligt de conclusie voor de hand". en stramheid in lij! en leden gemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen ra dicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos ver der lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en on dervindt zelf het heilzaam effect. (Advertentie lng. Med.) (Van onze speciale verslaggever) OP 9 DECEMBER trekken de Utrechters dit jaar voor de tweede maal ter stembus om gemeenteraadsleden te kiezen, omdat de Domstad per 1 Januari ruim dubbel zo groot wordt en van stad met 195.000 in woners groeit tot een met 245.000 zielen. Bij wet van 8 October jl. heeft Utrecht na veertigjarige strijd voor gebiedsuitbreiding, bijna 3000 hectare grond erbij gekregen. Dat is geschied ten koste van de vele randgemeenten, die de Domstad omringen. Utrecht zat geperst in een keurslijf. Er was nagenoeg geen vierkante meter bouwgrond meer over en velen, die in Utrecht werken, waren reeds lang gedwongen buiten Utrecht woongelegenheid te zoeken in wijken, die juist over Utreriits grens gebouwd werden op vele kilometers afstand van de kern van het dorp, waarvan men inwoner werd. Gedeputeerde staten van Utrecht vooral hebben er de laatste jaren voor geijverd aan deze dwaze situatie een eind te maken. Minister Beel komt de eer toe het sluitstuk te heb ben mogen leveren. De heide Kamers der Staten-Generaal hebben hem daarbij de gewenste steun gegeven. Het petitionnement van Zuilen de gemeente, die zelfs geheel van de kaart verdwijnt en zich dus tot bet uiterste tegen Utrechts grenswijziging verzette kon daar geen ver andering meer in brengen. \\/IE THANS in Utrecht bij het nade ren van de 9e December een felle verkiezingsactie verwacht, komt bedro gen uit. Nog geen raambiljet is er te zien. Alleen de communisten srhiinen in hun partij-orgaan wat meer dan ge wone activiteit te ontp'ioien. Utrecht wordt door deze grenswijzi ging een stad met het maximum aantal raadsleden van vijf-en-veertig. Tot heden waren er negen-en-dertig. En in de gecoupeerde randgemeenten zullen aanstonds ook nieuwe verkiezingen moeten plaats vinden. En dan, moet ei in Zuilen niet gestreden worden voor de staatsrechterlijk geheel nieuwe figuur van een gemeenschapsraad? De gemeenschap.- ad van de Utrecht se wijk Zuilen krijgt een adviserende taak, en tevens een uitvoerende taak. voor zover de bestuurscolleges van Utrecht die aan hem willen delegeren. Maar de verkiezing van zijn leden ge schiedt op dezelfde wijze als de verkie zing voor een gemeenteraad. De poli tieke partijen stellen candidatenliisten samen en de burgerij zal haar uitverko renen in een geheime stemming moeten aanwijzen. Op 19 December zal dat ge beuren. Men ziet het, er is eigenlijk reden te over tot politieke activiteit. ACHTER DE SCHERMEN Al is er echter uiterlijk niets te mer ken, achter de schermen is er allerhand over te doen. Er is een uitvoerig overleg geweest tussen het geme'ntebestuur van Utrecht en de bestuurderen van de betrokken randgemeenten. Ook in de boezem der politieke par- n is plaats geweest voor uitvoerige gedachtenwisseling en toen de candida- tenlijsten uit de bus kwamen, bleken er tal van wijziging' gekomen te zijn. Elk der politieke partijen heeft candi- daten voor de nieuwe Utrechtse raad getrokken uit de randgemeenten. Het zijn vaak me.isen, die reeds zitting had den in de gemeenteraad van het rand- dorp hunner inwoning, en woonachtig zijn in het gebied dat nu aan Utrecht gekoppeld wordt. Zij zullen in 'ïun dorpsgemeenteraad niet meer terugkeren. En dat betekent juist omdat het aantal mutaties nog al belangrijk is een grote karakter verandering voor die dorpsgemeente raden. Reeds ervoer men, dat Maartens dijk, Jutphaas, Oude Rijn, en hoe al die randdorpen meer mogen heten, in hun gemeenteraad veel duidelijker dan voor heen het plattelandskarakter van hun gebied zullen weerspiegelen. (Van onze parlementaire redacteur) Over de stijging van de prijs van de consumptiemelk en over de drei ging van een melkmoropolie is in de laatste tijd enige ongerustheid gere zen. Dat heeft het Tweede Kamerlid dr ir Vondeling van de P.v.d.A. Don derdagmiddag bij de aanvang van de Kamervergadering aanleiding gegeven hierover enkele vragen te stellen. Kan de minister mededelingen doen over het verbruik van consumptie- melk, het prijsverloop en de handels marge sinds half April en is een melkmonopolie, ten profijte van pro ducenten, verwerkers en handelaren voor het Westen des lands in voor- TWEE KATOENPLAN TERS in de Ameri kaanse staat Kentucky zyn ieder tot vijfhonderd dollar boete veroordeeld, omdat zjj een neger in onvrijwillige dienst heb ben gehouden. Dit is het eerste geval van slaver nij, dat sedert de Ame rikaanse burgeroorlog door het federale hof te Paducah in Kentucky is behandeld. Aan beide katocnplanters is een exemplaar van „De ne gerhut van oom Tom" en van „De rechten van de mens" overhandigd. J-JET WAS EVEN moei- lijk voor de Noord- wijkse gemeenteraad, toen kort geleden een nieuwe ambtenaar van de burgerlijke stand moest worden gekozen. De raadsleden maakten zich namelijk zorgen over de maat van de beschikbare toga en even leek het er op. of bij het kiezen var de geschikte man in d' eerste plaats rekenin moest worden gehouder met zijn lengte ep om vang, en in de tweede plaats eerst met zijn ca paciteiten. Gelukkig kon de burgemeester van Noordwijk echter verze keren, dat bij de „bouw" van de toga rekening was gehouden met vari ërende lengten en breed ten van toekomstige hu welijkssluiters. Een elas tisch product als het wa re. Men had namelijk reeds een les geleerd, toen enkele jaren gele den dit habijt een nieu we functionaris niet bleek te passen en er een nieuw ambtsgewaad moest worden gemaakt. En dus kon nu wethou der Van Leeuwen met een gerust hart in het romantische ambt wor den benoemd. £EN OUDE INWONER van Londen heeft een kwade brief geschreven naar het hoogstaandi Londense blad „Daili Mirror". Hij blijkt zee) ontstemd te zijn over a lie humbug, al die kou oe drukte, welke than ■'ordt gemaakt over d< merige Londense mist aartegen nu zelfs spe ciale maskers zijn ont worpen. „Al dat lawaai om dat beetje mist, dat we hier af en toe heb ben", schrijft deze old timer verontwaardigd. „Wij hebben in vijftig jaar geen flinke dichte mist gehad. Vijftig jaar geleden reed ik eens een paardentram door een échte Londense mist. Het duurde twaalf uur voor ik drie kilometer had af gelegd. En stierven er toen mensen door die mist? Nee, allicht niet. Ze hadden toen tenmin ste behoorlijk voedsel in hun lichaam en konden er tegenI" |N DORTMUND in het Ruhrgebied worden el. ke keer, dat bericht wordt ontvangen van een verkeersongeluk, waarbij •en of meer personen het 'even lieten, op het ge- iouw van het hoofdbu reau van politie kleine warte rouwvlaggen ge- esen. De politie hoopt, at hierdoor het aantal 'erfgevallen als gevolg ar verkeersongelukken al kunnen worden ver minderd. bereiding en zo ja, wat zal dan de houding der regering tegenover zo'n monopolie zijn? wilde de heer Von deling weten. De minister van Landbouw ad inte rim, ir Staf, antwoordde, dat aan vankelijk aangenomen werd, dat na vrijlating van de melkprijs in de straathandel geen verhoging van de prijs zou optreden. Gedurende enkele maanden was dat ook zo, maar toen begon het verbruik van consumptie- melk aanzienlijk te stijgen, waardoor ook de prijs opliep. Deze stijging is eerder gekomen dan voorzien was. Zij gaf evenwel geen reden tot verontrusting. Op sommige plaatsen werd de slijtersmarge met 10 pet. verhoogd en op andere plaat sen zelfs nog meer. Dat is aanleiding geweest tot het instellen van een diepgaand onderzoek door het Be drijfschap voor zuivel naar de ver schillen, die tussen steden en dorpen, tussen steden onderling en zelfs tus sen de wijken van één stad bestaan Daarbij bleek, dat de marges, zoals zij vroeger waren berekend, te wei nig gedifferentieerd waren. De concurrent moest als corrige rende factor optreden. Op het ogen blik heeft zij echter nog onvoldoende effect. De consumptiemelkprijs is ge middeld met één cent per liter ge stegen. Een volledig ir -icht in de si tuatie zal pas verkregen kunnen wor den, als ongeveer een jaar is ver streken en als de invloed van de concurrentie na te gaan is. In het Westen des lands en in en kele andere streken van het land liep de melkprijs met twee cent per liter omhoog. Ook hier zal na onge veer een jaar voldoende inzicht ver kregen kunnen worden. Het is de regering bekend, zo deel de minister Staf rr e, dat tussen de producenten en de verwerkers overleg is gevoerd. Het heeft nog geen positief rer ultaat opgeleverd en intern duurt het beraad voort. Als het leidt tot een melkmonopolie, ten nadele van de verbruikers, zal de overheid maat regelen treffen. De besprekingen heb ben de volle belangstelling van de regering; zij zal attent blijven. De heer Vondeling vroeg nader, of dit „attent zijn" betekende, dat de regering eventueel prijsregelend zal optreden. De bewindsman antwoord de bevestigend. Hij deelde tenslotte op een desbetreffende vraag van de he.r Gortzak (C.P.N.) mee dat het niet de bedoeling van de regering is het melkprijsbeleid te wijzigen. In de biljartacademie in de Tide- manstraat te Rotterdam is een aanvang gemaakt met de eindstrijd van het kampioenschap van Nederland le klas. se groot biljart kader 47/2, georgani seerd door de biljartvereniging de Maasstad. De uitslagen van de middag partijen luiden: Wijdeveld (A'dam) 300 24 81 12.50 Van Lochem (A'dam) 245 24 33 10.20 Kruythof (Barendrecht) 300 21 66 14.28 Van Nynatten (Bergen op Zoom) 288 21 51 13.71 De Kleine Jr (Zwolle) 300 16 69 18.75 Haberer (A'dam) 143 16 36 8.93 Scholte (Eindhoven) 300 37 33 8.10 Overdijk (Zaandam) 249 37 59 6.72 Alle zes de teams van de Neder landse Meesterklasse speelden hun tweede wedstrijd. De Bridgekring '35 won met 60-43 van De Stichtsche, een weinig verrassende uitslag, nu de Stichtsche door het niet meer spelen van mr Kramer verzwakt is. In de Continentalclub, waarin Kramer thans met Cats speelt, ging het voor de wind; DOB II, Amsing c.s., bleek veel te zwak voor de kampioenen en werd met 56-17 verpletterd. In de tweede helft scoorde de Continental liefst 29-0! In Den Haag redden de gebr. Kaiser DOB I van een nederlaag door zéér goed spel; Leursv. d. Helm waren uit vorm en Het Buitenhof had hier van zeker op betere wijze moeten pro fiteren. De uitslag werd 61-65; daar 6 punten nodig zijn voor een overwin ning, dus een draw. Het Nederlandse .militaire team, dat zal deelnemen aan de jaarlijkse wed strijden om het „Brittannia Shield", die van Vrijdag 6 tot en met Vrijdag 13 November a.s. in Londen zullen worden gehouden, is als volgt samen gesteld: Zwemploeg: le luitenant H. W. Hand- graaf, 2e lt. N. Korevaar, serg. F. Pie- ters, sold. C. de Wit, marinier R. Zijl stra, sold. K. Kievit, sold. J. Sievers en sold. B. Th. Leydekkers. Boksploeg: hofmeester H. Peters, sold. A. A. I. Ong A Kwien, sold. A. van Eik, sold. J. Bouvrie, sold. F. Kouwijzer, sold. A. Winkelman, wacht meester N. Linneman, sold. P. P. Sjou. werman, sold. L. Gerards en sold. J. Zwaan. Schermploeg: majoor F. E. Meyn- derts, lt. ter zee le kl. F. O. van Kreg- ten en kapt. H. J. Los. Schietploeg: kapt. J. J. Cramer, kapt. J. E. E. van der Linden, le luit. L. Polman en serg. maj. L. Delwel. Chef d'équipe zal zijn generaal-ma- joor mr J. D. Schepers van de generale staf. Hjalmar Andersen wil gaarne na de drielandenwedstrijd tussen Neder land, Noorwegen en Zweden, op 10 Januari per vliegtuig naar Japan gaan om in Sapporo c'eel te nemen aan de wereldkampioenschappen in het hard rijden. Hoewel nog geen enkele be slissing is genomen zou men in Noor wegen van oordeel zijn dat de Noor se hardrijders en dus ook Andersen alleen naar Japan zullen gaan, indien de Russische hardrijders eveneens voor het wereldkampioenschap zullen in schrijven. Tot nu toe is bekend, dat alleen enkele Zweden en Japanners in deze titelwedstriiden zullen uit komen. Nederland, Finland, Italië en Oostenrijk staan afwijzend tegenover het zenden van hardrijders naar Japan. De reden is, dat men de daaraan ver bonden kosten te hoog acht. Zouden de Russen niet aan de wereldkam pioenschappen deelnemen, dan ziet het er naar uit dat ook de Noren ver stek zullen laten gaan. In dit geval is de kans groot dat de wereldkam pioenschappen voor dit seizoen van de lijst worden geschrapt. Het Franse voetbalelftal, dat op Woensdag 11 November te Parijs tegen Zwitserland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Vignal; Achter; Gianessi en Marche; Midden: Penver- ne, Jonquet en Marcel: Voor: keuze uit Ujkali, Glovacki. Kopa, Kargu, Flamion en een nader aan te wijzen speler.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7