Wie wordt Frankrijks nieuwe president? Sedert 1900 werden 265 Nobelprijzen uitgereikt Waterval van Schaffhausen bedreigd Nationale vergadering voor de moeilijke taak een goede opvolger voor Auriol te vinden Verzoening lussen Laniel en Pinay? Bestemd voor dromers die moeite hebben zich door het leven te slaan Toekenning is vaak zeer moeilijke taak Uitvoering van Duits plan voor dam en ondergronds kanaal zou veel afbreuk doen aan uniek natuurschoon VRIJDAG G NOVEMBER 1953 (Van onze Parijse correspondent). flP 17 DECEMBER zullen de 945 leden van de Franse nationale vergadering en die van de senaat in het paleis van Versailles bijeen komen om als opvolger van Vincent Auriol een nieuwe president van de Franse republiek te kiezen. De heer Auriol was voor zeven jaar gekozen en hij heeft met grote stelligheid verklaard dat hij zich onder geen enkele omstandigheid opnieuw be schikbaar zal stellen. Twee maanden voor deze verkiezing wordt heel het politieke leven in Frankrijk er niet alleen door beïnvloed, het wordt er zelfs door beheerst. Men kan het parlement zien als een soort bijzonder wrede arena, waar de vele candidaten voor het hoge baantje op aller lei vaak vreemde manieren trachten een zo voor delig mogelijke plaats voor de eindspurt in te nemen, terwijl hun talrijke tegenstanders met even veel ijver bezig zijn hen daarbij een been tje te lichten. Hieruit blijkt wel dat het slotge vecht spannend belooft te worden. Wie als even tuele winnaar uit de strijd te voorschijn zal ko men is nog heel moeilijk te zeggen. Eenvoudiger is te voorspellen wie van de candidaten het niet zullen halen. De president van de Franse republiek moet boven de partijen staan en zijn eigen politieke overtuigingen mogen zijn gedrag niet bepalen. Monsieur Vincent Auriol is een socialist, die sinds zijn studententijd voor de socialistische ideeën ge streden heeft. Als president van de republiek is daar echter nooit iets van te merken geweest. Hij heeft gestaan boven het politieke gewirwar in het parlement en hij had vrienden in alle kampen, zelfs tot niet zo heel lang geleden in het communistische kamp. De verkiezing van een nieuwe president is dus eigenlijk geen politieke zaak, dat wil zeggen, het zou eigenlijk geen politieke zaak mogen zijn. De 945 afgevaardigden van Versailles moeten iemand kiezen vanwege zijn persoonlijke kwaliteiten en niet omdat hij lid is van een bepaalde partij. In werkelijkheid zal de politiek en zullen de par tijen echter toch een grote rol spelen. JUSEPH LANIEL voortreffelijk echtgenoot DE OPVOLGER van Vincent Auriol zal gekozen moeten worden door de absolute meerderheid van de nationale vergadering en de senaat. Dat wil zeggen dat een candidaat kans heeft om in het Elysée te gaan wonen, wanneer hij kan rekenen op 945 2 1 is 473% stemmen. Hal ve parlementsleden zijn er gelukkig in letterlijke zin nog niet. We ron den daaróm maar af op 474. Wie zal in staat zijn deze 474 stemmen op zich te verzamelen? Laten we ter gedachtebepaling een paar namen van serieuze mededin gers naar het presidentschap noemen. De heer Laniel koestert al sinds ruim twee jaren de wens om zijn huidige functie (minister-president) te ruilen voor die van president van de vierde republiek. Zijn kansen schijnen overigens niet zo slecht te staan. Joseph Laniel is een representa tieve figuur en is ook dit is be langrijk een echtgenoot waarop niets valt aan te merken. Hij is een zorgzame vader voor zijn kinde ren en de geliefde grootvader van een heel stel kleinkinderen. Ook is hij een goed katholiek, die iedere Zóndag naar de mis gaat en, wat misschien wel het voornaamste is: hij bezit een groot persoonlijk for tuin, dat hem in staat stelt het pre sidentschap eventueel met zijn eigen inkomsten op te luisteren. J^IT ZIJN, voor een ANTOINE PINAY geen oogje op Elysee HENRl QUEULLE subtiel spel toekomstige president, aantrekkelijke eigen schappen. Bovendien behoort de te genwoordige minister-president tot de partij der Onafhankelijken, zijnde de machtigste politieke groepering in Frankrijk. De moeilijkheid is echter dat een van zijn felste tegenstanders Antoine Pinay, een zeer grote populariteit bezit en lid is van dezelfde partij. Deze vroegere minister-president heeft wel verklaard geen oogje op het Elysée te hebben, maar dat wil niet veel zeggen. Op het ogenblik zijn er tussen personen bezig Laniel en Pinay met elkaar te verzoenen. Zonder de steun van Pinay heeft Laniel geen kans en zo is het ook vice versa. De radicalen (liberalen) hebben eveneens een heel stel candidaten achter de hand. Hun favoriet is ook een oud minister-president, namelijk Henri Queuille. De laatste heeft het voordeel dat hij eventueel op de stemmen der socialisten kan reke nen. Henri Queuille kan zijn kansen al leen ten koste van die van Laniel doen stijgen. Het subtiele spel der radicalen bestaat er op het ogen blik dan ook in de heer Laniel in de kamer zoveel mogelijk moeilijk heden te bezorgen, waarbij echter de kans op een regeringscrisis op het nippertje vermeden dient te worden. Het prestige van Laniel wordt hierdoor verminderd, waar van Queuille profiteert. INTUSSEN zijn al de Fransen het met elkaar eens, dat Vincent Auriol een bijzonder goede presi dent is geweest. Men oordeelt zelfs, dat hij een van de beste presiden ten is geweest die Frankrijk ooit heeft gehad. Zijn volkomen objec- (SPECIALE CORRESPONDENTIE) ÏN DECEMBER zullen weer enkele verdienstelijke geleerden en internationale figuren, die iets bijzonders hebben gepresteerd, met het Nobelgoud worden onderscheiden. Dit jaar krijgt elke prijswinnaar een slordige 130.000 gulden; een niet onaardig bouw- sommetje. Gedurende de laatste 53 jaar zijn ongeveer 265 Nobelprijzen uit gereikt. Op 10 December 1900 werd de rente van de 34 millioen, die de dynamietkoning Alfred Nobel had nagelaten, voor het eerst verdeeld. Duitsland heeft de meeste prijzen gewonnen, onmiddellijk gevolgd door de V.S., Engeland, Frankrijk en Zweden. Frankrijk ging met het grootste aantal letterkundie beloningen strijken, ter wijl de „oorlogsophitser" Amerika beslag legde op de meeste vredesprijzen. De Sovjet-Unie, ofschoon vaak voorgedragen, is niet erg bij de Nobelinstellingen in trek geweest. Zodoende konden Stalin, Molotof en madame Kollontay niet voor een vredesprijs in aanmerking komen. VINCENT AURlOh een der besten tieve houding en zijn wijsgerig be leid tijdens de vele regeringscrises, die hij te beslechten heeft gehad, hebben hem in het hart van al de Fransen een warm plaatsje doen ver overen. Hij heeft inderdaad 's lands belangen op een voorbeeldige manier behartigd. Het presidentschap heeft, dank zjj hem, een nieuwe waarde gekregen. Vincent Auriol is de enige Frans man die er zeker van zou .kunnen zijn de ruime meerderheid van het congres van Versailles achter zich te krijgen. Maar Auriol is moe en hij voelt zich niet sterk genoeg om nog eens zeven jaar lang de hoog ste functie in Frankrijk waar te ne men. Toch hoort men fluisteren dat, wanneer op 17 December zou blij ken dat het congres zich voor geen enkele andere candidaat kan uitspre ken, de president eventueel bereid zou zijn de belangen van het land zwaarder te doen wegen dan zijn eigen vermoeidheid. DE NOBELPRIJS is niet zonder smart geboren. Vóór de nalaten schap van de uitvinder van het dyna miet en het rookloze kruit, die over de gehele wereld was verspreid, in Zweden bij elkaar was gebracht, werden er heel wat geschillen tus sen de erfgenamen en andere belang hebbenden uitgevochten. Juridisch was het testament, dat Nobel eigen handig in 1895 te Parijs had geschre ven, nogal aanvechtbaar. De bedoe ling ervan was echter duidelijk ge noeg. De instellingen, die de op- JjjRGENS heb ik eens gelezen, dat als men van Amsterdam naar Zürich vliegt en Schaffhau sen passeert, de beroemde waterval doet denken aan een omgevallen emmer, die bezig is leeg te lopen Het is op zijn minst onvriendelijk gesproken over de „machtigsten Wasserfall Europa's" en het klinkt ook een beetje snob! Er zijn natuur lijk altijd van die wereldreizigers, die menen alleen onder de Niagara nat te kunnen worden. Maar ik kan U verzekeren, dat op de ijzeren plateaus van Fischetz of van Kanzeli, die een flink eind in het donderende en stuivende water zijn uitgebouwd, een regenjas niet overbodig is. DE RIJN, die op de St. Gotthard ontspringt, stroomt al spoedig noordelijk, vormt dan een fraaie water- grens van het Vorstendom Lichtenstein, om zich daarna te verliezen in de Bodensee. Als hij er bij Steineck uitkomt, heeft hij er met zijn karakter van bergstroom, ook zijn eerste jeugd achtergelaten en maakt zich op om als rustige en betrouwbare trans portrivier zijn verdere levensweg af te leggen. En dan struikelt hij daar in de buurt van Schaffhausen onverwacht over een harde kalkstenen drempel van een slordige 20 meter hoog en hij wordt, zo breed als hij is en dat is 160 meter, nog eenmaal gedwon gen tot een dansen en bruisen en donderen, om zich dan razend verstoord naar beneden te storten en eerst een paar kilometer verder tot bezinning van een stapelplaats van goederen die overgeladen 1 w-irtAntnw tttavH lint Ttrnn n -v» Ho Mlddo ooiliiron Met donderend geraas stort de Rijn bij Schaffhausen over een kalkstenen drempel naar beneden. zijn voorgenomen kalmer leven te kunnen komen en zijn vaart te beteugelen. JjijCHAFFHAUSEN is trots op zijn „Laufen", zo als hij gemoedelijk door jong en oud daar genoemd wordt. Het stadje heeft er ook zijn op komst en zijn gouden jaren aan te danken gehad. Want waar de scheepvaart door de waterval on derbroken wordt, werd de plaats van oudsher el moesten worden. Dat was in de Middeleeuwen. Van recenter datum is de exploitatie van de Rheinfall door industrieën, die zich aan de Rijnoevers gevestigd hebben. De omgeving van Neuhausen bijv. is er dan ook niet mooier op ge worden. Afgescheiden daarvan behoort de water val tot een van de fraaiste natuurmonumenten uit die buurt en trekt jaar en dag steeds weer onnoemelijk veel toeristen. et»a( JEDERE OEORGES B1DAULT te veel drank?... FRANSMAN weet dat Georges Bidault, minister van bui tenlandse zaken in het huidige kabi net, heel graag president wil wor den Hij is al maanden bezig om op de 17e' December zoveel mogelijk stemmen te krijgen, doch veel kan sen schijnt hij niet te hebben. Bidault is een slimme staatsman, maar hü heeft een moeilijk karak ter en heeft dus vele vijanden. Bo vendien zegt men dat hü wel eens wat veel drinkt. Ook al is dit niet waar, toch doet deze reputatie hem geen goed. Het wonderlijke is overi gens dat hij, de voorzitter vah de Franse Katholieke Volkspartij niet op de volledige steun van de katho lieke geestelijkheid kan rekenen, die voorkeur voor Laniel heeft. De socialisten hebben, tenslotte vrijwel geen en de communisten ab soluut geen kans een der hunnen aan het hoofd van de republiek ge kozen te krijgen. EN NU is er sinds enige jaren groot rumoer om de oude waterval gerezen. Dat is ontstaan doordat de Zwitserse Regering in 1944, dus nog tijdens de behoeve de Rijnschcepvaart, in overeenstemming met Duitsland concessie heeft gegeven voor een afdam ming van de Rijn bij Rhei- nau en een ondergronds kanaal om het water af te voeren. Toen men in 1952 met de werkzaamhe den; daarvoor nodig, wilde beginnen, rezen van alle kanten protesten tegen die plannen. Dat was heel mooi, maar veel te laat, want de Regering kon toen haar concessie niet meer intrekken. Het werk werd dus be gonnen. De actie van de omgeving werd echter in tensiever en er vonden twee grote manifestaties van de bevolking plaats, bij Rheinau zelf. Schaff hausen verzamelde meer dan 50.000 handtekenin gen, nodig voor een offi cieel protest, wanneer binnen afzienbare tijd deze kwestie tot stemming komt. Vergeefs heeft men gehoopt, dat belangheb bende aannemers en tech nici het werk zouden op geven. Het wordt dus voortgezet in afwachting van de komende volks stemming. De Schweize- rische Ëund für Natur- schutz (Ligue Suisse pour la Protection de la Na ture) onder het voorzit terschap van de ook in ons land zo goed bekende Dr. Bernard uit Genève vecht voor het behoud van de waterval in zijn huidige staat en het on gerepte natuurschoon van ie omgeving. Het is echter voorlopig vechten tegen de bierkade! De Bond ziet op het ogenblik ook geen oplossing en vreest, dat als de volksstemming voor het behoud van de water val zou uitvallen, dit de Regering op een schade vergoeding van millioenen Zwitserse franken zal ko men te staan. DE GERUCHTEN, dat de waterval in zfjn geheel zou verdwijnen, bij de vol voering van de geprojec teerde plannen, zijn over dreven. Zo erg is het nu weer niet. Maar de val zal aanmerkelijk kleiner worden, daar de watei- toevoer afgetapt wordt, daardoor dus ook veel „tammer" en wat het erg ste is: het water zal var de 20 meter hoge kalkste nen drempel in een dood meertje vallen, een sluis op peil wordt ge houden. Bovendien zal een dam, een machinegebouw, slui zen, tenslotte een kanaal het lieflijke landschap van Rheinau onbarmhartig veel kwaad doen. Dat de omgevende plaatsjes, met Schaffhausen aan de spits, daardoor hun toeristische belangen bedreigd zien en zich met hand en tand verzetten, is dan ook vol komen te begrijpen. Tot de uitstapjes van inze brave grootouders be hoorden de zo bekende reisjes op de Rijn en een daarmee gepaard gaand bezoek aan de Waterval van Schaffhausen. Onze tegenwoordige jeugd moet men met zo iets gezapigs niet aan het hoofd zeu ren. Maar er is toch nog altijd een generatie er- Situatie. :ts waarop de voorgenomen werkzaamhe den zijn aangegeven. gens tussen die twee uitersten van vroeger en nu, die gelukkig nog een open oog heeft voor wat deze oude rivier te bieden heeft. En afgezien van economische belangen die met een min of meer ver dwijnen van de waterval gemoeid zijn en waarvan de directe omgeving de dupe zou worden, vecht de Zwitserse bevolking, gesteund door de Bund für Naturschütz spontaan voor het behoud van een brok natuurschoon. C. NIERSTRASZ. dracht kregen de jaarlijkse prijzen uit te delen, zijn de Zweedse Acade mie, de Stockholmse Wetenschaps academie, het Karolinska Instituut en het Noorse Storting. Gemakkelijk is deze taak niet ge weest. De intellectuele elite van een klein land moest namelijk objectief en als een soort boven-nationale jury optreden, en bovendien nog enorm veel studiemateriaal raadplegen en verwerken. De eerste prijsuitdeling veroorzaakte al herrie in de wereld. Er ontstond ernstige onenigheid over de toekenning van de letterkundige prijs aan een zekere Sully Prud- homme, een Fransman, die al lang weer vergeten is. Een uitgelezen ge zelschap letterkundigen liet toen een lijst publiceren, waarop de namen van 42 bekende schrijvers en dich ters voorkwamen. Tevens zonden zij een' open brief aan Leo Tolstoi, waar in stond dat „de culturele wereld zeer teleurgesteld was, omdat de eerste Nobelprijs voor letterkunde een beleefdheidsgeste tussen de Zweedse en Franse Academies was geworden". In vele gevallen was de prijs een financiële uitkomst voor de win naars. De grootte der prijzen varieer de. Het begon met ruim 11.000 gul den. In 1923 was het slechts 85.000, maar in 1931 zelfs 130.000 gulden. De meeste winnaars hebben het geld voor wetenschappelijke onderzoeKin- gen en fondsen gebruikt. Een deel vond het belangrijker huisraad aan tomobielen te kopen of schulden af te betalen. Marie Cu rie (die twee maal een prijs kreeg) breidde haar laboratorium uit, koent dure tapijten en liet een badkamer in haar woning aanleggen. Thomass Mann kocht een landgoed, automobie len en betaalde de schulden van zijn kinderen Erika en Klaus, die het leven extra lief hadden. OVER DE verschillende weten schappelijke gebieden verdeeld, heeft de V.S. de meeste prijzen voor geneeskunde en de vrede. Engeland voor natuurkunde, Duitsland voor chemie en Frankrijk voor letterkun de gekregen. Nederland behaalde er negen en de Sovjet-Unie één. Nobel's wens om financiële hulp te verlenen aan „dromers die moeite hebben om zich door het leven te slaan" zou eigenlijk inhouden, dat de prijzen hoofdzakelük moeten wor den toegekend aan jonge mensen, die het leven nog vóór zich hebben liggen. Omdat, volgens het testa ment, bovendien nog rekening moet worden gehouden met hetgeen de candidaten voor de Nobelprijs heb ben gepresteerd, is echter vrij con sequent de oudere generatie bevoor deeld. Slechts weinigen worden door de Nobelstichting uitverkoren; elk jaar een stuk of vijf. Ze steekt elk jaar haar voelhorens uit om een keur gezochte personen, onder strikte geheimhouding. Het heeft geen zin om büvoorbeeld eigen machtig een uitgebreid vredesplan aan het Noorse Storting ter inzage te sturen, met het beleefde verzoek daarvoor onverwijld de vredesprijs toe te kennen. Ook alle andere per soonlijke sollicitaties worden niet in behandeling genomen. De Nobelwij- zen kiezen tenslotte, na talloze con ferenties, de geschikte candidaten. Na een ingewikkeld verkiezingssy steem worden de juiste mannen voor de verschillende prijzen aangewezen, althans voor zover men dat in Scan dinavië durft verantwoorden. nAT DE Britse premier, Sir Win- U ston Churchill, dit jaar de literaire prus krijgt, heeft in verschillende kunstkringen misnoegen verwekt, met omdat men de beroemde staats man de prijs misgunt, maar omdat men de literaire prijs voor „de grootste krijgsman van deze tijd" niet overeenkomstig de instructies van Alfred Nobel acht. Een en ander is afgezien van -Jg, schreef de Lon- dense pers, dat Churchill de letter kundige prijs zou ontvangen. Na en kele dagen werd deze voorspelling als een voldongen feit beschouwd! Churchill had inmiddels gezegd hoe vereerd hij zich voelde. Hij zou op de bewuste Donderdag een perscon ferentie geven, terwijlde le den van de Zweedse Academie des middags om vier uur nog moesten stemmen. Het werd Churchill, maar als er onverhoopt een andere candi daat was gekozen, zou er een onaan gename situatie zijn ontstaan, voor de premier zowel als voor het Zweedse college. Overigens heeft Churchill s candidatuur de laatste laren warme aanhangers gehad. In dit verband werd gewezen op zün twee gigantische werken over zi n stamvader.de veldheer Marlborough en over zichzelf welke uitgaven ongeëvenaard zijn. Nakaarten heeft nu geen zin Het is niet de eerste keer. dat de Nobolheren op de vin gers worden getikt. jj

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9