Talrijke vragen van Kamerleden over Marine-begroting Plechtige installatie van pastoor H. B. J. Schrama voor Doopsgezinde gemeente Wordt onze vloot teveel een zg. „kustvloot" Noorder Kunstkring exposeert in atelier Prinsenstraat Waarom geen tweede vliegkampschip? Eerste win terconcert van „Winnubst" Wethouder Landman verrichtte opening IN HET KORT Hr Ms fregat „Dubois" in [Aanbieding jubileumgeschenk Een belangwekkende expositie geopend Japan O.L. V.-parochie ontving nieuwe herder Gronings blijspel voor „Stad en Ommelanden" Declamatiemiddag voor de schooljeugd Lof in parochiekerk aan Jan in 't Veltstraat Britse consul-generaal bezoekt Den Helder Filmavond voor personeel van De Boer Morgenmiddag drie uur herdenkingsdienst ER. is al eerder medede ling gedaan, dat gedu rende de maanden Decem ber, Januari en Februari DE actie, die gedurende enige tijd is gevoerd voor de verzekeringsagent Van E„ die een portefeuille met f 900 had verloren, heeft het einde bereikt. Gisteren heeft uw Gradus het laatste geld (f 56,88, bij eengebracht door de heer Schaap van dansinstituut Mouton) met een enigszins plechtig gezicht aan hem Lezing voor V.U. over Vincent van Gogh Periodieke zangdiensten in de Bethelkerk yERSCHENEN is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over de be groting van het departement van Ma rine voor 1954. Aan dit verslag ontlenen wü het volgende: Met betrekking tot de voorgenomen temporisering in de materieel sector vroegen deze leden, in hoeverre deze temporisering afbreuk zal doen aan de directe gevechtswaarde en met hoeveel tijd het opbouwplan zal moeten worden verlengd om het vlootplan te verwe zenlijken. Zal de aangegkondigde tempo risering ook van invloed zijn op de af bouw van de 32 kustmijnenvegers en de 5 patrouillevaartuigen? Enkele leden verklaarden voorts reeds vroeger gepleit te hebben voor een versterking van de vloot. Het kwam hun voor, dat onder de druk van NAVO en EDG het accent te veel op de kleinere vaartuigen, op de „kust vloot" werd gelegd. Zij betreurden het, dat Hr. Ms. „Tromp" en Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" uit de sterkte wor den genomen. Deze oorlogsschepen zijn toch nog goed bruikbaar voor beveili ging van convooien, als stationschip voor Nieuw-Guinea dan wel voor de Nederlandse Antillen (deze bodems zijn immers veel sterker dan welk klei ner schip ook) als oefenschip voor adel borsten, jonge officieren en matrozen en als reserve voor de kruisers. Wat zou gedaan kunnen worden, indien zich i b.v. in de West onlusten zouden voor- doen? Verscheidene leden vroegen, of de minister de maritieme defensie van Nieuw-Guinea voldoende verzekerd acht. Andere leden vroegen nog, waarom in het geheel geen marine-eenheden in Suriname zijn gestationneerd. Vele leden vroegen of het waar Is, dat de toeloop van adelborsten onvoldoen de is. De minister deelt mede, dat het per soneelsverloop is toegenomen. Hoe groot is dit verloop? Is het waar, dat velen weglopen, omdat in de burger maatschappij betere lonen worden be taald en men daarin tot een hogere leeftijd werkzaam kan blijven? xVlet name zouden vele officieren van de technische dienst de dienst verlaten. In dit korps zou de „middenmoot" ont wricht zijn, waardoor men verplicht is oudere officieren langer te handhaven. Een van de middelen om dit te verbe teren zou wellicht kunnen zijn het in het vooruitzicht stellen van hogere pen sioenen. Kan worden medegedeeld, of het waar is, dat van Engelse en Ameri kaanse zijde ernstige critiek is ge oefend op de voorgenomen bouw van vier onderzeeboten? Deze critiek zou zich vnl. richten op de accomodatie van de bemanning. In het ontwerp zou deze 70 pet. van de Engelse minimum eisen op dit gebied bedragen. Verschillende leden vroegen het oor deel van de regering over de uitspraak, dat in het huidige defensiestelsel in NAVO- en EDG-verband te weinig re kening wordt gehouden met de bevei liging van het vervoer ter zee. Is ook de regering niet van mening, dat een gewaarborgde overzeese aanvoer eis is voor het zich staande houden van West-Europa bij een eventueel con flict? Marl neluchtvaartdienst j-JET ligt in het voornemen van de minister Hr Ms „Karei Doorman" medio 1955 te moderniseren. Hierdoor zal het in de toekomst mogelijk zijn, dat ook geallieerde onderzeebootbe- strijdingsvliegtuigen en gevechtsvlieg tuigen van deze bodem 'zullen kunnen opereren. Vele leden zouden gaarne een omschrijving van deze modernise ring, waarvan de kosten ongeveer 11 millioen zullen bedragen, tegemoet zien. Gevraagd werd, hoelang dit vlieg kampschip is opgelegd geweest en waarom de thans aangekondigde mo dernisering niet gedurende de afge lopen stilligperiode had kunnen ge schieden. Enkele leden waren van oor deel, dat, wanneer de marine op een vliegkampschip, waarmede behoorlijk en regelmatig geoefend kan worden, prijs stelt (dit is noodzakelijk, omdat een vliegkampschip een integrerend deel uitmaakt van de zeeverbindingen en dan wel ter verdediging van een der overzeese rijksdelen), dan is het onvermijdelijk, dat er een tweede vliegkampschip bijkomt. De praktijk leert toch, dat één vliegkampschip ge middeld de helft van de tijd stilligt, zodat thans onze vliegers moeten wor den ingedeeld op Britse vliegkamp- schepen. Dit is voor onze mensen de moraliserend, omdat de Engelse col lega's weten, dat er geen Nederlandse schepen zijn, waarop zij kunnen oefe nen. Is er geen enkele mogelijkheid om in het kader van de MDAP er een carrier bi.i te krijgen in plaats van die stroom kleine vaartuigen? Hiervan zal toch alleen het gevolg zijn, dat onze marine meer en meer een territoriale vloot wordt. Vrij algemeen sprak men zijn waar dering uit over de officieren en de be manningen van Hr Ms oorlogsschepen, die aldaar ook weer in het afgelopen jaar op voortreffelijke wijze hun zware verplichtingen hebben vervuld. Enkele leden wezen er op, dat de zee- en rivierloodsen, die onder het departement van marine staan, er sterk over klagen, dat hun arbeidstijd niet ten volle berekend wordt. Deze leden drongen ten sterkste op een nauwkeurig onderzoek aan en voorts op ingrijpende wijziging in de arbeids voorwaarden. DE PAROCHIE VAN O.L.V. Onbevlekt Ontvangen beleefde gister avond na ruim een kwart eeuw het bijzondere gebeuren van een pastoorsinstallatie. Nadat pastoor H. B. J. Schrama, die vergezeld was van enkele familieleden, in de pastorie aan de Kerkgracht door deken A. H. Harst in het dekenaat was verwelkomd, begaf het gezelschap zich naar de parochiekerk aan de Jan in 't Veltslraat, waar een ere haag was gevormd door de jongste leden der R.K. jeugdverenigingen. De installatie-plechtigheid, die volgde, werd bijgewoond door ver scheidene geestelijken uit het bisdom Haarlem. Op Dinsdag 10 November geeft de R.K. Harmoniekapel „Winnubst" in Casino het eerste winterconcert. Het programma vermeldt: 1, Alte Kamera den (Teike), 2. ouverture „Si j'étais roi" (Adam), 3. Accelerationen Walzer, Joh. Strauss), 4. Ballet Egyptièn (Luigini), 5. Images de France (Thiry), 6. Huloi- gingsmars uit „Sigvrd Jorsalfar" van Grieg. Na de pauze volgt het optreden van de gebroeders Koger, mevrouw A. Fritz-Manshanden en mevrouw Van Hoepen-Bijl. De vereniging „Grunneger Sproak" uit de stad Groningen komt op Zater dagavond 14 November in Casino een Gronings blijspel opvoeren voor de Gro ninger vereniging „Ssed en Ommelan den". Het is oorspronkelijk een Drents stuk, van de hand vafl G. Broenink. In de Groningse bewerking beleefde het op 17 October zijn première in de stads schouwburg te Gronitgen, waar het veel bijval ontmoette In vorige jaren is de Helderse Volks universiteit er in g'tflaagü, voor de schooljeugd een gor-ti toneelstuk te laten opvoeren. Dit jasr is dat niet ge lukt, doch nu heeft het bestuur een declamatiemiddag ge1 'fganiseerd. Deze is aanstaande Maandf,-.. Om twee uur wo'den de jongere kinderen in Casino verwacht, waar Aafje Top zal voord ugen „De parel" van John Steinbeck. 1.1 de Witte-bio- scoop, eveneens om -wee uur, brengt Maud Cossaar voor ouderen „De drie gebroeders" van tinton Coolen. Een stampvolle kerk was getuige van deze plechtigheid, die door deken Harst werd geopend met het voorlezen van de bisschoppelijke benoemings brief. Na de eedsaflegging stelde deken Harst de sleutels van de parochie, het grote Missaal, de Kelk en de Misgewa den in handen van de nieuwe pastoor. Pastoor Schrama werd vervolgens door de deken geleid naar preekstoel, biechtstoel, doopkapel en sacristie, wel ke met het. altaar het middelpunt van de R.K. eredienst vormen. Door deze ceremoniële handelingen werd pastoor Schrama geconfronteerd met deze voor name elementen van de zo juist op zijn schouders gelegde taak. In een persoonlijk woord wenste de deken de nieuwbenoemde pastoor ge luk met zijn installatie in deze belang rijke herderlijke functie. „Moge u met Gods hulp een levende priester zijn te midden van uw parochianen", aldus deken Harst, die de beminde figuur van pastoor Van Veen in herinnering bracht. In dit verband wees deken Harst de parochianen op hun verant woordelijkheid als gelovigen. De installatie-plechtigheid werd be sloten met een plechtig Lof, gecele breerd door pastoor Schrama. Naar wij vernemen, zal de Britse consul-ganeraal te Amsterdam op Dins dag 10 eri Woensdag 11 November een officieel bezoek aan Den Helder bren gen. Het is morgen hoog water om 8.10 en 20.30 uur, en laag water om 2.25 en 14.40 uur. Maandag is het hoog water om 8.45 en 21.00 uur, en laag water om 3.00 en 13.05 uur. De temperatuur van het zeewater was 11,1 graden Celsius. Hr Ms fregat „Dubois", dat ter aflos sing van Hr Ms fregat „John Maurlts van Nassau", onderweg is naar de Ko reaanse wateren, is gisteren in de Ja panse haven Yokosoeka aangekomen. De commandant, luit. ter zee le klasse T. Jellema en de bemanning zouden een beleefdheidsbezoek brengen aan burge meester Hiranuma van Yokohama en gouverneur Achiyama van het district Kanagawa. De „Dubois" vertrekt Dins dag naar Sasebo. Het schip zal bij de geallieerde vloot worden ingedeeld. De „Dubois" is 15 September jl. uit Den Helder vertrokken. De „Johan Maurits van Nassau" zal na vlagvertoon in bui tenlandse havens naar ons land terug keren. Een groot deel van het administratief en technisch personeel van Drukkerij de Boer maakte gisteravond een extra gang naar de Koningstraat, waar met medewerking van de N.V. Bührmann's Papiergroothandel een filmavond in Formosa werd gegeven. De eerste film behelsde een knap overzicht van de geschiedenis der boek drukkunst. De tweede film ging in het bijzonder over het vakdruksysteem dat zich in de loop der jaren tot een ge- perfectionneerde offset-methode heeft ontwikkeld. Het met een enkel komisch tekenfilmpje afgewisselde programma werd besloten met een voortreffelijk opgenomen populair-wetenschappelijke documentaire over de fabricage van fijne papiersoorten. De sprekende wij ze, waarop vele technische details de revue passeerden en de boeiende mon tage, zullen niet vreemd zijn aan de bekroning, die deze zeer leerzame film op de Biennale te Venetië verwierf. Om 11 uur werd de onderhoudende en in structieve avond door de heer D. J. Luyendijk gesloten. PRECIES HONDERD JAAR NA DE DAG, waarop het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Kerkgracht plechtig in ge. bruik werd genomen, werden de jubileumfeestelijkheden ingezet met een gemeente-avond in het met bloemen versierde kerkgebouw. Namens verschillende kerkelijke verenigingen werden geschenken aangeboden, welke door ds J. J. J. van Sluijs als voorzitter van de Herdenkingscommissie werden aanvaard en aan het eind van de avond aan kerkeraad en gemeente overgedragen. Tezamen vormden zij een fonds, bestemd voor de vernieuwing van het meubilair in het kerk. gebouw. De oude banken en stoeltjes zullen dus binnenkort door moderne stoelen (welke vele variaties in de opstelling mogelijk maken) worden vervangen. Het bckingrijke aandeel in dit jubi leumgeschenk, dat de Doopsgezinde Zusterkring voor zijn rekening had genomen, werd overgedragen bij mon de van de presidente, mevr. M. F. van SluijsBijl. Namens de diaconale ver eniging „Liefde Sticht" overhandigde mevr. A. Winter—Visser een bedrag onder couvert, bestemd voor de aan leg van een „doventelefoon" in de kerk. Andere enveloppen met inhoud kwamen van de Broederkring, het zangkoor en de Zondagsschool. De leiding van deze intieme gemeen te-avond berustte bij de voorzitter van de kerkeraad, de heer M. C. Visser, die een herdenkingsrede uitsprak. De bij eenkomst, die werd opgeluisterd door de medewerking van het kerkkoor, werd door ds J. J. J. van Sluijs geslo- Het werk, dat de. leden van dc Noorder Kunstkring sedert de voor jaarstentoonstelling hebben afgeleverd, wordt thans in het atelier aan de Prinsenstraat geëxposeerd. De offici ële opening van deze najaarstentoon- stelling werd gisteravond namens het gemeentebestuur verricht door wet houder J. J. Landman. Ten overstaan van een aantal ge nodigden sprak de kringvoorzitter, de heer W. Schoonhoven, een inleidend woord, waarin hij de doelstellingen vpn de krijg in 'korte trekken om schreef. De leden, zich bewust van de beperktheid van hun vermogens^ hanteren penseel en tekenstift uit een innerlijke drang. Zij gevoelen de be hoefte, iets te scheppen, en kiezen voor de vormgeving van hun gevoe lens de stoffelijke middelen, die zij het liefst en het best gebruiken. Op dit aspect van hun werk in het midden der gemeenschap vestigde ook wethouder Landman de aandacht. Evenmin als de heer Schoonhoven wilde hij discussiëren over begrippen als „kunst" en „kunstenaarschap". De wethouder stelde terecht vast, dat de leden van de Noorder Kunstkring gestalte trachten te geven aan ge dachten en gevoelens, die in hen le ven. Zij richten hun aandacht op de dingen om hen heen en hun oog wordt getroffen door schoonheidselementen, die velen in deze jachtige wereld ont gaan. De leden van de Noorder Kunst kring zijn amateurs, maar zij zijn ook bevoorrechten in een maatschappij, waarin zovele factoren vervlakkend werken. Zij willen afsteken naar de diepte en, door middel van deze ten toonstelling, anderen doen meedelen in de innerlijke vreugde, die zij bele ven. Vooral om deze reden wenste wethouder Landman de Noorder Kunstkring een grote belangstelling voor de expositie toe. Tegen een zeer geringe entrée ter dekking van de onkosten is de ten toonstelling voor het publiek toegan kelijk en wel tot en met Zondag 15 November elke avond van acht tot tien uur. GROETEN kosteloos radio-groeten aan militairen over zee worden gezonden. Bedoeld worden militairen van zee-, land- en luchtmacht, die zich bevinden in Indonesië (Nederlandse missie), op Nieuw Guinea, in de An tillen, in Suriname en in Korea, onder deze voor waarde, dat de groeten 'door de betrokken ver wanten alleen persoonlijk kunnen worden uitgespro ken. Het doen voorlezen van groeten door de om roeper zal dus niet moge lijk zijn. Gradus geeft thans nadere instructies voor verwanten, vrienden en kennissen, die een persoonlijke groei wen sen uit te spreken. Zij die nen zich tot uiterlijk 15 Nov. aanstaande schrif telijk op te geven. Voor militairen, dienende bij de Kon. Marine, gelieve men zich te wenden tot de Marine Voorlichtingsdienst, Koninginnegracht 12, Den Haag. Voer militairen van Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht wende men zich tot de Le ger Voorlichtingsdienst, Bazarstraat 7 in Den Haag. Men ontvangt dan later van één dezer bureauxeen oproep, om naar één der radio-studio's te komen, in Hilversum, Groningen, Maastricht, of Den Haag. De groetenuitzendingen ge schieden via de zenders van DANK overgedragen. Uiteraard kreeg uw stukjesschrijver veel dank in ontvangst te nemen, met het verzoek die door te geven aan allen, die zich het verlies van de heer Van E. mede aantrokken en een bijdrage leverden ter verzachting van de finan ciële moeilijkheden. Ook namens zijn vrouw toonde de heer Van E„ dat hij het medeleven van de heren Anchelon en Schaap en van collega's en verzekerden in hoge mate op prijs stelt. En u, lezers, bent natuur lijk nieuwsgierig, hoeveel in het totaal voor verzeke ringsagent Van E. werd in gezameld. Hier volgt het niet geringe bedrag: ruim zeshonderd gulden. GEWONNEN ^an de portrettenprijsvraag van onze krant werd on der andere deelgenomen door de achtjarige Trienke Donze uit Julianadorp. Zij had het geluk, vijf en twin tig gulden te winnen. Hot meiske was daar erg blij mee, getuige het briefje, dat Gradi's van i-m- t ontvangen: „Vandaag uw brief en waardebonen ge kregen en heel hartelijk be dankt daarvoor. Wat was ik blij, toen ik een Zaterdag in de courant las, dat ik een prijs gewonnen had en dan zoveel geld. Fijn lioor! BOKSEN yan de week zijn in Am sterdam de bokskampi oenschappen voor C-klas- sers gehouden. Joenoes van „De (Helderse) Ring" kwam in het lichtgewicht uit tegen De Jonge (Victory, Amster dam). Onze stadgenoot toonde zich een ware wervelwind, waaraan de kundig bok sende Amsterdammer de handen meer dan vol had. Niemand verbaasde er zich over, dat deze spannende strijd op punten door Joe noes werd gewonnen. Hij heeft zich hiermée in de finale geplaatst, die aan staande Woensdag wordt ge houden. Als tegenstander krijgt hij dan Wijnberg van de schooj Groothuis. Duivenbode (De Ring) trof in de Amsterdammer De Vries een technisch goede tegenstander. De strijd ging volkomen gelijk op, en in de tweede ronde had onze stadgenoot zelfs de betere papieren. Helaas m 'est scheidsrechter Berg- ström hem een openbare waarschuwing geven we gens stoten met open hand schoen, hetgeen hem de partij kostte. De Vries werd dus winnaar op punten. Het grappige is nu, vindt uw Gradus, dat deze De Vries (Termeulen, Amsterdam) in de finale komt tegen De Vries van „De Ring" uit Nieuwediep. Loi^wtje Zoon had ken nelijk plankenkoorts. Hij bokste tegen Van Leeuwen (Amsterdam), deed het verdienstelijk, maar hij stond „te vast". Het werd een eervolle nederlaag op punten tegen een bokser, die over een flinke dosis ringroutine beschikte. Uw stukjesschrijver vernam nog, dat „De Ring" Woensdag een bus naar de hoofdstad laat rijden. Die vertrekt om vijf uur bjj „Ideco". Als er tenminste voldoende langstelling is. STER VOOR Helderse leden van de N. C. R. V. bestaat op Donderdag 3 December de gelegenheid, in Hilversum een studio-steravond bij te wonen. De heer H. Hij ma, Vischstraat 53c, berichtte, dat hij belangstellenden gaarne nader zal inlichten. Een bezoek aan een studio is altijd leuk, meent Gradus. BRIEVEN W'AT kan het vinden van een brievenbus toch enor me moeilijkheden opleveren. De Helderse Courant-lezers en de bij Drukkerij De Boer geïnteresseerden hebben dit ondervonden, sinds de brie venbus is aangebracht in de brede deur, die toegang geeft tot ons gebouw. Men houdt nog te veel links aan, als men op het trottoir staat. Moge Gradus hierop wij. zen: de brievenbus zit dus in de voordeur, zowel voor de krant als voor de druk kerij. FEEST J-JERMES, de Helderse hockeyclub, huldigt het standpunt, dat ook een twaalf en een half-jarig be staan slechts éénmaal in de geschiedenis ener vereni ging voorkomt. En daarom wordt Zondag in Formosa een gezellige avond gehou den. Dé oprichting van Hermes geschiedde, dit zij nog even vermeld, in een studeer vertrek je van Fons de Bruyn, een HBS'er, die in de Krugerstraat woonde. Daar er in die tijd (oorlog!) weinig vertier was, behoeft het geen verwondering te wekken, dat velen zich als lid kwamen aanmelden. Na de bevrijding verminderde het enthousiasme, doch dat nam toch niet weg, dat Her mes een flink aantal leden behield. Van zeventig klom men naar 100 (bij het 10- jarig bestaan), en momen teel int de penningmeester bij 153 leden contributie. En wat óók wel eens ge zegd mag worden: in de jongste „Molshoop" brengt voorzitter Lastdrager, dank baar voor de terreinen aan de Bremstraat, hulde aan het gemeentebestuur. Gra dus vond dit een aardige geste in deze mopper-tijd. ten, maar de aanwezigen wachtte nog een verrassing. Het was bekend, dat in de consisto riekamer een kleine expositie van ar chiefstukken zou worden ingericht, maar slechts enkele intimi wisten, dat deze tentoonstelling zo'n interessant beeld zou bieden van de geschiedenis der Doopsgezinde broederschap in het algemeen en van het Doopsgezind ker kelijk leven te Den Helder in het bij. zonder. Dank zij de bemoeienissen van ds en mevr. Van Sluys is in de betrekkelijk beperkte ruimte een schat van histo risch materiaal verzameld. Uit kerke lijke en privé-archieven werden kost bare boekwerken (o.a. over Menno Simonsz) bijeengebracht. Een zeer oud en kostbaar document is een originele brief uit 1631, een soort „attestatie", waaruit blijkt, dat toen reeds in Huis duinen een aantal z.g. „Vlaamse" Doopsgezinden woonde. Andere histo rische bescheiden spreken ook over de z.g. „Waterlandse" Doopsgezinden in Helder, welke groep allengs aan bete kenis won. Op dit merkwaardige ver band tussen de historie van de Doops gezinde kerk in Den Helder en de plaatselijke geschiedenis werd reeds de aandacht gevestigd in het uitvoerige artikel, dat in de Helderse Courant van Donderdag 29 October werd op genomen. Bijzonder interessant zijn ook de archiefstukken met betrekking tot de kerkbouw van honderd jaar geleden, waarin de toenmalige predikant ds Pieter Douwes Dekker zo'n werkzaam aandeel heeft gehad. Het bestek van de architct, inzamellijsten, notulenboeken, particuliere brieven en andere beschei den brengen dat stukje geschiedenis voor de belangstellende bezoeker tot leven. Gaarne vestigen wij er nogmaals de aandacht op, dat de tentoonstelling door een ieder vrij kan worden be zichtigd. Daartoe bestaat vanmiddag tussen half vier en vijf uur, en van avond tussen half acht en negen uur, de gelegenheid. De officiële viering van het jubj- Ieum vindt morgenmiddag plaats tij dens een bijzondere godsdienstoefe ning, die om drie uur aanvangt. Al enkele malen heeft men kunnen lezen, dat de heer Van Wijck Jumaanse, de voorzitter van het „College eemans xoop een door hemzelf vervaardigd model van een zeilschip heeft cadeau gedaan aan het gemeente bestuur van Den Helder. Het prachtige product vond een plaatsje m de Zeevaartschool, waar men er terecht trots op is. Geen wonder, zie foto. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen J.G.H.D. Bettink, Timorlaan 15, telefon 2890, en J, Udding, Lijsterstraat 40, telefon 2588. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek W. H. Kingma, Polderweg 25, telefoon 2581. Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a, hoek Borneolaan. In de Marinesportschool begint vanmiddag om kwart over vier de ste- denontmoeting Volleybal tussen de ver tegenwoordigende teams van Den Hel der en de Zaanstreek. Morgenochtend om half elf wordt in de bovenzaal van café „Postbrug" de wekelijkse evangelisatie-bijeenkomst voor niet-kerkelijken gehouden. Post voor opvarenden van Hr Ms „Ceram" moet uiterlijk morgenavond ten postkantore zijn, wil men kunnen rekenen op uitreiking in de aanloop haven Lissabon. De eerstvolgende lezingavond van de Helderse Volksuniversiteit wordt °P Dinsdag 10 November gehouden in de Vakschool voor Meisjes. Het onderwerp „Vincent van Gogh" wordt dan behan deld door dr G. Knuttel Wz. uit Den Haag. Blijkens het programmaboekje wordt de kunstenaar in deze lezing be licht als een „geroepene", die zich in absolute overgave wijdt aan zijn taak. Van Gogh wil door middel van zijn kunst getuigen. Zijn einddoel is niet het weergeven van de werkelijkheid, maar het tonen van deze werkelijkheid als een symbol van de menselijke ver bondenheid met het grote geheel van de schepping. Uitgaande van de commissie voor Straatprcdiking en Zangdiensten van de Gereformeerde kerk werden de 'aa'j ste maanden iedere Zaterdagavond openluchtsamenkomsten gehouden OP het Rialto-terrein. Nu de weersverwach tingen daarvoor minder geschikt zijn. heeft men besloten, dergelijke savnen- komsten gedurende de wintermaanden op geregelde tijden in de Bethelkerk aan het Julianapark te houden. Van deze samenkomsten, die „zangdiensten worden genoemd, wordt de eerste van avond om acht uur gehouden. Mede werking wordt verleend door het evan gelisatie-zangkoor „Ora et Labora" on der leiding van de heer J. Jongkees. Om half acht gaan de deuren open. waarna tot acht uur gemeenschappelijke zang volgt met begeleiding van de heer den Hartog (orgel). Door middel van een luids-installatie kan men het een en ander ook bulten het kerkgebouw laten horen. De toegang tot deze openbar# zangdiensten is vrij. Te Djar* in Tunesiii zl|n 40O personen door de politie ondervraagd. Twintig verdachten zt)n in hechtenis genomen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2