De onrust in Italië houdt nog aan Churchill naar Moskou? Nederlands motorschip boven Texel gezonken Conflict betreurenswaardige maar reële mogelijkheid Deur van Nederland met alle macht opnieuw gesloten Drie gewonden bij ongeval op Eeuwige Laan te Bergen Proces tegen dr Mossadeq begonnen Bevolking van Triëst droeg Zondag haar doden uit Italiaans protest bij Engeland Toch geen wettelijke regeling? Bomaanslag in trein eist zes doden Stroper doodgeschoten Herfstweer, maar nog weinig regen WEERBERICHT Bemanning van elf koppen gered Zweeds schip aangevaren: zeven doden Oorzaak nog onbekend Televisiebestel Artsen contra ziekenfondsen Artsen streven ernstig naar oplossing Maandag 9 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No> 1288 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gehuurde auto vloog uit Donkere Bocht Ex-premier had huilbui Onbewaakte overweg eist twee doden Z.K.H. Prins Bernhard zal rust nemen L KLM maakte van het thans gesloten dijkgat hij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland. In het midden derde van links het caisson, dat Vrijdagnacht de afsluiting voltooide. In een bericht van het Britse zondags blad Sunday Pictorial is medegedeeld, dat Sir VVinston Churchill van plan is vóór Kerstmis „op eigen gelegenheid" naar Moskou te reizen, na in de komen de twee of drie weken met president Eisenhouwer en zijn Franse collega, Laniel besprekingen te hebben ge voerd. Churchill zou bij deze poging om te komen tot besprekingen ter beveiliging van de wereldvrede niet optreden „als de officiële afgezant van de Westelijke wereld", aldus het blad. Zekere M. van S. uit Oirschot, is in de nacht van Zaterdag op Zondag het slachtoffer geworden van een stropers drama in het terrein achter het militaire kamp te Oirschot. Enkele stropers waren er met een lichtbak op uitgetrokken, doch werden in het veld door de politie ver rast. Of de stropers aan de haal zijn ge gaan, is niet met zekerheid bekend. In ieder geval werd Van S. aangeschoten. Hij werd naar een ziekenhuis te Eindho ven overgebracht, waar hij inmiddels is overleden. Zaterdag woei er een stormach tige wind met langs de Noordzee kust windstoten van 75 tot 80 kilo meter per uur. De Zondag over trof de verwachtingen, want na het overtrekken van het koude- front kwamen er in de loop van de dag zonnige perioden voor. Bij Ierland kwam gisteravond een nieuwe storing tot ontwikkeling, utelke niet alleen de wind weer deed toenemen, maar ook enige neerslag bracht. Vandaag ligt ons land ih de baan van een zachte en vochtige luchtstroming. Van avond of vannacht zal van deze nieuwe depressie, welke zich in de richting van de Noordzee be weegt, het koudefront ons land passeren, waarbij regenval zal optreden. Morgen kan ons land in een koudere luchtstroming komen te liggen, met vooral langs de kust kans op enige buien. Het doorzet ten van een periode met slecht herfstweer gaat dit jaar langzaam maar zeker. Opvallend is het, dat de neerslag niet alleen in October maar ook in de eerst week van November nog weinig te beteke nen heeft gehad. Verwachting tot hedenavond: ZWAAR BEWOLKT Zwaar bewolkt met plaatselijk lichte regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Wadden kust af en toe harde Zuidweste lijke wind. Middagtemperaturen ongeveer dezelfde als vandaag. Dinsdag: Zon op 7.49. onder 16.50 Maan op 11 06 onder 18.10 HET ZIET er nog niet naar uit, dat in Italië de kalmte is weer gekeerd na de relletjes, die zich aan het eind van de vorige week in Triëst en elders hebben voorgedaan. Weliswaar was het in Triëst gedurende het weekend rustig de begrafenis van de zes slachtoffers van de gevechten Zondag trok enorme belangstelling maar in Rome en Bari moest de politie met harde hand optreden om een eind aan de anti-Britse opstootjes te maken. Vandaag wordt in het gehele land tien minuten gestaakt. De Italiaanse regering heeft scherp geprotes teerd tegen het optreden van de ouder Britse leiding staande politie van Triëst en bestraffing van de schuldigen geëist. De gehele Italiaanse pers eist de terugroeping van generaal Winterton, de bevelhebber der Britse bezettingstroepen in Triëst. Vele bladen verlangen, dat het bevel aan de Amerikanen zal worden overgedragen. j^EER DAN vijftigduizend personen waren Zondag in Triest op de been om de meer dan twee kilometer lange rouwstoet te zien voorbijtrekken. Ruim driehonderd bloemstukken, waaronder een grote krans van generaal Winter ton, werden meegedragen. Burger- politie noch Britse militairen waren te zien. Alleen patrouilleerde zo nu en dan een Amerikaanse jeep door de stad. De stoffelijke resten van de zes slachtoffers werden eerst naar de kathedraal overgebracht, waar de bis schop van Triest, mgr Santin, een mis opdroeg en in een toespraak tot de be volking opriep tot handhaving van orde en rust. In Triest en tal van an dere steden hingen de vlaggen half stok ten teken van rouw. In Rome is in een van de kerken een rouwdienst gehouden, waaraan alle leden van de regering deelnamen. Wintertons bloe menhulde voor de slachtoffers was aanvankelijk geweigerd, maar werd later toch nog aanvaard. Aan de rustige Zondag was een zeer roerige Zaterdag voorafgegaan. In Rome kwam het tot betogingen, die nog meer deelnemers telden dan die van Vrijdag. Studenten trokken er het centrum van de stad binnen en schreeuwden anti-Britse leuzen. De politie moest met traangas optreden teneinde bestorming van de Britse ambassade te voorkomen. Ook andere Britse gebouwen hadden het zwaar te verduren. Niet alleen in Rome, maar ook in andere steden kwam het tot botsingen. Ze werden gemeld uit Genua, Milaan, Turijn, Venetië en andere steden. In Napels demonstreerden vijftigduizend mensen, in Bari kwam het tot gevech ten. Te Rome en Bari werden vijftig politiemannen en dertig demonstran ten gewond. In Rome moesten ruim 160 demonstranten worden gearres teerd. LIET NEDERLANDSE motorschip „Columbus" (900 ton deadweight), afkomstig uit Delfzijl, dat met een bemanning van elf koppen en een 'a- ding kolen van de Engelse haven Boston onderweg was naar Zweden, is Zaterdagmiddag ongeveer 63 mijl ten Noordwesten van Texel gezonken. En kele uren tevoren had het schip om sleepboot- cn reddingboot-hulp ver zocht, daar het zwaar slagzij maakte. Het Britse vissersvaartuig „Prince Victor" heeft acht leden van de be manning, die in een kleine boot hel zinkende schip hadden verlaten, opge pikt en naar de Engelse haven Grims- by gebracht. Ook de Belgische kotter .Mayflower" nam eenlid van de be manning aan boord. Kort voordat de „Columbus" zonk, sprongen de ka pitein en de kok, die tot het laatst aan boord waren gebleven, in zee en werden opgepikt door de Belgische kotter „Le Madeion". De beide Bel gische vaartuigen zijn gistermorgen in IJmuiden binnengevaren. De acht zee lieden, die naar Grimsby zijn gebracht, zullen vandaag via Harwich naar Ne derland terugkeren. De „Columbus" heeft vermoedelijk slagzij gemaakt, doordat de kolenlading is gaan werken. Vrijdagavond is op drie mijl buiten Cuxhaven het Zweedse schip Björkö na een aanvaring met het Amerikaanse vaartuig Seawind gezonken. Van de bemanning van vijf en twintig per sonen zijn er vier omgekomen, drie worden vermist. De anderen zijn opge pikt en in Cuxhaven aan land gezet. Het. zoeken naar de vermisten is ge staakt. Het Deense schip „Argus", dat Vrij dagavond ten Noorden van Schier monnikoog was gestrand, is Zaterdag door twee Schiermonnikoger motor vrachtschepen vlotgescheept en met veel moeite te Zoutkamp binnenge bracht. Het schip was lek en er moest voortdurend worden gepompt. Zaterdagavond omstreeks elf uur is de vrachtvaarder „Hersilia" van de KNSM in het Noorder buitenkanaal in de haven van IJmuiden gestrand, vermoedelijk ten gevolge van afdrij ven door de wind. Het schip, dat on derweg was naar Hamburg, is echter een uur later bij opkomend tij weer vlot gekomen en voor onderzoek te ruggewezen naar de Noordersluis. De Italiaanse ambassadeur te Lon den heeft bij Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, geprotes teerd tegen het voorgevallene in Triest. De regering te Rome stelt zich op het standpunt, dat de tragische afloop van de herdenking der wapenstilstand van 1918 te Triest te voorkomen zou zijn geweest, indien de politie de betogin gen had toegestaan inplaats van dade lijk te gaan schieten. Zij keurt dan ook het gedrag van de geallieerde opperbevelhebber en de politie af. De Italiaanse premier, Pella, heeft zich in een radiorede in gelijke zin uitgelaten. Engeland en Frankrijk hebben thans een eerste diplomatieke contact ge had over de Zuidslavische voorstellen aangaande de toekomst van de Vrije Stad. Ook in Rome hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan in ver band met de kwestie-Triest. Voor de Amerikaanse ambassade kwam het tot gevechten tussen studenten en politie, welke met traangas moesten n i* Av/I rt/vi K /ioli (Eigen bericht) ZATERDAGAVOND omstreeks half twaalf is er in de beruchte Donkere Bocht in de Eeuwige Laan b(j Ber gen een zeer ernstig verkeersongeval gebeurd, waarvan drie jongemannen het slachtoffer zijn geworden. Zij zijn in vrij ernstige toestand naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht, waar zij het hedenochtend naar naar omstandigheden redelijk goed maakten. Wat er precies is gebeurd, wist men hedennacht nog niet, omdat het de politie niet mogelijk was ge weest, de slachtoffers te horen. De drie jongelieden, de 24-jarige R. Kossen en de gebroeders Tamis, allen uit Schoorl, waren de gehele dag op stap geweest met een nieuwe Vaux- hall, die zij hadden gehuurd van de gebr. Meereboer aldaar. Toen zij om streeks middernacht van de richting Egmond naar Bergen terugkeerden, is de wagen in de Donkere Bocht van de weg gevlogen en aan de linkerzijde tegen een boom gestoven. Het is nog niet zeker, of de bestuurder, de heer Kossen, de macht over het stuur heeft verloren of dat de wagen door de glad heid van de weg is geslipt. Het laat ste is namelijk allerminst uitgesloten. Dit weggedeelte dankt zijn naam aan de omstandigheid, dat het onder dicht beukengeboomte doorloopt, welks dorre bladeren op het ogenblik het wegdek spiegelglad ma ken. Hoe het ook zij, toen de politie, door dr Van Gelder gewaarschuwd, ter plaatse verscheen, vond zij drie min of meer ernstig gewonden in en bij de zwaar beschadigde auto. Twee hunner waren buiten bewustzijn. De heer Kossen heeft vermoedelijk een schedelbasisfraetuur. De derde, een der gebroeders Tamis, die met een ge broken been in de auto zat, kon zich van het geval niets herinneren, o-mdat In tegenstelling tot andersluidende berichten schijnt het niet in de bedoe ling te liggen het televisiebestel, zoals dat thans op het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt uitgewerkt, bij de wet te regelen en zou in de loop van deze maand een ministeriële beschikking kunnen wor den verwacht. Uiteraard zullen de be nodigde gelden in een suppletoire be groting worden aangevraagd. In een nota aan het parlement zal een uit eenzetting worden gegeven van de be doelingen der regering, zoals die dan in evengenoemde beschikking zullen wor den vervat. [)E KONINKLIJKE Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft verklaard de laat ste weken of maanden geen nieuwe maatregelen te hebben genomen die een alarmerend effect zouden kunnen hebben in de kwestie der verhoging van de loongrens voor de verplichte ziekenverzekering. Wel ziet zij een conflict als een betreurenswaardige maar r ële mogelijkheid, ilet hoofd bestuur zal een eventueel conflict zeker niet aangaan zonder daarbij aan de algemene vergadering der maat schappij de eindbeslissing te laten. Ook de andere medewerkers aan de ziekenfondsen zullen hie hun woord meespreken. De maatschappij heeft verder ver klaard zich niet te verhelen en het is misschien goed, zo verklaart zij, dit naar aanleiding van een recent pers bericht, dat wel een onjuiste indruk moet geven van de werkelijke situatie in de verhouding artsenziekenfond sen, toch te constateren dat de si tuatie moeilijk is en gevaren inhoudt. Dat de artsen zich in de oorlog niet. tegen het ziekenfondsenbesluit hebben verzet waartegen ze ernstige bezwaren hadden, is, zo gaat de verklaring ver der, om nationale redenen zeer duide lijk. Dat zij in 1945 het voortbestaan van dit ziekenfondsenbesluit hebben geaccepteerd om een chaos te voor- Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 - TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— jelk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus Incassokosten. Weekabonnementen 1 0.' hij tot op het moment van het onge luk had zitten slapen. Dr Van Gelder heeft eerste hulp verleend en vervolgens de overbren ging der gewonden naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar gelast. Behal ve de Rijkspolitie te Bergen heeft ook de verkeersgroep uit Alkmaar zich met het onderzoek beziggehouden. JN DE SPIEGELZAAL van het voor malige paleis te Sultanabad, op vijf tien kilometer buiten Teheran, is Zon dag het proces begonnen tegen dr Mo hammed Mossadeq, de ex-premier van Perzië, die na de vlucht en de terug keer van de sjah gevangen is geno men. Mossadeq wordt ervan beschul digd, dat hjj de bevelen van de sjah in de wind heeft geslagen en pogingen heeft gedaan, diens bewind omver te werpen. De ex-premier moet zich voor een militair tribunaal verantwoorden. Hij was Zondagmorgen gekleed in een grijze kamerjas over een grijze pyama toen hij werd binnengeleid en zakte bij het betreden van de zaal bij na ineen. Op de vraag, of hij zijn rech ters competent achtte in dit proces, antwoordde hij met een uitvoerig be toog, waarin hij ten eerste aanvoerde, dat de intrekking van een aantal de creten aangaande het militaire straf procesrecht was geschied om hem te kunnen berechten, zodat zij onwettig moest worden geacht. Ook betwistte hij de bevoegdheid van de openbare aan klager, die als officier van de genie zijn ondergeschikte was geweest toen hij minister van defensie was. Op dat moment kreeg verdachte een huilbui, zodat zijn betoog niet meer was te verstaan. Op verzoek van Mossadeq werd vervolgens een verwarmingsap paraat in de rechtzaal gebracht. De openbare aanklager bestreed aan de hand van een aantal wetsartikelen de stellingen van de gevangene. Verder noemde de oud-premier zich een slachtoffer van buitenlandse in menging. „Het tribunaal," zo snikte hij, „moet de wereld geen gelegenheid ge ven te zeggen, dat vier Perzische of ficieren de tegenstander van Groot- Brittannië hebben versla gen". De voor zitter van het tribunaal onderbrak Mos sadeq hier met de opmerking, dat geen der rechters ten bate van het bui tenland werkt en dat hij dus de offi cieren van het hof niet diende te be ledigen. Zes personen zijn Zaterdagavond om het leven gekomen en zes ernstig ge wond door drie bomontploffingen in de exprestrein van Casablanca CMarokko) naar Algiers. De bommen, die in de toiletten van een eerste en een tweede klasse rijtuig verborgen waren, ontploften even na dat de trein uit Rabat vertrokken was. De trein kon zijn reis naar Salé, drie km verderop, voorzetten. Op de onbewaakte overweg in de Al- meloseweg te Raalte is gisteravond een luxe auto door de trein, die om 19.21 uur van Raalte vertrok naar Nijverdal, gegrepen. De bestuurder, de heer B. B. uit Boerhaar bij Wijhe werd zwaar ge. wond en de beide andere inzittenden, te weten de 85-jarige heer P. J. van den B. uit Olst, en diens 48-jarige dochter Anna, werden op slag gedood. De slachtoffers zijn overgebracht naar het rooms-katholiek ziekenhuis in Raalte. De toestand van de bestuurder is zorg wekkend. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. komen en dat zij de weistandsgrens- verhogingen in 1947, 1950, enz. hebben aanvaard is een bewijs van hun ern stig streven om langs geleidelijke en ve. twoorde weg tot een oplossing der moeilijkheden te komen. Maar in 1950 is door de artsen zeer duidelijk gewaarschuwd dat dit de laatste keer was dat ze zouden toe geven zonder dat aan hun hoofdbezwa ren was tegemoetgekomen. Dit laatste is nog steeds niet gebeurd. De maat schappij besluit met de hoop te uiten dat de besprekingen die gaande zijn en die zeer intensief worden gevoerd zullen leiden tot een voor allen aan vaardbare oplossing. Prins Bernhard moet op medisch ad vies enige dagen volledig rust nemen. De behandelende medicus zal nader be slissen, of het vertrek naar Ethiopië op 11 dezer kan blijven gehandhaafd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1