Bermudaconferentie opnieuw in overweging Koning Ibn Saoed overleden Siamese tweeling geboren in Tietjerksteradeel Het werk bij Ouwerkerk gaat onverminderd voort Personen van buiten Triest schuldig aan relletjes De belangrijkste vorst in het Midden-Oosten Mossadeq verschijnt niet meer op zittingen van tribunaal Beslissing over Duitsland - los van Moskou - nodig De weduwe in ons belasting stelsel Geheim contact te Panmoendjon Borgstelling voor De Baat mogelijk Thans watersnood op Sicilië Studenten bakten Cambridge poets Dinsdag 10 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1289 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Uiteenzettingen zijn geen succes Zware regens teisteren Palermo Initiatief van Engeland De twee meisjes kunnen misschien worden gescheiden WEERBERICHT Britse regering achter Winterton Emir Saoed volgt hem op OPSTAND IN BOLIVIA Word ik vrijgelaten, dan ben ik niet veilig" Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Jutterties") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.< JJIT V ERSCHILLENDE berichten blijkt, dat er op het ogenblik in de V! estelijke hoofdsteden weer wordt gedacht over de mogelijkheid van een conferentie van de Amerikaanse president met de Britse en de f ranse premier. Deze is noodzakelijk geworden, nu de Sovjet-Unie de uitnodiging van deze drie heren voor een bespreking van de Grote Vier te Lugano in feite heeft afgewezen. Het nadrukkelijkst zijn de berichten uit Parijs; volgens deze zijn de betrokken instanties nog slechts bezig, een datum voor de bijeenkomst vast te stellen en staat reeds vast dat ze zal worden gehouden. Londen weet nog van niets, Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft giste ren op een persconferentie medegedeeld, dat het gehele idee van een bespreking nog in overweging is. Gaat ze door, dan zullen er, onaf hankelijk van de Sovjet-Unie, besluiten moeten worden genomen over de toekomst van West-Duitsland, aldus Dulles. Enkele leden van de communistische en de geallieerde delegatie zijn thans reeds enige malen in geheime vergade ring te Panmoendjon bijeengeweest, teneinde een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, welke zijn gerezen bij de voorbereiding van de politieke conferentie inzake Korea. Vandaag zouden zij opnieuw vergaderen. Over hun vorderingen is niets bekend ge maakt. De communistische uiteenzettingen zijn tot dusverre geen succes. Hoewel reeds de helft van de hiervoor uitge trokken negentig dagen is verstreken, is nog slechts tien procent van de mannen die niet naar huis terug wil len keren, ondervraagd. Drie procent van de ondervraagden wil alsnog naar Noord-Korea of China terugkeren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, uit Duitsland be richt te hebben ontvangen, dat de Ne derlandse chauffeur De Baat, die be trokken was hij de ketting-botsing op de Wiedbachbrug nabij Keulen, en die sindsdien in voorlopige hechtenis is gehouden, in vrijheid zal worden ge steld indien bij het Landesgericht te Linz een borgstelling van zevendui zend mark wordt gestort. Twintig gezinnen hebben Maandag te Palermo in allerijl hun woningen moeten verlaten daar deze op het punt stonden in te storten als gevolg van de zware regens, die sinds twee dagen on onderbroken op Palermo en de om geving van die stad neerdalen. Ver schillende plaatsen in de omgeving hebben gemeld, dat het land en de wegen overstroomd zijn. Twee personen zijn door de bliksem getroffen en gedood tijdens een on weer in de omgeving van Cosenza in Calabrië. De meeste rivieren en beken in dit district zijn buiten hun oevers getreden. Alle verbindingen zijn ver broken. De ontmoeting, waarvan thans spra ke is, zou in feite neerkomen op een soort vertraagde „Bermuda-conferen tie". Zoals men zich zal herinneren, zou deze in Juni worden gehouden, teneinde een gemeenschappelijke ge dragslijn inzake belangrijke politieke punten vast te stellen. De ziekte van Sir Winston Churchill maakte haar toen onmogelijk. Inplaats daarvan kwamen de ministers van Buitenlandse Zaken in Juli in Washington bijeen. Later zijn er nog eens besprekingen te Londen gevoerd, welke uitliepen op een uitnodiging aan de Sovjet-Ui.ie, om in November in Lugano over de toekomst van Duitsland te komen spreken. Het antwoord van de Sovjet-Unie is, nadat de uitnodiging werd herhaald wegens het uitblijven van enige reac tie, in feite volkomen negatief geweest. De Russische nota herhaalde allerlei oude propagandistische opmerkingen en bevatte verder slechts eisen. Zo viel er aan een conferentie van vier over Duitsland slechts te denken, wanneer er eerst een bespreking van de vijf grote mogendheden als vijfde gold dan communistisch China aan voor af zou zijn gegaan. Het Franse persbureau AFP weet te melden, dat het initiatief voor deze nieuwe ontmoeting der Grote Drie is uitgegaan van Engeland. Het gesprek zal gewijd zijn aan de opneming van West-Duitsland in een Verenigd Eu ropa, maar ook andere kwesties zul len aan de orde komen. Zo zal de Franse delegatie er haar standpunt aangaande het Europese leger kunnen uiteenzetten de Nationale Vergadering zal zich immers binnenkort met het EVG-verdrag gaan bezighouden, al wordt de eindstemming niet vóór be gin 1954 verwacht. Van welingelichte zijde te Washing ton wordt vernomen, dat het Witte Huis Dinsdag zal bekendmaken, dat in de loop van December Eisenhovver, Churchill en Laniel een bijeenkomst zullen hebben. Hoewel de plaats van samenkomst nog niet is bepaald, zal naar de. mening van verscheidene waarnemers de keuze weer op de Ber muda-eilanden vallen. Ongeveer 845.000 Tsjechische arbeiders in de kolenmijnen hebben hun baantje vaarwel gezegd sinds het aan de macht komen van de communisten in 1948. Het absenteïsme ligt in sommige mijnen tus sen 38 en 41 procent. (Van onze speciale verslaggever) In het gezin van de heer S. de Vries, te Molenend, werkman-uitvoerder bij de gemeente Tietjerksteradeel (Fr.) is Zondagnacht een Siamese tweeling ge boren. Het zijn twee meisjes, die bij de navel met elkaar vergroeid zijn en tesamen dertien pond wogen. De twee ling is na de geboorte vervoerd naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waar men onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld naar de levensvatbaar heid van de beide kinderen. Gebleken is dat de twee meisjes tot op heden een volkomen zelfstandig bestaan hebben geleefd. Ze drinken beiden goed en ze hebben elk een eigen stofwisseling en schreeuwden ook beiden. Hoewel op dit moment dit nog niet met zekerheid is te verklaren, hebben de medici een vage hoop, dat de twee kinderen eens gescheiden kunnen wor den. Naar het oordeel van de doktoren, die zich uiteraard heel voorzichtig uit drukken, zal zo'n geval waarschijn lijk nog nimmer zijn voorgekomen. Siamese tweelingen, die zich volko men normaal als twee volwaardige, zij het aan elkaar gegroeide kinderen ont wikkelen, zijn zeldzaam. Siamese twee lingen, die zoals deze slechts op een zeer kleine oppervlakte met elkaar zijn vergroeid (bij de tweeling van Molen end is de plek maar zeven centimeter in doorsnee) vormen gen unicum. De tweeling van de familie De Vries is het eerste geval in Nederland, waar bij de twee kinderen volkomen gelijk- 'waardig zijn. Röntgenonderzoek heeft n.1. uitgewezen, dat de organen van elk 0°k na de sluiting van het stroomgat bü Ouwerkerk gaan de werkzaamheden onverminderd voort. Men is druk aan de gang met het be veiligen van de geplaatste caissons. Achter deze caissons treft men reeds de voorbereidingen voor de aanleg van de nieuwe dijk. De bouw van deze dijk zal in een vrij snel tempo geschieden en over een maand hoopt men het dijklichaam zover klaar te hebben, dat Met het leegpompen van de 2700 ha grote Vierbannenpolder kan worden begonnen. Dit zal gebeuren door acht pompen aan de dijk bij Ouwerkerk, elk met een capaciteit van 50 kubieke meter Verwachting tot hedenavond: wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en overwe gend droog weer. Matige wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag: Zon op 7.52, onder 16.55 Maan op 12.38, onder 20.23 per minuut en twee pompen met een capaciteit van 400 kubieke meter en 300 kubieke meter per minuut, welke hiervoor bij Stevenssluis aan de Noord zijde van de polder zijn opgesteld. Met deze pompen hoopt men de polder in ongeveer anderhalve maand te kunnen leegpompen. Een gunstige omstandig heid is hierbij, dat het gat bij Ouwer kerk bij laag water werd gesloten, waardoor de waterstand in de Vier bannenpolder thans aanmerkelijk la ger is dan destijds in de polder Schou wen. waar de dichting van Schelphoek bij vloed geschiedde. Nog vóór de jaarwisseling hoopt de Provinciale Waterstaat de Rijksweg van Zierikzee naar Zijpe droog te hebben. De erva ring met de enige tijd geleden droog gevallen polder Ooster- en Sirjansland heeft geleerd, dat de betonweg daar nog in goede conditie is, zodat mag worden aangenomen, dat dit ook het geval zal zijn met het nu nog onder water staande gedeelte van de Ram- paartsedijk tot aan Zierikzee. De opbrengst van de toeslag der wa tersnoodpostzegels, vermeerderd met het bedrag van de verkoop der eerstedag- omslagen, bedroeg in totaal t l.Blo-930,14. der kinderen volkomen zelfstandig werken. Aanvankelijk werd de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de darm stelsels met elkaar in contact stonden, doch het schijnt niet hét geval te zijn. Vermoedelijk staan alleen de bloedva ten en de zenuwen met elkaar in ver binding. De moeder van de beide kinderen, de een en dertig jarige mevrouw Blij- ke de VriesKamstra, is eveneens gis ternacht naar het Diaconessenhuis ver voerd. Zij maakt het uitstekend. Dat is, naar haar echtgenoot ons mededeel de, te danken aan dokter D. S. P. Wijthoff van Oenkerk die bij de be valling assisteerde en haar door zijn kundigheid het leven heeft gered. De bevalling had een spontaan ver loop .Enige minuten later lag een meisje rustig te sabbelen op de vinger tjes van het andere. Het gezin De Vries heeft reeds vijf kinderen, n.1. drie jongens en twee meisjes. Studenten van de Cambridge Universiteit wisten dezer dagen een duizendkoppige menigte achter een wagen, met een bathyscaphe te verzamelen. Na de tewaterlating van het vaartuig en een laatste groet van de kapitein, ging het luik dicht en volgde een luide, knal, die de bathyscaphe deed ploffen. De „commandant" kwam ergens anders, ongezien uit het water te voorschijn. QE ONLUSTEN in Triëst zijn met op zet veroorzaakt en tenminste voor een deel georganiseerd door personen van buiten de Italiaanse zone, zo heeft Eden, de Britse minister van Buiten landse Zaken, in het Lagerhuis ver klaard. Studenten en scholieren waren bijeengebracht door ouderen, onder wie leden van de neo-fascistïsche par tij. Het Brits-Amerikaanse militaire bestuur had volgens Eden op Dinsdag en Woensdag tenminste drieduizend personen aan de grens teruggezonden, die in gesloten groepen het gebied van de vrije stad wilden binnenkomen. On danks dat waren toch zeer velen er in geslaagd, de zone binnen te komen en aan de relletjes deel te nemen. Eden schaarde zich volledig achter het beleid van generaal Winterton en zeide een conferentie van vijf de beste mogelijkheid te achten voor het berei ken van een oplossing. De relletjes hadden volgens hem zes personen het leven gekost; 162 werden gewond, onder wie 79 politiemannen. De geallieerde autoriteiten in Triëst hebben een verzoek van de Italiaanse premier Pella om een officieel onder zoek in te stellen naar de onlusten in de stad verworpen. Zij achten het op treden van de politie volkomen juist en in de gegeven omstandigheden het enig mogelijke. Sir Winston Churchill is Maandag onverwachts van zijn landhuis te Londen teruggekeerd, om een zitting van het Britse kabinet te presidewjn. Vermoedelijk is over Triëst gesproken. Joegoslavië heeft vannacht nieuwe voorstellen bij de Westelijke mogend heden ingediend, welke hierop neerko men, dat er een volksstemming in de stad Triëst zou moeten worden gehou den en dat de grens tussen de beide delen van het vrije gebied zou moeten worden herzien. Belgrado zou op inter nationalisatie van het omstreden ge bied niet langer staan, maar wel gaar ne zo spoedig mogelijk een conferentie van vijf landen bijeengeroepen zien. Zolang deze besprekingen aan de gang zijn, zou er in de status van de stad geen verandering mogen komen. Ame rika en Engeland hebben deze voor stellen in overweging genomen. De Egyptische regering zal bij Cairo een olieraffinaderij bouwen, welke door een buisleiding met Suez en Alexandrië zal worden verbonden. De raffinaderij zal een millioen ton olie per jaar kunnen verwerken. JRA SAOED, koning van Saoedi-Arabië, is gistermorgen in de vroegte aan de gevolgen van een hartaanval overleden. Hij is drie en zeventig jaar oud geworden. Zijn oudste zoon, emir Saoed, die tot dusverre premier en opperbevelhebber der strijdkrachten was, is hem opge volgd als koning, diens broer, prins Feisal, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, is thans eerste minister geworden. Met Ibn Saoed is een der krachtigste persoonlijkheden van deze eeuw en een der stabielste Arabische vorsten van alle tijden heengegaan. Hij is ge durende de afgelopen tivintig jaar steeds een trouwe bondgenoot van de geallieerden geweest en stond ondanks zijn neutrale houding in de afgelopen oorlog in feite aan de zijde der geallieerden. Reeds een maand geleden werd gemeld dat hij ziek was. Franse artsen werden toen naar de hoofdstad Taif geroepen, een KLM-vliegtuig gereed ge houden voor speciale vluchten. QE OVERLEDEN vorst is in 1880 in Koeweit in ballingschap geboren. Zijn voorvaderen beheersten in de achttiende eeuw Arabië, maar wer den door de Turken en de Rasjids ver dreven. Ibn Saoed werd opgevoed in de strenge opvattingen van de Waha- bitische Islam en verliet op zijn 21ste jaar zijn geboorteplaats aan het hoofd van veertig getrouwen, om zijn vader land te heroveren. Hij is sindsdien steeds een strijder geweest. In de eer ste wereldoorlog was hij een der lei dende Arabieren .welke zich tegen de Turken verzetten en de zijde van En geland hadden gekozen. Weliswaar werd hij hiervoor slechts beloond met een maandgeld van 5000 pond sterling en zou de koning van de Hedzjas de hoofdrol gaan spelen, maar enige ja ren daarna zat deze vorst reeds als balling op Cyprus en was Ibn Saoed koning van Arabië. In 1927 erkende ook Engeland hem als onafhankelijk vorst. De betekenis van zijn land nam sterk toe, toen er olie werd aangeboord en een gemengde Arabisch-Amerikaanse maatschappij, de Aramco, zich met de exploitatie van deze rijkdom ging be lasten. Dertig millioen pond sterling per jaar was de bate die in de staats kas vloeide. Het gevolg van een en ander is ge weest, dat Saoedi-Arabië, zoals het land sinds 1932 heet, een mogendheid van importantie werd in het Midden-Oos ten. Ibn Saoed heeft zijn oudste zoon, emir Saoed, eenzelfde harde opvoe ding gegeven als hij zelf heeft geno ten. Zo kwam het dat de kroonprins reeds op zeventienjarige leeftijd een leger Bedoeïnen in een veldtocht com mandeerde en nog voor zijn twintigste jaar naar Londen werd gezonden, om daar uit de eerste hand kennis te ne men van de Britse politiek jegens Wahabieten en Hasjemieten, de grote rivalen in Arabië. Lange tijd was hij minister van Buitenlandse Zaken. Als zodanig vertegenwoordigt hij zijn land bij de Verenigde Naties te New York De nieuwe koning is 52 jaar oud. Zijn broeder, Feisal, die thans kroonprins en premier wordt, is 48 jaar oud, heeft een scherp verstand en een uitstekend inzicht in de buitenlandse politiek. In enkele delen van Bolivia zijn opstanden uitgebroken. Opstandelin gen hebben -de vliegbasis Cochabamba bezet, maar zijn later weer verdreven, en ook in Villa Obrajes zijn onlusten gemeld. De regering is de situatie meester, zo verluidt officieel. j-JET is vanzelfsprekend, dat de over heid ter verwezenlijking van haar taak behoefte heeft aan geldmiddelen. Bemoeit de Staat zich alleen met de handhaving der orde, de rechtspraak en de defensie, dan is deze behoefte aan geldmiddelen uiteraard aanzienlijk minder dan wanneer de Staat tevens als leidend, regelend en ordenend or gaan in de maatschappelijke verhou dingen optreedt. De bronnen van inkomsten van de Staat zijn zeer verschillend. Hij kan inkomsten trekken uit zijn bezittin gen, hij kan vergoedingen vorderen voor bepaalde diensten, hij kan als ondernemer winsten maken. Last but not least: de Staat kan belastingen hef fen en doet dat dan ook reeds meer dere eeuwen in een steeds toenemende veelsoortigheid en omvang. In zijn overbekend boek „Wealth of Nations" gaf Adam Smith een viertal regelen, waaraan een goed belasting stelsel moet voldoen. Volgens de eer ste regel behoort een ieder naar even redigheid zijner inkomsten te betalen. Sedertdien is dit beginsel algemeen als juist aanvaard. Men heeft het principe zelfs verfijnd door te stel len, dat een ieder diende te wor den belast naar zijn draagkracht. Stellig vormt het inkomen een zeer belangrijke aanwijzing omtrent de draagkracht, doch inkomen en draag vermogen zijn geen elkander volko men dekkende begrippen. Iemands draagkracht weerspiegelt zich voor een belangrijk deel in zijn verteringen. Daarom is het gewenst naast de in komstenbelasting één of meer verte ringsbelastingen te heffen. Aansluitende bij de verschillende omstandigheden en handelingen, die tezamen iemands draagkracht openba ren, zal er een aantal belastingen moeten zijn. Deze verschillende belas tingen zullen elkander dienen te com pleteren en daardoor een stelselmatig geheel moeten vormen. Zo kan de ver mogensbelasting als aanvulling op de inkomstenbelasting worden gezien, omdat aan inkomen uit vermogen doorgaans een grotere draagkracht ten grondslag ligt dan aan inkomen uit arbeid. In dit verband vormt de suc cessiebelasting een speciale heffing wegens de door een vrij willekeurige vermogensaanwas toegenomen draag kracht. Is het waar, dat elke erfenis een vrij willekeurige vermogensaanwas met zich brengt en daardoor tevens een toe name van draagkracht? Neen, duizend maal neen! Eén dezer dagen las ik in een inge zonden stuk een opmerking, die ik gaarne nogmaals onder de aandaent van mijn lezers 'wil brengen. Schrijver kwam tot de volgende eenvoudige en. zeer realistische conclusie: „Wij mogen gerust aannemen, dat niet één van de honderd vrouwen er financieel op vooruitgaat, wanneer haar echtgenoot komt te overlijden; helaas is het re gel, dat de weduwe in belangrijk moei lijker omstandigheden achterblijft". Zeker, als erfgename heeft de wedu we vermogensaanwas. Afhankelijk van de vraag of zij al dan niet in gemeen schap van goederen gehuwd was, is het antwoord op de vraag of wellicht een deel van het „gezinsvermogen" reeds aan de weduwe toebehoorde. Het andere deel van dat „gezinsver mogen" zal zij dan met haar kinderen erven. Juridisch is er dus vermogens aanwas. Maar deze juridische vermo gensaanwas impliceert bijna nimmer toename van draagkracht. En deson danks verlangt de overheid van deze juridische vermogensaanwas een deel. Past een dergelijke belastingheffing in ons belastingstelsel, dat toch ten doel beeft een ieder naar zijn draagkracht te belasten? De vraag stellen is m.i. tevens haar beantwoorden. Het is volkomen onjuist alleen op het juridisch gebeuren te let ten en de maar al te vaak zo bittere werkelijkheid te negeren. Practisch nimmer zal het overlijden van de man een meerdere draagkracht voor de weduwe met zich brengen. Daarom moet naar onze wellicht meer mo derne inzichten de fiscus de wedu we ongemoeid laten en zal de reeds uit 1859 stammende Successiewet ^jk op dit onderdeel grondige herziening behoeven. J. G. F. J)E PERZISCHE ex-premier Mossa deq heeft Maandag, op de tweede dag van zijn proces in de gevangenis van Sultanabad bij Teheran, met zijn vuist op tafel geslagen en verklaard: „lk zal de komende zittingen nie meer bijwonen, al hakt u mij ook het hoofd af. Als het hof bevoegd wordt ver klaard zal het mij ter dood veroorde len. Ik zal in dat geval geen gratie vragen, aangezien men slechts aan verraders gratie verleent, terwijl ik een slachtoffer van vreemdelingen ben". Dc oud-premier daagde de openbare aanklager uit, het origineel van de order van de sjah, waarbij hij werd afgezet als premier, over te leggen. „Ik bewaarde het stuk in een oude Russische brandkast, die slechts door acht koelies kon worden weggedragen en die alleen door een smid zou kun nen worden opengebroken. En nu zegt u. dat het niet te vinden is'" Mossadeq zeide aan de echtheid van het stuk te twijfelen en er de sjah over te hebben willen raadplegen. Overigens zeide de ex-premier zich Mit SeT? om een vriJspraak uit te lokken. „Ik vind het niet erg om gevangen te zitten, want dat doet mijn aanzien stijgen. Indien ik zou worden vrijgelaten zou ik niet veilig meer zijn. Word ik in de gevangenis vermoord, dan weet ieder wie èt schuldig is. wanneer ik buiten de ge vangenis sterf, zou niemand te weten komen wie het had gedaan".

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1