ER IS HIER BESLIST GEEN BEHOEFTE AAN HOLLANDSE SCHOTJESGEEST Regering dreigt wandelsport de medewerking te onthouden Diepvriesvis in de Nederlandse kruidenierszaken DE WONDERE WAERELT Lezingen en filmavonden voor de brandweerman Twaalf hockeyteams naar Melbourne? Grote ravage bij dodelijk ongeluk Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht Kerkelijk geharrewar voor Australiërs totaal onbegrijpelijk en schadelijk voor naam van Nederlandse emigranten Ingrijpen is dringend noodzakelijk Heetgebakerde chauffeur in de cel Verklaring van de NBvLO geëist Alg. Jaarvergadering N.H. Prov. Brandweerbond Geen kleine persoonlijke rivaliteit] es Overleg over lonen bij de Spoorwegen Experiment van een jaar DINSDAG 10 NOVEMBER 1953 LAUNCESTON (Tasmanië), 20 October Tussen Burnie en Ulverstone aan de noord-westkust van Tasmanië ligt niet alleen Lonah: er ligt ook Pen- guin. Daar wonen vele Nederlanders. Ze waren op de avond van onze aankomst natuurlijk bijeen, zoals wij al zoveel hadden meegemaakt: gezellige onder onsjes, waarop je veel hoort, dat niet voor publicatie vatbaar is, maar waarop altijd het beeld van de emigrant duidelijker trekken gaat vertonen. In Pen- guin waren de Nederlanders evenwel „in twee groe pen" samen. Het verbaasde mij aanvankelijk, toen ik hoorde, dat van zekere zijde een oproep in de plaatselijke krant was gezet; het ergerde mij voorts, toen ik vernam, dat een „andere zijde" plotseling een „tegenbijeenkomst" had belegd; en ik ben dood" gewoon kwaad geworden, toen ik op een van deze bijeenkomsten ervoer, dat aan de noord-west-kust van Australië twee groepen Nederlanders leven, die elkaar zo niet op leven en dood bestrijden, maar die toch in ieder geval de mening zijn toegedaan, dat zij de echte Hollandse kliekjesgeest maar het best naar Australië konden meenemen, om niet te zeggen ter stichting en opluistering van de emigratie. Want daar heeft het niet veel van. Ik heb er lang en breed over nagedacht of ik deze ervaringen, als zovele andere, op papier zou moeten zetten. Tenslotte is alles wat in Penguin gebeurt zeker niet bepalend voor de emigratie. Integendeel. De eerlijkheid gebiedt me er iets over te zeggen, zonder op de kwestie al te diep in te gaan. Dorps roddels kun je in Nederland zoveel vinden als je maar wilt. Daarvoor hoef je zeker niet naar Austra lië te gaan. Maar de situatie in Penguin en omgeving is zo verschillend van die in andere plaatsen op Tasmanië, dat het onverantwoord zou zijn te zwijgen. Ik hoop, dat de emigratie-autoriteiten over de middelen kun nen beschikken om een einde te maken aan een toe stand, die bezig is de goede naam van de Nederlan ders in Tasmanië te schaden. £)AAR IS enkele jaren geleden ii Penguin een man aangekomen, die zich tot doel had gesteld een zekere vorm van groepsemigratie toe te pas sen. Deze man schijnt de leer van de Gereformeerde Kerk te zijn toege daan. Uit dien hoofde heeft hij een predikant laten uitkomen. Op dat mo ment zij. de poppen aan het dansen gegaan. Ik heb reeds beschreven hoe de Nederlanders in Australië, die zich niet thuis voelden in de Presbyterian Church, een Reformed Church hebben opgericht. Niemand zal dit kwalijk nemen. Integendeel. Maar terwijl een opmerking van vrijwel alle emigran ten, die ik sprak, nl. dat „je in dit land zo de ruimte hebt", door m(jn hoofd speelde, beleefde ik, dat deze predikant zijn gemeenteleden niet al leen verbiedt om op Zondag te fiet sen, maar zelfs proclameert, dat „in isolatie de kracht van de emigrant ligt". Wie mijn stukken tot nu toe heeft willen volgen, zal daaruit hebben be grepen, dat de emigrant in Australië één ding bepaald niet moet doen: zich van de Australiërs afsluiten. De Good Neighbour Council is bijvoor beeld een vereniging, die voortdurend pogingen doet emigrant en met Austra liërs in contact te brengen. Dat is naar mijn mening de enige manier om in dit land iets te vinden van wat men in Nederland achterliet niet alleen, maar van wat men nodig heeft om een goed emigrant te worden, afge zien van de zeer moeilijk te beant woorden vraag of het beter is zich te laten naturaliseren of niet. De afdeling Penguin van de Refor med Church nu is de enige, die deze pogingen bewust tegenwerkt. En dat, omdat twee mannen, die zich om welke reden dan ook leiders van een groep Nederlanders voelen, elkaar het licht in de ogen niet gunnen. Zij zijn zo verblind, dat zij spelen met het geluk van landgenoten. En met hun toekomst. Want het is nu al zo, dat Australiërs bij een sollicitatie vragen bij welke groep men behoort1 JK HEB me daarover verbaasd en ge ërgerd. Naar mijn positieve mening moet er in Penguin op korte termijn 'ets gebeuren. Het beste zou zijn als de bewuste mannen op staande voet In de vergadering van het hoofdbe stuur van de Internationale Hockey Federatie, te Parijs gehouden onder leiding van jhr L. J. Quarles van Uf- ford, president van de federatie, is, zoals gemeld, ook het Olympisch hockeytornooi van 1956 te Melbourne ter sprake gekomen. Men houdt reke ning met de deelneming van twaalf landen, namelijk Gr. Brittannië, Duits- hmd, India, Pakistan, Japan, Nieuw Zeeland, Australië, de Ver. Staten, Ar gentinië, Singapore (Maleise staten), Ueylon en Nederland. Of deze landen ook inderdaad een ploeg naar Mel bourne zullen afvaardigen zal pas later komen vast te staan. Het hoofdbestuur heeft zich voorts bezig gehouden met het grote tornooi, «at van 28 Oct. t/m 1 Nov. 1954 te Brussel wordt gehouden ter herden king van het feit. dat in 1954 viif'ig Jaar hockey zal zijn gespeeld in Bel- gie. De t'on beste ploegen van Europa (heren) zul'en er aan deelnemen. Na d-> voor'oni«e *oelating van Bur- ma tot het lidman's"hap onder voor behoud van ratificatie door het e.v. congres zijn thans 41 landen aange goten bij de FIH. verdwenen. Dan zou de rust weer keren. Ik begeef me niet in de vraag wie er gelijk heeft. Ik weet alleen, dat de Australiërs dit waanzinnige en boosaardige geharrewar niet begrijpen en nooit zullen begrijpen. En kifters heeft men aan de Noord-Westkust van Tasmanië echt niet nodig. Toen ik zo vrij was dit op een der bijeenkomsten openlijk te zeggen, ont brandde er zo ongeveer een handge meen tussen voorstanders van de een en de ander. Toen ben ik maar naar het moderne Neptune Grand Hotel gegaan, mij afvragend waarom men helemaal in Tasmanië met elkaar moet gaan bekvechten, indien daarvoor in Europa, niettegenstaande de over bevolking zoveel plaats is 1 Trouwens, je gaat in dit land de dingen toch op een afstand en dus in andere verhoudingen zien. Ik wil wel eerlijk bekennen, dat alles, waarover ik me in Nederland zo nu en dan kon opwinden hier niet ver weg ligt, maar in een andere verhouding tot me doordringt. Bovendien liggen op het zuidelijk halfrond problemen, waar mee je in Nederland wel kennismaakt, maar die je vrijwel nooit in de juiste verhoudingen kunt zien. De Austra lische kranten hebben haar eigen ma nier om zich daarmee bezig te houden. Zij gooien alle nieuws zo maar „in de pet" van de lezers, die zich er al dan niet een weg in moeten vinden. De journalistieke methode is overal de zelfde, of het nu de grote „Herald" in Melbourne, „The Mercury" in Hobart, „The Advocate" in Penguin of „The Examiner" in Launceston is. INMIDDELS gaat de film, die ik te zien krijg verder. Tasmanië ligt al weer achter me en ik denk met enige weemoed aan de schoonheid van dat eiland. Er is één dag Melbourne als overstapje naar Corowa en Albury en Sidney in New South Wales, daarna Canberra en Brisbane in Queensland. Dan is de grote finale aangebroken en kruip ik als het ware aan de onder kant van de aardbol omhoog naar de evenaar. Op dat ogenblik kan ik twee kanten uitkijken: naar het Zuiden, waar Australië ligt en naar het Noor den: Europa. Ik maak nog wel een tussenstop, maar daarover zal ik nu nog niet schrij ven. Het regende in Melbourne, toen de Convair van de Trans Australian Air ways mij op het vliegveld Essendon neerzette. Het regent trouwens bijna voortdurend in dit zonnige" Australië in de lente. Wat dat betreft heb ik mijn hoop gevestigd op Sidney en Brisbane. Maar hoop is soms wel eens ijdel. Zondagavond tegen middernacht is in de Linnaeusstraat te Amsterdam een 25-jarige, blijkens zijn optreden wel bijzonder kort aangebonden auto mobilist gearresteerd. Hij wilde vanaf de Linnaeusstraat met een bocht naar links de Transvaalstraat inrijden. Op dat moment stak een aantal voetgan gers ter plaatse de rijweg over. De chauffeur wilde tussen deze voetgan gers door de Transvaalstraat inrijden, doch eeri dezer lieden tikte op de por tierruit met de bedoeling de bestuur der er op te wijzen, dat hij een signaal had moeten geven. Dit wekte klaarblijkelijk de woede van de chauffeur op. Hij opende het portier, zette zijn bril demonstratief af en tracteerde zonder verder com mentaar de voetganger op een rechtse directe op de kaak. Een 37-jarige Amsterdammer, die zijn collega-voetganger te hulp wilde komen, moest dit duur betalen. De chauffeur was inmiddels uit zijn auto gestapt en deelde hem met twee harde slagen tegen zijn linkerslaap een knock- out toe. De man ging tegen de straat keien en bleef bewusteloos liggen. Terwijl de chauffeur gearresteerd werd door de politie, werd zijn slacht offer per ambulance naar het o.l.v.- gasthuis vervoerd. Hij kon na behan deling naar zijn woning worden te ruggebracht. De chauffeur bleef in bewaring. <2 American cigdrettes Oétvergeielijk Onveranderd 65 Ct. (Advertentie lng. Med.) [NDIEN de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding niet vóór 12 November de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Oor log, van Marine en van Binnenlandse /aken schriftelijk mededeelt, dat deze bond en de daarbij aangesloten orga nisaties zich zullen onthouden van het organiseren van Avondvierdaagse wan deltochten, zal de regering zich ge noodzaakt zien te bepalen, dat door rijksinstanties-diensten en -instellingen geen medewerking meer zal worden verleend aan enig evenement op het gebied van de wandelsport. Hiermede is de kwestie van de Vier daagse en de controverse, die reeds enige tijd bestaat tussen de Nederland se Wandelsportbond enerzijds en de Federatie van Nederlandse Wandel sportbonden anderzijds in een nieuw stadium getreden. In eerste instantie heeft de NBvLO de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen geantwoord, dat het ten aanzien van de bij de NBvLO aangesloten organi saties de gevraagde verklaring niet kan geven. Het bestuur wijst er in zijn schrijven op, dat er bij de ministers misverstand bestaat over de Avond vierdaagsen, aangezien de NBvLO nim mer Avondvierdaagsen organiseert en daaraan ook geen behoefte heeft. De bij de bond aangesloten verenigingen zijn te dien aanzien volkomen auto noom en de NBvLO acht het onmoge lijk en onbillijk van deze organisaties, die elk meer dan 90 pet. van de ge organiseerde wandelsport in haar rayon vertegenwoordigen, te verlangen dat zij haar rechten thans moeten prijs geven. Het bestuur acht het voorts onwaardig de Vierdaagse te Nijmegen tot een object van onderhandelen te maken, wat in feite door de NWB wordt gedaan. In antwoord op dit schrijven heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapp.cn mede namens zijn ambtgenoten medegedeeld, dat de re gering door het antwoord zeer teleur gesteld is, omdat de laatste poging om tot een oplossing van de onhoud bare toestand op wandelsportgebied te geraken, thans dreigt is mislukken. De minister geeft de NBvLO nog tot 12 November de tijd de verklaring alsnog in te zenden. Zoals bekend .wil de NWB afzien van de organisatie van een Vierdaagse te Apeldoorn als de bij de NBvLO aangesloten wandel kringen afzien van het organiseren van Avondvierdaagsen. Aangezien de inhoud van het ant woord aan de regering van grote in vloed is op de wandelsport in geheel Nederland, heeft het bestuur van de NBvLO zich tot elk van de zeven andere bij de federatie van Neder landse Wandelsportbonden aangesloten organisaties gewend met het verzoek haar zienswijze hierover aan het be stuur van de NBvLO kenbaar te ma ken. Ook tijdens de Zaterdag te hou den vergadering van de federatie, waarvoor alle wandelsportbonden be halve de NWB, die zich van de fede ratie afzijdig houdt, zijn uitgenodigd, zal deze aangelegenheid ter sprake komen. (Van een speciale verslaggever) TER BEVORDERING van de brandweerbelangen in de meest uitgebreide «n in de provincie Noord-Holland zullen in het komende winterseizoen lezin gen- of filmavonden worden georganiseerd. Bovengenoemd plan vormde wel het voornaamste punt van bespreking tijdens de algemene jaarvergadering van de Noordhollandse Provinciale Brandweerbond, die gisteren in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden werd. Wegens ziekte van de voorzitter, de burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer L. A. Ankum, stond de verga dering onder presidium van de heer A. W. Mul. Hoewel het streven van het bestuur om de brandweerman meer theoretische kennis bij te brengen alge meen gewaardeerd werd, waren er toch enkelen van mening, dat hierdoor het werk van de Bescherming Burgerbevolking zou worden gekruist. Het gevaar is dan niet denkbeeldig, dat de lezingen, films en cursussen weinig nut zullen afwerpen, omdat men bij beide organisaties op eenzelfde wijze wordt voorge licht. De wnd-voorzitter, de heer Mul, zag echter in de activiteit van de B.B. geen onoverkomelijk bezwaar. Hoofdzaak is, dat de gemeentebesturen en plaat selijke commandanten hun volle medewerking verlenen om een en ander te realiseren. In zijn openingswoord sprak de heet Mul over twee dingen zijn teleur stelling uit. In de eerste plaats, dat de heer Ankum, die toch altijd een zeer actief medewerker is geweest, voor lopig zijn functie als voorzitter niet zal kunnen waarnemen. In de tweede plaats, dat de opkomst voor de ver gadering ver beneden de verwachtin gen was gebleven. Mogelijk is dit een gevolg van het feit, dat uitnodigingen wel eens op het gemeentehuis blijven liggen, zonder dat ze dj commandan ten bereiken. Nadat de secretaris en penningmees ter decharge was verleend en de verga dering zich ook met de begroting 1953 accoord had verklaard, werden de he ren T. A. van der Laan (wethouder te Wormerveer) en C. J. Bouwman (bur gemeester van Beets en Oudendijk) benoemd als leden van de commissie tot het nazien van de rekening 1953. De periodiek aftredende heren L. A. Ankum (burgemeester van Koog aan de Zaan), D. Breebaart (burgemeester van Hoogwoud) en dr ir M. J. Breu- ning (brandweercommandant van Haar lemmermeer te Hoofddorp) als leden van het bestuur, werden bij acclama- toe herkozen. De heer Mul werd als afgevaardigde naar de te houden alge mene vergadering van de KNVB be noemd. gij de rondvraag informeerde de heer Nolet wat er terecht gekomen was van de besprekingen om een eigen technisch apparaat te vormen. De heer Mul kon daarover geen nadere inlich tingen verstrekken. In Den Haag ont breken de positieve richtlijnen. Er is nog geen enkel practisch resultaat be reikt, omdat er drie of vier provincies geen medewerking willen verlenen. „Het zou beter zijn, wanneer men de kleine, persoonlijke rivaliteitjes onder de tafel schopt", aldus de heer Mul De heer H. M. Honijk tenslotte wees met nadruk op de noodzaak, dat de gemeentebesturen zich terdege reken schap moeten geven van de noodzaak, dat een verordening moet worden vastgesteld, waarin regels, de organi satie en het beheer van de plaatse lijke brandweer betreffende, zijn vast gelegd. Besloten werd, dat de heren mr M. van Maanen en M. K. Fehres een concept-modelverordening van de zullen bestuderen en zonodig amen deren. Na de middag maakte het gezel schap een uitermate interessante rond gang door de kazerne van de Amster damse brandweer, waar o.m. de sein- zaal werd bezocht. WEER CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN Gisteren hebben opsporingsambtena ren van PTT, in samenwerking met de Rijkspolitie, in Vriezenveen de clan destiene zender „Amateur zonder naam" opgespoord en in beslag geno men. Deze zender werkte op de golf lengte van 210 m. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 23-jarige textiel arbeider A.B.H. wonende te Vriezen- Zondagavond laat gebeurde bij de onbewaakte overweg, welke 1 km van het station Raalte is gelegen, een ernstig auto-onge luk, doordat een auto door een trein werd gegrepen en 300 meter meegesleurd. De be stuurder werd zwaar gewond, terwijl zijn beide mede-passa giers werden gedood. Hier ziet men de zwaar gehavende wagen na het ongeval. Uit een dienstorder der Nederlandse Spoorwegen blijkt, dat de directie zich wil houden aan de bindend op gelegde loonsverhoging van 5 procent voor het gehele personeel van 23 jaar en ouder. Zij beperkt zich voorts niet tot de verplichte vijf procent, doch wil ook gebruik maken van de bij deze loonmaatregel geboden mogelijk heid door een zekere aanpassing van de jeugdlonen, een verhoging van de lonen van de geschoolden op basis van twee cent per uur, een herziening van de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklas sen, alsmede het lineair doortrekken van de tot een maximum van f 204. beperkte loonsverhoging, van Maart 1951. De resultaten van het overleg in de paritaire commissie dienen te worden afgewacht, ten einde tot in voering per 1 Januari 1954 te kunnen overgaan. Het Oostduitse verzoek aan de geal lieerden, om West-Duitsland vrij te stel len van herstelbetalingen en ook andere economische lasten te verlichten, zal ter zijde worden gelegd. De Oostduitse rege ring wordt niet erkend. (Van onze Haagse redactie) NEDERLAND heet een van de is CC1I (.UUbCjl 1-llIUUti tl u» uvuiiiö Zuidhollandse Brandweerbond nader denken. Visserijlanden, maar het merkwaardig genoeg geen visetende natie. Bij talloze Nederlandse ge zinnen komt er nooit, of nagenoeg nooit vis op tafel. Blijkens de cijfers daalt het visverbruik hier van jaar op jaar meer. Een be denkelijk verschijnsel, omdat het gevolg ervan is dat de Nederland se visserij voor de afzet van haar vangsten steeds afhankelijker wordt van het buitenland. Zo daar op dit moment nog weinig be zwaren tegen zijn, verantwoorde lijke kringen zijn erop bedacht, dat men daar in de toekomst wel eens anders over zou kunnen gaan QNS VEELBESPRO- KEN NIPO heeft na een zeer zorgvuldig op gezette enquête uitge vonden, dat bijna de helft van alle Nederlanders de vacantie dit jaar thuis heeft doorgebracht. Zes tien procent van het vol wassen publiek heeft nog helemaal geen vacantie gehad en van allen, die wél vacantie hadden, bleef 43 procent thuis, ging 26 procent bij fami lie of kennissen logeren, Ring 14 procent naar een hotel, pension of huur huisje, heeft 8 procent door Nederland gereisd en getrokken en zocht procent zjjn heil ln het buitenland. RIJ GRAAFVERRICH- TINGEN in Londen hebben arbeiders zowaar een Romeinse bikini ge vonden, welke waar schijnlijk is gedragen tus sen 70 en 85 na Christus, dus zo'n negentienhon derd jaar geleden. Het kledingstukje sluit, net als nu, aan de zijkanten met een vetersluiting. Een veter was de laatste keer bij het uittrekken kapot getrokken, in de veter aan de andere kant zit nog een fraaie strik. Men neemt aan, dat deze antieke bikini in de wil de dagen van keizer Ne ro is gedragen door een danseres, een actrice of een athlete. De Romei nen hadden destijds het grootste deel van Enge land bezet. Het frivole gewaad werd gevonden vlak bij Watling Street, een weg, welke door de Romeinen is aangelegd. TOEN DE CHARMAN TE koningin Frederi- ka van Griekenland met haar gemaal, koning Paul, onlangs voor een officieel bezoek te New- York arriveerde, werd haar een bloemendoos overhandigd, welke een reus van een rode roos bevatte en een briefje, luidende: „Aan het meisje van het vlieg tuig". Koningin Frederi- ka meent, dat deze attentie afkomstig is van een van de twee Amerikaanse soldaten, die zij tijdens de oorlog aan boord van een vlieg tuig heeft ontmoet. Zij was in die dagen van Zuid-Afrika naar Egyp te gevlogen om daar haar gemaal te ontmoe ten en op de terugreis, eenzaam en ongelukkig, had zij haar tranen niet kunnen bedwingen. Twee G. I.'s, die ook in het vliegtuig zaten, hadden toen hun best gedaan om haar wat op te vrolij ken, zonder echter te weten, wie zij was. Dat is de reden, dat men van over heidswege met name van de zijde van het Bedrijfschap voor Visserij producten alle steun verleend wordt aan een experiment, dat een jaar zal duren. Er zal diepgevroren, panklare vis in cellophaan-verpakking niet al leen in een aantal speciale viszaken, maar ook in tien representatieve krui denierswinkels verkocht worden. Het grootwinkelbedrijf van Albert Heijn N.V., dat over het hele land keus heeft uit 360 filialen om alle lagen der be volking te bereiken, heeft negen filia len aangewezen om te helpen deze jaarproef te doen slagen. Er is in deze winkels evenals in meergenoemde speciaalzaken een container ge plaatst met een „ijselijk" interieur. In bevroren toestand wordt de blanke, gefileerde vis er vers in gehouden. Teneinde voorts de verkoop op de meest effectieve wijze te stimuleren zal een specialiste in de kookkunst mej. W. C. Hart, vele jaren hoofd van de keuken van het ziekenhuis te Enk huizen, in de A.H.-winkels bak- en kookdemonstraties geven. Met het oog hierop maakte mej. Hart een studie reis naar Europa's eerste visland Noor wegen, waar de diepvries van gefi leerde vis zich in enkele jaren onder het wakend oog van de regering heeft ontwikkeld tot een gecentraliseerde export-industrie van betekenis. Alle Noorse visverwerkende bedrijven, waaronder enkele staatsbedrijven heb ben er deelgenomen in het bedrijf der Norak Frossenfisk A.B. te Oslo. De verdienste van dat nationale bedrijf is, dat het aanzienlijk heeft bijgedra gen het visverbruik in tal van lan den waaronder Amerika en Zwit serland te doen stijgen. Gebleken is, dat er twee aanwijsbare oorzaken zijn voor een verminderd verbruik. De eerste is het graten- en vellenprobleem, de tweedede vis lucht. Het diepgevroren filé-product neemt beide bezwaren weg. Verse vis ruikt namelijk niet en graten en vel len komen er niet meer in en aan voor. Zestig procent van het oorspron kelijke vislichaam ls in het fileerbe- drijf achtergebleven. Veertig procent zuiver visvlees bleef over. Juist omdat het een volkomen reuk loos artikel geworden is, was het mo gelijk voor dit experiment de krui denierswinkel in te schakelen. Overi gens heeft daarbij ook nog een andere gedachte voorgezeten. Met het kruide- niersbedrijf komen alle huisvrouwen minstens eens per week in nauw con tact En het zijn toch de huisvrouwen, die bepalen wat er op tafel zal ko men. Hebben de vissers die in hun schuitje, wel dan is het gestelde doel volkomen bereikt.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3