DEBRALIIME India wil „privé-besprekingen" van Grote Vier en Canada SCHEEPVAARTBERICHTEN Kerstpost voor de Nederlandse militairen overzee r Atatürk naar laatste rustplaats ^1 BOEKEN BULLETIN Documentaire over werk bij Ouwerkerk Ontwapening moet mogelijk zijn Groots mausoleum buiten Ankara gesticht Bovenhuis uitgebrand in Rosmalen Zone-vergadering Jehova hge tu igen I Dijken dicht, vlaggen uit Schoonfamilie had iets tegen bruidegom Pim. Pam Pom en de wonderlamp Verzending tussen 16 en 28 November Data verzending zeepost Tussen Amsterdam fdooi F. DE SINCLAIR) en Ém.Parijs Luister eens naar Radioprogramma niNsnri \«»virM!'.F,R 195S JNDIA heeft Maandag in de politieke commissie der Verenigde Naties voorgesteld, dat de vier grote mogend heden en Canada zuilen overgaan tot het houden van „privé-besprekingen" over de mogelijkheid van ontwape ning. Het voorstel is gegoten in de vorm van een amendement op de re solutie van veertien mogendheden, welke de grondslag van de lopende d-ba'ten over deze kwestie vormt. In deze ook door de drie grote Weste- li'ke landen gesteunde resolutie wordt gezegd, dat een bewapeningswedloop n et alleen verderfelijk in economisch opzicht is, maar ook een ernstig ge Vaar voor de vrede inhoudt. De aan vulling van India bevestigt verder het errstlge verlangen van de commissie, om atomische, bacteriologische, che- nvsi^e en andere wapenen voor massavernietiging uit te bannen. De Deense gedelegeerde Andersen heeft er zijn teleurstelling over uitge sproken, dat het voorstel van Chur- chill, om besprekingen van de Grote Vier op hoog niveau te houden, net? ^ANDAAG wordt de kist met het stoffelijk overschot van Moestapha Kemal Atatürk, de grondlegger van de Turkse republiek, van de tijdelijke tombe in de gewelven van een museum naar de uiteindelijke rustplaats in een marmeren mausoleum op Anit-Kabir, een heuveltop die uitzicht over Ankara biedt. De overbrenging geschiedt op de vijftiende jaardag van Atatürks dood in 1938. De bouw van het mausoleum heeft ongeveer twintig millioen gulden ge kost. Men heeft er bijna tien jaar over gedaan. Het gebouw bevat een grote hal, die met marmer en mozaïekwerk is versierd en waarin een blok marmer van veertig ton is geplaatst boven het graf. Naar deze hal leidt een brede laan. Tien torens met bas-reliëfs en beeldengroepen markeren het geheel. Deze torens zijn symbolen van vrij heid, onafhankelijkheid, belangrijke data enz. steeds niet is verwezenlijkt. Zulk een ontmoeting zou een eind kunnen ma ken aan de tegenwoordige impasse Von Balluseck, de Nederlandse ge delegeerde, wilde in de resolutie een passage doen opnemen, waarin de eco nomische ontwikkeling van de achter gebleven gebieden van grote waarde voor de vrede werd genoemd. De hulp aan deze landen mocht niet afhanke lijk zijn van het slagen van de ontwa pening. Henri Cabot Lodge, de Amerikaanse afgevaardigde verweet de Russen, dat zij wel opheffing der geallie rde mi litaire steunpunten eisen, doch geen controle op hun eigen bases in het buitenland toestaan. Hij wees het Rus sische voorstel, om de bewapening der Grote Vijf met een derde te vermin deren, als onrechtvaardig van de hand. Gistermiddag om ongeveer vier uur brak brand uit in de bovenverdieping van het alleenstaand woonhuis van de heer S., gelegen aan de Rijksweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen onder Hint ham, gemeente Rosmalen. Voorbijgan gers waarschuwden de bewoners en in allerijl werd met man en macht gewerkt om het benedenhuis leeg te halen. In het bovenhuis, dat nagenoeg geheel als slaapgelegenheid diende, kon niets gered worden. De brandweer van 's-Hertogenbosch mocht het geluk ken de benedenverdieping te behou den. De bovenverdieping brandde ge heel uit. Ook een aantal kanaries ver brandde. De oorzaak is vermoedelijk een lek in de schoorsteen. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De Jehovah-getuigen uit Amsterdam en omstreken hebben in Amsterdam haar tweede zg. zone-vergadering ge houden. Ter opening trad een zang koor van bijna honderd personen op. Daarna hield de heer Engelkamp een toespraak, waarin hij er op wees dat men zonder gewin en zonder onder scheids des persoons tot een ieder Gods koninkrijk predikt en het bewijs le vert dat men de mensen liefheeft. Christenen moeten vrucht dragen en daartoe is scholing nodig. Voor de eer ste maal is in Nederland verschenen het boek „Toegerust tot goed werk", waarin men een wetenschappelijke be schouwing vindt van Bijbelse ma nuscripten en de boeken van de Bij bel. De eerste avond werd bezocht door ruim 1400 personen. Zaterdag werd een werftocht door de stad ge houden en Zondagmiddag een open bare lezing onder de titel „Wat is uw bestemming?", die werd bijgewoond door ruim 2100 personen. Volgens spreker, de heer Engelkamp, laat het Goddelijk voornemen twee verschil lende bestemmingen toe: Leven op een nieuwe paradijsachtige aarde of dood in het graf. Degenen, die de laat ste bestemming kozen, bestempelde hij als bokken, die zich onder het bestuur stellen van de heerser dezer wereld: de duivel. Teneinde aan een ramp te ontkomen, raadde de spreker de aan wezigen aan zich onverwijld op de zijde van Gods koninkrijk te stellen door Gods woord te bestuderen en dienovereenkomstig te handelen. Een restauranthouder in Parijs wenst het zijn clientèle zo aan genaam mogelijk te maken mi heeft daarom ieder tafeltje uit zijn restaurant voorzien van een tapkraan, zodat men zich zelf naar behoefte kan inschenken! QNZE STREEKGENOOT Ewout Speelman verstaat de kunst, een leesbaar verhaal te schrijven. Hij heeft dit in het verleden reeds meer dan eens bewezen hij toont het opnieuw Jn zijn jongste schepping „De Eeu wige Drift" genaamd, welke in de Schakelserie bij de uitgeverij De Steenuil te Hoorn is verschenen. Het is een ruig verhaal geworden. Het speelt in een dorpje in de duin streek onder stropers en soortgelijk, min of meer buiten de geordende ge meenschap staand volk. De sympathie van de schrijver gaat misschien iets te nadrukkelijk uit naar die lieden. Van zijn hoofdfiguur Kees Groen maakt hij tenminste een kerel volgens het gewo ne schema „ruwe bolster-blank pit". Daarentegen komt de openbare orde er bij hem wat erg bekaaid af. Ze wordt belichaamd in de figuur van de jachtopziener Germen Jacobs Bakker, in wie zowel de ambtenaar als de or thodoxe christen gecaricaturiseerd wordt. Met deze contrastwerking be reikt hij echter een grote spanning, die nog versterkt wordt dóór het op treden van de bescheiden, onderworpen vrouw van Bakker, die voor de ruwe stroper een grote vriendschap gaat voelen; de schrijver heeft deze figuur met deernis en genegenheid getekend. Bij alle eenzijdigheid ontstond er een boeiend verhaal, dat misschien niet groot is, maar toch in opzet en uit werking wel aanvaardbaar. We heb ben het met genoegen gelezen. De Steenuil stak het in een behoor lijk gewaad. (Van onze Haagse redacteur) l-IEEL NEDERLAND heeft Vrijdag avond 6 November meegeleefd met het gigantische en tegelijk triomfante lijke werk van het dichten van het laatste stroomgat in de dijk bij Ou werkerk. We hebben de laatste diikdichting gehoord, we hebben er daarna over gelezen. Polygoon-Profilti laat ons deze arbeid thans ook zien. In een kort filmpje, getiteld „Dijken dicht, vlag gen uit!" geven de operateurs een pak kende reportage van de werkzaamhe den verduidelijkt door een schemati sche tekening. Uit de lucht en van het water af zijn de caissons gefotogra feerd, die het eerst op hun plaats ge bracht zijn. Het verslepen van de laat ste caisson is op de film vastgelegd en om nog eens goed duidelijk te maken, wat de taak is van dit enorme, mil- lioenen kilo's wegende, betonnen ge vaarte, laat het filmpje zien. met wel ke kracht het water bij vloed door het laatste dijkgat stroomt om telkens weer bezit te nemen van het ongelukkige eiland en van het zwaar geteisterde dorpje Ouwerkerk. Het filmpje toont het werk in de avond: het toont de vreugde, die zich van allen meester maakt, als het werk tot een goed einde is gebracht; de ca mera wordt gericht op de Koningin en de minister-president en op de on telbare naamlozen, die hier hun beste krachten hebben gegeven. Het filmpje eindigt, na een kijkje in vlaggend Amsterdam, met het beeid van H.M. de Koningin, terwijl zij de gevoelens van dankbaarheid van het gehele Nederlandse volk voor de radio microfoon vertolkt. „Dijken dicht, vlaggen uit!" is een korte documentaire van historische waarde. Gistermorgen is zij in Den Haag voor een aantal genodigden, on der wie Kamerleden en vooraanstaan de waterstaatsingenieurs, vertoond. Zij zal van nu af in de bioscopen gedraaid worden. In de Haagse binnenstad is het gis teren ietwat rumoerig toegegaan. Een man, die in het huwelijk wilde tre den, vond zijn aanstaande schoonfa milie tegen dit voornemen gekant. De schoonfamilie begaf zich naar de wo ning van de a.s. bruidegom, verschaf te zich toegang en werkte een rookta fel en twee crapauds door het raam naar buiten. Voorts vernielde men een aquarium waarin zich 300 liter water bevond. Het water droop door de vloer en kwam terecht op kinderwagens, die in het souterrain stonden opgesteld. De a.s. bruidegom heeft aangifte ge daan van de verwoesting in zijn wo ning aangericht. Hij schat de schade aan de kinderwagens toegebracht op een paar duizend gulden. De politie heeft de schoonfamilie meegenomen. Ml—7M 168. Toen de laatste stukken speel- goed statig het raam uitzweefden, maakte Ali een beleefde buiging en sprak; „Zoals U wenste meestfrres al les wat ik voor Pim, Pam en Pom ge- toverrrd heb, is nu weg.... naarr de maan, precies zoals U het gezegd hebt. Moet ik het andere ook wegtoverrren? Andere?" vroeg Moeder verbaasd. er dan nog meer? Heb je ook nog voor iemand anders iets getoverd „Ja zekerr mevrrrouw", sprak Ali. „U hebt destijds óók iets gewenst. „Ik"? Moeder keek Ali ongelovig aan. Daar kan ik me niets meer van herinneren. Maar evengoedweg ermee!" ver volgde Moeder radicaal. Bom! Daar vloog de deur van haar linnenkast open. Moeder hoorde het aan het ge luid en tevens de keukenkast. Vóór ze begreep wat er gebeurde, zweefde er een bus koffie 't raam uit, maar wat er achteraan vloog, was nog verbazing wekkender! Moeder's nieuwe noed! „Aha, nu begrijp ik het!" sprak Moeder. '.Dat is waar ook. Toen mevrouw Bab- belgraag bij me was, dacht ik: „Ik wou, dat ik zo'n hoed had enlaat ik eens denkenja, toen was Ali in de ka mer en plof! die toverde hem meteen op mijn hoofd. Dat moet ik mevrouw Babbelgraag vertellen, maarze zal me nooit geleven...." OPLOSSINGEN ZATERDAGSE HERSENGYMNASTIEK 1 Twaalf. 2 De gezamenlnke zwemmende die ren. die in zoet- of zeewater leven en door eigen beweging onafhan kelijk zijn van de aanwezige stro mingen. 3 Om op metalen stangen een schroefdraad te trekken. 4 De Vogelmelk, waarvan de bloem om 11 uur opengaat en zich des middags sluit. 5 Mala-fide (te kwader trouw). 6 De nationale driekleur, omgeven door witte rand óf een blauwe vlag met witte rand. 7 Voor zover mogelijk 8 Mineraalwater uit de Victoria- bron te Ems. 6 Twee partijen, die als felle tegen standers in de 13e eeuw in Fries land van zich deden spreken, 10 Zaterdags; zo'n „Zaterdags' kind. OPLOSSING ZATERDAGSE KRUISWOORDPUZZLE HORIZONTAAL; 1 kapoen, 5 tor tel. 10 som, 12 out, 13 mv„ 15 kik vors, 16 t.t., 17 mis, 19 mos, 20 enak, 21 pao. 23 mare. 24 gelag, 26 salep. 27 rebus. 29 kever, 32 rail, 34 rol, 35 part, 37 ons, 40 Le<?, 41 C.S., 42 verraad, 44 U.P., 45 oir, 46 air, 48 etmaal, 49 freule. VERTICAAL: 1 kommer. 2 p.s„ 3 ook. 4 emir, 6 oord, 7 Rus, 8 T.T., 9 letsel, 11 ovaal, 14 vin, 16 tor, 18 salaris, 19 manuaal, 21 peper, 22 parel. 24 gek, 25 Ger, 28 broche, 30 voorn.. 31 utopie, 33 Ans, 36 reu, 38 s»ra. 39 baar, 42 via, 43 die, 45 om, 47 Ru. Ter gelegenheid van het Kerstfeest bestaat er gedurende de periode van 16 tot en met 28 November gelegenheid tot het verzenden van briefpakjes tot een maximum gewicht van 500 gram naar militairen van het Nederlandse detachement in de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea en naar op varenden van Hr. Ms. fregatten „Du- bois" en „Johan Maurits van Nassau". De frankering voor deze pakjes, die per luchtpost worden verzonden, is 10 cent per 50 gram met een minimum van 50 cents. Adressering voor militairen van het Nederlandse detachement in Korea: Naam, rang, legernummer, Nederlands detachement Ver. Naties, NAPO 5100, Amsterdam-Schiphol, militair. Adressering voor opvarenden van Hr. Ms. „Dubois" en „Johan Maurits van Nassau": Naam, rang of kwaliteit, Ma rinenummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt naam van het schip) Amsterdam CS, Marine. Voorts bestaat tot 19 November ge legenheid, briefpakjes tot een maxi mum gewicht van 1 kg te verzenden naar militairen van de Koninklijke Landmacht in Suriname. Deze pakjes worden vervoerd met het ms. „Amazo- nas", dat op 24 November van Amster dam vertrekt en op 16 December te Paramaribo wordt verwacht. Adresse ring als volgt: Naam, rang, legernum mer, onderdeel, plaats van bestemming, Suriname. Tot 24 November bestaat gelegenheid briefpakjes tot een maximum gewicht van 1 kg te verzenden naar militairen van de Koninklijke Marine in de Ne derlandse Antillen, aan boord van al daar gestationneerde schepen en aan boord van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", welk schip de thuisvaart uit de Koreaanse wateren via de Neder landse Antillen maakt. Deze post wordt vervoerd met het ms. „Willemstad", dat 26 November uit Amsterdam ver trekt en op 12 December te Willemstad wordt verwacht. Adressering als volgt: Naam, rang, Marinenummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt de naam van het schip) Neder landse Antillen, of, indien geadresseerde op een wal- inrichting is geplaatst: Naam, rang, Marinenummer, adres, plaats van be stemming, eiland, Nederlandse Antil len. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: u Indonesië en Ned. Nw. Guinea: ms Oranje (18 Nov.); Ned. Antillen: ms Flottbek (18 Nov.); Suriname: ms Ama zones (21 Nov.); Zuid-Afrika: ms Ja- gersfonteijn (17 Nov.); Canada: ms Prins Willem van Oranje (19 Nov.); Zuid-Amerika: ss Delfland (16 Nov.); Brazilië: ms Santa Catharina (14 Nov.); Australië: via Engeland (14 Nov.) Nieuw-Zeeland; via Engeland (14 Nov.) Inlichtingen over de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Abbekerk, pass. 9-11 Minikoy naar Aden Albireo, 8-11 van Puerto Alegre naar Buenos Aires Alcyone, 9-11 van Ant werpen te R'dam Alhena, 9-11 van Hamburg te Antwerpen Almkerk, 7-11 van Colombo naar Fremantle Amor, 8-11 van Oran naar Malta Amstelland, 7-11 van A'dam naar Zuid-Amerika Arcndsdijk, 7-11 van Norfolk te New York Ariadne, 8-11 van Cavalla naar Patras Alamak, 9-11 van R'dam te Hamburg Alcyone, 8-11 van Antwer pen naar R'dam Altoth, 8-11 van Ant werpen te R'dam Alnati, 9-11 te Vito- ria. Appingedijk, 9-11 te Havana ver wacht Bonaire, 8-11 240 mijl west zuidwest van Madeira naar Barbados Boschfontein, 8-11 van Suez naar Port Said Baarn, 8-11 van A'dam naar Curagao Bantam, 7-11 van Suez naar Perzische Golf Billiton, 10-11 te Pe- nang verwacht Blitar, 8-11 van Ant werpen naar R'dam Caltex Delft, 9-11 van Sidon te R'dam Eendracht, 7-11 15 uur Finisterre gepass. naar Gibraltar Eemiand, 8-11 van Hamburg te A' dam Esso Den Haag, 10-11 van Ant werpen te Sidon verwacht Groote Beer, 8-11 van New York te R'dam Groote Kerk, pass. 8-11 Ouessant naar Ant werpen Hector, pass. 8-11 Gibraltar naar R'dam Heemskerk, 8-U van Te- neriffe naar Antwerpen Hathor, 9-11 van Cavalla naar Thessaloniki Helder, 7-11 van A'dam naar San Juan Heli con, 8-11 van Antwerpen te A'dam Hersllla, 7-11 van A'dam naar Hamburg Hoogkerk, 8-U van Aarhus te A'dam Karimata, 9-11 op proeftocht Colombo Kieldrecht, pass. 9-11 Gibraltar naar Ge nua Kedoe, pass. 8-U Sabang naar Be- lawan Leuvekerk, 8-11 van Port Said naar Genua Linge, 8-U van Tabou naar Dakar Lemsterkerk, pass. 8-U Djeddah naar Suez Leopoldskerk, 8-U van Ras Tanura naar Khoralami Lin- dekerk, 8-11 van Kuwait naar Khor- ramshar Liseta, 8-11 van Telokanson naar Singapore Maas, 9-11 van Malta te Piraeus Maasdam, 8-U van Le Havre naar R'dam Maasland, 9-11 te Montevideo verwacht Macuba, pass. 8-U Kaap St Vincent naar Stanlow Manoeran, 7-11 van Port Said te A'dam Mariekerk, pass. 9-11 Ouessant naar Oost-Afrika via Marseille Meliskcrk, 8-U van Hongkong naar Manilla Mod- jokerto, 9-11 3 uur van Brake naar Ham burg Muiderkerk, 8-U van Huil te Hamburg Nlgerstroom, pass. 8-U Oues sant naar Dakar Oranjefontein, 9-11 le Kaapstad Papendrecht, 8-U te Gefle van Stockholm Rondo, 8-11 van Bone naar Genua Rijndam, 9-11 van New York te Curagao (cruise) Rijnland, pass. 8-U Fernando Noronha naar Rio de Janeiro Roepat, 7-11 van Londen te A'dam Sommelsdijk, 7-11 van Bela- wan te Singapore Stentor, 9-11 van A'dam te Antwerpen Stad Rotterdam, pass. 8-11 Shetland Eil. naar Newport A'on Tegelberg, 8-U van Santos naar Buenos Aires Tibia, pass. 8-U Lissa bon naar Tripoli Titus, 8-U van Lat- takia naar Mersin (Turkije) Tomini, 8-11 Kaap de Gata gepass. naar Port Said Triton, 8-11 van Philadelphia naar Punta Cardon Tiba, 7-11 van Bahia Blanca naar R'dam Tomori, pass. 7-11 7 uur Guardafui naar Belawan Tosari, verm. 9-11 van Madras naar Indonesië Veendam, 8-U 120 mijl zuid-zuidwest van Kaap Race naar New York Water man, 9-11 van Bremerhaven te Quebec Westland, 9-11 van Rio de Janiero te Bahia Wonogirl, verm. 9-11 n.m. van Bremen naar Antwerpen Zaan, 7-11 van Sundsvall te A'dam Zeeland (KRL), 7-11 14.40 uur van R'dam naar Indonesië. In de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh zijn Maandagochtend de laatste mi litaire bevoegdheden door de Franse autoriteiten aan de Cambodjaanse over gedragen. (Advertentie Ing. Med.) 24) De McCullens, dat bleek wel uit alles, hadden veel geld en hij behoorde dan ook zeker wel tot de leden van de G.B.A. waar Victor wel van sprak, die het genootschap financieel krachtig steunden en het werken mogelijk maak ten, want het was ten slotte wel een humanitaire onderneming met een groots doel, maar baten kon het uiter aard niet opleveren: die werden er trouwens ook niet van verwacht! Na afloop der voorstelling troffen ze dadelijk Mc Cullen, die met zijn wa gen voor de Opera stond en ze brach ten Marta naar haar hotel, waar ze hartelijk afscheid namen, de dames el kaar kusten met veel beloften en ver wachtingen van een spoedig weerzien. Nu was Marta dan weer op haar ho telkamer en ze had weer echt plezier in haar leven. Die ellendige dood van Victor was zo'n schok geweest, maar nu zagen een heleboel dingen er toch weer veel aan nemelijker en interessanter uit. Die eer ste keer in Parijs, toen had ze een ge voel van teleurstelling gekregen; het hotel was toen ook heel goed geweest, maar de drie mannen met wie ze te doen had gehad, waren zulke eigenaar dige types; Romeil was er nog de beste van geweest maar het was toen ook zo bij allerlei onbeduidende en niets ter zake doende praatjes en gesprekjes ge bleven, net of ze aldoor bang waren om te veel te zeggen! Zeker ze had toen die Instructie meegekregen en wat belangrijker was de belofte, dat ze weldra zou worden belast met koe riersdiensten. een belofte, welke ze dan nu ook hadden gehouden! Het was allemaal zo anders, ze be greep ook wel dat Romeil en zijn vrien den maar een onderschikte rol speel den en dat alles draaide om de bezie lende leiding van Mc Cullen. Dit, wat ze nu doormaakte, dat was pas echt de sfeer, welke ze zich in dienst van de G.B.A. had voorgesteld, en waarin het ook zo animerend was om te moeten handelen en meewerken. Het liep naar enen zag ze op haar horloge; veel slaap had ze eigenlijk niet; de muziek uit Aïda, vooral die prachtige triomfmars, klonk haar nog steeds in de oren. Morgenochtend ging haar vliegtuig pas om half elf van Le Bourget, dus ze hoefde niet vroeg op te staan ook. Lastig dat ze haar suitcase niet had, nu kon ze niet gaan pakken. Enfin, al les wat ze van zichzelf had meegebracht lag netjes in de kast met de witte ge haakte boordrandjes en behalve dat en haar toiletartikelen had ze niets bij zich en dat was in een ogenblik ingepakt, als ze de suitcase terug had. /.e geeuwde even en dat maande haar dat ze dan nu toch maar naar bed moest gaan. Ze haakte juist haar japon los, toen ze enig gerucht hoorde op het portaal en een volgend ogenblik werd er vrij krachtig op de deur getikt. Romeil misschien nog met de suitca se, dacht ze even, doch toen ze naar de deur ging en die op een kier open de zag ze het gezicht van de Chef de Réception en bij hem stonden drie man nen, n wie er twee in uniform wa ren. „C'eo de la part de la police, mada me. On peut entrer?" Dat zei niet de Chef de Réception, maar de vreemde man, die geen uni form droeg en blijkbaar, dat begreep Mar onmiddellijk een inspecteur was van de Vreemdelingendienst of zo iets en die man duwde meteen de deur al ,::n, en stapte, gevolgd door een agent en de schoorvoetende Chef de Réception, naar binnen. „Ah mademoiselle, ne vous Inquiétez pas. ce n'est qu'un formalite de ces mes sieurs". zei de laatste. „Met al die vreemdelingen in de stad en dan de in ternationale toestanden, U begrijpt.." „Assez assez", onderbrak hem de In specteur op ongeduldige toon en dan tot Marta, die hij zonder enige terug houding van boven tot onder monster de: „Votre passeport et vos bagages, s'i! vous plait!". Marta opende haar tasje, reikte hem haar paspoort; hij bekeek het nauw keurig, vergeleek ook aandachtig het pas-portretje met Marta's gezicht, maakte dan enige aantekeningen in een notitieboekje. Middelerwijl was de agent, die mee in de kamer was gekomen, nu naar de badkamer gegaan. „Vos bagages", zei de Inspecteur, die Marta nu de pas teruggaf. „Mes bagages? Je n'en ai point". en Marta legde hem uit. dat ze maar voor één dag in Parijs was en dat ze al haar benodigdheden in een pakje had mee genomen, wat veel gemakkelijker was dan een valies of een koffer. De Inspecteur keek haar even strak aan met "en gezicht, waaruit duidelijk bleek dat hij moeite had om het te ge loven. Doch hij moest er ten slotte wel in berusten en hij ging er nu toe over om de kast, waarin Marta's kleren la gen, van onder tot boven te onderzoe ken. De agent kwam terug uit de bad kamer en zei kortweg, toen de Inspec teur hem vragend aankeek: „Rien" en hij schudde het hoofd. Toen begonnen de Inspecteur en de agent het bed af te halen, waarbij de Chef de Réception, zij het hoofdschud dend, ook nog een handje hielp; de kus sens werden betast, de matras, er werd ook onder het bed gekeken, de wan den van de kamer werden beklopt. En tenslotte trad de Inspecteur óp Marta toe, streek met zijn handen aandachtig langs haar heupen, haar borst, haar rug. heel nauwkeurig, maar ook heel kies. Toen scheen hij tevreden te zijn. „Pardon p0Ur le dérangement. Vous comprenez c'est mon devoir!" „Si, si, il n'y a pas de quoi", ant woordde Marta, verlucht dat het was afgelopen. Hij liet zijn oog nog even door de kamer gaan, vestigde zijn blik een fltu? ,°P Marta'9 tasje en Marta voelde plots heur hart in haar keel kloppen, want in dat tasje zat het sleu teltje van de suitcase, welke niet op slot was, toen Mc Cullen hem meenam en als hij dat sleutelje zag en zou vra gen waar dat van was.... Maar hij wendde zich al om, mom pelde iets van een afscheidsgroet en dan ineens waren ze allemaal weg. de Chef de Réception incluis! (Wordt vervolgd.) JEUGDCONCERT. De harpiste Rosa Spier voert enkele eenvou dige werkjes voor haar instru ment uit en licht deze toe. Een ervan, de impressies voor harp bij Saul en David is van haar hand. Als kennismaking met de mogelijkheden en moeilijkheden van dit nobele instrument is dit concert van waarde. Woensdag 16.30 over Hilversum II, 298 m.) ENOCH ARDEN KWAM TERUG, een radiovertelling van Bert Ja- pin, voor de microfoon gebracht door Louis de Bree, Peronne Ho- sang, John de Freese, Bert Dijk stra en enige anderen. (Woens dag 21.15 over dezelfde zender). DE DOCHTER VAN MADAME ANGOT, opera-comique van Char les Lecocq. Een opera-comique is van oorsprong geen komische opera, maar een zangspel met gesproken dialogen. Wat niet wegneemt, dat de inhoud door gaans niet aan de tragische kant is. In dit geval is het een zeer ge zellig, vlot werk met prettige, in het gehoor liggende melodieën. (Dinsdag 20.15 over dezelfde zen der). WOENSDAG II NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m.l 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 830 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9-30 Voor de vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „De zee roept", hoorspel. 12 00 Gram. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12 33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13 00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Ge- var. muziek. 13.40 Gram. 15.00 Kamer orkest. 15.45 Geestelijke liederen. 1600 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgel spel. 18.00 Militaire reportage. 18 20 Lichte muziek. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven". 18.45 Strijkorkest en sol. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant- 20.20 Radio Philh. Orkest., groot koor en sol. 21.40 „Ethiopië, armelijk keizerrijk", klankbeeld. 22 20 Gram. 22.25 Sopraan, tenor en piano. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m-: 700 VARA, 10.00 VPRO. 1020 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7 30 Gram. 8 00 Nieuws- 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor oe vrouw. 9.10 Gram. 10 00 Schoolradio. 10 20 Voor de huisvrouw, 11.00 Gram- 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tulnbouw- mededeiingen 12.33 Voor het platteland. 12 38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13-18 Accordeonorkest- 13.45 „De weg omhoog", causerie. 14 Voor de Jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16 30 Jeugdconcert. 17.15 Dansmuziek. I750 Regeringsuitzending; Prof. Dr. G. Stuive ling: „Nederlandse letteren in de we reld". 18.00 Nieuws en commentaar. Actualiteiten. 18 30 Lichte muziek, I900 Voor de kinderen. 19.10 „De praktijk van de leer der zuilen historisch chr'st® getoetst", causerie. 19 25 Vara-varia. I9-3U Voor de Jeugd. 20.00 Nieuws. 20 05 P»r" lementair overzicht 20.15 „La Fille de Madame Angot", opera. 21.15 „Enoch Ar den kwam terug", hoorspel. 22 15 Strijk kwartet. 22.45 „Maïs", causerie 23_"u Nieuws. 23.15 Sociallstkch nieuws 'n E'* peranto. 23.20—24.00 Gram.muziek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4