Vroede vrouwen oefenen een beroep uit dat zo oud is als de wereld Ideale taille van Dior alleen met hongeren te bereiken Grasse: tovertuin der geuren Ook in de huidige maatschappij zeer belangrijke taak Chiffon steeds meer op de voorgrond Franse parfums worden geboren uit zon, mist, stoom en vet Schenkkurk voor kren ten wegers Reeds in zeventiende eeuw vaardigden stedelijke overheden ordonnantiën uit tegen ingeslopen misbruiken Nederland bezit thans drie opleidingsscholen Binnenhalen van oogst onderworpen aan strenge regels Werk voor 20.000 mensen J1NSDAG 10 NOVEMBER 1953 \)E BELANGRIJKSTE levensverrichting, de ge boorte, die bij de dieren vrijwel steeds in afzonde ring plaats vindt, is bij de mens vanaf de oudste tijden er een geweest, waarbij vrouwen hulp verleen den. Was deze hulp oorspronkelijk een incidentele, gegeven door buurvrouwen of familieleden, reeds zeer vroeg werd zij het monopolie van wijze (vroede) vrouwen, die voor hun assistentie werden beloond. Bij het doorkijken van oude prenten, op de kraam betrekking hebbende, valt ons dan ook direct op, dat daarop meestal alleen maar vrouwen afgebeeld zijn. Hoogstens is er één man aanwezig in de vorm van de nieuwbakken vader, maar verder zijn het de vroed vrouw, de baker, vrouwelijke familieleden en niet te vergeten de moeder, die het beeld vullen. Vroedvrouw en baker zijn begrippen, welke wij niet moeten verwarren, want, in tegenstelling tot de veel voorkomende mening, hielp de baker alleen bij de verzorging tijdens en na de bevalling, dus wat thans onze kraamverpleegsters doen, terwijl voor de ver lossing zelf de vroedvrouw gehaald werd. Zo was ten- minste het voorschrift, hoewel de bakers bij wijze van bijverdienste of bij gebrek aan een vroedvrouw op een klein dorp de verlossing dikwijls zelf ook deden maar Kraamkamer in Zwitserland, naar een houtsnede uit de - werken van Jacob Rueff, een Zwitserse arts uit de 16e eeuw. Up bijna alle oude prenten van kraamkamers komt een vrouw voor, die het kind wast; dikwijls heeft zij een voet in het water om de temperatuur te bepalen. De menselijke voet is een veel gevoeliger thermometer dan de hand. "70ALS DIT vaak is gegaan bij het voortschrijden der maatschappe lijke ontwikkeling, gepaard aan de groei van de steden, in de eenvou dige en eerlijke instelling, welke de vroedvrouw was slopen van liever lede de meest funeste misbruiken binnen. Deze dames kregen, op een enkele uitzondering na, bijzonder vreemde begrippen over plichtsgevoel en humaniteit. Zo lieten zij, als dat zo uitkwam, een moeilijk geval on der een of ander voorwendsel in de steek, omdat het hun reputatie scha den zou wanneer b.v. de kraamvrouw overleed, en in oude boeken over dit onderwerp vinden wij zelfs meer malen gevallen vermeld, dat een vroedvrouw in kennelijke staat aan het kraambed verscheen of door het roeren van haar boosaardige tong de kraamvrouw in staat van grote nervositeit bracht. Om dergelijke toestanden tegen te gaan vaardigden reeds in de 17e eeuw vele steden der republiek reglementen uit. Met name In Dordrecht was reeds voor 1650 iemand belast met het examen afnemen der „aankomende chirurgijns, pestmeesters en vroed vrouwen". En niet alleen moesten deze laatsten voldoende kennis van hun beroep hebben, ook moreel moesten zij op een behoorlijk peil staan. Zo werd voorgeschreven, dat de analphabeten plaats zouden ma ken voor vrouwen, die niet alleen lezen, maar ook schrijven konden en het werd verboden zich „gedu rende of na de verlossing te bedrin ken, weg te lopen van een vrouw, wanneer men er geen raad mee wist en meende door haar de reeds ver kregen reputatie te kunnen verspe len, rijk boven arm te trekken of om consulten te weigeren", IN EEN reglement van de stad Am- 1 sterdam, n.1. „Reglement ofte or donnantie Voor de Professor Ana tomie, waar na hy hem zal hebben te reguleren, omtrent het instrueren van de Vroedvrouwen hier ter Ste de; als meede waar na dezelve Vroedvrouwen haar, omtrent haar Ampt en Bedieninge, zullen hebben te gedragen", opgemaakt in 1703, vinden wy o.a. „Men sal niet admitteren tot het Vroedvrouws-ampt personen die te grove en te dikke handen ofte te korte vingeren hebben: En sullen de reeds aangenomen wel hebben te letten dat de Nagels altoos kort van de Vingeren zyn gesneden...." waaruit blijkt, hoe uitgebreid de voorschriften waren. Toch nog niet uit gebreid genoeg blijkbaar, want de vroede vrouwen zagen nog kans ze op allerlei manieren te ontduiken, vooral wat het aannemen en inschakelen van leerlingen betrof. Daarom hebben de Heren Burgemeestaren verschillende amendementen op de eerste reglemen ten moeten maken, zo in 1786: Iedere Leervrouw zal haare leerling vlytig ter lesse zenden moeten en be- hoorlyk onderrigten; van 't begin der leerjaaren zo dikwerf mogelyk is by baarende Vrouwen mede neemen van t.Vd tot tyd althans na de eerste twee jaaren Verlossingen in haare tegen woordigheid laaten doen maar nooit dezelve alleen of in haare plaats zen den mogen of als dan aanspraakelyk zijn voor de gevolgen en daar door haar Vroedvrouwschap verbeuren en haar Bordje voor altoos moeten intrek ken. Indien de leerling echter voor den verscheenen leertijd de vereischte zes tien Verlossingen mocht gedaan hebben /zal de Leervrouw zulks aan het Colle gium Obstreticum aangeeven en als dan naar bevinding van omstandig heden aan den leerling kunnen wor den toegestaan haare Leervrouw in de laatste twee ja aren in 't beroep te adsis- teeren; edoch zy gene Verlossing doen mogen voor dezelve dan waar zy door de Leervrouw zelve in haar plaats ge zonden wordt en dus niet voor eigen reekeningblyvende geduurende den leertyd alles ter verantwoording van de Leervrouw en de leerling onder worpen aan de daarop gestelde boeten en verbeuring". DE OPLEIDING der vroedvrouwen bestond dus uit het volgen van door doctoren gegeven lessen, hoe veel vermeldt de historie niet, en een leerlingschap van zes jaar bij een gevestigde vroedvrouw, waar zij door het bijwonen van en meehelpen aan bevallingen de nodige praktijk opdeden. De vroedvrouwen mochten niet meer dan één leerling tegelijkertijd aannemen, tenzij déze haar eigen of aangetrouwde dochters waren. Opmerkelijk is het, dat een regle ment van 1786 wat humaner is t.o.v. de ongehuwde kraamvrouwen dan vroegere. Mochten volgens de oude bepalingen de vroedvrouwen deze arme vrouwen niet helpen tenzij deze de naam van de vader opga ven, met welke wetenschap gewa pend de vroedvrouwen dan aangifte moesten doen bij de overheid, na 1786 mogen zij moeder en kind niet meer in gevaar brengen door hulp te weigeren. Al deze regelingen zijn natuurlijk niet zonder strijd tot stand gekomen: Een strijd welke niet te scheiden is van de brandende kwestie der mannelijke kraamhulp. Het voort schrijden der medische wetenschap in de zeventiende, achttiende en ne gentiende eeuw en het voor man nen gemonopoliseerde doktersambt, brachten noodzakelijkerwijs mee, dat de man zich op het geheiligde ter rein der vroedvrouw ging begeven. Overal in Europa bestreden voor- en tegenstanders van de „mannelijke vroedvrouw" elkaar in pamfletten. Hierbij kwamen ook verscheidene leken in het geweer, die het doen van een normale verlossing door een arts en vooral de periodieke voor onderzoeken als een inbreuk op de goede zeden beschouwden en heftig daartegen tekeer gingen. Heel wat van deze geschriften zijn bewaard gebleven en zij munten over het al gemeen nu niet bepaald uit door fijnheid van gedachte en bloemrijke taal. (Aflvertentie ing. Meel.) WONDERLIJK genoeg is de mode zich door artsen te laten bijstaan niet in adellijke of hof-krinken be gonnen, doch in de middenstand der burgerij, terwijl de armere burgers zich de hulp van een arts niet kon den veroorloven en op de vroed vrouwen aangewezen bleven. Deze ontwikkeling heeft er toe bijgedra gen dat, helaas ook thans nog, ten onrechte het beroep en de kundig heden van de vroedvrouw in brede kring niet bijzonder hoog aange schreven staan. Toch ligt de zaak in onze maat schappij heel anders. De sociale voor zieningen maken het voor iedere zwangere vrouw mogelijk door mid del van de ziekenfondsen de nodige hulp en aanwijzingen te krijgen, zo nodig behandeling door een specia list of opneming in een ziekenhuis. Natuurlijk is het niet mogelijk iede re bevalling in een ziekenhuis te doen plaats vinden, en dit is ook niet nodig. Niet alleen omdat de ca paciteit van onze ziekenhuizen daar bij lange na niet op berekend is, maar ook omdat het voor het ge zin vaak goed is wanneer de moeder thuis blijft. Het gevoel van saam horigheid kan er door versterkt wor den, wanneer deze belangrijke ge beurtenis door alle gezinsleden, al naar hun leeftijd, in meerdere of mindere mate meebeleefd wordt. Zouden de artsen met hun vaak over-drukke praktijken Iedere a.s. moeder regelmatig met bijzondere aandacht moeten onderzoeken, dan zouden velen hun werk niet meer aan kunnen. Hier is dan ook een be langrijk terrein voor de vroedvrouw, die, daar bij haar opleiding volle dig op voorbereid, een groot gedeel te van deze werkzaamheden kan overnemen. Constateert zij afwij kingen, dan volgt onmiddellijk een verwijzing naar de arts. VOOR DIT prachtige beroep, dat aan zijn beoefenaren dezelfde hoge eisen stelt als dat van medi cus, d.w.z. verantwoordelijkheidsbe sef, nauwgezetheid en het kunnen wegcijferen van eigen persoon ten behoeve van de patiënt, bestaan in ons land op het ogenblik drie spe ciale scholen. Deze drie Kweekscho len voor Vroedvrouwen (te'Rotter dam, Amsterdam en Heerlen), zijn Rijks of semi-Rijks, doch de hier onder genoemde bepalingen gelden voor alie drie. De adspirant-vroed- vrouw is gedurende de drie jaar, welke de opleiding duurt, er intern en moet als tegemoetkoming in de kosten van onderhoud en opleiding een bedrag van 200.per jaar be talen. Voor zij echter op de school van haar keuze kan worden toege laten, moet zy zich onderwerpen aan een toelatingsexamen (mondeling en schriftelijk). Dit is een vergelijkend examen, gezien het feit, dat een groot aantal candidaten zich jaar lijks aanmeldt. Voor dit toelatingsexamen worden geen diploma's vereist, zodat het ook voor haar, die alleen L.O. hebben gevolgd, mogelijk is na gebleken ge schiktheid de opleiding te volgen, al zal men zich in vrijwel alle geval len, ook als sinds de schooljaren al weer enige tijd verstreken is, op de eisen van het toelatingsexamen moe ten voorbereiden. Het examen wordt afgenomen door een commissie, welke ieder jaar daartoe door de Minister van Sociale Zaken wordt benoemd. Deze com missie vormt zich tijdens het examen tevens een oordeel over de geschikt heid van de candidate voor het vak van vroedvrouw. TIET BEHOEFT nauwelijks betoog, 'I dat de candidaten geneeskundig onderzocht worden, waarbij wordt opgemerkt, dat zij, die reeds gekuurd hebben voor t.b.c., slechts een zeer geringe kans op goedkeuring heb ben. Voor ziekenverpleegsters, in het bezit van diploma A, is het mogelijk het diploma voor vroedvrouw in 2 jaar te verwerven. Zij moeten ech ter ook het vergelijkende examen doen en hetzelfde schoolgeld beta len als de niet-verpleegsters. De deelneming aan het toelatings examen en daardoor ook aan de opleiding is aan bepaalde leeftijds grenzen gebonden. De candidaten mogen niet jonger zijn dan 19 jaar en de leeftijd van 26 jaar nog niet bereikt hebben. Aan iemand boven de 26, doch onder de 34 jaar kan de Minister van Sociale Zaken spe ciale toestemming tot deelneming aan het examen geven. Ook is dit het geval met de leeftijd van 19 jaar. welke echter in ieder geval bereikt moet zijn op 1 September van het jaar, waarin het examen wordt afge nomen. Al deze leerlingen krijgen op de vroedvrouwenscholen naast de regel matige theoretische lessen ook prac- tische ervaring, daar zij assisteren bij de bevallingen in de aan de scho len verbonden klinieken. Wanneer zij eenmaal afgestudeerd zijn werken zy geheel zelfstandig. Wel brengen zij van iedere verlossing verslag uit aan de Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Dat velen in de vroedvrouw, of liever gezegd, in de verloskundige nog steeds een soort „baker met ny lonkousen" zien, steekt de beoefe- naarsters van dit oude en bij uit stek vrouwelijke beroep vaak. Zij voelen zich terecht tekort gedaan in hun kwaliteit van goed opgeleide, capabele mensen, die in de huidige maatschappij node gemist zouden kunnen worden. JJct ideaal van Dior, de vrouw van de toekomst uit wande len te zien gaan met een taille van 47(!) cm., zal wel nimmer gerealiseerd worden, wil men niet een soort hongerstaking vol gen om dit doel te bereiken. Naar het rijk der fantasie willen wij het zeker voor de Hollandse vrouw verwijzen, indachtig de modeshow, tijdens welke „ge zellige" thé-complets geserveerd worden, met practisch niets an ders dan zoetigheid. Neen, 47 cm. zal heus wel vertweevoudigd worden, iets wat wij aardiger vinden, dan Diors beste manne quin, die inderdaad over minder dan een halve meter omvang schijnt te beschikken. Maar troost U, wat dit jaar gedecre teerd wordt, is volgend jaar weer uit den boze. Waarmee we maar willen zeggen, dat, wilt U de on- kosten-nota t.o.v. uw garderobe niet aan schommelingen onder- (Van een bijzondere correspondent). VOOR DE vele reizigers, die in hun vacantie de Franse Rivièra bezoeken, staat meestal ook een uitstapje naar Grasse, nabij Cannes en aan de voet van de Zee-Alpen gelegen, op het programma. De stad, die omgeven is door een zee van bloemen en bloesems, is de geboortegrond van het Franse parfum. Van de vroege lente tot in de herfst bloeit het ononder broken op de brede terrassen, die zich als een bont, van maand tot maand van kleur veranderend sprookjestapijt over de Zuidelijke hellingen van de Mont Rocavignon uitstrekken en de stad met haar 20.000 inwoners in een damp van geuren hullen, die uit de vele millioenen rozen, violen, anjers, jasmijn- en lavendelbloesems stroomt. IN GRASSE leeft de hele bevolking- van de in komsten, die de geuren opbrengen: de jonge don- kergelokte meisjes, die de bloesems plukken, de in witte jassen gehulde ar beiders in de laboratoria en fabriekshallen, de be dienden in de kantoren, de gcurspecialisten, die met hun scherpe reukzin honderden geuren van el kaar kunnen onderschei den de vele parfumerieën en natuurlijk het •vreem delingenverkeer. In de fa brieken worden dè par fums gemaakt, die onder de naam Coty, d'Orsay, Soir de Paris, Óhypre, Ha- bamta en Chanel over de hele wereld bekend zijn. De rykdom van deze kleine, voor de Franse export zo belangrijke stad is te danken aan de zil vergrijze, nevelige mist van de Middellandse Zee, die de door donkere olij- venbosjes omzoomde berg hellingen tot laat in de ochtend omhult, en aan de brandende gloed van de warme zon van de Riviè- ra-hemel. De mist verhin dert, dat de etherische oliën in de bloesems zo lang blootgesteld worden aan de verschroeiende zon nestralen, dat ze erdoor opgezogen zouden worden en de zon bevordert met tropische intensiteit de groei en bloei van de bontgekleurde bloemen, de rozen en de weelderig bloeiende jasmijn- en la vendelstruiken. Het binnenhalen van de bloemenoogst is onder worpen aan vele streng ge heiligde regels. De rozen bijvoorbeeld moeten ge sneden worden, zodra ze de kelken openvouwen, terwijl de anjers pas ge plukt mogen worden, na dat ze drie uur lang door de warme zon bestraald zijn. Want pas dan ont plooien ze haar sterkste geur. VAN DE bloem tot het flesje parfum is een lange en gecompliceerde weg. Het onttrekken van de geconcentreerde bloe- menolie, die voor de be reiding van het parfum nodig is, geschiedt op twee manieren. Bij de eer ste methode worden de bloesems in een ongeveer drie meter hoog, onder stoom gehouden Koperen vat geworpen, waarbij de door condensatie verkre gen olie door een speciaal draineringssysteem van het water wordt gescheiden, totdat aan het einde van het proces de olie als een dun, welriekend straaltje in grote doorzichtige kol ven druppelt. Bij de tweede methode, de zogenaamde „défleu- rage", worden de bloesems met de kelk naar boven, in een op een glazen plaat aangebrachte vetlaag van een halve centimeter dik te meestal een meng sel van talk en varkens vet gestoken en op deze wijze wordt in de loop van enkele uren het bloesemextract door ab sorptie onttrokken. Daar bij worden verschillende glazen platen op elkaar gelegd. Als het vet de geu rende stoffen heeft opge nomen, worden deze er hij het volgende proces door alcohol weer aan onttrok ken. NADAT de zo verkregen essences door destilla tie gereinigd zijn, begint volgens oude beproefde recepten de eigenlijke par fumbereiding, waarbij de uiterst gevoelige neuzen van de reeds genoemde geurspecia'isten een grote rol spelen. Om bij de te bereiden parfums de nuancering te verkrijgen, die de mode verlangt, worden de zui vere bloemenessences met verschillende grondstoffen gemengd. Bij voorbeeld kamfer-, peper-, hars-, amber- of muskusextrac ten. Onwaarschijnlijk groot is de hoeveelheid bloe sems, die jaarlijks in Grasse bewerkt worden. Alleen al ongeveer zeven millioen rozen worden er ieder jaar van de rozen struiken gesneden. Eén enkele parfumfabrikanl gebruikt behalve de ande re bloesems in een sei zoen ongeveer 70.000 kilo gram rozenbladeren, 16.000 kg jasmijnbloesems en 10.000 kg viooltjes. De Fransen noemen Grasse een „tovertuin der geuren" een mooiere naam zou men er beslist niet voor hebben kunnen vinden. Van de uitgestrek te terrassen op de Franse Zee-Alpen tot in de ver ste uithoek van de wereld dringt de faam van het Franse parfum door, dat de harten van vrouwen steeds weer betovert. hevig doen zijn, men zowel dit, als volgend jaardezelfde le venswijze kan volgen. ENGELAND echter gaat zich enigs zins „roeren" over de lijn van de dames. Immers, daar kwam de zg. „champagne-lijn" uit de bus. Men is hiertoe besloten, om de vrouw nu eens aan iets prettigs te doen denken, als zij deze lijn volgt. De champagnefles, welke inspireerde, wordt gedemonstreerd in smalle schouders, met even hieronder een weinig ruimte. Soms zelfs zeer veel ruimte, welke niet altijd wordt aan gebracht in de mouwen, doch ook rond de borst of over de rug! De taille wordt natuurlijk geac centueerd, evenals de heupen, maar tevens vinden we rokken, die platte of stolpplooien hebben. Dit wil nu niet zeggen, dat smalle rokken zo maar afgedankt zijn, integendeel, vele modellen in dit genre vinden nog steeds hun weg naar de koop sters. Deze smalle rokken krijgen zo nu en dan wat ruimte onder de knie door middel van apart ingezet te, al dan niet uitspringende plooi en of plissées. De rokken zijn Engeland doet beslist niet mee aan verkorten door enkele ontwerpers iets verlengd, naar voorbeeld van hun Italiaanse collega's. PHIFFON voor het geklede genre G komt steeds meer op de voor grond. Wij zagen reeds eerder de blouse met driekwart mouw, welke van boven wijd, naar onder strak gesloten rond de pols eindigt. Wil men echter een japon in zijn geheel in chiffon zien uitgevoerd, dan diene men wel te bedenken, dat, wil men pletten voorkomen, deze van de beste kwaliteit moet zijn. Jacques Fath gebruikt uitsteken de kwaliteiten, hetgeen te constate ren valt uit bijgaande illustratie van een chiffon-creatie, waarvan de prijs niet voor de poes is.... maar ja, het spreekwoord geldt nu eenmaal, wie mooi wil zijn moet pijn lijden, ook in de portemonnaie! De andere afbeelding spreekt voor zich en toont de laatste nouveauté's op accessoire-gebied. Qrote of kleine glazen zijn geen bezwaar meer voor de bezitters van deze schenkkurk, die voor- zien is van n meetinslrumentje9 waarop men kan aflezen hoeveel vocht er geschonken is.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5