Afdeling Wieringen Holl. Mij. van Landbouw vergaderde Nieuws uitBreezand Uitstekend mandolinespel „Oost-Wieringen" van Nieuws uit Anna Paulowna Lezers spreken Intrede ds Tanis bij Chr. Geref. Kerk Weekoverzicht van Urker visserij Matige handel op de Alkmaarse veemarkt Nogmaals de prijzen S December lezing over landbouwmechanisatie IJsclub Westerland brak met traditie 't Zand Zwoegend Schoorl bevocht gelijk spel Snoekbaars wordt dupe van kuilvisserij Gecombineerd concert van goed gehalte Hippolytushoef Marsen, ouvertures en toneel „Polderspelers met „De grote zwarte poes Urk BKC-elftallen hadden een wisselend succes Wedstrijden van RAP slaagden uitstekend „Sans Souci"gaf een goede toneelavond Be Fair kon niet winnen van Merletten MARKTBERICHTEN DINSDAG 10 NOVEMBER 1958 Vrijdagavond vergaderde in hotel Kaan de afdeling Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw. Voorzitter N. C. de Vries kondigde cp 8 December een lezing aan :„De mechanisatie in de landbouw" dooi de heer ir Bakker-Arkema. Een film programma, aangeboden door de Kali maatschappij zal in het winterpro- gramma worden opgenomen, terwijl men binnenkort een excursie zal ma ken naar de suikerfabriek te Halfweg, wanneer die nog in werking is. In do financiële commissie voor de afdeling en de weegbrug werden de heren Joh. Lont en C. Roos gekozen. De heer S. Bakker Mzn. te Oosterland werd tot afdelingsvoorzitter gekozen in de plaats van de heer N. C. de Vries. De heren Jn. Mulder Lzn. en E. Mulder Mzn. werden als bestuurslid herkozen. In de vacature J. Bakker Mzn. werd de heer S. Bakker Jzn. te Den Oever benoemd. De melkprijs is wel vastgesteld op f 20,75 per 100 kg bij een vetgehalte van 3,70 pet., maar of dit reeds offici eel is bekendgemaakt kon de heer Schuyt, hoofdbestuurslid, niet mede delen. Wel deelde hij mee dat het hoofdbestuur over deze prijs niet on tevreden is, hoewei het een lagere prijs betekent doordat de norm van het vetgehalte van 3.5 op 3.7 pet. is gebracht. Ook thans is weer de melk prijs gekoppeld aan het vetgehalte van de melk. Daar kan men critiek op uit oefenen omdat de kaaswaarde de laat ste jaren hoger ligt. Dat betekent voor vele boeren nadeel, zij zouden liever de prijs zien gekoppeld aan het gehal te droge stof. Maar dit schijnt grote bezwaren te hebben. Vele fabrieken proberen dit nadeel voor de betrokken boeren te verminderen door de na betaling te richten naar het aantal kg geleverde melk, maar het is en blijft een gedeeltelijke compensatie. Door een monopolieheffing op rogge aan de grens tracht men een fonds te krijgen, waaruit de roggeverbouwers zonodig gesteund worden. Maar hoe die steun zal zijn is nog een vraag. Langs een omweg: via de mesterij van zouters of pluimveehouderij? Of recht streeks door inleveringsplicht? Dit brengt een duur controleapparaat mee; dan zou men nog beter een uit kering per ha kunnen hebben. Het bestuur zal onderzoeken of er een bestaansmogelijkheid is voor een loonsproeier op Wieringen. Zaterdagavond werd in hotel Kooi en Meerzicht de jaarvergadering van de jjsclub „Westerland" gehouden. Het is opvallend hoe gering het vergader- bezoek bij grote verenigingen is. Van de omstreeks 500 leden waren er 27 aanwezig, een aantal, dat zelfs nog hoog is. De voorzitter, de heer P. Portegijs, wees er in zijn openingswoord op, dat met behulp van een aantal leden de baan in orde was gemaakt. Door het te vroeg invallen van de dooi konden de wedstrijden om het provinciaal kampioenschap korte baan de afgelo pen winter geen doorgang vinden. Om dat dergelijke wedstrijden in principe een jaar voor de desbetreffende ver eniging gereserveerd blijven zal de ijsclub „Westerland", wanneer koning Thialf zich van zijn goede zijde laat zien, deze winter de organisatie in handen krijgen. Eén van de leden dankte namens de aanwezigen het be stuur voor het genomen initiatief om het batig saldo van één der jubileum avonden af te staan voor het Rampen, fonds. Uit het financieel overzicht van de penningmeester bleek, dat de ijsclub hoewel niet rijk, financieel toch ge zond is. Er was over 1952'53 een ba tig saldo van f 28,97. Het kassaldo be draagt momenteel f 261,67. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren C. Steig- Stra, G, Omis en P. Ottens, herkozen. ,De rondvraag werd een uitgebreid agendapunt, doordat één der aanwezi gen opmerkte, dat het bestuur afge weken was van het rouleersysteem, dat tot nu toe voor de jaarvergade ring had gegolden. Men had immers vorig jaar ook bij de heer Kooy ver gaderd. Van bestuurszijde werd opge merkt, dat men dit in het belang van de vereniging had gedaan, omdat men hier de beschikking had over een vrij zaaltje. Tot nu toe was er altijd in de café's vergaderd, terwijl er klanten in de zaak aanwezig waren, die zich niet zelden met de vergadering gingen be moeien. Besloten werd om over deze kwestie te stemmen. Het resultaat van deze stemming was, dat in het ver volg alle vergaderingen in Kooi- en Meerzicht zullen worden gehouden. Zo werd met een oude traditie ge broken. De heer S. Bakkér stelde een vraag aan de heer Schuyt over de bestaans zekerheid van de boer. Door lagere prijzen voor hun pro ducten te ontvangen dan ln het bui tenland golden, hebben de Nederlandse boeren na 1945 in het landsbelang hun offer gebracht. Thans nu de boeren voor hun producten minder ontvan gen, bv. voor de rogge al aan het mi nimum toe zijn, ontvangen andere groepen 5 pet. loonsverhoging. Na 1945 is de boerenstand wel in de Stichting van de Landbouw gebundeld, maar deze eenheid blijft een minderheid. En nu bekruipt hem de vrees dat de boerenstand min of meer aan haar lot wordt overgelaten. Deze gedachte is ook in het hoofdbestuur besproken, zei de heer Schuyt. Jammer is dat de boerenstand zo verdeeld is, er is zelfs een grote spreiding van gedachten. De overheid heeft grote invloed op het prijzenbeleid. De overheid vertegen woordigt het Nederlandse volk, dat in dezen voor 20 pet. uit producenten en 80 pet. uitconsumenten bestaat. En deze laatste groep heeft een groot be lang bij een laaggeprijsd voedselpak ket. Zij zal dus de moed 'moeten op brengen de prijs van dit pakket zo danig vast te stellen, dat ook de boer een behoorlijk verantwoord inkomen heeft. Daarbij moet hij iets kunnen investeren om z'n bedrijf, ook weer in het landsbelang, te kunnen verbeteren. Bovendien moet die 80 pet niet enkel vooruitzien, maar ook achterom. Daar zijn de winsten in de achter ons lig gende jaren behoorlijk afgeroomd. Nogmaals deed de heer Schuyt een beroep op eenheid onder de boeren om invloed te kunnen uitoefenen op de beantwoording van deze vragen en hij wees speciaal op hen die nog afwij zend staan tegenover de organisatie maar wel genieten van de voordelen door de organisatie behaald. NIEUWS VAN TONEGIDO Doordat de zaalhandbal-competitie een aanvang heeft genomen, gaan de dames van het eerste elftal van Tone- gido een rustperiode tegemoet. De da mes van het tweede brachten een be zoek aan Kolhorn, waar Zwaluwen 2 een 0-1 nederlaag werd toegebracht. Het enige doelpunt in deze wedstrijd werd na 10 minuten spelen door Annie Pathuis gescoord. De a-adspiranten wonnen met 8-1 van de adspiranten van Nieuwe Nie- dorp. De b-tjes verloren met 2-6 van de meisjes van Dosko. „WELKOM THUIS, HELENA" Hedenavond vindt voor de Wieringer Kunstkring een opvoering plaats door de Ned. Comedie met het blijspel in 3 bedrijven „Welkom thuis, Helena!" van André Roussin en Madeleine Gray. Het stuk is ontleend aan de Griekse mythologie, met als achtergrond de Trojaanse oorlog, waarin Helena (per sonificatie van de prachtige dageraad of de schemering) een belangrijke rol speelde. De hoofdrollen Helena en Menelaüs worden respectievelijk vertolkt door Mary DresselHüijs' en Hans Kaart. Opnieuw is gebleken, dat de Geel- Zwart-voorhoede slecht doelpunten kan maken. De voetballers uit Schoorl maakten in het geheel geen grote in druk en de verwachting, dat het deze keer wel zou gaan, was niet te licht vaardig. Het bleek echter weer niet te gaan. Wel was Geel-Zwart voortdu rend in de aanval, maar dat Bloot- hoofd zoveel werk kreeg was meer aan het slechte spel van de Schoorl-backs te wijten dan aan het doortastend spel van de Geel-Zwart voorwaartsen. Het succes kwam juist aan de Schoorl kant, Kleisteen plaatste een vrije schop van af de rand van het strafschopgebied naar de goed opgestelde Wildeboer en terwijl er geen Geel-Zwart-verdediger tussen kon komen, kopte deze fraai in Na de rust hetzelfde spelbeeld. Ster. ker Geel-Zwart. maar daartegenover een zwoegend Schoorl, dat met spil Vet aan het hoofd niet alleen de aanvallen weerstond, maar zelfs nog aan een over winning begon te denken. Tenslotte scoorde de vrij zwak spelende Deute- kom, met een hard schot, dat Huiberts van richting veranderde. Geel-Zwart liet toen aanval op aanval volgen, maar mocht blij zijn, dat de uitvallen van Schoorl ge ennare resultaten opleverden. Dat de scheidsrechter een paar hands- gevallen niet meende te moeten straf fen, was misschien voor de Geel zwarten vervelend, maar doet aan het uiteindelijk resultaat niet af. Naar aanleiding van de teleurstellen de vangsten op het IJselmeer in het af gelopen jaar, waarvan de oorzaken, als gezegd, verschillend worden beoordeeld, deelt men ons van de zijde van de vis serijvereniging „Ons belang" te Stavo ren mede, dat de geringe vangsten van snoekbaars zouden moeten worden toe geschreven aan de kuilvisserij. De kuil- vissers, aldus vertelde ons de voorzit ter der vereniging, de heer H. van Dijk, maken voor de zg. netvisserij (de visserij op kleingoed als post, spiering, vorens, die tot meel worden verwerkt) gebruik van netten met een maaswijdte van slechts 1819 mm. Deze netten worden gedurende twee drie uur met grote kracht door het water getrokken en vanzelfsprekend wordt veel jonge snoekbaars meegenomen. Weliswaar wordt deze snoekbaars na het ophalen weer in zee geworpen, maar de meeste dieren zijn. aldus de heer Van Dijk, dan al dood. Het spreekt vanzelf dat dit zeer nadelig is voor de snoekbaarsstand. Weliswaar is er geen coöperatie voor de IJselmeervissers, maar tot op heden is er nog geen bevredigende regeling getroffen, waardoor de belangen van de kuilvissers, die voornamelijk van de zuidwestkust uit opereren, en die van de zg. „staande net-vissers" van de Friese wal met elkaar in overeenstem ming worden gebracht. Elk van beide groepen zal hiervoor bereid moeten zijn aldus de heer Van Dijk, een kleine veeir te laten, en wij onzerzijds zijn hiertoe bereid mits de kuilvissers eveneens be reid zijn met onze belangen rekening te houden. En die belangen zijn niet gering. Vóór het mandoline-orkest „Polders Mandolinata" en het accordeonorkest „Polders Glorie" hun concert in de zaal van de heer Blokdijk aanvingen, deelde de voorzitter, de heer Wuis mede, dat de onlangs gehouden bazar, ten bate van deze beide jeugdorkesten, ruim f 600 had opgebracht. Er zou dan ook deze avond geen verloting worden gehouden. Spreker heette verder de goed ge vulde zaal welkom en in het bijzonder hen, die deel uitmaken van het orkest te Julianadorp dat, evenals P.M. en P.G., onder leiding van de heer Pruim staat. Door bedanken en vertrek had De Kon. muziekvereniging „Harmo nie" gaf Zaterdagavond voor een stampvolle zaal in café Halfweeg haar eerste uitvoering tn dit seizoen. „Harmonie" voerde in het eerste ge deelte van de avond onder leiding van haar directeur, de heer P. Kreijger, een zestal nummers uit, dat door het Publiek met hartelijk applaus weird gewaardeerd. Gespeeld werden de marsen Le rêve passé (Helmer-Krier, arr. Molenaar) en Finale Overste Ba- rendsen, Jakma en American Patrol (Meacham), de ouverture Oberto (Ver- *j'. arr. G. Mol), ouverture de Stra- della (Von Flotow, arr. Bauchel), de ouverture Un Matin. un midi, un soir (Suppé, arr. Bauwens). Na de pauze brachten „De Planke- niers" de thriller „Goud en Antiek" van Edward Percy. Er werd goed en vlot gespeeld en de opvoering van deze Engelse thriller was voor „De Plankeniers" onder leiding van de heer Js. Bosker Ozn. een groot succes. De zaal van de heer D. Lont was Zaterdagavond geheel gevuld, toen de voorzitter van de mandolineclub „Oost-Wieringen", de heer A. Buma, zijn openingswoord uitsprak. Hij meen de, dat deze belangstelling, die vorige keren wel eens te wensen overliet, wel verdiend was, want de mandoline club heeft zeker getoond haar plaats in de rij van muziekverenigingen waard te zijn. Verleden jaar werd in de afd. Uitmuntendheid het hoogste aantal punten behaald en ook dit jaar bereikte men dit resultaat, toen men te Den Haag voor het eerst in de ere-afdeling uitkwam. Dat „Oost-Wie ringen" niet zo maar een clubje tok- kelaarsters is, bleek ook hij deze eer ste winteruitvoering. Onder de knappe directie van de heer Jac. Bakker Cz. werd heel beschaafd gemusiceerd. De vijf uitgevoerde nummers werden pri ma gespeeld, met een goede nuance ring en met een zuiver aanvoelen van wat de componisten door hun muziek hebben willen doen verklanken. De moeilijkheden, die b.v. de concoursnrs. 3 en 4, resp. „Granade Morisque" van Garcia en „Greetings from Holland" van Joh. B. Kok, boden, wisten de jeugdige musici vlot te overwinnen. Qua compositie was nr. 5 „Mijn lief klein Nederland" van Jacq. Feitsma het zwakst. „De Polderspelers" uit Wieringer- werf kwamen ditmaal met het tradi tionele toneelstuk. Het was een blij spel van Rie Knegtmans en Piet Mos- sinkoff, getiteld „De Grote Zwarte Poes". Het publiek heeft zich met dit stuk best vermaakt, maar dit neemt toch niet weg, dat deze schrij vers het zich o.i. wel erg gemakkelijk gemaakt hebben. Want bij alle lach wekkende dwaasheden, die in dit stuk voorkomen, is de intrigue als geheel opgebouwd uit allerlei elementen, die stuk voor stuk weinig geloofwaardig zijn. Een grote zwarte poes bij volle maan op de stoep, een verbouwing van een W.C., ziedaar de onmiddellijke aanleidingen tot een logeerpartij, die weer tot gevolg heeft, dat twee levens vreemde, zelfgenoegzame modelmensen uiteindelijk veranderen in lieden, die ontdekken, dat niets menselijks hun vreemd is. Wie staat, zie toe dat hij niet valt Op zichzelf een respectabel thema, maar zwak uitgewerkt. Een andere conclusie kunnen we moeilijk trekken. Wie echter gedurende een avond eens verlost wil zijn van de zorgen van het dagelijks leven, zal zich best kunnen amuseren met dit blijspel. De spelers uit Wieringerwerf bewogen' zich nog niet zo erg vlot over het toneel en de rolkennis liet wel wat. te wensen over, maar aan de andere kant viel er in 't spel toch zeker het een en ander te waarderen. Mevr. Swier-Nierop was goed als dienstbode en ook mej. Nouwen be woog zich als Tuut, de dochter van het artisten-echtpaar, vrij over 't to neel. De heer v. d. Lugt als de ac teur Badings en de heer Neervoort als Lourens Staal waren als zodanig eveneens acceptabel. Bij volgende voor stellingen, als men beter ingespeeld raakt, zal het succes, dat nu reeds groot was, zeker nog groter worden. Hoe het zij, de mandolineclub „Oost- Wieringen", de voorzitter getuigde er van in zijn slotwoord, kan met vol doening op deze avond terugzien. Nadat hij des middags door ds W. F. Laman van Rotterdam-West in het ambt van predikant bij de chr. geref. kerken was bevestigd, heeft ds Tanis Vrijdagavond onder zeer grote belang stelling zijn intrede gedaan bij zijn eerste gemeente, de Chr. Geref. Kerk van Urk. Zijn predikatie was geba seerd op ps. 27 vers 4, Een ding heb ik van den Heere begeerd, dat ik zal zoe ken, dat ik al de dagen mijns levens mocht wonen in het Huis des Heeren, om de lieflijkheid des Heeren te aan schouwen, om te onderzoeken in zijn Tempel. Na in zijn inleidend woord eerst gesproken te hebben over zijn roeping tot het predikambt en over die tot de gemeente van Urk, behan delde hij als hoofdgedachte de Levens begeerte van de Gezalfde Dienstknecht en stond achtereenvolgens stil bij de inhoud dier begeerte, het doel dezer begeerte, de drang dezer begeerte. Spr. wees er op, dat deze levensbegeerte niet vanzelf komt, maar dat de beke ring daarvoor een noodzakelijke voor waarde is. Toespraken werden gericht tot de bevestiger, ds Laman, tot de kerkeraad, tot ds Drechsler van de classis Amster dam. tot enige vrienden, en verder tot catechisanten, koster, organisten en ge meenteleden. Nadat de nieuwe herder en leraar was toegesproken door ds Laman, ouderling Jan Kramer die liet toezingen ps. 119 vers 9, door ds Drechs ler, door burgemeester G. Keyzer en door enige vrienden, werd de dienst geëindigd met het zingen van ps. 23 vers 3. De dienst duurde drie uur. De afgelopen week was de aanvoer van lijnpaling slechts gering. Een klein deel der beugvloot oefende deze visse rij nog uit. De resultaten wafim even wel niet gunstig. Vangsten per vaar tuig en per dag van 40 tot 70 pond. De noteringen voor de lijnpaling waren per pond van f 0.97 tot f 1.25. De sleep netvisserij op snoekbaars werd door ongeveer 8 span uitgeoefend. Vangsten waren onbevredigend. Per span en per etmaal van 70 tot 250 pond. Noteringen voor snoekbaars liepen iets terug van f 0.68 tot f 0.56. Rode baars werd wei nig aangevoerd. Noteringen daarvan per pond van f 0.56 tot f 0.68. Blei en voorn noteerden de gehele week f 0.07 per pond. Andere vissoorten werden niet aangevoerd. Vanuit de Waddenzee werd door een vaartuig 64 manden bliek, in totaal 2730 kg, aangevoerd. Prijs f 10.50 per 100 kg. De besommingen der beugvis sers was per vaartuig van f 170 tot f 260. Bij de sleepvissers was dit per span van f 100 tot f 340. Aangevoerd werd: 1152 pond lijnpa ling; 4542 pond snoekbaars; 206 pond rode baars; 6472 pond voorn en blei; 2 pond karper en #160 pond bliek. De totale omzet aan de afslag bedroeg f 4871,30. BKC 2 gaat op de ingeslagen weg voort. De ploeg boekte wederom een overwinning in de uitwedstrijd tegen WW 2, dat met 3-2 het onderspit te gen de geel-zwarten moest delven. BKC 3 had tegen het bezoekende Watervogels 2 de beste papieren. De geel-zwarten bereikten althans een 2-0 voorsprong, door goede doelpun ten van Huizinga en Jansen. Toen moest de BKC-doelman echter tot tweemaal toe vissen, waardoor de stand weer gelijk werd. Hierna bleven de kansert echter vrijwel gelijk, want de bezoekers putten moed uit het inlopen van een 2-0 achterstand. Tenslotte ein digde de strijd in een 4-4 gelijk spel. BKC 4 had waarschijnlijk tegen de gasten, Watervogels 5, niet gerekend op het feit, dat de Helderse voorhoede over goede schutters beschikte Tot viermaal toe moest de BKC-keeper de bal uit zijn net halen, waartegenover de geel-zwarten slechts één doelpunt van Loer konden stellen. De adspiranten b hadden het tegen Oudesluis vooral in de laatste helft bijzonder zwaar. Toen één van de geel-zwarten wegens een vergrijp uit het veld werd gestuurd, moesten zij bij een 2-1 voorsprong met 10 man verder spelen. De allerkleinste BKC- ers moesten met een 4-2 nederlaag het veld ruimen. De BKC-dames hadden het in St. Maarten tegen DES 2 in het geheel niet zwaar. Vier doelpunten voor en één tegen was het resultaat van deze uitwedstrijd van de BKC-sters. De ad spiranten daarentegen konden het in de uitwedstrijd tegen de Vlug en Vaar- opgave waren er slechts vier werklo den en daarentegen vijf aanvragen van werkgevers voor arbeidskrachten. De rijvereniging Anna Paulowna, hield Zondag jl. onderlinge wedstrij den voor leden, die dank zij het uit stekende weer bijzonder goed slaag den. De jury bestond uit de heren F. Melchior (Winkel) en H. Dijker (Wie- ringermeer) Het programma bestond uit drie onderdelen, nl. individueel KI. N., in dividueel KI. B. en een springcon cours. Tenslotte had men uit de 12 mede dingende rijd(st)ers nog door loting drie viertallen samengesteld. Hieronder volgen de uitslagen: Individueelrijden kl. N: 1. Mej. A. Vethman, 2. mevr. A. Broersma— Blaauboer, 3. de heer P. Glerum. Individueel rijden kl. B: 1. mej. W. v. d. Vlugt, 2. Mej. A. Metzelaar, 3. de heer D. Jimmink. Bij het springconcours behaalden mej. A. Vethman en de heer D. de Boer bij de eerste proef een gelijk aantal punten. Bij een herhaling van de num mers bleek het dat mej. Vethman toch iets beter was, dan de heer de Boer, zodat zij no. 1 werd. De heer D. de Boer werd derhalve no. 2. Derde werd de heer H. Jimmink. Het viertal, dat bestond uit Mevr. A. BroersmaBlaauboer, mej. W. v. d. Vlugt en mej. J. Kaan, alsmede de heer D. de Boer behaalde in deze klasse de eerste prijs. men enige gevorderde leerlingen ver loren. Het accordeonorkest vooral vroeg toetreding van nieuwe leden. De mandolineclub was behoorlijk op sterk te, zpi de heer Wuis. Inderdaad was de muziek van „Man dolinata" beter dan we de laatste ke ren hoorden. Vooral vóór de pauze Behalve een onzuiverheidje in „Sous les rives du Tage", werden de vier nummers heel goed gespeeld, in het bijzonder de aardige „Parade in Sprook jesland". Na de pauze was de mars aan het begin ook nog goed, maar maakten de overige nummers een min der verzorgde indruk (waren ze mis schien wat te vaak gerepeteerd, en daardoor „doodgespeeld"?) Het wat sombere geluid van de voor zitter van „Polders Glorie" ten spijt, kwam dit orkest goed voor de dag. De „Carnaval Ouverture" vonden we zelfs het hoogtepunt van de avond. Zeer muzikaal gespeeld! En ook de inlei ding van „Ueber den Wellen" een inleiding en meer nog een overgang tussen de verschillende delen van een muziekstuk vormen zo vaak een strui kelblok was. evenals trouwens het gehele stuk, goed. De passo doble „Con brio" werd met spirit gespeeld, de Engelse wals „Always" in het juis te tempo en ook de marsen kwamen er goed uit. Van „Napolitaanse klanken" was een shownummertje gemaakt, Rie Bakkum en Kl. Warmerdam bleken goed op elkaar ingespeeld bij een paar accordeon-duo's, Alie Tiel had veel succes met twee accordeonsolo. Een accordeon-sextet, aangevuld met rhythme-instrumcnten, liet bekende operetteklanken horen, een ander en semble gaf en naar het applaus te oordelen had het jeugdige deel van het publiek daarvan graag nog een toegiftje gehad gewaardeerde mo derne „Lichte klanken", al kwam de damesstem (op zichzelf toch wel goed) minder muzikaal uit de luidspreker. De bekende schets „Liefde zoekt list" werd gespeeld, Dolf Vanacker stelde met een paar walsen en het ac cordeonorkest met een marsmedley het publiek in de gelegenheid om eens mee te zingen en dit hele, gevulde programma werd zo vlot afgewerkt, dat de heer Wuis toch even over el ven zijn slotwoord kon spreken, aan de heer Pruim bloemen aanbieden en aan het publiek behalve een klets grage enkeling dank brengen voor het aandachtig gehoor. „Sans Souci". de R.K. toneelclub van Breezand, opende het seizoen met het vrolijke spel in drie bedrijven „Ro- sewater-Appelbloesem, in dameshoe den" van E. Wout. Zoals de titel al doet vermoeden speelt dit stuk in een Joods milieu. De firmanten, Josef Ro- sewater en Eli Appelbloesem, weten, ondanks hun handigheid, hun zaak niet van de ondergang te redden, maar de actrice, Eva Malheur, die met de knor rige vrijgezel Josef trouwt, brengt uit komst en voorkomt een faillissement. Josef en Eli. de hoofdfiguren, wer den goed vertolkt door de heren J. Mulder en L. Kolster. Zij hadden dan ook een groot aandeel in het succes bij het publiek, dat dit door lach en applaus liet blijken. De overige twaalf rollen werden eveneens, de een wat beter, de ander wat minder, over het geheel naar be horen vervuld. De regisseur, de heer G. Weijers. had blijkbaar ook voor de nieuwe leden de passende rol gevon den en de heer Th. Kloosterman, die met slechts één week voorbereiding de heer Chr. v. d. Meer moest ver vangen, deed dit heel goed, zodat, mede door goede rolkennis. een gaaf ge heel ontstond. De aankleding van het toneel was in stijl, eerst heel sober, later iets meer aangevuld. Aan het einde van de opvoering dankte de voorzitter de vertrekkende mej. J. Alders voor hetgeen zij voor de ver eniging deed en bood haar een plant aan. The Rhythm Players verzorgden de muziek bij het hierna volgend ge zellig samenzijn. Na een spannende strijd is de tafel tenniswedstrijd „Be Fair"„Merletten" 3 van Bergen geëindigd in een gelijk spel, 55. Berbee—Mantel brachten er al dadelijk bij het begin de span ning, in. Mantel, in zeer goede vorm, wist in twee games 1521 en 1121 het puntje van Berbee af te snoepen. In de tweede set maakte Jonker, door met 21—17 en 2114 van Vel te win nen, gelijk. Weijers bezorgde Be Fair zelfs een voorsprong door een over winning op Kaptijn. Berbee deed er nog een schepje op; hij versloeg Vel met 21—7 en 21—11 (3—1). Maar Jon ker moest in Mantel zijn meerdere erkennen, 2527 en 1121. Spannend werd de strijd tussen Berbee en Kap tijn. Dat blijkt uit de uitslag 19—21, 2118 en 2022. De stand was nu 33. Be Fair raakte zelfs achter, daar Weijers van Vel met 1521 en 1721 verloor. Doch Jonker bracht de stand weer gelijk (4—4). Met 2114 en 21— 17 won hij van Kaptijn. Mantel ver sloeg daarop Weijers met 1021 en 521, Stand 45 in het voordeel van Merletten. Jonker en Berbee vochten voor gelijk spel en Mantel en Vel voor de winst. Breezand won met 2117, Merletten met 19-21. Het derde spel had een aardige afloop. Toen Be Fair met 2019 voorstond, kreeg Ber bee een mooie kans en met een fraaie backspin was de stand gelijk. DANKUUR VOOR HET GEWAS In de Ned. Herv. Evangelisatie zal heden, Dinsdagavond om 8 uur, een dankdienst voor het gewas worden gehouden. Voorganger is de Eerw. Heer P- Boon. NOORDSCHARWOUDE, 9 Nov. - 2000 kg uien 4—5,20, grove 4,80, drielingen II en nep 20 500 kg bleten: A 5,40 en B 4; 4100 kg peen: B 5 en C 5—5,30; 1800 kg andijvie 66,30; 2100 kg gele kool: A 4,50—5 en B 3; 13.000 kg witte kool 3,50; 73000 kg succes vitte kool 4—4,20. Doorgedraaid: 13.000 kg witte kool. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Nov. 16.000 kg groene kool: A 7,50—10.20 en P 5,30—6,80; 2100 kg gele kool A 5,10— 6,70; 18.000 kg witte kool 3,80; 32 000 kg succes witte kool 44,20; 3000 kg Deense kool 6,50; 1800 kg uien 5,40 en nep 17; 5400 kg andijvie 6—7,10; 800 kg bieten A 5,90; 1200 kg peen 6. Doorgedraaid: 4000 kg andijvie. AVENHORN, 7 Nov. 14300 kg grove schot 8,50—9,60 en midd. afw. 4—6; spruitkool 18—31: 18.500 kg rode knol 3_9.80; 800 kg groene kool A 8,50— 10,50; 2000 kg Chinese kool 1,90—3,50; 11.400 kg uien: grove 4—5,80, gewone 4,50—6,20, drielingen 8,50—10,30 en nep 15—21; 18.500 kg bieten: I ronde 5—6,10 en II ronde 4—5,40; 9000 kg peen: II 5, III 5,30—6,10 en 5—5,40. MEDEMBLIK, 7 Nov. Ronde bieten: A 5,50—6" en B 4,30; peen: B 5 en C 5,30; witte kool 4; uien: gewone 6, drie lingen 9,50 en nep 20,80; bloemkool 8— 38,50; rode kool 3.50—9; gele kool 7.20; groene kool 6.208.50: Chin kool 2,60; andijvie 6; aardappelen: grove 6,708,50 en gewone 78,50. GROOTEBROEK, 7 Nov. 7500 kg uien: grove 4,505,40, middel 5,60—7,10, drielingen 1010,80 en nep 17,7021,90; 9000 kg bieten: A 5,205,40 en B 4—4,10; 4000 kg rode kool 611,30; 4000 kg groene kool 68: 168 000 kg bloemkool: t.s. B 34,60—44,50. BII 12,40—23,70, C 31,10, zd. B 20,70 en C 11—17,90. HOOGltfARSPEL, 6 Nov. 65.000 stuks bloemkool: t.s. BI 32,5042,70, t.s. BII 14,50—25,60, zd. bloemkool B 12,60—13, z.d. BII 9,60—11,30, C 11. CII 25 en stek 10-50; Kroten: A 5,80—6 en B 4— 4.10; blauwe Eigenheimers 13,40: groene kool 8,108,20; grove Eerstelingen 9,80 —10,20; uien: drielingen 8,20—20,70, nep 20,40—21,80 en grote 5,50—6; slabonen 86—104. OPPERDOES, 7 Nov. Rode kool 4— 9,10; groene kool 8,30; Succes Deen 4; ronde bieten: A 5,70— en B 4,30; witte kool 3,50. 135 vette Koeien 450—1125, le kwali teit 2,40—2,54, 2e kwaliteit 2,30—2.40 en overige 2.202,30 per kg; 4 graskal veren 225275; 30 nuchtere kalveren 30 —76; 28 vette schapen 90115: 300 var kens: spekvarken 1,901,94, vleesvarkens 1,901,92 en lichte 1,601,90 per kg (naar gelang het gewicht). Een even ruimer aanbod van vette koeien bleek voor de vraag voldoende te zijn. zodat de handel matig geweest is. Alleen de allerbeste dieren konden dien. tengevolge tegen gelijke prijzen als de vorige week worden verkocht, n.l. voor f 2,60 per kg. De overige soorten kwa men op lagere noteringen. Ofschoon het aanbod op de varkens- markt zeer variabel was waren er toch veel vleesvarkens. Door de flinke aan voer is de handel kalm verlopen met weinig vraag naar de lichte dieren. Over het geheel genomen waren de noteringen pl-m. 4 cent per kg lager dan die van verleden week. dig adspiranten niet redden. Zij kwa- Maandagochtend is in Frankrijk een staking van 24 uur bij het staatsonder wijs begonnen ter ondersteuning van sa men naar huis met een 3-1 nederlaag. WERKLOOSHEID MINIMAAL Het gaat goed met de werkloosheid in onze gemeente. Volgens de laatste lariseisen. Vakverenigingen van onder wijskrachten van alle politieke schake ringen hebben tot de staking opgeroepen I)e Amerikaanse staatsuitgaven zullen dë inkomsten in 1954 met acht tot negen inillioen overtreffen. Mogelijkheden voor bezuiniging zijn er niet meer, zodat enkele belastingen moeten worden ver hoogd. De Israëlische actie tegen het Jordaan se dorp Kibia is Maandag in de Veilig heidsraad door Amerika, Engeland en Frankrijk veroordeeld. Twee en veertig personen vonden bij de overval de dood. Plaatsing van deze stukken betekent niet, dat de redactie met de inhoud instemt. Zij acht kennisneming ervan echter van algemeen belang en zij ziet ze gaarne zoveel mogelijk met volle naam ondertekend. Met belangstelling .heb ik het inge zonden stuk gelezen „wordt het vlees te duur betaald" en met dezelfde be langstelling uw opmerking, dat de kwaliteit wel een rol zal spelen .bij dergelijke lage prijzen. Welnu, ook ik wil opmerken, dat niet alleen in Rotterdam, doch bijna overal elders de prijzen lager liggen dan hier in Den Helder, en wat de kwaliteit betreft, daar willen wij hier in Den Helder het graag mee doen. Zouden al die arbeiders in Rotter dam en elders van mindere kwaliteit leven dan zij hier in het dure Den Helder? Ik weet zeker, dat het tegendeel waar is. Het prijzenverschil hier ter stede is niet van vandaag of gisteren, maar een kwaal van ver vóór de oor log. Laat de middenstand ons die prij zen en die kwaliteit geven, zoals over al elders. Ik weet zeker, dat iedereen daar te vreden mee zal .zijn. Dat het de Helderse middenstand goed gaat, vind ik prachtig, doch ik krijg hoe langer hoe meer de indruk, dat dit gaat ten koste van de gebrui ker en dat is af te keuren. Ten slotte merk ik nog op, dat het opvalt, dat uw redactie het helemaal niet eens is met lezers die spreken over dit prij zenverschil. Maar dat ligt voor de band. Want uw krant is naar verhou ding ook duurder dan elke andere. De redactie dankend, J. H. v. tl. WELL. gep. Ond.- Officier K.M., Violenstraat 55, Den Helder. Noot van de redactie. Wat de laatste opmerking van inzen der betreft, moeten wij toch in het ge weer komen. Als vergelijkend mate riaal hebben we tien willekeurige re gionale dagbladen in Nederland geno men, waarbij bleek, dat de abonne mentsprijs van de Helderse Courant gelijk is aan de van de Amersfoortse, Het Noordholl. Dagblad, het Deventer Dagblad, het Dagblad van het Oosten en de Nieuwe Apeldoornse Courant bleken duurder te zijn en vijf andere do Prov. Asser Crt., de Prov. Zeeuwse, de Leeuwarder Crt., het Dagblad voor Rijn en Gouwe hebben een lager abon nementsgeld. Wij bevinden ons dus in de middenmoot en zijn niet, zoals in zender betoogt, duurder dan elke an- dere courant.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7