Bermuda-conferentie begint op vier December a.s. Joegoslavië dringt aan op conferentie over Triest Mossadeq poogde weg te lopen Quirino heeft achterstand bij Philippijnse verkiezingen 7.5. streven naar souverein West-Duitsland Tóch naar de Bermuda 's Bloembollen-export dit jaar mogelijk voor f 140 millioen Boekhouder stal om boeken te kopen De Baat vrijgelaten De Prins vandaag naar Ethiopië Weer aardbeving op Cephalonië O. -Duitse kin deren in Nederland Een nieuw record Woensdag 11 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar6a"g No-1290 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Arrestatie te Enkhuizen Vrouwenlijk aangespoeld te Bergen aan Zee Twist met verdediger Reeds negen doden en twaalf gewonden Wee? een gezin op straat in Barneveld Bij ploegen verongelukt Deense koningspaar naar Nederland? Truman en Bvrnes voor Congrescommissie Ingenieur bedolven onder instortend gebouw Bevolking toont haar anti-Britse stemming WEERBERICHT Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenI.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.< SIR WINSTON CHURCHILL, de Britse premier, is gisteren in het Lagerhuis door de afgevaardigden van alle partijen hartelijk toe gejuicht, toen hij aankondigde, dat de conferentie der Westelijke grote mogendheden van vier tot acht December op de Bermuda eilanden zal worden gehouden. Daar zullen president Eisenhower, premier Lanicl en hijzelf tezamen met de ministers Poster Dulles, Eden en Bidault spreken over „verschillende vraagstukken van ge meenschappelijk belang11, zoals in een officieel communiqué werd gemeld. Welke die vraagstukken zijn, heeft Churchill niet willen mededelen, omdat hij dit niet in het belang van de conferentie achtte. Aangenomen wordt echter, dat de Duitse kwestie de lfoofdschotel zal worden. Ook heeft hij er zich niet over willen uitlaten, of hij hoopte, dat deze ontmoeting alsnog zal leiden tot een conferentie met de Russische premier Malenkof. Het gerucht ging gisteren te Londen, dat Malenkof zich daartoe bereid had verklaard, maar dit is later zeer nadrukkelijk tegengesproken. MAAR VERLUIDT is het initiatief tot de conferentie op de Bermuda's uit gegaan van Churchill, toen hij verleden week in een telefoongesprek met Ei- ten zeer zelfbewuste Mossadeq heeft in de verdachtebanW in de ge vangenis van Sultanabad plaats ge nomen, om zich te verantwoorden voor zijn beleid. (Eigen bericht) De gearresteerde boekhouder van een handelsmaatschappij te Enkhuizen, de dertigjarige D. de R., heeft gisteren een volledige bekentenis afgelegd. De man verklaarde dat hij zich sedert November 1952 ongeveer een bedrag van zesduizend gulden heeft toe geëigend door het niet boeken van ont vangen gelden en het uitschrijven van valse kwitanties. Het gestolen bedrag besteedde hij grotendeels aan de aan schaffing van studie- en leesboeken, rookgerei en allerlei luxe artikelen. Zoals gemeld maakte De R. zich reeds eerder aan diefstal schuldig. (Eigen bericht) Aan het strand te Bergen aan Zee is gistermiddag het lijk van een nog on bekende vrouw van omstreeks veertig jaar aangespoeld. Het heeft waarschijn lijk geruime tqd in het water gedreven. QP DE derde dag van het proces te Sultanabad heeft ex-premier Mos sadeq zijn verdediger geslagen en ge tracht de zaal te verlaten. Na een ru moerige scène riep de huilende ex- premier zijn verdediger, de door het hof aangewezen kolonel Bozorgmehr, toe: „Ga weg, wees vervloekt". Hij stompte de kolonel tegen de schouder en schreeuwde naar zijn rechters: „Geef bevel om mij te onthoofden, maar ik moet mijzelf verdedigen". Mossadeq sprong op, duwde kolonel Bozorgmehr op zij en strompelde langs een aantal officieren in de richting van de uitgang. Spoedig echter sne den twee officieren hem de pas af en een derde leidde de huilende beschul digde terug naar zijn plaats. Ook Maandag heeft Mossadeq ruzie met zijn verdediger gehad. Toen hij de ministers van zijn voormalige re gering begon te verdedigen en de pre sident van het hof hem verzocht zich tot de zaak te bepalen, beschuldigde Mossadeq zijn verdediger ervan zijn kort tevoren op schrift gestelde ver dediging aan het hof te hebben ver raden. De verdediger ontkende dit en haal de een Koran uit zijn zak, waarop hij zwoer de inhoud van Mossadeq's ge schrift niet te hebben bekend gemaakt. Daarop haalde ook Mossadeq een Ko- De verkiezingen op de Philippijnen, die reeds aan negen personen het le ven hebben gekost, blijken tot dusver re aan de „man van het volk", de 46- iarige candidaat Ramon Magsaysav, een belangrijke voorsprong op de thans zittende president Quirino te De 24-jarige Nederlandse chauffeur Dirk de Baat is gisteren tegen storting van een borgtocht van 7.000 Mark in vrijheid gesteld Hij is inmiddels naar Nerieriand vertrokken. Hij werd. zoals bekend, gearresteerd na het verkeers ongeluk op de Wiedbaehbrug. waarbij *es mensen het leven verloren.. Na de woningontruiming te Voort- hui zen (gem, Barneveld), waar drie gezinnen op straat waren gezet, omdat Jii niet over een vergunning beschik ten, is thans in Garderen (eveneens gem. Barneveld 1 een gezin uit een wo ning gezet Het is de familie Van M. u't Apeldoorn, die bestaat uit man, vrouw en zeven kinderen en die in Garderen een woning had gekocht. lij het. ploegen is gistermiddag om 4 uur de 16-iarige Wilhelmina V.. dochter van een landeigenaar aan de s-Graveweg te Rotterdam in de om geving van de ouderlijke woning om het leven gekomen Zij bestuurde een tractor waar de ploeg achter bevestigd was Toen dit Werktuig onverwacht achter een boom- Wortel bleef steken maakte de tractor een draai en kantelde, met het gevolg dat. het, meisje van haar zitplaats viel en onder de tractor terecht kwam Zij werd zo ernstig gewond dat zij reeds na enkele minuten overleed. hebben gegeven. Magsaysay, de leider der nationalisten, is de man, die de kracht van de communistische opstan- deli gen op de Philippijnen heeft ge broken. Tot dusverre is zijn voor sprong op de liberaal Quirino drie te gen een. Negen doden en twaalf gewonden zijn gevallen door vechtpartijen en vuu gevechten in verschillende plaat sen. Meer dan eens zijn gewapende po gingen gedaan om de stembussen uit de lokalen te roven. Om te voorkomen, dat d"ze gedurende de nacht zouden worden herhaald, zijn noodverlichtin gen aangebracht en bewakingsvoor schriften gegeven. ran tevoorschijn en zwoer het tegen deel. De president vermaande: „U bent een gelovig man. U moet niet lie gen en zweren op de Koran en ons ervan beschuldigen deze geschriften te hebben ingezien". De behandelende geneesheren heb ben toegestaan, dat Prins Bernhard vandaag naar Ethiopië vertrekt voor het aangekondigde officiële bezoek aan keizer Haille Selassie. Dit indien het programma een niet te vermoeiend karakter zal dragen. De Prins zal vermoedelijk op 23 Novembêr hier te lande terugkeren, waarna een nader onderzoek zal uitmaken of hij zijn bezigheden in volle omvang zal mo gen hei-vatten. Op de Ionische eilanden, die i" Augustus door aardschokken werden geteisterd, hebben zich Maandagavond opnieuw aardbevingen voorgedaan. De mensen renden angstig uit hun huizen. In Argostoli, de voornaamste stad van het reeds zwaar getroffen Cephalonië, werden drie bevingen waargenomen. Tegelijkertijd verbraken hevige stor men de telegraaf- en telefoonverbin dingen op Cephalonië. Men verwacht, dat het Deense ko ningspaar in het aanstaande voorjaar een officieel bezoek aan Nederland zal brengen. Koning Frederik en Konin- T Ing.id zouden dan de gasten zijn van Koningin Juliana en hun bezoek zou geld. als tegenbezoek voor het Lezoek, dat K ngin Juliana in Mei v dit jaar aan Denemarken heeft gebracht. Het zou het derde officiële bezoek ir hèt buitenland van Koning Frederik en Ko. ïgin Ingrid zijn. Bij oe mislukte revolutiepoging in Bolivia zijn 21 personen, burgers zowel als militairen, om het leven gekomen, en 36 gewond. senhower de Russische afwijzing van een gesprek van vier te Lugano behan delde. Er werd alras overeenstemming bereikt. Voor Frankrijk was dit de verrassing van de dag, omdat men in Parijs weinig voelt voor deelneming aan conferenties, die niet eerst degelijk zijn voorbereid. Men verwacht, dat Sir Winston er bij Amerika en Frankrijk nog eens op zal aandringen een bijeen komst met Malenkof te beleggen als een laatste poging om de impasse te doorbreken voordat Oost en West ten aanzien van Europa hun eigen weg gaan. Amerika en Frankrijk hebben zich tot dusverre weinig enthousiast over zulk een bespreking getoond. Verwacht wordt ook, dat Amerika zal vragen. West-Duitsland vrijwel ge heel souverein te verklaren, ook al is het verdrag inzake het Europese leger nog niet bekrachtigd. Dat zou beteke nen, dat de Bondsrepubliek reeds nu de voordelen van de Conventies van Bonn zou mogen genieten, ofschoon deze reeds anderhalf jaar geleden onderte kende stukken pas van kracht worden, wanneer ook de Europese Verdedi gingsgemeenschap een feit is. Churchill schijnt hier wel voor te voelen. Van Frankrijk is echter een krachtig verzet te verwachten, uit vrees, dat een vrij West-Duitsland, dat nog niet definitief is opgenomen in de EVG, wellicht Frankrijk zal gaan over vleugelen. Parijs streeft thans juist met alle kracht naar uitstel van een parlemen taire beslissing aangaande de EVG. De meningen over het verdrag zijn nog nooit zo verdeeld geweest als thans. Men zou nu maar 't liefst de eindstem ming uitstelion tot na de verkiezing van de nieuwe president op 17 Decem ber. Het debat in de Nationale Verga dering moet op 17 November beginnen, daarna, op 26 November, volgt in Den Haag de conferentie van ze» ever de vorming van een Eur. politieke ge meenschap. Het is niet uitgesloten, dat Frankrijk nu zal proberen, zowel het debat in de Nationale Vergadering als de co'-ferentie in Den Haag uitgesteld te krijgen. Ook zal het waarschijnlijk krachtiger dan ooit aandringen op een Westelijke actie om de oorlog in Indo-China tot een einde te brengen en er in elk ge val een bestand te sluiten. Naar ver luidt heeft het zich slechts op deze con ditie bereid verklaard, naar de Ber muda's te komen Ex-president Truman en de oud minister van Buitenlandse Zaken, Ja mes Byrnes, zijn voor de congrescom missie voor on-Amerikaanse activiteit geda gd. teneinde te worden verhoord in de kwestie-White. De commissie is er in geslaagd, grote deining te ver oorzaken rondom de persoon van een overleden ambtenaar van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in de VS, die ervan werd beschuldigd, een Russische spion te zijn geweest. Deze man zou zelfs zijn bevorderd, hoewel het federale inlichtingenbureau een ongunstig rapport over zijn anteceden- i en zijn relaties zou hebben uitge bracht. Op het terrein van de Kromhout kazerne te Utrecht is gisteren een be tonnen gebouw ingestort, waarbij een persoon om het leven kwam, ir H. van de bouw- en woningdienst te Utrecht. Vier personen werden vrij ernstig ge wond. J)E JOEGOSLAVISCHE vice-presi- dent Kardelj heeft in een rede te Ljoebljana aangedrongen op het hou den van een conferentie, welke een compromis inzake Triëst en een betere samenwerking tussen Zuid-Slavië en Italië mogelijk maakt. Kardelj wees er op, dat deze samenwerking in het belang van de vrede noodzakelijk is, maar dat Zuid-Slavjë er niet aan denkt anderen over zijn rechten en zijn grondgebied te laten beschikken zon der dat er zelfs eerst naar zijn inzich ten is gevraagd. Hij weet de huidige Op het Centraal Station te Am sterdam zijn Oostduitse kinde ren aangekomen, die gdurende enige tijd in een gezin zullen worden opgenomen. De regis tratie bij aankomst. spanning aan imperialistische stromin gen in Italië. In Triëst is thans de rust weerge keerd. De geallieerde militaire auto riteiten maken het de Italianen thans nog moeilijker dan voorheen, om het gebied van de stad te betreden. Bo vendien hebben zij een paar zalen, die tot voor kort als officiersmess in ge bruik waren, maar na de aankondi ging van 8 October waren vrijgege ven, opnieuw gevorderd. De stemming is in sterke mate anti- Brits geworden. De Italianen lopen haastig de café's uit wanneer er Brit se militairen binnenlopen. Op pogin gen van de Britten om met de bevol king in gesprek te komen wordt niet gereageerd. De Amerikanen worden echter nog altijd even vriendschappe lijk begroet. De gespannen betrekkin gen tussen Italië en Engeland hebben het aantal Italiaansgezinden onder de plaatselijke bevolking sterk doen toe nemen. De Franse vakbondleider Leon Jou- haux heeft een beroep op de Verenig de Naties gedaan, om onverwijld ver tegenwoordigers naar Triëst te zenden die als bemiddelaars en scheidsrech ters in het conflict o.n de stad zouden kunnen optreden. |\IA de laatste teleurstellende nota van Moskou aan het Westen, die de vage verwachting voor een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Lugano de bodem insloeg, hebbsn de Westelijke mogendheden daaruit openlijk en in de binnenkamer met de gehele vrije wereld haar sombere con clusies getrokken. Dit wisselen van nota's, waarin Moskou steeds weer vast houdt aan al eerder verworpen voor waarden, heeft weinig zin meer. Er werd direct contact opgenomen tussen de drie Westelijke hoofdsteden over het antwoord, dat „kort zou zijn". Wie echter had verwacht, dat binnen één week na de ontvangst der nota door de Westelijke Drie zo snel tot een treffen van Eisenhower, Churchill en Laniel zou worden besloten en dat nog wel op de Bermuda-eilanden? Direct denkt men terug aan de voor deze zomer op Churchills verzoek afge sproken Bermuda-conferentie ter even tuele voorbereiding van een bespreking van de Westelijke regeringsleiders met de Sovjet-premier Malenkof. Eisenho wer voelde weinig voor dit ganse ge val, Churchill werd ziek en „Bermuda" raakte van de baan. Daar is in de di plomatieke wereld zo het een en ander over te doen geweest, waarbij duidelijk werd, dat met name in Londen meer geneigdheid tot het zoeken van toena dering tot de Russen bestond dan te Washington. Churchill wist zich daar bij zeker van de steun uit diverse Franse kringen. Er dreinc.'» zelfs een ongewenste verwijdering tussen het Foreign Office en het State Depart ment Dit nieuwe Bermuda komt nu, na een half jaar waarin heel wat in het politieke beeld is veranderd. In Korea werd de wapenstilstand gesloten. Adenauer behaalde een duidelijke stembuszege, waardoor de gehechtheid van de Bondsrepubliek met het Westen nadrukkelijker werd onderstreept. Doch tegenover deze verbeteringen, staan nog zoveel ernstige en meer dieptepun ten gerakende problemen: Indo-China, de toekomst van Korea, Triëst, de na tien jaar nog niet ingeloste vrijheids belofte aan de Oostenrijkers, het Duitse vraagstuk, de atoombewapening en de op verdeeldheid gerichte Sovjet-propa- ganda, dat dit December-Bermuda een agenda krijgt voorgeschoteld, waarvan ernst en draagwijdte moeilijk te schat ten vallen. Het naar eenheid strevende West- Europa en vooral de voorgenomen in schakeling van West-Duitsland in het Europa-leger en dus in het Atlantisch verband, is Moskou, men herinnere zich ook de laatste rede van de president der Sovjet-Unie Worosjilov, een doorn in het vlees. Het Kremlin wil eerst aan de wens tot samenwerking tege moet komen als bv. de herbewapening der Westduitsers wordt opgegeven. Maar het Westen met de V.S. voorop denkt er niet aan tussen Elbe en Rijn een militair luchtledig te scheppen. Ziehier een der struikelpunten. Het smeden van een nog krachtiger eenheid in de vrije wereld, waarbij stoutmoedigheid en vastberadenheid alle vreesachtigheid dienen uit te bannen, moet op de Bermuda's voorop staan. In 1923 zei Paul Valéry in een rede: „De storm (eerste wereldoorlog) is zo juist opgehouden, toch zijn wij onrus tig en angstig, alsof er weer storm op komst is. Alle menselijke aangelegen heden zijn onzeker". De grijze Edouard Herriot, die deze woorden in 1950 aan haalde, schreef: „Het noodlot wil, dat onze bezorgdheid thans nog groter is. De mensheid leeft in de vrees, waar van Franklin Roosevelt (Atlantic Char ter) haar wilde bevrijden. Het plan voor wereldvrede heeft schipbreuk ge leden. Wij moeten het doel met nieuwe middelen trachten te bereiken". Zal men die middelen op de Ber muda's ontdekken? W. K. Blijkens mededeling van de „Onder- vakgroep export van bloembollen" is de export van bloembollen dit jaar weer gestegen. In de periode van 1 Juli tot en met 31 October 1953 werden 43.544.282 kg uitgevoerd ter waarde van 115.170.933 gulden. De getallen wa ren in 1952 over dezelfde periode 40 859.812 kg en f 109 114.579. Deze cijfers betekenen weer een record. De bloembollenkwekers en expor teurs kijken echter minder naar dat re cord dan naar de stiiging van Ie ex port naar de verschillende landen De grote vraagtekens zijn ieder jaar weer Frankrijk en de Verenigde Staten. Oor spronkelijk was men van mening, dat het met Frankrijk niets zou worden Desondanks steeg de export met 118 500 kg èn bijna 1.136.933 gulden, Naar Amerika waarvoor men in het begin van het seizoen een stiiging verwacht te, werd 11.275.397 kg gezonden tot een waarde van f 35.771 606 of f 269 000 min der dar vorig iaar Deze daling moet niet aan een geringere verkoop wor den toegeschreven, doch aan een oriis daling van de hyacinten De overige landen laten een vrij nor male ontwlkeling zien, een ontwikke ling, die zeer nauw verband houdt met de economische toestanden in de afne mende landen. Indien in November en December nog tot een waarde van 7 millioen gulden kan worden uitge voerd. zal hoewel het eigenlijk export- zeizoen al voorbij is. het recordcijfer van 140 000.000 gulden worden bereikt. Maandagmiddag is de tweejarige Fransje Dackus te Heer bij Maastri-ht in een rioolput geraakt en gestikt.. Vermoedelijk hebben twee andere kin deren van vier en vijf jaar het knaapje erin geduwd. De lustitie stelt een onderzoek in. Verwachting tot hedenavond: VRIJ ZONNIG In de Zuidoostelijke helft van het land plaatselijk ochtendmist, ove rigens droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige Zuidwestelij ke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Donderdag: Zon op 7.54. onder 16.54 Maan op 13,08. onder 21.43

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1