Op de Haaks gestrande trawler door bemanning verlaten FoJ.N.QUERELLE Vincent van Gogh: onderwerp van boeiende V.U.-lezing CLEMATISSTR. 4 Helders Mannenkoor zingt met Klein Vrouwenkoor uit Bergen Plannen voor parochiecentrum in Nieuw Den Helder Dit jaar gewijzigde indeling voor school-schaaktornooi Jimmy Brown en de Oranjehemden „Prins Hendrik" bracht vier opvarenden naar Nieuwediep Bella Hopman gaf vioolrecital in de Marinecantine r Sleepboot „Nestor" ter assistentie HELDERSE COURANT NIEUW DEN HELDER IN HET KORT BREGMAN Veelbelovende „come back" na tien jaar lerwijl de motor bleef draaien Sinterklaasfeest Lederwaren Parapluies Handschoenen „Boeven en madeliefjes" door R.K. Toneel Ook voor deze avond veel belangstelling Agentschap Winterconcert in de Nieuwe Kerk Mevrouw A. Graaff-Kamp speelt orgelpartij Witte: „In de macht der gangsters" PINDABRANDER'J POLDERWEG Spiegelruit gekraakt Kapelaan Hoek met voorbereiding belast Tot opvolger benoemd van kapelaan Scholtes TUSSEN HAAKS EN KUITJE Sterkst geachtte teams niet in één afdeling Publiek klein, maar zeer dankbaar Drie-jarig bestaan van het Navigatiestation „N" 't Zand DONDERDAG 12 NOVEMBER 1953 KORT NA HET VERLATEN Den Helde, D de Belgi.che motor trawler „Victor Rogier" gisteravond op de Haaksgronden vastgelopen. Het in Ostende thuisbehorende vissersvaartuig was om acht uur uitge varen, na een zieke opvarende aan wal te hebben gezet. Tegen negen uur voer de „Victor Rogier" Zuidwaarts het Schulpengat in, maar toen wendde het schip plotseling de steven naar stuurboord, recht in de richting van de Noorderhaaksgronden. Hoewel de uitkijk van de Kust- wacht met de seinlamp waarschuwingssignalen gaf, behield de „Ostende 265 haar gevaarlijke koers, tot zij midden op de gronden vastliep. Schipper Victor Antires, de zoon van de reder, liet onmiddellijk per radio een S.O.S. uitzenden. Op dit noodsein verliet de redding boot ..Prins Hendrik" met schipper Piet Bot om half tien Nieuwediep. Drie kwartier later kwam zij langszij van de gestrande Belg, waarvan de op. varenden geen moment aarzelden. Ter wijl de motor nog draaide en de navi- gatielichten nog branden, sprongen de vier Belgen Ülings over op de redding boot, die het zwaar door grondzeeën bestookte schip zo spoedig mogelijk achter zich tiet. Nadat de „Prins Hendrik" tegen half twaalf in de Buitenhaven was afge meerd, begaven de geredden zich naar „Het Wapen van Den Helder", waar zij van de doorstane emoties konden bekomen. Zij hadden de toe stand na de stranding ernstig ingezien. Door de overkomende zeeën stond in het achterschip ruim een halve meter water. Hoewel zij niet vermoedden, dat de trawler lek was geslagen, vrees den zij het ergste. Het ging hun voor al aan het hart, dat de vangst mis schien verloren zou gaan. De trawler was elf dagen geleden uit Ostende vertrokken en had inmiddels 2500 kilo gram tong en 25 manden andere vis gevangen. Met het oog op de toestand van machinist H. Byen, die een ernstige ontsteking aan de linkerarm had op gelopen, was de „Victor Rogier" naar Den Helder opgestoomd, met de be doeling, later naar de visgronden te rug te keren. Volgens het vaarpro- gramma zou de trawler Maandag weer in Ostende zijn. Zowel stuurman L. Ygodt als de ma trozen V. Major en J. de Groot twij felden aan de mogelijkheid tot berging. Hoewel de schipper aanvankelijk een contract had opgemaakt met de rede rij Doeksen op Terschelling, welke de sleepboot „Holland" zou zenden, ver namen wij later op de avond, dat de „Nestor" van de rederij Wijsmuller uit IJmuiden was vertrokken, op weg naar Den Helder. De sleepboot liep NOG SLECHTS 3 WEKEN schelden ons van het Als steeds vindt U de mooiste geschenken bij Breewaterstraat 5, b.d. Spoorstr. Zowel in het goedkope als in 't betere genre. tegen drie uur vannacht het Nieuwe diep binnen. Pas na dagworden zou de situatie, waarin de „Victor Rogier" was komen te verkeren, kunnen wor den opgenomen. Tot omstreeks één uur waren de na- vigatielichten van de gestrande Belg, die blijkens lichte bewegingen niet muurvast zat, nog van de wal af zicht baar. Vermoedelijk is toen de motor afgeslagen, want nadien konden wij ook met behulp van een perfecte nachtkijker het schip niet meer ont dekken. De „Holland" kwam vannacht om vier uur in Den Helder aan en ging op de rede ten anker Beide schepen zijn vanmorgen om zeven uur naar het wrak vertrokken. De Belg lag met zware slagzij op een zandbank circa een mijl ten Zuid-Westen van de Ra zende Bol. Op Zondagavond 15 November gedft het Helders R.K. Toneel in Casino een opvoering van het blijspel .Boeven en madeliefjes" van George Batson, in de Nederlandse vertaling van Marijke de Nes. Dit als „komische thriller" gean nonceerde stuk wordt ten tonele ge bracht onder regie van Bep Speet. Om tegemoet te komen aan verschillende klachten over het plaatsbespreken voor vorige donateursavonden, is thans een overeenkomstige regeling getroffen als de Helderse Volksuniversiteit reeds voor haar toneelavonden toepast. Men komt bij het plaatsbespreken aan de beurt in de volgorde van de nummers, die op de programma's staan. Het num mer 252, waarmee wordt begonnen, is bij loting aangewezen. De gelegenheid tot plaatsbespreken wordt 's middags van twaalf tot één uur geboden. NIEUWJAARSMORGEN 1870: een stichtelijk boekje wordt door Vin cent van Gogh uit elkaar gehaald en in de haard gesmeten. In 1890 maakt deze, door zijn tijdgenoten niet begrepen, kunstenaar een einde aan zijn leven. Tien jaar lang had hij niet geweten, wat hij moest doen, maar in de laatste tien jaar van zijn leven kwamen achthonderd schil derstukken en vijftienhonderd tekeningen (het best betaalde werk) tot stand. Verder schreef hij nog vele uitvoerige brieven. Wat is Vincent van Gogh voor een verschijning geweest? Wat betekent hij voor de moderne mens en waarom trekt zijn werk thans zoveel belangstelling? (Advertentie lng. Med.) Dr. G. Knuttö, die Dinsdagavond in de Vakschool een V. U.-lezing hield over Vincent van Gogh. heeft getracht op deze vragen een antwoord te ge ven. De belangstelling voor Van Gogh's leven en werken is daaruit te verklaren, dat de kunstenaar een boodschap heeft gebracht, waaraan de mensen nu meer behoefte hebben dan toen. Dit is hem niet bewust geweest, maar hij moet het hebben beseft. In zijn brieven klinkt nooit wantrouwen in eigen werk door. De Haagse school, die in zijn tijd do mineerde trachtte de onbegrensdheid van de ruimte uit te beelden in de dingen van het heden. Van Gogh ging verder en zag de dingen van het heden tegen hun ruim telijke achtergrond. De Haagse school schilderde „van zich af", Vincent van Gogh „naar zich toe". Iri zijn Hol landse tijd koos Van Gogh graag de zware oker-kleur, maar tijdens zijn verblijf in Parijs, waar hij door zijn broer Theo financieel werd gesteund, wordt zijn kleurgevoel aanmerkelijk dieper. Hij trok van Parijs naar het Zuiden van Frankrijk, waar zijn eerste grote werk ontstond. Doek na doek kwam uit zijn handen. Hij zocht zijn toevlucht in het sombere gesticht van St. Rémy, waar hij zijn park-vizioe- nen schilderde. Al zijn werken ge tuigden in die periode van een smar telijke tragiek. Twee maanden na zijn vertrek naar Antwerpen schoot hij zichzelf neer. Met een serie lantaarnplaatjes, stuk voor stuk toegelicht, illustreerde dr. Knuttel hetgeen hij in zijn boeiende inleiding naar voren had gebracht. Het waren zwart-wit reproducties, treffender nog misschien dan de origi nelen in kleur Het talrijke publiek de lezing avonden van de Helderse Volksuniver siteit trekken een opvallend grotere belangstelling dan in voorgaande sei zoenen heeft met intense aandacht de voordracht gevolgd. voor Abonnementen Losse nummers Advertenties Klachten e.d. Met medewerking van de Rubber stichting belegt de Marine-onderoffi cierenclub vanavond een culturele bij eenkomst in de MOOC-societeit aan de Spoorstraat. Het eerste lustrum van de amuse mentsvereniging „Ons Genoegen" wordt vanavond in „Musis Sacrum'" gevierd met de opvoering van een bont programma. In het kader van de sportontmoe- ting tussen Den Helder en Wieringen beginnen vanavond om acht uur wed strijden in „Formosa" en om negen uur (volleybal) in het gymnastieklo kaal aan de Wilhelminastraat. BEIDE CO!XCOUllSNMMEFIS, die het Koninklijk Helders Man nenkoor tijdens het laatste concours op de hoogst bereikbare plaats hebben gebracht, worden op Donderdagavond 26 November in de Nieuwe kerk uitgevoerd tijdens het winterconcert, dat met medewer king van het Bergens Klein Vrouwenkoor en de organiste mevrouw A. Graaff-Kamp wordt gegeven. Ook het „Te Deunt Laudamus van Hubert Cuypers, dat het mannenkoor bij de viering van het zeventig jarig bestaan mocht ontvangen van wijlen de heer A. Leewens, staat op het programma. Een ander nieuw werk, dat onder leiding van de heer H. J. Arisz voor dit winterconcert in studie werd ge nomen, is „Veni Creator Spiritus" van Diepenbrock, terwijl „Liabe" van Schubert opnieuw op het repertoire werd geplaatst. Het mannenkoor com pleteert zijn optreden met een twee- Het Bergens Klein Vrouwenkoor, dat onder leiding van mevrouw C. MoréeDol (links) medewerking verleent tijdens het winterconcert van het Koninklijk Helders Man- nenkoor, dat op Donderdagavond 26 November in de Nieuwe kerk wordt gegeven. tal negro-spirituals, het „Slavenkoor" van Verdi en „Die zwölf Rauber" van Imjalof. Het „Te Deum Laudamus" van Cuypers is geschreven voor dub- belkoor en vormt met orgelbegelei ding van mevr. Graaff-Kamp het be sluit van de uitvoering. Het Bergens Klein Vrouwenkoor treedt driemaal op, onder leiding van onze oud-stadgenote, mevr. C Morée- Dol. Eerst worden uitgevoerd een drie tal werkjes met Latijnse tekst, van André Caplet. Het tweede optreden behelst composities van Felix de No bel en M. van der Veen. Daarna zingt het mannenkoor de beide concours- nummers, „De zon" van Otto de No bel en „Gloria in excelsis Deo" van D. W. van Leeuwen. Het vrouwenkoor komt dan nog eenmaal op het podium, met o.a. een eigen compositie van de dirigente. William Holden en Edmond O'Brien spelen de hoofdrollen in de spannende film „In de macht der gangsters", die vanavond voor het laatst in de Witte- bioscoop wordt vertoond. Als journalist en leider van 'n commissie van onder zoek binden zij de strijd aan met de onderwereld, die uitstekend georgani seerd blijkt te zijn en zich pas na vele wilde taferelen gewonnen geeft. Bijzonder boeiend is deze rolprent en sensationeel zijn aan het eind de scènes in een boksstadion, waar een gehuurde moordenaar de journalist onder schot heeft. Als de bende ten slotte is opgerold, heeft dit de reporter het leven gekost. Er zijn nog meer dramatische wendingen in dit verhaal, doch geen moment heeft regisseur Dieterle uit het oog verloren, dat hij een harde „gangster" filmde, waarin niet alleen tegen de misdaad, doch ook tegen de justitie wordt van leer ge trokken. (Advertentie lng. Med.) Het grote winkelraam van „Ideco aan de kant van de Molenstraat, is gistermiddag gesneuveld. De twaalf jarige J. T. kwam op de fiets van de Keizersbrug. Hij was al halverwege het kruispunt Spoorstraat-Molenstraat, toen de elfjarige D. K., die op de bagage drager zat, hem plotseling spelender wijs het „bevel" gaf, rechtsaf te slaan. De jeugdige .bestuurder veranderde prompt van koers, maar kon de bocht niet halen. Hij reed tegen de rand van het smalle trottoir en maakte een bui teling. juist tegen de spiegelruit, die aan scherven vloog. Wonder boven wonder bleven beide jongens onge deerd. JN VERBAND MET DE PLANNEN tot stichting van een nieuwe R.K. kerk in Nieuw Den Helder is kapelaan N. Hoek, de opvolger van kapelaan Th. Scholtes, in de parochie van O.L.V. Onbevlekt Ontvan gen, door de Bisschop van Haarlem belast met liet voorbereidend werk vbor de stichting van een derde parochie te Den Helder. Aan de Oost- rijde van de Jan Verfailleweg, tegenover de Meidoornstraat, is een parochiecentrum geprojecteerd, waarin naast een kerkgebouw met pastorie plaats zal zijn voor scholen, een parochiehuis en eventueel ook een broederhuis. Te zijner tijd zal Huisduinen bij deze nieuwe parochie worden ingedeeld. Kapelaan Th. Scholtes die gedurende enige jaren wijlen pastoor K. A. H. van Veen heeft bijgestaan in de O.L.V.-pa- rochie, is overgeplaatst naar de parochie van de H. H. Nicolaas en Bar- bara aan de Da Costakade te Amster dam. Kapelaan N. Hoek van deze pa rochie zal zijn taak in Den Helder overnemen, met als bijzondere opdracht bet voorbereiden van de stichting der derde parochie. Zijn benoeming tot „bouwpastoor" ban worden verwacht, zodra de gren zen tussen de drie parochies, ook wat de zielzorg betreft, voldoende duide lijk zi.in getrokken. Eerst dan kan hem een afgeronde en nauwkeurig omschre ven opdracht worden verleend. De nieuwbenoemde kapelaan werd in 1906 te Medemblik geboren. Hij ont- Hr. Ms ving ziin priesterwijding in 1930, waar- Werf in de Buitenhaven terug. na hij kapelaan werd in Voorschoten. Van 1930 tot 1938 was hij werkzaam in Castricum, daarna tot 1945 in Gouda. Sedert 1945 is hij verbonden geweest aan de parochie van de H.H. Nicolaas en Barbara te Amsterdam. Op Zondagmiddag 15 November neemt Katholiek Den Helder afscheid van kapelaan Scholtes, tijdens een bij eenkomst in de bovenzaal van de R.K. Volksbond aan de Molengracht, die om drie uur aanvangt. Gisteren liep de Belgische trawler „Oostende 265., Den Helder binnen om een zieke machinist aan wal te zetten. De man werd naar het ziekenhuis ge bracht. Men vreesde voor bloedvergif tiging aan een arm. Op weg van Denemarken naar Antwerpen deed de Duitse motor schoener „Poul Garks" onze haven aan. .Boeroe" keerde van de Zaterdagmiddag begint in de gymnastiekzaal van de ULO aan de Molenstraat het school-schaaktornooi 1953, zoals wij reeds berichtten. Dezer dagen is de indeling bekend geworden, en deze wijkt in zoverre af van die in voorgaande jaren, dat nu niet de sterkst geachte viertullen in één afdeling zijn ondergebracht. Dit betekent ongetwijfeld, dat de strijd nog spannender gaat worden dan zij reeds was, daar thans de zwakkereteams het uiterste moeten geven, willen zij in een afdeling een kans maken op de eerste plaats. Uiteraard gaat de in onze aanhef gelanceerde redenering niet helemaal op, daar tenslotte het werkelijk sterk ste viertal altijd de volle kans heeft op de overwinning. Men heeft dat ver leden jaar gezien aan ULO 1, dat in de ogen van de outsiders reeds bij voor baat kansloos was. ULO 1 telda even wel sterke spelers en de andere scho len werden overtroefd. De indeling luidt: Afdeling 1.: Lyceum 1, HBS 2, Am bachtsschool, ULO 2 (2). Afdeling 2: HBS 1, Lyceum 2, Zeevaartschool, Kweekschool 2. Afdeling 3.: ULO 1, Kweekschool 1, Lyceum 4, HBS 4; Af deling 4: ULO 2 (1), Lyceum 3, HBS 3. Het programma voor a.s. Zaterdag ziet er als volgt uit: eerste ronde: Lyceum 1HBS, Ambachtsschool ULO 2 (2), HBS 1—Lyceum 2, Zee vaartschoolKweekschool 2, ULO 1 Kweekschool 1, Lyceum 4HBS 4, ULO 2 (1)—Lyceum 3. Tweede ronde: Lyceum 1—Ambachts school, HBS 2—ULO 2 (2), HBS 1— Zeevaartschool, Lyceum 2Kweek school 2, ULO 1—Lyceum 4, Kweek school 1HBS 4, Lyceum 3HBS 3. Naar wij vernemen, zal de heer L. F. van Loo dit tornooi om de „Wethouder Van Loo-beker" weer openen. DE VIOLISTE BELLA HOPMANdie ruim tien jaar lang door droe vige persoonlijke omstandigheden niet heeft kunnen optreden, keert thans op het concert-podium terug. Eén van de eerste recitals, die haar opnieuw in contact brengen met het publiek, werd gisteravond in de Marinecantine gegeven, onder auspiciën van het Bureau O., S. en O. Het auditorium was niet talrijk, maar wel zeer toegewijd en stelde de violiste door het in acht nemen van een grote stilte in staat tot een volledige concentratie. Het was te verwachten, dat een con cert voor viool en piano geen stroom van liefhebbers onder het marine personeel zou treffen. Onbekend maakt onbemind. Een onwillekeurige burger uit de binnenlanden van Noord-Hol land brengt men niet gemakkelijk tot het nuttigen van een uitgebreide en wei-toebereide Indische rijsttafel. Zo zullen vioolrecitals voorlopig nog wel blijven behoren tot de gerechten, die uitsluitend door de fijnproevers wor den gewaardeerd. Bovendien was daar gisteravond nog de omstandigheid, dat het feest van Sint Maarten de aandacht van talloze ouders opeiste. Degenen, die wel acte de présence gaven in de Marinecantine, hebben kunnen ervaren, dat Bella Hopman door de donkere jaren heen haar ta lent heeft meegedragen. Haar repro- duceer-vermogen moet weinig of niets aan kracht hebben ingeboet. Slechts een geboren violiste is het gegeven, na zulk een onderbreking de draad weer zodanig te kunnen opvatten, dat zelfs grote technische moeilijkheden met jeugdige flair hun oplossing vinden. De opgave, die Bella Hopman zich door de samenstelling van haar pro gramma had opgelegd, was geenszins eenvoudig. Technische meesterstukjes met een grote muzikale potentie verg den veel van haar concentratie en capaciteiten. De sonate in G van Bach, waarmee het recital werd geopend, kwam niet feilloos door, wat te wijten was aan een onvoldoende homogeniteit tussen de violiste en haar begeleider- Naar het scheen, kon Tom van Messel bij de uitvoering van dit werk geen gelijke tred houden met de concert geefster wellicht ook heeft hij de functie van de pianopartij onderschat en deze teveel als accompagnement beschouwd. De beste kennismaking met de mu zikale persoonlijkheid van de violiste was mogelijk bij het beluisteren van haar eigen compositie, een van melan cholie doortrokken capriccio, samen gesteld uit een reeks van technische struikelblokken, maar toch door een prachtig volgehouden melodische wer king een boeiende eenheid vormend. Bella Hopman speelde voorts o.m. een Chaconne van Johan Seb. Bach, de „Danse Espagnole" van Manuel de Falla. het Caprice nr. 13 van Paganini en „Jota Navarra" van Pablo de Sara- sate. De luitenant ter zee der eerste klasse L. D. de Kroon, die namens de toe hoorders een hartelijk dankwoord toe voegde aan het langdurige applaus, offreerde Bella Hopman een boeket anjers onder het uitspreken van de beste wensen voor haar rentrée op de concertpodia. Ter gelegenheid van het driejarig bestaan van het Navigatiestation „N" van de Koninklijke Luchtmacht te Den Helder wordt Vrijdag in „Casino" een feestavond gegeven. Het Neder landse Operette Gezelschap zal een op voering geven van „Masker in 't blauw", en daarna bestaat nog de ge legenheid voor een dansje. 138. Het vaderland liet deze schitte rende 8—4 overwinning van het Ne derlands Elftal niet onopgemerkt voor bij gaan. Toen de spelers op het vaste land waren teruggekeerd, werden zij als helden ontvangen, waarbij er zoveel toespraken werden afgestoken, dat er op 't eind niemand meer naar luisterde. Er werd vijf dagen lang gevlagd. De kranten verschenen enige dagen achter een op oranje-kleurig papier. In ver schillende steden werden bekende stra ten omgedoopt in Wembley-allee of Achtvier-boulevard. In Wilgenwolde kreeg zelfs een nieuwe wijk de naam van het Brown-kwartier, waarmede B. en W. dus èn Jimmy èn Jackie wilden eren. Ook gingen er stemmen op. een gedenkteken op te richten. In het huis van Jimmy kon niemand meer een voet verzetten. Men struikelde er over de bloemstukken en men gleed uit over de taarten. Miebet wist zich op het laatst geen raad meer. Tenslotte be sloot zij alle nieuwe bloemstukken rechtstreeks naar het stadsziekenhuis te sturen en alle nieuwe taarten naar het Stedelijk weeshuis voor alle ge zindten. Eerst na een week luwde de feestvreugde enigszins. Jfmmy Brown kon toen het woord voetbal niet meer hóren en als Jackie alleen maar aan een taart dacht, werd hij al draaierig. „Het is mooi geweest", dacht Jimmy „Het waren glorierijke dagen en ik zou ze voor niets ter wereld hebben willen missen, maar ik zal toch ook dolblij zijn als de rust is weergekeerd en ik weer op m'n gemak wat fn m'n tuintje kan werken". SLOT Het is morgen hoog water om 11.25 en 23.15 uur en laag water om 5.40 en 17.30 uur. De temperatuur van het zee. water was 10.6 graden Celsius. BRIDGEDRIVE „UP AND DOWN" Voor de competitie van „Up and Down" werd een drive gespeeld. Het resultaat was: 1 Meester Kriek—Ant Strooper 41 p.; 2 Th. Leek-S. Lenting 40/j; 3 N. v. d. Linden—A. v. d. Voort 4 W- Hartogh-D. den Brasem 341^: 5 Jb. de Wit-K. de Vries 33'/,; cru Strooper-R. Hartogh 33'/,; 7 K. SlikH. Klaver 30.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3