Oude Keizerrijk past zich aan bij eisen van de nieuwe tijd BRYLCREEM Afdeling Noord-Holland van de KNVB gaat selecteren Promotie-degradatieregeling voor de hockeycompetitie Addis Abeba, wonderlijke stad Australische hockey- dames naar Holland Ceylon wenst geen Britse gouverneur meer Abe Lenstra is opgesteld in Noordelijk elftal Nederlandse militairen behaalden zwemzege Oefenwedstrijden op vijf verschillende plaatsen Uw hoofdhuid frii - Uw haar gezond heeft „voedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waardevolle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Ben Goerion treedt af als premier van Israël Engeland versloeg N.-Ierland met 3-1 Verrassende 4-2 zege van Zwitserland in Parijs Snoek voor zijn zes ronden-gevecht Plaats voor „tropische" agrariërs DOOR Jhr. Dr. J. C. Mollerus l J DOM)F.RO\G 12 QISTEREN is ZKH Prins Bernhard op uitnodiging van keizer Haile Selassie vertrokken voor een be"oek nm, diens rijk, Ethiopië of Abessinië, dat bijzondere land in het Oosten van Afrika, dat in de dagen van Mussolini's veld tocht en daarna meer en meer in de belangstelling is komen te staan. Ik reisde er ook onlangs heen per vliegtuig van Cairo, de hoofdstad van Egypte, naar Khartoum het be- langrvke centrum van de Anglo-Egyptische Soudan - en tenslotte naar de hoofdstad van het Keizerrijk Addis Abeba gelegen op een groot plateau. We kwamen uit de slaan kamer van het Grand Hotel in Khartoum waar het 128' was. Vier en twintig uur later konden we onze tropenkleren wel opbergen en sliepen we onder een wollen deken We waren m Ethiopië, een onafhankelijk keizerrijk, met' een oppervlakte van circa 900.000 km2. met ongeveer 14 millioen inwoners, thans ingevolge een besluit van de Verenigde Naties van Augustus 1952 samengevoegd met Eritrea, aan de Rode Zee, met een oppervlakte van ruim 300.000 km2. Een groot gebied, dit Ethiopië, met een romantische aan trekkingskracht, dat zich gaat aanpassen bij de zakelijke eisen van de nieuwe tijd. In zijn geschiedenis spreken tot ons: de oorlog met Italië in 1895—1896, toen de Italianen bij Adoea werden verslagen en de inlijving van dit land tij dens de Mussohni-periode in 1935. In 1941 bevrijdden de Engelsen Ethiopië en hergaven het de zelfstandigheid Het is Keizer Haile Selassie, die thans als verlichte figuur dit gebied mede bestiert. Met onverdroten energie heeft deze „grote" figuur aan de opbouw van zijn land gewerkt en doet. dit altijd nog. Dat daarbij zeer bijzondere zorg werd besteed aan het onderwijs, is zonder meer duidelijk. Daarnaast werd in het begin van 1942 een algehele herziening van de rechtspraak ter hand genomen. Eveneens in 1942 kwam de Staatsbank van Ethiopië tot stand met hoofdzetel: Addis Abeba. De officiële afschaffing der slaverny had in het zelfde jaar plaats. In Juli 1945 werd voor de eerste maal eigen munt uitgegeven; later volgde een valuta-contróle. HET spreekt natuurlijk vanzelf, dat eerst na de tweede wereldoorlog de ontwikkeling van Ethiopië zeer krach tig ter hand genomen kon worden. Het transportwezen stond daarbij als no. 1 op het programma. Zo kwam met Amerikaanse hulp in December 1945 de Ethiopian Air Lines Inc. tot stand, die zich tot dusverre sterk uitbreidde. Daar naast werd de FransEthiopische spoorwegmaatschappij gemoderniseerd, doch van nog meer belang was de verbe tering en uitbreiding van het wegennet. Daaraan bestond zeer grote behoefte. De communicatiemiddelen in die sector lieten zeer veel te wensen over, waardoor de economische ontwikkeling van het land werd geremd. Grote bedragen zijn voor deze wegverbindingen geïnvesteerd. Annex daar aan werd de electrificatie verbeterd en uitgebreid en op het gebied van de posterijen en telefonie werden nieuwe We gen ingeslagen. Maar ook op ander terrein was vooruitgang te bespeuren. Zo o.a. ten aanzien van de gezondheids- en sociale diensten. NOVEMBER 1953 Een Galla-vrouw uit Harar. gaarne erken ik het mijn hart heb opgehaald. Zo doorkruisen we tientallen malen deze hoofdstraten. We lopen langs de winkels van de Italiaanse kleermakers, langs de goudsmidswinkel, waar het fraai bewerkte zilver de aandacht trekt, langs de eenvoudige en grotere winkels, waar de dagelijkse levens behoeften worden gekocht en waar tal van Nederlandse producten te vinden zijn. En wanneer we dan de buiten wijken inslaan, wordt het karakter der verkoopplaatsen wel soberder, soms zelfs heel primitiëï. Maar niettegenstaande dat, bleef Addis toch ook een stad met bepaalde hoogtepunten. Het praalgraf van Kei zer Menelik I, de mooie vrijheidsnaald, gebouwd in opdracht van Keizer Haile Selassie ter nagedachtenis van diens gesneuvelde landgenoten in de oorlog tegen de Italianen en in de tweede wereldoorlog, de mooie Kopten-kerk, het fraaie Ministerie van Economische Zaken aan de Churchill-road, dat alles maakte toch wel indruk. In een gesprek, dat rnjj werd toe gestaan met de Secretaris van de Kei zer, bleek rnjj duidelijk, dat in Ethio pië sympathie bestaat voor de Neder landers. Dat op zichzelf reeds stemt tot blijd schap, doch het betekent niet, dat een ieder, die zich geroepen zou voelen om naar dit land te trekken en er een nieuw leven op te bouwen, vandaag zijn koffers maar moet beginnen te pakken. Addis t, liggend op 2600 meter boven de zeespiegel, zou voor jonge gezinnen met kinderen enerzijds het bezwaar hebben, dat het leven op deze hoogte voor de Nederlander immers uit het vlakke land afkomstig nog wel eens bezwaren met zich zou kun nen brengen en daarnaast zijn de op leidingsmogelijkheden voor kinderen ongetwijfeld een moeilijkheid. Blijft over: het grote gebied buiten Addis, waar in wezen de agrariër misschien een taak zou kunnen vervullen en dan nog wel de agrariër met tropische ervaring. Zo is het nu. Maar Ethiopië is een land in opkomst met vele moge lijkheden. Het samengaan met Eritrea biedt daarbij nieuwe kansen. De voortvarend heid van de hoogste gezagsdrager, de Keizer, zal zeker medewerken om „zijn" land zo enigszins mogelijk met sprongen omhoog te brengen. De regeling Ceylon, dat sinds 1948 in het Britse Gemenebest de „domi- nion"-status bezit, en die onlangs de Britse vlag en het Britse volkslied af schafte, heeft nu te kennen gegeven niet langer prijs te stellen op een Brit se gouverneur-generaal voor deze vroegere kroonkolonie. De premier van Ceylon, heeft op een verzoek vau gouverneur-generaal Lord Soulbury om een verklaring voor het besluit om de Britse vlag en het „God save the Queeu" bij officiële gelegenheden af te schaffen, geantwoord: „Hoewel Cey lon nu een onafhankelijk land is, zijn er zaken, die het volk niet kan be grijpen en wel: 1. Waarom er in dit vrije land een buitenlandse gouver neur-generaal moet zijn: 2. Waarom moet er in het vrije Ceylon een Britse vlag en een .Brits volkslied zijn. De laatste vraag, aldus de premier, is hiermee reeds afdoende beantwoord. De keuze-commissie, die het Noor delijk elftal heeft samengesteld dat Zondag een wedstrijd tegen de verte genwoordigende Oostelijke ploeg, heeft Abe Lenstra in de ploeg opgenomen. Het team ziet er als volgt uit: Roffel (GVAV); Jeltema, Buist (beiden GVAV); Jitse de Groot (Leeuwarden), Benniger (GVAV), Hoekstra (GVAV);- Bakker (Leeu warden), Lenstra (Heerenveen), Hoe- kema (Leeuwarden). Reserves: Koopmans (Leeuwarden), Veenstra (Heerenveen), Smit (Sneek), De Grooth (GVAV). Door vijf van de acht nummers te winnen is de Nederlandse militaire zwemploeg in de strijd om het Brit- tannia Shield bij het zwemmen op de eerste plaats geëindigd. Onze landge noten verzamelden 55 punten tegen Groot Brittannië 49 en de Verenigde Staten (Bezettingstroepen in Euro pa) 37. België werd vierde met 29 pun ten. Noorwegen vijfde met 26 punten en Canada zesde met 8 punten. De afdeling Noord-Holland van de KNVB organiseert Zondag een aantal oefenwedstrijden voor geselecteerde spelers. Te Hoorn speelt het jeugd- elftal een wedstrijd tegen Hollandia. De opstelling van de jeugd is als volgt; Schouten (OSV); Karregat (Volendam) en Bond (Volendam); Smit (ZFC), Kroon (Volendam) en Ten Braag (HRC); Swart (Purmer- steyn), Feller (DTS), Den Os (HRC), Wagenmaker (Alkmaarse Boys) en Lamoree (Helder). Op het terrein van Egmondia te Eg- mond aan Zee komen twee afdelings elftallen tegen elkaar in het veld. Zij zijn als volgt samengesteld: Oranje: De Vries (ODIZ); Graven maker (Egmondia) en Geesink (ODIZ); De Boer (RCZ). De Maar (Meervogels Z) en Van der Schaaf (ODIZ); Van der Bijl (ODIZ), Boekei (SVW). Zwanenburg (Egmondia), G. Brylcreem een dubbel voordeel geeft: altijd mooi haar gezond haar voor altijd. County Perfumerj Co. Ltd., Stanmort, (Advertentie Ing. Med.) (Van onze hockeymedewerker In verscheidene afdelingen van de hockeycompetitie begint reeds enige tekening in dc strüd te komen, wes halve we nu de tijd aangebroken ach ten om tot publicatie over te gaan van de voor het seizoen 19531954 vastgestelde promotie- en degradatie, regeling, zulks voorzover liet de af delingen betreft waarin elftallen uit Noord-Holland uitkomen. Van de le klas heren degradeert nummer laatst automatisch naar de Overgangsklasse. De nummers 1 van de beide Overgangsklassen,, mits geen re serve-elftal zijnde, spelen twee wed- strijen en eventueel een beslissings wedstrijd om één plaats in de le klas. De nummers laatst van de beide af delingen Overgangsklasse degraderen naar de Promotieklas, terwijl de vier Promotieklas-kampioenen zonder meer naar de Overgangsklasse promoveren, waardoor deze dus dan uit twee afde lingen van acht elftallen komt te be staan. De hekkesluiters in de vier afdelin gen van de Promotieklas degraderen naar de 2e. de nummers 1 van de zes afdelingen 2e klas promoveren naar de Promotieklas. De nummers laatste in de zes afdelin gen 2e klasse degraderen naar de 3e, de nummers 1 promoveren naar de 2e. De dragers van de rode lantaarn in de zes afdelingen 3e klas degraderen naar de 4e De koplopers van de af delingen 4e klasse D en E promoveren naar de 3e klas. De nummers laatst van de afdelingen 4e klas D en E degraderen naar de, onderafdeling Noord-Holland. Van de afdeling Noord-Holland kunnen twee elftallen naar de 4e klasse van de hoofdbond promoveren. Nummer laatst van de le klas dames degradeert naar de Promotieklas, de lijstaanvoersters van de twee Pro motieklas-afdelingen, mits geen re serve elftal zijnde, spelen twee wed strijden en eventueel een beslissings wedstrijd om één plaats in de le klas. De nummers laatst van die Promotie klas-afdelingen zakken naar de 2e klas af. De nummers 1 van de afdelingen 2e klas A en B en van C en D spelen twee wedstrijden en een eventuele be slissingswedstrijd om één plaats in de Promotieklas. De nummers laatst van de afdelingen 2e klas degraderen naar de 3e, de kampioenen van de 3e klas sen D, E en F spelen een halve com petitie om twee plaatsen in de 2e klas. Nummer laatst van de 3e klasse D de gradeert naar de 4e, de nummers 1 van de afdelingen 4e klas E en F promove ren naar de 3e klas. De nummers laatst van de afdelin gen 4e klas degraderen naar de betref fende onderafdelingen Van Noord- Holland kunnen twee elftallen naar de 4e klas van de hoofdbond promoveren. C. Zwart (Egmondia) en D. IJzen- doorn. Zwart; Haverhoek (Helder); Heddes (SRC) en Koot (Vios); Bos (Flevo). Karsten (SEW) en Vos (Berkhout); Hoogendijk (Alkmaar), Groot (Fle vo), Boon (Helder), Dekker (Flevo) en Schouten (Westfriezen). Tevens zullen op drie verschillende plaatsen wedstrijden gespeeld worden tussen junioren teams. Te Wormer- veer komen de volgende elftallen uit: Elftal A: Reitsma (Purmersteyn); Jeltes (West Frisia) en Veerman (Vo lendam; Hommes (Alcmaria), Schilder (Volendam) en Smit (Volendam); Visser (Egmondia), Buis (Egmondia); Bond (Volendam), Tuyp (Volendam) en Vlug (DTS). Elftal B: Nol (Assendelft); Schou ten (Jisp) en Verdam (RCZ); Kat (QSC), Everaars (EVC) en Nanninga (ZW)Kieft (QSC), Vah Zaane (EVC), Van Heyningen (WFC), De Vries (KFC) en S. de Joode (OSV). Op het Sportpark te Alkmaar wordt gespeeld tussen Elftal C: Meyer. (CSV); Blok (Eg mondia) en Van Duin (Egmondia); De Waard (Alkm. Boys), Hargraeves (Egmondia) en Van Zijl (RKAFC); Van der Meulen (Alkm. Boys), Nieuw- veen (Alcmaria), Louwen (Kolping Boys), Hobert (CSV) en Kaandorp (Duinranders). Elftal D: De Lange (RKAFC); Ory (RKAFC) en Van Diepen (St Geor- ge); Kabel (Uitgeest), De Wit (Kol- ping Boys) en Dekker (RKAFC); Kasten (DTS), Nielen (GVO), Smit (DREO), Krijgsman (Knollendam) en Hoogmoed (Jisp). Te Den Helder wordt op het Water vogelsterrein een wedstrijd gespeeld tussen: Elftal E: Koorn (Flevo); Bonnema (KGB) en Visser (Geelzwart) - Ruyter (Flevo), Bakker (Flevo) en keersse- maker (West Frisia); Mooy (HRC), Dee (HRC), Van Trierum (HRC), Veldstra (Texel) en Nieuwkamp (West Frisia). Elftal F: Gouwenberg (SRC); Groet (Helder) en Maars (DTS); Polet (JVC), Tuyn (Geelzwart) en Beeze- mer (HRC); Minnes (JVC), Prins (Helder), Boon (KGB), Klaver (Kaag vogels) en Kossen (Kaagvogels). Van 17 tot 24 November brengt de Australische dameshockeyploeg. die deelgenomen heeft aan het wereld- tornooi te Folkestone en nog steeds ia Europa vertoeft, een bezoek aan Ne derland en daarmede wordt de grote internationale campagne van het Nederlandse dameshockey voor 1953 afgesloten. Zoals ook de bezoeken van de Zuid- afrikaanse en de Nieuwzeelandse dames in de puntjes geregeld waren, is ook het bezoek van de Australische dames tot in alle details voorbereid. Dinsdag 17 November komt het uit 27 personen bestaande gezelschap te Haarlem aan, wordt o.m. Volendam en de bloemenveiling te Aalsmeer be zocht, waarna op Woensdagmiddag de wedstrijd Haarlem/Amsterdam Australië wordt gespeeld. Voor de verdere dagen staan er trips op het programma naar Amsterdam, slot Ntjenrode, Den Haag en Schevenin- gen. Zaterdagmiddag 21 November wordt op Klein Zwitserland te Den Haag de wedstrijd Nederland—Austra lië gespeeld, aanvang 13.30 uur De zelfde avond vertrekt het Australisch elftal naar Venlo. waar op Zondag 22 November tegen de Zuidelijke dames- ploeg de strijd zal worden aangebon den Na des Maandags Zuid-Limburg te hebben bezichtigd, verlaat het ge zelschap op Dinsdag 24 November via Maastricht ons land. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft aan de partijraad van de Mapai zijn definitief besluit mede gedeeld om zijn functie als premier en als hoofd van de partij neer te leggen. De Mapai zal onderhandelingen ope nen met de partij der algemene zio nisten. lid van de tegenwoordige coa litie, teneinde Ben Goerion te vervan gen als premier en als minister van Defensie, welke post eveneens door hem werd bezet. Te Liverpooi werd voor de voor ronde van het tornooi om het wereld kampioenschap de voetbaiwedsi i ijd EngelandNoord-Ierland gespeeld, welke door Engeland met 31 Werd gewonnen. Door deze overwinning heeft Engeland zich in de eindronde van het tornooi om het wereldkam pioenschap, dat in Juni 1954 in Zwit serland zal worden gehouden, ge plaatst. De stand luidt thans in groep Engeland Schotland Wales Noord Ierland 2 2 4 7—2 2 1 1 3 6—4 2—1 11 4-7 2 2 - 2—6 In het Stadion van Colombes heeft Zwitserland gistermiddag een verras sende 42-overwinning behaald <,p Frankrijk. Aanvankelijk waren de Fransen aanzienlijk sterker, hetgeen zij reeds na twee minuten met een doelpunt tot uitdrukking brachten. Tegen de verhouding in maakten de Zwitsers kort daarop gelijk. Daarmee kwam tevens het keerpunt in de wed strijd. De Zwitsers werden overwegend ster ker en toen de spelers voor de eerste maal de kleedkamers opzochten, stond Frankrijk met 41 achter. In de tweede helft waren de gastheren heer en meester maar meer dan één doel punt konden zij toch niet maken, zodat Zwitserland een 42-overwinmng behaalde. De Churchill-weg te Addis Abeba. Onze landgenoot Wint Snoek werd tijdens de boksivedslrijd tegen de Britst half zwaargewicht Brian Anders in de Empresshall te Londen in de zesde ronde gediskwalificeerd wegens een te laag geplaatste stoot Links Wim Snoek, rechts Brian Anders J^ANDBOUW en veeteelt vormen de pijlers, waarop de economie van het land rust. Het valt daarbij onmiddellijk op. dat Ethiopië zowel Europese- als tropische gewassen voortbrengt als gevolg van de verschillen in klimaat. Koffie, thee en katoen prijken naast tomaten en peulvruchten. De bodem is over het algemeen vruchtbaar, de op brengsten konden veel groter zijn, in dien de moderne bewerkingsmethoden verder doorgedrongen waren. Zeer be langrijk is de export van huiden en vellen. Deze zou nog van veel groter betekenis kunnen zijn, indien de be handeling van deze producten oordeel kundiger zou geschieden. De industri ële ontwikkeling is nog geringer. Voor ons land is de door de Ethiopische regering verleende concessie aan de N.V. Handelsvereniging „Amsterdam" voor de fabricage van suiker en alles, wat daarmede annex is, van groot be lang. Ons land exporteert naar Ethiopië een reeks van artikelen, waaronder katoenen ruwdoek, katoenen weefsels, garen en draad, zout, petroleumpro- ducten, suiker, motorrijtuigen en -onderdelen, metaalwaren, machine rieën, chemische producten, wijnen, gedistilleerd, bier, glas en glasproduc ten, aardewerk enz. Wij importeerden uit dit land In hoofdzaak: koffie, runderhuiden, gra nen en peulvruchten, oliezaden, bijen was, specerijen, geiten- en schapenvel len. eetbare oliën enz. Natuurlijke mo gelijkheden zijn er in Ethiopië vol doende. De ontwikkeling daarvan wordt heden ten dage nog altijd beperkt door het ontbreken van voldoende commu nicatiemiddelen. Juist als gevolg daar van importeert Ethiopië grote hoeveel heden katoen en suiker, zeer ten na dele van de economie van dit land. Is het in dat verband niet tekenend, dat de moderne landbouwwerktuigen ook de eenvoudige onverkocht ble ven en dat men zich bij voorkeur be diende van min of meer ondoelmatige hulpmiddelen op dat gebied? Zeer geleidelijk zal in dit alles ver andering komen maar eerst dan zal men van een ware ontsluiting kunnen spreken, zodra aan de vervoersmoge lijkheden in de eerste plaats de meest mogelijke zorg is besteed, waarbij men wel dient te bedenken, dat in de regen periode een belangrijk gedeelte van het land feitelijk is afgesloten van de grotere centra. ^DDIS ABEBA is het grote centrum met ongeveer 300.000 inwoners. Deze stad is ten dele in de typische verjon gingskuur opgenomen, welke zovele steden kenmerkt, die „mede" willen doen. De beide hotels, waarvan het ene in de stad, het andere er een eind buiten is gelegen, verschillen niet al te veel in karakter. Zij missen het be grip van de gezelligheid. Men vindt feitelijk nergens een hoekje, waar men eens knus bijeen kan zitten; aan de wanden is het wat kalerig, het meubi lair voldoet aan uiterst bescheiden eisen, aan de service ontbreekt ook al het een en ander. En de maaltijden? Te genieten, zou ik willen zeggen, maar daarbij blijft het dan ook. Het touris me zal er waarschijnlijk zijn blikken niet naar richten. Zo wandelen we door de stad. Eerst door het centrum. Goed verharde stra ten, meestal bedekt met een soort as- phalt of beton. Niet al te breed, maar we zijn in een stad. die zich waarschijn lijk te snel ontwikkelen moest. Elec- trische trams ontbreken er, taxi's zijn er en daarnaast eenvoudiger vervoer middelen, waarmede men zich ver plaatsen kan. Naast moderne gebouwen ik denk daarbij bijv. aan het ge bouw van de Nationale Bank en het Hoofdcommissariaat van Politie zijn er een reeks gebouwen en gebouwtjes van uiterst bescheiden omvang. De paar bioscopen zijn niet erg modern; de films bekoorden mij maar matig, maar dat zal ongetwijfeld aan mezelf liggen. Iedere dag begaf ik me wel naar een cafétaria in het centrum van Addis Abeba, waar een uitstekende kop koffie werd geserveerd en voor treffelijke zoetigheden, waaraan ik

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7