Emigratie is alleen voor de sterken van lichaam en geest Rijkspostspaarbank benadeeld voor f 18.000 door ambtenaar De Britse consul-generaal bezoek in Den Helder Skiseizoen is aangebroken SLOAN'S linimenl DE WONDERE WAERELT Spit of jicht Succesvol onderzoek in de V.S. naar kinderverlamming flink, ruig maar bijzonder betrouwbaar vliegerswerk Nu twee en half jaar naar de cel Kolonel Jac. Smael overleden Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht „Ingebeelde zieke Lege, wijde land moet tot de einder toe bevolkt worden De ontginningswijze is radicaal doch gevaarlijk Ook geld van schoonmama verdwenen Het vrouwenkiesrecht in de A.R.-partij Belangstelling voor problemen velerlei aard op van Een avond de gast van British Women's Club De vrouwen zijn ongerust Italiaanse premier naar Nederland Tijdens verjaardagsfeest Oud-illegaal wilde eetwaren stunten Leger des Heils-leider had auto-ongeluk DONDERDE '2 NOVEMBER 1953 £\DNE^ (New South Uales), 26 October Ergena midden in de vlakte van New South IX ales, tegen de grens van ictoria aan, staat een loods, die de naam van wachtkamer nauwelijks kan dragen. Er buiten op is een gro|® reclameplaat van de Trans Australian Airways aangebracht en verder in rode let ters ,.Corowa Airport Ge moet die naam vliegveld ook al niet te nauw nemen, want er is wel een (zeer korte) startbaan, maar wanneer de tijd is gekomen, dat een vliegtuig gaat arriveren, verschijnen per auto zegge en schrijve één vrouw en één man, die klaarblijkelijk tezamen het grondpersoneel vormen, die de tickets innemen, de bagage wegen, blokken achter de wielen van de machine zetten, de trap aanrollen, de koffers in het ruim plaatsen (gooien is eigenlijk een beter woord), het weerbericht opnemen en tenslotte de piloot het sein geven, dat hij kan vertrekken. PEZE vervoersdiensten spe. ten zich af in het wijde land. In geen velden of itegen is een mens te zien: slechts een kudde schapen, een paar koeien en heel ver weg de stofwolk van een passerende auto. Zo'n vlieg tocht naar een der kleine plaatsen op het land is een belevenis op zichzelf. Uit de lucht speur je naar het vliegveld, dat in de buurt moet zijn, omdat je op het vliegbulletin van de piloot hebt gelezen, dat je om vijf over twaalf zult aankomen. Maar je ontdekt niets. Slechts „gumtrees" en een weg, die af en toe en je weet waarachtig niet tot B-elk nut in een gebied, dat zwemt in de ruimte een bocht maakt. Totdat de goeie oude springerige DC 3 kennelijk draait en met een zeker wel behagen op zijn nest neer daalt. of tiener neergeplakt wordt, want de Australische piloten zyn allemaal oorlogs vliegers geweest en houden met een „driepuntslanding" alleen rekening, wanneer dat zo uitkomt. Het is van dat flinke, ruige, maar bijzonder betrouwbare vliegerswerk. Ze kennen de spleetjes tus sen de heuveltoppen op hun duimpje en af en toe denk je de hoogste eucalyptus op een top precies te zullen afzagen, zo nauwkeurig is de hoogte uitgerekend.' Dat de machine een beetje „bumpy" wordt is een vervelende bijkomstig heid. waaraan we langza merhand wel zijn gewend ge raakt. Ergens staat een loods pAN STA JE in de vlakte, die door de zon wordt geteisterd. Drie auto's van de Commonwealth schijnen uit het niets te voorschijn te zijn getoverd. Co- rowa heeft niets te betekenen, maar zolang Albury nog over geen echt vliegveld beschikt de renbaan is ja ren geleden voor een zware KLM- machine tenslotte genoeg geweest! moeten luchtpassagiers in Corowa uit stappen. Albury is voor mü maar een tussenfase op weg naar de hoofdstad van het Australian Commonwealth Territory Canberra, waar het program ma mij voorlopig een dag heeft toebe deeld. Wat mU ln Australië zo treft is, dat hei lykt 0p de beschrijvingen, die je in avonturenromans tegenkomt. In de etalages van de winkels, waar je ap pels. sigaretten, scheermesjes, dames lingerieën en potloden kunt kopen Australië kent geen vestigingsvergun ningen en zo! vind je ook met spij kers beslagen riemen, pistolen, zadels en vreemde grote hoeden, die niets lijken op wat wjj een cowboyhoed noe men: één rand is namelijk elegant op geklapt. De mannen lopen met grote •lappen en zijn bijzonder benig en ta- hlg; de jongetjes houden de lippen stijf op elkaar en de kleinsten, die ver af wonen, komen te paard naar school. En toch is de civilisatie ook hier doorgedrongen. Ik heb titels van schiet hints gezien, waarvan je nooit had ge droomd en volgens de zeer opwekken de reclameplaten met halfflauwgeval- len en ook halfaangeklede meisjes hioet je van die rolprenten echt heel veel kunnen opsteken. Dat lijkt me Wel zeker. J-JET LEVEN van de landman rolt ove rigens in deze streken bijzonder ge noeglijk heen; heel wat gezelliger dan *h de „Bush", waar eerst een jaar of wat bomen gehakt moeten worden, voordat de koeien er kunnen grazen. De Australiërs houden er in dit op- zicht bijzonder radicale middelen op zij steken die bomen eenvoudig in brand. Ongewenste dieren komen tege lijk in de vlammen om en de grond is ontdaan van alle onkruid. Vreemd niet waar: afgebrand wordt wat nog niet e«ns zo heel lang geleden met zorg is geïmporteerd. |k kan mij het Australische land niet meer voorstellen zonder die einde- ,0*e bossen van dode bomen, die nog jpijzer en naakter zijn dan de gumtree •°ch al is. Sinister voor wie de oor aak niet kent. Maar toch wel droevig •ok voor wie weet, dat officiële in stanties hebben uitgerekend. dat Australië bezig is zichzelf te ontbos- "n. oom van de gevreesde bodemero- maar te zwijgen. De bergen houden zo weinig water vast. dat na één dag regen in de buurt an Albury bij Wodonga de Mitta-ri- ■Or buiten haar oevers was getreden. W'j reden 's avonds om acht uur door minstens drie decimeter water. Later *as alles al weer opgedroogd. Maar inmiddels hadden in de nabijheid hon- fden mensen hun woningen moeten V«r!aten. Dat is de harde kant van Australië *n toch de beste, want wie inderdaad r?1} goede toekomst wil hebben moet ■jinh niet vasthechten aan de grote ste den Hij zal het lege lana tot aan de einder moeten bevolken. De regeringen an de staten pogen naar vermogen an de dorst naar land tegemoet te ko nen. maar daarbij hebben de ex-solda- n® de voorkeur. JN CANBERRA daarentegen geen schietfilms, maar een luxueus hotel, dat aan de Commonwealth behoort. Een tuinstad, die is gebouwd naar het ontwerp van een jonge Amerikaan. Hij won de desbetreffende prijsvraag. De regering van de Commonwealth kon niet besluiten haar residentie in Mel- bourne of in Sydney te vestigen en stelde dertig jaar geleden haar zetel vast in een speciaal gebied, dat tot geen der andere staten wordt gerekend. Dat kun je in Australië nog altijd doen: er is grond genoeg en er zal tientallen jaren nog wel grond genoeg blijven ook. Canberra doet me daarom denken aan Den Haag, hoewel de Australische ambtenaar niet met de Haagse is te vergelijken. Niettemin heeft de stad iets plechtigs. Huizen zie je er niet. Ze liggen diep in de tuinen verscholen. De lanen zijn breed en de palmen staan keurig op een rij; nog netter, nu men bezig is alles in gereedheid te brengen voor het bezoek van Koningin Elisa- beth, dat.... in Maart 1954 zal plaats hebben. Ik heb ook daar over emigratie ge praat. Ik praat overal over emigratie In alle eerlijkheid: ik krijg af en toe iets van die emigratie, temeer, omdat de tijd, die mij is toegemeten niet vol doende is om alle problemen geheel te doorgronden. In dit in vele opzichten wonderlijke Australische land komen steeds hon derden Nederlanders binnen, vervuld van een nieuwe hoop. Ik vrees soms, dat zij teveel verwachten: zij moeten van de grond af aan beginnen; zij zul len niet dadelijk in een huis met een tuin wonen; zij zullen niet dadelijk een auto bezitten. Zij zullen misschien in het begin verregaand ongelukkig zijn. Emigratie is er alleen voor de sterken van geest en lichaam. Ik zou willen, dat ik dat in de oren van mijn lezers zou kunnen knopen. Vergeet U niet, dat ik deze dingen zie en beoordeel als buitenstaander. Ik heb mijn retourbiljet van de KLM op zak. De emigrant niet. En dat is niet alleen -een materieel verschil, maar vooral een geestelijke. af trek van voorarrest en daarbij ter be schikkingstelling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Leeu warder rechtbank tegen de 51-jarige opperman De J. te Franeker, die op 23 Februari jl. zijn 46-jarige vrouw door wurging van het leven heeft be roofd. Verdachte, die meende te lijden aan maagkanker zei in de morgen van die dag tegen zijn vrouw „Ik voel me niet al te lekker en ga maar weer even liggen". De vrouw, die dit geklaag beu was, liet zich minder vleiend over haar man uit. Deze werd toen zo drif tig, dat hij haar naar de keel vloog en worgde. Toen hij zag wat hij had ge daan ensceneerde hij zelfmoord door ophanging, maar een onderzoek wees anders uit. De man gaf de feiten toe. doch zei geen opzet te hebben gehad zijn vrouw te doden. Uit het requisitoir van de officier bleek, dat de ziekte van de man was ingebeeld en hij verslaafd was aan de drank. Met de psychiater was hij van oordeel dat De J verminderd toereke ningsvatbaar is. De verdediger voerde aan dat het verdachte niet het voor nemen had zijn vrouw te doden. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging en ter beschikkingstelling van de rege ring. De uitspraak volgt over twee weken. Voor de deputatenvergadering van de Anti-Revolutionnaire Partij, die Woensdag 18 November in Utrecht ge houden wordt zal o.m. het passieve vrouwenkiesrecht voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden worden behandeld. In dit verband heeft de A.R. Kiesvereniging te Moerkapelle een voorstel ingediend, waarin gezegd wordt, dat de A.R. partij als regel geen vrouwen behoort candidaat te stellen, uitgezonderd in bijzondere gevallen, waarin daarvan kan worden afge weken en de beslissing daarover geheel toekomt aan de provinciale comité's, statencentrales en plaatselijke kiesver enigingen. DE BRITSE CONSUL-GENERAAL te Amsterdam, de heer G. E. Vaughan. heeft een tweedaags oriëntatie-bezoek aan Den Helder gebracht. De heer aughan, die een half jaar geleden te Amsterdam werd geplaatst, was voordien in een overeenkomstige functie gedeta cheerd te Lorenzo-Marquez in Portugees Oost-Afrika. Ten einde zijn ambt in Nederland zo goed mogelijk te kunnen vervullen, brengt de Brilse consul-generaal oriëntatie-bezoeken aan de voornaamste steden en provincie-plaatsen. Tijdens zijn verblijf te Den Helder heeft hij allereerst een bezoek ge bracht aan de burgemeester, mr G. D Rehorst, teneinde zich een beeld te vormen van algemene plaatselijke toe standen en problemen. Ook het eco nomische leven trok zijn belangstel ling, wat tot uiting kwam in een be zoek aan de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr., waar hij door de direc teur, de heer S. Koning, werd inge licht over «Herlei vraagstukken van practische aard. Zijn interesse voor de taak eiv de werkwijze van de pers bleek uit de bezoeken, die hij bracht aan de bureaux van het Noordhollands Dagblad en de Helderse Courant. De heer Vaughan toonde een grote aan dacht voor de geestelijke gesteldheid van de Helderse bevolking, en de mate waarin met het wereldgebeuren wordt meegeleefd. Over het toerisme in Noordelijk Noord-Holland heeft de heer Vaughan zich laten inlichten door de heer C M. Schneiders, secretaris-directeur van de Vereniging voor Vreemdelingenver keer. Voorts heeft de consul-generaal gaarne van de gelegenheid gebruik gemaakt om nader kennis te maken met de bloeiende British Women's Club in Den Helder. De Dinsdagavond in de bovenzaal van café „Postbrug" gehouden maandelijkse bijeenkomst, annex tentoonstelling van Penguin- books, werd door de heer Vaughan bijgewoond, en ingevolge zijn enige weken geleden gedane belofte opge luisterd met een causerie. Tegen de 41-jarige ambtenaar van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, H. D., die door middel van vals opge maakte uitbetalingsformulieren zich in het begin van dit jaar f 18.000 had weten toe te eigenen, heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam 2 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Ter zitting gaf de man toe, dat hij negen keer formulieren voor aanvragen tot terugbetaling en orders tot uitbetaling van elk 2000 gul den had opgemaakt op namen uit boek jes (o.m. van zijn familieleden) van rekeninghouders, waarmede hij uit hoofde van zijn functie werkte. Voorts had hij van zijn schoonmoe der een bedrag van 3000 gulden (de erfenis van zijn schoonvader) opge maakt. Dit geld had hij onder zijn be rusting genomen om, naar hij zijn schoonmoeder had verklaard, het in een safe op te bergen omdat het daar veiliger was. Verder had hij met toe stemming van haar effecten ter waar de van ruim 2700 gulden verkocht en ook dit geld te eigen bate aangewend. Van de verduisterde gelden is niets meer over. In het psychiatrisch rap port wordt D. toerekenbaar genoemd. De officier van Justitie, mr J. F. Hartsuiker, sprak in zijn requisitoir van „een schandelijk bedrog waaraan Verontrust door het steeds toenemen de aantal verkeersongevallen en de voortdurende uitbreiding van het aan tal verkeersslachtoffers hebben de Nederlandse Vrouwenorganisaties, aan gesloten bij het Ned. Vrouwen Comité zich met een uitvoerig request tot de minister-president gewend. Het comité dringt daarin, gealarmeerd door een situatie, welke onrustbarend genoemd wordt, aan op een samenstel van maatregelen, dat in zijn veelsoor tigheid een sluitend en efficiënt mid del zou kunnen vormen, ter bestrijding van de huidige onveiligheid. Er wordt oun .sterk op aangedrongen, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mo gelijkheid van een versnelde uitvoering van het wegenplan voor snelverkeer rondom steden en dorpen en de moge lijkheid enkele strten in woonbuurten geheel te sluiten voor doorgaand snel verkeer, ook van bromfietsen. Voorts wordt gepleit voor het inrichten van ..speelstraten", verkeersonderricht op de scholen en stimulering van de Echoolpatrouilles. een ambtenaar van de Rijkspostspaar bank zich schuldig heeft gemaakt". Hij merkte voorts nog op, dat de man wel iswaar een blanco strafregister heeft, doch uit een paar betrekkingen we gens oneerlijkheid was ontslagen. De raadsman mr S. A. van Wien, betoogde, dat bij een deugdelijker con trole de door zijn cliënt begane feiten niet mogelijk waren geweest. „De spaarbankboekjes lagen op tafel voor het grijpen". Hij zeide verder, dat D. het slachtoffer was geworden van een gewetenloze onderwijzer, die hem op het verkeerde pad had gebracht. Uit spraak 25 November. Bij ipit, rheumatiek, spierpijn, jicht dringt de genezende wermte ven SLOAN'S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S In huls hebben. SLOAN'S doodt de pijn. (Advertentie, Ing. Med ln de omgeving van de grens tussen Oostenrijk en Beieren is reeds de eerste sneeuw gevallen. Honderden skilustigen zijn reeds met de beoefening van hun lievelingssport begonnen. J)E GEMEENTE Den Haag is een groot scheepse opruimingsactie begonnen onder de tal rijke al of niet invalide bedelaars, die daar het stadsschoon ontfraaien. Men had deze bedelaars reeds geruime tijd gade geslagen en hierbij was bijvoorbeeld gebleken, dat een van hen in twin tig minuten tijds 103 giften ontving en klaag de, wanneer hij slechts tachtig gulden per dag had opgehaald. De echt genote van een andere bedelaar droeg een bont mantel en had een hulp in de huishouding. Een derde bleek telefonisch aangesloten, een vierde maakte gebruik van taxi's, wanneer bij zicb naar zijn „werk" begaf, enz. Naar wij nader ver nemen vallen bioscoop portiers en dergelijken niet onder deze Haagse opruimingsactie. goten ln een vat met twintig liter goeje ouwe klare, welke achter het café was opgeslagen. Zonde van de lodaline.... JN BONNléRES, gelegen op de linkeroever van de Se ine, vijftien kilome. ter van Mant es, ij een belangrijke archaeologi- sche ontdekking gedaan. Bij het graven van een put dichtbij de kerk werd een neolithische kerkhoflaan (d.WJU uit het latere stenen tijd perk) blootgelegd. De daar aangetroffen graven dateren uit de zgn. ,£eine, Oise en Marne"- beschaving, waarvan de oorsprong ligt in de Mid. dellandje Zee. De geraam ten zijn afkomstig aan de eerste landboutcers uit de omgeving van Parijs. Het verzamelde „meubi lair" bejtond uit jiera- des», doorboorde tanden en schelpen, geslepen vuurstenen en enkele scherven van potten van grof aardewerk. J-JET AMERIKAANSE geleerden-echtpaar Woytinski heeft in een rapport gezegd, dat de wereldbevolking op een bepaald ogenblik in de nabije toekomst station- nair zal blijven. Het ma ximum van de bevolking is een goede vier milliard mensen en dit zal aan het begin van de volgen de eeuw zijn bereikt. In bepaalde landen, onder andere in de Westeuro- pese, ij de menselijke vruchtbaarheid beneden het peil, dat vereist is voor de handhaving van de huidige bevolking in die landen, aldus dit echtelijk rapport. Als wij zo eens om ons heen zien, schijnt het onj een vrij sterke en gewaagde be wering. £EN OM EEN OF andere reden vertoornde be zoeker van een café aan de Loosduinse weg in Den Haag heeft een hele literfles lodaline leegge- De Italiaanse minister-president en minister van Buitenlandse Zaken Gius- seppe Pella zal 23 November naar Den Haag reizen om het in Februari door minister Beyen aan Rome gebrachte bezoek te beantwoorden, aldus heeft een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. De Italiaanse premier zal. zoals reeds eerder aangekondigd, de op 26 en 27 November vastgestelde et .ferentie van ministers van Buiten landse Zaken van 'Klein Europa' te Den Haag bijwonen. De krijgsraad te Velde West heeft gisteren L.W.R.B., die op 10 Januari 1945 met vier anderen een levens middelenzaak was binnengedrongen, waarbij de eigenaar van de zaak door een revolverschot uit B.'s wapen werd gedood, conform de eis veroordeeld f.t een voorwaardelijke gevangenis straf van 6 maanden met een jaar proeftijd. B. was destijds de zaak bin nengedrongen om levensmiddelen te „stunten" die bestemd zouden zijn voor een 300-tal onderduikers. De groep illegalen stuitte op onverwachte tegenstand van een vrij groot gezel schap in de woning van Tol, die juist zijn verjaardag vierde. De destijds 20- jarige B., die de leider van de over val was, loste toen vier schoten, waar van er een T. dodelijk in de buik trof. De krijgsraad nam in zijn motivering van het vonnis de conclusie van de landelijke ereraad over, dat de „stunt" rechtmatig was, maar nam geen nood weer aan, omdat z.i. de reactie van Tol gerechtvaardigd was. Ook B.'s beroep op het bestaan van een noodtoestand nam de krijgsraad niet over, omdat B. er niet voor had gezorgd dat zijn be velen waren opgevolgd. Voorts werd beklaagde verweten dat hij niet met voldoende omzichtig heid zijn pistool heeft gehanteerd. Bij het vonnis is voorts rekening gehouden met de toen nog jeugdige leeftijd van B., met zijn verdiensten voor het vaderland en met de lange tijd die sinds het gebeurde is ver lopen. De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, de 53-jarige kolo nel Jac. Smael, is gistermorgen bij een auto-ongeluk te Amsterdam om het le ven gekomen. Het ongeluk geschiedde omstreeks 9.45 uur, toen kolonel Smael met zijn auto ter hoogte van de Pieter Lastmankade op de Amstel- veenseweg in aanrijding kwam met een in dezelfde richting rijdende jeep. De auto van de heer Smael vloog tegen een boom en hij raakte achter het stuur bekneld. Kolonel Smael, die op weg was naar de opleidingsschool van het Leger des Heils in Amstelveen om daar een lezing te houden, is ter plaat se aan zijn bekomen verwondingen overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina-gasthuis overge bracht. Naar de oorzaak van de aanrijding stelt de politie een onderzoek in. Kolenel Smael aanvaardde in 1921 zijn eerste aanstelling als kadet-luite- nant van het Leger des Heils te Vlis- singen. Hij bekleedde een groot aantal aanstellingen in verschillende takken van de Leger des Heilsarbeid, o.a. in de kweekschool en in het jeugdwerk. Na de bezetting in 1945 werd de heer Smael bevorderd tot luitenant-kolonel en aangesteld als chef-secretaris voor Nederland, een functie die onmiddel lijk volgt onder die van de territoriale leider. In 1948 volgde zijn bevordering tot kolonel. In de kringen van het Le ger des Heils en ook daarbuiten heeft zijn heengaan diepe indruk gemaakt. Kolonel Smael was gehuwd en laat geen kinderen na. PRINS BERNHARD NAAR ETHOPIE VERTROKKEN Prins Bernhard is gisteren met zijn reisgezelschap in de regerings Dakota naar Ethiopië vertrokken. Aan boord bevond zich o.m. de heer L. Noë van de afdeling Afrika van het departe ment van Buitenlandse Zaken. De Prins is inmiddels te Athene aan gekomen. TTEE AMERIKAANSE geleerden zijn er in geslaagd de verwekker van de kinderverlamming, een virus, te isoleren en te identificeren. Hierdoor is het mogelijk geworden de scheikundige samenstelling van het virus en vele van zijn eigenschappen vast te stellen. De ontdekkers van het virus zijn dr Touard Bachrach en dr Carle- ton Schwerdt, beiden verbonden aan de Amerikaanse Nationale Academie van Wetenschappen. Deze prestatie der beide geleerden is de bekroning van vijftien jaar onderzoekingswerk. Men heeft thans voor de eerste maat omvang en vorm van het lirus. dat een doorsnede heeft van ongeveer een millioenste inch centimeter), kunnen vaststellen. Men verwacht, dat het thans, nu er meer definitieve feiten over het virus bekend zijn, mogelijk zal zijn de strijd er tegen met meer succes te voeren.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9