„Bermuda zal problemen niet kunnen oplossen" Werd het gezin Drummond door vader Dominici vermoord? Tweede Kamer niet ontevreden over woningbouwtempo Richtprijs baconvarkens weer met vijf cent verlaagd De Russische nota toegelicht Bekentenis Harold Russell in Nederland De Sovjet-minister citeert Kamerlid Gerretsbn Amazone-droom in Artis Frans de Munck speelt in de film Prins Bernhard in Addis Abeba Nieuw incident in Israël Aanklacht tegen De Baat ingediend Filmster - oudstr ij der maakt rondreis Zaterdag 14 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1293 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna PERSCONFERENTIE VAN MOLOTOV DE Russische minister was van oor deel, dat de noodzaak van het houden van een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken in ge nen dele is verminderd. Dergelijke besprekingen zouden evenwel niet bij voorbaat beperkt moeten worden tot een vraagstuk, met voorbijgaan van de „fundamentele kwestie", vermin dering van de internationale spanning. Zonen leggen een bekentenis af Zacht en lichte regen WEERBERICHT Het draait om de bouwvakarbeiders Dreigende werkloosheid over enige jaren Verhoging van toeslag tot tien cent KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK GEKEERD De Prins beschermheer van de KNZB Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden.... 1. elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen 0.4 Voor het eerst sinds de oorlog heeft de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, gisteravond een persconferentie belegd voor Russische en buitenlandse journalisten. Een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der grote mogendheden hangt, zo zei hij, af van Westelijke instemming om te spreken over de internationale span ning, het Duitse vraagstuk en de kwesties betreffende de veiligheid van Europa. Een Westelijke politiek, welke ratificatie van het verdrag inzake het Europese leger beoogt, zal een oplossing van het Duitse probleem onmogelijk maken en de omringende Europese staten in ge vaar brengen. Hij herhaalde de Sovjetoproep tot het houden van be sprekingen tussen de Vijf Groten, die dan moet worden gevolgd door een conferentie der Grote Vier over Duitsland. Over de Bermuda conferentie zei Molotov, dat deze wegens haar beperkt karakter op geen enkele wijze zal kunnen bijdragen tot een oplossing van de inter nationale vraagstukken. Het Westen, zo zei Molotov, heeft het Sovjet-standpunt, zoals weergege ven in het jongste antwoord op de Westelijke uitnodiging voor een con ferentie te Lugano, verkeerd uitgelegd. Eisenhowers verklaring, dat de Russi sche nota „negatief" was en dat de Sovjet-Unie geen bijeenkomst wenste, noemde de minister „kennelijk in strijd met. de feiten". Hij betichtte op zijn beurt het Westen er van, dat het niet werkelijk tot een overeenkomst wenst te komen. In dit verband noem de spreker de naam van het Neder landse Eerste-Kamerlid prof. Ger- retson. Molotov zei letterlijk: „In een recent artikel van de hand van het Nederlandse parlementslid prof. Ger- retson wordt het standpunt van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk uitgelegd als een rechtstreekse po ging om alle besprekingen betreffende de Vier-mogendhedenconferentie tot een negatief resultaat te brengen". Nadat Molotov zijn verklaring had afgelegd, gaf hij gelegenheid tot het stellen van vragen Op een vraag, of hij van mening was, dat een conferen tie van ministers van Buitenlandse Za ken wellicht een inleiding zou kunnen zijn op een bijeenkomst van de rege ringsleiders der grote mogendheden, antwoordde de minister, dat dit z.i. niet aan de orde was. „Het is geen or ganisatorische, doch een politieke kwestie", zo voegde hij hieraan toe. Gevraagd naar de mening van de Russische regering over de vooruit zichten van een conferentie over Ko rea verklaarde hij, dat het Kremlin de indruk heeft, dat van (communistisch) Chinese en Noordkoreaanse zijde alles wordt gedaan om tot een dergelijke bespreking te komen, maar dat het streven van de andere partij hieraan niet beantwoordt. Radio-Moskou heeft de tekst omge roepen van een ,,Pravda"-bericht waar in wordt verklaard, dat op de bespre kingen, welke leidende staatslieden der „Westerse Grote Drie" van vier tot acht December op de Bermuda- Gustave Dominici, die woont op de boerderij bij Lurs in Zuid-Frankrijk, vlak bij de plek, waar in Augustus 1952 het Britse gezin Drummond werd vermoord, heeft gisteren bekend, dat zijn zeven en zeventig-jarige vader, Gaston Dominici, de moord heeft ge pleegd. Zijn broer, Clovis, heeft de bekentenis van Gustave bevestigd. Dit is gisteravond in Dignes, waar de verhoren worden afgenomen door hoofdinspecteur Ilarzig medegedeeld. „Zij zeiden, dat zij het de politie niet eerder hadden durven vertellen en zijn nu geheel overspannen", aldus Harzig. De hoofdinspecteur verklaarde, Gisteren nam de wind snel af toen een rug van hoge luchtdruk uit het Westen ons land bereikte. Van de Oceaan is een zachte en vochtige luchtstroom onderweg, die vandaag ons land zal berei ken. Het doorkomen van deze luchtstroom zal met enige lichte regen of motregen gepaard gaan. Langs de kust zal de wind weer tot krachtig toenemen. Ook Zon dag zal dit voor November zach te weer aanhouden. De regenval heeft in deze Novembermaand over het algemeen nog niet veel te be tekenen gehad. Hoewel morgen de regenkansen niet geheel zijn uitgesloten, zullen de hoeveel heden vermoedelijk nog klem zijn. Zowel overdag als s nachts zal de temperatuur gemiddeld drie a vier graden boven nor maal blijven. Verwachting tot hedenavond: NU EN DAN REGEN Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Zwakke tot matige, later vrij krachtig toene mende Zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zondag: Zon op 8.00, onder 16.49 Maan op 14.07. onder 0.28 Maandag: Zon op 8.01, onder 16.48 Maan op 14.22, onder 1.51 dat volgens Gustave Dominici Sir Jack Drummond eerst was vermoord, daar na zijn vrouw, lady Ann en tenslotte hun dochter Elizabeth. In antwoord op de vraag wat Gaston Dominici's motief was geweest voor de moord, zei de hoofdinspecteur: „Gas ton Dominici zelf, die op het ogenblik wordt verhoord, zal ons die inlichting verschaffen". Eerder op de dag had het nationale hoofdkwartier van de Franse politie te Parijs bekend gemaakt, dat men hoopte binnen vier en twintig uur de moordenaar van het Britse gezin te hebben ontmaskerd. Na het onderzoek, dat meer dan vijftien maanden heeft geduurd en veel werk en geduld eiste, staan wij nu op het punt ons doel te bereiken, zo werd gezegd. De broer van Gustave, Clovis en zijn achttienjarige zwager, Roger Perrin, hebben gisternacht in het gerechtsge bouw vertoefd. Perrin kreeg daarna verlof weer naar huis te gaan. De po litie gelooft, dat Perrin meer van de zaak weet dan hij wil zeggen. „Wij hebben reden om aan te nemen, dat. Perrin ondanks zijn verklaring van het tegendeel, de nacht van de moord doorbracht op de boerderij van Domi nici", aldus de politie. eilanden zullen houden, „druk op de Franse volksvertegenwoordiging zal worden geoefend om de oorlogsver dragen van Bonn en Parijs te be krachtigen". In de politieke commissie der Ver. Naties sprak Wysjinski een rede uit van practisch gelijke strekking. Artis, de Amsterdamse dierentuin, die al een eeuw oud is, zal het ko mende voorjaar als vernieuwd uit haar winterslaap te voorschijn komen. Er wordt gerestaureerd en uitgebreid Ook zal het aantal dieren worden aangevuld met interessante exempla ren. Er komt een openlucht terrarium voor Europese reptielen en o.a. een z.g. Amazone-droom, een bassin met een glaswand. De bezoeker zal de indruk krijgen als kikvorsman in de Zuidamerikaanse rivier rond te zwem menBoven water dieren en plan ten uit het Amazone-gebied. (Van onze parlementaire redacteur) gIJ DE BEHANDELING van dc be groting van Wederopbouw en Volks huisvesting gistermiddag- in de Twee de Kamer, spraken verschillende leden zich in goedkeurende zin over het. bouwtcinpo uit. Doch dat nam Piet weg, dat enkelen hunner een gevoel van scepticisme niet konden ondêr- drukken. Zo bijvoorbeeld de heren v. d. Feltz (CH). Van Vliet (KVP), Stapelkamp (AR), Beernink (CH) en Bommer (PvdA). Zij vroegen zich af, of de minister niet te optimistisch is in zijn ramingen. Desondanks zou de heer Stapelkamp het bouwtempo nog willen opvoeren van bijvoorbeeld 65.000 tot 75.000 wo ningen per jaar. Hij begreep, dat dit alleen mogelijk is bij drastische uitbrei ding van het aantal bouwvakarbei ders, maar tegelijk was hij daar hui verig voor met het oog op de toe komst, als de bouwbedrijvigheid gaat afnemen. Maar wat dan? Rem andere soor ten bouw af. stelden sommige afge vaardigden voor. De heer Van Vliet dacht aan gemeentegebouwen en de heer Beernink en enkele anderen noemden Rijksgebouwen. De daardoor vrijkomende arbeiders kunnen in de woningbouw gebruikt worden. Minister Witte zal, zo vermoeden wij, het bouwtempo ook wel graag wil len versnellen. Maar de bouw van overheidsgebouwen scholen, kanto ren, gemeentehuizen, badhuizen, enz. enz. sterk beperken? Daarmede zijn toch ook weer te grote belangen ge moeid. En mocht het gevaar van een over schot aan bouwvakarbeiders over enkele jaren accuut worden, of inci denteel dreigen, dan heeft hij nog de krotopruiming achter de hand. Uit de Kamer wees men hem er evenwel al op, dat hiermede grote kapitalen ge moeid zijn. Hetgeen niet wegneemt, dat de krotopruiming algemeen als noodzakelijk gevoeld wordt. Een doeltreffende woningbouw is niet alleen van het beschikbaar zijn van voldoende arbeiders afhankelijk. Ook andere factoren spreken een har tig woordje mee. De heer Stapelkamp zei het kort en bondig: de oplossing MADAT in Mei van dit jaar dc richt- prüs voor baconvarkens met 4 cent en in September met 5 cent per kg kon worden verlaagd, heeft de daling in dc prijzen voor geïmporteerde vec- voedergrondstoffen zicli in die mate voortgezet, dat blijkens de tweemaan delijkse herberekening van dc kost prijs van de slachtvarkens. wederom een verlaging is ingetreden. Dienover eenkomstig heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning besloten met ingang van 16 Nov 1953 de richtprijs voor de baconvar kens met 5 cent per kg te verlagen en op ƒ2,24 per kg koud geslacht gewicht vast te stellen. De prijsontwikkeling voor het var kensvlees en spek op de wereldmarkt maakte het mogelijk, de sinds 8 Dec, 1952 geldende regeling, waarbij 10 cent op de richtprijs voor de bacon varkens werd ingehouden, reeds met ingang van 14 September 11. buiten werking te stellen. Op 14 September werd dan ook de overnemingsprijs gebaseerd op de toen geldende richtprijs van 2,29 per kg geslacht gewicht. Op 26 Oct. werd de overnemingsprijs 5 cent hoger vastgesteld en gebaseerd op ƒ2,34, waarbij het verschil van 5 cent met de richtprijs wordt bijge past uit de middelen, welke werden gereserveerd in de periode, dat de overnemingsprijs zich 10 cent beneden de richtprijs bewoog. Thans is het mogelijk de overnemingsprijs op het niveau van ƒ2,34 te handhaven. De verlaging van de richtprijs met 5 cent zal worden opgevangen door een verhoging van de toeslag ten laste van de gereserveerde gelden tot 10 cent per kg geslacht gewicht, waar van het woningvraagstuk wordt pas bereikt, als rendabele huren kunnen worden gevraagd en de lonen hoog genoeg zijn om die huren te betalen. Men zou het ook zo kunnen zeggen: het woningtekort wordt pas opgehe ven, als de particuliere bouw aantrek kelijk wordt gemaakt. Baron Van der Feltz drukte zich in deze zin uit. Die aantrekkelijkheid is er. als de premie regeling wordt opgetrokken tot het peil der gekapitaliseerde woningwet- bijdragen. De minister voelde echter niet voor premieverhoging. De Kamer heeft voorts gepleit voor de bevordering van het eigen woning- bezit, maar de heer Ten Hagen van de PvdA zag hier ook nadelen en wel als de eigen woning door verkoop of ver erving in de exploitatiesfeer terecht komt. Er is aangedrongen op een spoedige totstandkoming van een nieu we Woningwet waarbij volgens de heer Stapelkamp de woningbouwver enigingen weer volop tot leven ge wekt behoren te worden en van een Ruimtewet. En er is tenslotte aandacht gevraagd voor voldoende differentiatie in de woningtypen, voor huizen voor bejaarden en voor woningen voor al leenstaande personen. Prins Bernhard is gisteren te Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, aangekomen. Op het vliegveld werd de Prins, die er zeer gezond uitzag, o.a. ontvangen door de kroonprins, een aantal ministers, de burgemeester van Addis Abeba en de echtgenote van de Nederlandse gezant, daar haar man ziek is. De Prins inspecteerde een ere wacht gevormd uit eenheden van het keizerlijke leger, terwijl een kapel het Nederlandse volkslied speelde. De Franse premier Laniel is gister avond tot een accoord met de Gaul listen gekomen, waardoor hij een ka binetscrisis over de a.s. Bermuda conferentie heeft afgewend. De vijf Gaullistische ministers verklaarden aan te blijven, nadat Laniel had be loofd, dat hij zich niet zou binden op Bermuda of op de conferentie van het Kleine Europa, die 26 November te Den Haag wordt gehouden. Op haar beurt heeft de Gaullistische fractie in de Nationale Vergadering beloofd zich niet te zullen verzetten tegen het debat over Europese zaken, dat voor 17 November is vastgesteld. De voorzitter van de fractie der Gaullis ten zei: „Wij kunnen niet toestaan, dat een zakenkabinet beslissingen op lange termijn neemt". Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard liet beschermheerschap van de Koninklijke Nedcrlandschc Zwem band te aanvaarden. ONTHULLINGEN IN NEW VORK POST 'N DE ZAAK-WHITE Het Amerikaanse blad New Vork Post heeft Vrijdag een document ge publiceerd, waaruit zou blijken dat ge. neraal Eisenhower en Hnrry Dcxter White (die president Eisenhower vei- klaa.t niet te kennen) elkaar in 1944 in het Zuiden van Engeland hebben ontmoet Genei aal Eisenhower en Frans de Munck, onze bekende voetbal pro/. <laut voor een nieuive carrière. De Munck heeft nl. op uitnodiging een hoofdrol aanvaar,fl in de Duitse film „Het ideale bruidspaar". De voetballer-filmster met zijn vrouw rechtsen zijn tegen speelster Liane Croon, op weg naar de studio in Berlijn. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger hebben Jordaanse legionairs, die op Israëlisch grondge bied waren doorgedrongen, gescholen öp een Israëlische wachtpost" en op Arabische vrouwen, die aan het oli.j venplukken waren. De Israëliër en een Israëlische vrouw werden gewond. Zij werden met zeven vrouwen en twee kinderen door de Jordaniërs mee gevoerd. Israël heeft van Jordanië geëist, dat de betrokkenen direct wor den vrijgelaten, terwijl aan de be standscommissie verzocht is, een on derzoek in te stellen. De wacht van het Israëlische dorp Breitsafafa, die Donderdag door Jor daniërs werd ontvoerd, is gisteren op Israëlisch gebied, ongeveer 150 meter van de grens met Jordanië dood aan getroffen met zeven schotwonden in de rug. Het openbaar ministerie te Cobienz heeft bij de rechtbank aldaar een aan klacht ingediend tegen de 24-jarige Nederlandse chauffeur Dirk de Baat, die met zijn vrachtauto op 24 Octo- ber het verkeersongeluk op de Wied- bachtalbrug heeft veroorzaakt, waar bij zes personen om het leven kwamen. De behandeling zal waarschijnlijk nog vóer Kerstmis plaats vinden. De aan klacht stelt hem schuldig aan de dood van zes mensen en letsel toegebracht aan zeven anderen. Zoals bekend is De Baat Dinsdag op borgstelling vrijgela ten. |\[A de souvereiniteitsoverdracht aan de „Republik Indonesia" werd het vraagstuk Nieuw-Guinea een zaak, die men van de zijde der Nederlandse overheid in de „ijskast" plaatste. De leiders in Djakarta echter eisten, zo dikwijls als dat maar mogelijk was, „Irian" voor zich op. De Nederlanders hadden er huns inziens niets meer te maken. Zij bliezen de kwestie boven dien op om de innerlijke verdeeldheid van de republiek althans één nationaal doel te geven, waaraan het sentiment zich kon vastklampen. Dat het deel onzer Volksvertegenwoordiging, dat destijds de regering een halt toeriep inzake Nieuw-Guinea en daarbij in zo verre succes had dat men besloot de zaak voorlopig te laten rusten, het juiste inzicht betrachtte, is zo langza merhand wel komen vast te staan. Per soonlijk vernamen wij in die dagen van vooraanstaande Nederlandse indus triëlen, dat zij wel hun aandeel wil den leveren voor de zo noodzakelijke ontplooiing van Nieuw-Guinea, doch het risico van investeringen niet aan durfden uit vrees, dat Den Haag toch aan de eisen van Djakarta zou toege ven met alle stroppen van dien Op veler aandrang kwam de regering tot de uitspraak, dat men van een over dracht der souvereiniteit over Nieuw- Guinea afzag en zich zelf de taak stel de land en volk te leiden naar het zeker nog verre moment, waarop men er over eigen toekomst zal vermogen te beslissen. Het geweeklaag van Djakarta verhief zich nog bij tijd en wijle, doch dat het Nederland ernst was dit voornemen uit te voeren, bleek uit vele dingen. Wij denken daarbij aan het bezoek van minister Luns aan het Rijksdeel Over zee en aan Australië, welk land gelijk wij bij lot en toekomst van een van 's werelds grootste eilanden ten nauw ste betrokken is. Een parlementaire delegatie bezocht Nieuw-Guinea en zal nog over haar ervaringen rapporteren. Daarbij zullen regering en parlement zeker uitvoerig van gedachten wisselen omtrent hetgeen te doen valt. De republiek Indonesië is een jonge staat, waarvan men niet kan en mag verwachten, dat alles er direct in hoge mate juist zal verlopen. Toch heeft de jongste geschiedenis bewezen, dat Dia. karta zichzelf op vele punten heeft overschat door de geleidelijke over gang naaL zelfstandigheid, welke in vele Nederlandse kringen' als gewenst werd beschouwd, abrupt van de hand te wijzen. In vele opzichten zit men nu met de brokkenDe gedachte aan het opgroeiende kind, dat niet wilde luisteren naar de goede raad van zijn ervaren ouders en tenslotte van een kwade kermis thuis komt, dringt zich daarbij onwillekeurig aan i ns op. Tenslotte is ook de Partij v. d. Arbeid tot het wat late inzicht gekomen, dat men de zaak in een te idealistisch licht heeft willen zien. Bij monde van haar afgevaardigde, de neer Goedhart, werd Donderdag in de Kamer verklaard, dat thans ook de P. v. d. A. gezien de bin nenlandse toestand in Indonesië de toe komst van deze staat somber inziet. „Bij ons was een sterke neiging om aan de wensen van Indonesië t.a.v. Nieuw-Guinea tegemoet te komen. Nu is van de P. v. d. A. echter geen aan drang te verwachten het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Dat zou in alle opzichten on verantwoord zijn", aldus de heer Goed hart. In elk geval een loyale bekentenis. Over Nieuw-Guinea bestaat dus in het parlement geen verschil van mening meer. De regering zal haar politiek in deze dus met te meer kracht kunnen voeren. En daarmede zal de bevolking van Nieuw-Guinea zelf het meest ge baat zijn. W K. mede de inhoudingen van eertijdsWhite zouden op de 7e September 1944 thans weer in belangrijke mate aan jn )1et hoofdkwartier van Eisenhower de varkenshouders ten goede komen. een gesprek hebben gevoerd. (Van onze Haagse redactie) HAROLD RUSSELL, de wereld vermaarde Amerikaanse oud strijder zonder handen is vandaag in Nederland gearriveerd. Hij zal deelnemen aan de vierde Alge mene Vergadering van de Wereld Veteranen Federatie van 16 t/in 19 November Ie houden in de Ridderzaal te Den Haag en vervolgens een rondreis door Ne derland maken, teneinde geld voor de revalidatie van millioenen invalide veteranen in te zamelen. De 39-jarige Harold Russell kan waarschijnlijk de meest bekende oud-strijder ter wereld worden genoemd. Zijn roem dankt hij aan de moed, waarmee hij zijn handi cap heeft overwonnen, doch ook door de publicatie van een bio grafie. getiteld: .De overwinning op mijn handen". De kern van Russell's levensfilosofie luidt: .Het is niet datgene, wat je ver loren heht. dat het belangrijkst is. maar wat je hebt overgehouden en hoe je dat gëbfuikt". QEDURENDE zijn herstel in een mi litair hospitaal - Russell werd zwaar verminkt, toen een lont in zijn handen ontplofte - werd hij door de leger-autoriteiten uitgekozen om in een documentaire film te tonen, hoe hij de handicap van het verlies van zijn handen had overwonnen, en hoe hij de stalen halten, die hij er voox m de plaats had gekregen, kon gebruiken. Deze twintig minuten lange film, die ten behoeve van verminkten in militaire hospitalen werd gedistri bueerd, trok de aandacht van film- directeur William Wyler en van de toneelschrijver Robert Sherwoori. die onmiddellijk de rol van „Humer 1'ar- rish speciaal voor Russell creëerden in de ook hier te lande succesrijke film: „De beste jaren van ons leven". Deze prachtige speelfilm bezorgde Russell twee onderscheidingen: de ene als de beste acteur van 1946. en de andere, een speciale voor het bren gen van hulp en hoop aan tienduizen den verminkten Harold Russell. die in 1947 getrouwd is en twee kinaeren heeft is sindsdien nog op veie andei wijzen ondeisch.i- den In 1949 hijv werd hij dooi de Amerikaanse Junior- K« mer van Koop- handel gekozen als een van de tien topfiguren van het jaar Hij treedt zeer dikwijls op als woordvoerder op het gebied der vele problemen van oud-strijders en heeft de Amenkaar-e regering herhaaldelijk hijgestaan om de verkoop van zgn spaarcertificaten e bevorderen Kinds twee jaar he- kleedr hij ook de functie van voorzit ter van de Amerikaanse Veteianen Bond, een onderafdeling van de We reld Veteranen Federatie.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1