Eerlijk en blijmoedig werk van de Noorder Kunstkring CLEMATISSTR. 4 De Basstraat-bewoners vierden een uitbundig feest Aanleg rijwiel- en wandelpaden maakt goede vorderingen „Het Comflenhnis" Geëxposeerde doeken spreken ook als totaliteit een taal HELDERSE COURANT NIEUW DEN HELDER Rijk draagt bij in de herstelkosten „Caramella" in de Keizerstr. geopend IN HET KORT Najaarstentoonstelling in Prinsenstraat Knappe zeegezichten van hii70nripr m«"*v<*i en een haast wijlen Van der Wouw Agentschap TUSSEN HAAKS EN KUITJE Model van zeilbark kan worden bezichtigd JIMMY BROWN EN DE Uitgebreid programma in Musis Sacrum Britse lof voor onze vloot Ook HRC speelt thuis vriendschappelijk Fa. G. BEEMSTERBOER Duinweg-Duinroosstraat wordt verlicht mm, i mtèÊÊÊÊm6Mw* I DE Kinderpostzegelactie mag zich de laatste jaren verheugen In een steeds stij gende opbrengst, welke in 1952 zelfs 925.000 be droeg. Op Vrijdag 16 Octo- ber is de schooljeugd be gonnen met het verzamelen van bestellingen, en zo doende kan dus terecht weer worden gesproken van „Dóór het kind - vóór het kind". Driehonderddui zend jongens en meisjes namen over het gehele land aan de actie deel, tot heil van de kameraadjes, die er minder aan toe zijn dan zijzelf; voor de vriendjes en vriendinnetjes, wier ouders niet voor hun kin deren kunnen zorgen. Voor de vijfde keer heeft de schooljeugd zich op deze wijze verdienstelijk ge maakt. Dikwijls weliswaar tot ergernis van talloze huisvrouwen, die om de ha verklap naar de voordeur werden gebeld, doch in elk geval voor een heel mooi doel. Rally „Youth for Christ" T. Walleboom ma TIJDENS EEN OGENBLIK VAN STILTE temidden van veel geroe zemoes vonden wij eindelijk de gelegenheid, eens te zien wat de Noorder Kunstkring sedert de voorjaarsexpositie tot stand heeft ge bracht. W ij slapten wat gejaagd het atelier aan de Prinsenstraat bin nen en werden onmiddellijk getroffen door een aangename en zuivere sfeer. De vele doeken, die daar hingen, wekten gezamenlijk zonder nog stuk voor stuk te hebben gesproken - een blijmoedige suggestie. Dat is een merkwaardige indruk: een collectie schilderijen, die als het ware een koor van kleuren vormen en één harmonische compo sitie scheppen. Het moet het karakter van de Noorder Kunstkring zijn geweest, dat doorklonk in de expositie als totaliteit. Terwijl wij de onderdelen van dit sympathiek stemmende geheel op ons lieten inwerken, werd het ons bewust, dat de leden van de Noorder Kunst kring in hun werk getuigen van een optimistische levenskijk. Zij schilderen en tekenen met plezier, vinden daarin genoegdoening voor de gewone dage lijkse sleur en kunnen derhalve als groep moeilijk realisten of naturalisten worden genoemd. A prima vista- doen zij zich als idealisten voor, maar dan in een vorm, die ook voor de objec tieve beschouwer niet de schijn in zich ■heeft van een vlucht uit de werkelijk heid. De mensen, die hun werk voor deze najaarslentoonstelling hebben ingele verd, zijn allen amateurs, maar het is opmerkelijk hoezeer zij soms in alle eenvoud er in slagen, aan de goe de dingen des levens gestalte te geven. Het eerste wat ons. als een sprekend element in de totaliteit trof, was het grote doek van Seybel, met het meis je dat studeert achter de piano. Een stukje vriendelijk leven, verbeeld door middel van een evenwichtige vlakver deling. een harmonische groepering dér kleuren en een minimum aan dé tails. Een kleurig bloemstuk en een goed gezien landschap getuigen van Seybel's veelzijdigheid. Tegenover zijn werk hangen enkele zeegezichten van wijlen de heer Van der Wouw, zeeën vol bruisend leven in verschillende schakeringen, met schepen die zelfbewust door de golven ploegen. Deze stukken vertonen een prachtige harmonie tussen zee en schip. De andere zeeschilder, Engel Luidinga, is ook weer present. In zijn grijzen is hij zichzelf gebleven, maar met succes heeft hij ook andere kleu ren toegepast; De zee blijft voor hem .een boeiend en onui.tputteUiK, pnder- werp, waarvan hij telkens weer nieuwe aspecten weet te tonen. Van Sevink valt op dat aardige symbolische stukje met twee spelón- de visjes. Speels in de werking der lichte en toch niet zoetelijke kleuren, wijsgering haast in de suggestie der stijgende spiralen. Een boeiend werkje, tot stand gebracht met de vaardige hand, die knap uitgewerkte stillevens penseelde. Dit werk heeft meer allure dan dat van Goes, die uiterst vriende lijke doekjes liet ophangen. Deze werk jes bewijzen niettemin, dat Goes voortdurend blijft zoeken naar nieuwe uitdrukkingsmiddelen. Veel waarde ring hebben wij voor zijn strandge zichte, dat door de toepassing van drie verschillende technieken een goe de ruimtewerking heeft. Experimenteel in een andere, tegen woordig meer geijkte, zin is het werk van Graaf, die suggestief leert spelen met lijnen en vlakken. Ongetwijfeld knap en interessant werk, waarvan echter de innerlijke lading nog niet in overeenstemming is met de flair, die uit het uiterlijk spreekt. Als zo danig kan Graaf stellig als een repre sentant van dit tijdperk gelden. Hij is gelukkig geen nihilist of „verneiner", zoals vele moderne experimentelen, die hun ideaal schijnen te zien in een maximale disharmonie tussen inhoud en vorm. Voor het „gewone" publiek schenkt een bezoek aan een expositie van de Noorder Kunstkring wellicht de groot ste bevrediging, omdat de leden van deze schildersgroep juist streven naar een zo groot mogelijke harmonie tussen inhoud en vorm. Het ook naar onze mening onmisbare „verstaanbaarheids element" is bij hen altijd aanwezig, goeddeels dank zij het gebonden blij ven aan concrete voorstellingen. Van een veel minder sterke binding op dit punt getuigt het werk van Lugt. hart, door ons eerder getypeerd als de „schilder der liefde". Bij hem is een voorstelling aanwezig, zij het ook dat deze volkomen ondergeschikt is ge maakt aan een geestelijke inslag, een voor Abonnementen Losse nummers Advertenties Klachten e.d. (Advertentie Ing. Med.) „Cerberus" is gisteren in Den Helder terug een dokbeurt. Hr. Ms. uit Vlissingen gekeerd voor Het is morgen hoog water om 0.25 en 13.45 uur, en laag water om 7.25 en 19.20 uur. Maandag is het hoog water om 1.45 en 15.05 uur, en laag water om 8.40 en 20.50 uur. De tempe ratuur van het zeewater was 11.3 graden Celsius. bijzonder kleurgevoel en een bovennatuurlijke sfeer. Met een sterk geschilderd en boven dien goed gelijkend zelfportret komt Schoonhoven voor de d ag. Ook zijn schetsmatig vrouwenportret trekt de aandacht. Het zelfportret van Mebius is uitstekend van opzet en pose, maai de schilder is er niet in geslaagd, de typerende trekken in zijn karakter tot uiting te brengen. De lijnen in dit portret zijn de lijnon in het gezicht van Mebius, maar de persoonlijkheid Mebius vindt de beschouwer niet te rug. Dit kan aanleiding geven tot een interessante karakterstudie, althans in dien wij aannamen, dat Mebius zich zelf heeft gezien zoals hij zichzelf heeft geportretteerd. Luders is vertegenwoordigd door o.a. een vrolijk stukje uit de kinderkamer, mevr. Klerk-Rapis door een lief tuin- gezicht, Timme door een goed stilleven en De Ronde door o.a. een originele combinatie van een portret- en bloo- menstudie. De expositie wordt gecom pleteerd met vele tekeningen en enkele uitstekende linoleumsnede van mej. Andringa. Besluiten wij, met er aan te herin neren, dat de tentoonstelling heden- en morgenavond nog van acht tot tien urn- te-bezichtigen is. Het model van een zeilbark, dat door de voorzitter van het College „Zee- manshoop", de heer Van Wijck Jurri- aanse, werd vervaardigd en aan de Zeevaartschool geschonken, zal op de Zondagmiddagen 22 en 29 November te bezichtigen zijn. 's Middags tussen half twee en vier uur staan leerlingen van de Zeevaartschool gereed om de bezoekers te ontvangen en desgewenst explicaties te geven. De toegang is vrij, maar er zal een .busje staan waarin een offerte kan worden gedeponeerd ten bate van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij. „Niet naar bed, we maken pret", werd gezongen in „Musis Sacrum" door de leden van de Amusementsvereniging „Ons Genoegen", ter gelegenheid van het eerste lustrum. Of zij niet naar bed zijn gegaan, betwijfelen we, maar dat ze pret hebben gemaakt is buiten kijf. Want deze bewoners van de Basstraat - ze noemen elkaar ootn en tante! - verstaan de kunst van het feestvieren. 2. Terwijl Jimmy de damstenen op borg, stak Piet Potlood een verse si gaar op. „Je weet", zei hij, „dat wij redacteuren, heel dikwijls lastig geval len worden door allerlei bezoekers. Mensen, die een ingezonden stuk ge plaatst willen zien en die er op staan, daar een mondelinge toelichting bij te geven, mensen, die ons nieuwtjes ko men vertellen die wij al drie weken weten en vooral mensen die onze arti kelen, die wij over een of ander ge schreven hebben, proberen aan te sme ren. Ik heb zelfs een jonge redacteur in mijn dienst moeten nemen om al die lieden te woord te staan en af te wim pelen. De „afpoeieraar" noemen wij die. Maar vanmorgen verscheen er iemand aan het loket, die zich niet zo gemakkelijk liet afpoeieren. Hij moest en zou de hoofdredacteur spreken en al werd hem in alle talen verteld, dat de ze in een conferentie was waarin hij niet gestoord mocht worden en dat de ze conferentie wel drie uur zou duren, het gaf nietmeneer hing zijn jas aan de kapstok, zeeg neer in een stoel on Ko ndigde aan, dat hij wel wachten zou tot de conferentie ten einde zou zijn. Dat kwam de „afpoeieraar" mij natuurlijk vertellen. Wat kon ik doen? Na verloop van tijd heb ik hem maar laten binnen, komen. Nu ik heb in m'n leven heel wat vreemde stoethas pels ontmoet, maar deze spande de kroon. Een dik ineengedrongen manne ke met een krulbaard en een zwarte flambard op het hoofd, die hij gemaks halve maar op hield". Hoewel niet alle nummers als ge slaagd kunnen wofden beschouwd, deed dat toch 'geen afbreuk aan de uitstekende stemming die er voort durend heeft geheerst. Nadat men ge zamenlijk het „Basstraat lijflied" had gezongen en de polonaise uitgehuppeld was, werd de aandacht gevraagd voor een één-acter „Toen Karei dood was". Naar onze smaakt valt de opvoering van cen. tqneelstuk buiten het kader van een gezellig -saménzijh. Door de hoeveelheid dialogen wordt het tempo vertraagd en gaat de spanning teloor. In tegenstelling tot de korte schetsen waarin het duo Nierop en Vóórhaar blijk gaf goed op de planken thuis te zijn. Vooral de schets „Gerrit de Stotteraar", werd geestig gespeeld en had veel succes, mede door de uit stekende mimiek. De heer Vóórhaar verzorgde ook de conference. Dit gaat hem goed af, al geloven we, dat hij door een andere woordkeus aan po pulariteit zou winnen. De dames Vis ser en Nierop hadden succes met be kende liedjes. Verscheidene malen trad een dames-kwartet voor het licht van de schijnwerper. „Het Nonnen koor" viel op door de verzorgde aan kleding. Maar wat de vocale vertol king betreft, heeft men te hoog ge grepen. Dan maar liever „De Vissers meisjes", waarmee zij veel waardering oogstten. De heer P. de Visser viel op"-domde" serieuze 'wijze Vakrop hij de vocalisten met de mondharmonica begeleidde. Het is ondoendijk, alle nummers van het uitstekende reper toire te bespreken. Daarom volstaan wij nu met te vermelden, dat de avond als geheel zeer slaagde. In een artikel in de Londense „Times" van Vrijdag is de nadruk ge legd op de belangrijkheid van de Ne derlandse en Franse vloot voor de westelijke verdediging. De marine-deskundige van het blad schrijft, dat de Nederlandse vloot, hoe wel klein, indien gemeten naar Britse en Amerikaanse maatstaf, gerekend wordt te behoren tot de doelmatigste afzonderlijke vlootstrijdkrachten van de N.A.V.O. „Het hoge moreel en de doelmatig heid van de Nederlandse vloot", kan volgens de correspondent worden toe geschreven aan „het belang, dat een zeevarend volk hecht aan vlootaan- gelegenheden". Wij berichtten al, dat Helder mor genmiddag om half drie bezoek krijgt van Zeeburgia. Ook HRC speelt eth- ter een vriendschappelijke wedstrijd, eveneens om half drie aan de Sport- laan en wel tegen DEM, de derde klas- ser uit Beverwijk. De roodjakken ko men voor deze gelegenheid in de vol gende opstelling uit: ÏJngbeek, D. Scheer en C. Kramer; De Werker, Van Trierum en A. de Vries; Bruin, Jager, Sperling, P. de Vries en Rijkers. I MARTÊRZiËKSI) TtGEN VHIIES EN' 0IEBTAI Keizerstraat 15, Tel. 2626 (Advertentie Ing. Med.) RUIM EEN JAAR GELEDEN verleende de raad enkele eredieten voor de aanleg van rijwiel- en wandelpaden door het duingebied. Het aanbrengen van een verbindingspad tussen de Elzenstraat en bet uil de bezettingsjaren daterende betonpad naar de Jan Verfailleweg werd het eerst ter band genomen. Het is een keurig tegelpad geworden, dat in een grote behoefte blijkt te voorzien. Ook bet pad, dat als nummer twee op het programma stond, is gereed. Wielrijders en voetgangers beschikken nu over een korte verbindingsweg tussen Nieuw Den Hel der en Huisduinen. Dit acht tegels brede pad tussen de Duinweg en de Duinroosstraat volgt het oude tracé van het vóóroorlogse betonpad, dat in de bezettingsjaren werd opgebroken. Aan de aanleg van het resterende gedeelte, dat achter de Donkere Duinen om loopt en ter hoog te van de Politiepost zal aansluiten op het bestaande klinkerpad naar het strandbad „Den Helder aan Zee", wordt thans gewerkt. Met inbegrip van de kosten, die zijn verbonden aan het maken van hekwer ken en het aanleggen van beplan tingen, is met de uitvoering van het gehele plan een bedrag van een klei ne honderdduizend- gulden gemoeid. Van het Rijk wordt een bijdrage verwacht, omdat het voormalige pad in de oorlogsjaren grotendeels werd verwoest. Deze bijdrage zal vermoe delijk neerkomen op ongeveer twee derden van de kosten, aangezien het plan ten dele een verbetering van de aituatie en ten dele ook een uitbreiding inhoudt. Voor het aanbrengen van openbare verlichting langs het pad tussen Duin weg en van f 4800 beschikbaar. *V;:?5afS!S ZEGELS Het vervolg op deze actie gaat zich thans voltrekken. Van Maandag 16 November tot eind December wordt namelijk in het postkantoor weer een apart loketje in gericht, waar kinderpostze gels verkrijgbaar zijn! Ken aantal dames met een hart voor de zaak zulten wat vrije tijd offeren, om, naar zij hopen, zeer vele kinder zegels aan de man te bren gen. Uw Gradus wijst er in dit verband voorts op, dat de kinderprentbriefkaarten verkrijgbaar zijn bij de boekhandelaren. Wie iets goeds wil doen, zal zich zeker naar postkantoor of boekhandelaar spoeden! KERSTPOST QRAAG uw aandacht voor de extra-Kerstpost-dienst. In de periode van 16 tot en met 28 Nov. bestaat de ge legenheid briefpakjes (tot een maximum-gewicht van 500 gram) te verzenden aan militairen van het Neder landse detachement in de strijdkrachten der Verenig de Naties in Korea cn naar opvarenden van Hr Ms fregatten „Dubois" en „Jo- han Maurits van Nassau". De frankering voor deze pakjes, die per luchtpost worden verzonden, bedraagt 10 cent per 50 gram met een minimum van 50 cent. Tot 24 Nov. kan men briefpakjes tot een maxi mum-gewicht van 1 kg verzenden naar militairen van de Koninklijke Marine in de Nederlandse Antillen, aan boord van aldaar gesta- tionneerde schepen en aan boord van Hr Ms „Johan Maurits van Nassau". Deze post wordt vervoerd met het ms „Willemstad", dat op 26 Nov. uit Amsterdam ver trekt. Het wordt op 12 Dec. te Willemstad verwacht. VERKOOPDAG DE dames-leden van de Bond van Ouden van Dagen, afdeling Den Helder, hebben weer zo'n grote sor. tering gebreide goederen gereed, dat zij andermaal toe zijn aan een verkoop dag. Gradus werd verteld, dat deze wordt gehouden op Dinsdag 17 Nov. van twee tot tien uur in het HDC-gebouw in de Hoog straat. Aan het geheel is een verloting verbonden, die 's avonds om acht uur be gint. MééR Qnlangs kon Gradus zijn trouwe lezers berichten, dat de actie ten bate van verzekeringsagent Van E., die een portefeuille met f 900,verloor, was beëin digd. Men had toen ruim zeshonderd gulden voor hem ingezameld. Gisteren kwam de heer Schaap van dans instituut „Mouton" echter nog met f 12.50 aandragen, een bedragje, dat werd op gehaald tijdens de viering van het gouden huwelijks feest van het echtpaar Groen. De heer Schaap had zich reeds eerder bijzonder verdienstelijk gemaakt met een dikke vijftig gulden, en nv. kan de heer Van, E. middels Gradus. dus nóg twaalf en een halve gulden in ontvangst nemen. En nu definitief: punt. OUD Ren weduwe van één en tachtig jaar zag na zeven jaar haar wens in vervul ling gaan: zij kreeg een klein huisje. De kwieke oude dame is daarmee dol gelukkig. Zij zorgde meteen .dat zij haar meubeltjes, die hier en daar waren onder gebracht, terug kreeg, en begon zich knus te instal leren. Edoch, en hiermee is Gradus waar hij wezen wil: haar mankeren een keuken en een kamertafel. Daar dit toch altijd nog kostbare stukken zijn, wordt met dit stukje een bescheiden klop je op uw aller deuren ge lanceerd: Is er iemand, die zulks voor deze oude dame te missen heeft? De tweede voorzitter van het IvAO, W. C. Schoutenstraat 3, zal dit dan gaarne vernemen. Ge voelt, dat het vrouwtje de tafels onmogelijk zelf kan bekostigen! „ROE" Qradus werd gisteren ver rast met nummer 8 van „Ons damkrantje", het or gaan van de Helderse Chris telijke damclub „Rustig on der elkaar". Hij wist eigen lijk van het bestaan van dit clubblad niets af. Het ver schijnt eens per maand en voorziet ongetwijfeld in een behoefte, daar de inhoud voor een niet gering ge deelte ruimte biedt aan al lerlei damproblemen, die de geest slechts zullen kunnen scherpen. „ROE" heeft nu ook de beschikking over een clublokaal. Sinds 16 Octo- ber kan men de leden, ge zellig bijeen, aantreffen in de benedenzaal van het Evangelisatiegebouw aan de Palmstraat. Vermeldt uw stukjesschrijver nog, dat in „Ons damkrantje" bijdra gen worden geleverd door geheimzinnige lieden als „Puzzelaar", „Snuffelaar" en „Locomotief". NETTEN ^/ellicht interesseert het de vissers, dat afgevaar digden van elf Europese landen, die in Londen de vergadering hebben bijge woond van -de Permanente Commissie, ingesteld vol gens de Internationale Vis- conventie van 1946, éénpa- rig hebben besloten om voor een overgangsperiode van niet meer dan twee jaar, welke ingaat op 5 April 1954, de minimum afmeting van de mazen van netten van 80 tot 75 millimeter te rug te brengen. In wateren waarvoor mazen van 110 millimeter waren voorge schreven, zullen thans ma zen van 100 millimeter wor den gebruikt. De afgevaar digden (onder wie Neder land) hebben nóg een aar dig uitstapje voor de boeg. Zij aanvaardden' een uitno diging van Denemarken om de volgende conferentie (Mei 1954) in Kopenhagen te houden. FEEST Ren uitnodiging van de HBSV, die toevallig op Gradus' tafel belandde, bracht aan het licht, dat de HBS'ers op Donderdag 6 en Vrijdag 27 November in Casino feestavonden beleg gen. Die avonden beginnen, zo werd stevig aangedikt: om 19.45 uur precies! Uw stukjesschrijver houdt de HBSV aan deze belofte. Hij vindt het een goed streven, al vreest hij, dat gerust wel weer sprake zal zijn van een „Helders kwartiertje". Bij velen in de stad genoot „De ge zonde apotheek", Keizerstraat 104, een grote populariteit. Immers, deze zaak had chocola, drop en suikerwerken te bieden. Onlangs werd het pand echter door de eigenaar, de heer J. van Se- venhuijsen, verlaten. De snoeplustigen .behoeven zich evenwel geen zorgen te maken, daar in het perceel 104 reeds een geheel nieuwe chocolaterie is in gericht. De heer en mevrouw A. van Gorselen hebben namelijk het initiatief genomen tot vestiging van een win kel in chocolade-artikelen, drops en suikerwerken. Met medewerking van de firma Molijn werd het interieur van de winkel op bijzonder aantrekkelijke wijze gemoderniseerd. De naam „Ca ramella" is met sierlijke letters op de etalageruit aangebracht. De nieuwe zaak zag er gistermiddag bij de ope ning extra feestelijk uit door de vele bloemstukken, die het ondernemende echtpaar op deze zo belangrijke dag mocht ontvangen. Op Donderdagavond 19 November wordt in „Formosa" een z.g. Rélly van de Youth for Christ gehouden. Als spreker treedt op de heer Jan van Capellenveen uit Bennekom. Medewerking wordt verleend door mej. Nancy de Lange uit Den Helder (piano) en de heer Jack van Haften uit Vlaardingen (trompet). En dit is nu LSK-korporaal Jan Visser uit Den Helder, die deelnam aan een landelijke schilder- en tekenwed strijd voor militairen en zijn drie inzendingen bekroond zag met. even zo vele tweede prijzen. Zijn beloning bestond uit f 100 reeds besteed aan schilders gereedschap) en een fraaie legpenning. Het gaat uitste kend met de LSK-korporaals tegenwoordig. Eerst Joop de Knegt, en nu Jan VisserI Brcewatcrstraat 3 hoek Spoorstraat Het enige CORSET - SPECIAALHUIS met vakkundige bediening. STEEDS DE BETERE MERKEN IN CORSETTEN - CORSELETS - BH's (Advertentie Ing. Med.) De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen dr M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telefoon 2485, en J. J. Fahrenfort, Westgraaht 9, telefoon 2981. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot cn met Vrijdag waargenomen door apotheek E. W. Beth, Spoorstraat 9, telefoon 2150. Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Vanmiddag om half drie opent oud wethouder L. F. van Loo in het gym nastieklokaal van de ULO Molenstraat het Schoolschaaktornooi 1953. Op het Watervogels-terrein begint vanmiddag om kwart over drie een junioren-selectiewedstrijd. Het toneelstuk ,,'t Stee dat hom toe komt" wordt vanavond in Casino op gevoerd voor de Groninger vereniging „Stad en Ommelanden". Morgenochtend om half elf spreekt mej. Hoekendijk uit Amsterdam tij dens de wekelijkse evangelisatie-bij eenkomst in de bovenzaal van café „Postbrug". Het Helders R.K. Toneel geeft mor genavond in Casino een opvoering van de komische thriller „Boeven en made liefjes".

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2