Franse vrees naar de drijft de Duitsers eerste plaats MATROZENSHAG BRIDGERUBRIEK PUZZLERUBRIEK WEK DE GAL IN UW LEVER OP Tussen Amsterdam Het Europese evenwicht Churchill en Dulles stellen Parijs voor de keus PimPain Pom en de wonderlamp Radioprogramma voor het weekeinde en Parijs Luister eens naar: ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 SIR WINSTON CHURCHILL zat deze week aan bet jaarlijkse banket van de Londense burge meester in Guild Hall. Hoewel bij voor de meeste spijzen bedankte, zag hij er, getooid met talrijke decoraties, weer uitstekend uit. Het had er alles van dat hij na zijn ziekte, waarvan men de aard zeker niet dient te onderschatten, weer geheel, de „oude" was geworden. Dat moest men óok wel afleiden uit zijn tafelspeech, welke der tra ditie getrouw de buitenlandse po litiek tot onderwerp had. Zijn slem was even nadrukkelijk en sonoor als voorheen en weer versierde hij zijn met een zekere spanning tege moet geziene rede, met handige op merkingen en ondeugende grapjes, ja zelfs met een citaat van de grote Duitse dichter Johann Wolfgang von Goethe. Overigens behoeft dat niemand te verwonderen, want Duitsland en Frankrijk en het pro bleem van de verhouding tussen beide staten in Europees en ten- \\/E ZIEN aan de bridgetafel zo vaak het volgende gebeuren. Noord opent b.v. met 1 harten, Zuid - Noord's partner - heeft een vrij aardig spel maar is in harten niet bijster sterk. Zuid denkt nu natuurlijk direct aan een eindcontract van 3 SA en dat hij deze gezonde wens koestert is normaal. Wanneer nu echter, na Noorü's 1 hartenbod, Oost een volgbod doet, moet Zuid niet uitsluitend denken aan 3 SA; hij moet óók overwegen, of het niet veel voordeliger is om de tegenpartij te doubleren Bijzonder vaak wordt dit detail uit het oog verloren en speciaal in de lagere bridgeklassen is het aan tal kansen dat op deze wijze gemist wordt legio. We volgden onlangs het volgende spel; 9 7 5 4 B 9 8 2 7 2 4*H 10 8 B 10 3 VA 10 A V B 6 4 9 4 3 V 8 6 2 6 3 H 10 8 5 A V B Noord was de gever, OW waren kwetsbaar. Noord opende het spel met 1 harten, waarop Zuid natuurlijk direct aan 3 SA begon te denken. Oost kwam er tussen met 2 ruiten; Zuid, met volmaakte min achting voor Oost's bod, bood 2 SA, West paste, Noord 3 harten, Oost paste, Zuid 3 SA. Bij scherp tegenspel is het contract niet te maken, maar Zuid slaagde er niettemin in de 9 slagen thuis te bren gen. W<ast speelde ruiten 7 voor. Oost, ruitenboer, Zuid ruitenheer. Zuid speelde harten na, en Noord's heèr werd door Oost met het aas genomen. Oost ging nu drie malen ruiten spelen, waarop West in moeilijkheden bij het afgooien kwam. Hij dacht, dat zijn schoppens wel waardeloos zouden zijn en ruimde daarvan twee kaarten op. Zuid maakte zodoende 4 schoppensla gen, 2 ruitenslagen, 2 klaverslagen en 1 hartenslag. Beter tegenspel zou Zuid downgespeeld hebben, maar daarin verdiepten NZ zich niet; zij hadden 9 slagen gemaakt en waren met de be haalde 400 punten dik tevreden. Indien Zuid eens wat minder min achting voor Oost's bod had gehad en het beschouwd had als een buitenkans je om méér dan 400 punten te winnen, had Zuid het 2 ruiten volgbod moeten doubleren. Zuid's kaart is zeker goed voor 3 a 4 defensieve slagen als ruiten troef is (2 troefslagcn én waarschijn lijk 2 klaverslagen); Noord's openings bod belooft ook ongeveer 3 defensieve slagen, dus Zuid kan gemakkelijk uit rekenen dat OW tenminste 2 down zul len gaan. Het geen al 500 punten zou zijn, omdat OW kwetsbaar waren. Zoals de kaarten liggen, kunnen NZ, bij het tegenspelen van een ruitencon tract, tenminste maken één hartcnslag. 3 schoppenslagen, 2 ruitenslagen en 2 klaverslagen. Hetgeen zeggen wil, dat NZ 800 punten hadden kunnen scoren met een doublé op 2 ruiten, in plaats van de 400 die zij verkregen door een 3 SjA die zij feitelijk nog niet eens had den mogen maken. Het is goed. eens nauwkeurig op dit soort situaties te letten. Het doubleren van lage contracten is juist één van de sterkste zijden van goede bridgcspelers. In de lagere klassen zal het regelmatig voorkomen, dat men dergelijke kansen krijgt, want daar zijn de dubieuze volg- biedingen schering en inslag; en, zo lang de tegenpartij niet weet te double ren, kan men dergelijke biedingen dan ook straffeloos doen. Is nu Oost's 2 rui tenbod op een goede vijfkaart met ruim 2:/s honneurtrekken een „dubieus volg bod"? Ik denk. dat ik vele bridgespe- lers zal teleurstellen als ik hierop ant woord: Ja, een werkelijk zeer sterke speler biedt met déze Oostkaart geen 2 ruiten, nadat Nnord opende. Het ri sico om 500 of 800 punten te vv liezen is hem met zo'n spel te groot JOKER. slotte ook wereldverband vormde een belangrijk onderdeel van zijn rede, welke mede werd aangeboord door de ambassadeur van Frankrijk in Londen, René Massigli, een aan tal leden van liet Britse kabinet en talrijke vooraanstaande personen •uit de financiële- en zakenwereld Talrijke radio- en televisie hoor ders en kijkers konden zich even eens overtuigen, dat de „grand old man" weer in prima vorm was. £EER zeker indachtig het laatste ant woord van de Sovjets op de Wes terse toenaderingspogingen, wees hij er nog eens op, dat de politiek van „Hare Majesteits regering" bij voortduring streeft naar vrede, doch gelijkertijd steunend op een grote mate van weer baarheid, welk geheel de noodzakelij ke achtergrond behoeft van het samen gaan van alle Engels sprekende volke ren en hun vrienden, „die het grote verbond van de NAVO vormen". Sir Winston voegde hier direct aan toe, dat steeds moet worden bedacht, dat dit verbond geen enkele aggressievg bedoe ling heeft tegen welk land dan ook. De groeiende eenheid tussen de Verenigde Staten en het Britse Gemenebest geeft zeker reden om te vertrouwen in het lot van de mensheid. Doch deze twee kunnen niet alles alleen doen. En dan denk ik onmiddellijk aan Frankrijk en de andere zo hoogstaande staten in West-Europa, merkte de Brit^ premier op. In de eerste plaats doel ik dan ook op Duitsland „met welk land wij dat afsloten wat men eigenlijk een tweede dertigjarige oorlog kan noemen." Het was vreselijk, doch het is voorbij. Toen richtte Churchill zich heel dui delijk tot de Franse ambassadeur en Frankrijk zelf, toen hij zei: Sinds het eind van de oorlog heb ik steeds ge streefd naar vriendschap met Duits land. Daarbij was mijn liefste wens, dat het Frankrijk zou zijn, zelf zo zwaar geslagen, dat Duitsland weer zou terug brengen in de familie der Europese volkeren alsmede in het totale verband met de vrije volkeren. En nog steeds hopen wij, dat dit zal gelukken. Daarna ging Sir Winston weer over op een algemener thema. Daaruit bleek, dat hij de huidige gevaren zeker niet onderkende, maar tevens nog steeds zijn oude optimisme blijft koesteren ten aanzien van een toekomstige verbete ring in de verhouding der volkeren, „maar de ','jd, geduld en goede wil zul len nog heei wat van ons vergen". pRACTISCH gelijk met bovenstaand gebeuren, werd bekend, dat in De cember op een der Bermuda-eilanden een conferentie zal worden gehouden tussen Eisenhower. Churchill en de Franse premier Laniel, waarbij tevens de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie tegenwoordig zullen zijn. Uit de toelichting van de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken. Foster Dulles. bleek, dat de verhouding FYankri.ik—Duitsland op de komende conferentie een belangrijk deel der besprekingen zal opeisen. Dit vooral op het terrein van de verdedi ging van West-Europa. Hij zeide. dat men de Fransen duidelijk zal maken, dat zij zullen moeten overgaan tot een snelle bekrachtiging van het Europese Leger Verdrag opdat daardoor een spoedige opneming van West-Duitsland in het Westelijke defensie-systeem ver zekerd zal zijn. Dulles zei het dus weer met andere, directer bewoordingen dan Churchill. maar de druk, die op deze wijze op de Franse volksvertegenwoor digers wordt uitgeoefend is zeer sterk en nadrukkelijk. De Westduitse Bonds kanselier dr Adenauer heeft eveneens te kennen gegeven, dat oprichting van nieuwe Duitse strijdkrachten een drin gende eis wordt. Intussen is ook in de Belgische Ka mer het debat over de bekrachtiging van het Eux-opees Leger Verdrag be gonnen. Zowel de minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, als diens collega van Defensie, hielden een krachtig pleidooi voor bevestiging van het Verdrag, daarbij onderstrepend dat een Duitse strijdmacht voor de verdedi ging van het Westen onmisbaar is, daarbij aanduidend, dat men niet be hoeft te vrezen voor een totaal verlies van het nationale karakter van het eigen leger. Als sluitstuk van dit Euro pese samengaan is de stichting van oen Politieke Gemeenschap gelijkertijd noodzakelijk zo werd van regerings zijde in de Belgische Kamer betoogd HET IS de Europese Politieke Ge meenschap, die dan toch eindelijk wel in de Franse Nationale Vergadering ter sprake zal komen, tenminste als de voorstellen van de fractie-voorzitters niet opnieuw worden verworpen. Men had al besloten het debat van 17 No- vembeir uit te stellen, doch van rege ringszijde was de heren er op gewezen, dat dit toch wel heel onprettig was. Misschien dat de gesprekken over de Politieke Gemeenschap iets zullen doen leren over de huidige, hopelijk nieuwe mening van de Franse volksvertegen woordigers ten aanziep van het Euro pese Leger. Aan het eind van de vorige maand kwam de bekrachtiging van het Legerverdrag wel ter sprake in de Franse Raad van de Republiek (Eerste Kamer)doch met slechts het magere en onzekere resultaat, dat de senatoren een resolutie goedkeurden (240 tegen 74 stemmen), waarin zij te kennen gaven zich nog enige weken of maanden te willen bedenken over deze materie... ...Daarbij werd te kennen gegeven, dat de Franse regering dan die lijd maar eens goed diende te gebrui ken om een nauwer contaet van Enge land met het Westeuropese defensie- stelsel tot stand te brengen. Het oude liedje dus...... Men vreest een te ^ref overwicht van een gewapend West-Duitsland als daar niet alle macht en invloed van het militaire apparaat der Britten in alle omvang tegenover staat. Tijdens het debat had minister Bidault nog eens al zijn welsprekend heid gebruikt door de heren er op te wijzen dat de Britten in de gewenste zin toch al talrijke toezeggingen had den gedaan en dat men toch alstublieft ook wat vertrouwen diende te stellen m de woorden van de andere zijde van het Kanaal. Oud-premier Daladier (een der man nen van het noodlottige Munchen) en tegenstander van een Europees Leger, kenschetste de Franse gespannenheid 0Ver T.r Le^fyei'th'ag en de gchele rol van West-Duitsland met de uitdruk king, dat Frankijk over deze zaak thans even verdeeld is. als tijdens de ge ruchtmakende zaak-Dreyfus Doch aan verdeeldheid hebben we niets. Die moet uit de wereld geholpen worden en temeer waar Moskou steeds maar weer bluft lonken naar de vriend schap van de Fransen met het duide lijke doel de Westeuropese eenheid te torpederen. Zo staat het Franse volk voor een Fuzzle 10. Serie '53—'54 (Opl.) Een moeilijk vraagstuk Het kleinst gemene veelvoud van de getallen van 2 tot en met 18 is 12252240. Om een getal van tien /cijfers te krijgen moet men dit getal met 82 vermenig vuldigen. Dan krijgt men 1004683680. Dit is het kleinste getal, dat deelbaar is door de getallen van 2 tot en met 18. Maar alle tien cijfers zijn nog niet ver schillend. Door er nu telkens 12252240 bij te tellen en de verkregen getallen na tc gaan, kan men zien wanneer men een getal krijgt van tien verschillende .cijfers Men vindt dan het getal 2438195760. Door dit getal tweemaal le nemen krijgt men weer een juist antwoord. Verder voldoen nog 3785942160 en 4753869120. Met veel ambitie is naar de oplossing van deze puzzle gezocht. En velen rust ten niet voor zij ze alle vier gevonden hadden. Na loting onder de inzenders van een correcte oplossing is de wekelijkse prijs van f 5.ditmaal ten deel gevallen aan: de heer B. KUIPER, Westgracht 79, Den Helder. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 11. Serie '53'54. Hieronder vindt men in alphabetische volgorde 49 lettergrepen. Daarvan kun nen gevormd worden 12 woorden, die voldoen aan de verder gegeven om schrijvingen. Lettergrepen: be bel ea co de do do es fe ger gi go gri ho in in in ja la le li li me na ne ni ni o pa pel ra ra ran rei ren se ta te telt ter ter ti tie to trie tu us ver zit. Omschrijvingen: 1. komt voor in de schors van de berkenboom; 2. Chileense goudmunt; 3. mooie grote vogel; 4. vraag om ophelde ring of inlichting; 5. naaldbomen; 6. Romeins dichter; 7. geheel en al; 8. niet te scheiden; 9. staande kandelaar van kristal; 10. onschendbaarheid; 11. waternimf; 12. onderdeel van de wis kunde. Ziet U ook nog iets aan de eerste let ters? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 19 November aan de Redactie van dit blad. (Onder de inzenders van een correcte oplossing wordt weer een prijs van f 5. verloot) belangrijke keuze. Die keuze zal spoe dig moeten komen. Frankrijk heeft in politieke zin na de oorlog al veel aan prestige verloren. Wil het nog niet ver der in een isolement wegzakken dan zal die beslissing moeten vallen ten gunste van het Europese Leger Verdrag. Zo niet, dan zal de rol dev Fransen al3 leidende mogendheid op het Westelijk deel van het Europese continent zijn uitgespeeld en dan zal juist gebeuren, waarvoor Parijs zulk een vrees koes tert, dan zullen de Duitsers met alle recht de eerste viool gaan spelen. Dan juist zal het evenwicht zijn verbroken En daarbij toch is niemand in dit we relddeel gebaat. Moge Parijs daarom de woorden van Londen en Washington begrijpen en aldus handelen f" 172. En zo praatte men de hele dag over het nieuwtje van de wonderlamp, die op zo'n wonderlijke manier uit Bagdad naar Dierendorp was gekomen. Tijs Bok, de fotograaf, meende, dat het geen kwaad kon als hij eens een plaatje ging maken van baronesse Van Pottum, want als hij het goed begrepen had, was die de rechtmatige eigenaresse van de wonderlamp. Toen hij het haar rechtuit vroeg .antwoordde de barones se: „Natuurlijk, wie anders! IK heb dat ding destijds in Bagdad gekocht. En toen eh„Hoe kwam Pim eigenlijk aan dat lampje?" vroeg de fotograaf. „Wel", zei mevrouw Babbelgraag. „We hadden souvenirs meegenomen voor die jongens, een zakmes, een riem en een fluit! Die fluit was voor Pim, maar dat ding deed het helemaal niet en toen heb ik hem uit medelijden dat koperen lampje gegeven.... zodoende". „Dus dan is de wonderlamp nu van Pim", stelde Tijs vast. „En zo kwam het ook in de krant te staan, waar iedereen het kon lezen Ook een zekere heer, Billie de Spinner, die we allemaal zo langzamerhand wel kennen. Nauwelijks had hij het verhaal van be wonderlamp gelezen, of hij be gon te stralen en te spinnen van plezier. „In Dierendorp", lachte hij. Daar ben ik heel goed bekend. En wonderlamp. nee maarstel je eens even voor, wat je daar allemaal mee zou kunnen doen. Dat zou nu net iets voor mij zijn. Werken is voor de dommen, dat heb ik altijd al gezegd. Billie, ouwe jongen, waarom zou jij daar niet eens op al gaan? Voor iemand, die zijn hersens goed weet te gebruiken, moet het een koud kunstje zijn om die wonderlamp te pakken te krijgen!" HET IS alweer een dikke 20 jaar gele den, dat een Ameri kaans farmer, Jesse Marlow, een woorden wisseling had met zijn buurman, eveneens eén farmer. Die woorden wisseling ging over de duurzaamheid van het Capitool (het parle mentsgebouw) in Was hington. Marlow be weerde, dat het Capi tool géén 500 jaar zou blijven staan en ver wedde er een dollar onder, welk bod zijn buurman aanvaardde Beiden stortten elk één dollar op een gezamen lijke rekening op de Bank en bepaalden hierbij, dat de erfge namen van de winnaar de 2 dollars plus hun rente in het jaar 2432 (dus 500 jaar later) zouden mogen opne men. Dat betekent dus snel berekend, dat de eventuele nakomelin gen van de winnaar in het jaar 2432 in het bezit gesteld zullen worden van een slor dige 1.000.000.000 dol lars. Een weddenschap met een kleine inzet, doch niet een niet te ver smaden eindsaldo, vindt U ook niet? Voor deze week de vol gende vragen: 1 Waar kunnen we het „Stilfser Joch" vinden? 2 Wat is een „kus sentje" nog meer dan een klein kus sen? 3 In welke provincie ligt „Nootdorp"? 4 Waar kunnen we „pret" het beste mee vergelijken? 5 Met welk voedsel doet een jonge lijster dagelijks zijn maal? 6 Wat verstaat U on der „kennis"? 7 De geschiedenisboe ken in de gehele wereld hangen van oorlogen aan elkaar. Toch bestaat er één volk, dat nooit zelf standig een oorlog heeft gevoerd. Weet U, welk volk wordt bedoeld? 8 Wat is een „cyni cus"? 9 Wat is het beste middel om Uw han den zacht te hou den? 10 Geeft U eens een staaltje van „diplo matie"! Voor de oplossingen zie men ons blad van Dins dag a.s. ZONDAG 15 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 8.00 NCRV, 9.30 KRO, 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45 —24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weer berichten. 815 Orgelconcert. 8.30 Morgen wijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.30 „Wie is mijn patroon?", vragenbeant- woording. 11.45 Kamerorkest en solist. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 „Ka tholiek Thuisfront overal!". 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Gram. 13.40 Boekbespreking. 13.55 Gram. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Concertgebouworkest. In de pauze (15.50-16.10): „Het atoom in dienst van de vrede", klankbeeld. 16.40 Gewijde muziek. 17.00 Lutherse kerk dienst. 18.00 Zangdi'enst. 18-45 Vragen- beantwoording 19.00 Kerkelijk nieuws. 19.05 „Es ist das Heil uns kommen her", cantate. 19.30 „De disputatie", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.05 De ge wone man. 20.30 Gevar. muziek. 20.55 „De Halve Maan", hoorspel. 21.45 Amus.- muziek. 22-35 Actualiteiten. 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender. 23.15— 24.00 Gram.muziek. HILVERSUM H, 298 m-: 8.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, 17.00 VPRO. 17.30 VARA, 20.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.45 Sportmededelingen. 8-50 Voor het platteland. 9.00 Gram. met toelichting. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Voor, de jeugd. 10.30 Ned. Herv. Kerk dienst. 11.30 Reportage. 12.00 Sportspie- gel. 12.05 Hammondorkest. 12.35 Even af rekenen, herenl 12.45 Gevar. muziek 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelingen of gram. 13.10 Kinderkoor. 13-30 Verzoek programma. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Strijkkwartet. 14.55 Toneelbeschouwing. 15.10 Disco-causerie. 16.00 Dansmuziek- 16.30 Sportrevue. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 „De Kerk en het oor- logsvraagstuk", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjournaal. 1815 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Hammondorgel. 18.45 Radiolympus. 19.15 Gram. 19.40 „Gouden Jan", klankbeeld. 20.00 Nieuws- 20.05 Gevar. muziek. 21.10 Actualiteiten. 21.25 Twee piano's. 21.35 Metropole-Or- kest. 22.00 „Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorspel. 22.35 Or gelconcert. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. MAANDAG 16 NOVEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.10 Gram. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8,00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Sportuitslagen. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. VAN ROSSEM S %f>CELf^ (Advertentie, Ing. Med.) fdóor F. DE SINCUUlO 28) „Dank u, dan kunt u gaan". Ze opende de deur voor haar. Daar stond de douane met de pas. „Het is in orde", zei de juffrouw. „Alstublieft", zei de man dan en gaf haar de pas terug. „Merci", zei Marta. „Ben ik dan nu eindelijk een vrij mens?" „Ja, ja, zeker'' antwoordde de man lachend. „Zo vrij als een vogel in de lucht!" Buitengekomen keek ze rond of ze Vricsendorp niet zag staan, die ze daar stellig verwachtte, maar hij scheen daar niet te wezen; wel zag ze iets verderop weer de man met de alpino pet en de donkere bril en toen ineens dacht ze: „Dat is de Boer, de zwager van Victor!" Of vergiste ze zich daar in? Hij was ook zo vermomd. Hij stond te praten met een man met een bruine deukhoed. Even dacht ze, dat het toch Vriescndorp was. maar dat bleek toch niet het geval te zijn. Ze stapte nu haastig naar de blauwe autobus van de KLM. welke wat ver derop blijkbaar op vertrek stond. Maar toen ineens kwam de man met de bruine deukhoed, die met de alpi- nopet had staan praten, od haar toe- gestapt, nam zijn hoed af cn zei- „Juffrouw de Wilde, herkent u me'" Verwonderd zag ze hem aan, maar dan ineens wist ze: de politie'-inspec- teur van het Leidsc Plein »UJa, zckerl" „Weest u dan zo goed om met me mee te gaan". me „Een arrestatie?" „Een arrestatie? Wel nee inffmnur de Wilde. Een vrirndelyk ^rzoék een uitnodiging. Ik wilde zo graag eens een onderhoud met u hebben" op'mijn bu" zf„ haalde haar schouders on „Was die meneer, waar u zo ^ven mee stond te praten, niet meneer de Boer'" ,.0. die meneer vroep lichting, maar ik ken hem ni™t is het een kennis van u?" Ze gaf geen antwoord „Mijn wagen staat daar" snrair mi fe-"*lk "Zv& Liï Ze gaf hem haar suitcase Heel vriendelijk. Maar 'ik bevrim voor meVeD T H Z°Veel «Mu Ben ik zo blngryk?" d°Uane 00k al Hij lachte. „We weten soms zelf niet hoe be langrijk wij wel zijn, juffrouw de Wil de. Een bewijs, dat u een beseheiden karakter heeft!" „O, dat is dan tenminste iets goeds. Dank u". Hij liet haar instappen in een ge reedstaande auto. nam naast haar plaats, trok het portier dicht. „Vooruit maar de Vries!" Ze reden snel weg. „U verwachtte zeker hier iemand an ders te zuilen ontmoeten", zei de in specteur dan. „Ja, inderdaad", gaf ze toe. „Meneer van der Meer, alias Vrie- sendorp". „Ja, juist". „U zult die meneer Vriesendorp niet meer spreken, juffrouw de Wilde" „Heeft u hem gearresteerd?" „Nee, helemaal niet. Maar meneer Vriescndorp is gistermiddag ver moord". HOOFDSTUK XV. Marta had het hoofd verschrikt naar de inspecteur gewend. „Vermoord?" Hij knikte. „Ja, juffrouw de Wilde. Maar laten we liever niet op de zaak vooruit lo pen. We zullen dat dadelijk op mijn bureau allemaal uitvoerig bepraten. Heeft u een goeie reis gehad?" En met dat laatste onnozele vraagje, waar ze dan ook geen antwoord op gaf, sneed hij het gesprek feitelijk af. Het kon Marta overigens niet veel schelen, tnaar er was toch wel iets zeer verbijsterends in deze snelle opeenvol ging van zoveel enerverende gebeur tenissen! De wagen reed snel en zonder dat ze verder nog een woord gewisseld had den, stopten ze dan ook weldra voor het politiebureau op het Leidse Plein en nog even later had Marta weer plaats genomen op een stoel aan de zelfde tafel en in hetzelfde vertrek, als toen ze met deze inspecteur dat ge sprek voerde, daags na de dood van Victor. Maar nu werd ze wel door hele an dere gevoelens beheerst dan toen. Toen had ze de stellige indruk ge kregen, dat de inspecteur haar eigen lijk het geheim had willen afdwingen of ontfutselen door allerlei slimme praatjes, van de G.B.A., een geheim, dat haar dierbaar, zefs heilig was ge weest, vooral ook tegenover de nage dachtenis van Victor en ze zou toen liever haar tong hebben afgebeten, dan ook maar iets te zeggen, dat als een soort verraad tegenover de G.B.A. kon worden aangemerkt. Doch nu wist ze niet meer wat ze van die G.E.A. moest denken en al evenmin was het haar duidelijk in hoeverre Victor daarbij te goeder of te kwader trouw was ge weest! Maar althans zo lang ze te dien op zichte geen zekerheid had. wilde ze zich tegenover de politie ook nog he lemaal over niets uitlaten en de ge dachte. dat Victor tegenover haar een lelijke rol zou hebben gespeeld, deed haar pijn, en om die pijn verwierp ze haar ook krachtiger dan haar gezond verstand eigenlijk gedoogde. Het was heel naarl (Wordt vervolgd.) 9.40 Luisterwedstrijden. 10.10 Gram. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Gram. 11.45 Lichte muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuwe. >3.15 Vocaal Ensemble. 13.30 Mariniers- kapel. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15-20 Mezzo-sopraan en piano. 18.00 Bijbellezing. 16.30 Piano-trio. 17.00 Voor de kleuters, 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Ds. I. S. Kjjne: „Hollandia, een samenleving in opbouw". 18.00 Gemengde zangvereniging. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18-45 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram. 19.30 Parlementair commentaar. 19.45 Orgelconcert. 20 00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 20.50 „Schuld", hoorspel. 21.40 Gram. 22.15 Geestelijke liederen. 22.45 Avondoverdenking. 23-00 Nieuw». 23.15—24.00 Omroeporkest en solist. HILVERSUM II, 298 m.! 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 11.00 Tuin- bouwpraatje. 11.15 Kamerokest. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en gram. 13.30 Amus.muziek. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14-20 Gram. 14.30 Voordracht. 14.45 Viool en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram, 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Militair commentaar. 18-00 Nieuws. 18.13 Muzikale causerie. 18.30 Accordeonmuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19,25 Cabaret. 19.45 Regeringsuit zending: Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws, 20.05 Omroeporkest, groot koor en sol. 21.15 Strijkorkest. 21.45 „Er loopt een weg van Sorong naar Klamono", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Filmprogramma. 23.45 —24.00 Gram.muziek. ELLABELLE DAV1S. Duizenden in ons land luisteren iedere Zon dag naar de grootste verzame laar van o'peraplaten {12000 stuks) Leo Riemens. In de serie „Be roemde Negerzangers" wordt deze keer de aandacht gevraagd voor Ellabelle Davis, een zangeres met een wonderschoon geluid. Zij is voor ons geen onbekende. Enige jaren terug bracht zij een bezoek aan ons land en gaf enige onver getelijke concerten. (Zondag van 15.10—16.00 over Hilversum 2, 298 m). HET PAGANINI-KWARTET dat een uitvoering geeft van het zg. Harpkwartet in Es gr. t. op. 74. Stellig zult ge genieten van de prachtige klankrijkdom, die in deze compositie besloten ligt. Vooral het Adagio ma non troppo is een subliem gedeelte. Zondag 14.20 uur over Hilversum 2,298 m.) CANTATES VAN J. S. BACH. Cantate no. 9 ,Est ist das Heil uns kommen her". Bach is onbe twist de grootste componist aller tijden. Ook in dit werk een bij kans eeuwigdurende stroom mu ziek vol geniale modulaties en prachtige doorwerkingen. De can tate wordt uitgevoerd door Ne derlandse solisten. (Zondag 14.20 Hilversum 1, 402 m). „ER LOOPT EEN WEG VAN SO RONG NAAR KLAMONO". Een documentair hoorspel over Wes telijk Nieuw-Guinea door Rob Geraerds. Kommer Kleijn heeft de spelleiding. (Maandag 21.45 u. ove? Hilversum 2, 298 m). KATHLEEN FERRIER. Deze be roemde zangers, wier heengaan kortgeleden door de gehele kun stenaarswereld zo diep betreurd werd zingt in een gramofoonpla- tenconcert Rückert liederen van G. Mahler. Zij wordt bege leid door het Weens Philharmo- nisch Orkest o. I. v. Bruno Walter. Tevens wordt uitgevoerd Variaties over een thema van Haydn opus 56a van J. Brahmes. Dirigent Wil helm Furtwdngler. (Maandag 21.40 uur over Hilversum I, 402 m). U zult 'g morgens kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, hét bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTERS LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen o*"®* gal te doen stromen. Eist Carter Leverpllletjê». (Advertentie ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 8