SIAMESE TWEELINGEN De realiteit blijft steeds in eerste plaats het pond een individu in tweeën gesplitst SHERLOCK HOLMES KAN WEL INPAKKEN Oorzaken van speling der natuur zijn nog niet bekend KOU-KOORTS-GRIEP Onvolledig gescheiden één-eiïge tweeling Ponskaartenmachine in Los Angelos ontraadselt en voorspelt misdaden met griezelige nauwkeurigheid Electronen-detective voor 60 dollar per maand Het vijfde werelddeel op het eerste gezicht „Zeg maar in Nederland, dat het niet gemakkelijk is Zuivering van kerkelijk leven heeft voordelen Hoe verbazingwekkend dit ZATERDAG 14 NOVEMRER 1953 ZOALS GE1VJELD, is in Molenend onder Oenkerk in Friesland een Siamese tweeling geboren. Voor zo- ver men kan nagaan, is dit de eerste samengegroeide tweeling in ons land. die levend ter wereld is gekomen. Men heeft na de eerste onderzoekingen goede hoop, de kinderen te kunnen scheiden «fxi afzonderlijk in leven te kunnen ïouden. In medische kringen trekt dit geval vanzelfsprekend grote belangstelling. Bij iedere operatie van Siamese tweelingen, die in het buitenland zo nu en dan voorkomen, staan de artsen voor een moeilijke beslis- sing. De ongelukkigen, die aaneen gegroeid ter wereld komen, hebben vrijwel altijd één of meer voor het leven onmisbare organen gemeen en nien zou hoogstens kun nen trachten de scheiding te verwezenlijken door één van beiden het leven onmogelijk te maken en de ander de beslissende organen mee te geven. Een dergelijke be slissing kan dus pas worden genomen, wanneer er een redelijke kans is dat beiden in leven zullen blijven. In de meeste gevallen moet de scheiding als onmogelijk worden beschouwd en de operaties zijn tot nog toe met weinig succes verlopen. In 1936 echter werden twee operaties verricht, die gun stig afliepen. Een Engelse arts scheidde een tweeling De wereldberoemde Siamese tweeling Chang en Eng. £)E ORIGINELE Siamese tweeling, althans die tweeling uit de geschie denis, waarvan de levensloop nauw keurig bekend is en die velen zich nog zullen herinneren, Chang en Eng, waren aan de heup samenge groeid. Hoewel er herhaaldelijk ge gadigden waren, die dit hoogst inte ressante geval wilden behandelen, is men nooit tot operatie overgegaan. Althans niet tijdens het leven. De mannen zijn ruim 60 jaar geworden. Zij hadden door zich te laten bezich tigen een behoorlijk vermogen bijeen gespaard en brachten het grootste deel van hun leven buiten in twee fraaie woningen door. Zij waren dusdanig op elkaar inge steld, dat zij een vrij normaal leven konden leiden. Zij waren gelukkig getrouwd met twee zusters en hadden 32 normale kinderen. De gezinnen leefden een maand in het huis van de een en trokken vervolgens geza menlijk naar dat van de ander. De tweeling zou nog langer hebben geleefd, als niet één van hen op een koude avond longontsteking had op gelopen, die in één nacht een einde aan zijn leven maakte. Er werden on middellijk maatregelen genomen om het dode lichaam van het levende te scheiden, maar zover behoefde het niet te komen. Binnen enkele uren was ook de ander overleden. Verleden jaar stierf in Amerika het laatste kind van de wereldberoemd geworden Siamese tweeling, van de kleinkinderen zijn er nog in leven. IN HET GEVAL van Chang en Eng bleek na de dood, dat een succes volle operatie tijdens het leven niet mogelijk zou zijn geweest. Zij hadden vitale organen gemeen. Tegenwoordig roept men moderne onderzoekings methoden te hulp om vast te stellen of scheiding mogelijk is. Zo werd in Januari te Surat ten Noorden van Bombay in India een Siamese twee ling geboren, die evenals in Friesland het geval is, met de voorkant van de lichamen was samengegroeid. Met be hulp van röntgenstralen heeft men kunnen vaststellen, dat operatief in grijpen grote risico's voor het leven van de beide jongens zou meebrengen. In de dierenwereld komen vrij veel gevallen voor. We kennen allen de kalveren met twee koppen en zes of acht poten, die op kermissen worden tentoongesteld. Het omgekeerde ge beurt ook, twee kalveren hebben te- samen slechts één kop. Schildpadden komen wel met twee koppen ter we reld, schapen hebben zo nu en dan behalve de normale vier poten er nog een paar opzij van het lichaam han gen en eenden slepen soms een tweede stel poten achter zich aan. Allerlei variaties zijn dus mogelijk. Merkwaardig is, dat het verschijnsel vooral optreedt bij vee en dieren in gevangenschap. Misschien komt het ook bij in het wild levende dieren voor, maar de natuur schakelt der gelijke hulpbehoevende wezens door gaans spoedig uit. uit AfviVca en in Minnesota scheidde? een Amerikaanse arts met succes twee meis jes. Daarvóór mislukten en kele potji ngen en in Mei 1950 stierf in Townsend een zes maanden oude tweeling. We- reldbeketndhe id kreeg de operatie, die aan het einde van het vorige jaar in Chi- cago werd verricht op twee jongens. Roger en Rodney Brodie, 15 maanden oud, werden gescheiden. Zij wa ren ter -wereld gekomen met de hoofclen aaneen gegroeid, een zo lastige positie, dat WBTd onderzocht of scheiding mogelijk was. Het bleek, Hat de tweeling een ader, dia voor voeding van de hersenen zorgt, gemeen had. Niettemin slaagde de operatiedie 12 uur en 40 minuten duurde en enkele maanden leefden de jongens, in welJce tijd hardnekkig voor hun leven werd ge vochten. Het bleek een ver geefse strijd. HEBBEN enige malen gesproken over samengroeiïngen en zo op het eerste gezicht is het ook of twee individuen aaneen zijn gegroeid. In werkelijkheid is het precies anders om, wat de natuur als één individu had bedoeld, splitst zich door be paalde oorzaken in tweeën en komt als zodanig ter wereld. Zo zijn de eveneens vrij zeldzame één-eiïge twee lingen in wezen het gevolg van een zelfde speling der natuur als de Sia- meese tweelingen. De cel is de drager van alle leven en is, hoeveel geheimen er door hard nekkige studie oofc aan zijn ontrukt, nog altijd voor een groot deel een gesloten boek voor ons. Aanvankelijk zijn we allen ééncellig en door voort durende deling van de cellen zijn we geworden tot wat we nu zijn, een in gewikkeld stelsel van millioenen cel len, die alle hun taak verrichten. Scheiden de twee bij de eerste deling gevormde cellen aich geheel van el kaar, dan ontstaat een één-eiïge twee ling. Is de afscheiding niet volledig, dan wordt een Siamese tweeling ge boren. Dat deze één-enge tweelingen 'aan vankelijk als één individu waren be- Een watersalamander, die op kunst matige wijze door een weten schappelijke ingreep, tot een Sia mese tweeling is uitgegroeid. doeld, blijkt uit vele merkwaardige verschijnselen. Ze zijn altijd van een zelfde geslacht, hebben eenzelfde haar kleur en lichaamsbouw, eenzelfde bloedgroep en vingerafdrukken. Twee identieke wezens, die eikaars spiegel beeld vormen, waarvan de één meestal links-, de ander rechtshandig is, on regelmatigheden komen bij de één links, bij de ander rechts voor. NOG VERRASSENDER worden de verschijnselen, wanneer dergelijke tweelingen eenmaal op eigen benen rondlopen. Zo vertelde de vader van een één-eiïge tweeling ons eens de volgende merkwaardige gebeurtenis. Op vierjarige leeftijd viel één van de jongens van een hek en verwondde z'n kin. De volgende dag viel de tweede op precies dezelfde tijd van hetzelfde hek en liep precies dezelfde verwonding op. Geen toeval, want deze gebeurtenis is met talrijke soort gelijke aan te vullen. Nog steeds weet men niet welke omstandigheden deze afwijkingen der natuur doen ontstaan. De studie der cellen is een zeer belangrijke tak van van wetenschap, die wijde perspec tieven opent. Voor deze wetenschap is het een eenvoudige opgave bij la gere dieren allerlei soorten Siamese tweelingen te doen ontstaan, door op het juiste moment na de eerste cel deling de kiem gedeeltelijk in te snoeren. Vooral met de watersalaman der zijn vele proeven verricht en aller lei grillige afwijkingen zijn van dit dier gekweekt. Te hopen is, dat al deze en tien tallen andere en nog verrassender proeven er eens toe zullen leiden, dat men niet alleen ziekten die thans nog een ernstig probleem vormen zal kun nen onderdrukken, doch dat men ook de geboorten van de ongelukkige Sia mese tweelingen zal weten te voor komen. (Van een bijzondere correspondent). SCHRIJVERS van detectiveromans zullen in de toekomst met een nieuwe methode rekening moeten houden een methode, waarvan de geestelijke vadcrs (of moeders) van een Sherlock Hol mes, een Monsieur Poirot, een commissaris Maigret en andere figuren nog niet hebben kunnen dromen. Wij doelen op de uit vinding van een zgn. electronendetective, een apparaat, dat een groot deel van het werk van de menselijke speurneuzen overneemt en dat door zgn. onfeilbaarheid de misdadigers in het nauw drijft, zodat de politie dikwijls alleen nog maar behoeft toe te slaan. gij EEN góede detec tive behoort o.m. een uitstekend geheugen, met behulp waarvan uit on betekenend schijnende aanwijzingen conclusies getrokken kunnen wor den ten aanzien van de persoon van de dader. Maar hoeveel mensen hebben dit feilloze ge heugen? Hoeveel crimi nologen, vooral, die met honderden gevallen te gelijk te maken hebben? In Los Angeles br. wor den per jaar 72.000 mis daden en misdrijven ge registreerd, zodat iedere rechercheur daar per jaar 10oo gevallen te be handelen krijgt. Endaar. bij kotiit nog een groot aantal oude, nog niet op gehelderde zaken. De betreffende politieambte naar itioet dus eigen lijk voortdurend een paar honderd misdrijven in zijn hoofd hebben, met zoVeel mogelijk bij- zonderlieden. Maar zelfs als hij door een bijzondere ge steldheid van zijn herse nen in staat was alle misdrijven van de laat ste tien jaar op ieder gewenst ogenblik te voorschijn te halen, dan zou hij nóg een kind zijn, vergeleken met de electronen-detective, een modern technisch won derwerk, dat 15 millioen kartotheek- of ponskaar ten in zich draagt en er desgewenst de kaarten uitzoekt die óm een of andere reden bij elkaar behoren, om zo de lus om de kring van ver dachten steeds nauwer aan te trekken. [)E CRIMINOLOGEN van Los Angelos zijn zelf het meest verbaasd over deze helper, die de techniek hun ter beschikking heeft gesteld. Ze weten zelf niet hoe deze machine het klaar speelt per jaar ongeveer 800 ge vallen op te helderen, waarover ze tevergeefs hun hoofd gebro ken hebben. En de electroni$che Sherlock Holmes is er niet eens mee tevreden criminologische raadsels op te lossen. Hij geeft zelfs waarschuwingen voor roof overvallen, diefstallen, inbraken en andere misdaden, nog eer ze begaan zijn. [N DE ANNALEN van Los Angeles zal het volgende geval steeds op merkelijk blijven: in verschillende stadswijken was ingebroken in Zaken met spiritualiën. Opvallend was, dat in al deze gevallen de beroofd? za ken in de buurt van een bioscoop CYDNEY (New South Wales), 27 Oct. Ook zonder dat ze het mij gezegd hadden, had ik wel gezien, dat het een vacantiekamp was, waar de water- minnende Australiër rond Kerstmis zijn caravan neerzet om van de mid- zomerzon en de golven van de Stille Zuidzee te genieten. Want de kleine inham van de zee aan de kust bij Wol- Iongong 100 km ten Zuiden van Sydney heeft iets wat wij alleen op de Hawaiï-eilanden vermoeden: een paar palmen op wit zand, pijnbomen en een kort strand en daarachter diep blauw water, dat in een lange deining op de kust aanspoelt. Verderop, ach ter de afsluiting door een zandbanck het geluid van de Pacific, die in de Oostenwind stijf tegen de witte strook staat. Voor het eerst is dat de ECHTE Pacific voor mij met de lange brekers, waarop je kunt Surf-rijden. Vogels in de fraaiste bonte kleuren, de zon, een stoffige, droge weg en keiharde grond, waarop je nauwelijks kunt zitten, en zeker niet langer dan een kwartier. Dat is Stuartpark. Verderop ligt Ter- razzi-park, weer zo'n centrum om Kerstmis zonder sneeuw te vieren. 99 MAAR Stuart-park is méér, toen ik het bezocht: het toevluchtsoord voor daklozen, die toestem ming hebben gekregen er hun tent, hun oude tot woning omgebouwde autobus neer te zetten, omdat de mannen in de nabijheid werk hebben gevonden. Tot voor kort stonden er de schamele bezittingen van acht Nederlandse families. Maar dezer dagen hebben zij de aanzegging gekregen hun leger op te moeten breken, opdat de ruimte voor de vacantie- dagen vrijkomt. Dan haal je maar weer die paar af gezaagde boomstammetjes uit de grond en je vouwt de jute lappen netjes op. De vloerplanken, die los- liggen kunnen ook nog wel op de stokoude autobus. Dan laat je je verslepen naar een nieuwe plek, waar je je huishouden opnieuw aan het rollen moet pro beren te brengen. „Ach", zegt mevrouw Nijsen uit Rotterdam, „wij wonen al ruim twee jaar in deze wagen. Het valt niet mee om een huis te krijgen voor je man en drie jonge kinderen. Van sparen komt er niet veel. Als ik alles had geweten, dan zou Tentleven in het Stuartpark ik niet zijn gegaan. Terug? Nee, ik geloof, dat Australië ook ons op den duur iets te bieden heeft. Maar gemakkelijk nee. Zeg dat maar in Nederland." Enkele spelingen van de natuur in de dierenwereld. Een kalf met twee koppen, een dubbele schildpad en een eend met een extra stel poten. J~)EZE VROUW kan de prachtige om geving, waarin zij leeft, niet zien. Zij heeft ieder uur van de dag deel aan het gevecht om het naakte be staan. En het idyllische Stuart-park, waar de mens werkelijk gelukkig zou kunnen zijn, wordt voor haar en voor de anderen een doorgangshuis in het nomadenleven, dat zij leiden. En lijden. Ik heb in die gloeiend bedompte automobiel gezeten. Rechtop staan kon ik niet. Water moet van verre ge haald worden. Het afval lag te rotten in de zon. Eenmaal in de weck wordt het opgehaald. De verschrikkelijke tegenste"ing tussen een uitgezochte omgeving en de bittere noodzaak er te leven zonder veel vooruitzichten heeft me sterker aangegrepen dan de benauwenis in het opkamertje op wielen. Maar het wonder was, dat deze vrouw zich tenslotte ook door de moeilijkheden wist heen te slaan. Zij was uit het hout van de echte emigranten gesneden, die meer dan één offer willen brengen om voor zich en de hunnen een nieuwe toe komst op te bouwen. Wonderlijk toch eigenlijk, dat de er varingen, die ik gedurende mijn eerste week in Australië, nl. in de buurt van Perth, opdeed, steeds bevestiging vin den. Veel wijziging behoef ik niet aan te brengen in het beeld van de Ne derlander, die Holland achter zich laat op zoek naar een nieuw leven. 'pROUWENS, dat verzekerde ons ook Ds Groenewegen, die predikant is bij de Presbyterian Church in Cori- mal. Men moet niet denken, dat de vrijheid, wélke Australië biedt alleen maar een ontkerkelijking, om niet te spreken van ontkerstening tot gevolg heeft. Degenen, die in Nederland niet uit hoofde van persoonlijke en innerlijke overtuiging hun geloof beleden, zullen in Australië slechts de materie zoe ken. Inderdaad. Maar voor het ker kelijk leven in het algemeen en voor de religeuze opvattingen van de per soon in het hijzonder kan zulks alleen maar van voordeel zijn. Ds Groene wegen achtte deze zuivering in het geheel niet nadelig voor het kerkelijk leven. „Wie hier in de kerk komt is een trouw lidmaat, die voor zijn geloof wat over heeft." Waartegenover staat, dat „wie in Australië niet in de kerk komt, beter doet ook maar weg te blijven, omdat we aan halve mensen nu eenmaal niets hebben." Wolongong en omgeving zijn in dustriegebied. Het slag mensen, dat hier aan het werk gaat, is niet bij zonder sentimenteel en evenmin (liter mate godvruchtig. In dat opzicht is er geen verschil tussen Nederland en Australië; maar men kan zeker njet zeggen, dat de kerken een noodlijdend bestaan voeren en dat de menseti als gevolg van hun emigratie niet eens vrijer tegenover de grote probLmen komen te staan en niet genoopt wor den tot nieuw nadenken en een nisuwe keuze. Dat is naar algemeen kerkelijk oor deel een belangrijke positieve kant van de emigratie. De mensen leren opnieuw nadenken, omdat zij zigli zo_ wel materieel als geestelijk op voi_ komen nieuwe verhoudingen moeten instellen. Er is op zichzelf ook niets tegen, dat de materie aanvankelijk de geest overheerst, indien de dans om de ponden op den duur maar niet het enig-zaligmakende doel van het leven wordt. QE ZULT het met me eens zijn, le zers, dat het moeilijk is voor deze dingen een algemeen geldende for. mule te vinden. Het is zelfs onmoge lijk. Je kunt nu eenmaal niet vast stellen, dat de een ongelukkig is, om_ dat hij niet, leeft volgens nojmen, welke een ander voor een goed Ijven noodzakelijk acht. De beschouwer van deze probltmen is altijd geneigd te oordelen naar maatstaven, welke hij persoonlijk aan legt. Objectieve maatstaven zijn er niet. Je kunt in Nederland tei«|0tte ook niet positief verklaren, dal de man, die zijn geluk vindt bij een bar en bont radioprogramma, zich dr min- dere moet voelen van de gereilde bezoeker van het Concertgebouw, ik zou dat in mijn liefste dromen we| wensen, maar daarmee benader j( nu eenmaal niet de werkelijkheid. De Australische werkelijkheid zeker in de eerste plaats de ienli. leit van het pond. Alles wat tjllllr bij komt is meegenomen. En lIPi zijn de uitzonderingen, die de r?gel bevestigen. Dat lijdt geen twijji. lagen. De dader placht zich waar schijnlijk, naar men aannam, na zijn misdaad in de duisternis van de bioscoop terug te trekken en daar af te wachten, totdat de opwinding wat geluwd was. De ponskaarten van de electronendetective wezen nu uit, dat deze roofovervallen om de drie weken en wel op een Don derdag of Vrijdag, steeds in de late namiddag, hadden plaats gevonden. Zodoende kon de politie op de be treffende dagen de zaken bewaken, die zich niet ver van bioscopen be vonden. En werkelijk verscheen er op een Donderdag, precies zoals de wonder- machine voorspeld had, een man, die zijn slag wilde slaan en nu stom verbaasd was, toen hij door de in de winkel verborgen agenten in ont vangst genomen werd en van hen te horen kreeg, dat hij niet verklikt, maar door een machine aangewezen was. DE electronendetective speelt nog meer klaar. Men had hem o.a. opgedragen alle ponskaarten met diefstallen, roofovervallen en ande re eigendomsdelicten naar het be roep van de dader te sorteren. Daar bij onthulde de machine, dat in de loop van de voorafgaande vier maan den 45 studenten het slachtoffer ge worden waren van diefstal in hun woning, waarbij portefeuilles en kle ren verdwenen. Al deze inbraken waren, naar de machine verder prijsgaf, op bepaalde uren gebeurd: op Zaterdagavonden, als de bestole nen zich op „surprise-parties" en op Zondagmiddagen, als ze zich bij voetbalwedstrijden bevonden. De wondermachine wees verder uit. dat de diefstallen in een zeker verband stonden met het tijdrooster van de universiteit. Na een zeer ingewikkelde analyse van tijd en plaats „adviseerde" de electronendetective, dat het buiten gewoon nuttig zou zijn Dinsdags tus sen 7 en 9 uur de 600 huizen van de 28ste straat zorgvuldig te schadu wen. Het resultaat van deze mecha nisch gegeven waarschuwing was, dat vier pseudostudenten, die zich onder de feestvierende leerlingen van de universiteit hadden gemengd, op heterdaad betrapt konden wor den, juist toen ze op nieuwe roof tochten uitgingen. werk ook is, toch is het op de keper beschouwd erg eenvoudig. Evenals het bewijs tegen een mis dadiger met behuip van zijn vinger afdrukken geleverd kan worden, is het ook mogelijk hem onschadelijk te maken als men hem met zijn eigen arbeidsmethoden identificeert. Net als alle mensen is ook de mis dadiger onderworpen aan zekere ge woonten. De manier, waarop hij zich toegang verschaft tot een huis, de wijze waarop hij een ruit uitsnijdt, enz. verraadt hem, want de ervaring leert, dat hij steeds weer dezelfde methode volgt. Al deze gewoonten en bijzonderheden worden nu zorg vuldig op ponskaarten vastgehouden en op een gegeven ogenblik weer naar voren gebracht. En vaak komt het dan voor dat de dader gegre pen wordt door een detail, dat een menselijk brein allang vergeten zou hebben. Pp zekere dag bv. zag een voor bijganger in Los Angeles een man, die een auto stal. Hij onthield slechts drie kentekenen van de dief; dat hij sproeten had en een slecht gebit en dat hij een bril droeg. De elec tronendetective heeft een code waar in sproeten met het cijfer 21 aan geduid zijn, een bril met het cijfer 46 en een autodief weer met een ander cijfer. Als men nu de machine met deze cijfers op gang brengt dan komen alle autodieven te voor schijn, die deze kentekenen verto nen Hoe talrijker de bijzondere kentekenen zijn, des te gemakkelij ker is het de gezochte te vinden. Politicambtenaren uit de hele wereld hebben de wondermachi ne van Los Angelos reeds be wonderd. Ze is voor 60 dollar per maand gehuurd en zal on getwijfeld in de toekomst in vele landen een belangrijke rol gaan spelen. SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoud!, ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Phj. p„ koks, ,0 ,n 50set (Advertentie Ing. Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9