Grote Drie antwoorden Moskou Vijfhonderd Britse boeren zochten echtpaar Benelux weer een stapje naderbij Nederlanders bouwden suiker industrie in Ethiopië Spionnage in Noorwegen Impasse totaal tenzij Russen hün standpunt wijzigen Italiaans schip in Engelse Kanaal gezonken Lugano-uitnodiging herhaald Zeven en twintig mensen dakloos G. DOMINICI wilde zelfmoord plegen Cursisten gedupeerd Vandaag stemming over ontwapening VIER EN TWINTIG SLACHTOFFERS? Dinsdag 17 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1295 Dagblad voor Den HelderKoegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Oud-strijders uit de gehele wereld in Den Haag bijeen Vreemd verhaal van neef Lijken na een maand gevonden De P.C.O.C. is failliet Vele dagen rustig herfstweer WEERBERICHT Ex-medewerker van Harrj^ Truman aangeklaagd Prins Bernhard is vol lof Ministers waren in Brussel hijeen Blauwe mazelen op kleuterschool Directie: J.BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgirooummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties i„Juttertjes") tot 15 woorden.... 1 elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.03 per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.' J-JFT WESTELIJK antwoord op de jongste Sovjel-nota is gisteren te Moskou door de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk overhandigd. De nota is zeer kort en beslaat eigenlijk slechts acht en vijftig regels. De Sovjets wordt medegedeeld, dat de voorwaarden voor een conferentie van de grote mogendheden, gelijk vervat in de Russi- sche nota van 3 November jl. „volkomen onaanvaardbaar" zijn. De drie landen herbalen evenwel bun uitnodiging Voor een bespreking van de vier ministers van Buitenlandse Zaken over het Duitse en bet Oostenrijkse vraagstuk. De Sovjet-Unie wordt er van beschuldigd, dat zij als prijs voor de besprekingen tussen Oost en West een „onverdedigd West-Europa" eist. Voorts zijn de Westelijke mogendheden van mening, dat besprekingen met communistisch China, zoals door Moskou voor gesteld, slechts kunnen leiden tot een „nutteloos en eindeloos debat". JN DE RUSSISCHE nota van 3 Nov. werd gesteld, dat besprekingen met communistisch China over middelen ter vermindering van de internatio nale spanning dienden vóóraf te gaan aan vier-mogendhedenbesprekingen over Duitsland. Volgens het Weste lijke antwoord zal deze methode ech ter, „iedere vordering ten aanzien van het vinden van een regeling voor dringende kwesties verhinderen". De Westelijke „Grote Drie" verkla ren, dat men het best de internatio nale spanning kan verminderen door te beginnen met die vraagstukken, welke een zo spoedig mogelijke op lossing vragen. Om deze reden stellen zij voor al lereerst te spreken over de eenwor ding van Duitsland en het verdrag, dat aan Oostenrijk zijn vrijheid zal teruggeven. In de Russische nota werd geen melding gemaakt van de Westelijke uitnodiging inzake 'een conferentie van de vier ministers van Buiten landse Zaken op 9 November te Lugano. Geallieerde kringen te Bonn, waar de inhoud van de Westelijke ant woordnota door de Hoge Commissie werd bekendgemaakt, zeggen, dat de Westelijke mogendheden de poging van de Russische minister van Bui tenlandse Zakgn, Molotov, van Vrij dag jl. om de indruk in het Westen, dat de Sovjet-Unie geen besprekingen wenst, weg te nemen, hebben gene geerd, omdat zij van mening zijn, dut door de persconferentie van Molotov het Russsche standpunt niet is gewij zigd.' Westduitse regeringskringen tonen zich ingenomen met het Westelijke antwoord, dat „in volledige overeen stemming" met de opvattingen van de Bondsregering wordt genoemd. De nota is ook bij de Westduitse socia listen in goede aarde gevallen, in het bijzonder omdat niet de deur voor een eventuele vier-mogendhedenconfercn- tie is gesloten. Diplomatieke kringen in Konden menen, dat de nota een duidelijk ein de maakt aan de vruchteloze diplo matieke uitwisselingen over Duits land, die sedert Mei van het vorige jaar tussen de hoofdsteden van de Westelijke mogendheden en Moskou hebben plaats gehad. De impasse is totaal, zeiden zij, en zal dat blijven, tenzij Moskou een ander standpunt gaat innemen. Een felle uitslaande brand in de Nicuwstad te Groningen heeft drie gezinnen met 21 kinderen binnen één uur dakloos gemaakt. De brandweer van Groningen heeft een verwoede strijd gevoerd tegen de felle vuurzee, die een gevaar opleverde voor de belendende percelen. Men zag geen kans nog de inboedel te redden en de talrijke bewoners moesten bij buren worden ondergebracht. De brand is ontstaan doordat een zoontje van een der families met lucifers speelde na bij een kast, waarin een fles petro leum stond Het zoeken naar de lijken van het Britse echtpaar Harries, dat sinds een maand vermist werd heeft Maandag een tragisch einde gevonden, toen de lichamen nabij Carmarthen gevonden werden. De vermisten, de 63-jarige landbou wer John Harries en zijn vrouw Phoe- be hadden nog nimmer tevoren hun boerderij verlaten. De neef van het echtpaar, John Lloyd Harries. en diens vrouw en zoon werden gisteravond door de politie ondervraagd. De lijken zijn gevonden op het land nabij de boerderij. De neef, Ronald Harries, had de politie tevoren verteld, dat hij het echt paar naar het station had gereden op de dag dat zij verdwenen, en waarop zij, naar hij beweerde, voor de eerste maal in dertig jaren naar Londen zou den reizen. Meer dan 500 boeren uit de omgeving hebben de politie geholpen de gehele omgeving af te zoeken. Al gemeen werd aangenomen, dat John Harries een spaarduitje van meer dan 10.000 pond op zijn boerderij had ver borgen. Gaston Dominici, de 77-jarige Franse boer, die heeft bekend, de drievoudige moord op de' Drtrmmonds -te hebbwr gepleegd, heeft gistermorgen gepro beerd zelfmoord te plegen door van een brug te springen, toen de gerech telijke autoriteiten bezig waren met een reconstructie van de moord. Hij gisteren door H. M. de Koningin met een in de Engelse taal uitgespro ken uitvoerige rede het congres van de Wereld Federatie van Oorlogsve teranen geopend. De Koningin heet te het congres van harte welkom in ons land en zei de doeleinden, die de veteranen nastreven ten zeerste te bewonderen. Dit omdat uw inspan ning is gericht op het handhaven van vrede en veiligheid en het respect voor mensenrechten en fundamentele vryheden. Gij doet dit ter nagedach tenis van uw gevallen kameraden en gij beschermt hen, die het leven mochten behouden. Wij voelen, dat uw Federatie een forum is, van waar uit een werkelijke poging wordt ge daan een beter en veiliger maatschap pij te vormen, een beschaafder we reld, een meer verenigde mensheid. Dit wilt gij bereiken door het werk van individuen. Moge deze dagen, al. dus de Koningin u nader brengen tot uw doel. Het verbond van Duitse oorlogsin validen is met op twee na algemene stemmen tot het internationale ver bond van oud-strijders toegelaten. Tegen stemde o.a. Israël. Op de bovenste foto H. M. de Koningin tijdens haar rede. Foto hier naast Harold Russell, bekend uit de film „De beste jaren van ons leven", die ook het congres bijwoont. Mor genavond zal deze Amerikaanse oud strijder met een fakkel voorop gaan in een optocht van veteranen, oor- logsweduwen,\BS-ers en jeugdorgani saties naar het monument op de Dam in Amsterdam. (Eigen bericht) Naar wij van bevoegde zijde verne men, is de Stichting PCOC te Den Haag in staat van faillissement verklaard. Tot curator is benoemd mr C. Gerbran- dy In geheel Nederland, voorai in de landbouwstreken, hebben zich vorig jaar vele personen bij deze Stichting aangemeld voor het volgen van een cursus in landbouwtractoren-leer. De cursisten moesten het cursusgeld ge heel of ten dele vooruit betalen en de lessen zijn niet of slechts gedeeltelijk gegeven. Door dit faillissement zün dus thans vele personen gedupeerd. De anti-overwcrkactie van de haven arbeiders van Tandjong Priok is gestaakt, nadat er nieuwe tarieven voor overwerk waren ingesteld. lam—w Het regenfront, dat tijdens het weekeinde af en toe nog wat lich te motregen bracht werd tegen gehouden door een zich boven Scandinavië ontwikkelend hoge drukgebied. Behalve in Noord- Europa treffen wij ook boven Midden-, West- en Zuid-Europa hoge barometerstanden aan, zo dat het weer boven het vaste land van Europa over een grote uitgestrektheid een rustig en droog karakter heeft. De storm- depressie met windsnelheden van meer dan 100 km per uur, die IJsland is gepasseerd in Noorde lijke richting, neemt nu lang. zaam m activiteit af. Het weer zal voor November de eerste da gen traai en rustig blijven, voor al wanneer de opklaringen, die reeds tot over het midden van ons land voorkomen ook tot over onze kustprovincie binnendrin gen. Het zeer zachte weer met temperaturen van omstreeks 10 graden Celsius betekent nog steeds een belangrijke brandstof besparing. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog en nevelig weer met wei nig wind en plaatselijk mist. Ver anderlijke bewolking, maar hier en daar ook perioden met zonne schijn. Dezelfde tempen- tuur ais gisteren of iets lagere Woensdag: Zon op 8.05 onder 16.45 Maan op 14.57 onder 4.45 de oorlog heeft de Keizer met ontzag vervuld. De Prins was van oordeel, dat Ne derland in de voortgaande ontwikke ling van Ethiopië belangrijk zal kun nen bijdragen. Ook andere landen zien hier echter mogelijkheden en Neder land moet dus niet achterblijven. De Prins toonde zich hierover enigszins ongerust. Maar hij was toch vol ver trouwen, gezien de resultaten te Wonji- Ook heeft Prins Bernhard gisteren 50 kilometer buiten Addis Abeba een mi litaire vliegsohool bezocht. Volgens het conservatieve Oslose blad „Morgenbladet" zijn Zaterdag in het gebied van Kirkenes, nabij de Rus sische grens, vier Noren aangehouden, verdacht van spionnage. De arrestaties zijn, aldus dit bericht, een gevolg van een onderzoek naar spionnage, dat reeds heeft geleid tot de arrestatie van een Sovjet-burger, die nu in een Noorse gevangenis ver blijft. Voorts zouden inlichtingen zijn gegeven door een officier van de Rus sische geheime dienst, die in Augustus naar Noorwegen vluchtte. De politie heeft later in een officiële bekendmaking het bericht bevestigd. Tevens meldde zij, dat ook een van spionnage verdachte buitenlander is aangehouden. De voormalige adjunct-procureur- generaal van ex-president Truman, Herbert Bergson, is gisteren door een hoge jury in staat van beschuldiging gesteld wegens het vertegenwoordigen van particuliere belangen in een zaak tegen de regering, binnen twee jaren nadat hij de regeringsdienst had ver- Bergson heeft zich onmiddellijk niet schuldig" verklaard en voorge steld Maandag a.s. de zaak zonder jury voor de rechtbank te doen be handelen. BABY IN WIEG GESTIKT Zaterdagochtend is een zes maanden oude baby van een familie in de Noor- derbeekdwarsstraat te 's Gravenhage dood in de wieg aangetroffen. Het jongetje bleek te zijn gestikt. productie te stimuleren en het proces van aanpassing der drie economieën te vergemakkelijken. Overeenstemming werd bereikt over de algemene inhoud van een protocol over de gemeenschappelijke buiten landse handelspolitiek der Benelux- landen. Het comité heeft de organen van de douane-unie duidelijke richtlij nen gegeven voor de opstelling van een definitieve tekst van dit protocol dat op de volgende bijeenkomst van het ministercomité op 9 December te Luxemburg zal worden voorgelegd. Hoewel de agenda niet geheel kon worden afgewerkt werden voorts nog verschillende technische zaken doorge nomen. De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Duvieusart, verklaar de tegenover journalisten, dat het voor do integratie van de Benelux als een geheel in een verenigd Europa, nood zakelijk is. dat in elk der drie landen een speciale minister voor de integra tie wordt benoemd, die zich met niets anders zou behoeven bezig te houden dan met de problemen, die hiermee in verband staan. Van Nederlandse zijde werd de bij eenkomst o.a. bijgewoond door de mi nisters Luns. Van de Kieft, Zijlstra en Mansholt. De politieke commissie van de Ver. Naties heeft gisteren ingestemd met een verzoek van de Sovjet-Unie om de stemming over een voorgestelde ont wapeningsresolutie tot vandaag uit te stellen. De politieke commissie beraadslaag de over de opdrachten, die aan de ont wapeningscommissie gegeven zouden moeten worden teneinde de pogingen te hernieuwen om een einde te maken aan de zeven jaar oude impasse, waar in de tussen de Westelijke mogend heden en de Sovjet-Unie hangende kwestie is beland. Dit was de tweede keer. dat de stem ming over de resolutie is uitgesteld. De eerste keer was op Zaterdag jl. toen de commissie tot uitstel besloot met het oog op verdere beraadslagin gen. Nadat op Maandag verschillende vijzigingen, amendementen en herzie ningen waren voorgesteld, vroeg de Sovjet afgevaardigde, Malik. de stem ming uit te stellen. Het Italiaanse schip „Vittoria Clau- dia" (2745 ton) is gisteren „in het En gelse Kanaal nabij Dungencss gezon ken na in aanvaring te zijn geweest met het Franse schip „1'crou" (7264 ton). Vijf overlevenden van het Ita liaanse schip en vier lijken konden door toegesnelde schepen, waaronder de Britse loodsboot „Pelorus" worden opgepikt. Men vreest, dat 20 leden van de bemanning met de „Vittoria Claudia", die snel is gezonken, in de diepte zijn verdwenen. De overlevenden zijn door de „Pe lorus" bij Dungeness aan wal ge bracht. Zij zijn onmiddellijk naar een ziekenhuis vervoerd. De „Perou", die slechts lichte schade heeft opgelopen, is naar Le Havre ge varen Het schip was op weg van Antwerpen naar de Golf van Mexico Aan de naspeuringen naar overleven den, welke werden belemmerd dooi drijvend wrakhout, werd o.m. deel „etuimen door reddingboten en vlieg tuigen. Prins Bernhard, die in Ethiopië een bezoek bracht aan Wonji, waar een sui kerplantage van de HVA is gevestigu en grote belangstelling toonde voor de riettuinen en de in aanbouw zijnde fa briek, bleek zeer getroffen door de hier getoonde Nederlandse ondernemings geest. Uit niets werd hier in twee jaar een suikeronderneming opgebouwd, die reeds nu in staat is net grootste ,de®I van de suikerbehoefte van Ethiopië te dekken. Dit is een typisch voorbeeld van Nederlandse, op het buitenland ge richte economische activiteit, waarop de Prins steeds de nadruk legt en op welker bevordering zijn buitenlandse reizen mede zijn gericht. Wat in Wonji tot stand is gebracht, aldus de Prins tot een speciale ANi- correspondent, is ook voor -mij bq mijn poging om iets voor onze industrie en handel te bereiken een grote stimulans. De algemene indruk van de Prins is, dat de stemming in Ethiopië ten aan zien van ons land zeer welwillend is. De Keizer is zeer goed op de van wat Nederland op verschillend ge bied kan presteren. Hij heeft grote be wondering voor wat ons land m de uost heeft getoond en het spoedig herstel na HAILE SELASSIE bewonderaar van Nederland Het ministercomité van de Benelux- landen heeft gisteren te Brussel een groot aantal vraagstukken, welke voor de drie landen samen van belang zijn, onder ogen gezien. Na afloop van de conferentie werd gisteravond in een communiqué bekend gemaakt, dat het comité de tekst heeft vastgesteld van een protocol, dat de instelling voorziet van een wederaanpassingsfonds voor de Benelux, bestemd om de verhoging der Op een kleuterschool te Leeuwarden is een aantal gevallen van blauwe ma zelen geconstateerd. Hoewel van een epidemie in het geheel geen sprake is, is voorzichtigheidshalve toch besloten, de school voor een periode van veer tien dagen te sluiten. Een van de pa tiëntjes, een jongetje van vier jaar, is enige tijd geleden aan deze ziekte over leden. Met „blauwe mazelen" wordt aangeduid een zware vorm van maze len, waarbij de optredende blauwe plekjes veroorzaakt worden door bloe dingen onder de huid. had al één been over de leuning van de brug, zes meter boven de spoor dijk, toen rechter Perries hem vast greep. Later op de ochtend is Gaston officieel in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht werd uitge bracht door rechter Perries, de jonge magistraat uit Digne, die destijds had verklaard alle promoties te zullen weigeren zolang de kwestie-Drum mond niet zou zijn opgehelderd. Gas ton Dominici is in de gevangenis van Digne opgesloten.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1