Kruiser De Ruyter toegevoegd aan Harer Majesteits vloot Nieuwe kruiser „De Ruyter' een unicum in de wereld is Franse Nationale Vergadering opent Europa-debat Ereplicht Zaak-White louter terwille van politiek gewin Zuster van de Sjah in Parijs voor f 800.000 bestolen Doodstraf voor de moordenaars van Bobby Greenlease? Op bevel van de Koningin EVG betekent einde van nationale leger" Fietser onder trein te Harenkarspel Explosies in fort bij Straatsburg volgt spoedig Woensdag 18 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarsail« No- 1296 Dagblad voor Den Helder, Koegras, lexel, Wieringen en Anna Paulowna Voor ogen van zijn broer Zes soldaten kwamen om Een coelacanth gefilmd Volledige zeeen luchtdoel-kruiser „Zeven Provinciën" Felle aanval van Truman 99 Anders zeker levenslang Stalins bontmantel verdween ook WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Heider postgironummer 449041 Telefoon 2345 KWH MMIT TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.Uo per maand 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.' (Eigen bericht) Door onverklaarbare oorzaak is de beer Jn. Veldman gisteren omstreeks een uur het slachtoffer geworden van de onbewaakte overweg nabü de Waar- landbrug over het kanaal.' Met zijn broer Jaap Veldman reed hy op de fiets en deze, die achter hem reed hoeft er geen ogenblik aan gedacht dat rijn broer de voorbij daverende trein niet zou opmerken. Voor hfj een schreeuw kon geven w'as het ongeluk reeds gebeurd. De heer Veldman moet vrijwel terstond dood zijn geweest. Pastoor Wulfram uit Waarland en dr. Hageman uit Oude Niedorp waren spoedig ter plaatse. De overledene was 43 jaar oud en Iaat een vrouw met drie kinderen ach ter De trein had slechts een paar mi nuten vertraging. De munitieopslagplaats van het fort Focb bij Straatsburg is gistermiddag voor een deel in de lucht gevlogen. Men heeft de hoop op het behoud van zes militairen, die zich in de opslag plaats bevonden, opgegeven. Een ze vende man, die eten naar de zes man wilde brengen, kwam met de schrik vrij- Hy werd door de eerste ontplof fing, op tweehonderd meter van de uitgang, tegen de grond geslagen. Alle ruiten van de in de omgeving liggende dorpen werden vernield. De opslagplaats werd geteisterd door •en brand, die later oversloeg naar de Plaats waar artilleriemunitie lag opge slagen. De ontploffingen van de patro nen werden toen afgewisseld door de harde klappen van springende grana ten. Boven het fort hing een enorme paddenstoelvormige rookkolom. Het was in de eerste uren de brand- tyeerbrigaden niet mogelijk het fort dichter dan vijfhonderd meter te be naderen met het oog op de rond vlie gende granaten Het is aan een Italiaanse expeditie gelukt, is dc omgeving van de Comoren, een Franse eilandengroep in de Indische oceaan, een Coelacanth te filmen, die over een slechts tien meter onder water gelegen koraalrif zwom. De film van deze vis. die beschouwd wordt als de „voor vader" van een groot deel van de thans levende wezens, is direct per vliegtuig haar Rome verzonden. De kruiser „De Ruyter", die van daag officieel door H. M. de Konin gin in dienst is gesteld. (Van onze speciale verslaggever) VANMORGEN HEEFT vlagofficier Materieel Schout-bij-Nacht W. Heringa ter inleiding van het plechtige en traditionele ceremo nieel bij de indienststclling van nieuw marine-materieel de reeds in het voorjaar gereed gekomen kruiser ..De Ruyter" voor het Ministerie van Marine overgenomen van de bouwwerf Wilton-Feyenoord te Rotter dam. Het was een formaliteit, die vooraf ging aan een glansrijke middag plechtigheid. waarv an Koningin Juliana het middelpunt vormde. Prompt half twee arriveerde dc Koningin aan de werf. Tot haar gevolg be hoorden de Chef van Haar Militair Huis, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, haar particuliere secretaris Baron Heekeren van Mole- talen, haar Dame du Palais. mevrouw A. J. L. Desmeth geboren baro nesse van Pallandt en haar adjudant Kapt. Lt. ter Zee J. G. Stegcman. De minister van Marine ir C. Staf en de oudste directeur van Wilton- Feyenoord de heer S. van West ontvingen Hare Majesteit op de speciaal voor deze gelegenheid gebouwde tribune. De laatste stelde zijn mede directeuren de heren C. J. A. van Daalen, J. E. Woltjer en B. Wilton, en de president-commissaris inr Jacq. du Tilh aan H. M. de Koningin voor. Van Marinezijde waren o.a. aanwezig de bevelhebber der zee strijdkrachten, tevens chef Marinestaf, vice-admiraal A. de Booy en de vlag-officier Materieel, Schout-bij-Nacht C. W. Heringa. (Van onze speciale verslaggever) MET HR. MS. KRUISER De Ruyter, die vanmorgen te Rot terdam plechtig in dienst werd gesteld, is de enige kruiser ter wereld in gebruik genomen, die gelijktijdig volledige zee- en vol ledige luchtdoelkruiser is. De kruiser „De Zeven Provinciën", die begin December aan onze vloot zal worden toegevoegd, zal de tweede zijn. Totnogtoe be schikte Nederland over nog slechts twee kruisers: Hr. Ms. Tromp, een lichte zeekruiser, en Hr. Ms. Jb v. Heemskerk, die luchtdoel kruiser is. De indienststclling van Hr. Ms Krui ser De Ruyter roept inmiddels de ellen lange voorgeschiedenis van z'n bouw weer in herinnering. Op de Marine begroting 1938 en 1939 werden gelden uitgetrokken voor de bouw van twee kruisers ter vervanging van de in 1925 en 1926 in dienst gestelde kruisers Hr. Ms. Java en Sumatra. De bedoeling was twee schepen te krijgen met geschut van 15 cm en ver kenningsvliegtuigen met katapult aan boord. Het zouden zeer moderne sche pen worden, groter en sterker dan Hr. Ms. Kruiser De Ruyter, die later in de slag in de Javazee ten onder zou gaan. Op 19 Mei 1939 werd bij de Rotter damse Droogdok Mij. de eerste kiel plaat gelegd van wat later de kruiser „De Zeven Provinciën" zou worden, enkele maanden later bij Wilton-Feyen oord de eerste kielplaat van de hui dige „De Ruyter". De Duitsers legden in Mei 1940 on middellijk beslag op wat nog maar een beginstadium was van het casco der schepen en de Kriegsmarine besloot ze zo snel mogelijk te doen afbouwen ter versterking van de Duitse Vloot. Enerzijds door gebrek aan materiaal Ex-president Harry fruman van de V-S. heeft verklaard, dat hij Harry Dextcr White ondanks tegen hem in gebrachte beschuldigingen over on trouw in regeringsdienst handhaafde, °Hdat het van groot belang was, dat een onderzoek, waarbij ook vele ande- re personen waren betrokken, door gang zou kunnen vinden. Hij legde deze verklaring af voor radio en tele visie. Truman zei de uiteindelijke ver antwoordelijkheid van dit besluit te dragen. Het republikeinse bewind nu heeft door middel van 'procureur-generaal orownell een persoonlijke aanval op hem. Truman gedaan in een politieke 'ode te Chicago Deze aanval meent rrunian is enig in de geschiedenis van de V.S en houdt in feite »en beschulrii g>ng in van opzettelijke ondermijning van de veiligheid van de. V.S. Truman noemde de beschuldigig onwaai Hij heeft besloten niet voor de commissie van onderzoek, waarvooi hij werd ge daagd te verschijnen, daai dit de con stitutionele positie van het president schap zou jndermijnen Volgens Truman is het duidelijk, dat de huidige regering, omwille van poli tiek voordeel, het McCarthyisme volko men heeft omhelsd. Onder McCarthy isme zei Truman o.m. te verstaan het gebruik van grove leugens en onge gronde beschuldigingen tegen welke burger ook z.g uit vaderlandsliefde of om de veiligheid van de staat te be schermen. Aan het slot van zijn rede sprak Ti iiman de hoop uil dal de Amerika nen dit kwaad zullen bestrijden. De -epubiikeinse senator McCar- thv heeft Dinsdag medegedeeld dat hij radio- >n televisietijd eist om de te gen mii "Prichte aanval van cu voor malige president Truman tr "-ant woorden". en personeel, anderzijds door opzette lijke vertraging, waren de Duitsers in 1945 echter nog niet veel verder ge komen.- Inderdaad was op 24 December 1944 het casco van de latere „De Ruyter'" water gelaten, maar men slaagde er niet in dit casco naar Duitsland te ver slepen, waar het verder afgebouwd zou worden. Het casco van „De Zeven Provinciën" lag bij de bevrijding nog rustig op de helling. Het was zelfs nog lang niet aan tewaterlating toe. QOOR de ontwikkeling der techniek tijdens de oorlog met tal van nieu we vindingen, was het niet wenselijk de schepen af te bpuwen volgens de be te taande plannen. Ingenieurs en techni ci ontwierpen met beide casco's als ba ses, twéé moderne kruisers. (Zie verder elders in dit blad) MA DEZE begroeting begeleidden mi nister Staf en de heer West de Ko ningin naar de valreep van de kruiser, waar Hare Majesteit ontvangen werd door de toekomstige commandant van dit schip. Kapt. ter zee W. J. Kruys. en binnenboord vervolgens door de Com mandant der Zeemacht in Nederland, schout-bij-nacht F. T. Burghardt, en de le officier van de nieuwe kruiser kapt. lt. ter zee H. M. van den Wall Bake. Nauwelijks, had de Koningin voet aan boord gezet, of de Koninklijke Stan daard ging' in tojd en zette de Marine kapel het Wilhelmus in. Na, de begroe ting inspecteerde Hare Majesteit de ere wacht en: de benrianning. Na de opstel ling der bemanning voor 'n „Alle Hens" begon de plechtige overdracht. De Wrnd-Vlag-Officier Materieel- meldde aan de Minister ivan Marine de Mate riële gereedheid van 't schip, minis ter Staf rapporteerde Koningin Juliana de gereedheid voor indienststelling en de Koningin tenslotte beval de com mandant Kapt. ter zee W. J. Kruys het schip in "dienst te stellen. Vlag, geus en .commandovlag van de bevelhebber d.er Zeestrijdkrachten werden hierna in top gehesen, ter wijl Wilhelmus j en Vaandelmars over het wijde water' van de Nieuwe Maas schalden. t Kapt. ter zeeW. J. Kruys beant woordde hierna de toespraak van de Koningin en verklaarde het schip in dienst gesteld, dat dus vanaf dit mo ment kwam te heten Hr. Ms. Kruiser De Ruyter. Ten besluite van de plechtigheid richtte de Commandant zich tot de be manning, aan wie hij de eerste officier voorstelde, alsmede het hoofd van de Machinekamer, Kapt. ter zee van de Technische Dienst J. J. Hillenius en de Chef d'Equipage, Opperschipper E. Dekker. Met gejoel beantwoordde de beman ning deze speech. Met de eerbewijzen, die gepast zijn. wanneer een regerend vorst een oorlogsbodem verlaat, werd Koningin Juliana vervolgens uitgeleide gedaan. De Konkinklijke Standaard ging omlaag, de pavoiseervlaggen wer den gehesen en op het moment, dat Hare Majesteit in de gereedstaande auto stapte vuurde de saluutbatterij op Hr. Ms. Kruiser De Ruyter z'n voorge schreven saluut van vijf-en-dertig schoten. Eerdér op de dag had de Staatssecre taris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moorman een aantal mensen dat bij de bouw betrokken was, Koninklijke Onderscheidingen uitgereikt. DE FRANSE Nationale Vergadering (Tweede Kamer) is gisteren het lang verwachte debat over de buitenlandse politiek begonnen. De besprekingen zullen tenminste dertig uur duren, verdeeld over aclit bijeenkomsten en vier dagen. Reeds voor het begin der debatten had den zes en twintig afgevaardigden hun namen op de sprekerslijst doen plaatsen. Als de presidentsverkiezingen niet voor de deur stonden zou den zeer zeker nog meer afgevaardigden willen spreken, maar nu zijn er verscheidene, die er liever het zwijgen toe doen om zich t.a.v. de Franse Europese politiek niet al te zeer vast te leggen. Hoewel uit de debatten wel de houding van de partijen ten opzichte van de Europa- politiek zal blijken, dient er op te worden gewezen dat de bekrachti ging van het Europese Leger Verdrag zelf niet aan de orde zal komen. Wel dient de Vergadering zich in principe uit te spreken over de Europese problemen, zodat de regering met die uitspraak rekening kan houden op de a.s. Haagse ministerconferentie over de Europese grondwet en op de Bermuda-conferentie. [\'EDERLAND heeft nog altijd een ere plicht te vervullen. Het bleef tel -iu toe in gebreke de vierde conventie van Genève betreffende de bescherming van burgers in oorlogstijd te ratificeren. Reeds op 28 Maart 1952 zijn de wets ontwerpen tot goedkeuring van de con ventie bij de Tweede Kamer ingediend, doch deze Kamer reageerde daarop pas na een jaar, want eerst op 29 Mei 1953 verscheen het voorlopig verslag. Zij wacht sindsdien op de memorie van antwoord. Op 30 October 11. heeft het Interna tionale Comité van het Rode Kruis een aansporing gericht tot die landen, die de conventie van 12 Augustus 1949 nog niet tekendeh. Het Internationale Co mité wil thans wel eens resultaten zien van een 25»jarige voorbereiding. In Jjuli 1929 gaf de diplomatieke conferen tie het. Int. Comité opdracht de grond beginselen voor burgers in oorlogstijd uit te werken. In 1934 werd een ont- werp-conventie ter bescherming van vijandelijke burgers, die zich bevinden op het grondgebied van een oorlogvoe rende of in en door deze bezet gebied, aangeboden. Het ontwerp werd door de conferentie goedgekeurd. De tweede wereldoorlog hield het ontwerp-ver- drag buiten verdere behandeling, tot dat in 1949 de definitieve tekst van het verdrag werd vastgesteld. Zwitserland dat spreekt wel vanzelf ratifi ceerde de. conventie als eerste en wel op 31 Maart 1950. In datzelfde jaar volgden nog zes landen. In 1951 gingen acht landen o.w. Frankrijk en Italië tot ratificatie over, een jaar later zeven landen, o.a. België en in 1953 vijf landen. In Nederland, aldus is medegedeeld, heeft de juiste vertaling van de oor spronkelijke Franse tekst oponthoud gebracht Toch werd het vertaalde ver drag reeds opgenomen in het Tracta- tenblad van het Koninkrijk der Neder landen. jaargang 1951, no. 75. Artikel 144 van de conventie bepaalt, dat de verdragsluitende partijen zich verbinden de tekst van het verdrag zo ruim mogelijk in hun land te versprei den en de bestudering daarvan in de programma's van de militaire en, zo mogelijk, burgerlijke opleiding op te nemen, zodat de beginselen daarvan aan de gehele bevolking bekend wor den. Hoewel Nederland nog niet tot ratificatie is overgegaan, hebben het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid en het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, daarop vooruitlopend, een beknopte en populaire bewerking van het verdrag het licht doen zien. Dat was een nuttig werk. Doch daarmede is de arbeid niet voltooid. Nederland heeft steeds een grote belangstelling aan de dag gelegd voor de codificatie van het oorlogs- en neutraliteitsrecht en heeft actief deel genomen aan de voorbereiding van de vierde conventie. Het zal nu spoedig de laatste stap in het belang van ons land zelf en tot heil van de mensheid moe ten zetten en de ratificatie een feit die nen te maken. Dat is ereplicht! DE. gematigde conservatief, generaal Aumeran, die als eerste het woord voerde, waarschuwde dat Europese in tegratie betekent, dat Frankrijk naar zijn dood marcheert. Frankrijk moest volgens hem voorrang aan de Franse Unie geven en slechts met Europa sa menwerken, zoals Engeland dit van plan is te doen d.w.z. zonder integra tie. Als alternatief voor Duitse herbe wapening stelde Aumeran voor in de tijd van oorlog een radio-actieve hin dernis langs het IJzeren Gordijn te leg gen. De Gaullistische woordvoerder Pa- lewski eiste van premier Laniel, dat hij te Den Haag en op de Bermuda's zal verklaren, dat hij aan de grondwet is gebonden aan aftreden binnen enige weken na de in December te houden presidentsverkiezingen in Frankrijk en dat hij daarom geen verplichtingen kan aangaan. Palewski herhaalde de Gaul listische leuzen, dat het Europese leger, een leger van statenloze soldaten zou zijn en dat ratificatie van het EVG- verdrag ondertekening van de overlij- densacte van het Franse leger zou be tekenen. Het is duidelijk, dat de Gaullisten dc grote groep van socialistische suppor ters van de EVG tracht te scheiden van de voorstanders van het legerverdrag. De situatie is zo. dat de ex-Gaullisten wel voor de regeting willen stemmen, maar niet voor het Europese Leger en de meerderheid van de socialisten wel voor het leger, maar niet voor de re gering. Onder deze omstandigheden kan een ondubbelzinnig mandaat van het parle ment voor Bidaults komende interna tionale besprekingen moeilijk worden verwacht Heel veel anders dan een herhaling van de bekende Franse eisen omtrent een voorafgaande regeling van de Saarkwestie, de Britse militaire deelneming aan de Europese verdedi ging en de competentie van de toe komstige Europese politieke gemeen schap, zal er dus hoogstwaarschijnlijk niet uit de bus komen. Vier jonge Schotten zijn gisteren voor het hooggerechtshof te Edinburgh be schuldigd van samenzwering tegen de Britse regering. Volgens de akte van be schuldiging wilden zij bewerken, dat Schotland een eigen regering kreeg. 5 W"'K' PRINSES ASJRAF verkeerde voorzorg De openbare aanklager in bet pro ces tegen Carl Austin Hall en mevr. Bonnie Brown Heady, die hebben bekend de zesjarige Bobby Green- lease, het zoontje van een rijke auto handelaar uit Kansas City, te hebben ontvoerd en vermoord, heeft ver klaard de doodstraf te zullen eisen. De beide beklaagden, resp. 34 en 41 jaar, werden gister geboeid het ge rechtshof van Kansas City binnenge leid, waar een jury zal moeten uit maken of zij in een gaskamer terecht zesteld zullen worden. Als de jury niet de doodstraf aanbeveelt, kan de i echter levenslange gevangenisstraf opleggen. Bobby Green lease werd op 28 Sep tember jl. van school weggelokt en veripoord. Het lijkje werd begraven m de tuin van het huis van mevrouw Heady in St. Joseph (Missouri), waar van' te voren reeds een graf was ge dolven De ontvoerders wisten van de vader een losgeld van 600.000 dollar te krijgen De helft, van dit bedrag koft worden achterhaald. RECORD PllIJS VOOR AUSTRALISCHE LAMSWOL Op de gisteren te Geelong (Australië) ge houden woiveiling werd eeij wereldre- ■■prdprljs betaald voor twee balen extra wperkwalitolt lamswol van ruim 18 gul den per pound. Prinses Asjraf Pahlevi, tweeling zuster van de Perzische Sjah, heeft Dinsdag te Parijs doen weten, dat twee Franse „zakenlieden" haar waardevolle voorwerpen ter waarde van ongeveer 800.000 gulden hebben ontstolen. Een van de voorwerpen was een mantel van sabelbont, die zij van Stalln had gekregen. Haar advocaat deelde gister mede, dat de prinses in November van vorig jaar een jongeman in Parijs had ont moet, die zich directeur van een maat schappij noemde. De prinses die met het oog op de onzekere toestand in Perzië over geld in Frankrijk wilde be schikken, deed de jongeman juwelen ter waarde van 300.000 gulden toeko men om ze voor haar te verkopen. Een paar dagen later had de jonge man haar verteld, dat de makelaars, die hij had belast met de verkoop, wa ren bestolen. Dc prinses gaf de jonge man een schriftelijke volmacht om voor haar op te treden. Met deze volmacht maakte de man zich achtereenvolgens meester van een dozijn karpetten van de prinses in de Perzische ambassade en een aantal bontmantels, die zij voor de veiligheid naar een bontwerker te Parijs had gezonden. Sedertdien zijn directeur en zijn me dewerker niet meer gezien.... Een tweejarig kind is Dinsdag In de omgeving van Metz overleden nadat het, zonder dat de ouders het wisten, een halve liter rum had gedronken RUSTIG WEER Veel bewolking en op vele plaat sen mist. Later plaatselijk opkla ringen. Overwegend droog. Over wegend zwakke wind uit Ooste lijke richtingen. Middagtempera turen ongeveer dezelfde als giste ren. Donderdag: Zon op 8.06, onder 16 44 Maan op 15.21. onder 6.15

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1