Nederlandse vloot in 1956 modernste ter wereld Gewenst dat Ind. Nederlanders in Indonesië blijven „De Ommelanden" nam normen van fatsoen niet in acht DE WONDERE WAERELT Begroting van prof. Kernkamp is aangenomen De leren jassen zijn nu soepel en zacht als zijde Nieuw gifgas in de Sovjet-Unie? Nu bommenwerpers tegen de Mau-Mau Nederland heeft een naam op suède-gebied Woningnood nog steeds nijpend Koninklijke Marine derde in de NA VO Nieuwe ontdekking van MacCarthy Duitse grenswacht door Tsjechen gedood Militaire Willemsorde voor oud verzetstrijder Rotterdamse journalisten vrijgesproken Plannen tot indijking van de Lauwerszec De Tweede Kamer beslist: Motie-Lemaire met 48-26 stemmen verworpen Al moe bij het opstaan. Uitspraak in kort geding Boete van f 1000- DE president van de arrondisse mentsrechtbank te Groningen heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding van het bestuur van de ver eniging Coöperatieve Zuivelfabriek en Korenmalerij „Eendracht" te Eext als eiseres, eontra de melkprodneten- fabriek „De Ommelanden" en haar directeur de heer de Boer als gedaag den. Sodaproject te Delfzijl gaat door Groter frequentie in de kustvaart van N.-Guinea DE bewindsman deelde mede, dat in 1954 de gelden van het Welvaarts fonds Suriname opgebruikt zullen zijn en dat Suriname dan zelf zal moeten aangeven in welke richting de plan nen omtrent financiële bijstand gaan. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1953 (Van onze Haagse redactie HR. MS. KRUISER De Ruyter is het eerste kapitale schip van het Nederlandse vloolprograra, dal opgeleverd wordt. Nederland is bezig voor wat z'n vlootsterkle betreft, de derde plaats te be zetten onder de Natolanden. Het zal die plaats delen met Frank rijk, dat wel een grotere tonnage oplevert, maar geen grotere ge- vechtswaarde heeft, omdat het Franse materieel niet modern meer is. Ons land zal omstreeks 1956 be schikken over de modernste vloot ter wereld. Moderner zelfs dan die van Amerika en Engeland, al blij- Volgens een artikel in het Ameri kaanse tijdschrift „Colliers" zou de Sovjet-Unie een gas met verlammende Uitwerking bezitten, dat de bevolking van een stad binnen enkele minuten «ou kunnen uitroeien. Het gas, door scheikundigen van het Amerikaanse leger aangeduid met de letter „G", is reukloos, kleurloos en zonder smaak en het verlamt de ze nuwcentra in de hersenen, aldus dit artikel. Een vliegend fort zou een hoe veelheid van dit gas kunnen meevoe ren om in vier minuten tijds de bevol king van een gebied van 200 vierkante kilometer uit te schakelen. Volgens dit artikel bestaat er een te gengif (atropine) mits dit binnen en- ke e minuten na de aanval wordt toe gediend door middel van een inspui ting. Volgens het Britse opperbevel in Oost- Afrika onder generaal Erskine worden plannen opgesteld om de kern van de Mau-Mau-groepen, welke zich in het verboden gebied van het Aberdare- en Kenya-gebergte ophoudt, door middel van grootscheepse bombardementen uit te roeien Het besluit om van Lincoln- bommenwerpers gebruik te maken was tn overeenstemming met de Britse rege- ring genomen, zo wordt hieraan toege voegd. Uit Aden zijn vier bommenwerpers te Nairobi aangekomen. De acties in de lucht zullen door landtroepen worden ge steund. In de algelopen week zijn tien leden van de Mau-Mau gedood en 28, onder wie zes gewonden, gevangen genomen. In dezelfde periode werd aan de zijde der veiligheidstroepen een blanke gedood en werden drie inheemsen gewond. Senator McCarthy heeft medege deeld, dat een voormalig bedrijfsdetec- tive van de „General Electric Compa- ny" te Schenectady in de staat New- York voor de permanente sub-com missie van onderzoek uit de Senaat heeft verklaard, dat een dertigtal ge heime documenten betreffende een tor pedoobject uit de fabriek is verdwe nen. De getuige had er, volgens McCar thy, aan toegevoegd, dat z.i. de stuk ken zijn gestolen en dat daardoor het gehele project in gevaar is gebracht. Gisteren is, in de nabijheid van Furth (Beieren) een Duitse grenswacht door twee Tsjechische grenswachten gedood. Volgens voor de federale politie afgelegde getuigenverklaringen zouden de twee Tsje chische grenswachten op Duits gebied zijn doorgedrongen. Toen zij door de Duitse grenswacht verrast werden, vuur den zij hun automatische geweren in zijn lichting af, voor zij weer over de grens terugtrokken. De Duitse grenswacht, door meerdere kogels getroffen, was op slag dood. ven deze landen in het Nato-ver- hand voor wal hun vlootkracht •etreft op de 1ste en 2e plaats. blijven. reed Hl' m0gen.we r(*enen. dat ge- bonfl/Jl S" Z1Jn: twaalf nnderzee- jaïer*' die de namen zullen dra- f. van Nederlandse provincies (al- zul?en °Hdn e,'?. uZ"id-Honand samen dH a "HoRand heten! en van de ste- onder^K am en Rotterdam: vier evlindor k f" de bekende drie- ceptie boten van revolutionnaire con- vijf patrouillevaartuigen; rielTeejen'dertiE mUnenvcgers van Ne- derlandse werven; veertien mijnenvegers van Ameri- kaanse werven; zes grote mijnenirggers en zeven fregatten, beide laatste categorieën eveneens van Amerikaanse werven. Drie opnemingsvaartuigen van Ne derlandse origine (Hr. Ms „Luymis" „Snellius" en „Zeefakkel"). alsmede drie mijnenvegers van de Amerikaan se bestelling (Hr. Ms. Beemster Be- dum en Borculo) kwamen reeds ge reed. De nett.en'egger „Cerberus" en de hypermoderne onderzeeboten Walrus" en „Zeeleeuw" kreeg de Koninklijke Marine te leen van Amerika. Zes fre gatten, alsmede een squadron .Har- poon"-lange-afstand-natroHille-vlieg- tuigen en een squadron .Avengers"- onderzeeboot-bestrijdingsvliegtuigen deed Amerika ons sinds de bevrijding cadeau. Een squadron „Neptunus"-lange-af- stand-patrouillevliegtuigen zijn we nog wachtende. We mogen deze snelle ontwikkeling van de Nederlandse vloot tot modern ste vloot ter wereld tenslotte nog zien tegen de achtergrond van andere voor zieningen. die ons land als Nato-land getroffen heeft. We denken aan de nieuwe havrn van Den Helder, die inderdaad een grote Marinehaven wordt, maar we denken ook aan de ophouw van het Marinevliegkamp Valkenburg, dat in Nato-verband het praedlcaat A-veld draagt. Wellicht zullen er mensen zijn, die zich afvragen, waarom dit alles nu no dig is, waar het toch zoveel geld kost, dat stellig op vredelievender wijze zou kunnen worden aangewend. Het antwoord is eenvoudig. Een leger, welks aanvoerlijnen niet beveiligd zijn, en dus in minder dan geen tijd zonder aanvoer zou zitten, kan geen dag stand houden. En men mag veilig aannemen, dat de aanvoerlijnen bij een eventuele strijd op zee zullen liggen. Beveiliging daarvan zonder een moderne vloot is dus onmogelijk. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Ridder der 4e klasse der Militaire Wil lemsorde de kapitein J. H. C. Ulrici van het wapen der infanterie. In de bezettingsjaren was hij lid van een K.P in het district Amersfoort en onderscheidde zich door het opblazen van spoorlijnen in het Gooi en bij Amersfoort. Voorts heeft hij zich in het tijdvak van 13 Maart tot en met 9 Augustus 1949 bij vele acties tegen ter roristische benden in W. Java onder scheiden. De arrondissementsrechtbank te Rot terdam heeft gisteren de 21-jarige leerling-journalist L. J. Elfferich en de 44-jarige chef-redacteur L. W. Schmidt, beiden verbonden aan Het Rotter- damsch Parool vrijgesproken. Veertien dagen geleden stonden zij terecht, omdat in hun krant in Janu ari j.1. een artikel had gestaan over de bouw van een bunker vpor het korps luchtwachtdienst. Met dit arti kel waren militaire geheimen aan de openbaarheid prijsgegeven, aldus de tenlastelegging. De leerling-journalist had het arti kel geschreven, doch de chef-redacteur werd eveneens beschuldigd, dat hij zich niet vergewist had of volledige publicatie veroorloofd was. In de voordracht op de provinciale be groting van Groningen 1954 wordt o.m. aandacht besteed aan de Indijking van de Lauwerszee. Deze is op het ogenblik in studie bij de Rijkswaterstaat en de provinciale waterstaatsdiensten van Friesland en Groningen, terwijl de land bouwkundige afdeling van de Wieringer- meer-directie adviezen geelt en het bo demonderzoek verricht. Tengevolge van een defect aan de gas meter zijn in Amsterdam een alleenwo nende man en diens hond door gasver giftiging om het leven gekomen. In een aantal huizen bij suikerplanta ges te Brits Guyana heeft de politie een aantal vuurwapen® in beslag genomen. Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft eenstemmig door de twaalf rechters het besluit genomen de eilan dengroepen Minquiers en Ecrehous in het Engelse Kanaal, waarop zowel door Frank rijk als Engeland aanspraak werd ge maakt, toe te wijzen aan Engeland. De kleine rotsachtige eilandjes hebben rijke oestergronden. (Van onze parlementaire redacteur, QP besliste wijze heeft de Tweede Kamer Dinsdagmiddag een keuze gedaan uit twee standpunten betreffende de in Indonesië verblijvende Indonesische Nederlanders. Deze standpunten waren de vorige week bij de behandeling van de begroting van Maatschappelijk Werk vastgelegd in een motie van prof. Lemaire van de K.N P en in vu mr u» iiiacf wi n.m. van de regering gevraagd de overkomst van de Indonesische Nederlanders door het verlenen van financiële steun in de vorm van bijvoorbeeld een rcisvoorschot mogelijk te maken. De tweede sluit veel meer aan bij de opvatting van de rege ring, dat de in Indonesië geboren en getogen Nederlanders zich in Indonesië bij de gewijzigde omstandigheden behoren aan te passen. De motie-De Graaf wil de regering na een minutieus onderzoek laten bepalen, of het belang van een Indo nesische Nederlander, die de wens te kennen geeft naar Nederland te verhuizen, wel met het verblijf in Nederland gediend is. Uitsluiten wilde de heer De Graaf die overkomst dus niet. QP het eerste gezicht lijkt "e keus niet moeilijk. Prof. Lemaire (KNP), dr Schouten (AR), prof. Oud (VVD), de heer V. d. Wetering (HC) en mr Van Rijckevorsel (KVP) waren van oordeel, dat het menselijke recht om in vrijheid te bepalen, waar hij zal wonen in Indonesië of in Neder land moet prevaleren. Mr Van Thie! noprnde het kernpunt, van de discussie dat het. nodig is. dat de Indonesische Nederlanders tegen zich zelf beschermd worden. Men moet nimmer vergeten, zo bezwoer hij de Kamer, dat de betrokkenen wel juri disch Nederlanders ziin, maar maat schappelijk Indonesiërs. Reeds onder de Indonesische Nederlanders, die op eigen risico en kosten naar ons land verhuisd zijn, komt een aantal misluk kingen voor. Wat zou er dan niet ge beuren, als de regering tot deze 80.000 90.000 mensen in Indonesië zou zeg gen komt toch naar Nederland: het geld ligt voor u klaar! Zij zouden in het hun maatschappelijk vreemde land hun ongeluk tegemoet gaan. Hoewel er in Indonesië voor hen geen onhoud bare situatie bestaat. En 's avonds „op" van ver moeidheid? Uw kreehtreserves zijn verbruikt De zenuwen worden U te machtig Waarom van kwaad tot ergar? Nog Is het tijd om hinderlijke klachten te voorkomen. Neem Sanatogen! Doordring Uw ver zwakte cellen met gecon centreerde krecht Zwakte en vermoeidheid moéten wijken bij gebruik van Sanatogen. Begin er nó mee. beperking van deze vrijheid in het eigen belang van cieze Nederlanders, die Nederland nooit gezien hebben en merendeels zijn taal niet spreken De Kamer verklaarde zich vóór de laatste gedragslijn. Zij verwierp name lijk de motie-Lemaire nadat enige leden hun stem gemotiveerd hadden met 48 tegen 26 stemmen. Tegen stem den de PvdA, de KVP behalve de he ren Visch en Van Rijckevorsel en de CHU behalve de heren Schmal en V d Wetering. Daarp.a aanvaardde zij de motie-De IGraaf in dezelfde stemmenverhouding De leden, die vóór de motie-Lemaire hadden gestemd, brachten nu hun stem uit tegen de motie-De Graaf. (Advertentie. Ing. Med.) GOEDERENTREIN ONTSPOORD BIJ AMSTERDAM C.S. Een goederentrein, cue onderweg was van Den Helder naar het rangeer emplacement in de Watergraafsmeer in Amsterdam-Oost is gisteravond ge deeltelijk ontspoord op een wissel kort na het verlaten van het Centraal Sta tion. In de loop van de avond werden de wagens weer op de rails gezet. pROF. LEMAIRE had aan het begin van de vergadering zijn motie aan gevuld met de bepaling, dat men aan de Indonesische Nederlanders nauwge zette en objectieve voorlichting om trent hun vooruitzichten in Nederland dient te verschaffen, opdat de betrok kenen de daardoor verkregen kennis mede in overweging kunnen nemen bij hun beslissing of zij naar Nederland zullen verhuizen. QE Kamer moest tenslotte beslissen, wat zij wilde: de voorkeur geven aan de toekenning van volledige vrij heid aan de Indonesische Nederlanders om zelfstandig te bepalen, of zij naar Nederland zullen verhuizen met de kans, volgens minister Van Thiel, dat zij hun ongeluk tegemoet snellen of De president heeft eiseres niet ont vankelijk verklaard ten aanzien van haar primaire eis, om gedaagden te veroordelen zich te onthouden van enige daad, handeling, circulaire of insinuatie, waardoor gedacht wordt invloed ten gunste van gedaagden en ten ongunste van eiseres te verkrij gen, op personen of verenigingen welke thans hun melk (moeten) leve ren aan eiseres, althans gedaagden te veroordelen zich te onthouden van het verspreiden van mededelingen, die ten doel hebben de melkleveran- ciers te verontrusten en wel zodanig, dat deze laatsten hun contact met eiseres zouden beëindigen. De presi dent verklaarde zich wel ontvankelijk ten aanzien van de eis, dat „De Om melanden" zich moet onthouden van mededelingen, waarin onjuiste en on ware dingen ten opzichte van eiseres worden gezegd. De president heeft gedaagden veroordeeld tot een boete ten bate van eiseres van f 1000 voor pER POST kan men vreemde en verras sende zaken ontvangen. Een Italiaan in La Spe- zia ontving een groot pakket uit Duitsland, waarin zich zijn kost bare postzegelvcrzame- ling jevond, aangevuld met een collectie van duizend andere postze gels. De weduwe van een Duitse officier zond dit verrassingspakket en schreef er bij, dat haar man destijds de verza meling uit het huis van de Italiaan had geroofd, maar „dat zjjn gedrag een gevolg van de oor log was geweest" het geen zij nu weer had willen goedmaken. Toen jofel. DE drie en-tachtig jarige Sjors Picton uil het Australische Sydney kreeg per post een pak ket je, waarin hij een me daille vond en een dank brief van „het volk van Cuba", omdat hij gedu rende de Srwip" Ameri kaanse oorlog 'ld van de strijdkrachten der Verenigde Staten had meegevochten. Dat was in 1897 en 1898. r\E BRITSE zeeman Alexander Miller werd in Londen door de poli tie van de straat opge raapt en meegenomen naar het bero. Hij ver klaarde daar te lijden aan een „vreemde Chine se ziekte", welke hij op zijn verre reizen had op gelopen. Hij zag er ook inderdaad niet best uit. Toch kreeg hij als enige geneesmiddel tien gulden boete, wegens openbare dronkenschap. Waaruit blijkt, dat er in justitiële en medische kringen toch ook maar vaak met de baret naar wordt gewor pen. Nietwaar? 70 OOK dat geval met die goede kennis van ons, die naar zijn huis dokter liep, omdat hij zich op een kwade mor gen niet zo best voelde. De dokter onderzocht hem vrij langdurig en sprak tenslotte: „Ik kan op het ogenblik de oor zaak niet vinden, maar ik vermoed, dat over matig alcoholgebruik er de schuld van is". Waar bij onze goede kennis zijn dokter vol begrip op de schouder klopte en antwoordde: „Oké, dok ter, dan kom ik nog wel eens terug, als u nuchter bent". FEN HAAGS knaapje mocht op gezette tij den in een Wassenaarse vijver zwemmentotdat de eigenaar besloot er een familie siervissen in te werpen, hetgeen het einde van des jongelings natte pret betekende. Na enige tijd waren de sier vissen echter alle uit de vijver verdwenen zonder een spoor achter te laten. De politie pompte het ganse bassin leeg en zie, daar kwam een knoert van een volgevreten snoek te voorschijn. Het bleek, dat de verontwaar digde knaap deze kanni baal op de zielige Her- dieren had losgelaten. Een wraakneming overi gens. wlke niet van ori ginaliteit was ontbloot. elke overtreding van dit vonnis, als mede tot de kosten van dit procés, zijnde in totaal f 156.05. De president zegt in zijn overwegingen o.m. dat „De Ommelanden" de norm van fat soen niet in acht heeft genomen. De president wil haar een halt toeroepen. Afstel of uitstel van het sodaproject te Delfzijl op langere termijn behoeft niet te worden gevreesd, zo menen de Staten van Groningen in hun toelichting op de provinciale begroting voor 1954. Wel zal dit project tengevolge hebben, dat tal van landbouwgronden moeten worden onteigend. De provincie deelt mede, dat ten behoeve van de gedupeerde landbou wers onder meer een boerenbedrijf van 40 ha is aangekocht te Roodeschool, ter wijl tevens wordt getracht de boeren ge plaatst te krijgen in de Noord-Oostpolder- ("Van onze parlementaire redacteur) Minister Kernkamp had een uiteenzetting van dit geval gegeven en zijn begroting verdedigd. Rliikhaar toch wel tot een zodanige tevredenheid van de Kamerleden, dat zij haar aan het eind van de avond zonder hoofdelijke stemming aannamen. De fractie van de CPN kreeg aantekening, dat zij tegen was. De communistische heer Gortzak was trouwens geregeld tegen de draad in. De gehele Kamer veroordeelde de eis van de beheerschapsremmissie van de Verenigde Naties, dat Nederland haar een rapport over Suriname en de Nederlandse Antillen zal uitbren gen. De heer Gortzak was er voor. „Het zijn toch immers koloniën" merkte hij schamper op. Niemand denkt er meer aan Nieuw Guinea aan Indonesië over te dragen. De heer Gortzak bepleitte de wense lijkheid daarvan.... Het spreekt van zelf, dat minister Kernkamp duidelijk het regerings standpunt over deze beleidsvragen dat overeenstemt met de opvattingen van de Kamer uiteenzette. Principiële kwesties heeft ook de minister weinig of niet behandeld. Kamer en regering wachten de ko mende conferentie met de West en het rapport van de parlementaire missie maar af voor het opzetten van een breder gefundeerd debat. Wat Nieuw-Guinea betreft, was hij erkentelijk voor de door de heer NEDERLAND BEZIT een fabriek, die de grootste der wereld genoemd kan worden op het gebied van sportieve en geklede suède jasjes en mantels. Deze Vico fabriek exporteert 90van zijn producten vooral Amerika is een grote afnemer), maar niet tegenstaande dat blijft er voor de Nederlandse vrouw toch nog genoeg keuze over om zich zo'n mooie suède of soepel leren jasje aan te schaffen. Tijdens het thee- uurtje in het Doelen Hotel te Amsterdam laat de Vico fabriek deze week zijn nieuwe collectie zien, waarvan de modellen in de betere zaken hier te koop zijn. yOOR DE motor- en scooterrijdsters waren er zeer flat teuze driekwart mantels van mooie zachte suède in warme kleuren. Juist die kleuren (er zijn tachtig verschillende tinten) waren bijzonder goed. Er was een kort sportief manteltje met een opstaand kraagje, recht tot op de heupen neer vallend van een diepgloeiend paars, dat glansde als de mannequin zich draaide en een changeant effect gaf. Mooie cognaekleurige jasjes, vesten en mantels, gekleed en sportief. Een felgroene suède mantel rechtneervallend met grote, opstaande kraag, toverde visioenen van koffers en reizen voor ogen. Met zo'n mantel is men voor alle gelegenheden klaar. De prijs was die van een goede stoffen mantel, alleen heeft men van zo'n suède mantel wel iets langer plezier. Er waren rokken van suède, die met een bijpassend jasje een keurig geheel vormden. Van het allerzachtste blauw was een ijscostuum, afgeze! met zwart jersey Evenals de witte sportblouse met tricot- halsgarnering, was dit pak van een fijn wasleder vervaar digd. desnoods met water en zeep te reinigen. Heel lief zag de kleine tengere mannequin er uit in haa paars suède shorts waarop ze een prachtig wit leren ves droeg. De jasjes waren veelal voorzien van een wollen voering, die door één ruk aan de ritssluiting verwijderd kan wor den, zodat alleen de zijden voering overblijft. Zo zijn zij dus winter en zomer draagbaar! De mantels ziin een groot succes in Amerika, met nam in Hollywood. Voor deze plaats was de luxè witte avon' mantel, ruimvallend en verticaal met plooigarneersels doo stikt, dan ook zeker bestemd. Het mooie wasbare sepele handschoenenleer, waarv: o.a. deze mantel gemaakt was. kan gemakkelijk in de tei pastelkleuren die de Vico hierin brengt worden gedrage daar het goed wasbaar is. De regenmantels in redingote model met prettig ruin zakken worden van suedeloop gemaakt D't materiaal vuilwerend, waterafstotend en waterdicht. Behalve deze voortreffelijke eigenschappen hebben ze ook nog het be langrijke voordeel, dat u er aardig en elegant mee uitziet. Over het onderhoud van §uèdekleding is men zeer op timistisch- U onderhoudt zo'n kledingstuk net als een naar suède schoenen. U borstelt het met een zachtrubber borsteltje, dat bij uw jasje wordt geleverd. Het verdient aanbeveling een sjaal in uw mantel te •agen om het vet worden van de kraag te voorkomen. Het jasje kan, mits het niet te lang gedragen wordt, :el goed chemisch gereinigd worden. Als u echter de fout aakt het jasje te vuil te laten worden, dan loopt u kans extra slijtage. Wanneer u zo ongelukkig bent een vlek op te lopen ga in niet zelf met vlekkenwater of schuurpapier knoe'on; e kans is groot dat er een kale plek ontstaat, die zelfs Ie vakmensen van de stomerij niet voor u kunnen verwijderen. HEN URINE. Goedhart van de PvdA namens zijn fractie afgelegde verklaring dat de souvereiniteit over dit land aan Ne derland behoort te blijven. Hij knoopte daar de verwachting aan vast, dat het groeiend particulier initiatief in Nieuw Guinea mede door deze verklaring gunstig beïnvloed zal worden. Vermoedelijk zal nog dit jaar een grote frequentie in de kustvaart van Nieuw-Guinea gebracht worden. Het aantal patrouillevaartuigen wordt uit gebreid. Er komt een scheepsrepara- tiebedrijf, zodat alle herstellingen in Nieuw-Guinea zelf kunnen geschieden en de vernieuwing van de vaartuigen, die het vorige jaar is begonnen, wordt voortgezet. JN studie is of het zwaartepunt der defensie moet liggen bij het leger of bij de marine. Men neigt naar de marine, omdat deze bewegelijker is. Op het ogenblik ligt de zorg voor de gezondheid en het onderwijs nog voornamelijk in handen van de zen ding en van de missie. Als de autoch tone bevolking zich ontwikkelt, zal het zwaartepunt meer op het open baar onderwijs gelegd mo.eten worden. Dreigend liep prof. Gerbrandy, het anti-revoiutionnaire Kamerlid, dat nog. steeds elke gelegenheid aangrijpt om zijn diepe afkeuring uit te spreken over de overdracht van de souvereini teit over Indonesia aan de Republiek Indonesia, Dinsdagavond in de Twee de Kamer van het spreekgestoelte weg. „Wacht maar", riep hij, „bij de behandeling van de begroting van Bui tenlandse Zaken, kom ik op deze kwestie terug". Zijn spreektijd was om en hij had dus geen gelegenheid meer volledig té reageren op de „dorre" opmerkingen de kwalificatie is van prof. Ger brandy die de minister van Over zeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, ge maakt had over de overbrenging van een aantal Ambonezen van Nieuw- Guinea, waar zij eerst waren vastge houden, naar Nederland. (Van onze pari. redacteur) minister van Wederopbouw én Volkshuisvesting heeft Dinsdag middag zijn begroting voor 1954 weer een eindje verder naar haar eind bestemming, het Staatsblad, zién schuiven. Verleden week Vrijdag hebben zes afgevaardigden het hunne erover ge zegd. Dinsdagmiddag hield de Kamer zich eerst een lange tijd met andere natuurlijk ook heel gewichtige gaken bezig en daarna mochten nog vier leden er het woord over voeren. Dinsdagavond stond er nogmaals een ander onderwerp op de agenda en Woensdag krijgt ir Witte eindelijk de kans om ook eens wat te zeggen.. De vier spiekers van Dinsdagmid dag waren de heren Van Dis (SGP), Lemaire (KNP), Ritmeester (VVD) en Gortzak (CPN) en ze waren het er allen over eens, dat alle zorg, die men aan de nieuwbouw besteedt de krot opruiming niet in het gedrang mag doen komen. Enkelen hunner vroegen aandacht voor het steeds nijpender wordende vraagstuk van de huisves ting der bejaarden en de drie eerst- genoemden drongen aan' op de stimu lering van de particuliere bouw. Vol ledige ontplooiing van de particuliere bouwnijverheid verwachtte de heer Ritmeester trouwens pas, als de huren een rendabele woningexploitatie gelijk maken. Deze afgevaardigde heeft zich over de wegwerking van het woningtekort altijd nogal pessimistisch uitgelaten. Dat deed hij, toen de socialistische minister mr In 't Veld over Weder opbouw en Volkshuisvesting de scepter zwaaide. Hij verweet nu ook de r.k. minister ir Witte, dat hij te optimis tisch is, als hij meent, dat in de eerst komende jaren 65.000 woningen per jaar gereed zullen komen. Toch stelde hij meer vertrouwen in de heer Witte dan in de heer In 't Veld. Zijn waar schuwing, dat het woningtekort ver moedelijk veel groter is dan wij be seffen, was dan ook goed aan het adres van de bewindsman b doeld. Het wachten is nu op de minister.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3