Komt Indonesië ter sprake op de Bermuda-conferentie? Schuman vóór, Daladier fel tegen E.V.G. Buitenlanders land om komen naar ons te scheiden Twee Finnen door tien man in stegen achtervolgd Doodstraf voor moordenaars van Bobby Greenlease Huidige toestand kan het land naar communisme drijven Tweede Kamer klaagt over de .grote leugen Marianne voor de keus Wordt de basis voor huis Europa gelegd? Sneeuwval in Syrië, storm in Egypte Honderd taxi's in Amsterdam geveild Duitsers ontsnapten uit het legioen Meisje stak verloofde in de rug Vrijdag 20 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaar?a"E No 1298 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Haagse conferentie NIEUWEDIJK-RELDIJK Onzekere houding der Socialisten Rumoer in donker Amsterdam Was buffet-ju ff rouw van de partij? Vader: Nog te goed voor hen Voltrekking vonnis op 18 December Als verstekeling Chauffeur door zijn eigen wagen gedood.... WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 RUU COMT TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woordenX.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05 per maand f 2.02 bi] vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.' VOLGENS diplomatieke kringen te Londen zal het groeiende com munistische gevaar in Indonesië een belangrijke plaats innemen op da agenda van de komende conferentie van de Westelijke Grote Drie op de Bermuda-eilanden. De minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, Foster Dulles, zal, naar verwacht wordt, uiting geven aan de bezorgdheid over de jongste ontwikkelingen in dit land, waarover vice-president Nixon die vorige maand een bezoek aan Indonesië ge bracht heeft, rapport heeft uitgebracht. Foster Dulles zeide, dat enige landen, die onlangs hun onafhankelijk heid hebben verworven, zich aan de rand bevinden van een toestand, waarin zij deze volgens communistische plannen zullen verliezen. De Amerikaanse bezorgdheid wordt in gelijke mate gedeeld door Enge land. Malcolm MacDonald, de Britse commissaris-generaal in Zuid- Oost-Azië, die thans een beleefdheidsbezoek aan Indonesië brengt, zal, naar wordt verwacht, een rapport over de toestand daar uit brengen op een conferentie van Britse diplomatieke vertegenwoor digers in de landen van het Verre Oosten, die op 3 December (de vooravond van Bermuda) in Singapore zal. worden gehouden en waarop de communistische bedreiging in het gebied zal worden be sproken. De Westduitse staatssecretaris prof. Walter Hallstein heeft gister ver klaard, dat naar zijn mening de mi nisters van Buitenlandse Zaken op de a.s. conferentie in Den Haag de prin cipes kunnen vaststellen, in overeen stemming waarmede de Europese Ge meenschap dient te worden opge bouwd. Al kan op deze conferentie geen beslissing worden genomen be treffende alle vraagstukken, het zal toch mogelijk zijn een grondplan voor het Europese Huis te ontwerpen. De conferentie in Rome heeft, al dus prof Hallstein, de keuze van practische oplossingen, waarover in Den Haag gesproken zal worden, tot slechts weinige gereduceerd. Alle deelgenoten streefden naar een grote gemeenschappelijke Europese markt. De vraag is alleen, zeide hij, of men nu de gelegenheid zou benutten tot onmiddellijke oplossingen op dit gebied te komen, of dat het nodig zou blijken eerst nog meer ervaring op te doen. De Egyptische kust en de Nijldelta hebben gisteren te lijden gehad van een storm, die daken afrukte, bomen ontwortelde en in talrijké steden in Neder-Egypte het tram- en autobus- verkeer ontwrichtte. De storm ging gepaard met een koudegolf. In Damascus, de hoofdstad van Sy rië, is voor het eerst sinds mensen heugenis sneeuw gevallen, die het ver keer op alle belangrijke wegen tot stilstand bracht. Vooral de Arabische vluchtelingen, die in tenten zijn on dergebracht, hebben erg te lijden van de plotselinge daling van temperatuur. De Syrische regering en de hulporga nisatie der V N, nemen maatregelen om de nood te lenigen. De Nieuwedijk te Amsterdam be gint zo langzamerhand te middernacht een bijzonder onveilig oord te wor den, waar men beter doet weg te blijven indien dat mogelijk is. Voor de derde maal in nauwelijks twee weken moesten diverse agenten van politie er Woensdagnacht om 1 uur hardhandig met hun sabel optre den om een vechtende en schreeu wende menigte te verspreiden. Dit maal geschiedde het relletje bij de hoek van de Oudebrugsteeg. JN DIPLOMATIEKE kringen in Lon den heerst de mening, dat het on middellijke gevaar daarin bestaat.dat de achteruitgang in de economische toestand van Indonesië geleidelijk de positie van de thans aan de macht zijnde democratische elementen zal ondermijnen. De ernstige economische crisis, waarvoor Indonesië zich geplaatst ziet, is grotendeels het gevolg van het verliezen van buitenlandse afzetge bieden voor zijn rubber, tin, suiker en koffie. Zo zijn de Amerikaanse aankopen van Indonesische rubber vorig jaar ongeveer met 25 millioen pond sterling verminderd. De westelijke mogendheden zijn ge bonden, Zuid-Oost-Azië tegen openlij ke communistische aanvallen te be schermen. Doch op de conferentie op de Bermuda-eilanaen zullen zij, naar verwacht wordt, ook aandacht schen ken aan de economische middelen, waarmede het gebied kan worden be veiligd tegen communistische plan nen. Het belangrijkste van deze midde len is het „punt-vier-programma'' van de Ver. Staten voor hulp aan in ont wikkeling achtergebleven gebieden en het plan-Colombo (onder leiding van het Britse Gemenebest) voor de ont wikkeling van Zuid- en Zuid-Oost- Azië. Eisenhowers perschef, James Ha- gerty, vertrekt spoedig in gezelschap van andere Amerikaanse ambtenaren en leden der staven van de Britse en Franse ambassades te Washington, naar de Bermuda-eilanden, om aldaar voorbereidingen te treffen voor de komende bijeenkomst van staatslie den der „Westerse Grote Drie". De Franse eerste minister, Joseph Laniel, vertrekt op 2 December met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, per vliegtuig naar Bermuda. Tevoren zal minister Bi dault nog de conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes landen van Europese Kolen- en Staalgemeenschap bijwonen, die op 26 November te Den Haag begint. 20YVIÏL IN de Franse Nationale Ver- gadering zelf als in partijkringen is het grote en emotieonele debat over de buitenlandse politiek van Frank rijk en de Europese politiek in het bijzonder ook gisteren voortgezet. De vroegere Franse minister van Bui tenlandse Zaken en geestelijke vader van de Europese Kolen- en Staalge meenschap, Robert Schuman, hield in de vergadering een krachtig pleidooi voor het Europese Leger Vercjrag. FransDuitse geschillen over het Saargebied, zo zei hij, moeten nietuïs voorwendsel dienen om het werk aan "pWEE Finse zakenlieden, resp. 31 en 44 jaar oud, hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag een be nauwd half uur doorgemaakt, dat voor hen niet zonder gevolgen! is ge bleven. Even na 2 uur werd dit tweetal om tot dusverre nog onbe kende reden door een groep van circa 10 Amsterdamse mannen achtervolgd en tenslotte tegen half drie door deze overmacht in de Lijnbaansteeg aange vallen en mishandeld. De aanvallers schopten en sloegen de Finnen, waar e hen raken konden en maakten bovendien gebruik van twee boksbeugels. Een der slachtoffers werd met het hoofd op de straat ge worpen. Hij bekwam verscheidene bloedende wonden aan het hoofd, waaronder een van tamelijk ernstige aard. Zijn linkerarm en -dijbeen wa ren opgezet, zijn kleren geheel met bloed bedekt. Zijn landgenoot liep een gebroken rib en een wonde aan de kaak en in de mond op. De Finnen werden met een ambulancewagen van de G.G. en de G.D. naar het Binnen gasthuis vervoerd ei. na verbonden te zijn naar het politiebureau in de Warmoesstraat. De recherche had in- CARI Austin Hall en mevrouw Bonnie Heady, schuldig bevonden aan intvoering van en moord op de zesjarige Bobby Greenlease, zijn gisteren te Kansas City (VS) ter dood veroordeeld. De vonnissen zullen op 18 December door mid del van de gaskamer worden vol trokken. VIJFTIEN minuten nadat de jury de doodstraf had geëist, heeft de rech ter het vonnis uitgesproken. Op de vraag of zij nog iets te zeggen hadden schudde mevrouw Brown Heady van neen. Hall antwoordde: Neen mijnheer. De vader van Bobby Greenlease zei na het vonnis te heoben aangehoord: Het is te goed voor hen, maar het is het beste wat de wet kan doen. De rechter zei geen verzachtende omstandigheden te kunnen ontdekken. Ofschoon de misdaad van ontvoering al afschuwwekkend is, hebben zij bo vendien zich nog schuldig gemaakt aan een harteloze, wrede moord in koelen bloede. De jury had meer dan een uur no dig om de rechter de bevoegdheid te geven het tweetal naar de gaskamer te enden. De verdediger van Hall verklaarde, dat er geen beroep zou worden aangetekend, tenzij Halls con stitutionele rechten waren aangetast. middels in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de vechtpartij had plaatsgevonden, een 21-jarige caféhouder, een 34-jarige lakker en een 18-jarige magazijnbediende gear resteerd, die echter allen ontkennen aan de vechtpartij te hebben deelge nomen. Wie de overige vechtersbazen geweest zijn is onbekend. Wel neemt de politie aan, dat een 21-jarige buf fetjuffrouw ook van de partij is ge weest. De Finnen konden niet ver klaren, waarom zij waren aangeval len. Zij waren geen van beiden dron ken. De slachtoffers moesten gisteren weer naar het ziekenhuis, omdat de artsen het raadszaam vonden rönt genfoto's te nemen. EVG-ver- schuiven. President Eisenhower heeft Woensdag een lijst ondertekend, waarop 50.000 arti kelen vermeld staan waarvan de uitvoer naar communistische landen is verboden. de bekrachtiging van het drag op de lange baan te Frankrijk heeft bepaalde beloften ge daan. Andere leden van de NAVO zien verlangend uit naar het nakomen daarvan. Dat wil niet zeggen, dat die landen zich mengen in Franse aange legenheden. De vooroorlogse radicale premier, F.douard Daladier, deed een felle aan val zowel op het Europese Legerver- drag als op de zg. Conventies van Bonn, waardoor de Westduitse souve- reiniteit zal worden hersteld. Hij noemde de Conventies van Bonn nog gevaarlijker dan het Legerplan. Het is onmogelijk, zo zei hij, Jat de over eenkomsten van Bonn en het Leger- verdrag worden opgelegd door de Westelijke bondgenoten, terwijl de vierde bondgenoot uit de oorlog, Rus land, het leeuwenaandeel heeft gehad in de overwinning op de nazi's met zijn 17 millioen doden en duizenden verwoeste steden. De Russische sol daat heeft nimmer Franse grond be treden. De Duitsers zijn ons land drie maal binnengevallen. Daladier werd door de Gauilisten, enige radicalen en gematigd conservatieven en commu nisten luid toegejuicht. De gematigd conservatief André zei, dat met of zonder EVG herbewa pening van Duitsland tot oorlog zal leiden. Of West-Duitsland zal een ver drag met de Russen aangaan of het zal oorlog tegen Rusland voeren. Op een gemeenschappelijke verga dering van hoofdbestuur, Senaats fractie en de fractie van de Nationale Vergadering van de Socialisten werden diverse moties ingediend en besproken wat betreft de houding der partij ten aanzien van het Legerverdrag. Tenslot te werd een motie aangenomen met 65 tegen 26 stemmen en 14 onthoudingen, waarin de partij zich niet ondubbelzin nig voor Franse deelneming aan de EVG verklaart, doch wel dat Frankrijk met al zijn energie wil bijdragen tot de opbouw van een Verenigd Europa. Het is niet aan te nemen, dat deze socialisti sche motie vandaag door de Nationale Vergadering zal worden overgeno men. De partij wil ook een verdrag tot samenwerking met Engeland en uit opnieuw de wens voor ontwape ning en een conferentie met Rusland. Tienlallen auto's stonden giste ren op het buitenterrein van het RAI-gebouw in Amsterdam, waar een enorme veiling van deze ex-taxi's plaats vond. Ook het aantal kijklustigen en adspi- rant kopers, dat de wagens in ogenschouw nam was groot. Allen natuurlijk belust op een koopje. De verkoper, het Nij meegse automobielbedrijfkocht zelf voor f 3500 de honderdste wagen. Het geld komt ten goede aan het Sint Nicolaasfeest van kinderen in de Amsterdamse ziekenhuizen. Twee Duitse jongens, beiden 20 jaar, bleken bij aankomst van het Neder landse kustvaartuig „Marvic" in de Amsterdamse haven de reis uit PhiKp- ville van Afrika naar Nederland als verstekelingen te hebben meegemaakt. Zij zijn intussen ter beschikking vtn de vreemdelingendienst gesteld, die contact heeft opgenomen met de Duitse consul. De jongens zijn H. Fr. uit Dordtmund en K. H. Fl. uit Lue- dinghausen. Zij verklaarden een jaar geleden dienst te hebben genomen in het Franse vreemdelingenlegioen en opgeleid te zijn tot parachutisten. Enige tijd g-leden vernamen ze, dat ze zouden worden uitgezonden naar Indo China, waartegen ze bezwaar hadden. Dit leidde er toe, dat ze de serteerden en zich als verstekelingen op de „Marvic" insche-pten. De 45-jarige chauffeur P. Visser uit Delden schrok hevig toen bij het oppom pen een reserveband uit een klemring sprong. Hij richtte zich met een ruk op. waardoor h(j het hoofd zo hevig tegen een balk van een oplegger stiet, dat een splinter van de schedel in de hersenen drong. V. werd overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij is overleden. Hij v/as gehuwd en vader van twee kinderen. (Van onze parlementaire redacteur BUITENLANDERS, die in hun eigen land niet voldoende of geen deugdelijke gronden kunnen aanvoeren om te scheiden, kiezen Nederland als uitwijkplaats oin hun huwelijk te laten ontbinden. Prof. Lemaire van de K.N.P. vestigde hierop Donderdagmiddag in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de begroting van Justitie de aandacht. Zij maken hier gebruik van het allengs ingeburgerde, onwettige middel, dat de bedenkelijke naam heeft gekregen van „de grote leu- gen". Wanneer twee echtelieden met onderling goedvinden willen scheiden, neemt een van hen de schuld van overspel op zich hoewel daarvan in het geheel geen sprake geweest is en de rechter spreekt de scheiding uit. Van vele kanten is daartegen al jaren lang geageerd. Donderdag middag signaleerden ds Zandt (S.G.P.), prof. Gerbrandy (A.R.) en prof. Lemaire (K.N.P.) deze misstand weer eens en zij knoopten daaraan een aansporing tot minis ter Donker vast om hierin spoedig verandering te brengen. pROF. LEMAIRE had gelijk, toen hij beweerde, dat buitenlanders naar Nederland 1 omen om zich te laten scheiden. In zo'n geval zet de procu reur niet in de stukken zo is ons bekend - dat het hier buitenlander1' betreft en dan kiezen de echtelieden, die hun huwelijk willen laten ontbin den een werkelijk bestaand of ook wel slechts nominaal domicilie in Nederland. Belgen volgen deze weg herhaaldelijk. Op dit terrein valt e door minister Donker dus het een en ander te rege len. Het is wa rlijk niet het enige. Want hoewel hij een zeer groot aantal wetsontwerpen heeft aangekondigd hetgeen prof. Gerbrandy de waarschu wing ontlokte, dat de degelijkheid niet onder h. t kwantum mag lijden kreeg hij nog et., hele waslijst van desiderata voorgezet. Wat de oud-NSB'ers aangaat, vroeg de heer N. v. d. Heuvel (KVP) of zij niet weer in de mijnen, waar zij de gelijk, productief werk verrichten en een behoorlijke boterham verdienden, kunnen worden teruggeplaatst. Mej- Tendeloo en mej. Zeelenberg (beiden PvdA) en de heren Zandt (SGP), Van Rijckevor.se) (KVP) en. Haken (CPN) brachten de kwestie van de politieke delinquenten en van het optreden van de NESB eveneens ter sprake Streng, doch rechtvaardig optreden werd van de minister verwacht. Ook dat hij aan de Duitse rechters precies zou vertellen, wat de verklaringen van de uit Breda ontsnapte en in Duitsland weer gevangen genomen oorlogsmisdadigers, dat zij de Duitse nationaliteit bezitten, waard zijn (Zie verder elders in dit blad) JN het Palais Bourbon te Parijs kruist de Franse Nationale Vergadering de floretten over éen zaak van groot Europees belang. Van de Franse volks vertegenwoordiging wordt verwacht, dat zij zich in principe zal uitspreken over de Europese integratie in het al gemeen en de Europese Verdedigings Gemeenschap in het bijzonder. Heden avond, wellicht vannacht zullen de af gevaardigden van het Franse volk hun stem uitbrengen over een motie, welke een richtlijn kan betekenen voor de uitslag van de in Februari aan de orde komende stemming over de ratificatie van het E.V.G.-verdrag. Aan het debat is een portefeuille kwestie voorafgegaan. De Gaullisten verzochten premier Joseph Laniel de discussies uit te stellen, doch Bidault gaf zijn minister-president onomwon den te verstaan, dat aanvaarding van het gaullistische verzoek zijn heengaan zou betekenen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken wil nu eindelijk wel eens haring of kuit. Voordat hij op 26 November in Den Haag de confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap be zoekt en voordat hij op 2 December met Laniel in het vliegtuig stapt om op de Bermuda-eilanden met president Eisenhower en Sir Winston Churchill te confereren, wenst hij de opinie van het parlement te weten. Laniel wees het verzoek van de Gaullisten van de hand en redde daarmede zijn kabinet. Het vierdaagse debat is inmiddels in volle gang. Met Franse esprit hebben voor- en tegenstanders, in een verhou ding van fifty-fifty, de Europese Ver dedigings Gemeenschap en de daar mede verband houdende Duitse herbe wapening verdedigd of verguisd. Te genover het hartstochtelijk beroep van de „Europese" Fransman Robert Schu man om de Europese zaak te dienen, stond gisteren de door de gematigde conservatief André geuite waarschu wing: „Met of zonder E.V.G. herbewa pening van Duitsland zal tot een oor log leiden". In deze mening staat André niet alleen. Zijn vrees wordt door vele Fransen gedeeld. Gaullisten en com munisten hebben zich overigens in het geheel niet onverwacht felle te genstanders verklaard, terwijl de ver deeldheid onder de socialisten met de dag duidelijker aan het licht treedt. Georges Bidault bereidt zich voor om hedenavond een laatste poging te on dernemen in deze strijd van gelijke krachten de wankelmoedigen aan zijn zijde te krijgen. Premier Laniel, die als geen ander de moeilijke geboorte van zijn zes maanden oude regering kent, wordt door zorgen gekweld. Als een somber visioen rijst voor zijn ge brilde ogen een negentiende kabinets crisis sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Niet slechts in Frankrijk maar ook daarbuiten, zowel voor als achter het bekende gordijn, vraagt men zich af wat er zal groeien uit de bot sing der meningen in het Palais Bour bon. Stemt de Nationale Vergadering voor of tegen? Wordt het rouge ou noir? Zien wij het rozenrood van een nieuwe dageraad voor Europa waarin Frankrijk zijn historische taak ver vult, of het ravenzwart van een gepro longeerde, voor het oude werelddeel weinig hoop latende, verdeeldheid? W M. Het 19-jarige meisje A. H. uit Amster dam heeft Woensdagavond in een hevige vlaag van woede haar 23-jarige verloof de. de cementwerker A. Tin de keuken van haar ouderlijke woning aan de Ra penburgstraat met een mes een steek in het linkerschouderblad toegebracht. Naar uit de verklaringen van het twee tal later is gebleken, stonden zij in de keuken te praten, toen het gesprek in ruzie ontaardde. Op een gegeven moment greep het meisje een toevallig op het aanrecht liggend mes en vloog hiermee op haar verloofde af. Hij liep een wonde aan zijn schouder op, die niet van ernsti ge aard bleek te zijn, waarschijnlijk om dat het "mes afschampte op het schouder blad. Hevig bloedend meldde hij zich en kele minuten later om kwart voor elf op het politiebureau J. D. Meijerplein- Hij werd naar het Binnenga thuis ver voerd en na behandel ng naar huls ge bracht. Intussen arresteerde de politie het meisje in haar woning. Zij blijft in be waring AMERIKAANSE PROFESSOR SPION VAN RUSLAND? Professor Maurice Halperin, hoogleraar aan de hogeschool van Boston, is Woens dag geschorst op grond van het feit, dat hij in een rapport van het federale opspo- nngsbureau „F.B.I." een „spion voor de Sovjet-Unie" is genoemd. Verwachting tot hedenavond: Veel bewolkig met aanvankelijk plaatselijk nevel of mist. Later verspreide opklaringen. Overwe gend droog. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid. Zaterdag: Zon op 8.10, onder 16.42 Maan op 16.35. onder 9.09

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1