Sovjet-Unie wil deelnemen aan conferentie Grote Vier Hem- en I J-tunnel moeten er zo snel mogelijk komen Eerste zitting droeg slechts een inleidend karakter Vier Nederlandse vliegers als eerste door geluidsbarrière Priester in overtreding van navorderingsbesluit Plaats samenkomst Berlijn? Vandaag spijkers met koppen Russisch schip aan de ketting Ernstige aanrijding te Schagerbrug Belgische Kamer vóór de EVG Frankrijk kiest op 17 Dec. nieuwe president Vrijdag 27 Nov. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarga"B No'1304 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Bliksemstraal uit heldere hemel" Dijk bijRammekens werd beschadigd Verenigde Naties Het Sovjet-voorstel werd verworpen Herziening noodwet-Drees niet op 1 Januari gereed WEERBERICHT Mening B. en W. van Amsterdam Vreemde suggestie voor spoorverkeer Dodende liefde Zes maanden geëist Ministersconferentie in Den Haag Mislukte aanslag op een Indonesische minister Studentenvereniging in Oxford verboden Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Heider Postgironuminer 44904) Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden1 1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.US per maand f 2.02 bij vooruitbetaling plus incassokosten. Weekabonnementen f 0.' ff GISTERAVOND om half twaalf is op de ambassades van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk te Moskou een Russische nota over handigd, afkomstig van het Sovjetministerie van Buitenlandse Zaken. Het Russische persbureau Tass deelde mede, dat de nota een Russische bereidverklaring bevat tot deelneming aan een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. De tekst van de nota zou volgens Tass morgen worden bekendgemaakt. Naar te Moskou verluidt, zou de Russische regering in de nota, die diverse voorstellen bevat, hebben voorgesteld de conferentie te houden in Berlijn. Hel bericht, dat de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan een vier- mogendheden-conferentie heeft verrassing gewekt in Westduitse en geallieerde politieke kringen te Bonn. Westelijke waarnemers te Moskou beschouwen deze Russische stap als „een bliksemstraal uit een heldere hemel". Het Russische schip „Kama", meten de 1921 brt., is gisternacht om drie uur In de Schelde bij Rammekens aan de grond gelopen, doch kort daarop zon der assistentie weer vlot gekomen. Het schip heeft zijn reis echter niet kun nen voortzetten, daar het in opdracht van de polder Walcheren op de rede van Vlissingen aan de ketting is ge legd. De „Karna" had namelijk door haar vastlopen schade aangebracht aan de dük bij Rammekens en wel aan de zinkstukken aan de voet van het dijk- lichaam. Het schip, dat eigendom is van de Russische staat en uit Lenin grad afkomstig is, voer in ballast van Gent naar Caen. De politieke commissie van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren het Russische voorstel betreffende de oorzaken van internationale spanning en verminde ring daarvan verworpen. De stemming had plaats bij handopsteken. Indonesië. Pakistan, Zuid-Slavië, Mexico en Ar gentinië waren bij de staten, die zich noch voor noch tegen het voorstel ver klaarden. De Nederlandse afgevaardigde J. de Kadt noemde het Sovjetvoorstel „on oprecht en hol". Wysjinski zei, dat hij nota van deze opmerking had genomen. De conferentie van de Westelijke Drie op de Bermuda's moet volgens de Rus sische afgevaardigde dienen om sommi ge staten tegen andere op te zetten. „Dit zou kunnen leiden tot heel nadelige resultaten". De herziening van de uitkeringen op grond van de Noodwet-Ouderdoms voorzieningen kan niet zo tijdig haar beslag krijgen, dat reeds direct na 1 Januari a.s. de verhoogde uitkeringen kunnen worden gedaan, hoewel de rechten daarop op 1 Januari ingaan Voor vele ouden van dagen zal het daardoor in b gin Januari moeilijk zijn de. verhoogde huren te betalen. H t. zou voor hen een uitkomst zijn wan neer de bedragen, welke wegens de huurverhoging meer moeten worden betaald dan de oude huren, na het n- gaan van huurverhoging niet eerder worden geïnd dan het tijdstip, waar op de verhoogde ouderdomsrente zal worden uitgekeerd en de nabetalingen op de niet tijdig verhoogde rente kun nen worden gedaan. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft daarom op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de aan dacht van de gemeentebesturen voor deze kwestie gevraagd en deze bestu ren verzocht te bevorderen, dat bij in ning van de huren van woningwetwo ningen (dit zijn woningen in beheer bii de gemeentebesturen en de woning bouwverenigingen) in dit opzicht de nodige soepelheid wordt betracht. Voorts heeft de minister aan de gemeentebesturen veizucht de wo ningbouwverenigingen in deze zin te willen aanschrijven. Het Oostduitse nieuwsbureau meldt, dat een Amerikaanse soldaat van Poolse afkomst politiek asyl aan Polen heeft gevraagd. Verwachting tot hedenavond: ZUIDELIJKE WIND Zwaar bewolkt, maar in net Oo^ ten van net land aanvunkeli.i verspreide opklaringen. Van u het Zuidwesten tater plaatseli wat regen of motregen. Mat' tot kra"btige zuidelijke v/ind. O gevop' dezelfde temperaturen <- cipfprpn Zaterdag: Zon op 8.21, onder 16.3 Maan op 0.00, onder 13.12 JN de jongste Westelijke nota's werd de Sovjet-Unie uitgenodigd deel te nemen aan een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier te Lugano. De uitnodiging werd door de Sovjet-Unie noch aange nomen. noch verworpen. De Russische antwoordnota van 3 November werd gevolgd door het be sluit van de drie Westelijke mogendhe den op de Bermuda-eilanden bijeen te komen. In de laatste Westelijke nota van 16 November werd gezegd, dat de Ameri kaanse, de Britse en de Franse regering van oordeel waren, dat de Russische antwoordnota een weigering inhield aan besprekingen deel te nemen, ten zij deze op de door de Russen gestelde voorwaarden worden gehouden. Men stond anders voor een volkomen im passe Onlangs hield de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, te gen het gebruik in een persconferentie te Moskou, waarin hij zeide, dat de drie Westelijke mogendheden de Rus sische nota verkeerd hadden uitgelegd. Molotov herhaalde bij die gelegenheid het Russische standpunt, dat communis tisch China diende deel te nemen aan een conferentie over het beëindigen van de koude oorlog. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken, heeft te Washington verklaard, dat de Amerikaanse regering nog geen bericht van de Amerikaanse ambassa de te Moskou had ontvangen. Hij wees er op, dat uit de eerste berichten niet bleek wat voor conferentie door de Russische regering wordt beoogd. Er is niet bekendgemaakt op welk niveau de besprekingen gehouden dienen te wor den en wat het onderwerp van gesprek moet zijn. In diplomatieke kringen te Londen werd gezegd, dat de nota waarschijnlijk nu is overhandigd met het oog op de stemming over de toekomst van het Europese legerplan in de Franse Natio nale Vergadering, die vandaag gehou den zal worden, en op de a.s. confe rentie op de Bermuda-eilanden. (Eigen bericht) Gisteravond had aan het begin van de Dubbele Buurt te Schagerbrug na bij het rusthuis „Zuiderzon een onge val plaats. De heer A. Schoor] uit St. Maartensbrug reed met zijn bromfiets tegen de melkauto van de heer Nood. De heer Schoorl kwam hierbij te vul len en kreeg een schedelbasisfractuur. Dr Verheul verleende de eerste tluip, terwijl zeer spoedig een ziekenauto aanwezig was. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Alkmaar ver voerd. DE Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft gister middag met 118 tegen 19 stemmen bij 3 onthoudingen het verdrag der Europese Verdedigings Ge meenschap goedgekeurd. Ilct be trokken wetsontwerp gaat nu naar de Senaat. Het is niet te verwach ten dat de stemming in dit lichaam, die zal worden gekoppeld aan een Stemming over een grondwets wijziging, voor Maart zal worden gehouden. De Kamerleden die zich tegen het verdrag uitspraken bij de stemming, zijn 30 Socialisten, 8 leden van de CVP, 4 Liberalen, 6 Communisten en mevr. Blume (Onafhankelijk Socialis tisch). Een Socialist, een Liberaal en een lid van de CVP onthielden zich van stemming. Ook de Nederlandse Tweede Kamer en de Westduitse Bondsdag gingen reeds met het Verdrag accoord. Het wachten blijft voorts nog op bekrach tiging van het Legerverdrag door de volksvertegenwoordigers van Frank rijk en Italië. B. en W. van Amsterdam zijn van mening, dat de aanleg van de Hem- tunnel, evenals die van de IJ-tunnel, zo spoedig mogelijk dient te geschie den. De hinder, die de scheepvaart van de Hembrug ondervindt, heeft het toe laatbare overschreden en wordt nog steeds groter, niet alleen omdat deze brug ten behoeve van het spoorweg verkeer veel gesloten moet worden, doch ook relatief omdat de scheepvaart steeds toeneemt. B. en W. vragen zich in de memorie van antwoord op het begrotingsverslag af, of in afwachting van een spoedige aanleg van een spoor wegtunnel bij de Hem, de Nederlandse Spoorwegen niet reeds een beperking van de treinenloop over deze brug zou den moeten bewerkstelligen, opdat aan de (primaire) belangen van de zee scheepvaart niet te grote schade wor de toegebracht ff ff De directie van een filmtheater te Casablanca heeft vijf verpleeg sters in dienst moeten nemen en in vijf dagen tijds 37 flessen alco hol moeten kopen om de mensen bij te brengen, die tijdens de ver toning van de film „Dodende liefde" flauw vielen. £)E OFFICIER van Justitie voor de Rotterdamse rechtbank heeft giste ren tegen de vijftigjarige r.k. priester J. M. A. G. uit Rotterdam zes maan den gevangenisstraf geëist. De priester werd verdacht van overtreding van het buitengewoon navorderingsbesluit en had volgens de officier de Staat der Nederlanden benadeeld. Verdachte zou, om een missie-actie, waarvan hij de vurige geestelijke pro motor was, weer op de been te helpen, het met een zekere V. uit Tilburg eens zijn geworden om 42 bankbiljetten van duizend gulden, die in de oorlog hun DE EUROPESE ministersconferentie in Den Haag is gistermiddag om drie uur begonnen met een inleidende rede van de voorzitter, de Luxemburgse minister Bech. ..Langzaam maar zeker wordt Europa opgebouwd", aldus minister Bech, „in zijn hoofdlijnen is het reeds afgebakend. De Kolen- en Staal gemeenschap werkt reeds. De Defensiegemeenschap is gereed, aan de Politieke Gemeenschap wordt nog gebouwd. Wij gaan thans trachten een nieuw stadium te bereiken". De heer Bech verklaarde, dat sedert de laatste bijeenkomst der ministers aan het waardevolle materiaal, waarover men reeds beschikte hij dacht daarbij in het bijzonder aan het ontwerpverdrag van de vergadering ad hoe nog toegevoegd is het verslag van de conferentie van Rome. „Het uur heeft thans geslagen om gouvernementele beslissingen te nemen. Hoewel er reeds over bepaalde punten overeenstemming be staat, of bijna bereikt is, blijken er op enkele punten, en niet de minst belangrijke, meningsverschillen bestaan, waarvan het belang niet onderschat, maar evenmin overdreven moet worden. De omvang van ons werk brengt zulke moeilijkheden mede, zijn noodzakelijkheid dwingt ons deze op te lossen. Dat betekent, dat wij onze taak beginnen met een helder oog voor de hinderpalen en eveneens met de vaste wil. deze uit de weg te ruimen". £)E ZITTING was voorts voornamelijk gewijd aan de redevoeringen van de zes delegatieleiders, waarin dezen de denkbeelden van hun regeringen ten aanzien van het vormen van een Euro pese Politieke Gemeenschap opnieuw uiteenzetten. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Beyen, sprak uitvoe rig over de Nederlandse wensen om de Europese Politieke Gemeenschap zoda nige economische bevoegdheden te ge ven, dat op concrete en efficiënte wijze gewerkt kan worden aan de spoedige totstandkoming van een gemeenschap pelijke Europese markt De Franse af gevaardigde. de secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken. Alexandre Parodi, daarentegen stelde zich in zijn rede ge heel on het verleder week in het Fran se parlement ook door minister Bi- dault uiteengezette standpunt, volgens hetwelk de EPG beperkt zou moeten blijven tot een „dakorganisatie" voor de Europese Verded'sings Genieensc1' n en de Kolen- en Rtaeloemeensehap met de uitsluitende taak democratische con trole over deze twee instellingen uit te oefenen. De heer Beyen maakte duidelijk dat een dergeliike beperkte vorm van Euro pese Politieke Gemeenschap onaan vaardbaar zou zijn VOO' de TVToiWlan'1- •e regering, die vasthoudt aan het prin cipe „geen politieke gemeenschap zon der gemeenschappelijke markt". Indien dit principe niet door de andere vijf landen van het „Kleine Europa" zou kunnen worden geaccepteerd, zou Ne derland eventueel wel bereid zijn. naar uit het betoog van minister Beyen werd gelezen, tot het verlenen van een grote mate van Europees-parlementaire controle aan de Europese Verdedigings Gemeenschap (waartoe artikel 38 van het EVG-verdrag de mogelijkheid opent) en zo snel mogelijke ratificatie van de EVG door alle zes landen. Dit zou dus betekenen dat verwezenlijking van de Politieke Gemeenschap voor het ogenblik van de kaart zou zijn. maar niet dat dit denkbeeld zou worden op gegeven. In dit verband voelden ook de ande re delegaties wel iets voor een onlangs reeds opgeworpen plan om een perma nente studiecommissie in te stellen, be staande uit de plaatsvervangers van de zes ministers van Buitenlandse Zaken en een aantal experts. Er i~ echter, zoals het zich nu laat aanzien, weinig of geen kans op de vorming van een gemengde studiecom missie, waarin zowel vertegenwoordi gers van de regering als van de consti tutionele commissie zitting zouden hebben en die bij het vervolg in ver schillende parlementaire milieu's zou worden geprefereerd. waarde hadden verloren, alsnog te rea liseren. Volgens de officier was dit geld echter zwart verdiend in de oorlog, want V. zou voor een waarde van f 117.000 effecten hebben gekocht van zwart verdiend geld. V. zou verdachte hebben willen helpen en er werd voor f 42.000 aan effecten verkocht. De op brengst bestond echter uit de biljetten van duizend gulden. De priester zou daarop tegen een ambtenaar hebben verteld, dat hij reeds in 1942 met V. had gesproken over de aankoop van de ef fecten als geldbelegging. Ook met de 42 mille zou het zo gegaan zijn. Hij zou verklaard hebben het in de oorlog in kleine bedragen opbrengsten van collectes te hebben ontvangen en het te hebben omgewisseld in duizendgul den biljetten. Men zou hem dan niet op de vingers hebben kunnen tikken, om dat collectes door de bezetters verboden waren. De raadsman betoogde, dat een ..bijna satanische liefde voor het mis siewerk" zijn cliënt tot deze daden had gedreven. Uitspraak over veertien dagen. Een onbekende persoon heeft een handgranaat geworpen in de werk kamer van de Indonesische minister van Justitie. De handgranaat ontplofte in de luchtverversingsinstallatie, welke vernield werd. Verder werd echter geen schade aangericht. Des ochtends vond een bediende op het erf van het ministerie een tweede, nog niet ont plofte handgranaat. De politie stelt een onderzoek in. FILMTITEL „THE TRUE AND THE BRAVE" GEWIJZIGD De Metro Goldwyn Mayér film „The true and the brave", waarvoor Clark Gable onlangs enige tijd in uns land is geweest, zal onder deze titel niet in roulatie komen. De M.G.M. heeft besloten de titel te wijzigen in „Betra.ved", „Verraden" De film laat o.a. de bevrijding van Zuid-Nederland zien. In afwachting van het rapport van de ministeriële Commissie inzake oeverbindingen Noordzeekanaal en IJ, is het B. en W. niet mogelijk hun stand punt te bepalen over de vraag of brug gen moeten worden gelegd over het IJ nabij Schellingwoude en het Amster dam-Rijnkanaal. Aangenomen mag worden, dat het Amsterdam-Rijnkanaal in de loop van 1954 op zijn volle breedte en diepte zal worden gebracht, zo zeggen B. en W. van Amsterdam in de memorie van antwoord op de gemeentebegroting 1954. Met nadruk verklaren B. en W., dat zij voorstellen zullen indienen met be trekking tot de plaats van het nieuwe stadhuis en het operagebouw. Op 17 December zal het Franse par lement in verenigde vergadering in het kasteel te Versailles bijeenkomen voor de verkiezing van een nieuwe president. De huidige president, Vin cent Auriol, die negen en zestig jaar is, en herkiesbaar, heeft doen weten. EDOUARD HERRIOT ....straks president?... dat hij vanwege zijn leeftijd niet op nieuw candidaat wenst te staan. Tot nu toe heeft geen enkele politicus zich als candidaat voor het presidentschap aan gediend. Als mogelijke candidaten wor den genoemd Edouard Herriot, de tach tig-jarige radicaal, die voorzitter is van de Nationale Vergadering en bur gemeester van Lyon; premier Laniel, vice-premier Henri Queuille, minister Bidault en minister Jacquinot. Alle Franse burgers, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt met uitzondering van leden van voormalige koninklijke huizen hebben eventueel recht op het presidentschap. De universiteit van Oxford heeft een studentenvereniging, opgericht met het doel de culturele uitwisseling tussen Engeland en de Sovjet-Unie te bevor deren, verboden, nadat het twee weken geleden in de vereniging tot een con flict over het te voeren beleid was ge komen. VIER militaire vliegers zijn de eerste Nederlanders geweest, die sneller dan het geluid hebben ge vlogen. Het zijn de majoor vl. G. Sonderman. de majoor vl. wn. F. J. Vijzelaar, en de majoor-vliegers J. van Arkel en J. H. Flinterman van de Koninklijke Luchtmach' die dit Deelnemers aan de Haagse minis tersconferentie. Van links naar rechts: Van Zeeland (België), Pella (Italië), Bech (Lux.), Adenauer (W Duitsland), Beyen Neden Parodi (Frankrijk) kunststukje onlangs in een Hunter- jachtvliegtuig boven Engeland heb ben volbracht. £)AT dit niet direct op de dag zelf be kend is geworden komt eigenlijk op rekening van het feit, dat ze het zelf helemaal niet zo belangrijk hebben ge vonden „Wij waren nl. door Neville Duke, de invlieger van de Hawkerfabrieken zo goed „gebriefed" dat we precies wis ten wat er zou gaan gebeuren en dat elk geluidje dat we hoorden bekend was", aldus de majoor Vijzelaar, chef- invlieger van de Kon. Luchtmacht, die we spraken op Schiphol waar hij vluch ten maakt met de straaljagers die Fok ker aan de luchtmacht levert. „De grote stilte in de cockpit van de Hunter en de doelmatigheid ervan", dat is het,- wat Vijzelaar eigenlijk het 'bes te bij gebleven is vari de drie vluch ten. die hij, evenals de anderen met de Hunter heeft gemaakt en waarbij hij drie keer door de geluidsbarrière is ge vlogen. „Soms hoor je een metalig klik ken en denk je dat een stel muizen door de cockpit loopt, maar dat is dan ook het enige. Terug te komen op Dunsfold voor deze drie vluchten was voor ma oor Vijzelaar min of meer een historisch moment, want tien jaar geleden startte hij daar. als lid van het 320 (Nederland se) squadron met Mitchells voor een van de operationele vluchten tegen ie vijand Op hezelfde veld en zelfs op dezelfde startbaan 260. Gekleed in een speciale broek die hem tegen hoge versnellingen moet beschermen steeg hij oD om snel te stij gen naar de meest comfortabele hoog te voor de duik. zn-n 40 45.000 voet. Over wat de knal nu precies veroor zaakt, zijn de geleerden het nog niet eens. Hij praat er ovei met de rust en be scheidenheid van de man. ri!e zich er- dege bewust is van het feit. dat hii As estpiloot indirect verantwoordelijk is voor de veiligheid van honderden ion- ge vliegers. Een man. die. na de kwaliteiten van uuu0 in de Bunten geprezen te npbben o.- zu„ „rvarirepv, met he) l'TconVIt1 vertel.d te hebben, tenslotte laconiek opmerkt: „En dan moet je we ten dat ik nog hoogtevrees heb ook".

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1